Dorpsfeest in Noordgouwe voor herhaling vatbaar 'Liefhebbers vogels staan heel dicht bij de natuur' PARIJS Collecte Brand wonden Stichting: Gewonden na 28 ongevallen in zeer drukke spits ZLM schrijft een brief aan fractievoorzitters over afbraak werkgelegenheid Geslaagd initiatief van NUMMER 11 ZMO-secretaris voor Zeeland benoemd door bestuur A. Verzendaal winnaar Bondskruis MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 NR 25453 5 ZIERIKZEE - Onder het mot to: Stel het is je eigen vel, houdt de Nederlandse Brand wonden Stichting weer haar jaarlijkse collecte in de week van 31 oktober tot 6 november. Verbrandingen horen tot de af schuwelijkste verwondingen die een mens kan oplopen. Ze kunnen blijvende gevolgen hebben door invaliditeit of ont sierende littekens. De behan deling is vaak langdurig en pijnlijk. Nog altijd gaan jaar lijks 40.000 slachtoffers naar de huisarts, terwijl 12.000 pa tiënten poliklinisch geholpen moeten worden. In 400 gevallen zijn de verwondingen zo ern stig dat behandeling in een van de drie brandwondencentra noodzakelijk is. De Nederlandse Brandwonden Stichting is volledig afhanke lijk van vrijwillige bijdragen zoals collectegiften. De stich ting verbetert de behandeling van patiënten met brandwon den, laat wetenschappelijk on derzoek verrichten, voert voor lichtingsprogramma's uit ter voorkoming van brandwonden en beheert de Nationale Huid- bank. Dankzij de hulp van steeds meer collectanten, nieu we collectanten zijn altijd wel kom, kan de Brandwonden Stichting haar belangrijke werk voortzetten. Voor infor matie: A. Druijve-van Boven, telefoon 01119-1781. DRIEBERGEN - Tijdens de avondspits zijn vrijdagavond zestig auto's betrokken ge raakt bij 28 ongevallen. In to taal moesten zeven personen gewond naar ziekenhuizen worden gebracht. Volgens het Korps Landelijke Politie diensten in Driebergen ging het om ,,de drukste spits sinds tijden". In totaal betrof het 24 files met een totale lengte van 111 kilometer. Volgens de politie waren de la ge stand van de zon, het vakan tieverkeer en het gewone woon werkverkeer de oorzaken van de „extreme" drukte en de pro blemen. De langste files ston den op de A16 nabij het knoop punt Ridderkerk (20 kilome ter) en op de Al tussen Apel doorn en Deventer (13 kilome ter). Rond 20.30 uur waren de problemen op de wegen voor bij. Met negentig zingende middelbare scholie ren naar Parijs. Het is genieten van een ande re wereld die dan weer groots, dan weer bizar en steeds weer verbazend is. Het is de gran deur van een metropool met zijn brede boule vards, krioelend verkeer en futuristische bouwsels die voor mensen van de Zuid Hol landse en Zeeuwse eilanden tegelijk lokkend en vervreemdend is. Grootse kathedralen en grillige wolkenkrabbers vormen de vaste pun ten waarop het oog zich richt. Heden en verle den reiken elkaar de hand, groots aan de basis maar altijd weer hemelhoogreikend als getui ge dat Parijs eeuwenlang het centrum van de wereld wil zijn. Het wil gezien worden. Maar meer nog dan indrukwekkende gebou wen betekent vier dagen Parijs genieten van de mensen in zoveel variaties als er maar mo gelijk zijn. Je begrijpt dat het woord voor 'ie dereen' in het Frans tout....Ie monde is. Kleur rijke mensen naar gelaat, expressie en leefgedrag maken de stad tot een palet. Op dringerige tweedehands kunstenaars probe ren hun portretten voor gigantische prijzen aan de man of vrouw te brengen en we zouden geen Nederlanders zijn als we de prijzen niet tot wegwerphoogte zouden afdingen. Of het geld in de zak houden. En dan blijken de kun stenaars een bewonderenswaardige taalbe heersing te hebben. 'Stomme kaaskop'. Maar meer nog dan de gebouwen en de men sen is een reis naar Parijs genieten van negen tig leerlingen die even kleurrijk zijn als de kun stenmakers op het grote plein voor het Centre Pompidou. Het is genieten van kinderen die opeens heel anders blijken te zijn dan je ooit had verwacht. Van Jan die zo moe was dat hij in de WC van de bus in slaap viel, van Anja die een meesteres in het imiteren blijkt en van de die koorleden die spontaan een geldaktie be ginnen als zelfs de buschauffeurs 'gerold' zijn door een van de zeshonderd professionele- zakkenrollers die Parijs rijk is. Maar meer nog dan de gebouwen, de mensen en de leerlingen is een reisje naar Parijs genie ten van de muziek die je hoort. Muziek van de spuitende fonteinen van La Défence tot het kleine jongetje dat accordeon speelt aan de voet van de Sacr e Coeur. Maar het meest is het genieten van de muziek die je...niet hoort.Terwijl een van de twee schoolkoren een CD-opname maakt bezoe ken leden van het andere koor het hart van Pa rijs, de Notre Dame. En zonder dat de dirigent aanwezig is stellen ze zich op in een halve cir kel. En beginnen te zingen. 'Notre Père qui es in cieux'De muziek trilt door de eeuwenoude gotische ruimte. Een dirigent is niet meer nodig, want nadat elke regel is verklonken geeft het gewelf vanzelf de adem van het gebed aan. Mensen van waar ook ter wereld komen er omheen staan. Enkelen beginnen mee te prevelen en anderen slikken hun ont roering weg. En dertig jonge mensen uit het verre Nederland zien tot hun verbazing dat hun muziek de harten raakt van mensen die ze niet kennenHet wordt ook voor hen een erva ring die ze nooit zullen vergeten. 'De rillingen liepen over m'n rug, meneer'. Onzichtbare, trillende geluidsgolven dansen hoog het ge welf in, maar het gewelf kaatst glimlachend de golven terug naar het hart van die hele kleine mensjes uit allerlei landen die onder in de kerk staan en 'OnzeVader' horen, bidden en mee- prevelen. Een gebed dat niet voor niets in het meervoud geschreven is. MARZAS ZIERIKZEE - Aan de voor avond van de behandeling van de landbouwbegroting in het parlement heeft de ZLM een brief geschreven aan de frac tievoorzitters in de Tweede Kamer. De ZLM wijst op de snel afbrokkelende werkgele genheid in de land- en tuin bouw en dringt aan op een fun damentele wijziging van het beleid. De voortdurende malaise in de Nederlandse land- en tuin bouw heeft niet alleen de sastreuze gevolgen voor de pri maire sector van boeren en tuinders en hun bedrijven en gezinnen, maar tast ook het fundament aan van de totale kolom van agrarische afzet en verwerking, aldus de brief. Vrijwel elke dag verschijnen er berichten over inkrimping en reorganisatie bij tal van bedrij ven in en om de agri-business. Het eind is nog lang niet in zicht. Alleen al in Zeeland zijn er in de agrarische afzet en verwer king enkele honderden banen verloren gegaan en staan nog honderden arbeidsplaatsen op de tocht, wat voor een kleine en dunbevolkte provincie heel veel is. Uiteindelijk kan het om vele tienduizenden arbeids plaatsen in de totale kolom gaan. Vanwege de spreiding over de totale kolom valt dit minder op dan massa-ontsla gen bij bijvoorbeeld DAF, Fok ker en Philips, maar het pro bleem is in feite veel ernstiger. Gevreesd moet zelfs worden dat de totale agri-business-ko- lom langzaam ineenstort. De ZLM vindt dat de Neder landse politiek niet langer om de feitelijke ontwikkeling heen mag blijven lopen. Het beleid voor de land- en tuin bouw moet fundamenteel ge wijzigd worden. Ook de GATT- afspraken gaan ten koste van de land- en tuinbouw en de werkgelegenheid in deze sec tor. De ZLM wijst er op dat staatssecretaris Y. van Rooij dit nu ook zelf heeft toegege ven. In de brief noemt de ZLM de extra financiële steun voor de land- en tuinbouw, waartoe het kabinet besloten heeft, een doekje voor het bloeden. Daar mee kan de problematiek niet worden opgelost. Volksmuziekgroep de Zeeuwse Rei tijdens het optreden in het dorpshuis van Noordgouwe. (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE - Een feest voor jong en oud afgelopen zaterdag in het dorps huis van Noordgouwe. Het initiatief hiervoor werd genomen door Hans Baris, eigenaar van de dorpswinkel NUMMER 11 aldaar. Begonnen werd met een pop penkastvoorstelling voor de allerkleinsten en tot besluit een optreden van de rockgroep Zeeuws Meisje met hun 'vette kleirock'. „Als dorpswinkelier weet je wat er leeft in het dorp" vertelt Hans Baris, „Daardoor kwam ik op het idee om iets te organi seren voor jong en oud." De middag begon om vier uur met een poppenkast voor de kleinsten. 71 kinderen kwa men., kijken en een groot deel van de kinderen, tot tien jaar, bleef vervolgens voor de disco. Een hele echte, met een profes sionele geluidsinstallatie van de blues/rockband As de Brandweer. De kinderen moch ten hun eigen lievelingsmuziek op bandjes meenemen en swingden er op los. Van een heel ander allooi was het optre den van de volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei, eveneens uit Noordgouwe, en de fanfare Con Amore. Voor deze laatste viel de belangstelling wat tegen. Ongeveer zestig, voornamelijk oudere mensen kwamen luiste ren. Gratis De toegang tot het feest was gratis en de klanten van NUM MER 11 kregen bovendien een consumptiebon. De optredende groepen, alle uit Noordgouwe vonden het dorpsfeest zo'n leuk idee dat ze voor niets op kwamen draven, evenals Ad van Oorschot die in de theater techniek zit. Hij verzorgde het licht met de installatie die. de organisatoren geleend hadden van de schouwburg in Middel burg. Het feest werd bezocht door 300 mensen en was zo'n succes dat iedereen pleitte voor een herhaling volgend jaar. Tbt in de late uurtjes werd er door- gefuifd. Baris: „De groep As de Brand weer trad voor het eerst op in deze samenstelling en ze waren grandioos. Het was gewoon waanzinnig!" DEN HAAG - Oud-minister Braks is maandag naar Rome vertrokken voor de finale van de verkiezingsstrijd om het lei derschap van de FAO, de voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties. Braks is door de Nederlandse regering kandidaat gesteld. MAASTRICHT - De Sfinx Cul tuurprijs van dit jaar gaat naar de Nederlandse Spoorwegen. De NV Koninklijke Sfinx kent de NS de prijs toe vanwege „haar beleid met betrekking tot de artistieke en architecto nische vormgeving van de he dendaagse stationsbouw". BANGKOK - De Thaise politic heeft maandag op het vlieg veld van Bangkok een Neder lander aangehouden op ver denking van heroïnesmokkel. De man, de 25-jarige schipper Robin Kafiens, had volgens de politie bolletjes met hard drugs in zijn maag. DEN HAAG - De collectie van één van Nederlands eerste foto- gafen, Eduard Isaac Asser (1809-1894), is door zijn nazaten overgedragen aan het Rijk. De collectie van vier albums met meer dan 200 foto's is onderge bracht bij de Rijksdienst Beel dende Kunst (RBK). (Utrecht, standplaats De Bilt). Tot algemeen secretaris van de ZMO is benoemd mr. J. Oggel, thans algemeen secretaris van de ZLM. Fusie De drie fusiepartners Gelder- sche Maatschappij van Land bouw, ULG en ZLM zullen per 1 januari een volledig juridi sche fusie aangaan. Aanvanke lijk zou volstaan worden met integratie als tussenstap op weg naar fusie. Dit in verband met een aantal formeel- juridische en vermogenstechni- sche obstakels, die een snelle fusie in de weg leken te staan. Deze problemen zijn thans tot een oplossing gebracht, zodat het mogelijk is met ingang van 1994 in juridische zin als één organisatie naar buiten te tre den. De leden van de drie orga nisaties worden rechtstreeks lid van de ZMO. Ook alle rech ten, vèrplichtingen en eigen dommen gaan over naar de ZMO. De formele beslissing over de juridische fusie moet worden genomen door de le denraden van Geldersche Maatschappij en ZLM op 2 de cember en de Algemene Verga dering van het ULG op 14 de cember. Districtsvoorzitter U do uit Ka- pelle sprak in zijn openings woord zijn waardering uit voor de manier waarop met liefde vol vakmanschap honderden vogels waren uitgestald, die de toets der kritiek kunnen weerstaan. Udo betreurde dat er in Nederland allerlei organi saties opduiken die de bedoe lingen van de vogelliefhebbers in twijfel trekken en hen vol gens zijn zeggen liever vandaag dan morgen zouden zien ver dwijnen. Naar zijn mening ge heel onterecht want zei Udo: „Liefhebbers van vogels staan heel dicht bij de natuur. Geluk kig krijgen deze drammers nog stees geen voet aan de grond en zal in de toekomst de goudvink (nu nog een beschermde vogel) hopelijk echt het symbool wor den van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De echte vogelliefhebber staat veel dichter bij de natuur dan die mensen die tegen ons ageren. Tegenwoordig kan men niets meer doen of er is wel een of andere actiegroep die hier te gen opkomt". Als positief geluid verklapte de districtsvoorzitter tot slot de stijging van het ledenaantal in Zeeland. In het laatste half jaar kwamen er 30 nieuwe le den bij, waardoor het totale le denbestand nu op 1.876 zit. Kleurwedstrijd Voor de tentoonstelling hadden de leerlingen van de plaatselij ke basisscholen hun bijdrage ingeleverd met het insturen van de door De Nachtegaal uit gereikte kleurplaten. Een van de drie scholen viel buiten de prijzen omdat de kleurplaten niet tijdig werden ingezonden. Als de winnaars van de leerlin gen van basisschol Op Dreef kwamen Ellen van Zetten en Rowana van der Reest uit de bus. Egor Ihrasqw en Jan Thijs Kole behaalden respectievelijk de eerste en de tweede prijs uit de groepen van basisschool De Meerpaal. ZIERIKZEE - Het voorlopig bestuur van de landbouw- maatschappij Zuid Midden Oost (ZMO) heeft de heer mr. G. W. Smallegange (53) te Alm- kerk benoemd tot provinciaal secretaris voor Zeeland van de ZMO met als standplaats Goes. De benoeming gaat op 1 januari aanstaande in. De heer Smallegange is gebo ren in Wolphaartsdijk. Zijn ou ders hadden een agrarisch be drijf. Na de studie rechten trad hij in 1968 in dienst van de NCBTB. Hij was onder andere een aantal jaren secretaris Zee land en werd vervolgens be noemd tot algemeen secretaris van deze organisatie. In 1989 vestigde hij zich als zelfstandig adviseur en publicist. Sinds 1992 was Smallegange op part time basis betrokken bij het fusieproces van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, ULG en ZLM. BRUINISSE - Districtsvoorzitter X. J. Udo opende de driedaagse vogelten toonstelling in het dorpshuis van Bruinisse. Tijdens deze regionale happening, die door vogelvereniging De Nachtegaal in Bruinisse werd georganiseerd, wa ren tot en met zaterdagavond plusminus 400 prachtige vogels te bewonderen. A. Verzendaal uit Bruinisse kreeg voor zijn veelkleurige parkiet het Bondskruis. Plaatselijk voorzitter J. de Boed stelde in zijn welkomst woorden tevreden vast dat het samen met de drie zusterver enigingen op Schouwen-Duive- land weer was gelukt om een prachtige klasse vogels onder één dak te verzamelen. De grote zaal was daarvoor succesvol omgetoverd tot een tsjilpende volière, waarin ver der een breed assortiment zaden en andere vogelbeno digdheden staan gepresen teerd. Met de benoeming van mr. Smallegange is het kwartet provinciale secretarissen van de ZMO rond. Reeds eerder werden benoemd: de heer B. Hiddink (Gelderland, stand plaats Wageningen), ir. G. Pol (Noord-Brabant), standplaats Waalwijk) en A. F. van Rozen De Nederlandse Bond.van Vogelliefhebbers reikte dit jaar het Bondskruis uit aan A. Verzendaal uit Bruinisse met een veelkleurenparkiet. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5