'Gevangenis ontwikkelt een amoreel klimaat' Speciale scholen voor hoogbegaafden noodzaak Kabinet tevreden met sociaal akkoord Toekomst Friese landbouw schuilt in gemengd bedrijf Hypnose Hoogleraar in afscheidsrede: Drie gemeenten bieden woonruimte asielzoekers aan Onderwijsdeskundigen: Brandstof gelekt in de Westerschelde na berging van het Panamees autoschip Aya 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bevriezing lonen van tafel DEN HAAG - De dreiging van een wettelijke bevrie zing van de lonen in 1994 is van tafel. Het akkoord dat de centrale werkgevers- en werknemersorgani saties donderdag hebben gesloten, biedt voor het ka binet voldoende zekerheid dat de loonontwikkeling volgend jaar uiterst beperkt zal blijven. Dat bleek vrijdag na overleg dat het kabinet voerde met de so ciale partners. CDA-kamerlid Tferpstra zegt blij te zijn dat een wettelijke looningreep van tafel is. ,,Wij hebben nooit veel heil gezien in een loonmaatregel, maar achteraf gezien heeft het mooi uitgepakt." PvdA-kamerlid Van Zijl verklaart „gelukkig" te zijn met het akkoord. Vol gens hem bewijst het dat ,,de Nederlandse overlegeconomie zich heel snel weet aan te pas sen als het echt nodig is". De VVD is zeer teleurgesteld en spreekt van een speelkwartie rakkoord". Er worden geen keuzes gemaakt, zelfs geen slechte. Het is een beleid van pappen en nathouden", aldus woordvoerder» Linschoten. De regering pleitte eerder dit jaar voor een zogenaamde nul-lijn over de hele linie. Stringente matiging van de lonen is voor het kabinet een voorwaarde voor rendementsherstel van het bedrijfsleven. De regering acht dat noodzakelijk om een eind te maken aan de explosief stijgende werkloosheid. Een nul-lijn zijn de sociale partners niet overeengekomen. Wel roe pen zij hun cao onderhandelaars op de loonstijgingen tot het uiterste te beperken. Bevriezing van de lonen waar dat uit rendements- of concurrentieoverwegingen is geboden, wordt niet uitge sloten. Het kabinet denkt dat de loonsverhogingen volgend jaar beperkt blijven tot percen tages op of net boven de nul. Minister De Vries gaat er ook vanuit dat de reeds afgespro ken loonsverbeteringen in doorlopende cao's worden om gezet in werkgelegenheid- safspraken. ,,Ik heb het ver trouwen gekregen dat dit ak koord ertoe leidt dat op decen traal niveau partners weer met elkaar om tafel gaan zitten om te kijken of er geen verstandi gere invulling mogelijk is", zei hij. Van Zijl (PvdA) vraagt zich af of de afspraken over loon matiging wel vertaald zullen worden in de cao's. Het kabinet moet dat zo mogelijk onder steunen door de lasten aan de onderkant van het loongebouw te verlichten, stelt hij. Ook Ibrpstra is daar voorstander van, mits die lastenverlichting gefinancierd kan worden door een belastigmeevaller. Hij heeft daarover tijdens de fi nanciële beschouwingen een motie ingediend, samen met PvdA'er Melkert. Ontwerp Agrarisch Ontwikkelingsplan OENTSJERK - De Friese landbouw krijgt in de toe komst meer ruimte voor verschillende bedrijfsstij- len. De toekomst is niet voor ieder bedrijf gewaar borgd door schaalvergroting. Juist door vermenging van akkerbouw en veeteelt kan de Friese landbouw het hoofd bieden aan prijsverlagingen en milieu investeringen. Dit blijkt uit het ontwerp Agrarisch Ontwikkelingsplan Friesland, dat vrijdag in Oentsjerk is gepresenteerd. Het agrarisch ontwikke lingsplan is uitgewerkt door de gezamenlijke landbouworgani saties, het Instituut voor Land bouwcoöperaties, het provin ciebestuur en de Friese Kamer van Koophandel. Stuurgroep- voorzitter Miedema vindt dat verbreding van de landbouw een nieuw uitgangspunt is naast de klassieke schaalver groting. „Onder verbreding verstaan we ondermeer het opzetten van verenigingen van boeren en grondgebruikers zoals in Eastermar en Achtkarspelen is gebeurd. Daar hebben boeren in onderling overleg de milieu taken op zich genomen", zei Miedema. Deze milieucoöpera ties staan volgens Miedema model voor een nieuw toe komstperspectief voor de Frie se landbouw. Het ontwikke lingsplan is gebaseerd op een uitgebreid onderzoek onder leiding van professor Van der Ploeg van de Landbouwuniver siteit in Wageningen. Van der Ploeg schetst daarin een som ber beeld voor de Fri'ese melk veehouders als het huidige overheidsbeleid met de ver wachte marktontwikkelingen wordt voortgezet. Tussen 1990 en 2005 berekent hij een gemid delde daling van de arbeidsop- brengst van 66.000 gulden. De gevolgen van een vrijhandel scenario zijn nog ernstiger. Van der Ploeg komt dan op een da ling van de arbeidsopbrengst van 83.000 gulden. Met name de eigen vermogenspositie wordt' in de toekomst van levensbe lang. Het blijkt dat juist bij de grote bedrijven de grootste klappen vallen. Een ondoor dachte bedrijfsvergroting leidt tot investeren in een mogelijk faillissement van het eigen be drijf. De zuinig werkende fa miliebedrijven en rundveefok- kers komen er relatief het beste vanaf. Met een diversi teitscenario denkt Van der Ploeg dat Friesland een pro vinciaal antwoord kan geven. „We hoeven niet terug naar ge mengde bedrijven, maar de veehouders zullen met akker bouwers grond moeten uitrui len. Dat is voor beide sectoren van belang." Uit de cijfers blij ken juist dat kleine akkerbou wers die elders land huren voor pootgoed, het beste eruit sprin gen. Daarnaast moet in de landbouw aandacht voor de na tuur en het milieu zijn. Fries land heeft een gouden kans met haar ruime areaal. Door nu de bakens te verzetten kan een voorsprong ten opzichte van andere provincies worden verkregen. De inspraakproce dure voor het agrarische ont wikkelingsplan duurt tot 15 ja nuari 1994. SLIEDRECHT - De directie van het cultureel centrum De Bonkelaar in Sliedrecht heeft een optreden van de omstreden hypnotiseur Rasti Rostelli af gezegd. Rostelli zou op 18 no vember optreden in het theater, maar directeur H. Staal van De Bonkelaar is bang voor com motie en negatieve publiciteit. Tijden en standen volgens gclijdclafcl Hydro-meteocentnim Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 november 10.25 123 04.05 - 97 23.20 153 16.45 -134 ROOMPOT BUITEN 9 november 09.25 119 03.05 - 90 22.00 151 15.35 - 127 BRUINISSE 9 november 10.30 136 04.05 - 104 23.20 166 16.40 - 139 WEMELDINGE 9 november 10.30 131 04.05 - 102 23.20 161 16.40 -138 Doodtij: 15 november Actuele informatie over afwijkinge n 06-91122353 AMSTERDAM - Twintig jaar geleden waarschuwde hij er al voor. In zijn inaugu rele rede bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar forensi sche psychiatrie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam stelde hij: De Neder landse gevangenissen mogen niet verworden tot torens van Babel waarin be waarders, gevangenen, maatschappelijk werkers en overige betrokkenen van el kaar vervreemden en onderlinge communicatie uit den boze is. De babylonische spraakverwarring, het niet spreken van eikaars taal, letterlijk en figuurlijk, brengt de resocialisering van de gevangene in gevaar en leidt tot onaangepast gedrag. Vrijdag nam prof. dr. N. W. de Smit (63) afscheid van de uni versiteit met de rede „Schering en inslag. Over de relatie ge vangenis en maatschappij van uit forensisch-psychiatrisch perspectief7. Ook daarin be pleit hij vurig de bevordering van een gezamenlijke inzet voor een gevangenissysteem dat erop is gericht de gedeti neerde vooral voor te bereiden op een terugkeer in de maat schappij. De Smit koos een term uit de weefkunst voor zijn rede: schering en inslag, waar mee losse draden aan elkaar worden gekoppeld tot een har monisch geheel.„Het is juist aan het vlechtwerk", zegt De Smit, „verkregen door sche ring en inslag, dat het weefsel zijn kleur en kracht ontleent." Categorieën Volgens De Smit worden de Ne derlandse gevangenissen en huizen van bewaring in toene mende mate hoofdzakelijk be volkt door drie categorieën ge detineerden: geestelijk gestoorden, drugsverslaafden en mensen die niet of nauwe lijks Nederlands spreken. Door deze samenstelling van de populatie raakt de situatie in de gevangenissen „ernstig en permanent verstoord." „Zij zijn het contact met de rea liteit kwijt", aldus de schei dend hoogleraar. Het huidige functioneren van het systeem helpt deze groepen onvoldoen de dit contact te herstellen. De gevangenis wordt steeds meer een „opbergplaats die erop ge richt is de gedetineerde als ob ject slechts te bewaken." Het volk roept om meer cellen en de politiek geeft daaraan ge hoor. Begrijpelijk, aldus De Smit, maar veel te eenzijdig. „Een dergelijk eenzijdig opge bouwd weefsel is niet krachtig waardoor de crisis toeneemt. Hierdoor zal weer de roep om meer van hetzelfde, meer be heersmaatregelen in de gevan genis en meer cellen ter beheer sing van de stijgende crimina liteit toenemen. Daardoor dreigt er een uitzichtloze situa tie te ontstaan." „Natuurlijk is er sprake van een toenemende criminaliteit die uitbreiding van de capaciteit noodzakelijk maakt", zegt De Smit. „Maar de onderlinge afstemming van de behandel- en verpleegin richtingen met de diverse scha kels van de strafrechtelijke ke ten raakt ernstig verstoord. Er is onvoldoende doorstroming, veelal wegens plaatsgebrek. De staat verzaakt hier haar plicht. De nadruk ligt te zeer op het opsluiten van mensen, zonder dat er gekeken wordt naar de uitgang, de terugkeer van gevangenen naar de maat schappij." Verstoorde verhouding De Smit signaleert in het ver ziekte gevangenismilieu tevens een verstoorde verhouding tus sen „bewaker en bewaakte". „Daar is een figuurlijke glas wand tussen gekomen. Er ont wikkelt zich een amoreel kli maat, dat sociaal gesproken potentieel chaotisch, beangsti gend en onvoorspelbaar is." Volgens De Smit trekt de he dendaagse bewaarder zich te rug uit het regime. Daardoor ontstaat een vacuüm „waarin zich crisis op crisis stapelt: gij zelingen, ontsnappingen, op windingstoestanden, hon gerstakingen, zelfmoordpogin gen en zelfverminkingen." De Smit in zijn afscheidsrede: „Er is een uitzichtloze, wetteloze en normloze gemeenschap ont staan, waarin elk perspectief dat een aanzet tot een resociali- satieproces zou kunnen inhou den, ontbreekt." De rol in de gevangenis van de psycholoog, als bewaker van de geestelijke gezondheid van gedetineerden, en de maatschappelijk werker (de reclassering) moet voorna mer, actiever worden, zo be pleit De Smit. Er moet een re gionaal gecoördineerde aan pak van de problemen komen waarbij alle bij de straf rechtspleging betrokken func tionarissen met elkaar in over leg treden. „Alleen zo kun je tot oplossingen komen voor de relatiestoornissen van gedeti neerden, de gevangenis uit het steriel isolement halen en de nadruk weer op de uitgang uit het gevangenissysteem leg gen." GRONINGEN - De oproep van WVC-minister D'Ancona om meer woningen voor asielzoe kers beschikbaar te stellen, is vrijdag door drie gemeenten gehonoreerd. Groningen, Alk maar en Leidschendam boden woningen aan, waar in totaal vele honderden asielzoekers kunnen worden gehuisvest. Zo zijn zeven woningcorpora ties in de gemeente Groningen bereid om op korte termijn 80 tot 120 semi-permanente wo ningen te realiseren voor asiel zoekers. Voorwaarde is wel dat de gemeente Groningen en maatschappelijke instellingen in de stad maximaal zullen meewerken. Over de financie ring van de plannen is overi gens nog druk overleg gaande. De woningcorporaties denken de woningen op dezelfde ma nier in te richten als gebeurde in de jaren zeventig en tachtig ten tijde van de grootschalige stadsvernieuwing. In die perio de werden grote aantallen wo ningen gerenoveerd en moes ten de bewoners tijdelijk in zo genoemde wisselwoningen worden ondergebracht. Vol gens de corporaties heeft de Groningse wethouder van ruimtelijke ordening en volks huisvesting W. Smink inmid dels laten weten dat de ge meente maximaal aan de plan nen zal meewerken. In de stad Groningen zijn al 118 perma nente woningen ingericht voor asielzoekers, hierin wonen ruim 340 mensen. De woningen liggen verspreid over de stad. Met de 80 tot 120 nieuwe wonin gen denken de Groningse cor poraties enigszins tegemoet te komen aan de oproep van de rijksoverheid om op korte ter mijn 15.000 extra woningen in het land in te richten voor asielzoekers. De Alkmaarse Vereniging voor Volkshuis vesting heeft de gemeente Alk maar veertig wisselwoningen voor asielzoekers aangeboden. De gemeente onderzoekt het aanbod. STEIN - Ruim 2 procent van de schoolgaande jeugd in Europa is hoogbegaafd, maar wordt door het ont breken van aangepast onderwijs door leeftijdgeno ten vaak buitengesloten. Dat constateerden vijftig onderwijsdeskundigen en ouders van hoogbegaafde kinderen uit Frankrijk, Duitsland, België, Roeme nië, Schotland en Nederland tijdens een tweedaags congres afgelopen weekeinde in het 'Limburgse Stein. Zij zijn van oordeel dat aan de ze onrechtvaardige behande ling spoedig een eind gemaakt dient te worden. Daarom na men zij zondagavond het be sluit om zich te wenden tot de Raad van Europa. Deze instan tie moet, aldus de congres sisten, aan de regeringen van de diverse landen aanbevelin gen doen om te komen tot spe cifieke door de overheid gesub sidieerde onderwijsinstellin gen voor hoogbegaafden. Privé-scholen In enkele landen bestaan wel scholen voor hoogbegaafden, maar dit zijn privé- instellingen. Directeur Robert Mulvey van de Cademuir Inter national School in het Schotse Peebles, waar hoogbegaafde leerlingen uit Nederland, Spanje en Duitsland aangepast onderwijs volgen, zei in aparte scholen voor de betrokken leer lingen tevens een goed middel te zien om de criminaliteit on der de jeugd tegen te gaan. Vol gens hem hebben wetenschap pelijke onderzoeken uitgewe zen dat meer dan de helft van de hoogbegaafden terecht komt in de criminele sfeer om dat zij zich op de reguliere scholen gauw buitengesloten voelen. Prof.dr. K. de Pryck, hoogleraar aangepaste weten schappen aan de Universiteit van Gent, liet weten dat in Bel gië de politiek inmiddels ge wonnen is voor aparte scholen voor hoogbegaafden. Het wachten is evenwel nog op de regering. Hij toonde zich een groot voorstander van euregio- nale onderwijsinstellingen voor hoogbegaafden. Zuid- Limburg noemde hij gezien de centrale ligging een uitsteken de lokatie voor een dergelijke school. Mevrouw E. van Schaik, voorzitter van het Na tionaal Instituut voor Meer- en hoogbegaafden en hun Proble matiek, dat het congres georga niseerd had, kondigde een pro cedure tegen de Nederlandse staat aan, wanneer overheids subsidie nog langer uitblijft. Haar instituut voert onderhan delingen met twee gemeente besturen in de Euregio Maas- Rijn over het huren van leeg staande lokalen van openbare scholen om daar te starten met een onderwijsintelling voor hoogbegaafden van tien tot achttien jaar. Tijdens het congres werden Rusland en andere landen van Oost-Europa ten voorbeeld ge steld aan het Westen aangezien daar wel scholen voor hoogbe gaafden bestaan. Een goede kant van de vroegere commu nistische regeringen. VLISSINGEN - Na de berging van het vorige week op de Wes terschelde gezonken Panamees autoschip Aya is zondagmid dag een brandstoftank ge scheurd. Volgens een woord voerder van Rijkswaterstaat Zeeland is er ongeveer 2,5 ku bieke meter brandstof de Wes terschelde ingestroomd. Hoewel het om een kleine hoe veelheid gaat, is toch besloten het oliebestrijdmgsvaartuig Smal Agt in te schakelen, om dat de olie in de richting drijft van het natuurgebied de Hooge Platen bij Breskens. De Smal Agt en een ander groot olie bestrijdmgsvaartuig waren bij de berging van de Aya aanwe zig. Ze vertrokken toen het schip veilig en wel de haven van Vlissingen ingetrokken was. „We hadden het idee dat alles achter de rug was. We dachten echt dat we een kwali teitsberging achter de rug had den", aldus de woordvoerder van Rijkswaterstaat. De brandstoftank van de Aya scheurde bij het omhoogbren- gen van het ponton. Twee klei nere oliebestrijdingsvaartui- gen hebben volgens de woord voerder van Rijkswaterstaat rond het ponton behoorlijk wat olie geruimd, waarna olie- schermen zijn aangebracht. De brandstoftank van het schip is inmiddels dichtgemaakt. Een vliegtuig van Rijkswaterstaat directie Noordzee, dat toevallig in de buurt was, lokaliseerde een olievlek op de Westerschel de van vijf bij vijf kilometer. De Aya zonk vorige week na een aanvaring met een Pools schip. Bij het omhoogbrengen van het schip is geconstateerd dat het bij de aanvaring ontsta ne gat aanmerkelijk groter is dan werd verwacht. Aanvanke lijk wilde Rijkswaterstaat het gat provisorisch laten dichten. Nu is besloten deze tussenstap over te slaan en beslist Rijks waterstaat maandag over defi- fnitieve reparatie of sloop van het schip. door Mare Legendre Maandag 8 november Zierikzee Workshop handvaardigheid. RSG Professor Zeeman. Vanaf 09.00 uur. Presentatie informatiefolder Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector. Aula multifunctio neel centrum. 14.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Mondra- gon. 14.00 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 15.00 uur. Dreischor Bijeenkomst creativiteit NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 9 november Zierikzee Verkoping Welfare Rode Kruis. Verzorgingshuis Borrendam- me. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Creatieve avond van CPB. Zaal van de Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Joodse manier van le ven NVvH. De Schutse. 13.30 uur. Dreischor Verkoping Welfare Rode Kruis handwerkartikelen in vereni gingsgebouw aan de Ring. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 10 november Zierikzee Open koffie-ochtend voor vrouwen. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vergadering commissie open bare werken en milieu. Stad huis. 18.30 uur. Informatie-avond Problemen borstvoeding oplossen en voor komen. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Scharendijke Najaarsvergadering CBTB. Putmeet. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Korenavond. Hervormde kerk. 19.30 uur. Donderdag 11 november Zierikzee Lezing over bomen Groei en Bloei. Mondragon. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Koffie-ochtend NVvH. De Schutse. 10.00 tot 12.00 uur. Koffie-ochtend ouderen. Bi bliotheek De Schutse. 10.00- 12.00 uur. Nieuwerkerk Begrotingsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact in grote zaal kerk. Spreker ds. W. Westland. 19.45 uur. Vrijdag 12 november Zierikzee Kiekieres/Delft theatersport. Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Ontspanningsavond Oranje vereniging. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Tbneeluitvoering Samen Ver der door De Komedianten. Ver enigingsgebouw. 20.00 uur. Van vrijdag 12 tot maandag 15 november Zierikzee Bezoek mijnenjager Zierikzee. Aankomst vrijdag om ±14.00 uur. Bezichtiging schip, zater dag en zondag tussen 13.30 en 16.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau, Kerkhof Zuidzijde. Van 09.00 tot 12.00 uur. Bazar/rommelmarkt. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat. Van 10.00 tot 14.30 uur. Postduivententoonstelling. De Driehoek. 15.00 uur. Gospelmusical The Apostle. Grote Kerk. 20.00 uur. Operette Grafin Mariza in Con certzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Huis-aan-huis oliebollenver koop van Nu met Hope. Vanaf 09.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2