GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND b'2bO - 52to H. Asma bij aftreden als voorzitter benoemd tot ere-voorzitter ANBO C. J. van den Berg honderd jaar r I- ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Hü _l Q 3 0 3 4 9 Auto gestolen en weer terug gevonden Diefstal verkeers lichten Bekeuringen voor niet dragen van autogordels Diefstal vrachtauto Meubelrama ~I dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25455 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 L. Anceaux nieuwe voorzitter ANBO-afdeling Zierikzee De nieuwe voorzitter van de ANBO-afdeling Zierikzee, L. Anceaux (links) overhandigt de oorkonde waarmee oud-voorzitter H. Asma ere-voorzitter wordt. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Toen ik in 1984 voorzitter werd had de afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) ongeveer 350 leden, nu zijn het er 515. Zorgt u er voor dat er de komende acht jaar nog minstens tweehonderd bijkomen. Vanwege de vergrijzing liggen de leden voor het oprapen en er komen steeds meer taken voor de ANBO". Bij zijn aftreden als voorzitter van de ANBO-afdeling Zierikzee had H. Asma de nodige tips voor zijn opvolger, de 63-jarige L. Anceaux. Door de scheidende voorzitter te benoemen tot ere-voorzitter liet de ANBO-afdeling blijken dat men ook in de toekomst graag gebruik wil blijven maken van diens kennis en vaardigheid. Tijdens de najaarsvergadering, die dinsdagmiddag werd ge houden in De Driehoek te Zie- rikzeej nam de afdeling af scheid van Asma, die het voor zitterschap negen jaar vervul de. Mevrouw R. van de Noord, die eveneens om reglementaire redenen uit het bestuur stapte, werd benoemd tot 'lid van ver dienste'. Dat was ook het geval met mevrouw S. Snijders, die zich samen met haar echtge noot J. Snijders als lid van de evenementencommissie en oud-bestuurslid, zeer verdien stelijk maakte voor de afde ling. Scheidend voorzitter Asma ge bruikte de opening van de laat ste ANBO-vergadering die hij voorzat, om een pleidooi te houden voor de verzorgings huizen. Voorzieningen die vol gens Asma moeten blijven be staan omdat ze in een behoefte voorzien en goedkoper zijn dan de woonzorgcentra die overal in Nederland worden ge bouwd. ,,De verzorgingshuizen zijn er niet voor niets gekomen. Natuurlijk is het voor ouderen fijn om zo lang mogelijk in hun eigen omgeving te blijven wo nen. Maar wat moeten ze wan neer ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen, zich onveilig voelen als ze alleen zijn en ver eenzamen". Asma bestreed de veel gehoor de opmerking dat ouderen zich in een verzorgingshuis 'opge borgen' zouden voelen. „Als dat zo was zouden de protestac ties niet zo succesvol verlopen zijn". Asma bekritiseerde de thuiszorg omdat de mensen er wel voor moeten betalen ter wijl ze maar moeten afwachten of de hulp ook beschikbaar is op het moment dat men die dringend nodig heeft. De bouw van woonzorgcentra is volgens hem een prima initiatief, maar duurder dan een verzorgings huis. De voorzitter prees zich geluk kig met het feit dat de Zierik- zeese ANBO-afdeling nu ie mand heeft gevonden die het voorzitterschap van hem over wil nemen.. Vorig jaar, toen Asma na acht jaar voorzitter schap reglementair al moest aftreden, was dat nog niet het geval zodat hij nog een jaar langer aanbleef. Zijn opvolger L. Anceaux prees hem vanwege zijn bestuurlijke talenten en zijn gave van het woord. Hij was dan ook blij dat Asma zich blijft inzetten voor de belan gen van ouderen. Onder andere als ANBO-vertegenwoordiger in de Stichting Welzijn Oude ren. Hij wees er op dat ouder wor den iets anders is dan ouder zijn. „Vaak krijgen ouderen het plaatje opgeplakt dat ze moe ten genieten van hun welver diende rust. Maar wij zijn tot onze laatste snik betrokken bij de maatschappij en in staat om voor onze rechten op te ko men". Hij riep de ouderen op om zich niet te laten overspoe len door de golf van verloede ring, egoïsme en nationalisme die zich aftekent in de maat schappij. „Wij kunnen veel be tekenen voor een ander. Wij moeten ons broeder hoeder zijn". Anceaux riep de ouderen op daarbij een voorbeeld te ne men aan de scheidende voorzit ter Asma, waarvoor hij veel respect zei te hebben. Via het overhandigen van een oorkon de benoemde hij hem voor de duur van zijn leven tot ere voorzitter van de ANBO- afdeling Zierikzee. Asma, die al eerder werd benoemd tot lid van verdienste van de afdeling, vond dat heel leuk. „Zo blijf ik toch contact houden met de af deling". Lid van verdienste Hij was het die tijdens zijn laatste vergadering als voorzit ter de dames Van de Noord en Snijders de oorkonde en speld overhandigde die hen tot lid van verdienste van de afdeling maakt. Mevrouw Van de Noord omschreef hij daarbij als 'moe der van de Paternoster'. „U werd lid enkele dagen nadat we de beschikking kregen over dat onderkomen. Je hebt daar liters koffie geschonken, soep gekookt, vergaderingen bijge woond en veel verhalen aange hoord van ouderen die er kwa men". De penningmeesteresse toonde zich zeer verrast met de onderscheiding. Zij liet weten dat de afdeling altijd een beroep op haar kan doen, ook nu zij geen bestuurslid meer is. Mevrouw Snijders kreeg de on derscheiding ook als eerbetoon aan haar onlangs overleden echtgenoot J. Snijders. Hij werd door Asma omschreven als een enthousiast lid en pro pagandist van de ANBO en de evenementencommissie van de afdeling. „Jij werkte altijd op de achtergrond van de evene mentencommissie. Beiden heb ben jullie ongelooflijk veel ge daan voor de ANBO". Tijdens de vergadering werden, behal ve de nieuwe voorzitter An ceaux ook de heren J. Hoogstrate (penningmeester) en J. van den Noord en me vrouw E. Oole-Goudswaart be noemd tot nieuwe bestuursle den. Bruse oud-verpleegster: Alles heeft zijn bestemde tijd BRUINISSE - 'Alles heeft zijn bestemde tijd'. Dat is een geliefde uitdrukking van Cathalina Johanna van den Berg uit Bruinisse. Gisteren, woensdag 3 no vember werd de oud-verpleegster honderd jaar. Een verjaardag die de hoog bejaarde dame op eigen verzoek vierde in haar huisje aan de Schipperslaan te Bruinisse. Zij werd daar gefeliciteerd door de Bruse burgemeester A. Vogelaar. Woensdagmorgen kwam de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs de honderdjarige opzoeken in verpleeghuis Corneliastichting waar zij sinds vier jaar verblijft. De Bruse burgemeester Vogelaar (rechts) en zijn echtgenote feliciteren de honderdjarige via het gehoorapparaat waarvan zij afhankelijk is. (Foto: Marijke Folkertsma). Mevrouw Van den Berg is geestelijk nog heel actief, maar haar gehoor en gezichtsvermo gen zijn beperkt. Verder is zij zeer moeilijk ter been. Dat al les weerhoudt de honderdjari ge er niet van om deel te nemen aan activiteiten die vanuit de Corneliastichting worden geor ganiseerd. Zo gaat zij met het personeel naar voorstel lingen in de Concertzaal en naar het zwembad Onderdak om te zwemmen. Ook geniet de eeuwelinge nog regelmatig van een glaasje rode wijn. Cathalina Johanna van den Berg werd honderd jaar gele den in Bruinisse geboren als de derde van de zeven dochters. Haar vader was de mossel- schipper Jan van den Berg en haar moeder de boerendochter Lena Heijboer. Van de zeven dochters huwden er twee. Ook Cathalina van den Berg bleef haar leven lang vrijgezel. Na haar schooltijd werkte zij in de huishouding bij haar ouders en bij andere families. Evenals twee van haar zusters besloot zij vervolgens om in de verpleging te gaan. Zij volgde de opleiding voor het zwarte kruis; de verpleging van psy chiatrische patiënten en werk te een groot deel van haar leven in een psychiatrisch ziekenhuis in Bloemendaal. Zij werd daar hoofd van een verpleegafde- ling en verpleegde bekende Ne derlanders als Jaap Eden. Tijdens de Tweede Wereldoor log werd het ziekenhuis gevor derd door de Duitsers. Dat had tot gevolg 'dat het personeel met de patiënten gedurende de oorlogstijd in een barakken kamp in Amersfoort moest bi vakkeren, Een zeer zware tijd die mevrouw Van den Berg goed door kwam omdat zij zo wel lichamelijk als geestelijk altijd zeer sterk was. Zij deed haar werk omdat ze zich in wil de zetten voor mensen. Na haar pensionering, op 55- jarige leeftijd, keerde me vrouw Van den Berg terug naar haar geboortedorp Bruinisse. Zij was actief lid van de Dorps gemeenschap en tuinierde graag en veel in de tuin die zij aanlegde bij haar woning aan De Padjes. In haar vrije tijd reisde zij per bus, trein en schip door vele Europese lan den. Mevrouw Van den Berg woonde zelfstandig tot licha melijke klachten opname in het verpleeghuis, vier jaar ge leden, onvermijdelijk maak ten. Hoewel zij zich daarin heeft ge schikt, verlangt de honderdja rige er nog steeds naar terug te kunnen keren naar haar huisje in Bruinisse. Op haar verjaar dag ging die wens even in ver vulling toen zij 's middags van uit de Corneliastichting met een rolstoeltaxi naar haar ge boortedorp werd vervoerd. Daar bezocht zij ook even haar jongste, inmiddels 93-jarige zuster Dirkje, die in verzor gingshuis In 't Opper verblijft. In gezelschap van familiele den, buren en vrienden werd de bijzondere verjaardag ge vierd. Mevrouw Van den Berg liet weten dat zij dankbaar is omdat zij in haar leven zoveel heeft meegemaakt. Zij zei niet te voelen dat ze al honderd jaar is. „Als ik lopen kon en gezel lig in mijn huisje wonen zou ik nog wel ouder willen worden". Eeuwig duren slechts ogenblikken en minuten; alle andere eeuwig heden zijn vluchtig. Baer-Oberdorf Perioden met zon HET WEER Vannacht weinig b'ewoiking en kans op enkele mistbanken. Over dag perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur ongeveer 4, middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Matige zuidoostenwind, kracht 3 4. GEEN GLASTUINBOUW Duivelands college pessimistisch over mogelijkheden grootschalige glastuinbouw in gemeente Duiveland. 1 ZIEKE IEPEN In de gemeente Brouwershaven staan nog ruim 3000 zieke iepen die moeten worden gerooid. BELGISCHE SCHRIJFSTER De Belgische schrijfster Lieve Joris hield een lezing in de RSG Professor Zeeman. TENNIS Het team Schouwen-Duiveland is sterk van start ge gaan in de indoor-tenniscompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - L. van de O. uit Zierikzee werd geconfronteerd met diefstal van zijn auto, een zwarte Opel Kadett. De auto werd later terug gevonden in Goes. De auto werd gestolen terwijl hij geparkeerd scond op het' parkeerterrein aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee. Dat gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. Dinsdag werd het voertuig onbeheerd terug gevonden in Goes. BRUINISSE - Op de Rijksweg N59 op de Grevelingendam, tussen Bruinisse en Oude Ton- ge, werd een tijdelijke ver keerslichten-installatie gesto len. De installatie was naast de Rijksweg geplaatst in verband met de wegwerkzaamheden die daar momenteel plaatsvinden. Het betrof een zogenaamde rood/geel/groen installatie met een 220 meter lange paal en bijbehorende accu. De in stallatie is 2300 gulden waard. J. B. uit Tilburg deed aangifte van de diefstal. ZIERIKZEE - Op dinsdag 3 no vember hield de Politie Schouwen-Duiveland in sa menwerking met mensen van Veilig Verkeer Nederland op diverse plaatsen op Schouwen- Duiveland controles op het dragen van de autogordels. In totaal werden 186 auto's ge controleerd. In 38 gevallen werd proces-verbaal opge maakt omdat de bestuurders de autogordel niet om hadden tijdens het rijden. NIEUWERKERK - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in Nieuwerkerk een vracht auto gestolen van het bedrijf Meubelrama. Het gaat om een blauw/witte Mercedes met het kenteken BT- 35-LP. De vrachtwagen werd tussen 3.00 en 3.45 uur gestolen van het terrein van het meubel bedrijf dat langs de Rijksweg N59 is gevestigd. De waarde van het voertuig is niet be kend. De diefstal werd bij de politie gemeld door F. uit de gmeente Duiveland. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement a f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1