CNV-familieavond in Nieuwerkerk 'Ze zijn soms niet naar huis te krijgen' Een rustig klein dorpje De eerste mens Secretaris van het CNV, de heer H. Brüning huldigt zeven jubilarissen van de afdeling Schouwen-Duiveland Mestakkoord DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 NR 25454 9 Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 6 november: Christelijke Gereformeerde kerk, Kerkwerve. Zangavond m.m.v. het Duivelands Mannen koor. (19.30). 6 november: Lutherse kerk, Zierikzee. Barokprogramma met ensemble La Tfempeste (blokfluit, cello, clavecimbel). 10 november: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. 'Herfst'. Concert in het kader van een project van de korencommissie m.m.v. diverse koren, vocalisten en isntrumentalisten. (19.30). 13 november: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Gospel Musical The Apostle, Jubileum interk. koor Adonai, m.m.v. balletgroep dansschool Kramer, instr. combo en diverse instrumenten en vocale solisten. 26 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Uitvoering zangvereniging Nu met Hope, m.m.v. volksdansvereniging Nehalennia, ac cordeonvereniging Concertina, de Westhoek zangers en The New Hope Quartet. (19.45). 12 december: Ridderzaal Slot Haamstede. Concert in kerstsfeer, The New Hope Quartet m.m.v. de Westhoekzangers. (16.00 en 20.00 uur). 17 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols, Gerefor meerd Kerkkoor, Cantare, Mauritskoor Nuove Primavera (Middelharnis), koperensemble Brassionato, Prosper Sevestre, orgel. (20.30 uur). 17 december: De Schutse, Haamstede. Kerst sing-in. (19.45). 18 december: Ned. Hervormde kerk, Oosterland. Kerstzangavond m.m.v. het Duivelands Man nenkoor. (19.30). 18 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, Herien Wieringa, mezzosopraan', Wim Boer, orgel; Dik de Koning gitaar. 18 december: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Kerstzangavond m.m.v. Laus Deo en kinder koor Hatikwa. (19.30). 5 februari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Liesbeth Franken, alt en Ellegard Jense, clave cimbel en piano. (Ars Musica). 19 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Passieconcert Quod Libet. (Ars Musica). 23 maart: Concertzaal, Zierikzee. Jaarlijkse uitvoering Zeeuwse Muziekschool. (19.30). 30 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Saxofoonensemble Jean Pennings. (Ars Musi ca). De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoeringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uitvoering rekening kunnen houden met de reeds inge vulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierik zee. Openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse RENESSE - Op de verlaagde vloer die het hart vormt van de centrale hal van de openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse wordt fanatiek getafeltennist. „Kom jongens, jullie ouders zitten te wachten met het eten. Hup naar huis toe". Grinnikend drijft schooldi recteur H. Blom zijn leerlingen naar de uitgang van het schoolgebouw. „Ze zijn soms niet naar huis te krij gen". Het is duidelijk dat de aantrekkingskracht, die het schoolgebouw kennelijk ook buiten schooluren op de kinderen uitoefent, hem plezier doet Het past dan ook precies in het streven om 't Staepel'of te laten functioneren als een 'open school'. „Het bijzondere hier in Renesse is dat er van oudsher maar één school is. Dat houdt in dat kinderen van alle gezindten hier naar school komen en dat de betrokken heid van de inwoners van het dorp bij de school groot is. Toen ik hier, bijna veertig jaar geleden, kwam werken als onderwijzer kon de school zich al verheugen in een warme belangstelling en betrokkenheid van de dorpsbe woners. Dat is nog steeds zo". Een langdurige en hechte liefde komt van twee kanten en dat is ook het geval bij 't Staepel'of en het dorp Renesse. „Wij proberen als school steeds in te spelen op gebeurtenissen in het dorp. Wanneer er een optocht wordt georganiseerd zijn we daar als school altijd met een flink aantal groepen bij betrokken", aldus de schooldirecteur. „Het is ook al jarenlang traditie dat de school het och tendprogramma voor de Koninginnedagviering organi seert. Ouderwetse kinderspelletjes op het schoolplein, waarnaar altijd veel burgers komen kijken". Een ander voorbeeld van de betrokkenheid van 't Staepel'of bij het dorp is de revue-avond die op initiatief van de school jaarlijks wordt gehouden voor de dorpsbewoners. „Het is altijd een hele organisatie. Dat komt omdat alle (ongeveer honderd) leerlingen een rol krijgen bij een van de liedjes, toneelstukjes en sketches die worden opgevoerd. Op die manier trekken we het meeste publiek. Zo maken we er echt een amusementsavond voor het hele dorp van". Omgekeerd komt de betrokkenheid van de dorpsbewo ners bij de school tot uiting doordat 't Staepel'of veel geschenken krijgt aangeboden. „Mensen komen bijvoor beeld met een grote plant die bij hen niet meer in de kamer past. En bij bijzondere evenementen als het schoolreisje, Koninginnedag, Sinterklaas en Kerstmis komt de plaatselijke middenstand met gratis frisdrank, ijs, chocolademelk, speculaasjes, soep of krentebollen. Dat gaat heel spontaan. Het kost ook geen enkele moeite om adverteerders te vinden voor de schoolkrant". Dat alles komt volgens meester Blom omdat 't Staepel'of de dorpsschool van Renesse is. Een school waar niet alleen de leerlingen maar ook ouders of verzorgers gemakkelijk naar binnen stappen omdat ze bij allerlei evenementen worden betrokken. „We hebben ouders die het school zwemmen begeleiden, die fotograferen tijdens bijzondere evenementen op school, natuurouders die helpen bij het biologie- en natuuronderwijs en leesouders die kinderen begeleiden bij het niveaulezen". Verder is het bij 't Staepel'of dagelijks 'open huis' voor oud-leerlingen die inmiddels op een school voor voortge zet onderwijs zitten. „Zij komen hier voor een spelletje of een praatje. Door al die dingen blijkt bijna iedere dag dat de school op vele manieren van belang is voor de inwo ners van Renesse". Jubilarissen Met de structuurnota "Ibe- komst maken we samen' is het CNV vorig jaar een nieuwe weg ingeslagen. Om deze plannen te kunnen bekostigen is het CNV-Investeringsfonds opge richt, waar alle CNV-bonden zich unaniem achter geschaard hebben. „Een historische be slissing" aldus Brüning „want het betekent een duidelijke keuze voor een investering in de toekomst van de Christelij ke vakbeweging, een investe ring die miljoenen gekost heeft, en dat getuigt van lef." Huldiging- Ongeveer 7 maanden geleden ben ik verhuisd van Rijswijck (een gro.te stad) naar Renesse (een rustig klein dorpje). Hier in Renesse rijden 's nachts lang niet zoveel auto's langs je slaapkamer dan in Rijswijck. De -school waar ik hier op zit heet )t Stapel'ofEen leuke school. Ik zit hier in een combinatieklas groep 7/8. Je kunt hier in Renesse voetballen, tennissen, zwemmen en mldgetgolfden. Er zijn hier heel veel bungalowparken en ook veel campings. Ook komen elke zomervakantie weer veel Duitsers. Die komen hier dan voor het strand. Het is daar dan ook erg druk. Veel mensen verdienen daar goed aan. Ook mijn vader. Maar nu is het herfst en de winkel is bijna dicht. Daaaaag! Maarten Kempen (groep 8) -rtmnnrrpa» i Ik woon in Renesse dat is een rustige plaats. Onze school die heet het 't Stapel'of het is een leuke school een groot speelplein zit er ook bij. Onze meester heet Wakkee. Mijn leukste vak is rekenen. Mijn vrienden zijn Bas, Robert, Jochen en Sjoerd. Onze meester heeft veel vosielen en botten en het mooiste vind ik de mamoetkies. We hebben veel kasten in de klas. De meester neemt mooie dinosaurussenfilms. Hjj vertelt er ook veel over en vertelt ook over de eerste mens. We hebben alle maal een map. Ik zit in groep zes en krjjg al moei lijken dingen. Dinsdag hebben we handaarbeid dan moete poppetjes of andere dingen. We doen ook wel lis natuurkunde dat is niet zo leuk maar aan het eind van de dag gaan we altjjd evenzingen dat doe ik graag. Er hangen veel tekeningen in de klas. Er zitten veel kinderen in de klas die op voetbal zit ten, ik zelf zit ook op de voetbal. We trainen don derdag, we krijgen een goede training, we doen altijd twee rondjes om het veld en sprinten, balletje hoog hauwen vind ik moeilijk maar school is ook leuk we moeten soms wellis verven, we hebben een tijdbalk op school daar staan alle middeleeuwse tij den. We krijgen aardrigkunde en geschiedenis krij gen we ook al. We hebben mooie banken en stoelen. Timo de Smet (groep 6 eenkomst gebruik om de be schuldiging in een juist dag licht te zetten. Volgens Brü ning heeft het CNV een jaar ge leden al het signaal gegeven dat een andere benadering van sociaal-economische vraag stukken noodzakelijk is en niet lahger te kiezen voor onbe grensde economische groei. Ook is het niet verstandig elk jaar automatisch te kiezen voor een (nog) hoger inkomen en niet voor welvaartsgroei die ten koste gaat van de Derde Wereld maar voor een prettige leefomgeving om van ons hui dige inkomen te genieten. De voorzitter van de CNV- afdeling Schouwen-Duiveland, Bram Landman, opende de avond en gaf vervolgens het woord aan de heer Brüning, se cretaris van het CNV. Hij hield een toespraak met als titel: Het gesproken woord geldt! Brü ning haalde in zijn betoog aan dat identiteit een kernbegrip is bij de vraag naar het bestaans recht van Christelijk-Maat- schappelijke organisaties. „Een vraag", zo zei hij „waar we als CNV niet dagelijks bij stil staan. Op zich is dit een goed teken, daar ons bestaans recht niet zo ter discussie staat. Identiteit is belangrijk, maar je moet het vooral laten zien." Volgens de secretaris is be staansrecht een bijzonder soort recht en tegenover rechten staan altijd plichten. Die be staan uit een aantal uitdagin gen waartegenover het CNV zich anno 1993 geplaatst ziet. Brüning: „De oproep om de ba kens te verzetten is luider en scherper dan ooit. De bood schap over 1993 is een harde. Maandelijks komen er achtdui zend werklozen bij en met een ongewijzigd beleid 'verbete ren' we volgend jaar het naoor logse record van 720.000 men sen zonder baan. Zoveel men sen buitenspel als gevolg van verkeerde keuzes, is iets waar voor we ons niet kunnen ver antwoorden. Het CNV laat zich graag op die verantwoordelijk heid aanspreken en kiest daar om bewust voor werk boven in komen." Dit staat haaks op wat minis ter Lubbers onlangs beweerde: „Werkgevers- en werknemers- órganisaties doorzien de ernst van de situatie niet, ze gokken teveel op de locomotief Duits land dig ons land wel weer uit het moeras zal trekken." Welvaartsgroei Brüning neemt deze aantijging van de minister-president zeer hoog op en maakte van de bij- DEN BOSCH - Op een mani festatie op 15 november in Den Bosch tegen het in mei afgeslo ten mestakkoord worden een kleine 10.000 boeren verv/acht. Een woordvoerder van de orga niserende actiegroep Beter Mestbeleid zei dit maandag in Den Bosch tijdens de overhan diging van een petitie aan de Brabantse commissaris van de koningin mr. F. Houben. Van links naar rechts de jubilarissen: J. A. Schiettekatte 40 jaar, J. Eisenga 60 jaar, P. v. d. Velde 25 jaar, J. Kraayenbrink 25 jaar, C. J. de Laate 60 jaar, A. Kranendonk 25 jaar en L. Muller 25 jaar. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Afgelopen vrijdag, 29 oktober, hield het CNV, afdeling Schouwen-Duiveland, weer de jaarlijkse familieavond in het dorpshuis in Nieuwerkerk. Te gast waren de heer Brüning, secretaris van het CNV en waarnemend dijkgraaf de heer L. J. Klompe. Na zijn toespraak huldigde de secretaris de zeven jubilaris sen. Zij kregen het CNV- speldje, bloemen en de gebrui kelijke envelop. De zestig jarige jubilaris kreeg een oor konde. Na deze plechtigheid verzorgde de waarnemend dijkgraaf, de heer L. J. Klompe een interessante presentatie over de werkzaamheden van het waterschap. De heer Baks, pr-man van het waterschap bood het CNV een video aan over Schouwen-Duiveland. De avond werd afgesloten met een bingospel. Een klaslokaal van 't Staepel'of uitgebeeld door Marjolein van Oosten uit groep 2. Het strand bij Renesse getekend door de zevenjarige Maartje van den Bos A l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5