Gemeentelijke belastingen Duiveland 5 procent omhoog 1 Ul/li KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo mode André Flikweert stelt stamboom samen 0 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wegens reorganisatie )2bö - bCj Een boekje open'' over de familie Flikweert Chriet Titulaer komt naar Zierikzee Onroerende zaakbelastingen, toeristenbelasting, hondenbelasting en lijkbezorgingsrechten Fietspad langs de Nieuwe Kooiweg afgesloten BEVEILIG ZEKER ING. JAAP VISSER 2 SUPERMINISTERS 3 VEEHOUDERIJ 5 FIETS 9 VOETBAL Aanleg fietspad langs Julianastraat Zierikzee dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE I VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25456 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 André Flikweert heeft de stamboom van de familie uitgezocht. (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK- Bijna zeven jaar was hij er aan bezig, maar nu heeft André Flikweert het dan toch voor elkaar: de stamboom van zijn familie is zo goed als compleet. De in Nieuwerkerk geboren en getogen maar tegenwoordig in Middel burg woonachtige samensteller, heeft de resultaten op papier gezet en zal die sa men met aanvullende informatie zoals oude aktes en een groot aantal foto's, pu bliceren in de vorm van een 190 pagina's tellend boekwerk dat hij binnenkort burgemeester A. Bergshoeff van de gemeente Duiveland, hoopt aan te bieden. In Nieuwerkerk woont vandaag de dag het grootste aantal Flikweerts. Volgens André dragen 80 mensen in het dorp die naam. Interesse in de familiegeschie denis zette hem er in 1986 toe aan, de stamboom van de Flik weerts uit te zoeken. Zowel zijn vader als moeder heten Flik weert, maar zijn overigens wel afkomstig van verschillende takken. Een neef van zijn va- .der vond ooit de hoofdtakken van de stamboom, maar verder kwam hij niet. Met hulp van Jaap Huigens uit Kerkwerve die wat losse gegevens had over de Flikweerts, stortte André zich later in eerste instantie op de gegevens in de archieven van Zierikzee en Nieuwerkerk. Uit de gegevens bleek dat rond het jaar 1820 de drie zoons van Jacob Flick weert, die in Tho- len woonde, naar Schouwen- Duiveland kwamen. Een van de jongens vestigde zich in Zie rikzee, een ander in Nieuwer kerk en een derde in Dreischor, wiens zoons later overigens ook naar Nieuwerkerk ver trokken. Op die manier zijn volgens André drie takken Flikweert ontstaan. ,,Over het algemeen waren de Flikweerts 'kleine luyden'. Bij na altijd waren het kleine landbouwers die actief in kerk en samenleving waren. Er za ten weinig arbeiders bij, de Flikweerts waren vaak eigen baas. Een groot deel behoort nu nog steeds tot de behouden de Christelijke hoek. Ze zijn veelal te vinden in de Gerefor meerde Gemeenten. Je kunt een paar dingen vaststellen: de Flikweerts trouwden nooit met notabelen, dat gebeurde toen gewoon niet vanwege het klasseverschil, en ze waren nooit vrijzinnig op kerkelijk gebied", omschrijft André zijn naamgenoten. Verder droeg de familie vanaf 1780 in ruime mate een steentje bij aan de meekrap teelt. ,,Heel lang waren ze te vinden als 'droger', noem het maar be drijfsleider, van de meestoof in Nieuwerkerk en Ouddorp", vertelt hij. Naast Nieuwerkerk en Zierik zee, waar tegenwoordig 40 mensen met de naam Flik weert wonen, kent ook Oud dorp een fors aantal inwoners met die naam, dankzij een voorvader uit de Nieuwerkerk- se tak die zich er lang geleden vestigde. Hoe het komt dat de naam Flikweert al zo lang be staat, ligt volgens de stam boomspeurder in het feit dat er in die familie om een of andere reden veel meer jongens dan meisjes zijn geboren en de ge zinnen Flikweert voorname lijk vroeger, groter dan gemid deld waren. Rond 1800 houdt de geschiede nis van de Flikweerts dan ook niet op. De archieven van Tho- len stelden André in staat om nog veel verder terug te gaan. Via Bergen op Zoom, belandde hij in Zwolle waar hij stuitte op een aanvraag uit 1716 voor het burgerschap van Zwolle door ene Flikweer, die uit 'Hamborg', ofwel Hamburg in Duitsland, kwam. Speurwerk in Hamburg leverde André ge gevens op die de oorsprong van de familie terugbrachten tot het jaar 1607, dankzij een offi ciële trouwakte uit dat jaar van ene Flickwier. Aangezien de Flickwiers doopsgezind waren, denkt An dré dat de Flikweerts van oor sprong echter toch van Vlaam se of Nederlandse afkomst zijn. Het feit dat ze deze reli gieuze achtergrond hadden, maakte André's speurwerk in elk geval een stuk gemakkelij ker. Hij volgde het spoor terug via de archieven van de doops gezinde Gemeente. André heeft het vermoeden dat deze Flic kwier in Hamburg, oorspron kelijk uit Vlaanderen komt, maar hard maken kan hij het niet. In een publikatie van de doopsgezinde Gemeente las hij het verhaal over ene Herman Vleckwijck. Een doopsgezinde die in Brugge woonde en daar in 1569 op last van de Spaanse .inquisitie op de brandstapel ging. Uit de verhoren die in dertijd nauwgezet werden op getekend en in de archieven be waard zijn gebleven, vond An dré onder meer aanwijzingen dat de kinderen van deze on fortuinlijke Vleckwijck eerst naar Keulen en toen mogelijk naar Hamburg zijn gevlucht. Onderweg door de familiege schiedenis kwam André soms opmerkelijke zaken tegen. Zo kwam hij aan de hand van ar chiefstukken aan de weet dat een Flikweert uit de Dreischor- se tak, in 1813 lopend van de troepen van Napoleon in Frankrijk naar huis kwam. 'Opvallend', noemt André het verhaal van ene Jan-Pieter Flikweert die in 1880 naar Amerika vertrok, waarschijn-, lijk in 1912 in Chigaco over leed, maar waarvan niet be kend is hoe het zijn nazaten verder is vergaan. En dat is volgens André een van de wei nige stukjes uit de grote puzzel die onvindbaar is gebleken. TEXEL - In het zwembad van een recreatiepark op Texel is donderdagavond een zevenja rig Belgisch jongetje verdron ken. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeval. ZIERIKZEE - Op dinsdag 23 november komt de bekende ruimtevaartdeskundige Chriet Titulaer naar Zierikzee. Tijdens een bijeenkomst van de Ondernemerskring Sehou- wen-Duiveland houdt hij een lezing met diapresentatie met de titel 'Welkom in de toe komst'. De lezing wordt gehou den in de foyer van restaurant Mondragon en begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK - Tijdens de begrotingsvergadering, die donderdag 11 november wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, beslist de Duivelandse gemeenteraad definitief over een verhoging van de gemeentelijke belastingen met vijf procent. Uit de algemene beschouwin gen van de politieke fracties van de Duivelandse gemeente raad blijkt dat drie van de vier fracties begrip hebben voor het feit dat de belastingverhoging onvermijdelijk is. Alleen de VVD verzette zich tegen het plan via een tegenvoorstel om de belasting slechts met twee procent te verhogen. Mogelijk heden daarvoor zag de WD via bezuinigingen op de posten voor vervanging van 155 lan taarnpalen en de post bestra tingen. Maar het Duivelands college veegde dat in haar beantwoording van tafel om dat de vervanging van lan taarnpalen is doorgeschoven naar 1995 en de post bestratin gen in 1994, na de werkzaamhe den in Oosterland, voor het eerst weer beschikbaar is voor het bestraten van andere stra ten en wegen in de gemeente. Belastingen De zeer waarschijnlijke be lastingverhoging heeft betrek king op de onroerende zaakbe lastingen, de toeristenbe lasting, de woonforense'nbe- lasting, de hondenbelasting, de leges en de lijkbezorgings rechten die burgers van de ge meente Duiveland moeten be talen. Een verhoging van de onroe rende zaakbelastingen (voor heen onroerend goedbelastin- gen) met vijf procent houdt in dat de Duivelanders 10,53 moeten gaan betalen per 3000 gulden van de waarde van hun woning. Eigenaren van gebou wen betalen dat volle bedrag, huurders 4,68 per 3000 gulden waarde. De toeristenbelasting gaat via de belastingverhoging van 55 naar 65 cent per persoon per nacht. Een redelijke verhoging vindt het college omdat ook de mensen die in de gemeente ko men kamperen of daar een tweede woning hebben profite ren van de voorzieningen in de gemeente. De woonforensenbe- lasting, de belasting die moet worden betaald door tweede woningbezitters, gaat omhoog van 250,- naar 262,50. Hondenbelasting De hondenbelasting stijgt voor mensen die één hond hebben van ƒ.52,80 naar 55,80 per jaar. Voor twee honden moet men 81,60 gaan betalen (nu nog 77,40). Voor drie of meer honden 107,40 (nu 102,-) en voor een kennel 271,20 per jaar, terwijl dat nu 258,- is. De leges die de gemeente vraagt voor zaken als een bouwvergunning, een pas poort, rijbewijs of uittreksel uit het persoonsregister mogen van de rijksoverheid vanaf 1 januari 1994 niet meer winstge vend zijn, maar uitsluitend kostendekkend. Hierbij is dus geen sprake van verhoging. Maar de tarieven worden wel opnieuw vastgesteld aan de hand van het arbeidsloon, de overheadkosten, de automati seringskosten en de porto kosten die er mee zijn gemoeid. De kosten die de gemeente maakt voor het begraven van overledenen zijn volgens het Duivelandse college lang niet kostendekkend. Men rekent daarbij voor dat per begrafenis twee gemeente werklieden bijna een dag werk hebben, onder meer aan graaf werkzaamheden. Dat kost de gemeente 560,- terwijl de hui dige tarieven voor het begra ven van een stoffelijk over schot respectievelijk 210,-, 105,- en 52,50 bedragen. Men wil dit niet optrekken tot ruim 500 gulden, maar vindt een ver hoging van vijf procent wel ge rechtvaardigd. Dat houdt in dat de tarieven 220,50, 110,25 en 55,15 zouden wor den. Volgende week donderdag wordt tijdens de begrotings raadsvergadering definitief over dit alles beslist, belang stellenden die de beraadslagin gen willen volgen kunnen van af 20.00 uur plaatsnemen op de publieke tribune in de raad zaal van het gemeentehuis te Nieuwerkerk. ZIERIKZEE - Van maandag 8 tot en met vrijdag 12 november wordt het fietspadgedeelte langs de Nieuwe Kooiweg (de Rijksweg N59 van Zierikzee richting Haamstede) afgeslo ten voor fiets- en bromfietsver- keer in beide richtingen. In die periode wordt het betref fende rijwielpad in opdracht van de wegeigenaar Rijkswa terstaat opnieuw geasfalteerd. Het gaat om het fietspad tus sen de aansluiting met de Zandweg bij Zierikzee tot de aansluiting met de Brasweg halverwege Zierikzee en Mori- aanshoofd. De afsluiting duurt van maandag 7.30 uur tot vrij dag 18.00 uur. Het fiets- en bromfietsverkeer wordt gedu rende die periode omgeleid via een route die met borden wordt aangegeven. Advertentie met ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Een wijs man zorgt voor de toekomst als voor het heden. Publilius Syrus Koud HET WEER Vannacht plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van onge veer 4 graden. Overdag overwe gend bewolkt en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur om streeks 7 graden. Noordoosten wind, matig, rond kracht 4. Minister-president Lubbers ziet niets in kabinet van Superministers. De ZLM vindt dat Zeeland niet dichtgetimmerd mag worden voor intensieve veehouderij. Dertig procent meer mensen stapte op de fiets na Zeeuwse actie. Voetbalvereniging DFS kan zaterdag de periodetitel binnenhalen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tijdens reconstructie kruispunt Weg naar de Val/Julianastraat ZIERIKZEE - Het Zierikzeese college van burge meester en wethouders wil 88.000 gulden beschik baar stellen voor de aanleg van een fietspad langs de Julianastraat te Zierikzee. Het gaat daarbij om een fietspad dat in beide richtingen bereden mag wor den. Tijdens een openbare vergade ring, op woensdag 10 november in het stadhuis te Zierikzee, brengt de Zierikzeese advies commissie openbare werken en milieu advies uit over dit plan. Het college wil de aanleg van het fietspad koppelen aan de reconstructie van de kruising Weg naar de Val/Julianastraat en Weg naar de Val, die in de- cember wordt uitgevoerd. In opdracht en op kosten van de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland wordt het kruispunt omge vormd tot een moderne krui sing met een verkeerslichtenin stallatie. Langs de Weg naar de Val wordt een parallelweg aan gelegd. Fietspad Julianastraat Het plan om tegelijkertijd, op kosten van de gemeente Zierik zee, een fietspad te laten aan leggen langs de Julianastraat dateert reeds uit 1990. In de Zierikzeese begroting was er een bedrag van 95.000 gulden opgenomen. De Zierikzeese raadsleden moeten binnenkort definitief beslissen over het plan. Tijdens de vergadering van de adviescommissie wordt verder gepraat over een extra bedrag van ruim 5.500 gulden dat nodig is om de slecht func tionerende afwatering van de vloeren van de doucheruimte bij het gymnastieklokaal in de Raamstraat te verbeteren. Eer der was voor dit doel al 44.200 gulden beschikbaar gesteld. Bedrijventerrein Tenslotte komt het woonrijp maken van een gedeelte van het bedrijventerrein aan de Haringvlietstraat in Zierikzee aan de orde. De vergadering kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. Ze vindt plaats in de raadzaal van het stadhuis en begint om 18.30 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 O kwartaalabonnement met autom. afscbr. 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1