'VUT in huidige vorm niet omzetten in flexibel pensioen' Wegvervoer moet hoofdrol afstaan aan binnenvaart ftfetL Vluchtelingenwerk in Asielzoekerscentrum Kermis in Zierikzee Stichting voor Ondernemingspensioenfondsen Machinisten weigeren dienst op Rotterdam CS Oproep tot verhuren van stemmen niet strafbaar Initiatiefgroep Wijs op Weg: Pogingen om Brabantse ambtenaren om te kopen Evacuatie- vluchten KL 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. t over vervoer beschikken etce tera. Een belangrijk onderdeel van het werk van Vluchtelin genwerk is het begeleiden van de asielzoekers tijdens de pro cedure. Tijdens die procedure zijn verschillende gesprekken tus sen asielzoekers en vertegen woordigers van het ministerie van justitie. Mede op basis van die gesprekken wordt uiteinde lijk een beslissing genomen. De vrijwilligers helpen de asielzoekers om hun verhaal goed te verwoorden. f,Je gaat ze natuurlijk niet vertellen wat ze moeten zeggen, maar wel hoe ze het moeten zeggen", al dus Wim Hack. ,,Je moet ze al lereerst leren dat ze de Neder landse overheid kunnen ver trouwen en dat ze daar ook de waarheid tegen moeten spre ken. En dat is best moeilijk want ze hebben de ervaring dat de overheid - in hun eigen land - ze beduvelt". Cultuurverschil Verschillen in cultuur spelen ook vaak een belangrijke rol, en dat werkt twee kanten uit. De vluchtelingen moeten leren hoe de Nederlandse cultuur in elkaar steekt en de Nederland se overheid moet voor een goed begrip weet hebben van de ze den en gewoonten in het land van herkomst van de asielzoe kers. Zo is het volgens Wim Hack nuttig als een vrouwelij ke asielzoeker met een vrouwe lijke vertegenwoordiger van het ministerie van justitie praat. „Want in bepaalde cultu ren mogen .vrouwen over be paalde dingen - sexualiteit bij voorbeeld - niet met mannen praten". Als er in dat soort gevallen geen vergoeding van de kant van de overheid komt springt Vluchtelingenwerk bij. De re gionale werkgroep beschikt over een noodfonds. Daarbij is men afhankelijk van giften. „Dat noodfonds is heel belang rijk, maar soms moeten wij ook nee verkopen omdat er domweg niet genoeg geld in de pot zit", aldus Wim Hack. Ove- rigens is het niet zo dat er bij^ voorbeeld in het geval dat een bewoner van het asielzoekers centrum een cursus wil volgen dat cursusgeld volledig betaald wordt uit het noodfonds. De asielzoeker zelf moet ook naar draagkracht zijn of haar steentje bijdragen. De regionale werkgroep Vluch telingenwerk houdt drie keer per week spreekuur in de werkruimte die zij in het asiel zoekerscentrum toegewezen heeft gekregen. „De ene keer staan ze in de rij op ons te wachten. De andere keer zitten wij de hele ochtend op hen te wachten. Maar gemiddeld komt er toch wel zo'n man of vijftien naar het spreekuur", vertelt Anneke Bouman. Zij heeft er zelf nog geen seconde spijt van gehad dat ze met het vrijwilligerswerk voor Vluch telingenwerk begonnen is. „Het was heel anders dan ik gedacht had. Heel afwisse lend". De werkgroep, die bin nenkort omgevormd wordt tot een stichting, kan nog best wat vrijwilligers gebruiken. Van hen wordt gevraagd minimaal één maar liefst twee dagdelen per week aan het werk te wij den. Makkelijk werk, zo stel len Wim Hack en Anneke Bou man, is het niet. „Je moet je goed kunnen aanpassen en je moet een groot inlevingsver mogen hebben. Maar je krijgt er heel wat voor terug". Wie meer wil weten over de regio nale werkgroep Vluchtelingen werk kan bellen met Wim Hack (01115-1708) of Alida van Wingerden (01115-3269). Wie de werkgroep financieel wil steu nen kan geld overmaken naar het noodfonds. Het Rabobank- nummer is 35.78.70.255. Het gi ronummer van de Rabo-bank is 147796. Het valt de vrijwilligers van Vluchtelingenwerk lang niet altijd makkelijk om uit te leg gen waarom bepaalde procedu res lang duren. Wim Hack: „Je ziet bijvoor beeld dat asielzoekers een huis toegewezen krijgen, maar voordat ze er dan in kunnen trekken moet er nog van alles geregeld worden en daar gaan al snel zo'n zes tot acht weken overheen. Je kunt dan maar moeilijk uitleggen waarom het allemaal zo lang duurt en dat is best demotiverend. Dan l'oop je als vrijwilliger ook tegen die Nederlandse bureaucratie aan". Hét probleem is dat de doorstroming van asielzoe kerscentrum naar een huis via de Regeling Opvang Asielzoe kers (ROA) vaak veel te traag gaat. Er wordt weliswaar ge werkt aan versnelling van de procedures, maar dat heeft ook weer zijn keerzijde. „De rege ring wil de procedure bekorten door het in beroep gaan tegen een beslissing onmogelijk te maken, maar in mijn visie leidt dat tot rechtsongelijk heid", aldus Hack. Iemand kan omdat hij^ het niet eens is met een bekeuring doorprocederen tot'aan het hoogste gerechtsor gaan, maar iemand die zijn va derland ontvlucht is en elders een nieuw bestaan wil opbou wen kan niet in beroep tegen een voor hem ongunstige be slissing. De bewoners van het asielzoe kerscentrum krijgen een klein bedrag aanbak- en kleedgeld en ook dat gebrek aan geld kan problemen geven. Wie bijvoor beeld een bepaalde cursus wil volgen om de kans op werk te vergroten ziet zich geconfron teerd met het feit dat zo'n cur sus gewoon n'et te betalen is. de toekomst dan wel het be stemmingsplan worden veran derd. Een goede zaak vond de Zierikzeese burgemeester om dat de burgers hierdoor meer inspraakmogelijkheden heb ben. Met deze horecadifferenti- atie neemt Zierikzeee een in Zeeland vrij unieke positie in. „Zierikzee wordt beschouwd als een gemeente die nu eens de nek heeft uitgestoken aldus Asselbergs en ook de provin ciale planologische commissie heeft met uitzondering Van de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf, voor deze regeling gekozen. DEN HAAG - Door een omme zwaai van het CDA komt er geen wet die grote machtscon centraties van krantenconcerns verbiedt. De Tweede Kamer gaat akkoord met een rege ringsvoorstel om de dagblad wereld zelf als waakhond te la ten fungeren. HAARLEM - In Haarlem is maandag een tweejarig experi ment gestart met de Multibus, een buslijn die speciaal is be stemd voor minder mobiele reizigers. Directeur-generaal Westerduin van het ministerie van verkeer en waterstaat gaf het startsein voor de proef. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater tijd stand 05y25 17.40 05.55 18.15 167 171 159 166 ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Doodtij: 9 november 03.45 179 16.00 186 04.20 171 16.40 181 05.05 175 17.15 180 05.30 171 17.50 179 05.20 173 17.35 177 05.45 166 18.05 174 Laagwatcr tijd stand 11.20 -129 23.25 -121 11.50 -131 09.55 -128 22.10 -122 10.30 -130 22.45 - 117 11.20 -136 23.30 - 130 11.20 -134 23.30 - 127 Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De vut in de huidige vorm kan niet zomaar worden omgezet in een systeem van flexibel pensioen. Dat houdt de loonkosten veel te hoog om de ondernemingen in ons land concurrerend te laten zijn met die in het buitenland. Een „forse afbouw" van de vut zal moeten plaatsvinden, voordat flexi bel pensioen kan worden ingevoerd. Die stelling betrekt voorzitter Lambert van de Stichting voor Ondernemingspensioenfond sen (Opf) donderdag tijdens het jaarlijkse congres van zijn organisatie. De vergrijzing dwingt tot een „radicale herbe zinning" op de leeftijd waarop een werknemer gemiddeld uit treedt..De vut staat daarom ter discussie. Gesuggereerd is de vut te laten plaatsmaken voor een flexibel pensioen. Omslagstelsel De vut wordt rechtstreeks uit de premies betaald van de wer kenden (omslagstelsel). Ook bij flexibel pensioen kan men eerder uittreden en daarvoor wordt dan gedurende de loop baan geld opzij gezet (kapitaal dekking). Maar volgens Lam bert wordt omzetting van vut in flexibel pensioen veel te duur voor de bedrijven, die (mede) de pensioenpremies moeten betalen. Ook het verla gen van de franchise, de „voet" in het loon waarover geen pen sioenpremie wordt betaald en ook geen pensioen wordt opge bouwd, wijst Lambert van de hand. Dat wordt voor het be drijfsleven eveneens onbetaal baar. Bovendien zou dat ten op zichte van de huidige situatie „nivellerend" werken, hetgeen betekent dat 'dé inkomensver schillen kleiner wórden. Lam bert vindt dat niet wenselijk. De Opf-voorzitter wil boven dien de franchise niet langer evenredig laten stijgen met de aow-uitkering. De aow moet in principe gelij ke tred houden met de cao- lonen. Het gemiddelde salaris niveau zal meer toenemen dan het gemiddelde van de cao- lonen. Handhaving van de kop peling tussen franchise en aow, zoals bij pensioenfondsen ge bruikelijk is, zal de premies dus steeds verder opdrijven. Lambert vindt dat de tijd om allerlei verbeteringen aan te brengen in de pensioenvoorzie ningen voorbij is. Het huidige kabinet lijkt de pensioenvoor zieningen nc^al riant te vin den. Over de pensioenpremies hoeft geen belasting te worden betaald en Lambert wil de overheid nu geen argumenten geven om belasting te gaan hef fen. Lambert is voor modernisering van de pensioenwetgeving. Zo zou het nabestaandenpensioen uit de pensioenregeling kun nen worden gelicht, maar zou den werknemers wel indiviu- eel het nabestaandenpensioen bij hun fonds moeten kunnen verzekeren. Om dat mogelijk te maken dienen de pensioen fondsen bevrijd te worden van het wettelijke keurslijf dat hun verplicht vormen van verzeke ring over te laten aan verzeke raars. Ook vindt Lambert dat bij de discussie over het niet langer algemeen verbindend verklaren van de cao's verder gekeken moet worden. Pensioenen worden geregeld in afspraken tussen werkgevers en werknemers als onderdeel van de arbeidsvoorwaarden. Als cao-bepalingen niet langer vanzelfsprekend op alle bedrij ven in een bedrijfstak van toe passing zijn, moet dat ook gaan gelden voor de verplichte deelname van bedrijven aan bedrijfspensioenfondsen, of wel aan pensioenregelingen die voor de hele bedrijfstak gelden. ROTTERDAM - Een korte ac tie van 39 machinisten van de Nederlandse Spoorwegen heeft dinsdagochtend op Rot terdam CS voor vertragingen gezorgd. De machinisten wei gerden in de vroege ochtend aan het werk te gaan omdat ze geen informatie zouden heb ben ontvangen over snelheids beperkingen op bepaalde baanvakken. Dat heeft een woordvoerster van de NS mee gedeeld. Later bleek dat er geen sprake was van snelheidsbeperkingen zodat de informatie ook niet nodig was. Wat.de machinisten dachten, bleekt een misver stand-, zei de NS-woordvoer- ster. Waarom': de machinisten veronderstelden dat er snel heidsbeperkingen golden, is niet duidelijk. Vanaf 7.00 uur reden de treinen weer. De actie had vertragingen tot 30 minu ten tot gevolg, maar deze wa ren snel opgelost. DEN HAAG - Het oproepen van kiezers om hun stem de ko mende verkiezingen te verhu ren aan de hoogste bieder is niet strafbaar. Als een burger erop ingaat of epn partij er ge bruik van maakt is het wel strafbaar. Op grond van arti kel Z 4 van de Kieswet kan de ronselaar dan worden beboet. Dat is de reactie van hét minis terie van binnenlandse zaken op de oproep van een man uit Den Oever. De man die zichzelf „ex-politicus Max met meer mogelijkheden" noemt, roept in een brief stemgerechtigden op hun stem te verhuren. Geachte dames en/of heren, uw aandacht voor het volgen de. Uw stem is geld waard. Geef hem niet zomaar voor niks aan een politieke partij", luidt de oproep. „Verhuur hem via het Stemmen Tb Huur Bu reau aan de meest biedende partij. En alles wordt weer een stuk duidelijker. Ontdek wat uw stem waard is." Volgens een woordvoerster van het ministe rie van binnenlandse zaken is de oproep met deze aanhef niet strafbaar. „Het is niet netjes maar niet strafbaar", aldus woordvoerster Dijkstra. DEN HAAG*- Het goederenvervoer per vrachtwagen moet fors worden teruggedrongen. In plaats daar van moet meer gebruik worden gemaakt van gecom bineerd vervoer (weg-water-rail) en van goederen transport over het spoor. Jaarlijks wordt 800 miljoen ton aan goederen vervoerd. De helft daarvan gaat over de weg, dat moet met tweederde worden terug gebracht. Dat vindt de Initiatiefgroep Wijs op Weg. De initiatiefgroep is van me ning dat het kabinet alleen met zo'n drastische omslag erin zal slagen de huidige ver voerstroom te handhaven en toch in de buurt te komen van de milieudoelstellingen. Wijs op Wég; een samenwerkings verbandvan -deskundigen uit milieu- en- Vervoersorganisa ties, overhandigde de minis ters Maij (verkeer) en Alders (milieu) dinsdag het rapport „Goed op Weg". Daarin wordt uitgegaan van een milieü- en energievriendelijk vervoersce- nario. Milieudoelstellingen Bij het huidige verkeers- en vervoersbeleid,, word en de mi lieudoelstellingen met een fac tor drie overschreden, vooral doordat het vrachtwagenver- keer tot het jaar 2015 bijna zal verdubbelen. Om een verdere aantasting van het milieu te voorkomen en te komen tot energiebesparing zal het aan deel van het wegvervoer moe ten dalen naar 20 procent. Op dit moment wordt de helft van het totale aantal goederen nog over de weg vervoerd. Om de omslag in het goederen transport mogelijk te maken moet volgens Wijs op Weg geïn vesteerd worden in overslagter- minals en in uitbreiding van spoorlijnen en waterwegen. Daarvoor is in een periode van twinitig jaar ongeveer 32 mil jard gulden nodig. Daar staat volgens de studie wel tegen over dat de intensiteit op het wegennet zover afneemt dat bij de aanleg van wegen vele mil jarden guldens zijn te bespa- De trendbreuk in het vervoer leidt tot een vertraging met 30 procent in de transporttij d. De kostenverhoging die daarvan het gevolg is valt volgens de in itiatiefgroep mee. Scenario Omdat ook het door Wijs op Weg uitgedachte scenario niet helemaal voldoet aan de mi lieuvoorwaarden, moeten er ook maatregelen worden geno men om de omvang van de goe- derenstroom te verminderen. Als voorbeeld noemt Wijs op Weg het transport van Neder landse varkens naar Italiq.- I)Ja slachting daar worden ze voor consumptie naar Nederland vervoerd. „Economisch nauwe lijks te rechtvaardigen en slecht voor het milieu", aldus de initiatiefgroep. Wijs op Weg wil dat het be drijfsleven aan de slag gaat met schonere techniek en effi ciënt gecombineerd vervoer. De overheid zo is de aanbeve ling, moet een Structuursche ma Goederenvervoer opstellen. Daarin moet aandacht worden besteed aan een milieuvriende lijker vervoer en beperking van de produktie. Door georganiseerde misdaad EINDHOVEN - De georganiseerde misdaad onder neemt pogingen om Brabantse overheidsfunctiona rissen om te kopen. Dat staat in het maandag ver schenen jaarverslag van de Eindhovense politie. Een woordvoerder wilde na mens de korpsleiding geen na dere toelichting geven. „De kwestie maakt onderdeel uit van nog lopende onderzoeken. Daarbij wordt niet alleen geke ken naar overheidsfunctiona rissen, maar naar een veel bre dere groep mensen in de „bo venwereld". We sluiten daarbij niemand uit en wijzen evenmin naar een specifieke categorie", aldus de zegsman. Uit een lan delijke analyse blijkt dat een groot deel van de in Nederland opererende criminele groepe ringen ook actief is in Zuidoost-Brabant. Die georga niseerde misdaad bedient zich van een intern belonings systeem en waar nodig van sancties als geweldplegingen en liquidaties. Voorts worden er pogingen ondernomen om corrumperende contacten te leggen met relevante over heidsfunctionarissen, aldus het jaarverslag. Het is niet dui delijk of met die functionaris sen bestuurders of ambtenaren worden bedoeld. Volgens de politiewoordvoerder is het „speculatief" om nu meer me dedelingen te doen. Hij zegt dat de korpsleiding hoopt dat zich op niet al te lange termijn een moment voordoet waarop meer gedetailleerd op de kwes tie kan worden ingegaan. Een woordvoerder van de provincie Noord-Brabant zegt voorals nog geen reden te hebben om aan te nemen dat er binnen het provinciaal apparaat sprake is van corruptie. Burgemeester drs. R. Welschen van Eindho ven wil niet reageren. „Het be treft het jaarverslag van de po litie. De korpsleiding is daar voor verantwoordelijk", aldus zijn woordvoerder. Zegslieden van de fracties van PvdA, CDA, Groen Links en D66 in de Eindhovense gemeenteraad zeggen eveneens niets te weten van omkooppogingen. DEN HAAG - De Koninklijke Luchtmacht voert met een F- 27-ambulancevliegtuig maan dag en dinsdag evacuatie- vluchten vanuit Sarajevo uit. Op verzoek van de UNHCR, de VN-vluchtelingcnorganisatie, haalt het toestel in totaal twaalf gewonden en tien fami lieden op, aldus het ministerie van defensie. - eAtt£% door Mare Legendre Dinsdag 2 november Zierikzee Cursus Kandalini Yoga. Club huis De Lichtboei, Poststraat 37. 09.30-11.00 uur. Najaarsvergadering ANBO- Zierikzee. In De Driehoek. 14.00 uur. Voormalig CSG-gebouw in Malta, lokaal 18. 20.00-22.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 3 november Brouwershaven Bingo in recreatiezaal De Poor tershof. 14.00 uur. Donderdag 4 november Zierikzee Start Technika-10, elektronica, cursus voor meisjes van 10 tot 12 jaar. De Lichtboei, Post straat 37. 16.00-18.00 uur. Ouderavond obs Theo Thijs- senschool. 20.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. 19.00 tot 22.30 uur. Vrijdag 5 november Zierikzee Optreden Miel Cools in Con certzaal. 20.00 uur. Noord welle Vogeltentoonstelling De Schouwse Zangers in het dorpshuis. Van 19.00-22.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. 16.00 tot 23.00 uur. Zaterdag 6 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o-theek aan Mosselboomgaard. 10.00 tot 11.30 uur. Bazar in recreatiezaal van Cor- neliastichting. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ars Musica concert baroken- semble La Tempesta in Luther se kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Zang- en orgelavond. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst in kader van Tus sen hemel en aarde in Slot Haamstede. 14.00 uur., Klaverjasmiddkg senioren. De Schutsé. Vanaf 14.00 uur. Optreden Juke Joints. Jonge rencentrum Big S. 22.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Noordwelle Vogeltentoonstelling De Schouwse Zangers in het dorpshuis. Van 13.00-22.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. 11.00 tot 20.30 uur. Maandag 8 november Zierikzee Presentatie informatiefolder Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector. Aula multifunctio neel centrum. 14.00 uur. Dinsdag 9 november Zierikzee Creatieve avond van CPB. Zaal van de Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Dreischor Verkoping Welfare Rode Kruis handwerkartikelen in vereni gingsgebouw aan de Ring. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 10 november Zierikzee Open koffie-ochtend voor vrouwen. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Informatie-avond Problemen borstvoeding oplossen en voor komen. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Donderdag 11 november Burgh-Haamstede Koffie-ochtend ouderen. Bi bliotheek De Schutse. 10.00- 12.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. Kerkhof Zuidzijde. Van 09.00 tot 12.00 uur. Gospelmusical The Apostle. Grote Kerk. 20.00 uur. Operette Grafin Mariza in Con certzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Huis-aan-huis oliebollenver koop van Nu met Hope. Vanaf 09.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2