het verleden 1 Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Mosselaanvoer suddert op zelfde niveau door Roode Inmaakpotten ZLM: Vergoeding oogstschade moet gelden voor alle boeren 4 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 NR 25456 7 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Grote of Nieuwe Kerk: 10.00 uur ds. N. de Boo, doop- dienst. Kinderdienst in ge bouw De Driehoek, Kerkhof NZ 8. Kerkcentrum Gasthuis- kerk: 18.30 uur kand. dhr. H. Schipper. Vrijzinnige Gemeen te: Kerkcentrum: 10.00 uur ds. E. Roos, Den Haag. Kinderne- vendienst. Kerkwerve: 11.00 uur dhr. A. Leunis, Hellevoet- sluis. Dankdienst voor gewas, arbeid en visserij m.m.v. Kin derkoor Hatikwa. Kinderne- vendienst. Serooskerke: 10.00 uur ds. D. W. Koelman, Terneu- zen. 19.00 uur ds. J. W. Slok, Zuidland. Zangdienst m.m.v. Evangelisch zangkoor Hallelu ja uit Goes. Burgh: 10.00 uur ds. A. R. van der Deijl. Haam stede: 10.00 en 19.00 uur ds. C. Haasnoot. Renesse: 09.30 uur gezamenlijke Dankdienst voor gewas en arbeid. Noordwelle: Zie Renesse. Scharendijke: 10.00 uur ds. H. Meijer. Dank dag. Kindernevendienst beide groepen. Brouwershaven: 09.30 uur ds. H. J. Buijs. Dankdag voor Gewas en Arbeid. Zonne- maire: 11.00 uur ds. H. J. Buijs. Dankdag voor Gewas en Ar beid. Noordgouwe: 11.00 uur ds. P. J. Eekhout. Dreischor: 09.30 uur ds. P. J. Eekhout. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. A. J. Bijl, Middelburg m.m.v. CJ koor uit Nieuwerkerk. Nieu- werkerk: Johanneskerk: 10.00 uur ds. D. W. Dondorp, Middel burg. 17.00 uur ds. W. Speel man, Barendrecht. Ooster- land: 10.00 uur dr. J. C. Hane- kamp, 18.00 uur ds. J. v. d. Beu kei, Zonnemaire. Zondags school. Jeugdkapel. Sirjans- land: 10.00 uur kand. W. L. Verwaard, Sliedrecht. 18.30 uur ds. K. Schipper, Dordrecht. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. Smit, 17.00 uur ds. ir. W. Mar kus, Klundert. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur dr. A. Job- sen, 18.30 uur drs. L. J. Lingen, Haamstede. Haamstede: 10.00 uur ds. L. J. Lingen, 19.00 uur ds. A. Jobsen, Zierikzee. Scha rendijke: 10.00 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat, 19.00 uur da. S. Ridder-van Meggelen, Grijpskerke. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 10,00 uur dhr. G. D. de Haan, Spijkenis- se, 18.30 uur ds. D. Luymes, Heinkenszand. Nieuwerkerk: Johanneskerk: 10.00 uur ds. D. W. Dondorp, Middelburg. 17.00 uur ds. W. Speelman, Baren drecht. Bruinijsse: 10.00 en 17.00 uur ds. W. Baas, SaSsen- heim. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 09.30 uur ds. W. F. Wisselink, 18.30 uur ds. G. F. Overweg. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. H. Kor ving, Kerkwerve, 18.00 uur ds. M. Dijkstra, Haamstede. Kerk werve: 10.00 uur ds. M. Dijk stra, 18.00 uur ds. J. Ooster broek. Haamstede: 10.00 uur ds. J. Oosterbroek, 17.00 uur ds. H. Korving. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 18.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.30 uur leesdienst, 15.30 uur stu dent F. Mulder, Elspeet. Oos- terland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieujverkerk: 09.45 uur en 15.30 leesdienst. Brui nisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Parochiecentrum, Mosselstraat 4. Zaterdag 19.00 uur Eucharistieviering. Zon dag 09.30 uur Willibrordzon- dag. Eucharistieviering. Haamstede: Zondag 11.30 uur Eucharistieviering. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. G. Bloemendaal. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zondagen om 10.00 uur en op de woensdagavonden om 20.00 Apostolische Kerk Zierikzee: zondag 17.00 uur (in Lutherse kerk). Corneliastichting 10.15 uur ds. H. J. Boer. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 11.15 uur ds. H. J. Boer. Neemt aan de gehele wapen rusting Gods, opdat gij kunt wederstaan in de boze dag, en alles verricht hebbende staan de blijven". Efeze 6 13 Paulus vermaant de gemeente van Efeze sterk te zijn in de Heere, dat is zo nodig tegen al le listige omleidingen des dui vels, tegen de machten der duisternis, tegen de satan die genoemd wordt, de vorst der duisternis. Die om de haat te gen God, ook de kinderen Gods altijd zal benauwen en mede door de boosheid van hun ei gen hart tot zonde en duister nis zal verleiden. De vijand tracht altijd de weg naar de hemel te blokkeren, vandaar dat het nodig is, de geestelijke wapenrusting aan te doen. Die wapenrusting be staat uit een gordel, borstwa pen, schoenen, schild, helm en een zwaard. Een gordel, de gordel van waarheid en oprechtheid. Dat is het grondstuk van de Chris telijke belijdenis, het eerste stuk van de wapenrusting, wa re oprechtheid. Deze gordel is van hemels fabrikaat. Geen mens is waarlijk oprecht, voor God hem zo maakt, want er is geen ware oprechtheid, geen wezenlijke ernst zonder de ver lichting door de Heilige Geest. De ernstige waarheid mens te zijn en met God in rekening te staan. Die gordel bedoelt niet alleen oprechtheid maar ook waarheid. De bevindelijke waarheid die in Christus Jezus is. Daar moeten we als het wa re van doortrokken zijn. Die waarheid die de ziel vrij maakt, in vereniging met Jezus die zeggen kon, Ik ben de Waar heid. Het borstwapen der gerechtig heid, niet onze gerechtigheid. Wij hebben Jezus' gerechtig heid nodig, dat is een borstwa pen of harnas wat geheel sluit. Niet ons eigen borstwapen of gerechtigheid, van ik heb dit gedaan of dat gedaan, of ik heb zo goed geloofd. Niet onze ge rechtigheden redden van het verderf, die zijn als een weg- werpelijk kleed. Jes. 64 6. Ons borstwapen is net zo min dicht als het harnas van koning Achab, waarvan we lezen dat hij in de strijd door een pijl do delijk getroffen werd, die een man lukraak afschoot cn door een opening in het harnas, tus sen de gesp en het pantsier, doordrong in het hart van de koning. Wij moeten een volko men voldoening hebben, die Jezus verdiend heeft, door onze straf te dragen en dc wet te ver vullen, een volmaakt God kan met iets onvolmaakts nooit geen genoegen némen. De voeten geschoeid met de be reidheid van het evangelie des vredes. Wij moeten vast staan in de strijd met de vijand, met vast sluitende schoenen. Vast staan door de steeds weer her nieuwing en verlevendiging van Gods genade in Christus. Dit is de vaste grond. Ge schoeid ook met de bereidheid van het evangelie des vredes, dan zullen wij die enige Naam (Jezus) gegeven onder de hemel tot zaligheid eren en aanprij zen. Maar als wij proberen te staan op een verbroken wet én de wankele grond van mense lijke verdienste of het drijf zand van eigen voornemen en eigen krachtsinspanning, dan zullen we zeker in de dag des strijds vallen. Niets dan het evangelie des vredês aan het geweten geopenbaard schenkt ons de vrede met God. Het schild des geloofs, bovenal nodig om de vurige pijlen des bozen te kunnen uitblussen. Vurige pijlen van helse inge vingen, ongelovige redenerin gen, opstand, drift, begeerlijk heid, wanhoop. Die pijlen zijn meer t*e vrezen, omdat in ons hart zoveel brandbaar spul ligt, diep in ons vleselijk ge zind gemoed. Het schild, wat niet is het ge loof zelf, maar het voorwerp des geloofs. In Genesis 15 zegt God tot Abraham: Ik ben uw schild, uw loon zeer groot en in Psalm 84 lezen we: De Heere is een Zon en Schild. Niet eigen wijsheid en kracht, maar Christus Zijn Persoon bloed en werk tussen de satan en ons te hebben en door het ware geloof Hem aan te mogen nemen als ons Schild, dan alleen zijn we veilig. De helm der zaligheid of zoals Paulus schrijft in 1 Thessaloni- cenzen 5 8: En tot een helm de hoop der zaligheid. Ons hoofd is het belangrijkste levensor gaan, de ogen waardoor wij zien, de oren waardoor wij ho ren, de neus waardoor wij rui ken, het verhemelte waardoor wij proeven. Zo stelt het hoofd, geestelijk beschouwd, de werk zame zinnen van de levende ziel voor, waardoor zij Christus ziet, hoort, proeft en de lieflij ke geur van Zijn Naam ruikt door de zalf des geloofs. De helm ook als een teken van een gegronde hoop op de zaligheid in de kennis van de vergeving der zonden, als een vrije gift van God, om ons hoofd in de dag van strijd te beschermen. Ten slotte het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord. Let wel, het zwaard des Geestes, niet het alleen maar aanhalen van teksten, maar hét is een geestelijk zwaard wat met Goddelijke kracht aan het hart wordt toegepast en er een levend geloof in hebben mag, met alle bidding en sme king bidden te allen tijd in de Geest (vr. 18). Die zullen over winnen in de strijd, achter Christus als de grote Overwin naar. Elk strijden en elk over winnen dat niet is in de voetstappen van Christus is niet de overwinning die met Gods goedkeuring gekroond «vordt. Zwakke moedeloze strijders, gij die God zoekt, houd aan grijpt moed, uw hart zal vro lijk loven. Als ik zwak ben dan ben ik machtig, door Hem die voorgegaan is. Er zal er niet één van achter blijven. C. de Kncgt Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Kantens-Stitswerd en Usquert-Rottum (SoW): M. B. van der Palm, kandidaat te Rotterdam. Toegelaten tot de evangeliebe diening: Mw. A. L. Wieringa, Rembrandtkade 10, 3583 TM Utrecht. Tbegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: J. Bo- gerd, Patrimoniumstraat 118, 4142 VM Leerdam. Beroepen te Goënga-G.-O. en Sybrandaburen-Tbrzool: T. J. Veenstra, kandidaat te Vries. Bedankt voor Oldebroek: P. van der Kraan te Bleskens- graaf; voor Hendrik-Ido- Ambacht: S. van den Oever te Yerseke. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Steenwijk: E. Heres te Assen-Noord. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Meerkerk: A. de Weerd te Dordrecht-Centrum. 93/484. Het moet wel al heel lang geleden zijn dat de fotograaf van het geïllustreerde weekblad Ons Zeeland dit mooie plaatje in Brouwershaven maakte. De man links boven op het vissersschip is Jo hannes Bolkenbaas JWzn., de man met de mooie witte baard is beurtschipper Kees van der Sluijs, de volgende is Jan de Meulmeesterdan volgt Jan van der Sluijs Czn., en vervolgens herkennen we Bartel Matthijsse, Willem van der Sluijs Czn. en Lee(tje) van Beveren. We weten het niet zo precies maar het vermoeden bestaat dat deze plaat in de loop van de jaren dertig genomen is. Nu we het toch weer even over die tijd hebben, in de ,,Niesbode", het nieuwsblad voor het eiland, lazen we dat op zondag 4 februari 1934 de echtelieden Matthijs de Moor en Catharina Suzanna de Moor- Pannekoek kier hun zestigjarige bruiloft vierden. Het was in die tijd gebruikelijk dat ,,hun dank bare kinderen" een advertentie plaatsten en dat hebben ze dan ook gedaan. Regelmatig kon men in die tijd ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode lezen, wie er op het telefoonnet waren aangesloten. De nieuwe abonnees dus! Dat waren te Brouwershaven in februari 1934 kruidenier M. L. Hendrik- se, telefoonnummer 2, en J. R. van der Wekken aan de Markt; hij kreeg nummer 28 toegewezen. Me juffrouw J. van Wouwe uit Brouwershaven werd per 30 april 1934 benoemd tot leerling-verpleeg ster in Vrederust te Bergen op Zoom. Op 25 april 1934 hielde de Brouwse korfbalvereniging RODA in hotel Ringelberg haar jaarvergadering. Tot bestuursleden werden herkozen mejuffrouw C. Bo dewijk en mejuffrouw J. M. van de Velde. Als secretaris in de vacature van mejuffrouw Kloet, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd M. Kroon Pzn., als zodanig benoemd. In de twaalftalcom missie van RODA werden benoemd M. van der Klooster, Piet de Moor Pzn. en Joh. Constandse. Op 2 mei 1935 overleed te Haarlem op de leeftijd van nog maar vijfenveertig jaar de vroegere Brouwe- naar Augustus Martinus Johannes Sevenhuijsen. Hij was op 19 juli 1888 alhier geboren als zoon van gemeentesecretaris G. J. Sevenhuijsen. Eveneens in het jaar 1935 slaagde onze plaatsgenoot J. A. Verhoeff te Utrecht voor het examen huisschildersgezel vanwege de vereniging tot veredeling van het ambacht. In die dagen bestond in Brouwershaven ook de postduivenvereniging De Luchtbode. In oktober 1934 werd door de vereniging Floralia een bloemententoonstelling gehouden. Tijdens deze tentoonstelling moest ook geraden worden naar het aantal noten in een glazen fles. Het juiste aantal werd geraden door Pietje Krijger Ldr. en de tweede prijs kwam terecht bij Cornelia van Dongen. Constandse uit Brouwershaven was zo ongeveer de enige Brouwse middenstander die re gelmatig in de Nieuwsbode adverteerde en in 1934 adverteerde hij met hele lekkere koekjes, die hij Uivertjes noemde. Paul C. Kaiser, een banketfabriek in Rotterdam, bakte deze koekjes. Schriftelijke reacties over deze rubriek aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee (niet telefonisch). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwolle: A. P. van Langeveld te Broek op Lange- dijk en J. G. Schenau te Mid delburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rhenen: A. J. Gunst te Tholen; te Nieuw- dorp: C. A. van Dieren te Stol wijk, die bedankte voor Hil versum en Brakel. Drieënveertig ladingen aangevoerd BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 25 tot en met 30 november werden op de veiling in Yerseke 43 ladingen mossels aangevoerd, met een totaal ge wicht van 16.521 ton netto. Het aangeboden tonnage bleef daarmee praktisch gelijk aan de voorgaande week. De ladingen werden op één na alle aan de han del verkocht. Gemiddeld betaalde de handel 88,35 per ton. Een lading met 565 ton werd niet verkocht en verdween in het Mosselfonds. De verzending was voor zover bekend: België 6.642 ton, Frankrijk 3.444 ton, diverse landen 458 ton en de binnenlandse han del nam 4.015 ton over. De mosselklok begon vorige week op maandag te draaien voor het verhandelen van de vrachtjes van de YE 110 en de YE 30. André Verwijs betaalde die dag de hoogste prijs voor de 330 tonnen van de YE 30 met een stukstal van 108 en een vleesgewicht van 20,7 kilo. De volgende dag maakte de handel keuze uit vijf verschil lende ladingen. De YE 19 Ceci lia voer met 390 brutotonnen van het Oosterom, met een stukstal van 139. Deze partij met een vleesgewicht van 34,5 kilo werd uitgezaaid op de ver- waterpercelen van Barbe. De Duitse GRE 27 liet over de weg 627 tonnen met stukstallen van 142 en 149 naar Yerseke trans porteren. Zeelands Roem toon de voor deze beide ladingen met een vleesgewicht van 36,5 kilo de meeste belangstelling. Een dag later bood deze aan voerder nogmaals 660 tonnen aan, van hetzelfde soort als de vorige dag. Zeelands Roem ging toen eveneens met beide ladingen aan de haal. Diezelfde woensdag kon de handel verder keuze maken uit veertien andere ladingen van het Wad. De grootste aanvoer der op woensdag bleek de BRU 8 (Padmos BV), met 1.227 ton nen uit de Meep. Steketee en Hollestelle namen elk een par tij van de Bruse kweker over. De vleesgewichten cirkelden rond de 33 kilo, terwijl de stukstallen in de buurt van 140 schommelden. Tussen de Zeeuwse aanvoerders op woensdag blaasden verder de WR 41 en de WR 55 hun toontje mee. Laatstgenoemde kweker loste meer dan 900 tonnen met stukstallen van 161 en 196. Tri ton en Scheele tastten elk voor een van deze ladingen met vleesgewichten van dik 31 kilo extra diep in de buidel. Gretig Op donderdag gingen twintig ladingen via de mosselveiling in Yerseke in andere handen over. Meer dan 1.200 tonnen werden die dag aangeboden door de YE 57, de YE 62, de YE 157 en de YE 87. De stukstallen van deze partijen varieerden tussen 137 en 184. Handelaren als Murre, Prins Dingeman- se. Roem van Yerseke, Zeeuwse Banier, Hollestelle en Steketee bleken die dag de gretigste ko pers. Scheele kwam het royaalst over de brug voor de 420 tonnen van de YE 36. Deze partij kook te bij een laag stukstal van 104, een vleesgewicht van 22,9 kilo. Op vrijdag meerde de YE 110 als enige aanvoerder voor dc veiling af. Een kleine 200 net- totonnen noteerde bij een stukstal van 141 een vlcesge- wicht van 22,6 kilo. Uit de krant van 50 jaar geleden De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige week- puzzel worden gestuurd naar: D. Reijgers, Pr. Margrietlaan 484, Zeist M. W. den Boer-Roskam, Elkerzeeseweg 31, Scharendijke De oplossing van vorige week, vrijdag 29 oktober, luidt als volgt: redenaarstalent De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 10 november in ons bezit zijn. Onvoldoende gefrankeer de enveloppen dingen niet mee naar een prijs. Dit is een puzzel veld met acht plaatsnamen in de rand. De plaats namen worden niet nader omschreven. Ze kunnen worden ont dekt met behulp van drie of vier woorden die beginnen of eindi gen met letters van die plaatsnamen. Horizontaal: 1. plaatsnaam; 6. plaatsnaam; 12. van een; 14. klink nageltje; 16. nagenoeg loodrecht omhoog; 18. langs; 20. glijdend vervoermiddel; 22. vocht van vrubhten; 23. narigheid; 24. ontken ning; 25. eerstkomende (afk.); 26. Verenigde Naties (afk.); 27. hooggelegen bergweide; 28. op dit moment; 30. nummer; 31. schuifbak; 34. ingenieur; 36. grote trompet; 37. opgraven; 39. moe der; 41. emeritus; 43. zoogdier; 45. afk. van een maanstand; 47. tijdperk; 49. de oudere; 50. onzes inziens (afk.); 51. honderd vier kante meter; 53. sproeien; 54. Duitse rivier die uitmondt in de Eems; 55. kleine rat; 57. hectogram; 58. de eerste halswervel; 60. twaalf uur in de middag; 62. republiek in Zuidwest-Azië; 63. plaatsnaam; 64. plaatsnaam. Verticaal: 2. plak chocolade; 3. Nederlands Normalisatie Insti tuut (afk.); 4. kopen van gestolen goederen; 5. vorm van daar; 7. binnen de ruimte van; 8. vergen; 9. opstootje; 10. het middagmaal gebruiken; 11. plaatsnaam; 13. dwarsligger; 15. plaatsnaam; 17. deel van een boom; 18. toetje; 19. afk. v. e. bekend persbureau; 21. boom; 26. iemand die economisch afhankelijk is; 29. vogel; 31. jong dier; 32. aangerechte tafel; 33. vakje van honingraten; 35. al les wat vertraging geeft; 38. plaatsnaam; 40. inwoner van een Ned. prov.; 42. plaatsnaam; 44. letternaam van een verboden organisa tie; 46. schreeuw; 47. ik; 48. meisjesnaam; 49. hij begrijpt er geen... van; 50. familielid; 52. vulkaan op Sicilië; 54. iedere; 56. klein vaartuig; 59. voorwerp met handvat of draagriem; 61. neon (afk.); 62. in oprichting (afk.). De sleutelwoorden zijn: 11 verticaal en 42 verticaal. Wij kunnen u nog aanbieden: van 20- en 25 liter inhoud Wed. L. de Feiter Levensmiddelenbedrijf Renesse HAAMSTEDE - Bij het sloo- pen van ijzeren binten in de af gebrande vlasfabriek had Don derdagmiddag de werkman M. v. d. Berge, het ongeluk een ij zeren bint op het onderlichaam te krijgen, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat Dr. v. d. Schroef overbrenging naar het ziekenhuis te Noordgouwe noodzakelijk achtte. Zierikzee I-Schouwen I Voor de plaatselijke ontmoe- iing tegen Zierikzee I brengt öchouwen I Zondag het volgen de elftal in het veld: H. ten Haaf d; M. de Looze en J. Ros sen, a I Bolle, Joh. Willemse Hz en L. de Ronde, m.; H. Kos ter, A. M. Heijt, W. Ravia, Chr. Feleus en C. Klink Mz., v. Re serves: Jac. de Looze en J. Snij' ders. Hoewel de Zierikzee- ploeg nog niet bekend is, mag worden aangenomen dat deze weinig zal verschillen van die, welke Zondag j.l. op zoo ver rassende wijze van Zonnemai re I won. Alleen is door het ver trek van Schoonen weer een plaats opengekomen, doch de kans bestaat dat Hage en Vol- keri weer van de partij zijn. Boerenwacht opgericht Daar den laatsten tijd in de omgeving van Rosmalen een groot aantal veediefstallen is gepleegd, welke nog niet tot klaarheid konden worden ge bracht, hebben de boeren uit de streek een boerenwacht op gericht, die in samenwerking met de politie des nachts zal patrouilleeren. Men hoopt op deze wijze een einde te kunnen maken aan de diefstallen. In een vliegtuig geboren Op een der kleine eilanden voor de Zweedsche kust was medische hulp van specialist noodig voor een a.s. moeder. Daar, tengevolge van een storm, er geen mogelijkheid bestond, hulp van den vasten wal over te doen komen, stel den de militaire autoriteiten een vliegtuig ter beschikking, ten einde daarmede de a.s. moeder van het eiland weg te halen. Tben het vliegtuig in Go tenborg landde, bleek het aan tal inzittenden met een te zijn vermeerderd, aangezien de be valling inmiddels normaal ver- loopen was. ZIERIKZEE - Als er een ver goedingsregeling komt voor oogstschade als gevolg van de overvloedige regenval moeten alle boeren in Nederland van die regeling gebruik kunnen maken. Dat vindt het hoofdbe stuur van de ZLM. Op verzoek van het ministerie van land bouw wordt momenteel een in ventarisatie gemaakt van de schade. In Zeeland is Schou wen-Duiveland de zwaarst ge troffen regio. Hier is naar schatting 150 ha aardappelen. 50 ha winterpeen en 10 ha uien verloren gegaan. Ook in andere delen van Zee land hebben boeren oogstscha de. Zo is in West Zeeuwsch- Vlaanderen 10% van de winter peen als verloren te beschou wen. Ook in de tuinbouw en dc bloemzaden heeft het natte na jaar geleid tot schade aan de gewassen. In Brabant is lokaal oogstschade opgetreden, maar het algemene beeld is hier gunstiger dan in Zeeland. Het hoofdbestuur van de ZLM ziet geen heil in een collectieve oogstschadeverzekering in dc landbouw, waarvoor minister Bukman in de Tweede Kamer heeft gepleit. Een collectieve verzekering tegen klimaat- schade is in dc praktijk zeer moeilijk uitvoerbaar vanwege de verscheidenheid van teelten en produktiemethodes in dc landbouw. De ZLM vindt dat de overheid fiscale faciliteiten moet scheppen, die het moge lijk maken op bedrijfsniveau een reservering op te bouwen tegen calamiteiten als gevolg van weersinvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7