Wallage ziet niet zoveel in voorstel bijstandscommissie WAO-voorstel Buurmeijer gunstig voor economie Software-pakket belastingaangifte Algemene Zeeuwse 'wm waterstanden &eees Aangifte van kleine criminaliteit per post PvdA houdt vast aan afschaffen LPG-toeslag Asielzoekers Centraal Plan Bureau: Vrees voor problemen met gemeenten eu m WEEKEND PRtRlfKTRY 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringenA ZEEUWS ZEKER >se*m Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Politie hoopt drempel weg te nemen APELDOORN - De bewoners van Apeldoorn hebben donderdag een formulier in de brieven bus gekregen waarmee ze per post aangifte kunnen doen van kleine criminaliteit. De poli tie van Apeldoorn hoopt op die manier een drempel weg te nemen en het aantal aangiften te laten toenemen. Dit heeft een woordvoerder bekendgemaakt. Al in 1991 begon de Apel- doornse politie met het ver spreiden van aangiftefor mulieren onder bedrijven. Een jaar later werden daar aan toegevoegd scholen, openbare instellingen en toeristische attracties. Vol gens een politiewoordvoer der ging het om een proef die goed uitpakte. In 1991 werd 113 keer extra aangifte gedaan, in 1992 was dat 973 en in de eerste zeven maan den van dit jaar kwamen 1.661 extra aangiften van kleine misdrijven binnen, fietsdiefstallen niet meege rekend. Per aangifte be droeg het schadebedrag ge middeld 1.005 gulden. Vorig jaar september werd beslo ten dat in '93 'oök dë'jfdbtl-r culieren een aangifteformu lier thuis zouden krijgen. Wanneer een bewoner wordt geconfronteerd met crimi naliteit, zoals diefstal of Vernieling, hoeft hij alleen maar het formulier in te vullen, een postzegel van 80 cent te kopen en het formu lier op te sturen naar de po litie. Deze stuurt vervolgens een kopie terug vergezeld van een nieuw formulier. De Apeldoornse politie denkt op die manier drie kwart van de gevallen van kleine criminaliteit, waar van anders nooit iets bij de politie bekend zou worden, alsnog binnen te krijgen. Het gaat om een proef van een jaar. Er worden 60.000 y; f briftüllei'èh'' verspreid DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer houdt vast aan haar voorstel om de belastingtoeslag op LPG af te schaffen voor autobussen, bestelauto's en vrachtauto's. Regeringspartner CDA stemt alleen in wanneer vast staat dat rijden op gas minder slecht is voor het milieu dan rijden op benzine of die sel. Dit bleek donderdagavond in de Tweede Kamer. Voor de PvdA'er Van der Vaart staat voor deze categorieën mo torvoertuigen al vast dat LPG milieuvriendelijker is dan an dere brandstoffen. Hij baseert zich onder andere op informa tie die de regering in de afgelo pen jaren aan de Kamer heeft verschaft. CDA-woordvoerder Reistma toonde zich niet op voorhand overtuigd. Op ver zoek van Reitsma zal staatsse cretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) in de loop van de vol gende week, vóór de stemming over de voorstellen van Van der Vaart, de Kamer informeren over de milieu-effecten van rij den op gas voor wat betreft au tobussen, bestelauto's en vrachtauto's. Op basis van die informatie zal de CDA-fractie haar stemgedrag bepalen. Het werd donderdagavond niet dui delijk of de PvdA-voorsteilen ook zonder het CDA een meer derheid kunnen halen. Wat personenauto's betreft kan vol gens CDA en PvdA eventueel slechts sprake zijn van een ver laging van de toeslag omdat, zoals Van der Vaart opmerkte, bij volledige afschaffing ie dereen op LPG gaat rijden", wat de Staat miljarden aan in komsten zou schelen. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 30 oktober 03.15 169 09.05 —118 15.25 166 21.25 - 133 31 oktober 03.45 173 09.35 -124 16.00 175 21.55 -133 1 november 04.20 176 10.15 -127 16.40 176 22.25 -130 30 oktober 01.40 175 07.50 - 119 13.50 172 20.05 -133 31 oktober 02.10 182 08.20 - 125 14.25 182 20.35 -133 1 november 02.40 186 08.55 -127 14.55 188 21.10 r 130 30 oktober 03.20 178 09.10 -129 15.30 174 21.25 - f43 31 oktober 04.00 182 09.45 - 134 16.05 179 22.00 - 143 1 november 04.35 183 10.20 -137 16.35 181 22.35 -139 30 oktober 03.20 177 09.10 -125 15.35 173 21.30 -140 31 oktober 03.55 180 09.40 - 131 16.05 179 22.00 -139 1 november 04.25 182 10.20 - 134 16.40 182 22.35 - 136 Springtij I november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De landmacht gaat dit en komend jaar min der oefenen. Ook zullen in '94 minder dienstplichtigen wor den opgeroepen en een aantal materieelprojecten worden uit gesteld. UTRECHT - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) voelt niets voor het idee van minister D'Ancona van WVC om gemeenten meer in te schakelen bij de opvang van asielzoekers. DEN HAAG - Minder werkloosheid. Groei van het aantal banen. Lagere sociale premies en minder overheidsuitgaven. Daling van het financieringste kort. Een teruglopend ziekteverzuim en minder mensen in de wao. Een grotere export, een hogere produktie en een betere internationale concurrentie positie. Dit alles zal het resultaat zijn van uitvoering van de voorstel len van de parlementaire en quêtecommissie sociale zeker heid. Deze conclusie trekt het Centraal Plan Bureau na bestudering van het rapport over de wao, Ziektewet en ww. Enquêtevoorzitter Buurmeijer zal de bevindingen van het CPB vrijdag bekendmaken. De rekenmeesters van de regering hebben de afgelopen maanden de Buurmeijer-adviezen door hun computers laten doorreke nen en komen tot de slotsom dat de Nederlandse economie in alle opzichten wel vaart bij die plannén. Fases De enquêtecommissie vindt dat de Ziektewet en de WAO in vier jaar moeten worden afge schaft. Werkgevers dienen ziek personeel maximaal anderhalf jaar een salaris te betalen ter hoogte van het minimumloon. In de cao's kunnen hogere uit keringen worden afgesproken. Aanspraak op de WAO kunnen alleen werknemers maken die voor minstens twee derde van hun werktijd lichamelijk of geestelijk uitgeschakeld zijn. Zij krijgen een uitkering van zeventig procent van hun laat ste loon. Alle anderen moeten aan het werk blijven, vindt de commissie. Volgens het CPB 'zal het aantal echte arbeidson geschikten hierdoor met 25 procent afnemen. Als de Twee de Kamer akkoord gaat en de regering de voorstellen over neemt, zullen de loonkosten van het bedrijfsleven dalen doordat de premies sociale ver zekeringen omlaag gaan. Het kabinet krijgt dan de gewenste loonmatiging, zegt het CPB. Het financieringstekort van het Rijk zal met een half pro cent afnemen. Als meer hal ve" gehandicapten aan de slag blijven, daalt de arbeidspro- duktiviteit. Daardoor stijgt de werkgelegenheid met 60.000 banen op jaarbasis. Het aan bod werknemers neenit met 50.000 per jaar toe, zodat de werkloosheid per saldo daalt, aldus het CPB. Het ziekteverzuim zal volgens de rekendeskundigen met tien tot achttien procent teruglo pen. Werkgevers hebben im mers belang bij een zo laag mo gelijke absentie wanneer zij zelf moeten opdraaien voor de doorbetaling van hun perso neel. Maatregelen ter verho ging van de arbeidsmotivatie liggen dan voor de hand. Nu krijgt een zieke zijn salaris van de bedrijfsvereniging. Het Centraal Plan Bureau sug gereert om de voorspelde ver mindering van het financie ringstekort te gebruiken voor een belastingverlaging. De Tweede Kamer behandelt de aanbevelingen van de enquête commissie over drie weken. Daarna gaat het parlement in discussie met de regering. Fractieleider Wöltgens van de PvdA wil het liefst meteen met het kabinet in debat. De sociaal-democraten zijn huive rig voor de enquêtevoorstellen na alle interne commotie over de WAO. Door Buurmeijer geen prominente rol te geven in de beraadslagingen, hoopt de PvdA het wao-voorstel te kun nen afschieten. Een ruime ka mermeerderheid van CDA, VVD en D66 is wel positief over de hoofdlijnen van de voorstel len. Buurmeijer heeft al met opstappen gedreigd als zijn ei gen PvdA de adviezen niet 'overneemt. DEN HAAG - Staatssecretaris Wallage van sociale zaken staat kritisch tegenover het voorstel van de bijstandscommissie van de Tweede Kamer om de uitkeringen voor alleenstaanden op het huidige ni veau te handhaven. Hij is bang dat hierover geen af spraken te maken zijn met de gemeenten. Die vrees, is terecht, zo blijkt uit de reactie van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Ook het CDA heeft moeite met het op peil houden van de uitkeringen. De WD wijst dit voorstel af. PvdA, D66 en GroenLinks steunen het wel. Tegenover akkoord Het rapport van de commissie, dat donderdag verscheen, druist wat betreft de uitkerin gen voor alleenstaanden in te gen het akkoord dat Wallage hierover met de VNG heeft ge sloten. Volgens dit akkoord krijgen alleenstaanden niet langer 70, maar slechts 50 pro cent van het minimumloon. Gemeenten mogen de uitke ring tot 70 procent aanvullen als iemand kan aantonen dat hij echt alleen woont. Op deze manier .kan fraude door sa menwonende bijstandsgerech tigden worden tegengegaan. De kamercommissie komt in haar rapport „Rechten en plichten" echter tot de conclu sie dat „er geen rechtvaardi ging is om het huidige niveau van de uitkeringen aan te tas ten", zoals commissievoorzitter Doelman (CDA) het tijdens een persconferentie uitdrukte. Doelman wees. ,erop dat de AOW-uitkering pok 70. procent van het minimumloon be draagt. Wallage voorziet daar- entengen dat het moeilijk zal worden het akkoord met de ge meenten open te breken, al wil hij er wel over gaan praten. Zijp voorkeur gaat echter uit naar een regeling waarbij de gemeenten ruimte krijgen voor een eigen budget, waardoor ze „maatwerk" kunnen leveren, zo zei hij donderdag in een eer ste reactie. VNG-directeur F. Kerckhaert liet zich in dezelfde zin uit. Hij wees er ook op dat het akkoord met Wallage een bezuiniging van 380 miljoen per jaar betekent. Als de voor stellen van de commissie door gaan, wordt die besparing niet bereikt, aldus Kerckhaert. Voorzichtig kritisch Het CDA reageerde voorzich tig, maar kritisch. Fractie woordvoerder Bijleveld zei „nogal wat vragen te hebben" bij het handhaven van de uit keringen voor alleenstaanden. Zij wees er ook op dat haar fractie akkoord is gegaan met de overeenkomst met de VNG. De -PvdA heeft daar destijds eveneens mee ingestemd. Don derdag zei PvdA-kamerlid Schoots echter dat het rapport van de commissie overtuigend bewijst dat de huidige hoogte van de uitkeringen „minimaal noodzakelijk" is. De VVD vindt wel dat de bijstandsuit keringen omlaag moeten. Het liberale kamerlid Linschoten heeft iö de bijstandsb'ommissie een minderheidsstandpunt in genomen. Hij wil dat de uitke ringen voor eenoudergezinnen verlaagd worden van 90 naar 80 procent en die van alleenstaan den van 70 naar 60 procent. Uitkeringsgerechtigden moe ten dan wel de mogelijkheid krijgen 10 procent bij te verdie nen. Ook wil Linschoten het budget voor bijzondere bijstand bijna verdubbelen. Ook het kamer lid Rosenmöller van Groen Links heeft een minder heidsstandpunt in de commis sie: Hij verzet zich tegen het voorstel om de uitkeringen van woningdelers te verlagen van 60 naar 55 procent. Op de overi ge punten kan het advies van de commissie op politieke steun rekenen. Ook de VNG staat er in grote lijnen achter. Doelman en haar collega's stel len een reeks maatregelen voor om uitkeringsgerechtigden sneller aan de slag te helpen. Arbeidsbureaus en sociale diensten krijgen de wettelijke plicht om samen te werken. Ze moeten met iedere bijstand sontvanger een actieprogram ma maken dat gericht is op het vinden van werk. Wie niet wil deelnemen aan cursussen of werk weigert, krijgt een strafkorting. Voor bijstandsgerechtigden die een baan vinden moet er daaaren- tegen een uitstroompremie ko men. De commissie laat zich niet uit over de hoogte van kor ting of premie. Alleen bijzon dere categorieën, zoals mensen met psychische problemen of alleenstaande ouders met kin- ■deren, onder de .vijf jaar, kun nen vrijstelling krijgen van de plicht om aan een actiepro gramma mee te werken. De commissie wil ook het be strijden van bijstandsfraude verscherpen. Wie een uitkering aanvraagt, krijgt een uitvoerig gesprek met de sociale dienst. Daarin moet hij zoveel moge lijk aantonen dat hij recht heeft op bijstand. Het toezicht op de uitvoering van de Bij standswet moet in handen ko men van een zelfstandige in spectie van de rijksoverheid. De commissie maakt op een aantal punten de bijstandsre geling aantrekkelijker. Mensen die langdurig op een uitkering zijn aangewezen en gezinnen met kinderen kunnen een vergoeding krijgen voor de aanschaf van dure gebruiksar tikelen, zoals wasmachines. Ook wil de commissie dat er langer toeslagen worden ver strekt voor uitkeringsgerech tigden met een hoge huur. Daarvoor moeten normen in de Bijstandswet komen. De com missie dringt er op aan de Bij standswet zo snel mogelijk te herzien. VNG-directeur Kerck haert eist voor de jaarwisse ling duidelijkheid van het par lement. DEN HAAG - Bedrijven kun nen eind dit jaar de beschik king krijgen over een software-pakket voor elec- tronischè aangifte van alle soorten belastingen. Het pak ket, Editax, wordt ontwikeld door het ministerie van finan ciën. De bedrijven kunnen Editax vooralsnog kosteloos in bruik leen krijgen. De ondernemer betaalt wel voor het gebruik van lijnen die worden benut om de gegevens naar de Belastingdienst over te brengen. Staatssecretaris Van Amels voort van financiën denkt dat Editax eind 1993 beschikbaar komt voor de verplichte opgave van gegevens over invoer, douane-uitvoer (naar landen buiten de EG), btw-nummer- verificatie, de ICT-opgaaf (han del met EG-landen) en de opga ve van handelsgegevens aan het CBS. In het eerste kwartaal van 1994 worden daaraan toe gevoegd de aangifte loonbe lasting, omzetbelasting en in komstenbelasting. Het pakket sluit aan op be staande administratieve, fi nanciële en fiscale software. gf2ii££Ü ALTl/C ot-rfzefretiD Acs ce MHAkrrie door Mare Legendre Vrijdag 29 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 10.00 uur en 18.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Familie-avond CNV. Dorps huis. 20.00 uur. Zaterdag 30 oktober Zierikzee Film Jungle Book. Concert zaal. 14.30 uur. Kinderdisco GV Delta Sport. Gymzaal Mulockstraat. Vanaf 19.00 uur. Optreden Hans Dulfers Tough Tenore. Brogum. 23.00 uur. Kerkwerve Jeugddisco. Dorpshuis Zuud- ènde. 20.00 uur. Scharendijke Feestelijke receptie in Dijkcen- trum De Kabbelaar ter ere van 25-jarig bestaan onderwa tersportvereniging Scaldis. Van 16.00 tot 18.00 uur. Brouwershaven Afscheidsreceptie Brouwse ha venmeester J. de Vos. Tbnnen- magazijn. 16.00 tot 18.00 uur. Noordgouwe NUMMER 11 dorpsfeest. Dorpshuis. 16.00 uur. Ouwerkerk Optreden Piet Brakman in dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier inleveren bij ge bouw Salem. Tussen 09.30 en 11.00 uur. Zondag 31 oktober Zierikzee Zang en ontmoetingsavond. CSG-gebouw De Huy- bertstraat. 18.30 uur. Scharendijke Jubileumdienst ds. F. C. M. Roodenburg. Nederlandse Her vormde kerk. 10.00 uur. Maandag 1 november Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 2 november Zierikzee Cursus Kandalini Yoga. Club huis De, Lichtboei, Poststraat 37,;09.30-lL00.uur. - Najaarsvergadering AN'BO- Zierikzee. In De Driehoek. 14.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Donderdag 4 november Zierikzee Start Technika-10, elektronica, cursus voor meisjes van 10 tot 12 jaar. De Lichtboei, Post straat 37. 16.00-18.00 uur. Ouderavond obs Theo Thijs- senschool. 20.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDVV. Dorpshuis Oosterhof. 19.00 tot 22.30 uur. Vrijdag 5 november Zierikzee Optreden Miel Cools in Con certzaal. 20.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDVV. Dorpshuis Oosterhof. 16.00 tot 23.00 uur. Zaterdag 6 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o-theek aan Mosselboomgaard. 10.00 tot 11.30 uur. Bazar in recreatiezaal van Cor- neliastichting. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ars Musica concert baroken- semble. Lutherse kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Zang- en orgelavond. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst in kader van Tus sen hemel en aarde in Slot Haamstede. 14.00 Uur. Klaverjasmiddag senioren. De Schutse. Vanaf 14.00 uur. Optreden Juke Joints. Jonge rencentrum Big S. 22.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling GDW. Dorpshuis Oosterhof. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL 0n!£H6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2