6,0% GRATIS ADVERTENTIE OW KRAKT VAK SCHOMK-DMELAKD Bruse blauwhelm is weer veilig thuis Verbazing: in Duiveland over uitspraken milieu-inspectie i r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE '2>lU' 3^% Eind december zijn alle VN-militairen uit Cambodja vertrokken Burgemeester Bergshoejf: ,,We zitten echt op het goede spoor Insluipers gepakt Autokrakers aangehouden van Duke Kostenbroek 3 5 6 11 LAKSPUITEN IS KUNST ,40 JAAR \AKTIEF FOCWA van Lint autoschade bv TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 Als ze haar HAVO-examen achter de rug heeft gaat vriendin Monica Beijen Jeroen achterna naar Curagao. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BRUINISSE - De taak zit erop, het mandaat is afgelopen en de blauwhelmen hebben zich teruggetrokken uit Cambodja. De missie, het begeleiden van de overgang naar een democratische regering in dit corrupte en arme land is succesvol verlopen. De 447 Nederlandse mariniers die daar deel uitmaakten van een inter nationale VN-vredesmacht zijn weer thuis, ook de 22-jarige Jeroen Klink uit Bruinisse. Vorige week don derdag werd hij door zijn familie opgehaald van het vliegveld. In januari vertrekt de marinier weer. Voor negen maanden naar Curasao. Over de risico's die een derge lijke missie met zich mee brengt doet Jeroen nogal luch tig, hij vindt dat als je voor dit vak gekozen hebt deze risico's er bij horen. Je bent beroeps. Jeroen: ,,Je weet dat als je gete kend hebt je naar zoiets toe gestuurd kunt worden. Ik wist trouwens voordat ik tekende dat ik naar Cambodja zou gaan. Het is .een ervaring die ik voor geen goud had willen mis sen, je komt daar gewoon nooit meer." Jeroen vond dat het ach teraf erg meegevallen is, on danks dat er toch twee doden gevallen zijn. Een van die jon gens zat bij Jeroen in de oplei ding. Toen de mededeling kwam van het ongeluk, was het hele kamp wel onderstebo ven en werd de vlag halfstok gehesen. Jeroen: ,,Het was een ongeluk, het geweer van een andere militair ging per onge luk af. De jongen, nog maar 17 jaar, was op slag dood. Jeroen: ,,Je loopt daar altijd met muni tie en een doorgeladen geweer bij je, een kogelvrij vest van 15 kg en je helm op. Dat is bij die tropische temperaturen wel bloedheet." Maar het is geen overbodige luxe. Jeroen reali seerde zich maar al te goed dat de Rode Khmer soldaten, geen lieverdjes zijn. Ze zijn enorm goed bewapend. Tijdens de ver kiezingen in augustus was het nog wel even spannend. Vlak bij het kamp Phum Thma Pok waar Jeroen gelegerd was ver zamelden zich de tanks van het regeringsleger voor een offen sief tegen de Rode Khmer. Jeroen: „Ze begonnen 's mor gens om vijf uur met schieten, 20 kilometer van ons vandaan. Als de Rode Khmer terugge schoten had, zou ons kamp makkelijk geraakt kunnen worden. Maar gelukkig hebben ze dit niet gedaan omdat ze daar de kans niet voor kregen. Ze hebben zich teruggetrokken in de bergen. Je hoorde ze trou wens regelmatig schieten, als het onweerde gingen ze schie tend de geesten verdrijven. Ook schoten ze zomaar als ze dronken waren." Jeroen heeft met verbazing aangehoord hoe corrupt en oor logszuchtig sommige Cambod- janen zijn. Hij vertelt hoe ie mand probeerde om wat marktkooplui van een stukje grond weg te krijgen wat hij gekocht had. Ze wilden niet weg omdat de andere stand plaats veel duurder was. Dan gooi je gewoon een handgra naat tussen de kraampjes. Er vallen doden en dan gaan de mensen wel weg, probleem op gelost, een mensenleven telt daar niet zo zwaar. De militai ren hebban ook hele andere re gels. Het is heel normaal dat een kolonel een soldaat afran selt als hij iets verkeerds ge daan heeft. Heel gevaarlijk zijn de mijnen die overal lig gen. Je kunt een weg vier of vijf keer gepasseerd zijn en denken dat hij veilig is en dan de zesde keer op een mijn trap pen. Handje afgerukt Jeroen vertelt met afschuw: ,,Er liggen ook mijntjes ter grootte van een appel. Ze zijn fel gekleurd en liggen boven de grond. Meestal worden ze door kinderen opgeraapt omdat ze er zo kleurig uitzien. Dan wordt door de ontploffing het handje afgerukt. Op die ma nier kan dat kind later als vol wassene niet meer vechten. Dat zijn dingen die je toch niet voor kunt stellen! Het zal nog jaren duren voordat alle mijnen op geruimd zijn." Ziekenhuis De leider van de Rode Khmer, Pol Pot, heeft een spoor van el lende en vernielingen achter gelaten in Cambodja. Miljoe nen doden heeft hij op zijn ge weten. Jeroen laat een foto zien van. een soort houten kooien die helemaal vol zitten met schedels en beenderen. In een van de schedels is duidelijk een kogelgat te zien. Het zal riog lang duren voor al die gru welen vergeten zijn. Maar het NIEUWERKERK - „We zitten echt op het goede spoor. Er is geen enkele reden om u ongerust te ma ken". Met die woorden stelde burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland het PvdA-raadslid C. J. Hillebrand gerust. Hillebrand sprak tijdens de rondvraag zijn ongerustheid uit over berichten als zou de gemeente Duiveland achterblijven op het ge bied van het gemeentelijk milieubeleid. Van de gemeenten wordt ver wacht dat zij voor 1 januari 1995 een gemeentelijk milieu beleid op poten hebben gezet. Als dat niet lukt loopt een ge meente de kans dat de voor dat doel door het rijk beschikbaar gestelde gelden weer terugbe taald'moeten worden. Hille brand noemde de berichten verontrustend en vroeg burge meester Bergshoeff of de be risping van de kant van de pro vinciale milieu-inspectie te recht was en of inderdaad de kans bestond dat genoemde gelden teruggegeven zouden moeten worden aan de rijks overheid. Bergshoeff reageerde op de vraag van Hillebrand met de opmerking dat er wat dat be treft in Duiveland geen vuiltje aan de lucht is. ,,We zijn op milieu-gebied misschien wel het verst van alle gemeenten op Schouwen-Duiveland en ik snap ook niet waarom de pro vinciale milieu-inspectie dat soort berichten de wereld in helpt. Tijdens de gemeente raadsvergadering werd verder de samenwerkingsovereen komst openbare veiligheid Zeeland aan de orde gesteld. Die overeenkomst werd nood zakelijk geacht om een adequa te behartiging van de openbare veiligheid te waarborgen. Sa menwerking op dit gebied, zo stelt het college in haar toelich ting op het voorstel, is 'vooral gelet op de kleinschaligheid van de meeste Zeeuwse ge- Burgemeester A. Bergshoeff: Niets om ongerust over te zijn". meenten' onontkoombaar. Meewerken aan de overeen komst kost de gemeente tweeëndertig cent per inwoner. PvdA-raadslid A. J. C. Melieste uitte tijdens de raadsvergade ring zijn twijfels over het nut van een dergelijke overeen komst. ,,Het is erg breed opge zet. Ik vraag me af of het alle maal wel werkbaar blijft", al dus Melieste. Burgemeester Bergshoeff reageerde op de woorden van Melieste met de opmerking dat de samenwer kingsovereenkomst in zijn vi sie geen lomp en bureaucra tisch geheel zal worden. ,,U moet het zien als een soort ver zekering", aldus de burgemees ter. Zonder discussie of hoofde lijke stemming ging de raad verder akkoord met het voor stel van het college om de uit breiding van een woning aan het Koningin Maudplein in Nieuwerkerk mogelijk te ma ken door het - vooruitlopend op wijziging van het voor dat gebied geldende bestemmings plan - nemen van een voorbe- reidingsbesluit. Gemeentewerkplaats Ook geen enkele moeite had de gemeenteraad met het voorstel van het college om de gemeen tewerkplaats met bijbehoren de grond aan de Zweedsestraat in Ouwerkerk te verkopen aan E. J. van der Meer uit Nieuwer kerk. Hij wil het Groene Kruisgebouw van de Kruisver eniging kopen en heeft aan de gemeente gevraagd om ook de aangrenzende gemeentewerk- plaats met aanliggend plant soen te mogen kopen. De grond wordt verkocht voor 80,- per vierkante meter. Voor de opstallen dient 30.000,- op ta fel gelegd te worden. moet wel een fijn gevoel zijn om daadwerkelijk iets aan de opbouw van zo'n land te heb ben gedaan. De VN heeft onder andere Cambodjanen opgeleid om mijnen op te ruimen, waar er ontelbaar van zijn in het land. Jeroen is bezig met een opleiding als elektromonteur en heeft daar in Cambodja veel aan gehad. In het ziekenhuis dat in het dorp gebouwd is heeft hij een operatielamp ge repareerd terwijl er een pa tiënt op de tafel lag. Dat ziekenhuis is door de VN- militairen gebouwd en minis ter Tbr Beek is op bezoek ge weest om het gebouw te ope nen. Met een bingo-avond heb ben de blauwhelmen geld inge zameld om ventilators te kopen voor het ziekenhuis en toen het bataljon naar huis terugging hebben ze eigenhandig hun^ houten bedden waar ze in het kamp op geslapen hadden naar het ziekenhuis overgebracht. Koning Met de benoeming van de nieu we regering in Cambodja komt een einde aan de rol die de VN- vredesmacht daar gespeeld heeft. Op het hoogtepunt van de missie waren er 22.000 man schappen in Cambodja aanwe zig. Vrijdag 24 september on dertekende Prins Norodon Si hanouk de nieuwe Cambod jaanse grondwet waardoor hij opnieuw koning werd. Voor de ze gelegenheid waren duizen den enthousiaste en hoopvolle Cambodjanen naar het paleis gekomen. Het 70-jarige staats hoofd had in 1955 afstand moe ten nemen van de troon die sinds de dood van zijn vader, in 1966, onbezet bleef. Hij beloof de het volk dat ze van nu af ei genaren zullen zijn van water, land én de macht in hun staat. NIEUWERKERK - De politie heeft vier mannen aangehou den die ver Jacht worden van insluiping. De vier verdachten komen allen uit 's-Hertogen- bosch. Donderdagochtend zijn er in de gemeente Duiveland verschil- lendë insluipingen geweest. Ie dere keer betrof het vier inzit tenden van een personenauto waarbij er meestal twee op de uitkijk bleven staan en twee man de woning of het bedrijf binnenliepen. Aan de hand van het door een van de omwonen den genoteerd kenteken kon de politie in de buurt van Zeven bergen de vier man aanhou den. Het gaat om H (34), C. (22), B. (32) en S. (45) uit 's-Herto- genbosch. Bij Port Greve werd in de nacht van woensdag op donderdag een aantal flipper kasten opengebroken. Een on bekend geldbedrag werd ont vreemd. BRUINISSE - Door de politie van Schouwen-Duiveland werd een drietal inwoners van Bergen op Zoom aangehouden op verdenking van diefstallen uit auto's. De verdachten, een 30-jarige en twee 18-jarige inwoners van Bergen op Zoom bekenden de laatste twee maanden ongeveer 20 tot 25 keer benzine uit auto's te hebben gestolen. De benzi- ne-diefstallen vonden plaats in Bruinisse, Vlissingen, Tholen en Bergen op Zoom. Tévens ble ken de drie betrokken te zijn bij een aantal diefstallen van auto-radio's uit personenau to's. Advertentie Staten Spaarrekening STATENBANK HOLLAND N.'V. HOGE RENTE VRU OPNEEMBAAR GEEN MINIMUM INLEG INLICHTINGEN. TELEFOON 01110-12605 GEBOORTE, HUWELIJKSJUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leukeoriginele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 150e JAARGANG NR 25452 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O BESCHOUWINGEN De Zierikzeese raadsfracties gev^n hun algemene be schouwingen op de begroting. ONGELUKJES Het thema ongelukjes thuis staat deze keer centraal in de voorlichting aan ouderen. STOOMTRAM De stoomtram in bezettingstijd staat centraal in een nieuw boek. BILJARTEN De vierde klasse libre-titel is naar biljarter Rien Bolle gegaan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is niet het geweld, maar het goede dat het kwaad vernietigt. Tolstoi Rustig en droog HET WEER Vannacht plaatselijk mist. Mini- mumtemp. omstreeks 2 graden en in het binnenland vorst aan de grond. Overdag overwegend zon nig en middagtemp. ongeveer 9 graden. Oostelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. AMSTERDAM - De Amster damse kunstenaar Mirko Krabbé heeft het kort geding verloren dat hij afgelopen zo mer had aangespannen tegen het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam. Dat betekent dat het zieken huis zijn schilderij ,,Mais oü est la merde" van de kinderaf deling mag verwijderen. BREDA - Karei Appel, Francis Bacon, Joseph Beuys, Marlène Dumas, Asger Jorn, Donald Judd, Jannis Kounellis, René Magritte, Jan Vercruysse, Di- dier Vermeiren, Henk Visch, Andy Warhol en andere kopstukken uit de moderne kunst zijn van 31 oktober tot en met 2 januari te zien in De Bey- erd in Breda. Advertentie Het aanbrengen van een laklaag is méér dan een kleurtje kiezen en een verfje geven. Een volmaakte laklaag is een kunstwerk op zich. Van Lint Autoschade BV tekent er voor. Wij herstellen iedere schade snel en vakundig. Richten, uitdeuken én spuiten: alles met de modernste apparatuur. Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292. Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794. Focwa garantie bedrijf, 2 jaar garantie op iedere autoschade. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement a f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar C> Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i- ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1