'Draagvlak voor een Brouwse jeugdsoos lijkt niet groot' 'De in problemen verkerende boeren helpen via recreatie' Watersporters laten betalen voor ligplaatsen Grevelingeneilandjes 'Plannen dorpshuizen Dreischor en Zonnemaire te groots opgezet' Algemene beschouwingen PvdA op Brouwse gemeentebegroting 1994 Brouwse CDA-fractie in haar algemene beschouwingen: Algemene beschouwingen Brouwse WD-fractie Brouwse SGP/RPF/GPV-fractie wil inspelen op rust en ruimte zoekende toerist Vergadering PvdA- afdeling Zierikzee Zeeuwse Waterschaps- bond DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 NR 25454 3 BROUWERSHAVEN - 'Het gebruik van de vrije ligplaatsen voor watersporters aan de eilandjes in het Grevelingenmeer moet ontmoedigd worden. Zeker wan neer het aantal ligplaatsen aan die eilanden in de komende jaren wordt uitge breid'. Dat schrijft de Brouwse PvdA-fractie in haar algemene beschouwingen op de begroting 1994 van de gemeente Brouwershaven. De fractie vraagt burge meester en wethouders om er bij het Grevelingenschap op aan te dringen een tol heffing of andere financiële heffing in te voeren voor watersporters die met hun boot gebruik maken van zo'n ligplaats aan een Grevelingeneilandje. De Brouwse PvdA-fractie stelt een financiële heffing voor voor watersporters die gebruik maken van de ligplaatsen aan eilandjes in de Grevelingen. (Archieffoto). De PvdA vraagt dat ook omdat de rijksoverheid zich terug wil gaan trekken uit het natuur- en recreatieschap de Grevelingen, de instantie die de voormalige zeearm beheert. De jaarlijkse bijdrage van 1,9 miljoen, die daardoor weg valt, moet dan worden opgebracht door de wa tersporttoeristen. Dat houdt in dat een bezoekje aan de Greve lingen 1,30 per dag zou moe ten gaan kosten", zo rekent de PvdA in haar beschouwingen voor. Hogere toeristenbelasting De toeristen die naar de ge meente Brouwershaven komen moeten volgens de PvdA ook meer toeristenbelasting gaan betalen. Op dit moment is dat zestig cent per persoon per nacht. Het Brouwse college van b en w stelt via de gemeen tebegroting voor om daar in 1994 70 cent van te maken, maar de PvdA-fractie voelt meer voor een verhoging tot 75 cent. Weliswaar een verhoging van 25 procent, maar in de praktijk gaat het toch maar om 15 cent, aldus de PvdA, die er verder op wijst dat de toe ristenbelasting in buurge meente Middenschouwen ook 75 cent bedraagt en in Wester- schouwen wordt verhoogd tot negentig cent. De verhoging is volgens de fractie ook gerecht vaardigd omdat de gemeente Brouwershaven de toeristen best een behoorlijke verschei denheid van voorzieningen heeft te bieden. „Alleen al de ligging aan het Grevelingenmeer". De finan ciële ruimte van 17.000 gulden, die een verhoging tot 75 cent jaarlijks op zou brengen, wil de PvdA gebruiken om het landschap in de gemeente te herstellen dat is geschonden door de iepziekte. De gemeen teraadsfractie zou verder graag willen dat de gemeente een strengere gebruikersverorde ning gaat hanteren ten aanzien van tweede woningen. Met on der meer de verplichting dat tweede woningbezitters mini maal 160 dagen per jaar in hun huis moeten verblijven. Omdat de PvdA het woon lastenniveau voor de inwoners van de gemeente laag wil hou den, vindt men de tarieven van het rioolafvoerrecht dat het college wil invoeren (75 gulden voor de woning van een huis houden en 25 gulden voor de woning van een alleenstaande) erg hoog. De fractie vindt een tarief van respectievelijk zestig en twintig gulden meer op zijn plaats. „Onder meer omdat ook de reinigingsrech ten en de kosten voor gas, wa ter en elektriciteit aanzienlijk stijgen. Met de invoering van het rioolafvoerrecht erbij zou den de woonlasten naar onze mening te hoog worden". De PvdA is van mening dat het on derhoud en de eventuele ver vanging van de riolering (waarvoor de opbrengst van het rioolafvoerrecht is be doeld) dan maar over een lan gere periode moet worden uit gesmeerd. Men wijst in de beschouwing gen ook op de tegenstrijdig heid dat de inwoners van de ge meente (onder meer via het ri oolafvoerrecht) steeds meer moeten betalen aan milieu maatregelen. „Terwijl ander zijds vrachtwagens mest over het land kunnen worden uitge reden zonder dat iemand zich afvraagt of dat wel goed is voor het milieu". Teleurstellend vindt de fractie het feit dat het gescheiden in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) op Schouwen-Duiveland pas in oktober 1994 kan beginnen. „Dat alles omdat er geen haast wordt gemaakt met de bouw van een verwerkingsinstalla tie". Positief is men over het college-voornemen een eigen gemeentelijk cultuurbeleid te gaan ontwikkelen. Wel is men van mening dat de kunstenaars die in het kader daarvan expo seren in het stadhuis een bij drage moeten betalen in de kosten die het gemeentebe stuur hiervoor maakt. Het ge plande bedrag van 3.500 gulden voor de aankoop van beelden de kunst vindt de PvdA aan de lage kant. BROUWERSHAVEN - De geplande verbouwing en uitbreiding van het dorps huis in Zonnemaire is te groots van opzet en te duur. Een gewone opknapbeurt van het gebouw is voldoende. En ook de plannen voor de realisatie van een com plex bestaande uit dorpshuis/peuterspeelzaal en zestien ouderenwoningen in Dreischor is te ambitieus en kost te veel geld. De Brouwse CDA-fractie gebruikt haar algemene beschouwingen op de begroting 1994 van de gemeente Brouwers haven om kritiek uit te oefenen op de (in een zeer vergevorderd stadium verke rende) verbouw- en nieuwbouwplannen voor de dorpshuizen in beide dorpsker nen. De fractie doet dat omdat de Brouwse gemeenteraad nog steeds niet definitief heeft be*- slist over de plannen, die onge veer 1,2 miljoen gulden voor de nieuwbouw in Dreischor ver gen en ongeveer 0,7 miljoen voor de verbouwing van het dorpshuis in Zonnemaire. Om dat de bouw van het complex in Dreischor volgens planning in januari 1994 moet beginnen en ook de verbouwing in Zon nemaire volgend jaar aan de orde is, moet de raad daarover zeer binnenkort beslissen. De CDA-fractie is van mening dat het oude dorpshuis aan de Ring in Dreischor moet worden ver kocht zodat de opbrengst kan worden bestemd voor het nieuw te bouwen dorpshuis. Uit de beschouwingen van het CDA blijkt, dat men instemt met de invoering van het riool afvoerrecht, een nieuwe ge meentelijke belasting waar mee de inwpners van de ge meente Brouwershaven jaar lijks gaan betalen voor uitbrei ding en aanpassing van de rio lering aan de nieuwe milieu-normen. Het CDA is daarbij wel van mening dat ook tweede-woningbezitters de 75 gulden moeten betalen die voortaan jaarlijks wordt opge legd aan eenLhuishouden van meer dan een, persoon. Verder vindt de fractie dat de huidige eigenaren van woningen die nog niet zijn aangesloten op het riool, geen bijdrage moeten betalen in de aanlegkosten. Dit omdat zij, via de onroerende zaakbelastingen (voorheen on roerend goedbelasting) jaren hebben mee betaald aan de ri- oolkosten. De fractie onder kent dat dit tot een hogere bij drage leidt van alle burgers die rioolafvoerrecht moeten beta len. Een verhoging van de toe ristenbelasting van tien cent is volgens de fractie alleen aan vaardbaar wanneer de gemeen te duidelijk kan aangeven dat er een extra inspanning voor de toeristen is geleverd of gaat worden. Men is van mening dat dat in 1994 het geval is omdat over de Grevelingendijk tussen Brouwershaven en Den Osse een fietspad wordt aangelegd. Een verhoging van de toe ristenbelasting met vijftien cent tot 75 cent pep persoon per nacht, zoals de PvdA-fractie wil, ziet men alleen zitten wan neer voor dat geld schijnwer perverlichting wordt aange bracht rondom de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. De restauratie van dat monu ment is in.1994 gereed. Behalve het feit dat de opgeknapte kerk via verlichting beter uitkomt, kan het licht tevens een bijdra ge leveren aan de bestrijding van vandalisme rond het naast gelegen scholencomplex, aldus de CDA-fractie. De gemeenteraadsfractie is blij met het plan de hal van het stadhuis regelmatig te gaan ge bruiken voor concerten en ex posities en de daaraan gekop pelde instelling van een ge meentelijk cultureel fonds. Twijfels heeft men over de ge plande instelling van een so ciaal cultureel fonds, waaruit burgers met een minimaal in komen een bijdrage kunnen krijgen. Het CDA dringt in haar beschouwingen aan op een beter onderhoud van het gemeentelijk groen op de be-" graafplaatsen. En men vraagt om een oplossing voor de over last die in de Meekrapstraat wordt veroorzaakt door vrachtwagens die niet meer op het parkeerterrein aan de Zuidwal kunnen staan. BROUWERSHAVEN - De VVD-fractie uit de Brouwse gemeenteraad lijkt voor alsnog niet veel heil te zien in het initiatief van een aantal Brouwse jongeren om een jeugdsoos op te richten voor veertien- tot zestienjarigen. In haar algemene beschouwingen op de begroting 1994 van de gemeente Brouwershaven reageert zij sceptisch op het idee van het college van burgèmeester en wethouders om de bovenverdieping van het Tonnenmagazijn beschikbaar te stellen als onderko men voor de jongeren. Dat zou mogelijk worden wanneer de watersportvereni ging Brouwershaven, die daar nu zit, is verhuisd naar haar nieuwe clubgebouw dat volgens planning gebouwd wordt aan de Nieuwe Haven te Brouwershaven. De VVD-fractie ziet de nodige haken en ogen aan dat plan zit ten. Men heeft het idee dat het draagvlak van de soosaan- vraag niet erg groot is. Met an dere woorden dat er niet vol doende jongeren zijn die zich voor de nieuwe voorziening willen inzetten en dat de kos ten ervan voor de gemeente te hoog zullen uitvallen. De frac tie brengt daarbij naar voren dat de bovenverdieping van het Tonnenmagazijn zeker aange past zal moeten worden om ge luidsoverlast te voorkomen. Men komt verder met de sug gestie om de nieuwe jeugd- ruimte niet alleen te laten ge bruiken als soos door veertien- tot zestienjarigen, maar de lo- katie (op dagen dat de soos ge sloten is) ook te laten gebrui ken door jongeren van andere leeftij dsgroepen. In haar beschouwingen rea geert de WD-fractie bezorgd op de verplaatsing van inten sieve veehouderijen die zich momenteel voordoet vanuit Noord-Brabant naar Zeeland; De VVD, en ook de andere raadsfracties, zijn van mening dat die ontwikkeling in de ge meente Brouwershaven moet worden voorkomen. Het colle ge van b en w heeft al een voor- bereidingsbe^luit gereed lig gen waarmee dat mogelijk is. De voorgestelde verhoging van de toeristenbelasting tot zeven tig cent per toerist per nacht omschrijft de WD als 'meer dan trendmatig'. Het idee van de PvdA om er 75 cent van te maken is voor de fractie hele maal onbespreekbaar. „Het brengt de recreatie- ondernemers door dit late sta dium in onzekerheid en het geeft hun een extra admini stratieve rompslomp. Daarbij kan niet duidelijk worden aan gegeven waarvoor die extra in komsten in 1994 noodzakelijk zijn", aldus de WD-beschou- wingen. Men is van mening dat via een trendmatige jaarlijkse verho ging van vijf cent de recreatie ve voorzieningen in de gemeen te ook op een beter peil ge bracht kunnen worden. Wel is de fractie van mening dat de gemeente zich extra moet in spannen om de toeristenbe lasting te innen. Men vraagt daarom of het mogelijk is de controle-ambtenaar/parkeer wachter die het aantal staan plaatsen op mini-campings controleert ook toezicht te la ten houden op het innen van de toeristenbelasting. In het kader van het cultuurbe leid dat de gemeente Brou wershaven wil gaan voeren stelt de WD-fractie voor om kunstenaars die het Brouwse stadhuis gebruiken voor een expositie, ook een financiële bijdrage te laten betalen in de organisatiekosten. Bijvoor beeld wanneer de exposant tij dens de tentoonstelling een of meerdere kunstwerken ver koopt. In haar beschouwingen spreekt de fractie haar be zorgdheid uit over de toene mende hoeveelheid vuilniszak ken en puin die in de gemeente worden gedumpt. Men denkt dat dit komt omdat particulie ren niet meer gratis grof afval kunnen brengen .bij de vuil stortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke. De fractie vraagt het college daarom te bekijken of dit opnieuw moge lijk kan worden gemaakt. BROUWERSHAVEN -.Toekomst voor boeren lijkt nog- te zitten in een combi natie van recreatie en landschapsvriendelijke landbouw". Op basis van die visie stelt de Brouwse SGP/RPF/GPV-fractie in haar algemene beschouwingen op de begroting 1994 van de gemeente Brouwershaven voor om de in problemen verke rende boeren meer kansen te bieden via de recreatie in de gemeente. Via het op starten van een nieuw bestemmingsplan buitengebied zou het gemeentebestuur nieuwe mogelijkheden kunnen scheppen voor de boeren. De fractie combineert dat toe komstperspectief met een ge meentelijk toeristisch beleid dat gericht moet zijn op de rust en ruimte zoekende toerist. Men noemt daarbij het stoffe ren van mini-campings met forse groenvoorzieningen, of wel het stimuleren van erven- projecten die worden ontwik keld in het kader van het land schapsbeleidsplan. Verder zou het plattelandstoerisme gesti muleerd kunnen worden door de aanleg van verkeersveilige en vrijliggende fietspaden, het weren van lawaaisporten uit de gemeente en het promoten van de kernen als 'cultuur-histori sche oases' in het polderland schap. In het kader van dit be leid vindt de SGP/RPF/GPV- fractie dat een belangrijk deel van de in 1994 geplande mee ropbrengst van de toeristenbe lasting besteed zou moeten worden aan het gemeentelijk landschapsbeleidsplan. De ge plande verhoging van de toe ristenbelasting met tien cent is volgens de fractie ook alleen te rechtvaardigen wanneer de ex tra financiële middelen (onge veer 34.000 gulden) die hier door ontstaan worden aange wend voor verbetering of uit breiding van de recreatieve voorzieningen. De gemeentelijke begroting 1994 omvat ook de verdere ont wikkeling van de plannen voor herinrichting van het centrum gebied in Zonnemaire en de re constructie van de Markt te Brouwershaven. De fractie is van mening dat het goed zou zijn om van beide gebieden plus omgeving tegelijkertijd een dertig-kilometer zone te maken. Hoewel men instemt met het plan rioolafvoerrecht in te voe ren voor de inwoners van de ge meente Brouwershaven, maakt de SGP/RPF/GPV zich zorgen over dit nieuwe gemeentelijke tarief. „Uit berekeningen blijkt dat het tarief van het ri oolrecht pijlsnel zal stijgen. Naar verwachting zal het bin nen tien jaar oplopen tot bijna vierhonderd gulden per huis houden per jaar". Een stijging die de fractie veel te hard vindt gaan. Daarom stelt men in de algemene beschouwingen voor om jaarlijks uit de algemene middelen van de gemeente 100.000 gulden meer te halen en dit bedrag te besteden aan de aanpassing en uitbreiding van de gemeentelijke riolering. „Hiermee kan de groeicurve in het rioolafvoerrecht wat wor den afgezwakt en wordt meer recht gedaan aan de uitspraak van het college dat Brouwers haven een gemeente is met een relatief laag woonlastenniveau en dat ook blijft. Gezien het feit dat in maart 1994 een nieuwe gemeenteraad wordt gekozen, terwijl de hui dige raad nog een aantal plan nen heeft waarvoor een finan ciële dekking moet worden ge vonden vindt de SGP/RPF/ GPV-fractie de 50.000 gulden in de begroting voor nieuw beleid onvoldoende. Ontsluitingsweg- Men noemt hierbij de ontslui- tingsweg die vanaf de Delings- dijk naar Den Osse moet wor den aangelegd, de aanleg van recreatieve fietspaden, de nieu we lokatie voor het Streek- en Landbouwmuseum in Drei schor, de uitvoering van het ge meentelijk landschapsbe leidsplan, de verbouw/nieuw bouw van de dorpshuizen in Zonnemaire en Dreischor en de verplaatsing van milieuhinder- lijke bedrijven vanuit de dorpskernen naar de rand van de bebouwingen. De fractie stelt voor daar geld voor vrij te maken door geen gemeentelij ke financiën te besteden aan exposities in de hal van het stadhuis, geen gemeentelijk cultureel fonds in te stellen en vooralsnog geen gelden be schikbaar te stellen voor jeugd- en jongerenwerk. ZIERIKZEE - Dinsdag 16 no vember vergadert de afdeling Zierikzee van de PvdA. De ver gadering wordt gehouden in café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee en begint om 20.00 uur. Op de agenda van de vergade ring de vaststelling van het verkiezingsprogramma 1994- 1998 van de PvdA-Zierikzee. Tijdens de vergadering wordt een mondelinge toelichting ge geven op de stand van zaken met betrekking tot de verkie zingscampagne. Verder aan dacht voor het landelijke PvdA-verkiezingsprogramma en de ontwerp-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. AMSTERDAM - De schrijver, journalist en kunsthandelaar Adriaan Venema is zondagmid dag in zijn Amsterdamse wo ning dood aangetroffen. Verwachting t/m zaterdag 6 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.terrip. 10 graden Windkracht zuidoost 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht oost 5 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 nov. Zon op 07.38, onder 17.04 Maan op 19.4f, onder 11.26 4 nov. Zon op 07.39, onder 17.03 Maan op 20.44, onder 12.10 Laatste Kwartier: 7 nov. (07.37) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het sombere, grijze weer maakt plaats voor een wat vriendelij ker weertype. Vannacht komen er in het zuiden en midden van het land opklaringen voor. Daar daalt het kwik plaatselijk tot dicht bij het vriespunt, in het noorden overheerst de bewol king en daar ligt de minimumtempe ratuur wat hoger. Er waait een over wegend matige zuidoostenwind, rond kracht 3. Morgen breekt in het hele land nu en dan de zon door het wolkendek heen. Het blijft overal droog. Een meest matige zuid oostenwind, rond kracht 4, voert lucht aan waarin de temperatuur ge leidelijk kan oplopen tot ongeveer 8 graden. Ook na morgen houdt het droge weer aan. Een hogedrukge- bied boven Scandinavië en depres sies boven het zuidwesten van Euro pa houden bij ons de wind in de oosthoek. Geleidelijk aan neemt de ze wind in kracht toe en dat is er de oorzaak van dat het ondanks de 10 graden toch nog behoorlijk koud zal aanvoelen. GOES - Het bestuur van de Zeeuwse Waterschapsbond vergadert op maandag 8 no vember in het Waterschaps huis van het Waterschap Noord en Zuid-Beveland, Nassaulaan 8 in Goes. Op de agenda staan de notulen van de vergadering van 13 sep tember en van de voorberei dingscommissie gehouden op 11 oktober. Vervolgens de inge komen stukken en mededelin gen. Punt vijf handelt over leg ger en beheersregister water keringen. Punt zes is voorlich ting betreffende Waterschaps wet, punt zeven invoering van het one-line ZWS-plussysteem. Punt acht handelt over de acti viteiten van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland en tenslotte punt negen over de heffingsmaatstaf voor de ver ontreiniging oppervlaktewate ren. ZIERlKZEESCHEJjüJ NIEUWSBODEÏSl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. I 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11-30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3