^ooo Totaal aantal gefietste km Dertig procent meer mensen op de fiets door actie woon-werkverkeer streeknieuws U ZOEKT EEN BEETJE SPANNING? Workshop kunstenares Annelies Planteydt PROFILE TYRECENTER RINUS ROON Strips-tentoonstelling in bibliotheek De Stolpe Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling: Kiekieres begint nieuw theatersportseizoen VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 NR 25456 5 Voor leerlingen handvaardigheid RSG Professor Zeeman ZIEKIKZEE - 0e leerling-en vier- en vijf- HAVO van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee, die hand vaardigheid in hun vakkenpakket hebben, worden maandag 8 november begeleid door de bekende kun stenares Annelies Planteydt. ZIERIKZEE Verkoping Welfare-handwerken In het Zierikzeese verzorgings huis Borrendamme wordt dins dag 9 november de jaarlijkse verkoping gehouden van hand werken die zijn gemaakt op initiatief van de plaatselijke Welfare-afdeling van het Rode Kruis. De verkoping is vanaf 14.00 uur in de Grote zaal van Borrendamme. Men kan daar bij een keuze maken uit een grote sortering kindertruien, eigengebreide sokken en ande re handwerken. Verder kan men tijdens het evenement de afgelopen zomer. Voor de or ganisatoren van de actie, het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, is dit een duide lijke indicatie dat de actie een stimulerend effect heeft. In te genstelling tot vorig jaar, toen 500 kilometer als streefafstand gold, konden de deelnemers aan de actie deze keer zelf van te voren aangeven hoeveel kilo meter ze van plan waren te fiet sen in de actieperiode. De meeste deelnemers wisten hun persoonlijke 'streefkilometers' ruim te overschrijden. Vijfen zestig deelnemers aan de actie fietsten zelfs meer dan 2000 ki lometer. Onder alle deelnemers wordt 1000 gulden aan waarde bonnen verloot. Deze bonnen kunnen besteed worden bij verschillende fietsenwinkels in de provincie. De prijswinnaars worden binnenkort bekend ge maakt. Deelname bedrijven Een positieve ontwikkeling is dat ook een aantal bedrijven en instellingen aan de actie hebben deelgenomen. Koplo- deelnemen aan spelen als sjoe len en appeltjes plukken. De verkoping is gratis toeganke lijk voor iedere belangstellen de. Geslaagd Oud-inwoner van Zierikzee, Henk-Jan Aanstoot promo veert vrijdag 5 november aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam tot doctor in de me dicijnen. Zijn proefschrift gaat over diabetes mellites type 1., Henk-Jan Aanstoot werkt al enige tijd in het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam als kinderarts. In verband met onderzoek voor zijn proef schrift woonde hij drie jaar in het Amerikaanse San Francis co. Postduiven- tentoonstelling Op initiatief van de postdui venvereniging Zierick wordt zaterdag 13 november in De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde te Zierikzee een postduivententoonstelling ge houden. Het evenement omvat ook een rad van avontuur en een verloting. De tentoonstel ling is vrij toegankelijk en be gint om 15.00 uur. DREISCHOR Feestmiddag voor ouderen Op initiatief van de ouderen- soos Dreischor wordt zaterdag 6 november in het dorpshuis te Dreischor een feestmiddag ge houden voor ouderen. Daarbij presenteert de toneelgroep de Comedianten uit Bruinisse de klucht Samen Verder. Daarna treedt het Bruse Visserskoor onder leiding van Jaap Knuist op. De feestmiddag begint om 13.30 uur. Ouderen uit Zierik- tie, 'Rapper op de trapper'. Het bedrijf stimuleerde de actie door zelf een aantal extra prij zen beschikbaar te stellen. Ook de directie van het Kadaster Zeeland stelde onder het motto zee die de bijeenkomst willen bijwonen maar geen vervoer hebben kunnen dat telefonisch melden via 01110-13111. OOSTERLAND Avond Oranjevereniging Voor vrijdag 12 november heeft de Oranjevereniging in Ooster- landeen Ontspanningsavond op het programma staan. Deze avond wordt gehouden in de Oosterhof en begint om 19.30 uur. Voor deze avond is de seni orenclub van de Zeeuwse Ac cordeonvereniging Concertino uitgenodigd. Deze accordeo nisten zullen een deel van de avond vullen met bekende me lodieën.- Verder wordt ook de film vertoond over het Ooster- land van dertig jaar geleden. Veel oude bekenden zijn daar op te herkennen. Tussendoor wordt er bingo gespeeld waar mee aardige prijzen te winnen zijn. 'Kadaster Zeeland kiest voor de fiets' naast een basispremie van 50 gulden voor alle 24 deel nemers aan de actie ook een drietal extra prijzen beschik baar. Een groep medewerkers van de sector DGO van het Zeeland College in Vlissingen stelde zich ten doel samen 5000 kilo meter af te leggen. De actie werd een succes: sommige do centen kwamen voor het eerst op de fiets naar school en aan het begin van de zomervakan- Legenda 1992 1993 BRUINISSE Examenuitslag reanimatiecursus Gisteravond (donderdag) is in het Rode Kruis gebouw in Bruinisse de reanimatiecursus, georganiseerd door de Vrien den van de Hartstichting met een examen afgesloten. Als do-. centep traden op: de heren A. Salèmink' en H. Böntekoe. De geslaagden zijn: A. W. Tuinman-Dreksen, J. W. Tuin man, S. A. Jongenelen-in de Weg, L. Beck-Rook, D. Vis, al len uit Zierikzee. J. van der Linde (Dreischor), S. J. van der Velde, G. A. M. van der Velde (Kerkwerve), E. van der Meu- len, M. H. Wind-Stikker, C. V. Wind, E. de Glopper-Theunis en J. de Glopper uit Bruinisse. Voorzitter Th. Ketting wees na dat het examen was afgerond nog eens met nadruk op het be lang van herhalingslessen. Eerste stap Het Platform Duurzame Ont wikkeling hoopt dat meer be drijven en instellingen zullen inspelen op de actie. Het kan een goede (eerste) stap zijn in een vervoers- en milieubeleid waarin het gebruik van de fiets voor het woon-werkverkeer wordt gestimuleerd. Het plat form, dat al aan de voorberei ding van de actie in 1994 is be gonnen, is voornemens met een aantal suggesties te komen waarmee bedrijven het fietsen naar en van het werk kunnen stimuleren. Doel van de actie is een bedrage te leveren aan het terugdringen van de automobi liteit. Het autoverkeer levert in Nederland een belangrijke bij drage aan de uitstoot van het broeikasgas CO2. In het Natio naal Milieubeleidsplan wordt de groei van de mobiliteit als één van de grootste milieupro blemen van ons land aange merkt. Als de huidige trend zich voortzet zal het aantal au tokilometers tussen 1986 en 2010 met 72 procent toenemen. De doelstelling om de uitstoot van CO? terug te dringen wordt mede door de groei van het au togebruik onhaalbaar. Omdat veel ritjes over korte afstand- gaan vormt de fiets in veel ge vallen een goed alternatief. Be langrijk hierbij is dat overheid en bedrijfsleven het fietsen ook aantrekkelijk maken. De actie van het Zeeuws platform en verschillende bedrijven die op de actie hebben ingehaakt toont aan dat het fietsgebruik toeneemt als er sprake is van stimulerende initiatieven. Het is permanent opgenomen in de collecties van het stede lijk Museum in Amsterdam, Museum Boymans van Beunin- gen in Rotterdam, de Gemeen temusea in Den Haag en Arn hem, het Van Reekum Museum in Apeldoorn, Het Kruithuis in Den Bosch en musea in New York en Bratislava. De workshop in de RSG begint om 9.00 uur met een introduc tie van de kunstenares en een videopresentatie van haar werk, die werd gemaakt door het Zeeuws Steunpunt te Mid delburg. Na een inleiding over sieraden maken door Annelies Planteydt en een discussie daarover met de leerlingen, be gint de workshop. De HAVO- leerlingen gaan daarbij zelf aan de slag. Het middagpro gramma wordt ingevuld met dia's van het werk van Anne lies Planteydt, een workshop en een presentatie van origine le werken van de kunstenares. De bijeenkomst werd door de RSG georganiseerd om de leer lingen handvaardigheid te in spireren. Men hoopt dat de in vloed van de workshop te zien zal zijn in de eindexamenten- Via de expositie wordt aan dacht besteed aan de manier waarop een stripboek tot stand komt. Men laat zien dat de te kenaar die een verhaal heeft bedacht dat eerst heel vlug en slordig op een blaadje krab belt. Wanneer hij er tevreden over is tekent hij de strip in het net, kleurt de tekeningen in en schrijft er een grappige tekst bij. De drukker maakt van al die Theatersport is een vorm van toneel waarbij improviseren centraal staat. Aan de hand van opdrachten en trefwoor den, die voornamelijk vanuit het publiek naar voren worden gebracht spelen de teams van twee theatersportgroepen ver schillende vormen van toneel. De prestaties worden beoor deeld door een strenge jury be staande uit theatersporters en het publiek. Het geheel wordt gepresenteerd en geleid door een 'scheidsrechter'. De Zierikzeese theatergroep wordt momenteel gevormd door Peter Jansen, Martijn Priemis, Marleen Hooghwerff, Stefan Gyarmathy, Agaath van Zeventer, Anne Priester, Jan van Damme, Dick Kouwen- berg, Coby Kleemans, Karen verseput en Eric Finken. Kiek- ieres wordt getraind door Reint Laan. Het is voor het vierde seizoen toonstelling handvaardigheid in 1994. Zij komt naar de regionale scholengemeenschap om via een workshop informatie te ge ven over het maken van siera den. Annelies Planteydt is edelsmid en maakt sieraden, die via tentoonstellingen in grote Nederlandse musea be kend zijn geworden. Tijdens het eindexamen 1990 voor 5- HAVO handvaardigheid wer den vragen gesteld over de gou den kam die de kunstenares maakte voor de kammen-ten- toonstelling in museum Boy mans-van Beuningen in 1989 in Rotterdam. Momenteel is (nog tot en met 17 november) in studio Ton Be rends in Den Haag een siera- dententoonstelling van Anne lies Planteydt te zien. In de ze ventigerjaren volgde zij aan de Vakschool Schoonhoven een opleiding tot edelsmid. Daarna studeerde zij aan de Rietveld Academie in Amsterdam en bij Giampaolo Babetto in Italië. Sinds 1984 is haar werk gepre senteerd via twintig tentoon stellingen. korte verhaaltjes een strip boek. In De Stolpe hangen van af volgende week de originele tekeningen die gemaakt zijn door de tekenaar van Sjors en Sjimmie. Verder worden boe ken oyer strips tekenen ten toongesteld. Uiteraard kan men in de bibliotheek ook stripboeken lenen. De strips tentoonstelling is te bezichti gen tijdens openingsuren van de bibliotheek. dat Kiekieres deelneemt aan de landelijke theatersportcom petitie. Reeds twee keer drong men daarbij door tot de lande lijke top van theatersport- teams. De Zierikzeese theater groep wil dit seizoen alles op alles zetten om de nationale kampioen Tante Pieks Visite uit Enschede van de troon te stoten. Men heeft daarvoor onder meer een training gevolgd van de Engelse Franki Anderson. Iedereen die geïnteresseerd is in theatersport, of een avondje lachen, kan op vrijdag 12 no vember terecht in De Concert zaal. De voorstelling begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. AMSTELVEEN - In gale rie/museum Aemstelle in Amstelveen wordt van 13 no vember t/m 12 december de tentoonstelling „Hommage aan Pier Schaap" gehouden. ZIERIKZEE - De 500 kilometer fietsactie voor het woon-werkverkeer van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling- heeft effect. Ondanks de minder mooie zomer is er door de deelnemers aan de actie gemiddeld 30 procent meer gefietst dan vorig jaar. In 1992 fietsten de 397 deelnemers aan de actie in de pe riode van 1 mei tot 1 oktober bij elkaar 340.000 kilometer. Dit jaar namen er 620 mensen deel. Het totaal aantal afgelegde ki- per onder hen is Rijkswater- lometers verdubbelde ruim tot staat met 57 deelnemers. Vitri- 687.000 kilometer. De gem id- te Middelburg, met 53 deelne- delde afstand die door de deel- mers, is een van de bedrijven nemers werd overbrugd steeg die op de 500 kilometer fietsac- van 856 kilometer in 1992 naar tie inspeelde met een eigen ac- maar liefst 1108 kilometer in 900 800 Hot totaal aantal gefietste kilometers is verdubbeld. Advertentie Niels is irritanter dan een accu tonder spanning Profile Tyrecenter houdt de spanning enn Mei alle soorten accu's die we uit voorraad kunnen leveren Wij leveren kwalitaliel vakwerk legen E scherpe pnj/en raVrUB TYRECENTER Zierikzee, Vissersdijk 46, tel. 01110 - 1 70 40 Van maandag 8 tot en met maandag 22 november ZIERIKZEE - In de Zierikzeese bibliotheek De Stol pe wordt in november een tentoonstelling gehouden waarbij stripboeken centraal staan. tie was het doel al bereikt. Uit eindelijk werd er 11.752 kilo meter bij elkaar gefietst. De initiatiefnemers van deze actie hopen er op dat ook het Zee land College als werkgever een actiever fietsbeleid gaat voe ren. In totaal namen vijftien bedrijven en instellingen met tien of meer deelnemers aan de actie deel. Met wedstrijd tegen Delft ZIERIKZEE - Op vrijdag 12 november begint voor de Zierikzeese theatersportgroep Kiekieres het nieuwe seizoen. In de Concertzaal te Zierikzee speelt een team van vier Zierikzeese theatersporters tegen vier creatieve improvisators uit Delft. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5