1 'Muziekvereniging is niet weg te denken uit dorp als Ouwerkerk' GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAR 'Elk jaar wordt het beetje meer' 9 0 Wellicht invoering toeristenbelasting ZIERIKZEESCHE SPI NIEUWSBODE H Mb0 - 5'2(g 3 BAZAR 7 VOETBAL 9 VOLLEYBAL Zwem mende auto in haven van Burghsluis" Wethouder W. P. Stouten over 75 jaar Nieuw Leven in Ouwerkerk: dé krant van schouwen - duiveland! Speelgoedbeurs Leentjebuur goed bezocht ZIERIKZEESCHE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektle leuke, originele en moderne kaatfen. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 l MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25457 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Muziek is de middelaarster tussen het geestelijk en het zinnelijk le ven. Settina v. Arnim Er was veel belangstelling voor de bazar in verpleeg huis Corneliastichting in Zierikzee. O 5 BRANDWEERKAZERNE De Bruse brandweer krijgt in 1995 de beschikking over een nieuwe brandweerkazerne. Voetbalvereniging Zierikzee won afgelopen weekend met 1-0 van DIVO. Heren Delphi/MEVO'80 pakken in slotfase de over winning. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de gemeen te Zierikzee wil met ingang van I april 1994 toe ristenbelasting invoeren in de gemeente Zierikzee. Dat houdt in dat iedere toerist die in Zierikzee overnacht daarvoor 65 cent per nacht aan toeristenbelasting zou moeten gaan betalen. Tijdens een openbare vergadering in het stadhuis te Zierikzee op don derdag 11 november spreekt de adviescommissie financiën, volkshuisvesting en informa- .tiebeleid zich uit over het plan. Ook wordt advies uitgebracht over het bedrag van f 1.968.661,- ofwel bijna twee miljoen gulden dat de gemeen te overhoudt aan de exploitatie van het bestemmingsplan Kaaskenswater. Het is de be doeling dit bedrag toe te voe gen aan de reserve stadsuitleg. De agenda omvat verder de wijziging van het maximumbe drag in het egalisatiefonds van het Administratief Diensten centrum Zeeland, de sanering van de Stichting Bijzondere Woningbouw Amersfoort. Het jaarverslag 1992 van de Stichting Economische Ont wikkeling Zeeland, een decla ratie van het werkvoorzie ningsschap Binnenhof uit Mid- delharnis en begrotingswijzi gingen van de stichting Ge meenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen- Duiveland en Intergemeente lijke Sociale Dienst. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. BURGHSLUIS - „Wat zien ik". Dat moeten de leden van de duikploeg Schouten zich heb ben afgevraagd toen ze zondag omstreeks 14.00 uur een auto in de haven van Burghsluis za gen „dobberen". Deze „zwemmende" auto werd bij de politie gemeld. Bij nader onderzoek bleek dat het voer tuig die dag in Spijkenisse was gestolen. Met hulp van duikbe- drijf Schouten werd de auto via een takelwagen op de kant gesleept. Verder onderzoek naar deze zaak volgt. het een beetje raar als je twee dehands speelgoed kocht, maar tegenwoordig kijkt nie mand er nog van op. Het is geaccepteerd", aldus mevrouw De Raad. Zij ziet dan ook elk jaar een behoorlijk aantal vas te klanten verschijnen tijdens de speelgoedbeurs en het is ook niet ongebruikelijk dat sommi gen met armen vol Speelgoed weer huiswaarts keren. „Ik heb ook het idee dat de gezin nen weer wat groter worden. Echtparen met twee kinderen zie je helemaal niet zo vaak meer. Wat je nu vaak ziet is drie of vier kinderen". Zoals al aangestipt was het za terdag waarschijnlijk de laat ste keer dat de speelgoedbeurs van Leentjebuur in het onder komen aan de Mosselboom gaard werd gehouden. Me vrouw De Raad heeft goede hoop dat het volgende seizoen voor de speel-o-theek gestart kan worden vanuit lokaal 38 in het multifunctionele gebouw aan de Huybertstraat in Zie rikzee. Eerder had de speel-o- theek een ander lokaal toege wezen gekregen, maar daar bleken allerlei bezwaren tegen te bestaan. Inmiddels zijn er weer de nodige onderhandelin gen achter de rug en lijkt het erop dat er definitief overeen stemming is. Eer de speel-o- theek echter van start kan op de nieuwe lokatie zal er nog wel enige tijd verstrijken, zo vermoedt mevrouw De Raad. „Er moet nog wel het een en ander gebeuren. Wij willen graag een e'igen kantoortje en ook wat ruimte waar we spul len kunnen opslaan. En we zit ten ook vlakbij een stenen trap en het moet natuurlijk wel vei lig zijn voor de kinderen", al dus mevrouw De Raad. De speel-o-theek beschikt mo menteel over een kleine 29 vrij willigers. HET WEER Vannacht enkele opklaringen en kans op een mistbank. Minimum- temp. ±5 graden. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemp. ±9 graden. Wind zuidwest, toene mend tot matig, kracht 3 4, aan de kust tot vrij krachtig, 5. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN 's Avonds tijdens een 'modeshow' werd het Nieuw Leven-uniform van het jaar 2000 getoond. (Foto: Marijke Folkertsma). OUWERKERK - „Instandhouding van een muziekvereniging in een dorp is niet eenvoudig maar een mu ziekvereniging is niet weg te denken uit een dorp als Ouwerkerk. Een muziekvereniging vervult een belang rijke functie in een dorpsgemeenschap". Dat betoogde wethouder W. P. Stouten zaterdag in een toespraak ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Ouwerkerkse muziekvereniging. Tijdens de receptie in het dorpshuis in Ouwerkerk werd een elftal jubilarissen gehuldigd. Wethouder Stouten dook in zijn toespraak allereerst in de geschiedenis van het Ouwer kerkse muziekgezelschap en maakte meteen al gewag van enige verwarring over de oprichtingsdatum. In verschil lende bronnen worden ver schillende data genoemd. „Dus dan vraag je je af of er op Ouwerkerk drie verschillende muziekverenigingen zijn of dat dit het enige echte Nieuw Le ven is", aldus Stouten. „Daar bij denk je bij de naam Nieuw Leven aan een pasgeborene en niet aan een 75-jarige", aldus de Duivelandse wethouder. Fanfare Nieuw Leven is, zo bleek uit het verhaal van Stouten, ooit begonnen als fanfare. Een fan fare met 24 leden. Reden voor oprichting zou volgens de an nalen het twintigjarig rege ringsjubileum van» koningin Wilhelmina zijn geweest. Het geld dat nodig was voor de aan schaf van instrumenten voor de leden van de kersverse mu ziekvereniging werd door de bevolking van Ouwerkerk zelf opgebracht. Zij leenden met z'n allen het toentertijd respec tabele bedrag van 680,- aan de muziekvereniging. Het eer ste echte concert van Nieuw Le ven werd - uiteraard onder lei ding van de legendarische meester Swenne,- gegeven in juni 1919. Stouten stak in zijn toespraak uitgebreid de lof trompet over de eerste muzika le leider van het Ouwerkerkse muziekgezelschap. „Hij had een grote stimülerende wer king. Hij kon mensen geweldig inspireren en activeren". Het resultaat van alle inspan ningen van meester Swenne en zijn muzikanten liet niet al te lang op zich wachten. In 1920 sleepte het muziekgezelschap voor het eerst een (tweede) prijs weg bij een concours en later zouden er nog vele eerste en tweede prijzen volgen. „De prestaties stonden altijd op een hoog peil", aldus Stouten. Be halve ups kent het muziekge zelschap in zijn 75-jarige histo rie ook de nodige downs. Tij dens de Tweede Wereldoorlog kwam het muziekgezelschap op non-actief te staan. Na de oorlog werd de draad weer op gepakt, maar men had de za ken net weer op orde toen men geconfronteerd werd met een nieuwe ramp. Bij de Waters noodramp van 1953 verloor het muziekkorps de dirigent en ze ven leden. Het flink uitgedun de muziekgezelschap kon al leen blijven voortbestaan dankzij een samenwerkings verband met het Dreisterse muziekgezelschap Crescendo. In 1976 kwam Nieuw Leven on der de leiding van U. Manni weer op eigen benen te staan. „En sinds die tijd laat het mu ziekgezelschap zich zien bij al le mogelijke gelegenheden", al dus wethouder Stouten. „Waar in een klein dorp groot kan zijn". Namens de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk werd tijdens de receptie in het dorpshuis het woord gevoerd door M. Romein. Hij stelde in navolging van wethouder Stou ten vast dat het bepaald geen kleinigheid is om 75 jaar een muziekvereniging in stand te houden. „Ouwerkerk is een klein dorp met een hechte ge meenschap die 75 jaar lang de kracht heeft weten op te bren gen om een muziekgezelschap overeind te houden", aldus Ro mein. Hij omschreef Ouwer kerk als 'een dorp met een Gou den randje' Romein roemde de creativiteit en inventiviteit van meester Swenne. Onder zijn leiding, zo stelde Romein, werd niet alleen met verve gemuciseerd maar wer den ook zelf instrumenten ge maakt, waaronder een eigen fabrikaat Xylofoon. „Er werd zelfs weieens gezongen tijdens uitvoeringen van Nieuw Le ven", herinnerde Romein zich. Buschauffeurs Romein herinnerde zich ook nog levendig de gelegenheid waarbij de leden van het Ou werkerkse muziekgezelschap zich in de eerste, muisgrijze, uniformen aan den volke toon den. Volgens Romein zou toen een van de Ouwerkerkers de onsterfelijke volzin „Zo, noe enne mun d'r wé twintig bus chauffeurs bie" uitgesproken hebben. Romein besloot zijn betoog met de wens dat Nieuw Leven nog een lang leven be schoren zal zijn. „Ze hebben nu volop medewerkers. Laten we hopen dat dat zo blijft", aldus Romein. Tijdens de jubileumreceptie werden zoals al aangestipt elf leden van Nieuw Leven in het zonnetje gezet. Voorzitter me vrouw J. Osseweier-Kenters, P. M. Vijverberg, L. J. M. Lukus, J. L. van den Hamer, D. C. Lem- som, W. N. Hage, A. M. Manni en J. L. Manni werden geëerd vanwege hun twaalfeneenhalf jarig lidmaatschap van het Ou werkerkse muziekgezelschap. U. Manni kreeg de bij het 25- jarig lidmaatschap behorende onderscheiding en J. Manni en W. Kuyper werden geëerd van wege hun 40-jarig lidmaat schap van de muziekvereni ging. Na al dit verbale geweld verzorgde Nieuw Leven een concert, 's Avonds was het ge heel volgens de tradities van Nieuw Leven toneel met bal na. nen en toen stonden er al een heleboel mensen te wachten", aldus mevrouw De Raad. In het onderkomen van de speel-o-theek was zaterdag een bont assortiment aan kin derspeelgoed te'vinden. Naast houten en kartonnen puzzels was er ook een behoorlijk aan bod aan boeken waaronder on verwoestbare evergreens als De Kameleon en Afke's tiental. Dit jaar kwamen twintig men sen gebruikt speelgoed ter ver koop aanbieden. Mevrouw De Raad: „Elk jaar komen er weer wat meer. We krijgen kennelijk een steeds grotere naamsbe kendheid". Veel belangstelling bestaat er volgens mevrouw De Raad voor ba by-speelgoed. „Je ziet dan ook gewoon mensen komen met een kist vol baby speelgoed. Dan zijn de kinde ren inmiddels zo'n twee of drie jaar oud en dan gaat het kin derspeelgoed in één keer de deur uit". Zo snel als het inge leverd wordt zo snel verdwijnt het ook weer tijdens de speel goedbeurs. „We zijn nu een half uurtje bezig en ik denk dat er zeker al zo'n tweederde van het speelgoed weg is", aldus me vrouw De Raad. Zij merkt op dat er ook steeds meer groot speelgoed - driewie lers en fietsjes en dergelijke - ter verkoop aangeboden wordt. Het feit dat steeds meer men sen de speelgoedbeurs weten te vinden heeft volgens haar niet alleen te maken met naamsbe kendheid maar ook met het ge voel dat de drempel steeds la ger is geworden. „Vroeger was ZIERIKZEE - Speel-o-theek 'Leentjebuur' hield afgelopen weekend - waar schijnlijk voor de laatste keer in het onderkomen aan de Mosselboomgaard - een geslaagde speelgoedbeurs. „De belangstelling groeit nog steedsaldus voorzit ter mevrouw L. de Raad. „Elk jaar wordt het toch weer een beetje meer. En je ziet niet alleen vaste klanten, maar ook steeds weer nieuwe gezichten". De elfde speelgoedbeurs haalde een omzet van 1250,-. De speelgoedbeurs wordt stee vast elk jaar op de eerste zater dag in november gehouden, en dat is een bewuste keuze. „Speelgoed is vandaag de dag ontzettend duur en op zo'n beurs kun je dan toch voor wei nig geld aan een leuk Sinter klaascadeautje komen", aldus mevrouw De Raad. Dat die for mule werkt bleek zaterdag. „Wij zijn om 10.00 uur begori- De meeste kinderen zagen al snel wat zij wilden.... (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1