Zevibel trekt het uitzicht op de Oosterschelde in twijfel Peugeot komt met luxe Selection-modellenreeks De film-operator laat het afweten DE NOBELPOORT BV Drukte bij Zwemvierdaagse Onderdak In beperkte oplage Voorzitter J. de Voogd merkt (nog) niets van terugtredende overheid The Juke Joints in Big-S Zeeuws Meisje en Gringo in zevende Live in Kats VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 NR 25452 7 ZIERIKZEE - Enige haast is geboden, want de oplage is beperkt. Zolang de voorraad strekt biedt Peugeot onder de naam Selection een complete serie spe ciale modellen op de markt. Peugeots met die toevoeging zijn voorzien van aan trekkelijke extra's die het spreekwoordelijke Franse comfort nog vergroten. De Peugeot 106 Selection is ge baseerd op de XR 1.1 en voor zien van getint glas, centrale deurvergrendeling met af standbediening en elektrisch bedienbare voorportierruiten. Van huis uit is de 106 al zeer compleet met onder meer ta pijt tot in de kofferruimte, een klokje, dashboardkastje met klep en interval op de ruitewis- sers. En wat men niet ziet maar wat wel nadrukkelijk aanwe zig is, is de energie- absorberende kreukelzone en het snelblokkeerssysteem van de veiligheidsgordels voor. Zaken De Peugeot 405, onder meer be kroond als Auto van het jaar en Zakenauto van het jaar, is in Selection-uitvoering voorzien van stuurbekrachtiging, een bestuurdersstoel met verstel bare lendesteun en speciale be kleding. Van huis uit heeft de ze Peugeot al van binnenuit verstelbare buitenspiegels met verwarming, in hoogte verstel bare veiligheidsgordels met snelblokkeersysteem en ver- stevigingsbalken in alle portie ren. De Franse automobielfa brikant speelt tijdens de actie ook in op de wensen van de ko pers: de 405 Selection is ook be schikbaar met een 1.9 diesel motor en als Break. Ook het vlaggeschip van Peu geot, de 605, is er in Selection- uitvoering. Deze comfortabele reiswagen is in Selectionuit- Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF PEUGEOT Oudeweg 2-6 Zierikzee Telefoon 01110-14453 YERSEKE/BRUINISSE - „Hoelang nog zal de Oosterschelde het werkterrein blijven voor vissers en biolo gen"? Deze vraag stelde Zevibel-voorzitter J. de Voogd onlangs in een toespraak ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe RIVO-lahoratorium in Yerseke. De Voogd haakte daarmee in op een van de grote pluspunten van het nieuwe laboratorium vlakbij en met uitzicht op de Oosterschelde. Bij het overbrengen van de feli citaties namens de belangen vereniging Zevibel, plaatste de voorzitter grote vraagtekens bij het feit dat de overheid zich als een zogenaamde 'terugtre dende overheid' zou gaan opstellen. In de praktijk blijkt daar nog weinig van reageerde De Voogd zichtbaar teleur gesteld: ,,Ik moet helaas con stateren dat dat in elk geval niet voor de visserij geldt." Het ligt voorzitter De Voogd (en de zijnen) uitermate zwaar op de maag dat nog lang niet iedereen zich voldoende reali seert dat de liefde niet van één kant kan blijven komen. Het traditionele geven en nemen, (voor het instand houden van een goede relatie onmisbaar), lijkt in de praktijk alleen van de visserijsector verwacht te worden. ,,Hoe lang nog", vroeg De Voogd aan zijn gehoor af komstig uit alle windrichtin gen. Hij vervolgde: ,,In ons kleine landje leggen we een ontemba- re niet te stuiten drang aan de dag om alles te willen regelen. In andere landen worden de schouders daarover opgehaald en dat terwijl onze volksaard er een is, zoals de geschiedenis ons leert, vol drang naar vrij heid en het afwerpen van knel lende banden. Gaat enerzijds de visserij gebukt onder een re gelgeving die verstikkende banden legt rondom een be drijfstak die van nature ge wend is alleen rekening te hou den met de wetten der natuur, anderzijds zijn er ontwikkelin gen, de meeste door menselijk ingrijpen, die tot verarming van de visbestanden en achter uitgang van de schelpdiercul tures hebben geleid. Plaats hierbij de overdreven zorg om en zodoende ongebreidelde groei van het vogelbestand en het plaatje in Nederland is compleet", verklaarde De Voogd die onderstreepte dat een bepaalde hoek de zwarte piet voortdurend bij de visser man neerlegt." Jan en alleman De Voogd brak een lans voor het gezamenlijk overleg met al le betrokken partijen. Goed onderbouwde mosselzaadin ventarisaties vindt Zevibel pri ma. En een gereguleerde mos selzaadvisserij heeft een mos selkweker ook niets op tegen. Wat De Voogd wel tegen de borst stuit is dat de zogenaam de terugtredende overheid haar beleidskeuzes maak't (on der meer voor de Voordelta), zonder dat voldoende onder zoeken naar mogelijke positie ve en negatieve effecten zijn ge daan. Met de eenzijdige advie zen van een bepaalde groep bi ologen en met veronderstellin gen en aannames van Jan en al leman in de hand ploetert men volgens de Zevibel-voorzitter door met eenzijdig cijfermate riaal. De alternatieven die door het visserijbedrijfsleven worden aangedragen worden in de meeste gevallen terzijde geschoven. De Voogd: Diezelf de overheid zegt dan later, zo als bij het aanvragen voor een mosselzaadvergunning, toon maar aan hoeveel zaad er ligt dan bepalen wij wel hoeveel er voor de vogels moet blijven lig gen. Is dat nu niet een beetje omkeren van wat wij noemen de gewone gang van zaken." Degelijk Zonder hoog van de toren te willen blazen liet de Zevibel- voorman in dorpshuis De Zaete in Yerseke duidelijk doorsche meren zich niet kiplekker te vinden, door alsmaar water in de wijn te doen: ,,Wij voelen ons echt niet altijd even be haaglijk met dat soort beper kende maatregelen. Wij geven de voorkeur aan overleg en daarmee bedoelen we de voor stellen van onderop bespreek baar maken en daarna goede controleerbare afspraken ma ken." De Zeeuwse voorman draaide de uitlaatklep dicht nadat hij had benadrukt dat Zevibel zich niets onrechtma tigs wil toeëigenen, ook al heeft de visserij de oudste rechten. De volgens zijn zeggen bekritiserende organisaties moeten dit echter ook niet blij ven doen. ,,Wij dragen een geza menlijke verantwoordelijk heid voor economie en ecologie en hechten waarde aan een ge degen onderzoek zoals het RI- VO/DLO dat met waarborg en objectiviteit doet", aldus De Voogd, die tot slot aangaf slechts te willen pleiten voor inspraak met de directe be langhebbenden. Tot eind oktober Neeltje Jans Expositie Piet Visscher in Delta Expo; dage lijks tussen 10.00 en 17.00 uur. Tot eind oktober Burgh-Haamstede Expositie kunstwerken Móricz Góth, Sarka Góth en Ada Lowith. Galerie Borsboom, Ach terweg. Donderdags van 11.00 tot 17.00 uur. Vrijdags van 11.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdags van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 13 november Burgh-Haamstede Tussen hemel en aarde, kunstwerken van Waldo Bien. Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 31 december Neeltje Jans Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Topshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Vanaf november gesloten op maandag en dinsdag. ZIERIKZEE - De film Jungle Book van Walt Disney die afgelopen woensdag in de Concertzaal gedraaid zou worden ging onverwachts niet door. Dit kwam doordat de film-operator verstek liet gaan. Dit laat ■het samenwerkingsverband Zierikzee Aktief weten. Vele kinderen en ouders heb ben tevergeefs in de kou staan wachten tot de film zou begin nen. Maar helaas kwam de filmoperator niet opdagen. Om dit nog een beetje goed te ma ken voor jong en oud heeft Zie rikzee Aktief besloten de film alsnog te draaien, maar de toe gangsprijzen te verlagen naar ƒ5,-. Dit zal gebeuren op zaterdag 30 oktober, zelfde tijd (14.30 uur, zaal open 14.00 uur) en dezelfde plaats (Concertzaal). BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 6 november vindt in Jongerencentrum Big-S een live-optreden plaats van de Rythm and Blues Band The Juke Joints. De band, die beging jaren tach tig werd opgericht liet zich in spireren door onder andere Ro- ry Galagker en Stevie Ray Vaughn. The Juke Joints zijn onlangs op tournee geweest in België, Frankrijk en Duits land. En natuurlijk in Neder land waar ze onlangs op het Beachpopfestival in Burgh- sluis te zien zijn geweest. Hun eerste LP. Dancing Shoes, nam de band op in 1986. Dit jaar brachten ze een splinternieuwe CD uit onder de naam Look for You. Wie ze wil zien en horen kan te recht in jongerencentrum Big- S, Sluispad 48 in Haamstede. Aanvang: 22.00 uur en de zaal is om 20.00 uur open. DEN HAAG - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft donderdagmiddag omstreeks vijf uur in de gemeente Uden een Amerikaanse vliegtuig bom gedemonteerd. Het pro jectiel werd 's ochtends bij toe val langs de Goorkensweg blootgelegd door een graafma chine. UTRECHT - Do ontsporing van delen van een goederen trein bij Lage Zwaluwe, afge lopen woensdag, vond plaats op een nieuw type wissel, liet is evenwel nog niet te zeggen of dat iets te maken beeft gebad niet bet ongeval, aldus vrijdag ochtend een woordvoerster van NS. len langs is geweest om wat te vertellen over het Ronald Mc Donaldfonds. Het fonds, dat bij de grote kinderziekenhui zen in Nederland verblijfs- ruimte creëert voor ouders van patiëntje^, staat dit jaar cen traal tijdens de Zwemvier- daagse. Massale deelname Via een sponsorkaart kunnen de deelnemers aan het evene ment geld bijeen zwemmen voor dit goede doel. Hoewel ze pas na afloop van de vierdaag se, wanneer de sponsorkaarten zijn ingeleverd, over precieze cijfers kan beschikken, weet Laura Krijgsman nu al dat de Zierikzeese jeugd massaal deelneemt aan de sponsoractie. Ongeveer vijfhonderd kinde ren hebben zich aangemeld voor de Zwemvierdaagse en het overgrote deel van hen doet gelijk mee aan de sponsorac tie". ,,Ik hoor ze er met elkaar over praten en ze komen vol enthou siasme de stempeltjes laten zien die ze op hun sponsor kaart hebben verzameld". Be halve het zwemmen van baan tjes (dagelijks twintig) is er dit jaar tijdens de Zwemvierdaag se nog van alles te beleven. Rust Roest Zo worden dagelijks demon straties gegeven van activitei ten die in het water kunnen worden gedaan, zoals peuter- zwemmen, aquatraining en reddingsactiviteiten. Woens dagmorgen gaf Mario de goo chelaar een show in de sport hal die voor de gelegenheid tot theatertje was omgebouwd en in de hal van het zwembad staat een stand van Rust Roest. Op zaterdag 6 november wordt in het zwembad de opbrengst van de sponsoractie voor het Ronald Mc Donaldfonds be kend gemaakt. De Brusingseband Gringo treedt samen met Zeeuws Meisje op in Kats. KATS - Zondag 7 november treedt de Schouwse Band Zeeuws Meisje en 'Brusingse' Gringo op tij dens het LiVe in Kats evenement in het dorpshuis De Vriendschap in Kats op Noord Beveland. 'Brusingse' behoeft enige uit leg, Deze band heeft leden uit Bruinisse en Vlissingen, trek dit bij elkaar en je hebt Brusin- gen. De groep werd opgericht door Rinko, de ex-zanger van de bekende Rock Roll forma tie The Starshooters. Zij staan garant voor pakkende, dansba re en herkenbare songs van ei gen plank, welke worden afge wisseld met covers van onder andere Inxs en Tears for Fears. Deze in eind 1991 opgerichte formatie heeft in zeer korte tijd kans gezien een uitsteken de live-reputatie op te bouwen en kan prat gaan op een prima podiumpresentatie en een bij zonder professionele show. Zeeuws Meisje De Schouwse band Zeeuws Meisje is geformeerd rond gita rist Robin van Damme, gebo ren in Zeeland. Zijn grootste hobby is hét verzamelen van bierpullen maar desondanks weet hij toch nog tijd vrij te maken voor z'n gitaren. De zangeres is Margaret, Olaf de gitarist/bassist en later kwam Louis als drummer. Ze be schrijven zelf hun muziek als vette» klei-rock. Live in Kats werd in 1989 in het leven geroe pen toen de Katse jeugdsoos haar vijfjarig jubileum vierde. De leden hadden toen een op tilden van een band georgani seerd. De reacties hierop waren zo enthousiast dat besloten werd om hier een goede ge woonte van te maken, een paar maanden later stond de volgen de groep op de planken. Dit was Live in Kats II. Inmiddels staat nummer zeven voor de deur: Op zondag 7 november om 16.00 uur, zaal open om 15.30 uur. 670 kinderen en volwassenen zwemmen deze week tijdens de Zwemvierdaagse in Onderdak twintig baantjes ofwel 500 meter per dag. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Het is hier een echte heksenketel, maar wel gezellig", aldus zwem-onderwijzeres Laura Krijgsman uit Zierikzee. Samen met haar collega's heeft zij deze week het toezicht op de ruim 670 mensen die deelnemen aan de Zwemvierdaagse in het sportcentrum Onderdak in Zierikzee. Het aantal van 670 deelnemers is een absoluut record vergele ken met de resultaten van de afgelopen jaren. ,,In de eerste jaren nadat men in Onderdak begon met de Zwemvierdaagse in de herfstvakantie, namen ook wel zo'n zes a zevenhon derd mensen deel. Maar in de loop van de jaren is dat steeds iets verder terug gelopen. "ïn 1992 en de jaren daarvoor na men ongeveer vijfhonderd sportievelingen deel aan de Zwemvierdaagse. Volgens Laura Krijgsman wordt de grote belangstelling dit jaar vooral veroorzaakt doordat personeel van het zwembad bij diverse basisscho- voering standaard 'voorzien van een anti-blokkeer rem- systeem en metallic-lak. Stan daard heeft de bestuurder van de 605 al de beschikking over stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling en een ver stelbare lendesteun voor de bestuurdersstoel. hoofdsteunen op de voorstoe- len zijn kantelbaar. De 306 Se lection is gebaseerd op de 306 XR 1.4 en dat is een wagen die standaard al is uitgerust met getint glas, ruitewissers met twee snelheden en interval en een. interval op de ruitewisser achter. Het verwarmingssysteem is links en rechts afzonderlijk re gelbaar. Het rustgevende inte rieur is stijlvol afgewerkt met een dikke moquette vloerbe dekking. De 306, de succesvolle opvolger van de 309, is er ook in Selection-uitvoering. Extra op de 306-Selection is metallic-lak en centrale deurvergrendeling met afstandbediening. Verder is de wagen voorzien van elek trisch bediepbare voorportier ruiten en mistlampen voor. De bestuurdersstoel is in hoogte verstelbaar en voorzien van een verstelbare lendesteun. De Diesel De 306-serie is met de intro- duktie onlangs van een aantal nieuwe diesels uiterst com pleet geworden. De midden klasser van Peugeot is te krij gen met een 1.9 diesel in het vooronder die 70 pk aan de voorwielen aflevert. De snelste 306-diescl is de 306 XTdt met een 1.9 liter Turbodiesel van 92 pk sterk. Dat is voldoende voor een topsnelheid van 180 kilo meter per uur en een accelera tie van nul naar honderd in 12.4 seconden. Ook de populaire 306 is er in Selection-uitvoering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7