Brokx wil geen pottekijkers in bad Nederland dreigt greep op opvang van asielzoekers te verliezen Van Mierlo kent ver kiezingsprogramma's van concurrenten niet Heropgerichte PSP doet mee aan Kamer-verkiezingen Berging Aya uitgesteld ''Regering heeft vluchtelingenvraagstuk niet meer in de hand Asielzoekers zijn welkom volgens enquête Beroering over zwemgewoonte burgemeester Hopelijk voor 1 januari Hirsch-Ballin: Nieuwe wet biedt oplossing (c£tMElOH (pup ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gat groter dan vermoed VLISSINGEN - De berging van het zaterdag in de Westerschelde gedeeltelijk gezonken Pana mese schip Aya is zondag uitgesteld. In de loop van zondag is gebleken dat het gat in het schip groter is dan vermoed. De Aya, 21.141 brutoton en geladen met bijna driehonderd tweedehands auto's, liep de schade zaterdagochtend op bij een aanvaring op de Westerschelde met een Pools schip. Bergingsbedrijf Union uit Antwerpen wilde de Aya zondag optakelen, waar door de scheur in de romp boven water zou komen en het schip daarna leegpom pen. Voor dit karwei bleken zondag vier bokken nodig, terwijl er maar een aanwe zig was. Een woordvoerder van de verkeersleiding op de Westerschelde in Vlissin- gen zei zondag te verwach ten dat de berging pas na maandag kan beginnen. In middels ligt ook het achter schip onder water. Volgens de woordvoerder van de verkeersdienst is dit gun stig omdat het schip dan vaster ligt. De brandstof tanks van het zijn schip zijn .geborgd" om leeglopen in de Westerschelde te voorko men. Rijkswaterstaat heeft de Aya onder de wrakken- wet geplaatst. Een woord voerder verklaarde zondag avond dat dit is gebeurd omdat Rijkswaterstaat er onvoldoende vertrouwen in heeft dat de eigenaar van de Aya en de bergers tot over eenstemming zouden ko men. Bij een schip dat on der de wrakkenwet valt kan Rijkswaterstaat zelf op dracht tot berging geven. Verwarring over bezuinigingen VELDHOVEN - D66-leider Van Mierlo blijkt onvol doende op de hoogte van de conceptverkiezingspro gramma's van de andere grote partijen. Tijdens zijn toespraak tot het D66-congres zaterdag in Veldhoven maakte hij een rommeltje van de bezuinigingsbe dragen die CDA, PvdA en VVD in de komende kabi netsperiode voor ogen hebben. Volgens Van Mierlo wil het CDA acht miljard bezuinigen en de PvdA zeven. Opgeteld vormen beide bedragen de vijf tien miljard die de VVD voor staat, aldus de D66-leider. In werkelijkheid klopt de redene ring wel, maar de cijfers niet. Het CDA-conceptprogram spreekt van een bezuiniging van negen miljard en dat van de PvdA van acht miljard. Bei de bedragen opgeteld komen overeen met het totaal van ze ventien miljard, het bedrag waarmee de WD de kiezers probeert te overtuigen. D66 wil volgens zijn conceptprogram tien miljard bezuinigen. Dat bedrag bleek Van Mierlo wel goed in zijn oren te hebben ge knoopt. Van Mierlo voelde zich na door de pers geconfronteerd te zijn met zijn geknoei met de cijfers genoodzaakt zondag ee# „heuse rectificatie" op "zijn- speech" te doen uitgaan. „Ik rectificeer dit, niet in de illusie dat u het nog niet ontdekt zou hebben, maar uit egards tegen over de gelaedeerden (bena deelden, red.)", aldus Van Mierlo zondag. Besluit tijdens algemene ledenvergadering UTRECHT - De heropgerichte Pacifistische Socialis tische Partij (PSP) heeft dit weekeinde besloten om mee te doen aan de Tweede Kamer-verkiezingen in mei 1994. Dat besluit is genomen tijdens de algeme ne ledenvergadering van de partij in Utrecht. Dat heeft de PSP zondag meegedeeld. In november zal de partij be sluiten wie als lijsttrekker zal optreden. Dat is in elk geval niet Fred van der Spek. Die heeft wel alle steun aan de nieuwe Tweede-Kamerfractie toegezegd, maar is niet voor het lijsttrekkerschap beschik baar. Na een afwezigheid van vier jaar denkt de partij een zeer grote kans te maken op te rugkeer in de Tweede Kamer. De PSP zegt dat veel mensen van mening zijn dat er een dui delijke tegenhanger nodig is voor het pragmatisme dat alle in de kamer vertegenwoordig de partijen bezigen. „Uit dat laatste hebben we de conclusie getrokken dat PvdA, D66 en GroenLinks als afzonderlijke partijen hun langste tijd waar schijnlijk alweer gehad heb ben." Volgens woordvoerder Robroek in Sneek zal de partij bij de verkiezingen uitkomen onder de naam PSP'92. Het Centraal Stembureau voor de Kamerverkiezingen wees in maart een verzoek van de par tij af- om uit te mogen komen onder de naam PSP. Die naam zou misleidend zijn. Met de toevoeging '92 mogen we wel meedoen, aldus Robroek. HEERLEN - Er bestaat een veel te negatief beeld van de Nederlandse jeugd van tegen woordig. Met ten minste 85 procent van de jongeren, inclu sief de allochtonen, gaat het goed. BREDA - De Bredase politie heeft zaterdagvond 55 Ajax- supporters tegen gehouden in de buurt van het NAC-stadion, omdat zij geen kaartje hadden voor de wedstrijd die al dagen was uitverkocht. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 november 04.55 174 10.45 - 128 17.10 175 23.00 - 126 ROOMPOT BUITEN 2 november 03.10 185 09.20 -128 15.30 189 21.35 -126 BRUINISSE 2 november 04.50 179 10.55 -137 16.45 181 23.05 -134 WEMELDINGE 2 november 05.00 179 10.50 -134 17.10 180 23.05 -131 Springtij 2 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Het lijkt erop dat de Nederlandse overheid de greep op het asielzoekersprobleem dreigt te verliezen. Drie kwart van de Nederlanders (77 procent) vindt dat de Nederlandse regering het vluchtelingenvraagstuk niet meer in de hand heeft, zo bleek zondag uit een AVRO/NIPO-enquête. Maar ook binnen de politieke partijen heerst een malai- sestemming. Het asielzoekersprobleem heeft een mondiaal karakter gekregen dat bijna niet meer via de binnenlandse politiek op te lossen is. Allerwegen wordt het heil nu gezocht in een Europese oplossing en daarmee een nieuwe interna tionale aanpak om de vluchte lingenstroom in te dammen. Verwarring Vooral dit weekeinde bleek dat in de politiek veel verwarring en onzekerheid bestaat over de opvang. Volgens minister D'Ancona, verantwoordelijk voor de opvang van asielzoe kers, gaat het nu om een „feite lijk onoplosbaar probleem. De instroom is groot, de afhande ling van procedures duurt te lang en de uitstroom vanuit de opvangcentra naar de gemeen ten stagneert", aldus de be windsvrouwe zondag voor de NOS-televisie. Nederland voert al een terughoudend toe latingsbeleid en ons land is volgens haar gehouden aan in ternationale verdragen. Direc teur Centrale Opvang Asielzoe kers Veenkamp pleitte zondag avond voor de NOS-radio voor een noodconvenant tussen Rijk, gemeenten en provincies om het urgente probleem van opvang van asielzoekers op te lossen. „Dit convenant, dat het liefst voor eind volgende week moet worden afgesloten, moet waar borgen dat in "deze winter alle asielzoekers op één of andere manier één of ander dak boven het hoofd krijgen, aldus Veen- kamp. Volgens hem moet er per dag, zeven dagen per week, voor 100 asielzoekers onderdak worden gevonden. Vluchtelin genwerk Nederland riep zon dag voor de AVRO-radio op het vluchtelingenprobleem geen inzet van de verkiezingsstrijd te maken. Directeur Hofstee had begrip voor de impasse waarin het kabinet lijkt te zijn aangeland. Hij wees erop dat dit omvangrijke internationale probleem geen zaak van de bin nenlandse politiek alleen meer is. Het moet samen met andere landen, die er even hard mee zitten, worden opgelost. Tenten De noodopvang voor vluchte lingen in tenten in Gilze-Rijen bij Breda, waartoe het kabinet vrijdag besloot, deed veel emo tioneel stof opwaaien. Het CDA-Tweede-Kamerlid Kra- jenbrink noemde het „bescha mend als je je toevlucht moet zoeken tot tenten". Zijn PvdA- collega Middel zei zaterdag de opvang in tenten voorlopig on ontkoombaar te vinden. Wel beklemtoonde hij dat het om een zeer tijdelijke maatregel moet gaan. De gemeenten moe ten zo spoedig mogelijk in staat worden gesteld om een ei gen huisvestingsbeleid te voe ren. Daartoe moet de overheid ze de vrije hand maar ook de fi nanciële middelen geven, zei Middel. Krajenbrink was bezorgd over een opmerking van Kok dat het kabinet de politieke situa tie in de landen waar de meeste asielzoekers vandaan komen gaat onderzoeken. Het kabinet wil weten of de omstandighe den daar het aantal toegelaten asielzoekers rechtvaardigen. Kok beklemtoonde daarbij dat het kabinet niet de kant op wil van aanscherping van het be leid maar dat elke asielzoeker nog steeds individueel zal wor den beoordeeld. Tbch was dit voor Krajenbrink reden om daags daarop bezorgd voor de TROSrradio te reageren. Hij vond dat zo'n onderzoek niet moet leiden tot aanscherping van het beleid. „We moeten geen dammen opwerpen" en „wij zullen onze bijdrage moe ten leveren", aldus de christen democraat, die het verder eens zei te zijn met het beleid van minister D'Ancona om de ge meenten meer te laten doen aan de opvang van asielzoe kers. Weinig heil Minister D'Ancona zelf bleek tijdens een vraaggesprek voor de NOS-televisie weinig heil te verwachten van de plannen van Kok. Zij noemde het maar de vraag of zo'n lijst als criteri um voor de toelating effect zal hebben op de instroom van vluchtelingen want verreweg het grootste deel van de asiel zoekers die Nederland binnen komen is afkomstig uit onveili ge landen, zo zei zij. Middel (PvdA) zei niet precies te be grijpen wat Kok met zijn voor stel bedoelt. „Zo'n lijst in in strijd met onze uitganspunten dat iedere asielzoeker indivi dueel moet worden beoor deeld", zo zei hij zondag. CDA- fractievoorzitter Brinkman liet zaterdagavond voor de NOS-televisie er geen mis verstand over bestaan dat hij, ook zijn fractielid Krajen brink, het kabinetsbeleid steu nen. Wel moet er iets aan worden ge daan dat mensen met valse ver wachtingen op reis naar Neder land gaan. Hij pleitte voor Eu ropese afspraken om te voorko men dat mensen op goed geluk gaan reizen. D66-leider Van Mierlo bepleitte zaterdag het zelfde tijdens een partijcon gres in Veldhoven. Brinkman zei dat er iéts mis is in de pro cedures. We slagen er niet in om duidelijk te maken wie er wel en niet mogen blijven, zo bleek uit zijn woorden. Er moe ten snellere procedures komen om economische vluchtelingen naar hun land van herkomst te rug te laten keren „want het zwerven hier is voor niemand een plezier", zei de christen democraat. Ook binnen D66 speelde deze kwestie dit week einde. Tijdens een partijcon gres in Veldhoven waarschuw de partijvoorzitter Vrijhoef er voor dat de politieke discussie over de asielzoekers allengs meer over de vorm dan over de inhoud gaat. In de wandelgan gen viel bovendien te beluiste ren dat de D66-kopstukken niet al te gelukkig zijn met het optreden van burgemeester Gruyters van Lelystad. Kritiek Gruijters Gruijters uitte donderdag felle kritiek op het asielbeleid van minister D'Ancona om de op vang van asielzoekers groten deels naar de gemeenten over te hevelen. Volgens Gruijters worden er gewoon te veel men sen in Nederland toegelaten. Dat op het bordje van de ge meenten schuiven noemde hij „een onbillijke verdeling van zorgen". Hoewel ook partijlei der Van Mierlo zaterdag vond dat de gemeenten hun aandeel moeten leveren, achtte hij het evenmin juist dat bewindslie den „onverhoeds een kanjer van een probleem doorschui ven zonder er een oplosing bij te leveren". Volgens Gruijters is het tijd voor de vraag of de samenleving wel in staat is zo veel asielzoekers op te vangen. Gruijters opstelling was zon dag voor de voorzitter van de Adviescommissie Minderhe den in Lelystad, Juan Codring- ton, reden om met onmiddellij ke ingang zijn functie neer te leggen. HILVERSUM - Een meerder heid van 'de Nederlandse be volking (57 procent) vindt dat Nederland niet moet stoppen met het toelaten van asielzoe kers en vluchtelingen. Dat blijkt uit een enquête die het NIPO heeft uitgevoerd in op dracht van de AVRO-radio. De enquête is vrijdag gehouden onder 500 mensen van 18 jaar en ouder. Van de ondervraagden ant woordde ongeveer, een derde deel (33 procent) bevestigend op de vraag of Nederland zo vol is, dat er geen asielzoekers en vluchtelingen meer mogen worden toegelaten. Een opmer kelijke uitkomst van de enquê te is dat niet meer dan één op de vijf ondervraagden (21 pro cent) zelf met een asielzoeker of vluchteling in contact is ge weest. Van deze groep had de helft (50 procent) een positieve ervaring, ongeveer een vijfde deel (19 procent) beoordeelde dit contact als negatief. Onge veer een derde deel (30 procent) van deze Nederlanders staat neutraal tegenover contacten met asielzoekers en vluchtelin gen. Volgens het NIPO heeft drie kwart van de Nederlandse bevolking (77 procent) de in druk dat de regering het vluch telingenvraagstuk niet in de hand heeft. Negen procent denkt dat het kabinet de toestroom wel voldoende on der controle heeft. Op de vraag welke politieke partij het vraagstuk het best behandelt, heeft één op de zeven Nederlan ders (69 procent) geen ant woord. TILBURG - In politiek Tilburg is beroering ont staan over de zwemgewoonte van burgemeester G. Brokx. Drie keer in de week trekt hij 's ochtends zijn baantjes in het zwembad aan de Ringbaan-Oost, terwijl het bad dan voor anderen gesloten blijft. Bezoekers van het zwembad, die enkele keren hadden moe ten wachten totdat Brokx was uitgezwommen, hadden zich daaraan gestoord en bij de So cialistische Partij geklaagd. Fractievoorzitter M. Kox stelde daarop de kwestie aan de orde tijdens een commissievergade ring. Volgens wethouder van Sportzaken J. Timmermans is er niets aan de hand. Twee jaar geleden is tussen hem en de burgemeester afgesproken dat Brokx mag zwemmen voordat het bad voor het publiek open gaat. Brokx betaalt daarvoor f 5,25 per keer. De kwestie wordt binnenkort tijdens de begro tingsbehandeling opnieuw door de SP aan de orde gesteld. Ook wil deze partij dan weten hoe het kan dat Brokx voor zijn'werk jaarlijks 75.000 kilo meters in zijn dienstauto af legt. Dat zijn 250 kilometers per dag. Vorige week nog zat Brokx twee dagen in Portugal. Dat betekent dat hij 750 kilo meter op een dag moet rijden om dat weer te compenseren", aldus SP-fractievoorzitter M. Kox. „Beneden alle peil om daar zo'n zaak van te maken." Zo reageerde de woordvoerder van burgemeester G. Brokx van Tilburg zondagavond op de actie die de SP heeft onderno men tegen het drie keer per week solo-zwemmen van Brokx. „De burgemeester zwemt al vijf jaar. De laatste twee jaar, vanwege zijn hernia, ook als therapie. Het bad gaat pas om half negen open. Voor de burgemeester is dat te laat. Hij zou dan te laat op het stad huis zijn. Dat andere bezoekers op hem zouden hebben moeten wachten is bij ons niet be kend", aldus de voorlichter. Over de suggestie van de SP dat Brokx nooit 75.000 kilome ters in zijn dienstauto zou kun nen afleggen, zegt hij: „Dat zijn begrote kilometers. Nor maal gesproken rijdt de burge meester in zijn dienstauto 62.000 kilometer, waarvan er 12.000 declarabel zijn bij der den". DEN HAAG - De problemen met de opvang van asielzoe kers worden opgelost, als de nieuwe vreemdelingenwet wordt ingevoerd. Dat heeft mi nister Hirsch-Ballin (justitie) maandag voor de NCRV-radio gezegd. De bewindsman sprak de hoop uit dat de wet snel door de Eerste Kamer wordt aanvaard en vervolgens voor 1 januari in werking kan treden. De nieuwe regels versnellen de procedure die een asielzoekers moet doorlopen waarin wordt bepaald of de vluchteling in Nederland mag blijven. Vol gens Hirsch-Ballin wordt een aanzienlijk deel van de op vangcapaciteit belast door eco nomische vluchtelingen die uiteindelijk ons land weer moeten verlaten. De nieuwe wet moet juist voor deze groep de procedures ver korten. door Mare Legendre Cêj&e,ees0WM£ jociul idaf6 ccmi£MtA££A uJArf UJÉÉrT jij oueg 2aMSoK)PeGe4ti&£A) Maandag 1 november Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 2 november Zierikzee Cursus Kandalini Yoga. Club huis De Lichtboei, Poststraat 37. 09.30-11.00 uur. Najaarsvergadering ANBO- Zierikzeé. In De Driehoek. 14.00 uur. Voormalig CSG-gebouw in Malta, lokaal 18. 20.00-22.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Donderdag 4 november Zierikzee Start Tbchnika-10, elektronica, cursus voor meisjes van 10 tot 12 jaar. De Lichtboei, Post straat 37. 16.00-18.00 uur. Ouderavond obs Theo Thijs- senschool. 20.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. 19.00 tot 22.30 uur. Vrijdag 5 november Zierikzee Optreden Miel Cools in Con certzaal. 20.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. 16.00 tot 23.00 uur. Zaterdag 6 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o-theek aan Mosselboomgaard. 10.00 tot 11.30 uur. Bazar in recreatiezaal van Cor- neliastichting. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ars Musica concert baroken- semble. Lutherse kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Zang- en orgelavond. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst in kader van Tus sen hemel en aarde in Slot Haamstede. 14.00 uur. Klaverjasmiddag senioren. De Schutse. Vanaf 14.00 uur. Optreden Juke Joints. Jonge rencentrum Big S. 22.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. 11.00 tot 20.30 uur. Maandag a november Zierikzee Presentatie informatiefolder Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector. Aula multifunctio neel centrum. 14.00 uur. Dinsdag 9 november Zierikzee Creatieve avond van CPB. Zaal van de Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Dreischor Verkoping Welfare handwer ken. Dorpshuis. 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 10 november Zierikzee Open koffie-ochtend voor vrouwen. Hervormd Kerkcen trum. Vanaf 08.45 uur. Spelmiddag. De Lichtboei. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Informatie-avond Problemen borstvoeding oplossen en voor komen. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Donderdag 11 november Burgh-Haamstede Koffie-ochtend ouderen. Bi bliotheek De Schutse. 10.00- 12.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee Gospelmusical The Apostle. Grote Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Huis-aan-huis oliebollenver koop van Nu met Hope. Vanaf 09.00 uur. Klaverjasmarathon. Dorps huis De Schutse. 09.30-18.00 uur. Maandag 15 november Brouwershaven Aanbieding vegetatierapport Noord-Zeeland. Stadhuis. 09.00 uur. Verkoping Welfare handwer ken. Woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verkoping Welfare handwer ken. Hervormd Kerkcentrum. 14.00 tot 16.00 uur. H WHTHBÜHi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2