B NSO „Voor het behoud van natuurgebied is een beheerste jacht noodzakelijk" Bus krijgt voorrang bij verkeerslichten UW KRANT VAN deurloo mode „Mensen gaan niet alleen naar restaurant om lekker te eten" r n KRAMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE T Nota Jacht en Wildbeheer niet verrassend Vogeltentoon stelling Wokken in de Gouwe Geit Duivenmani- festatie Goes Straks studerenf LET'S PARTY TOGETHER! Zaalberg en Dral exposeren keramiek en etsen in IAC L dé krant van schouwen - duiveland! 1MB .a way of living NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 BURGH-HAAMSTEDE - Voor de heer M. Groenendyk, voorzitter van de Wild beheereenheid Schouwen-Duiveland was de uitkomst van het debat in de Twee de Kamer over de nota Jacht en Wildbeheer van staatssecretaris Gabor (natuur beheer) geen verrassing. Een meerderheid is voor een beperking van de jacht in natuurgebieden. In het algemeen mag alleen nog worden gejaagd uit een oog punt van wildbeheer. Dit kan zowel zijn ter voorkoming van schade aan gewas sen als om de openbare veiligheid te handhaven. „Maar dat doen we in het na tuurgebied Schouwen al tien jaar", aldus Groenendyk. De Wilbeheerseenheid Schou wen-Duiveland heeft behalve het natuurreservaat Dijk water bij Sirjansland het hele eiland Schouwen-Duiveland onder haar beheer. Sinds tien jaar doet zij dit aan de hand van een zogenaamd wildbeheersplan, dat eerst ter goedkeuring wordt overlegd het ministerie van landbouw natuurbeheer en visserij. Een wildbeheerplan geeft al lereerst een kenschets van een gebied, met daarbij de belang rijke natuurhistorische waar den. Vervolgens treft men erin aan: een inventarisatie van de flora en fauna, de wildstand en wat hieraan gedaan is in voor gaande jaren, een analyse en een planning, het jachttoe- zicht, de verslaglegging en re sultaten. ,,We werken al tien jaar met de ze plannen en doen dat tot vol le tevredenheid. Het ministerie heeft het gebied Schouwen tot natuurgebied verklaard en wij gaan ervan uit dat we het ge bied in dezelfde toestand moe ten behouden, hetgeen bete kent een actief ingrijpen van de mens. Maar dan wel volgens een bepaalde visie en niet zo maar in het wilde weg", aldus Groenendyk. Die visie houdt onder meer in dat men niet op roofwild jaagt, omdat deze op konijnen jagen. Eksters daarentegen schiet men wel af om de bodembroe ders in het gebied te bescher men. „Eksters zijn cultuurvol gers. Ze profiteren van het voedsel dat door de toeristen achtergelaten wordt. Hierdoor wordt de eksterstand zo hoog, dat ze de bodembroeders kun nen vernietigen en dat is na tuurlijk niet de bedoeling". De wildbeheereenheid krijgt dan ook een bepaald aantal eksters toegewezen waarop gejaagd mag worden om de voorsprong die deze vogels hebben terug te dringen. Reeën is een apart geval. Voor deze soort is een apart beheer- plan opgestéld. De toenemende aantallen hiervan kunnen een aanleiding zijn om reeën te be jagen. Volgens Groenendyk zit ten er op dit moment veel reeën in het natuurgebied Schouwen, dat vrijwel de gehele Westhoek beslaat, met uitzondering van de woonkernen. Dit is onder meer op te maken uit het terug lopende gewicht van de beesten. „Je kan nu zeggen: laat de natuur zichzelf maar re gelen, zoals Stichting Duinbe houd doet. Als er teveel reeën in het gebied zijn gaan ze dood van de honger of aan een ziek te. Dat is waar, maar ondertus sen hebben ze wel het hele ge bied kaal gevreten. Bovendien zijn de reeën uitgezet in dit ge bied en wanneer je de natuur zichzelf dan wilt laten regelen moet je ook wolven uitzetten". Wise-use principe De wildbeheereenheid gaat te werk volgens het wise-use principe. Vantevoren wordt het bestand berekend en naar aan leiding hiervan wordt het aan tal af te schieten reeën be paald. Uitgangspunt hierbij is dat er noch schade aan de na tuur wórdt toegebracht noch gevaar dreigt voor de wildstand. Volgens Groenen dyk is de jacht noodzakelijk voor het behoud van het na tuurgebied. Een verbod ervan zou binnen de kortste keren een enorme verarming van het natuurgebied betekenen. Zo wel wat betreft de, diversiteit aan gewassen als die aan die ren. Een te groot aantal van een be paalde soort brengt niet alleen schade aan de duinen en bos sen aan, maar zijn ook schade lijk voor de boeren. Een voor beeld hiervan zijn fazanten. „Deze trekken 's winters naar de duinen en in het voorjaar, wanneer de boeren gezaaid hebben, naar de akkers. Wan neer we niet zouden mogen ja gen in de duinen vreten ze in het voorjaar het zaad van de akkers van de boeren. En van een boer kun je in deze tijd tochniet verwachten dat het kleine beetje winst dat hij heeft op laat vreten door een troep fazanten"? Het is voor de wildbeheereen heid altijd zoeken naar een mo dus tussen het wildbestand en de schade die het wild aan brengt aan de natuur. „Rijks waterstaat zou bijvoorbeeld willen dat we de konijnen ver delgen in verband met de scha de aan dijken en duinen. Wij gaan ervan uit dat het konijn thuishoort in het gebied in ver band met de vegetatie. De scha de moet dan maar voor lief ge nomen worden, maar wel bin nen bepaalde grenzen blijven". Unieke jachtwet De jagers zijn gebonden aan de jachtwet. „En we hebben in Nederland een unieke jacht wet. Streng, er wordt veel van ons verwacht, maar we hebben dan ook een uniek wildbestand in Nederland. In deze wet wordt de jagers onder meer verplicht om een zo groot mo gelijk soortenrijkdom te ma ken, maar ze zijn aan de andere kant ook verplicht om de stand van het wild dat schade toe brengt terug te dringen zonder hierbij de soort in gevaar te „Voor een leefbaar natuurgebied is een goed wildbeheerplan onontbeerlijkaldus de voorzitter van de Wildbeheereenheid Schouwen-Duiveland. brengen. De jager kan ook aan gesproken worden op zijn ver antwoordelijkheid om zijn ge bied goed te onderhouden, wanneer hij in gebreke blijft. Daarnaast vermeldt de jacht wet ook aan welke voorwaar den iemand moet voldoen voor dat hij mag jagen. Zo moet zijn jachtgebied minimaal veertig héctare beslaan en hij moet aangesloten zijn. bij een wild beheereenheid. Maar voordat het zover is krijgt de jager in spé een gedegen opleiding. De ze bestaat zowel uit een gedeel te theorie als praktijk. Dat niet iedereen het met de vi sie van de wildbeheereenheid eens is, is niet verwonderlijk. De grootste tegenstander is de Stichting Duinbehoud. Deze wil helemaal geen ingrijpen van de mens in het natuurge bied Schouwen. -,,Ze doen. ook hele goede dingen voor de na tuur, laten we wel zijn, maar waarom de jagers de dupe moe ten worden snap ik niet", aldus Groenendyk. „De jagers moe ten wel op hun vingers geke ken worden, maar dit worden ze ook via de jachtwet". „Als ik een ree zou zijn en mocht kiezen tussen langzaam verloederen en sterven van de honger en door middel van een goed gericht schot sterven, dan koos ik voor het laatste. Maar je doet het toch nooit goed. Er is altijd wel een groep mensen die het niet met ons eens is. Ik voel me soms net die oude man die met zijn klein zoon en ezel aan de wandel is. Als de oude man op de ezel zit vindt iedereen dit zielig voor het jongetje. Maar wanneer het jongetje op de ezel zit is het an dersom. En als ze allebei naast de ezel lopen vindt iedereen ze stom". ZIERIKZEE - Bussen van de vervoersmaatschappij ZWN krijgen voorrang op het kruispunt Rijksweg N59/Weg naar de Val hij Zierikzee en op de T-ktui.sing Julianastraat/Weg naar de Val, die binnenkort wordt gerenoveerd en voorzien van een verkeerslichteninstallatie. Dat blijkt uit mededelingen in het blad van de vervoersmaat schappij Zuid West Nederland, Zuid-west-nieuws. In decem ber beginnen de werkzaamhe den waarmee het gebied vanaf het kruispunt De Tol (Rijksweg N59/Weg naar de Val) tot de Zeelandbrug op initiatief van het provinciaal bestuur en Rijkswaterstaat wordt aange past. wordt een parallelweg aange legd en het kruispunt Juliana straat/Weg naar de Val wordt voorzien van een verkeerslich teninstallatie. Omdat een groot aantal ZWN-bussen dagelijks over deze beide kruisingen rijdt wordt tijdens de renova tie op kosten van de ZWN een verkeerslichtenbeïnvloeding aangebracht waarmee bussen voorrang krijgen. Naast de Weg naar de Val Het zogenaamde Vetag-sys- teem houdt in dat de computer gestuurde verkeerslichtenin stallaties worden beïnvloed door een zendertje in de ZWN- bussen. Ook het rijschema van de bussen is in het systeem in- geprogrammeerd. Dat houdt in dat een bus die op schema rijdt of te laat is bij de verkeerslich ten direct voorrang krijgt via een groen licht. Wanneer de computer signa leert dat de bus voor ligt op schema wordt de voorrangsre geling niet toegepast. Het ver keerslicht blijft dan gewoon op rood staan wanneer dat toeval lig het geval is bij de rijrich ting waarin de bus gaat. Het Vetagsysteem is niet nieuw. Het wordt onder meer reeds toegepast bij de ver keerslichten bij Nieuwerkerk en de kruising Nieuwe Kooi weg/Laan van Saint Hilaire aan de westkant van Zierikzee. O O STEELAND - Vogelvereni ging De Kolibri verzorgt op donderdag 4, vrijdag 5 en za terdag 6 november een vogel tentoonstelling in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. Ook deze keer is het Rad van Avontuur weer present. Verder is er voor de kinderen een lolly-stand en een grabbelton en kunnen de ouderen mee doen met een envelop pen-loterij. De vogelten toonstelling is donderdag toe gankelijk van 19.00 - 22.30 uur, vrijdag van 16.00 - 23.00 en za terdag van 11.00 tot 20.30 uur. ZIERIKZEE - Vanaf morgen, donderdag 4 november, kan men in Brasserie de Gouwe Geit kennis maken met het zogenaamde wokken, een combinatie van steengrillen, gourmetten en fonduen. Op een enigszins aangepaste wok, die op een gasbrander in het midden van de eettafel wordt geplaatst, kan men zelf een heerlijke maaltijd bereiden. Borden komen er hierbij niet aan te pas. De gerech ten dienen rechtstreeks uit de wok gegeten te worden, met stokjes welte verstaan. Niet iedereen is even bedreven in het eten met stokjes, maar het geeft een avondje uit wel een extra dimensie. (Foto: Marijke Folkertsma). Ton en Agnes Dankers, de eige naars van de Gouwe Geit, kwa men voor het eerst in aanra king met het wokken tijdens een reis in Maleisië dit voor jaar. Dit was voor hun nog geen aanleiding om dit te introduce ren in hun restaurant. Toen Ton echter van een kennis vernam dat het in Amsterdam ontzet tend populair was, heeft hij zich grondig laten informeren over de mogelijkheden van het wokken. Via een collega in Alkmaar kwam hij achter de leverancier van de pannen. En sinds vorige week heeft hij de ze in bezit. Het speciale aan de wok is dat deze een bolling in het midden heeft. Dit in tegenstelling tot de gewone wok die helemaal hol is. Op deze bolling kan men vlees en vis grillen. Op de bui tenste rand kan men bijvoor beeld uitjes, paprika en cham pignons bereiden en in het diepste gedeelte van de wok kan men stoven. „Maar het leu ke hiervan vind ik dat de gas ten met stokjes moeten eten", aldus Dankers. Dit is overigens geen verplichting, „maar het zorgt natuurlijk wel voor de nodige hilariteit, wanneer ie mand de kunst van deze ma nier van eten niet machtig is". Het wokmenu bestaat uit zes verschillende soorten vlees of vis. Als garnituur krijgen de gasten hierbij prei, ui, taugé, rauwkost, stokbrood met krui denboter, verschillende sauzen, rijst, aardappelen en fruit. Met de brander kunnen ze zelf het tempo regelen waarin ze willen eten. Deze heeft een elektri sche ontsteking en kan gemak kelijk aangestoken worden. Dankers is van mening dat veel mensen niet alleen naar een restaurant gaan om lqkker te eten. „De trend is dat ze ook bezig willen zijn. Steengrillen, gourmetten en fonduen heeft iedereen wel eens een keer ge daan. De mensen zijn toe aan iets nieuws en dat hoop ik met het wokken te bieden". Overigens is het wokken niet de enige noviteit in de Gouwe Geit. Dankers heeft onlangs een flambeerwagen aange schaft. Hiermee kunnen ver schillende gerechten aan tafel bereid worden, hetgeen dan ook de bedoeling is. In verband hiermee komt er binnenkort ook een nieuwe menukaart. Hoe deze eruit gaat zien wil Dankers nog niet verklappen, maar wel is zeker dat hierop meer aparte gerechten prijken dan op dit moment het geval is. Potavonden En dan zijn er de welbekende potavonden op de donderdag. Een potmerïu bestaat uit Hol landse kost, inclusief soep vooraf en een toetje toe. De hoofddis kunnen de gasten zelf naar behoefte opscheppen uit de grote potten die op een tafel staan. Deze potmenu's zijn met name bedoeld voor winkeliers die op de donderdag geen tijd hebben om thuis te eten in ver band met de koopavond in Zie rikzee. Harrie Dikmans, de vorige ei genaar van de Gouwe Geit, is hier in 1988 mee begonnen. Dankers heeft dit na de overna me voortgezet en de vaste ge bruikers ervan weten dit nog steeds zeer te waarderen. „De winkeliers kunnen met elkaar voor een redelijke prijs een ge wone Hollandse maaltijd nut tigen en zijn niet aangewezen op een afhaalmaaltijd, die ze ongezellig in de winkel ope ten", aldus Dankers. GOES - Zaterdag 6 november wordt in de Zeelandhallen bij Goes de tweede Duivenmani- festatie gehouden. Vorig jaar werd voor het eerst een Dui- venmanifestatie gehouden. Dat was een groot succes. Dit jaar wordt het evenement ge organiseerd door de afdeling Zeeland Zaterdag- en Zondag vliegers. In de tweede hal is er dit jaar een snuffelmarkt die volgens de organisatoren ongetwijfeld veel bezoekers uit heel Zeeland zal trekken. Bezoekers kunnen op vertoon van hun entree- kaart zowel de Duivenbeurs als de snuffelmarkt bezoeken. Een mooie gelegenheid om mensen kennis te laten maken met de duivensport en alles wat daar bij komt kijken. Voor de bezoekers van de Dui- venmanifestatie rijden spe ciaal bussen. Het programma voor 6 november gaat om 8.00 uur van start met het inman- den van de duiven van de kam pioenen. Om 11.00 uur volgt de opening van de Duivenmani- festatie en om 14.00 uur is er een forumgesprek met promi nenten uit de duivensport. De bonnenverkoop start om 16.00 uur. De feestavond gaat om 19.30 uur van start. Advertentie Ja, maar waar... Kijk op pagina i Hogeschool Rotterdam Omstreken Advertentie bij dans- en balletschool *01110-13132-17458 MIDDELHARNIS - Zaterdag 30 oktober werd in het International Art Centre in Middelharnis de exposi tie geopend van Jan Peter Dral en Herman Zaalberg. Dral is met zijn etsen voor de tweede keer te zien in het IAC. Met Zaalberg heeft art director Suzan Offe reins een van de telgen uit de vermaarde pottenbak kersfamilie in huis weten te halen. Dral heeft als opleiding de Academie voor Beeldende Vormgeving gevolgd en is een afgestudeerd etser. Hij expo seert door heel Europa. De col lectie die momenteel in het IAC te zien is, is nieuw. In zijn etsen van landschappen wordt uit gestrektheid vervangen door nabijheid. Iedere ets is uniek door de bewerking van iedere ets met acrylverf en andere materialen. Zo krijgt iedere ets een eigen sfeer. Zaalberg leerde het vak van zijn vader en grootvader, bij Richard Parkinson Porcelain in Engeland en aan de Hohere Fachschule für Keramik in Duitsland. Het draaien met de hand en het beheersen van de klei leidt steeds weer tot nieu we variaties op de bol- en cilin dervorm. Het is een zoeken naar de vormspanning; de ver houding tussen binnen en bui ten, dik en dun, die tastend en draaiend gevonden wordt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. lL jaarabonnement D jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 48.50 i f 46.— f 183,— a 1 173,— naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1