Loslopende ganzen als 'n remedie tegen hardrijders Geen vuurwerk bij scholen, kerken en bejaardencentra Burgers niet steeds van loket naar loket sturen Zierikzeese VVD somber over werkgelegenheid ligvanse PvdA steekt de draak met ontbreken verkeersremmende maatregelen SGP/RPF/GPV in algemene beschouwingen: Zierikzeese CDA bepleit „korte lijnentussen burgers en lokale overheid Algemene beschouwingen met tips om kloof burger/politiek te verkleinen Gehandi capten krijgen alsnog grijs kenteken Geluids overlast VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 NR 25452 3 ZIERIKZEE - „Laat overal in Zierikzee ganzen los lopen, want op de Grachtweg blijkt dit een uitste kende verkeersremmende maatregel te zijn. Omdat het treffen van verkeersremmende maatregelen vol gens de PvdA-fractie een moeilijke zaak lijkt, ko men de sociaaldemocraten in hun algemene be schouwingen voor de begroting van '94 met deze ori ginele suggestie, die beschouwd moet worden als een grapje met een serieuze ondertoon. Gekoppeld aan deze suggestie stellen de PvdA-ers het college de vraag of het wel bereid is om eens serieus naar andere verkeersremmende maatrege len te kijken. Behalve de wens voor meer verkeersremmers werpt de PvdA zich op als pleitbezorger voor de fietsers en voetgangers. Met name de routes naar school moeten zo veilig zijn dat ouders hun kin deren niet met de auto naar school hoeven te brengen. In verschillende gedeelten van de stad moet er een parkeervoor- schriftensysteem komen, waarin de belangen van de be woners voorop staan en de bin nenstad moet zoveel mogelijk worden gevrijwaard tegen ge motoriseerd verkeer. Bij de uit werking van het Verkeersstruc- tuurplan moeten alle belan gengroeperingen worden be trokken dus ook belangenver enigingen van voetgangers, fietsers en gehandicapten. Wijkconciërge Meer politie is niet dé oplos sing voor het terugdringen van de criminaliteit. Ook het zich prettig voelen in straat of wijk vergroot het gevoel van veilig heid. Daarom is inspraak bij de inrichting van de wijk een eerste vereiste. Ook doet de PvdA de suggestie om eens te denken aan een wijkconciërge, een man of vrouw die als aan spreekpunt in de wijk fungeert en die ook kleine klusjes kan uitvoeren. Voor de mensen die thuis wat hulp nodig hebben kan een zogeheten „wegwij zer" uitkomst bieden. Deze „wandelende vraagbaak" bezoekt de mensen thuis en in formeert hen over zaken als het aanvragen van hulpmiddelen, woonvoorzieningen en derge lijke. Met deze voorstellen gaat de PvdA wat verder dan de klusjesman die de fractie vorig jaar bepleitte. Om de wijk ook voor jongeren leefbaar te hou den, moeten ook zij worden ge hoord. Ouderenwoningen Enerzijds bepleit de PvdA het behoud van solidariteit tussen werkenden en uitkeringsge rechtigden, maar anderzijds begrijpt de fractie dat er maat regelen worden getroffen om het aantal uitkeringsgerechtig den zo klein mogelijk te hou den. Het is een taak van de ge meente om te proberen deze mensen door middel van werk uit het uitkeringencircuit te tillen. Een idee van de sociaal democraten is om in de buurt van de Corneliastichting enke le ouderengeschikte woningen te bouwen. Die bewoners kun nen gebruik maken van de voorzieningen in het verpleeg huis. Een paar woningen zou den gereserveerd kunnen wor den voor licht dementerende ouderen, zodat voorkomen kan worden dat echtparen op leef tijd vanwege dementie van el kaar gescheiden worden. Milieu „Een echt verantwoord milieu beleid komt nog steeds niet goed op gang" en "veel vorde ringen op het gebied van de mi lieutaken volgens het Natio naal Milieu Plan zien we niet". De Zierikzeese socia listen zijn uiterst kritisch over de milieu-inspanningen van de gemeente. Dat milieubeleid wordt vergeleken met „een bol derwagen die door mul zand wordt gesleept door een vader die eigenlijk geen zin heeft" en zo concludeert de PvdA dat „het milieubeleid in Zierikzee (in casu de uitvoering van BUGM-taken) op de rails is ge zet dankzij de milieu inspectie". Die heeft het colle ge een plan van aanpak opge legd wat betreft de uitvoering van de BUGM-taken. Het behoud van cultuur op Schouwen-Duiveland is be langrijk maar niet tegen elke prijs vindt de PvdA. Meer geld zal nodig zijn om de professio nele theatervoorstellingen hier te handhaven. Komen daarbij nog kosten voor het renoveren van de Concertzaal dan kan het kostenplaatje weieens erg hoog uitvallen. Is het financieel niet haalbaar om deze theater voorstellingen hier te houden, dan is het invoeren van een theaterbus wellicht een pas send alternatief. ZIERIKZEE - De achterliggende gedachte van de jaarwisseling leent zich niet voor het afsteken van vuurwerk en bovendien is dat geknal een ware plaag voor ouderen, gehandicapten, zieken en zeker ook voor dieren. Daarom bepleit de Zierikzeese SGP/ GPV/RPF-fractie in haar algemene beschouwingen een verbod op het afsteken van vuurwerk bij onder meer bejaardencentra, kerken, scholen en winkels. Bang zijn voor vuurwerk is niet de enige angst. In het alge meen scoort de onveiligheid hoog bij de burger. Ruim 40%. van de ouderen durft volgens de cijfers 's avonds niet meer de straat op. Goede voorlich ting om deze angstgevoelens te gen te gaan is dan ook op zijn plaats. De SGP/GPV/RPF- fractie gaat nog een stapje ver der door ook in te gaan op de oorzaken van de onveiligheid op straat. Dit is volgens de fractie te wijten aan het ter zij de leggen van Gods geboden. In diezelfde trant uit de fractie zich oók over de ontwikkeling naar meer flexibele arbeidstij den. Hoewel onduidelijk is of in de toekomst ook op zondag mag worden gewerkt, is de SGP/GPV/ RPF fractie daar wel huiverig voor. Voor alle verkeersproblemen in Zierikzee een oplossing vin den is een schier onmogelijke taak, maar wel moeten er maatregelen worden getroffen om de toenemende verkeers druk binnen de perken te hou den. De oude binnenstad moet leefbaar en bewoonbaar blij ven. De SGP/GPV/RPF-fractie wijst in dit verband op een ex periment, waarbij particuliere bedrijven die ook gerechtigd zijn om processen-verbaal op te maken, toezicht uitoefenen op het parkeren. Het zou een goe de zaak zijn als Zierikzee deze zaak nauwlettend volgt om te zien of dit uitbesteden van werk ook voor hier een goede oplossing is. Aandacht vraagt de fractie ook voor het vele af val in de buurt van het Hat- fieldpark. Een goed onderhou den Zierikzee bepaalt immers het aanzicht van de stad! Te hoog Ruim twee ton voor de aanleg van een kunstgras(hockey)veld vindt deze orthodoxe fractie op dit moment een onverantwoor de uitgave. Daarnaast is ook het gebruik van deze accommo datie op zondag een doorn in het oog van de SGP/GPV/RPF. Te hoog is zeker ook het bedrag dat nodig is voor het behoud van de theatervoorstellingen op Schouwen-Duiveland. Be dragen als 62.000,- voor '94 en daarna jaarlijks 48.000,- zijn te hoog gezien hetgeen volgens de RPF/SGP/GPV wordt gebo den. Daarnaast is de fractie ook om principiële redenen te gen deze uitgave. Verder moet er nogal wat gebeuren voordat het vroegere*CSG-gebouw ook echt oogt als multifunctioneel gebouw. Daarom wil de SGP/ GPV/RPF-fractie precies we ten welk prijskaartje daaraan komt te hangen. Milieu Een goede riolering en deugde- een ware plaag voor ouderen, gehandicapten en zieken(Archieffo- S GP/ RPF/GPV:Vuurwerk; to). lijke verwerking van het afval zijn belangrijk voor een goed milieubeleid. Het voornemen van het college om in '94 een ri- oïèringsplan 11 op te stéllen juicht'de SGP/RPF/GP V-frac tie dan ook'tbe. Haast maken met de plahnen voor Poortam bacht 10 is volgens de fractie nodig om te voorkomen dat de gemeente mensen met bouw plannen nee moet verkopen. De aanleg van een voet/fiets pad op de Westhavendijk, iets dat de RPF/SGP/GPV-fractie vorig jaar reeds bepleitte zal in 1994 wegens een gebrek aan geld niet haalbaar zijn. Jammer, zo zegt de fractie om dat daarvoor subsidie aange vraagd kan worden. Als het maar enigszins mogelijk is dan moet de gemeente hiervoor geld opzij leggen. Voor het her stellen van de kademuren aan de Vissersdijk moet het college eens nagaan of het rijk of de provincie wellicht een potje hiervoor hebben, want ook de ze werkzaamheden hakken be hoorlijk in het budget van de gemeente. ZIERIKZEE - Het vooraf inzien van vergaderstuk ken is leuk, mooi en aardig maar het zal de burger volgens de Zierikzeese CDA-fractie maar weinig in teresseren. Die burger vindt het belangrijker dat hij met zijn vragen en problemen niet van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Een loket waar hij te recht kan, zien de christendemocraten in hun alge mene beschouwingen voor '94 als een belangrijke handreiking naar de burger toe, want dienstbaar zijn, daar gaat het het CDA om. Diezelfde burger wordt nu ge confronteerd met behoorlijke verhogingen van allerlei hef fingen van waterschap en reini gingsdienst. De christendemo craten vinden daarvan dat het niet zo mag zijn dat die stijgin gen onder het mom van „het is voor het milieu" als vanzelf sprekend worden beschouwd. De gescheiden inzameling van afval is dan wel een goede zaak, het moet niet worden in gevoerd zolang de verwerking van dat afval nog niet hele maal is geregeld. Eenpersoons huishoudens moeten boven dien minder belast worden dan huishoudens met meerdere personen en ook moet het afval per gewicht en verwerking worden belast, want dan pas kun je volgens het CDA stellen dat de vervuiler betaalt. Veiligheid Een goede verlichting en een juiste beplanting, het stimule ren van sport en het voortzet ten van het drugsproject op re gionaal niveau. Met die aan dachtspunten kan <èe gemeente proberen om onveiligheid te voorkomen dan wel te bestrij den. Daarnaast hoopt het CDA dat de politie door de reorgani satie meer tijd overhoudt om op straat een oogje in het zeil te houden. Ook op verkeersge bied-heeft het CDA enkele sug gesties zoals onder meer de aanleg van parkeerterreinen aan de rand van het centrum, gratis parkeergelegenheid voor bewoners van de binnen stad en meer betaald parkeren voor korte duur. De christendemocraten vragen zich ook af of het niet voordeli ger is om het bestraten te pri vatiseren, er moet op dit punt nogal eens iets gebeuren in Zie rikzee. Binnen het onderwijs zijn de nodige veranderingen aan de gang. Een van de pluspunten van die veranderingen is dat de rol van de ouders binnen het openbaar onderwijs groter wordt en dat is iets wat .het CDA toejuicht. De fractie vraagt het college verder hoe het komt dat (te)veel leerlingen van Schouwen-Duiveland voor hun scholing naar elders afrei zen. Voor de verdere ontwikke ling van het toerisme ziet het CDA wel wat in de mogelijk heid om het natuur/cultuurtoe risme verder uit te bouwen (scenario 2 uit het onlangs ge presenteerde rapport naar de toeristisch-recreatieve moge lijkheden van Zierikzee). Om dat te realiseren is een regiona le aanpak ideaal. Zo'n aanpak is ook nodig voor het behoud van de professionele podium kunst op Schouwen-Duive land. Naar aanleiding van het idee van Westerschouwen om dit zelf te gaan regelen vraagt het CDA hoe het college nu ver der denkt te gaan. Eigen beheer In vergelijking tot de gemid delde uitgaven blijkt dat de uitgaven voor oudheidkunde/ musea in Zierikzee tien keer zo hoog zijn. Afgezien van de ka- pitaallast van de gerestaureer de gebouwen waarin de musea zijn gevestigd, houden die ho gere uitgaven ook verband met het feit dat Zierikzee haar mu sea in eigen beheer heeft. Daar om wil het CDA onderzocht zien of het ook in Zierikzee mo gelijk is om het beheer van de musea uit te besteden aan bij voorbeeld een heemkundige kring. Die moet dan wel kun nen rekenen op subsidie van de gemeente. De echte zwakkeren zijn de dupe van onjuist en frauduleus gebruik van uitke ringen, daarom vindt het CDA dat fraude moet worden af gestraft. Problemen met het vinden van huisvesting voor vluchtelingen zijn volgens het CDA niet van toepassing voor deze regio. Het gaat immers om twintig al lochtonen op een bevolkingsto taal van circa 32.000 inwoners. Bovendien speelt de woning nood hier niet zo'n grote rol als elders. ZIERIKZEE - Schaalvergroting, fusies (van de Zeeuwse waterschappen) en een gemeentelijke her indeling. Dat alles betekent dat er ongetwijfeld ba nen zullen verdwijnen. De Zierikzeese liberalen zijn in hun algemene beschouwingen voor '94 nogal som ber gestemd over de ontwikkeling van de werkgele genheid op Schouwen-Duiveland. Teleurgesteld zijn de liberalen ook over het ontbreken van ben eenduidig Schouwen-Duive- lands standpunt inzake de vor ming van één gemeente op Schouwen-Duiveland. Het sa mengaan in één gemeente is zelfs noodzakelijk vinden de li beralen. Om te voorkomen dat de afstand tussen politici en kiezers te groot wordt heeft de VVD wat suggesties in haar be schouwingen opgenomen. Zo kunnen hoorzittingen en com missievergaderingen (waarin hoofdzakelijk zaken over een kern of dorp worden bespro ken) in de desbetreffende kern of buurt worden gehouden. Het plan om vanaf november de raads- en commissiestukken een half uur voor de vergade ring voor burgers ter inzage te leggen juichen de liberalen toe. Wel is het belangrijk om in de gaten te houdeq of (veel) bur gers van deze mogelijkheid ge bruik maken. Onderhoud scholen Niet alles verloopt in de ogen van de VVD even vlot. De auto matisering, het toewerken naar een meer management- achtige organisatiestructuur binnen de secretarie en vooral het opstellen van een onder- houdsplanning voor schoolge bouwen zijn zaken die traag verlopen. Dat geldt volgens de VVD zeker voor genoemde on- derhoudsplanning. Reeds in de toelichting bij de begroting voor '91 werd daar over gesproken en vorig jaar antwoordde het college op vra gen van de WD dat gepro beerd zou worden om die on- derhoudsplanning voor juli '93 rond te hebben. Dit is niet ge realiseerd, waardoor de WD zich af begint te vragen of die planning „voor het college zo langzaiherhand geen genante vertoning wordt?" Wees nu eens duidelijk, zeg wanneer het rond is en maak dit waar" luidt het liberale advies aan het college. Verbreding samenwerking Het minimale aanbod aan pro fessionele theatervoorstellin gen op Schouwen-Duiveland moet behouden blijven. Daar voor is verbreding van de sa menwerking tussen de gemeen ten op Schouwen-Duiveland nodig. De VVD hoopt dan ook dat Bruinisse, (dat tot nu toe niet meebetaalde aan Uit in Zeeland) in de nieuwe situatie zo solidair is om ook een finan cieel steentje bij te dragen. Ook vragen de liberalen zich in dit verband af of er weieens ge dacht is aan het zoeken van sponsors voor dergelijke voor- stellingen.Die 7,5 ton die de ge meente vorig jaar reserveorde om dit jaar het vroegere CSG- gebouw op te knappen is te hoog gebleken. De VVD lijkt daarmee gelijk te krijgen. Op dit moment is er nog een be drag van 127.500,- niet be steed. Evenals het college is de WD van mening dat dit niet voldoende is om het gebouw het aanzien van een echt multi functioneel centrum te geven. Wat de aanpak van het milieu betreft hoopt de VVD dat de gemeente zaken als de uitvoe ring van BUGM-taken in de toekomst tijdig aan zal pak ken. Het feit dat het plan van aanpak te laat is ingediend heeft Zierikzee negatief in de publiciteit gebracht. Gezien de grote vraag naar rijtjeshuizen, twee-onder-een-kap woningen en dergelijke pleit de VVD er voor om snel met een bestem mingsplan voor Poortambacht 10 te komen. Verder wijzen de liberalen op de behoefte aan koopetagewoningen voor seni oren in of dichtbij de binnen stad. Dat moet er dan wel wat aantrekkelijker uitzien dan de nieuwbouw in Poortambacht 8. Volgens de VVD is het totaal plaatje daar volgens de wel standsnormen niet om over naar huis te schrijven. DEN HAAG - Gehandicapten die in een busje of bestelauto rijden waarvan de laadruimte niet kan worden benut voor personenvervoer, kunnen ge bruik maken van de belasting voordelen van het grijze kente ken. De cabine mag plaats bie den aan twee personen. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën schrijft dat in antwoord op vragen van de kamerleden Jorritsma en Van Rey (WD). Aanleiding voor de vragen was een uitzending van het tv-programma „Ook dat nog". Een gehandicapt echt paar dat gebruik maakte van een busje waarvan de laad ruimte was bestemd voor op slag van twee rolstoelen, had een naheffing gekregen voor de wegenbelasting (bpm). Inmid dels is die aanslag vernietigd. Verwachting t/m dinsdag 2 november| WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht oost 4 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht zuido. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 okt.Zon op 07.30, onder 17.12 Maan op 16.54, onder 07.30 31 okt. Zon op 07.32, onder 17.10 Maan op 17.24, onder 08.35 1 nov.Zon op 07.34, onder 17.08 Maan op 18.01, onder 09.38 Laatste Kwartier: 7 nov. (07.37). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dit weekeinde hebben we in Nederland droge en rustige herfstdagen. Een hogedrukgebied drukt een stempel op ons weer en houdt depressies op afstand. Of dit ook betekent dat de zon overal op beide dagen uitbundig schijnt is nog de vraag. Weliswaar voert een oostenwind dit weekeinde vrij droge lucht aan, maar desondanks kan er met name in de nanacht en ochtend toch mist of laaghangende bewol king ontstaan. Het blijft enigszins onzeker of de zon in staat is deze mist of wolken 's ochtends snel op te ruimen. In de middaguren voert de zon waarschijnlijk wel de boven toon. Het wordt ongeveer 9 graden. De oostenwind is meest matig van kracht. We danken het rustige weer aan een hogedrukgebied. Morgen strekt het zich uit van zuid-IJsland tot aan de Zwarte Zee. Ook op de wat langere termijn blijven de baro meterstanden in ons land aan de hoge kant. Het ziet er dan ook niet naar uit dat in het huidige weer beeld snel grote veranderingen ko men. ZIERIKZEE - Naar aanleiding van klachten over geluidsover last in de Sint Domusstraat in Zierikzee heeft de politie de geluidsinstallatie van S. in be slag genomen. Al eerder waren bij de politie klachten binnen gekomen over door S. veroorzaakte geluids overlast en was hij door de po litie gewaarschuwd. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 I ZI ERl KZEESCH E jSfü NIEUWSBODE BI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Fostbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3