Veel positieve kanten aan het houden van huisdieren Buitenplanten zijn goed voor een gezellige sfeer 4 kerkberiebten Uitnemende troost en houvast voor degenen die echt geloven Enquête in Zeeland naar invloed van huisdieren op mensen Winterse topper in roodwit en groen: Ds. K. ten Klooster over: Heeft de kerk nog toekomst? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tegenwoordig mogen ouderen die worden opgenomen in een verzorgingshuis steeds vaker hun huisdier meenemen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - 'Uit liefde. Omdat mensen er vanaf wilden. Als waakhond. Het hoort bij de opvoeding van de kinderen. Als gazononderhoud. Om van te leren. Tegen muizen. Gewonnen op de kermis.' De redenen waarom mensen besluiten een huisdier te nemen lopen zeer uiteen. Wanneer men eenmaal een huisdier heeft wordt dat meestal als zeer positief ervaren. Dat zijn enkele conclusies die kunnen worden getrokken uit de resultaten van een enquête die werd gehouden door de afdeling Noord- en Midden Zeeland van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Leden van de Dierenbescher ming ondervroegen mensen op straat, werkers in de lichame lijke en geestelijke gezond heidszorg, mensen in verzor gingshuizen en verpleeghui zen, kynologenverenigingen en dierenopleidingsinstituten én mensen die een huisdier uit het asiel namen. Op die manier probeerde men een beeld te krijgen van de positieve in vloed die dieren hebben op mensen in de provincie Zee land. Op straat werden 309 personen geïnterviewd. Daarbij bleek dat mensen vooral een dier houden voor 'de gezelligheid'. Zij ervaren dat er van dieren een positieve invloed uitgaat op de samenleving. Ook het verantwoordelijkheidsgevoel dat mensen hebben ten opzich te van dieren komt uit de straat-enquête naar voren. Uit de enquête, die werd ge houden in de instellingen voor lichamelijke en geestelijke ge zondheidszorg, bleek dat art sen positief en geïnteresseerd waren ten aanzien van de posi tieve invloed die dieren op mensen kunnen hebben. Dit ondanks het feit dat hieraan weinig of geen aandacht werd besteed tijdens hun opleiding. De Dierenbescherming vindt het bijzonder verheugend dat artsen ook bereid, bleken te zijn om gebruik te maken van de positieve invloed van dieren op mensen. Met name wanneer patiënten moeten worden opge nomen in een verzorgingshuis. Uit de enquête die werd gehou den in verzorgingshuizen en verpleeghuizen bleek dat men. ook in die instellingen niet meer afwijzend staat ten aan zien van huisdieren die worden meegebracht door nieuwe be woners. In tien instellingen mag dat tegenwoordig en in drie söms. In vijftien verzor gingshuizen of/verpleeghuizen worden huisdieren niet toe gestaan. In diverse centra waar bewoners geen dieren mogen houden, was het wel toe gestaan dat bezoekers een dier meenamen. Uit de enquête bleek verder dat- de instellingen voor het verzorgen van de dieren in hun huis graag een beroep zouden doen op vrijwilligers van de Dierenbescherming. Wanneer een dier uit een asiel bij mensen wordt geplaatst, is het gewoonte dat een groep vrijwilligers van de Dierenbe scherming via huisbezoek na gaat of het dier in het gezin goed op zijn plaats is. Tijdens die bezoekjes werden de men sen die een huisdier namen ook ondervraagd in het kader van de enquête. Daarbij bleek dat zij een grote verantwoording voelen ten opzichte van hun huisdieren. Volgens de Dieren bescherming wordt over het al gemeen een weloverwogen keu ze gemaakt, 'i De respons van de kynologen verenigingen en opleidingsin stituten voor .dieren op de en quête was klein. In heel de pro vincie bleken maar twee instel lingen bereid er aan mee te werken. ,,Men zou van deze verenigingen, die zich bezig houden met dieren, toch mede werking verwachten", aldus de Dierenbescherming. Men trekt uit de geringe respons de con clusie dat men zich wellicht moet inzetten voor een beter contact met deze instellingen, zodat die meer interesse krij gen voor de Dierenbescher ming. ZIERIKZEE - November heeft vanwege de kortende dagen een winterse sfeer, ook al is het officieel nog herfst. Planten met vrolijke kleuren zijn welkom, in en rond het huis. Sterke soorten geven vele weken plezier, bijvoorbeeld in potten bij de deur, op het balkon of terras. Skimmia reevesiana laat zich op veel manieren gebruiken: in de tuin, maar ook in potten. Besplanten zijn favoriet. Zo lang de thermometer niet te veel graden onder het vries punt aangeeft, is Pernettya een goede keus. Deze kleine win tergroene heester zit rijk in de bessen en die hebben prachtige kleuren: wit, roze of paars. Door een pot te gebruiken in een bijpassende kleur (bijvoor beeld donkerrood of diep blauw) vormt zo'n struikje een duurzame blikvanger. Stuifmeel Wil zo'n struikje in de tuin op nieuw bloemen krijgen, dan is het bijplanten van een manne lijke plant vereist. Die zorgt met z'n stuifmeel dat de vrou welijke planten rijk bes dra gen. Deze soort behoort tot de heidefamilie en groeit 't beste op zure, humusrijke grond Op een koele plek in ^„is blijft Pernettya vel** weken mooi. Geef met -.»ute water. Sproei af en tc«s. Kleine heesters zijn ge liefd, omdat ze zoveel ge bruiksmogelijkheden hebben. Neem bijvoorbeeld Skimmia reevesiana. De struik wordt niet hoger dan circa 40 cm en kan breed uitgroeien. Het don kergroene blad siert de plant zomer en winter. De bessen zijn dieprood en blijven bijzonder lang mooi. Daarom geeft zo'n plant in een pot veel plezier. In de tuin vraagt dit struikje een plekje met wat uren zon. Niet te zon nig, dan wordt het blad geel groen. Deze Skimmia houdt niet van verplanten. Zet hem in de tuin dus direct op een ge schikte plek. Wie Kerstmis zegt, denkt aan beshulst. Sfeervoller materiaal is er nau welijks. Het leerachtige, geste- kelde blad blijft lang mooi en de glanzend rode bessen zijn goed houdbaar. Voor in de tuin is er een ruime keus aan hulst- soorten. In de zomer en winter zijn het decoratieve planten, die overal willen groeien. Ze zijn er ook met gele bessen en met klein, diepgroen blad. Om in huis in een vaas (met water) te zetten is bladverliezende hulst (Ilex verticillata) erg mooi. De takken zijn afgesne den te koop en laten zich goed met blad of bloemen combine ren. Hulsten met gestekeld blad zijn ondoordringbaar. Pak af gevallen en verdroogd blad al leen met (tuin)handschoenen aan! Ruimte in de tuin voor een winterse blikvanger? Koop een kronkelhazelaar, Corylus avel- lana 'Contorta'. De takken zijn soms bijna kurketrekkerachtig gedraaid en dat staat bijzonder decoratief. Als in het voorjaar lange stuifmeelkatjes de struik sieren, is hij echt in feesttooi. De struik groeit vrij langzaam en dus ook ge schikt voer een kleine tuin. Als er "ens een enkele rechte tak uit de grond groeit, is die van de onderstam (de hazelnoot). Snoei hem helemaal weg. Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 9 no vember, 19.30 uur ds. J. Roos, bevestiging ambtsdragers. UTRECHT - Bij de Gelderse en Drentse streekvervoersbedrij- ven vallen tot juni 1995 geen ge dwongen ontslagen. SCHARENDIJKE CBTB-najaars- vergadering 'Alle veranderingen die het wa terschap betreffen en de gevol gen daarvan voor u'. Dat is de titel van de inleiding die be leidsmedewerker CBTB-West- Nederland (Christelijke Boe ren en Tuinders Bond) M. de Koe woensdag 10 november houdt in de Putmeet te Scha- rendijke. De heer De Koe spreekt tijdens de najaarsver gadering van de afdeling Schouwen-Duiveland van de CBTB. De bijeenkomst wordt geleid door afdelingsvoorzitter R. J. van der Wekken. Behalve leden van de CBTB zijn ook an dere belangstellenden welkom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Nieuwe gemeentegids Binnen enkele weken krijgt elk huishouden in de gemeente Brquwershavea een nieuwe ge meentegids in de bus. Via de nieuwe uitgave is de gemeente- gids weer helemaal up-to-date gemaakt. In het boekje wordt informatie gegeven over tal van adressen en wetenswaar digheden over de gemeente, openbare voorzieningen, in stellingen en diensten, vereni- gings- en bedrijfsleven. De ge meentegids kan ook worden af gehaald in het stadhuis in Brouwershaven. OUWERKERK Bazar Op zaterdag 20 november wordt in de Nederlandse Her vormde kerk te Ouwerkerk een bazar gehouden ten bate van het onderhoud van de kerk. Er zijn.onder meer nieuwe dakgo ten nodig. Tijdens de bazar worden kerstartikelen als kaarten, ringen en kleedjes verkocht. Ook zijn er Sinter klaascadeautjes. Het evene ment omvat verder een kleine rommelmarkt, de verkoop van koffie en soep en sjoelen. Men sen die nog spullen hebben voor de rommelmarkt of die iets willen bakken voor de ver koop kunnen contact opnemen via telefoonnummer 01114- 3268. De bazar duurt van 10.00 tot 16.00 uur. BRUINISSE korenavond Woensdag 10 november vindt in de Hervormde kerk in Brui- nisse een gezamenlijke koren avond plaats. De zangavond heeft het thema Herfst en be gint om 19.30 uur. De zangko ren die onder leiding van P. H. Wessels deelnemen zijn de Christelijk Gemengde Zang vereniging Laus Deo en het Ne derlands Hervormd Kerkkoor uit Zierikzee. Het Zierikzeese Gereformeerd Kerkkoor zingt onder leiding van Mar van der Veer. Enkele jonge Bruenaars die hun muzikale talenten ten toon spreiden zijn Andrea Deurloo op dwarsfluit, Annet te Kik (viool) en Maria van den Berg (piano). Produktschap Vis en Visprodukten Op donderdag 11 november wordt in Rijswijk een openba re bestuursvergadering gehou den van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Op de agenda staat de begroting 1994, het vaststellen van een aantal verordeningen en besluiten en de benoeming van leden of plaatsvervangende leden voor het dagelijks bestuur en een aantal commissies. De verga dering wordt vanaf 13.30 uur gehouden in het kantoor van het produktschap aan de Sir Winston Churchillweg 275 en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. Toneeluitvoering De Komedianten Op vrijdag 12 november treedt de toneelvereniging De Kome dianten in het verenigingsge bouw van Bruinisse op met de klucht Samen Verder. Het hele gebeuren speelt zich onder een aantal ouderen af, ergens in een cafeetje op het platteland. Tijdens de pauze is er een tra ditionele verloting en de muzi- kake omlijsting wordt ver zorgd door Boerenkapel Stuit je Luit. Aanvang 20.00 uur. Zang en toneel voor Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Op zaterdag 20 november wordt in het dorpshuis te Brui nisse een amusementsavond gehouden ten bate van de Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Bruinisse. Tij dens de bijeenkomst treedt het Bruinisser Visserskoor op en speelt de toneelvereniging De Komedianten het beroemde stuk 'het mosseloproer'. Verder wordt een verloting gehouden en is aan de bijeenkomst een kleurwedstrijd voor kinderen verbonden. De amusements avond begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. GOES Women's Aglow Fellowship Op initiatief van Women's Ag low Fellowship wordt woens dag 17 november in Goes een interkerkelijke bijeenkomst gehouden. Men komt bijeen in hotel Tbrminus waar Heieen Benard uit Zwijndrecht een le zing houdt onder de titel Doe je 't of verknoei je 't. De bijeen komst begint om 9.45 uur. Films in 't Beest Op zaterdag 20 november wor den in het podium voor mu ziek, theater, film en literatuur 't Beest te Goes twee Vietna mese films gedraaid. Het be treft de films You're the only one I have en Devil's Mark. De voorstellingen maken onder deel uit van een project waar mee speciale aandacht wordt besteed aan Vietnam. The De vil's Mark begint om 20.30 uur. De film gaat over een jong meisje dat vanwege een grote moedervlek op haar borst wordt gezien als duivelskind en uit de gemeenschap verban nen. You're the only one I have begint om 22.30 uur en gaat over de eenvoudige boeren dochter Van die door de shock van de oorlog is gevlucht in een fantasiewereld. WILHELMINADORP Omgaan met blindegeleidehond 'Leven en omgaan met een blin degeleidehond'. Dat is het on derwerp van een lezing die wordt gehouden op initiatief van de Kynologenclub Zee land. Het onderwerp wordt op donderdag 11 november in het clubgebouw van de Kynologen club aan de Westhavendijk in Wilheminadorp toegelicht door de heer P. Doorn. Aan vang 20.00 uur. HEINKENSZAND CDA-Vrouwenberaad Op initiatief van het CDA- Vrouwenberaad en de CDA Scholingscommissie wordt donderdag 18 november in het gemeentehuis te Heinkenszand een bijeenkomst gehouden waarbij het discussiestuk 'Minderhedenbeleid, hoe nu samen echt verder' centraal staat. Het onderwerp wordt in geleid door de Borselse wet houder C. Elenbaas-Murre. De bijeenkomst begint om 14.00 MIDDELBURG Studiebijeenkomst Conciliair Proces 'Sluiten we het hoofdstuk heel heid van de schepping af of be ginnen we opnieuw?'. Die vraag staat centraal tijdens een studiebijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg op woensdag 10 no vember. De bijeenkomst wordt gehouden op initiatief van de werkgroep Kerk en Milieu Zee land. Het conciliair proces over gerechtigheid, vrede en heel heid van de schepping veroor zaakte drie jaar geleden een 'groene golf' in de kerken. Men wilde meer aandacht geven aan het behoud van de schepping. De UNCED-conferentie over milieu en ontwikkeling, die in 1992 werd gehouden in Rio de Janeiro zag men hoopvol tege moet. De resultaten waren ech ter zo vrijblijvend dat teleur stelling overheerste. Kerken en kerkmensen willen zich daar om beraden op de situatie die is ontstaan. Het onderwerp wordt op 10 november in Mid delburg toegelicht door eco noom en lid van de adviesraad milieu en ontwikkeling van de minister van Ontwikkelingssa menwerking, professor H. de Lange. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. SIRJANSLAND - Heeft de kerk nog toekomst? Deze vraag stelde ds. K. ten Klooster uit Putten onlangs tijdens een vergadering van het Reformatorisch Kontakt in Sirjansland. Alles is weliswaar aan ver andering en ondergang onderhevig maar het Woord van God bestaat in eeuwigheid. Iedereen is daarom schuldig zich bij de Kerk aan te sluiten. Ziende op de cijfers van het te- ruglkopende aantal kerkgan gers in Nederland zijn deze ontwikkelingen voor predi kanten soms moedbenemend. Dat de afval steeds verder doorgaat is volgens de spreker grotendeels te wijten omdat het in de kerk aan spankracht ontbreekt. Uitgaande van het vertrekpunt voor deze inlei ding uit Mattheus 16 staat het voor de spreker onomstotelijk vast dat'Christus eeuwig Ko ning is die zonder onderdanen niet zijn kan. De kerk is gefun deerd op de rots want er staat: ,,Op deze petra zal ik mijn ge meente bouwen en de poorten der hel zullen dezelve niet over weldigen". Daarmee is in feite de vraag al beantwoord, meen de de Hervormd predikant uit Putten. De Heere Jezus vergelijkt zijn gemeente met een gebouw, niet van hout, steen of marmer maar als een gemeenschap van mannen en vrouwen. De kerk wordt gekenmerkt door uiter lijk vertoon, als een heilige vergadering van christelijke gelovigen, die eerlijk en oprecht berouw hebben van zonden. Het volk dat door de Zoon van God uit het ganse volk wordt vergaderd zijn de gelovigen die het in hun leven moeten hebben van het hoofd van de Kerk. Ondanks alle veelkleurigheid die er is zwn zij een aan Christus en worden ook geleid door een Geest. Ze zijn heilig in hem en zeggen amen op zijn woord. De zichtbare kerken zijn daar in slechts een hulpmiddel, een soort steigerwerk, zeg maar de huls waarin de levende kerk opgroeit. Niet gebonden aan tijd of plaats en waarin ook niemand het recht heeft om te zeggen: ,,Wij zijn de enige ware kerk". Klein en veracht in de ogen van de wereld, maar door God altijd staande gehouden. De Kerk zal een strijdende Kerk blijven, omringd door de dodelijke vijand, de satan die altijd in de oppositie blijft. Opgaan, blinken Verwijzend op de levensbe schrijvingen van onder andere Paulus, Petrus. Johannes, Cal- vijn en Augustinus zei de spre ker dat het leven een aanhou dende strijd is van nederlaag en overwinning. De ware leden van de kerk blijven hier niet van verschoond, maar hebben te lijden van de werktuigen van de satan. Door afstand te nemen van de tegenwoordige boze wereld krijgen zij de hel achter hen en de hemel voor hen. Ds. Tbn Klooster maakte een vergelijking met het leven van Gods volk en met het overste ken van een stormachtige en woelige zee. Aankomend als wrakhout, gehavend en ge kneusd komen zij strijdend in Christus' kracht veilig in de haven, als ware gelovigen in Christus en als soldaten met de wapenrusting Gods gekleed. De boze wereld haat Christus dus zal zijn volk op vijand schap berekend moeten zijn. Spreker waarschuwde de aan wezigen om constant waak zaam te blijven. Strijd drijft uit en maakt bidders. Gevou wen handen zijn altijd nog het machtigste wapen, ook in deze tijd. Een blik in de geschiede nis leert dat alles in het leven een kwestie is van opgaan, blinken en verzinken. Maar dat gebeurt niet met de Kerk. In de meest klemmende omstandig heden gaat het bouwen van Christus aan de Kerk door. Waarom? Omdat hij heeft ge zegd, Ziet ik ben met u al de da gen tot aan de voleinding der wereld. En daarom heeft de kerk vast en zeker toekomst, besloot spreker zijn gloedvol betoog. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6