Zierikzeese kermis nog één jaar in september 'Wij proberen humaan opvangbeleid wat meer handen en voeten geven' GRATIS ADVERTENTIE r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H1> S- dé krant van schouwen - duiveland! Voorkomen dat Zierikzeese kermis samenvalt met kermis in Burgh-Haamstede 5 'T STAEPEL'OF Vandalisme telefoon cellen Aanrijding bij Bruinisse Bijna helft alle scholen fuseert Regio-werkgroep Vluchtelingenwerk maakt na jaar in Asielzoekerscentrum de balans op: I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtmari bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25454 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 53P- Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - Nog een jaartje wachten met het vervroegen van de Zierikzeese kermis en vermijden dat deze dan samenvalt met een andere kermis in de regio. Daarover waren de Zierikzeese raadsleden het maandagavond roerend met el kaar eens. Op de kermis ook in de toekomst op het Havenplein moet blijven daarover bestond wat meer onduidelijkheid. Door de tegenvallende belang stelling voor de kermis in sep tember dreigt Zierikzee voor de kermisexploitanten minder aantrekkelijk te worden. Dit probleem zou kunnen worden ondervangen door de kermis voortaan een maand eerder, van donderdag 4 augustus tot en met woensdag 10 augustus te houden. Voor zover bekend zijn er in die periode geen an dere kermissen in de regio. Daarin komt, zo meldde wet houder L. J. van Gastel maan dagavond wel verandering. De kermis in Burgh-Haamstede die tot nu toe altijd in juni werd gehouden, zal volgend jaar in dezelfde periode zijn. Of en hoeveel schade dit ople vert is volgens Van Gastel op dit moment onmogelijk te be palen. Zijn idee om de kermis nog een keer in september te houden (in 1994 lopen de contracten met de kermisexploitanten af) en dan te zien of in de regio af spraken te maken zijn vond bij de vier partijen bijval. Al zou W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) het persoon lijk helemaal niet erg vinden als de kermis hier helemaal zou worden afgeschaft en vroeg mevrouw E. M. Kneep- kens-Schraven (PvdA) zich af of het nu wel zo verstandig was om de overbelasting in het hoogseizoen te combineren met een kermis. Sprengelmeijer was het ook die wees op de mogelijkheid om de kermis in de toekomst op een andere lokatie te hou den. Vroeger was de kermis ook weieens op een andere plaats (de Balie) te vinden. Ook C. Legemaate pleitte er namens het CDA voor om te on derzoeken of er voor de kermis ook andere plaatsen dan het Havenplein geschikt zijn. Van Gastel kon echter op voorhand al meedelen dat de kermisex ploitanten vasthouden aan de ze centrale plaats. Clandestien Niet die twee ramen vfen J. C. de Groot uit de Steiltjesstraat als wel de hele gang van zaken, leverde bij zowel VVD als CDA en SGP/RPF/GPV wat ge fronste wenkbrauwen op. Na dat de gemeente op basis van een artikel uit het Burgerlijk Wetboek geen toestemming gaf voor het plaatsen van twee ra men in de zijgevel, heeft De Groot de gemeente om een tij delijke toestemming voor het ongeblindeerd laten van de ra men gevraagd, want die ramen zijn inmiddels wel geplaatst. Zolang de gemeentewerkplaats nog naast De Groot is geves tigd heeft de gemeente geen be zwaar tegen de tijdelijkheid van die ramen. Op het moment dat het terrein echter een ande re bestemming krijgt, bij voor beeld woningbouw kan dat echter veranderen en dat wil het college graag vastgelegd zien via een dadingsovereen komst. Daarmee legaliseer je als ge meente eigenlijk iets clan destiens was de teneur van de opmerkingen van de drie frac ties. Die hadden liever gezien dat die dadingsovereenkomst gelijk als oplossing naar voren was geschoven en niet nu die ramen al in de zijgevel zitten. Voor burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs ging het echter te ver om te suggereren dat ,,de burger die iets illegaals doet het via een dadingsovereen komst op een akkoordje met de gemeente kan gooien". De mo gelijkheid om de afspraak via zo'n overeenkomst vast te leg gen is overigens door de ge meenteadvocaat gedaan. Ook bleek de burgemeester niet bang te zijn voor een herhaling van wat hij ,,een uitzonderlijk geval" noemde. Hoewel het niet direct verband hield met de raamkwestie sprak Sprengelmeijer ook zijn ongerustheid uit over het feit dat er in dezelfde Steilt jesstraat een bedrijf is dat APK-keuringen verricht. Vol gens wethouder P. de Rijke gel den voor dat bedrijf dezelfde milieu-eisen als voor elk ander bedrijf dat bij de gemeente wordt aangemeld. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal daarentegen leek begrip te hebben voor de vrees van Sprengelmeijer. ,,In geval van woningbouw daar kan zo'n be drijf weieens problemen geven, want dergelijke bedrijven ho- ï'en tegenwoordig eigenlijk niet meer in de binnenstad" vond zij. Horecadifferentiatie Geen problemen hadden de fracties met het voorstel van het college om de bezwaren van de horeca tegen de horecadiffe rentiatie ongegrond te verkla ren. Voor dat invoeren van een indeling van de horeca in vier categorieën moesten de be stemmingsplannen voor het Havenkwartier, Dam-Oude Haven, Binnenstad Noord- Oost en Binnenstad Zuid-West worden aangepast. In het laat ste bestemmingsplan dat voor het noordwestelijke gedeelte van de binnenstad is de horeca differentiatie ook opgenomen. Hierdoor wordt, zo luidden de bezwaren van de horeca en de Zierikzeese Ondernemers Cen trale, de horeca dusdanig aan banden gelegd dat de dyna miek verdwijnt. De volgens de bezwaarden volledige bevrie zing van het huidige horeca- aanbod maakt het hen onmoge lijk om voldoende in te spelen op veranderingen in de vraag. Begrip Met name de SGP/RPF/GPV en de WD zeiden wel begrip op te kunnen brengen voor de vrees van de horeca. „Als je in je vrijheid wordt beknot is dat altijd spijtig vond Geleijnse. Door de horecastop is de be staande horeca echter ook in een bevoorrechte positie. Die horeca is belangrijk, zeker ook voor de eigen bevolking, meen de PvdA-fractievoorzitter M. R. de Jong-van Loo. Desalniet temin bleef ze erbij dat je de horeca in een typisch woonge bied moet regelen, bovendien zijn er ook in de nieuwe rege ling nog vrijstellings- en uit breidingsmogelijkheden. Inspraak burgers Hoewel burgemeester Assel bergs blij was met de unanie me steun van de vier fracties bleek hij na afloop toch met een onbevredigend gevoel te zitten. „Men heeft de essentie van de regeling niet willen zien; geen enkel bedrijf wordt erdoor in zijn vrijheid beknot, want uitbreidingsmogelijkhe den zijn en blijven er" aldus Asselbergs. Voor dergelijke uitbreidingsplannen moet in vervolg pagina 2 Wie vlucht kan later opnieuw gaan vechten, wie gedood wordt nooit meer. Samuel Butler HET WEER Droog en af en toe zon. Minimum temperatuur omstreeks 3, middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Matige zuidoostenwind, rond kracht 4. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Fracties Brouwse gemeenteraad reageerden via hun algemene beschouwingen op gemeentebegroting '94. JUBILARISSEN Tijdens de jaarlijkse CNV-familieavond werden zeven jubilarissen gehuldigd. De openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse staat centraal in de rubriek Uit de school geklapt. ZWEMMEN Twaalf-jarige JoJien Schraver uit Zierikzee won tijdens Speedo-zwemwedstrijden twee zilveren medailles. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM - Er zijn regels vastgelegd voor'de sponsoring van culturele evenementen. In Amsterdam werd maandag de Code Cultuursponsoring door diverse partijen ondertekend. BURGH-HAAMSTEDE/RE- NESSE - In de gemeente Wes- terschouwen werden de afgelo pen dagen door vandalisme vernielingen aangericht in twee telefooncellen. Het gaat om een telefooncel op een camping aan de Jonge Jan Boeyesweg te Haamstede en een telefooncel die op een cam ping aan de Hoogenboomlaan te Renesse staat. Het muntme- chanisme in de celïen werd ver nield waarna er een onbekend bedrag uit werd gehaald. De schade door het vandalisme be draagt ongeveer achthonderd gulden. BRUINISSE - Bij een aanrij ding op de Rijksweg N59 op de Grevelingendam tussen Oude- Tonge en Bruinisse werden twee" voertuigen beschadigd. Het ongeluk gebeurde maan dag om ongeveèr 8.15 uur op het gedeelte van de Rijksweg waar momenteel wegwerk zaamheden plaats vinden. B. uit Sommelsdijk reed met een personenauto in file in de rich ting Zierikzee. Toen de auto voor hem naar links uitweek om een rijdende afzetting op de weg te passeren, ging B. ook naar links. Hij werd daar ver rast door een tegenligger, rem de en week uit naar de linker zijde van de weg. Daar botste hij tegen een aanhangwagen van de HWS die als afzetting voor de wegwerkzaamheden diende. De aanhangwagen was achter de personenauto van O. uit Tilburg gekoppeld. ZOETERMEER - Bijna de helft van alle scholen voor voortgezet onderwijs is in 1993 gefuseerd of zal dat in 1994 doen. Van de 1260 scholen die dit jaar nog bestaan blijven er in 1994 1050 over. Dat blijkt uit een evaluatie die minister Ritzen dinsdag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Om de gefuseerde scholen te helpen bij problemen met de huisvesting heeft Ritzen 60 miljoen extra uitgetrokken. Ritzen wil de helft van die 60 miljoen besteden aan huis vestingsplannen van brede scholengemeenschappen, dat zijn scholen die vbo, mavo, ha- vo en vwo onder een dak heb ben. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. j JA, ik wil een I kwartaalabonnement f 48,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— 1 jaarabonnement k f 183,— jaarabonnement met autom, afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres i I postcode: plaats: telefoon handtekening: j Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: De gesprekken gaan vaak in het Engels, soms ook is de.hulp van een tolk nodig. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „We hebben zeker het gevoel dat ons werk zin heeft gehad. Het voorziet zeker in een behoefte". Wim Hack en Anneke Bouman-Borgman van de werkgroep Vluchtelingenwerk blikken terug op een jaar 'ombudswerk' in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede en alles overziende zijn ze niet ontevreden. Wel maken ze zich zorgen over de nog steeds wassende stroom van vluchtelingen die zijn heil in Nederland zoekt en de invloed die dat heeft op de wijze waarop tegen vluchtelingen en asielzoekers aan gekeken wordt. „Je hoort steeds vaker de kreet dat Nederland vol is en dat we als klein landje niet alle ellende van de wereld op onze nek moeten nemen". De werkgroep Vluchtelingen werk werd van de grond getild toen het besluit om in Burgh- Haamstede een Asielzoekers centrum te realiseren eenmaal was genomen. Vluchtelingen werk is een landelijke vereni ging die in 1979 is onstaan uit een fusie van voorheen apart werkende vluchtelingenorga nisaties. De basis van de Ver eniging Vluchtelingenwerk Ne derland wordt gevormd door 6000 vrijwilligers, verspreid over ruim 500 werkgroepen. Op Schouwen-Duiveland zijn op dit moment twaalf vrijwilli gers actief in de regionale werkgroep Vluchtelingen werk. Lange weg Jaarlijks kiest een grote groep asielzoekers Nederland als toe vluchtsoord. Het gaat daarbij om mensen die hun geboorte land ontvluchten om te ontko men aan vervolging en/of oor log te ontkomen. De vluchte lingenstroom is enorm, en is nog steeds groeiende. Dat neemt niet weg dat tachtig pro cent van de vluchtelingen Ne derland niet inkomt. Van de twintig procent die daar wel in slaagt volgt een lange weg. Zij krijgen allereerst te maken met de vreemdelingendienst. Die probeert er achter te ko men of de vluchtelingen in kwestie daadwerkelijk gevaar lopen in hun eigen land. „Wie met een dun vluchtverhaal komt maakt weinig kans. Daar wordt zo doorheen geprikt", al dus Anneke Bouman. Met an dere woorden: de vluchtelin gen die Nederland binnen gela ten worden hebben alle reden om hun vaderland te ontvluch ten en asiel te vragen in Neder land. Diegenen onder hen die weinig kans maken op asiel belanden in een hospitium. De asielzoe kers voor wie een asiel waar schijnlijk wel in het verschiet ligt belanden na een verblijf van een aantal weken in een asielzoekerscentrum waar ze niet langer dan zes maanden mogen blijven. In die zes maanden wordt geprobeerd huisvesting voor de asielzoe kers te vinden en dat is één van de dingen waarbij de vrijwilli gers van de werkgroep Vluch telingenwerk behulpzaam kun nen zijn. „In de meeste geval len gaat het om heel praktische dingen waar wij bij kunnen helpen", vertelt Wim Hack. „Maar het is ook vaak zo dat de asielzoekers gewoon tegen ie mand hun verhaal kwijt wil len. Sommige problemen kun nen wij gewoon niet oplossen". Asielzoekers moeten soms lang wachten eer ze zekerheid heb ben over de toekomst. Het kan soms wel tot vijf jaar duren eer de asielaanvraag wordt behan deld en er door het ministerie van justitie een beslissing ge nomen wordt. De bewoners van het Asielzoe kerscentrum in Burgh-Haam stede kloppen met een heleboel verschillende problemen aan bij de vrijwilligers van Vluch telingenwerk. Het gaat vaak over heel praktische zaken. Mensen die een Nederlands rij bewijs willen, mensen die op bezoek willen bij zieke vrien den of familieleden maar niet vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1