Over ongelukjes thuis en hoe die met wat foefjes te voorkomen zijn Voorlichting ouderen in yorm van project A PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND ,,Na een valpartij zijn ouderen vaak onzeker en bang om opnieuw te vallen'' Sport Overdag manifestatie in Onderdak VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 NR 25452 5 gezet. Een duik in de koelkast is aanmerkelijk eenvoudiger Jranneer die op een verhoginkje wordt gezet. Onmisbaar, zeker voor alleenstaande ouderen die bang zijn dat zij in geval van nood verstoken blijven van hulp, is de beschikking over een alarm. Via de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening kunnen ouderen zich hiervoor aansluiten bij de Stichting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland. Met een zendertje dat de oudere altijd* bij zich moet dragen kan hij 24 uur per dag hulp vragen in noodsituaties. Aansluiting op dit alarmsysteem is overigens niet de enige mogelijkheid om verzekerd te zijn van hulp in het geval het mis gaat. Ook telefooncirkels bewijzen volgens Tineke van Duren goede diensten. Alleen dergelijke telefooncirkels, waarbij een groepje mensen elkaar elke morgen even belt om te zien of die ander oke is, worden volgens de wijkziekenverzorgende hier door iedereen gemist. ,,In elke gemeente zou zo'n telefooncirkel moeten zijn" vindt ze, want behalve een stukje sociale controle biedt zo'n telefooncirkel ook de gelegenheid om even met de ander te praten. Tblefooncirkel, alarmapparaat...'t zijn weliswaar prima middelen om snel te kunnen reageren als het met de oudere mis gaat, maar 't zijn niet de enige oplossingen. Een stukje betrokkenheid door de buren of de buurt is natuurlijk minsten^1 zo goed. ,,Voor de oudere is dat een veilig idee, maar 't wordt wat minder, zeker in de stad" is de ervaring van Tineke van Duren. Een beetje attent zijn voor elkaar kost misschien een paar minuten maar kan in geval van nood weieens van levensbelang zijn. Dat geldt ook voor een juist gebruik van het alarmzendertje. Het probleem waarmee Tineke van Duren regelmatig wordt geconfronteerd is dat kinderen of hulpverleners de ouderen voorzien van dergelijke hulpmiddelen, zonder veel tijd te besteden aan de uitleg hoe het werkt. In korte tijd krijgen ouderen dan zoveel informatie over zich heen dat ze het spoor bijster raken en paniekerig worden als ze per ongeluk het apparaatje inschakelen. ,,Die informatie zou eigenlijk stukje bij beetje gegeven moeten worden en hier ligt eigenlijk eeh taak voor de familieleden" vindt ze. FOTO'S JOOP VAN HOUDT TEKST ROSALIEN KORSTANJE Met medewerking van wijkziekenverzorgende Tineke van Duren Documentatie: Veilig op leeftijd, brochure van de Stichting Veiligheid ZIERIKZEE In sportcentrum Onderdak in Zierikzce is het woensdag 17 november een drukke en vooral sportieve bedoening. Tussen 09.00 en 12.00 uur kunnen senioren-in-bewcging oftewel „sportieve knarren" zich daar uitleven met volleybal, badminton, zeskamp, tafeltennis, koersbal en Vlaamse volksspelen. Daarvoor wordt een entreeprijs van 2,50 gevraagd. Meer informatie over deze manifestatie is verkrijgbaar bij de Zeeuwse Sportraad, telefoon 01182- 3534. 'v* soms heel eenvoudige ingrepen kan de oudere zelf veel doen aan de veiligheid in huis. Bij voorbeeld door het vaasje met fresia's niet op de televisie te zetten. Wordt er water gemorst dan kan er immers kortsluiting optreden. Ook kan de oudere eens een kritische blik op de inrichting van zijn kamer werpen. Staat het niet te vol met robuuste meubelen en hoe zit dat met de kleedjes, iets waar veel ouderen dol op lijken te zijn? Bij de inrichting is het volgens Tineke van Duren een eerste vereiste dat de oudere voldoende ruimte heeft om zich eventueel met een looprek te verplaatsen en ook moeten de meubelstukken in de kamer voldoende stevig zijn omdat ouderen die vaak als steun gebruiken. Het euvel van kleedjes met omkrullende hoeken kan volgens de wijkziekenverzorgende vrij simpel worden voorkomen door onder de kleedjes een reep dubbelzijdig kleefband of een antislip onderlaag te plakken. Dit is te koop bij de meubel- of tapijtzaak. Uit vrees voor een glijpartij hebben sommige ouderen een broertje dood aan douchen of baden. Dat hoeft niet, want met rubberen matjes of gekleurde badstickers wordt de kans op een slippertje aanmerkelijk kleiner, terwijl enkele stevig bevestigde handgrepen (te koop bij de doe het zelf-winkel) verder het nodige houvast geven. Wie het „slipgevaar" helemaal tot het minimum wil beperken kan de vloer van de badkamer ook betegelen met anti-sliptegels. Ouderen die graag een wat hogere toiletpot willen behoeven niet altijd een ZIERIKZEE - Moeder, toe ga mee een ommetje maken, 't is nu zo lekker buiten en 't is goed voor je, want je hebt de laatste tijd zo'n echte binnenzit-kleur", 't Is ongetwijfeld goed bedoeld, maar moeder wil niet. Die is na een valpartij enkele maanden geleden, waarbij ze haar enkel brak, met geen stok de deur uit te krijgen. Bang dat ze weer zal vallen. Wijkziekenverzorgende Tineke van Duren van de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde kent dit verschijnsel maar al te goed. „Ouderen zijn na een valpartij vaak onzeker en bang voor herhaling. Daardoor gaan ze minder bewegen en lopen ze gevaar in een sociaal isolement te raken" zegt ze. Maar ook het gezichtsvermogen, de soepelheid en het reactievermogen worden minder en kunnen ouderen een val minder goed opvangen. Voorkomen is in alle gevallen, maar zeker ook voor ouderen beter dan genezen. Want de nasleep van zo'n valpartij kan een mens behoorlijk ontregelen. Niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk. Tineke van Duren weet dat maar al te goed. „Door zo'n ongeluk thuis krijgt het zelfvertrouwen een behoorlijke deuk en uit vrees om opnieuw te vallen gaan ouderen zich of heel verkrampt of nauwelijks nog bewegen". Een ongewenste situatie want gezond ouder worden betekent ook zoveel en zolang mogelijk blijven bewegen om lijf en leden soepel te houden. Bovendien raakt de oudere eerder in een sociaal isolement als hij uit vrees voor een nieuwe valpartij niet meer goed naar buiten durft. Om dat proces te doorbreken is het volgens Tineke van Duren belangrijk dat ouderen hulp vragen en aanvaarden. Een loopje aan de arm van een familielid of buurvrouw kan een behoorlijke opsteker voor het gedeukte zelfvertrouwen van de oudere zijn en kan daardoor bevorderen dat hij na verloop van tijd zelf weer een wandelingetje gaat maken, al dan niet met behulp van een stevige wandelstok of een loopwagentje. Hoewel sommige ouderen daar nog weieens moeite mee hebben - „dan lijk ik echt oud" - is het nog altijd zo dat het beter is om met een stok te wandelen dan stijf te-worden achter de geraniums. Een aanzienlijk deel (ongeveer 30 tot 50%) van deze onfortuinlijke buitelingen en uitglijers is het gevolg van onveilige situaties in de woning zelf. Drempels, kleedjes, te hoge en moeilijk nieuwe pot te kopen; vaak is het mogelijk om onder de pot een 5 tot 7 centimeter hoge rubberen strip te plaatsen, waardoor het euvel ook is opgelost. Traplopen is zeker niet favoriet bij ouderen, de angst voor een buiteling van boven naar beneden is daar waarschijnlijk mede debet aan. Toch kan ook die trap een stuk veiliger worden gemaakt, bij voorbeeld door aan beide zijden leuningen te bevestigen en om de gehele trap (met anti slipstrips) goed te verlichten. Ouderen hebben immers meer behoefte aan sterker licht. Ook kan de overgang van de laatste trede naar de begane grond weieens problemen opleveren. Een mogelijkheid om te voorkomen dat de oudere daardoor een smak maakt is om de laatste trede te bedekken met een andere kleur vloerbedekking. Wie traplopen een zware beproeving vindt zal proberen om dit zo min mogelijk te doen. Het gevaar daarvan is dat de oudere in één keer zoveel mogelijk spullen mee naar boven of naar beneden wil nemen. „Niet doen" adviseert Tineke van Duren, want dan heeft de oudere nauwelijks nog houvast. Het klauteren op wankele trapjes en krukjes om bij vdörbëëld een raampje'dichf te doen of om uit-een yan de keukenkastjes een blikje te pakken is vragen om problemen. Problemen die niet nodig zijn omdat dat raampje net zo goed gesloten kan worden met een stok (bezemsteel) met een (kromme) spijker. Klimmen en bukken in de keuken is ook lang niet altijd nodig, wanneer alle vaak gebruikte spullen op reikhoogte worden Voor een buiteling, een fikse uitglijer of een behoorlijke smak behoef je heus geen halsbrekende capriolen uit te halen. Een simpel kleedje met omgekrulde hoeken, een spiegelgladde badkamervloer, een losse strip langs een van de traptreden of gewoon een wat wankel krukje. Dergelijke simpele objecten hebben al heel wat lichamelijk (en wellicht ook geestelijk) leed veroorzaakt. Je moet ze de kost geven die in hun haast of onoplettendheid hierdoor ten val zijn gekomen. De statistieken spreken wat dat betreft voor zichzelf: de meeste ongelukjes gebeuren thuis. Door dergelijke ongelukken belanden er jaarlijks alleen al 24.000 zestigplussers in het ziekenhuis en zo'n 2100 ouderen overlijden zelfs ten gevolge van zo'n ongeval thuis. Veruit de meeste brokken worden gemaakt door valpartijen zoals struikelen, uitglijden en. zwikken. Voor ouderen hebben dergelijke onverhoedse bewegingen nogal eens onaangename en verstrekkende gevolgen. Met het klimmen der jaren worden de botten door ontkalking brozer, waardoor ouderen sneller iets breken. sluitende ramen, onvoldoende verlichting, gladde vloeren, loszittende trapleuningen 't is slechts een greep uit de lijst van mogelijke veroorzakers van een ongeval. Door regelmatige voorlichting daarover en op aandringen van veelal de kinderen zijn ouderen volgens Tineke van Duren tegenwoordig meer ontvankelijk voor het nemen van maatregelen om hun woning wat veiliger te maken. „Ze zijn in ieder geval wel bewuster geworden waar het hun veiligheid betreft" is haar ervaring. Dat wil overigens nog niet zeggen dat ouderen massaal antisliptegels of rubberen matjes in hun badkamer leggen of dubbelzijdig kleefband onder de kleedjes bevestigen. Öe ervaring léert dat het vooral de kinderen zijn die hun ouders wijzen op de voordelen van dergelijke voorzieningen. Om de woning veiliger en dus ook meer ouderengeschikt te maken is het heus niet altijd nodig om ingrijpende verbouwingen en aanpassingen te doen. Met ZIERIKZEE - Oud word je vanzelf. Deze wijsheid strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Hoe iemand ouder wordt hangt af vaA verschillende factoren. Niet alleen de lichamelijke conditie speelt hierbij een rol, maar ook de medische en sociale voorzieningen en ie omgeving. Ouder worden hangt ook af va» de eigen houding: wat wil en kan iemand zelf doen om het ouder worden zo plezierig mogelijk te maken? De meeste ouderen willen gfaag op een prettige manier zo lang mogelik zelfstandig blijven wonen. Kennis over gezondheid en allerlei regelingen en voorzieningen op dit gebied kan daarbij tot steun zijn. Daarom ook het project Voorlichting aan ouderen op Schouwen-Duiveland. Dit project wordt in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen-Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland. Die werkt hiervoor samen met verschillende instellingen en organisaties hier in de regio. Dit project loopt van februari '93 tot en met april '94 en bestaat uit verschillende vormen van voorlichtingsactiviteiten zoals gesprekken, themamiddagen, cursussen, folders en een serie artikelen iij de Zierikzeesche Niéuwsbode. Na een reeks vefhalen over financien en ouderenhuistve^ting richt de aandacht zich nu op gezondheid en alles wat daarbij komt kijken. In de practijk blijlïén er nogal wat misvattj/igen te bestaan ove/ gezondheid en ouder warden. Zo wordt er nogal eerts van uitgegaan flat de ouderdom bnvermijdelijk een gebrekkige gezondheid met zich ricebrengt. Maar ook de gtfdochte dat je daar als oudere weinig of niets aan kunt doen behoort tot het lijstje misvattingen. In de artikelen over het thema gezondheid die tot de tweede week van december in deze krant te lezen zijn staat de vraag centraal wat ouderen zelf voor hun gezondheid kunnen doen. Na eerdere verhalen over gezondheid in het algemeen en bewegen staat in dit derde artikel de veiligheid thuis en in de buurt centraal. Uit de statistieken blijkt immers dat heel wat ongelukken in de vertrouwde woonomgeving gebeuren. Ongevallen die eigenlijk te voorkomen waren. Waar het vaak mis gaat, maar vooral ook wat ouderen met vaak eenvoudige hulpmiddelen zelf kunnen doen om hun veiligheid in en om de woning te vergroten, daarover vertelt wijkziekenverzorgende Tineke van Duren. Dertien jaar komt ze op Schouwen- Duiveland bij de mensen - chronisch zieken en bejaarden - aan huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5