CDA-Bru vraagt aandacht voor haven-problematiek Lijst van de Velde wil snel nieuwe brandweerkazerne 'Verder onderzoek naar glastuinbouw ongewenst' 'Wij wensen ons niet neer te leggen bij dictaten van bovenaf' 'Aanleg passantenplaatsen in Vluchthaven niet erg verstandig Bruse SGP wil wetenschappers loslaten op gemeentelijke herindeling Investering wordt in toekomst alleen maar duurder Algemeen Belang in beschouwingen op begroting: Symposium BRUINISSE - De CDA-fractie binnen de gemeenteraad van Bruinisse wil op nieuw aandacht voor de plannen voor uitbreiding van de vissershaven. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de fractie op de begroting voor 1994 van de gemeente. De aanleg van passantenplaatsen in de Vluchthaven vindt het CDA niet zinvol. Volgens de christen-democraten zou dat de ontwikkeling als bedrijfshaven in de weg kunnen staan. Het CDA is tegen het realiseren van passantenplaatsen in de Vluchthaven. (Archieffoto). De gewenste uitbreiding van de Bruse vissershaven is al ja renlang een punt van discussie in Bruinisse. Met de ruimte die thans beschikbaar is lijkt uit breiding echter vooralsnog niet haalbaar. Toch wil het CDA de discussie over de problematiek opnieuw aanzwengelen. ,,Er is in het verleden al eens een plan/ontwerpschets voor de Vluchthaven gemaakt. Mis schien is het zinvol om dit weer eens boven tafel te halen, kri tisch te bekijken en op zijn me rites te beoordelen", aldus het CDA. De fractie voegt daar aan toe dat in ieder geval de steiger voor de kleine schepen van de eigen inwoners in de Vissersha ven niet mag worden opgege ven. Voetpad De toestand van de Molenweg in Bruinisse is volgens het CDA zo slecht dat een aanpak op korte termijn noodzaak is. „Onze fractie zou graag zien dat in het plan een voetpad werd meegenomen, om aldoen- de een sluitende wandelroute rond de gemeente te verwezen lijken", aldus het CDA in haar algemene beschouwingen. „Goede wandelwegen /paden zijn in een recreatiegemeente als de onze een pure nood zaak". Als het aan het CDA ligt komt er een wandelpad vanaf de Vluchthaven via de buiten dijk langs het Nieuwlandje aansluitend op het voetpad op de dijk bij de Steinstraat. „Er zou zelfs voor de toeristen een routebeschrijving gemaakt kunnen worden waarbij de wandelaar op diverse punten langs de route kan worden ge wezen op het water-, land- schaps- en dorpsschoon. Bru is het waard!". In haar algemene beschouwin gen pleit het CDA verder voor het ondersteunen van initiatie ven tot het plaatsen van wind molens. Plet CDA breekt daar bij een lans voor boeren die om financiële redenen een wind molen bij hun bedrijf plaatsen. „Zij behoeven dan nu eens niet tegen maar tezamen met wind molens te vechten om hun in komen op peil te houden". Het CDA voegt daar meteen aan toe dat men windmolenparken blijft afwijzen. Over het plan voor de bouw van een brand weerkazerne in 1996 is de frac tie positief. „Er moet nog een geschikte lokatie worden ge vonden. Onze gedachten gaan uit naar het terrein aan de Dorpsweg", aldus het CDA. Voor wat betreft de christen democraten mag de brand weerkazerne als dat haalbaar zou blijken ook wel een jaar eerder gerealiseerd worden. Ook de muziektent komt aan bod. Het CDA noemt het ge bouwtje 'een cultureel stukje erfgoed'. „Muziek en zang spre ken de taal van het hart en ge ven eén extra stukje fleur aan ons dorpsleven. In dat licht be zien moet er dus een muziek tent staan, en die staat er ook", aldus het CDA. Wat de fractie betreft mag de huidige muziek tent ook gehandhaafd blijven. „Ook omdat afbraak een stuk kapitaalsvernietiging zou bete kenen. Met het voor de muziek tent gespaarde geld zou een flinke opknapbeurt uitgevoerd kunnen worden. Men moet er dan ook een meer functionele inhoud aan geven, en er voor Bru een passende beschilde ring in aanbrengen", aldus het CDA. Zendmast In haar algemene beschouwin gen geeft het CDA de PTT een flinke veeg uit de pan. PTT- telecom wil op het bedrijven terrein een zendmast neerzet ten en volgens recente berich ten zou een dergelijke mast veel storing bij gehoorappara ten veroorzaken. „PTT-telecom schijnt zich daar weinig of niets van aan te trekken", al dus het CDA. De fractie vraagt het college of het mogelijk is alsnog de bouwvergunning te weigeren. BRUINISSE - ,,In plaats dat het bevoegd gezag met een sluitend stelsel van fei ten en overwegingen de behoefte aan en de noodzaak van gemeentelijke herin deling beargumenteert moeten wij als kleine gemeente op eigen kracht gaan be wijzen dat we 'onschuldig' zijn". In haar algemene beschouwingen op de begro ting voor 1994 van de gemeente Bruinisse neemt de SGP/RPF/GPV-fractie krachtig stelling tegen de manier waarop een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland opgelegd dreigt te worden. „Onze fractie wenst zich niet neer te leggen bij de dictaten van bovenaf van de provincie", aldus de fractie. Ook plaatselijke bestuurders dienen karakter en mentaliteit te tonen, zo stelt de fractie. De SGP/RPF/GPV doet de sug gestie om wetenschappers te benaderen voor onderzoek van de argumenten en het leveren van zinnige tegenargumenten. Als mogelijkheid noemt de fractie het-voorleggen van de nota over gemeentelijke herin deling van gedeputeerde.staten van Zeeland aan de rijksuni versiteit in Utrecht met het verzoek deze van commentaar te voorzien. „Wellicht is ook de mogelijkheid aanwezig dat een student hierop kan afstude ren", aldus de SGP/RPF/GPV. Het probleem, zo stelt de frac tie, van Den Haag is het ontbre ken van tegenkracht. „Niemand heeft er zicht op hoe de overheid zelf werkt en van uit dit niveau wordt een oor deel gegeven over het al dan niet aanwezig zijn van bestuurskracht in kleine ge meenten. Het zou belachelijk zijn als het niet zo tragisch was", aldus de fractie. „Er zijn zoveel problemen waar ons land mee worstelt dat al de tijd en de energie die aan deze zaak wordt besteed zinvoller op an der terrein besteed kan wor den". In haar algemene be schouwingen pleit de fractie voor het naar voren halen van de bouw van een nieuwe brand weergarage. Gedacht wordt aan realisering van de nieuwe brandweerkazerne in 1995 "of mogelijk 1994. Voor wat betreft de plaats van de nieuw te bou wen kazerne gaan de gedachten van de SGP/RPF/GPV-fractie uit naar de hoek Dorpsweg/In dustrieterrein. „Zodat men spoedig ter plaatse van de brand of het ongeval kan zijn. Men heeft dan ook een ruimeontsluiting en vol doende parkeergelegenheid", aldus SGP/RPF/GPV. In haar algemene beschouwin gen vraagt de fractie het colle ge van b en w# van Bruinisse zich nog actiever in te zetten voor de belangen van de visse rij. De strijd voor betere mos selpercelen is, zo stelt de frac tie, nog lang niet gestreden. „Maar de overheid staat er niet voldoende achter. Een zware dobber hebben de vissers ook aan de milieu-organisaties. Men wil in Den Haag de kool en de geit sparen, zodat er geen concrete plannen op tafel ko men voor genoemde percelen. Maar wanneer het college er van overtuigd is dat de mossel sector nog steeds ten onrechte als verstorende factor voor de natuur wordt aangemerkt, dient het college in samenwer king met de visserijvereniging, meer ruchtbaarheid te geven aan deze materie dan tot nu toe is gebeurd. Reimerswaal is ac tiever in deze zaak", aldus de SGP/RPF/GPV. Muziektent Voor wat betreft de muziektent zegt de fractie het. met het col lege eens te zijn dat deze op een goede plaats staat en er dan ook in het geheel niet misstaat. „Wij steunen uw voornemen om de huidige muziektent te handhaven en de gereserveerde gelden te behouden in de reser ve openbare werken". BRUINISSE - Als het aan de Bruse fractie Lijst van de Velde ligt duurt het niet tot 1996 voordat in Brui nisse een nieuwe brandweerkazerne gebouwd wordt. In haar algemene beschouwingen op de be groting van de gemeente voor 1994 pleit de fractie voor het zo snel mogelijk realiseren van deze voor ziening. Als het aan de fractie Lijst van de Velde ligt wordt er zo snel mogelijk een nieuwe brandweerkazer ne gebouwd in Bruinisse. (Archieffoto). Al bij de bekendmaking van de kadernota 1993 pleitte de frac tie Lijst van de Velde voor het naar voren schuiven van de in vestering in een nieuwe brand weerkazerne. „Simpel vanwe ge het feit dat uw college zelf aangai dat alle financiële mid delen aanwezig zijn en dat er zelfs grond beschikbaar is. Waarom dan langer gewacht", aldus Lijst van de Velde. „Deze investering zal zeer waar schijnlijk in de toekomst al leen maar duurder worden door bijvoorbeeld de loon kosten en dergelijke". Uit de tijd Volgens de fractie Lijst van de Velde is de huidige brandweer kazerne niet meer van deze tijd. „Afgelopen zomer heeft hij door overvloedige regenval zelfs een keer vol water gestaan, iets dat in het verle den al meer gebeurd is. Ook het uitrukken van de brand weer geeft weieens moeilijkhe den gezien de ligging in de buurt van een kerk, tandarts, dierenarts, melkboer en een iets verderop gelegen timmer bedrijf". Lijst van de Velde voegt daar aan toe dat een brandweerlokatie in Bruinisse onontbeerlijk is. „Rond Brui nisse zijn meer risico's dan bij Duiveland", aldus Lijst van de Velde. De fractie wijst het col loge op de gevaren die ontstaan als Bruinisse niet meer over een ei gen brandweerkazerne zou be schikken. „We moeten er niet aan denken dat er uitgerukt moet worden vanuit Ooster- land. De brandweer heeft hier ervaring mee want bij tegelij kertijd oppiepen duurt het al tijd nog 11 a 12 minuten voor men in Bruinisse is. Kunt u na gaan hoe lang het duurt eer men op de Philipsdam is. Ge zien bovenstaande pleiten wij er dan ook voor om zo spoedig mogelijk over te gaan tot voor bereiding van een nieuwe brandweergarage", aldus Lijst van de Velde. Als mogelijke lo katie voor de nieuw te bouwen brandweergarage noemt de fractie de hoek van de buffer zone van het nieuw aan te leg gen bedrijventerrein aan de Dorpsweg. In haar algemene beschouwin gen pleit de fractie andermaal voor een kortings- of pasjes regeling voor inwoners van Bruinisse die zich aan het Gre- velingenstrand willen verpo zen. „Ook nu nog vragen wij ons af wie van de Bruse bevol king de uitgebreide voorzie ningen aan de noordzijde van de Grevelingendam nodig had. Wel wordt onze bevolking in zijn vrijheid beperkt, door te moeten betalen voor een plaats waar altijd vrij gerecreëerd kon worden". Verder vraagt de fractie aandacht voor een ge meentelijk bomenplan. Glas tuinbouw in Bruinisse, zo rede neert de fractie, zit er voorals nog niet in. „Daarom blijft voor onze fractie het ontwikke len van een recreatiebos recht overeind staan". Om een derge lijk bos te kunnen realiseren moet er volgens de fractie Lijst van de Velde allereerst een ge meentelijk bomenplan komen. BRUINISSE - Als het aan de fractie algemeen be lang binnen de gemeenteraad van Bruinisse ligt wordt geen verder onderzoek meer gepleegd naar mogelijk toekomstige glastuinbouw in Bruinisse. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de fractie op de begroting voor 1994 van de gemeente. Volgens de fractie AB zou de provincie Zeeland weinig kans maken op de komst van grote aantallen Westlandse glastuin ders. „Het dagelijks provincie bestuur van Zuid-Holland heeft namelijk een gebied van 1000 hectare binnen de gemeen tegrenzen van Cromstrijen aangewezen als toekomstig glastuinbouwgebied", aldus AB in haar algemene beschou wingen. De fractie stelt dat de vestigingsmogelijkheden daar gunstiger zijn en dat de uit breiding voorziet in de vraag voor de komende tien tot 15 jaar. Verder onderzoek zou vol gens de liberalen dan ook tot onnodige kosten leiden. Brandweergarage In haar algemene beschouwin gen pleit AB voor het een jaar eerder dan gepland realiseren van een nieuwe brandweerka zerne in Bruinisse. „Deze in vestering moet een passende ruimte bieden voor nu en voor de verre toekomst", aldus AB. „De juiste plaatsbepaling ach ten wij zeer belangrijk en daar om verzoeken wij u meerdere lokaties te onderzoeken. We wachten vol spanning uw on derzoek af', aldus de fractie. AB pleit voor tijdig en goed overleg tussen gemeente en de regionale brandweer Zeeland over de kwestie. „Een goed passend onderkomen voor de hulpverleners van Bru, dat is beslist geen eenvoudige op dracht". Algemeen Belang drukt zich in haar algemene beschouwingen voorzichtig uit als het gaat over de financiële positie van de gemeente Bruinisse. Welis waar, zo constateert AB, is de begroting sluitend gemaakt zonder de reservepositie noe menswaardig aan te tasten maar daar staat tegenover dat de post onvoorzien drastisch verlaagd is. „Ons rest niets an ders dan te concluderen dat de speelruimte volgend jaar mar ginaal is", aldus AB. Verheugd toont de fractie zich over de plannen van het college om in 1994 in een gebouw voor jeugd soos De Pul te voorzien dat aan de hedendaagse geluidsnor men voldoet. Minder enthou siast is de fractie over het voor nemen van het college om ac tief te gaan proberen om be drijven naar Bruinisse te ha len. „Of we alle mogelijke be drijvigheid toejuichen vragen wij ons af", aldus de fractie. Blij is de fractie met de plan nen voor de bouw van tien be- jaardengeschikte woningen in plan Riekusweel. „Het is en blijft van groot belang dat ou deren betaalbaar en aangepast in Bruinisse kunnen blijven wonen", aldus de liberalen. Al gemeen Belang kan zich verder volledig vinden in het beleids voornemen van het college om de huidige muziektent te hand haven. De fractie tekent daar wel bij aan dal de gelden die nu gereserveerd worden ook daad werkelijk te bestemmen voor een opknapbeurt van de mu ziektent. „Maak er dan ook wat moois van", roept de frac tie op. „Als er 'per ongeluk' nog wat over is van deze gelden dan heeft onze fractie er na tuurlijk geen moeite mee dat deze worden toegevoegd aan de reserve openbare werken". 'De fractie maakt van de gele genheid gebruik om zich, niet voor de eerste keer, tegen de door de meerderheid van het college voorgestelde samenvoe ging van Bruinisse en Duive land uit te spreken. De fractie, zo blijkt, denkt niet dat Brui nisse nog lang zelfstandig zal kunnen blijven. „Hoe dan ook, of we trek hebben of niet, we zullen het moeten kauwen en slikken. We hebben een don kerbruin vermoeden dat de ge meenteraadsverkiezingen in 1994 de laatste gemeenteraads verkiezingen voor Bruinisse zullen zijn". Verwachting t/m vrijdag 5 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidoost 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidoost 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidoost 3 ZON' EN MAANSTANDEN 2 nov. Zon op 07.36, onder 17.06 Maan op 18.47, onder 10.35 Laatste Kwartier: 7 nov. (07.37) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen ver andert het weer geleidelijk. Mist en nevel verdwijnen en de temperatu ren gaan zowel 's nachts als over dag omhoog. Het blijft meest droog. Het weerbeeld wordt verder be paald door wolkenvelden, af en toe ook door wat zonneschijn. Morgen laat de zon echter nog verstek gaan. Desondanks loopt de temperatuur op tot een graad of 8. Vannacht komt plaatselijk vorst aan de grond voor. We raken het sombere en grij ze weer kwijt doordat de wind uit het zuidoosten gaat waaien, en niet meer uit het oosten. De lucht die daardoor naar ons land wordt ge blazen is iets droger, zodat mist en nevel verdwijnen. De winddraaiing is het gevolg van het dichterbij ko men van een lagedrukgebied. Mo menteel ligt ze voor de Portugese kust en koerst naar het noorden. Daarbij neemt haar activiteit gelei delijk af. Het hogedrukgebied dat ons dagenlang voorzag van rustig weer, trekt zich terug naar het noordoosten. Rond het midden van deze week strekt het zich uit van Scandinavië tot aan de Zwarte Zee. BRUINISSE - Op donderdag 4 november houden de Geza menlijke Rabobanken Delta kring een symposium over Cij fers Trends in restaurant de Grevelingen, Parallelweg 1 in Bruinisse. Het thema voor dit jaar is 'De financiering van bedrijven in zwaar economisch weer'. Bij zondere inleidingen zullen worden verzorgd door de heer drs. A. M. A. W. Balm, regiodi recteur van Rabobank Neder land in de regio Bergen op Zoom en de heer ir. J. B. J. M. Molenaar, hoofd van de afde ling Begeleiding Bijzondere Kredieten van Rabobank Ne derland. Het programma ziet er als volgt uit: 9.30 uur: Ont vangst. 10.00 uur: Beknopte in leiding over Cijfers Trends door de heer drs. A. M. A. W. Balm. 10.20 uur: Inleiding door de heer ir. J. B. J. M. Molenaar. 11.00 uur: Korte pauze. 11.15 uur: Forumdiscussie. 12.05 uur: Aperitief, gevolgd door een lunchbuffet. 13.30 uur: Einde. ZIERlKZEESCHEESï NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal r 48,50 Bij autom. afschr. 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V&% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3