Zeeland niet dichttimmeren voor intensieve veehouderij Kermis en Ring Promotion Unicef-tentoonstelling in de Zierikzeese bibliotheek liovonsQ Westerschouwen wil intensieve veehouderij weren uit gemeente Hoofdbestuur ZLM: Voorbereidingsbesluit op agenda raadsvergadering Vergadering Zierikzeese advies commissie onderwijs Meer onderscheid in milieu heffingen wordt mogelijk Van maandag 8 tot en met zaterdag 13 november ifefe'fc® VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 NR 25456 3 Niet alle vormen van intensieve veehouderij blokkeren. (Archieffoto). ZIER1KZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM wil niet dat de mogelijkheden tot vestiging van intensieve vee houderijbedrijven in Zeeland worden 'dichtgetimmerd'. De ZLM heeft er begrip voor dat grootschalige nieuw vestigingen in het buitengebied aan banden worden gelegd, Maar het moet niet zo zijn dat alle vor men van intensieve veehouderij worden geblokkeerd. Dat zou een slechte zaak zijn voor de ontwikkeling van de landbouw in de provincie Zeeland. Het hoofdbestuur toonde zich weinig gelukkig met de notitie van de provincie Zeeland over de mest. De provincie heeft de gemeenten opgeroepen met spoed voorbereidingsbesluiten te nemen om nieuwvestiging van veehouderijbedrijven in het buitengebied tegen te gaan. Een aantal gemeenten heeft aan dit verzoek inmiddels vol daan. Dit betekent dat er gedu rende een jaar bouwactivitei ten worden geblokkeerd, tenzij de provincie een verklaring van geen bezwaar afgeeft. Na dat jaar moet er een nieuw be- stemmingsplan zijn. De provincie wil overigens wel blijven meewerken aan om schakeling van bestaande be drijven naar veehouderij en nieuwvestiging binnen de be staande bouwblokken mits aan de geldende milieuvoor- zwaarden wordt voldaan. Vol gens de ZLM is er sprake van koudwatervrees. De provincie gaat er te gemakkelijk van uit dat meer varkens in Zeeland ook meer mest in Zeeland ople veren. Dat is een misvatting. Het gebruik van mest is im mers aan strenge normen ge bonden. De, mest kan hoog stens dichterbij' huis worden afgenomen, maar het volume op de Zeeuwse akkers staat daar geheel los van en is gebon den aan strenge regelgeving voor mestaanwending. Vrees voor stankoverlast Ook de vrees voor stankover last is volgens de ZLM onge grond. Met technische maatre gelen kan de stank worden be dwongen. En ook voor de bouw van stallen in het buitengebied zijn esthetisch verantwoorde oplossingen te vinden. De ZLM vindt dat ook nieuwvestiging van veehouderijbedrijven in het buitengebied in bepaalde gevallen mogelijk moet blij ven. Bijvoorbeeld als er een be drijf wordt verplaatst in het kader van ruilverkaveling. Of als er door bedrijfssplitsing een veehouderijbedrijf wordt opgezet. Ook het omzette^ van een akkerbouwbedrijf in een veehouderijbedrijf moet moge lijk blijven. De ZLM is van me ning dat de begrenzing van het bouwblok in die gevallen geen beletsel mag zijn. De gemeen ten en de provinciale overheid moeten op dit punt een soepel beleid willen voeren, anders worden ontwikkelingsmoge lijkheden van agrarische be drijven geblokkeerd. Brief aan gemeenten Het hoofdbestuur stelde zich in grote lijnen achter de visie van de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap in Zeeland. Daarin wordt gesteld dat kan worden ingestemd met een ze kere inperking van de moge lijkheden tot nieuwvestiging. De totale hoeveelheid bebouw de massa in het agrarisch bui tengebied kan daarmee wor den beperkt, terwijl niet onno dig rechten van bestaande agrarische bedrijven worden ingeperkt. Maar verder dan deze concessie moet de landbouw op dit mo ment niet gaan. Op de bestaan de agrarische bedrijven dient de mogelijkheid tot het om- of overschakelen naar een andere bedrijfstak onverkort in stand te blijven. De herkomst van de betreffende ondernemer (Zeeuw of niet-Zeeuw) doet daaraan niet af of toe. De ZLM zal in de Gewestelijke Raad voorstellen alle Zeeuwse ge meenten een brief te schrijven over het standpunt van de geor ganiseerde landbouw met be trekking tot inplaatsing van veehouderijbedrijven in het buitengebied. BURGH-HAAMSTEDE - Om te voorkomen dat in de gemeente Westerschouwen ongewenste bedrijfsontwikkelingen plaatsvinden wil het college van b en w de mogelijkheid om intensieve veehouderij te weren. Dat kan door het nemen van een voorbereidingsbesluit. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeente raadsvergadering van maandag 8 november. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.00 uur. Door het nemen van een voor bereidingsbesluit kan men vooruit lopen op een toekom stige wijziging van een bestem mingsplan. In dit geval gaat het om het bestemmingsplan Buitengebied Oost. Hoewel onze gemeente daar nog niet mee is geconfronteerd is er vanuit Noord-Brabant grote belangstelling voor grond in Zeeland ter vestiging van in tensieve veehouderij", aldus het college. Dit houdt volgens b en w verband met de verplaat sing van intensieve veehoude rij van de verzuringsgevoelige zandgronden naar kleigron den. Omschakeling- Er spelen meer factoren mee. ,,Ook leiden de problematische ontwikkelingen in de land bouw er toe dat de in Zeeland gevestigde akkerbouwbedrij ven uitbreiden met of omscha kelen naar een intensieve vee houderij", aldus het college van b en w van Westerschou wen. Een aantal Zeeuwse ge meenten heeft om die ontwik kelingen te kunnen sturen al een voorbereidingsbesluit ge nomen en ook de provincie heeft zich in de materie ver diept. In een brief verzoekt de provincie de gemeenten om na te gaan of de gemeente greep heeft op de mogelijke komst van intensieve veehouderij. Voorbereidingsbesluit Mocht het betreffende bestem mingsplan daar niet in voor zien dan adviseert de provincie de gemeenten op korte termijn een voorbereidingsbesluit te nemen. „Het geldende bestem mingsplan Buitengebied Oost is op dat punt verouderd en biedt onvoldoende sturingsmo gelijkheden", aldus het college. „Wij zijn van mening dat de vestiging van intensieve vee houderij zich niet verdraagt met de in onze gemeente aan wezige grootschalige verblijfs- recreatie en de belangrijke na tuurgebieden. Wij achten een voorbereidingsbesluit dan ook wenselijk om te voorkomen dat niet-gewenste bedrijfsont wikkelingen plaatsvinden". Wijziging APV Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering aan de orde een wijziging van de al gemene plaatselijke verorde ning (APV). Door de inwer kingtreding van het nieuwe Vuurwerkbesluit zijn de vuur werkbepalingen in de APV ko men te vervallen. „Dat houdt onder meer in dat de regule ring van verkooppunten door middel van een verkoopver gunning niet meer mogelijk is", aldus het college. Tbch wil het college greep houden op met name het aantal verkoop punten voor vuurwerk. Nu zijn dat er drie in de gemeente Wes terschouwen en dat wil men zo houden en in ieder geval niet uitbreiden. „Het 'vrijgeven' van de verkoop zou tot een (nog grotere) overlast in de kernen kunnen leiden", aldus het col lege. B en w stellen de raad voor de APV op dat punt zoda nig aan te passen dat regule ring van het aantal verkoop punten wel weer mogelijk is. ZIERIKZEE - Tijdens een openbare vergadering van de Zierikzeese adviescommissie onderwijs komen een aantal onderwerpen aan de orde die betrekking hebben op het pro testants christelijk basison derwijs in de gemeente Zierik- zee. De adviescommissie vergadert op dinsdag 9 november vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Op de agenda staat het beschikbaar stellen van geld voor uitbreiding van de alarminstallatie op de pro testants christelijke basisscho len in Zierikzee. In juli heeft de Zierikzeese raad al besloten om mee te werken aan deze uit breiding. Nu heeft het bestuur van de Vereniging tot bevorde ring van het Christelijk Schoolonderwijs de gemeente verzocht het hiervoor benodig de geld beschikbaar te stellen. Het bestuur heeft de gemeente ook gevraagd mee te werken en geld beschikbaar te stellen voor de aanschaf van compu tertafels. Tijdens de vergade ring wordt verder gepraat over de werkwijze van de afdeling jeugdgezondheidszorg van de GGD-Zeeland, een nascho lingsbeleid voor onderwijzend personeel en het landelijk be leidskader onderwijsvoorrang. Iedere belangstellende kan de vergadering bijwonen. DEN.HAAG - Gemeenten kun nen binnenkort bij het opleg gen van milieuheffingen on derscheid gaan maken tussen een- en meerpersoonshoudens. Een studie heeft uitgewezen dat een dergelijk onderscheid grote voordelen biedt. De fei telijke belasting van het mi lieu komt er beter door tot uit drukking. Administratief zijn er geen belemmeringen, hoe wel fraude nooit volledig kan worden uitgesloten. Met deze mededeling heeft mi nister Alders van milieubeheer een ruime meerderheid van de Tweede Kamer donderdag op haar wenken bediend. Tijdens een debat over de gevolgen van milieuheffingen voor de koop kracht van de burger hadden even tevoren de regeringspar tijen CDA en PvdA en de woordvoerders van D66 en GroenLinks aangedrongen op onderscheid in tarieven en hef fingen. Volgens CDA-kamerlid Esselink moeten de werkelijk kosten de basis zijn voor de be rekening van bijvoorbeeld rei- ninigingsrechten en rioollasten in plaats van een voor iedereen gelijk bedrag. Zijn PvdA- collega Van der Vaart wil zelfs zo ver gaan dat de hoogte van bijvoorbeeld de reinigings rechten wordt vastgesteld aan de hand van de aangeboden hoeveelheid afval. Esselink wil dat het prijsindexcijfer wordt geschoond van milieu heffingen. Dan wordt het de consument volgens hem duide lijk wat een schoner milieu hem werkelijk kost. Minister De Vries van sociale zaken be twijfelt of werknemers inder daad bereid zijn voor een beter milieu af te zien van prijscom pensatie. Voor het vaststellen van de hoogte van de compen satie is het indexcijfer uit gangspunt. ZIERIKZEE - In de week van maandag 8 tot en met zaterdag 13 november is in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe een tentoonstelling te zien over het werk van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef. BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Westerschouwen ligt wordt de kermis in Haamstede verplaatst naar de eerste zaterdag van augustus en de donderdag en vrijdag die daaraan vooraf gaan. Eerder besloot de gemeenteraad de kermis in tijd te verplaat sen naar de eerste zaterdag in augustus en de daarop volgende maandag en dinsdag. ,,Deze ver plaatsing in tijd is zowel bij de exploitanten als bij de ambtenaren goed bevallen", aldus het colle ge. ..De verplaatsing wordt zeker gezien als een behoorlijke verbetering van de kermisDeson danks is het college van mening dat de kermis nog aantrekkelijker te maken is. Als mogelijkheid wordt genoemd het combineren van de Ringpromotion en de wielerronde. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 8 november. De vergadering wordt ge- houden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.00 uur. (Archieffoto). Sinds de oprichting van het fonds in 1946 is Unicef een be grip geworden wat betreft het geven van hulp aan kinderen in de hele wereld. Unicef is actief in landen waar kinderen wor den onderdrukt of de levens omstandigheden slecht voor hen zijn. Men zorgt bijvoor beeld voor veilig drinkwater in Malawi en Rwanda, helpt de straatkinderen in Haïti en Co lumbia, zet zich in voor het mi lieu in Tbgo en helpt bij de strijd tegen kinderprostitutie in Thailand. In Eritrea speelt Unicef een be langrijke rol bij het verzorgen van basisvoorzieningen die volledig zijn verwoest door de strijd tegen het voormalige be wind. Ook in centraal en Oost- Europa waar kinderen lijden onder een burgeroorlog of een slechte economische situatie verleent Unicef hulp. In de ja ren 1991 en 1992 werd in dat ge bied noodhulp verleend voor een bedrag van 25 miljoen gul den. Door de nog steeds ver slechterende situatie in voor malig Joegoslavië zal dat in 1993 nog meer zijn. Unicef zet zich verder in voor een onderwijsproject in Gha na. Hoewel onderwijs in Gha na verplicht is, blijft een groot deel van de bevolking analfa beet omdat men het geld niet heeft om naar school te kunnen gaan. In nauw overleg met de Ghanese overheid wil Unicef energie en geld steken in het verbeteren van het onderwijs. In bibliotheek de Stolpe is van af maandag voorlichtingsma teriaal beschikbaar dat een beeld geeft van de diverse acti viteiten van Unicef. Verder wordt de Unicef-najaarscollec- tie via de tentoonstelling ge presenteerd. Ze omvat wens kaarten, kalenders, puzzels, spelen en andere geschenken die te koop zijn ten bate van het kinderfonds. De tentoonstelling kan worden bezocht tijdens openingsuren van de bibliotheek. Verwachtinq t/m dinsdaq 9 november WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noordo. 5 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noordo. 5 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov.Zon op 07.43, onder 16.59 Maan op 23.06, onder 13.17 7 nov.Zon op 07.45, onder 16.57 Maan op onder 13.43 8 nov.Zon op 07.47, onder 16.56 Maan op 00.23, onder 14.07 Laatste Kwartier: 7 nov. (07.37). HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zon, die zich vandaag vooral in het zuiden nog liet zien, verliest verder terrein. Vannacht komt plaatselijk mist voor. Er valt geen regen en de minimumtempe ratuur ligt enkele graden boven het vriespunt. Er waait een overwegend matige noordoostenwind, kracht 3 tot 4. Morgen overdag heeft de zon maar weinig kans. Uitgestrekte wol kenvelden drijven over het land, maar het blijft vrijwel overal droog. De temperatuur loopt hierdoor nau welijks op en. met moeite wordt hier en daar de 7 graden gehaald. Bo vendien neemt de noordoostenwind verder in kracht toe; landinwaarts tot rond kracht 4, in het Waddenge bied tot krachtig, 6. Deze wind in combinatie met de vrij lage tempe raturen maakt dat het voor het ge voel erg koud zal zijn. Zondag ziet het weer er al niet veel beter uit. De zon gaat schuil achter een gesloten wolkenlaag, waaruit hier en daar wat regen of motregen kan vallen. De temperatuur komt niet of nauwe lijks boven de 6 graden uit en er waait nog steeds een koude noord oostenwind. DEN HELDER - Kikvorsman nen van de Koninklijke Marine die riskante reddingswerk zaamheden op zee verrichten, dreigen door bezuinigingen hun gevarentoeslag te verlie zen. Daarmee hanteert het mi nisterie van defensie „verkeer de prioriteiten". Die kritiek uitte de kolonel der mariniers, G. Weelink, donderdag tijdens de presentatie van een boek over reddingsacties in Den Hel der. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURG 01114-1368 01119-1634 Z1ERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3