v-h GRATIS ADVERTENTIE 'Uitbreiding Goemanszorg nodig om museum tot zijn recht te laten komen' ZOC-discussie over massatoerisme en/of natuur- en cultuurtoerisme UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE J. L. Braber stopt na bijna twintig jaar met voorzitterschap Streek- en Landbouwmuseum „Het uitwerken van de toeristische scenario's moet gezamenlijk gebeuren O 3 0 4 5 9 Inbraak Heel veel gedronken Diefstal en inbraak in auto's Kabel- belangen dé krant van schouwen -duiveland! j RIKZEESCHE IEUWSBODE I DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25451 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Nn twintig jaar neemt de heer Braber afscheid van het Landbouwmuseum in Dreischor. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - Het liefste had hij gewild dat het Brouwse gemeentebestuur het lagere-schoolgebouw aan de Meester Pieter Moggestraat had opgeknapt, zodat het Streek- en Landbouwmuseum daar had kunnen blijven. „En mét mij vindt heel het dorp dat". De monumentale boerderij Goemanszorg aan de Molenweg in Dreischor die nu het onderkomen van het museum wordt, komt voor hem op de tweede plaats. „Het is een prachtige boerderij, maar hij moet verbouwd en gerenoveerd worden. Om de museumcollectie tot zijn recht te laten komen is zelfs uitbreiding nodig. Dat kost geld en ik weet niet hoe dat allemaal weer betaald moet worden". Eigenlijk hoeft de 79-jarige J. L. Braber uit Dreischor zich daar allemaal geen zorgen meer over te maken. Na een periode van bijna twintig jaar stopt hij met zijn functie als voorzitter van het Streek- en Landbouwmuseum. Op maandag 8 november wordt de voorzittershamer overgenomen door W. P. de Vrie- ze uit Haamstede. Hoewel hij er afstand van pro beert te nemen, blijkt uit alles dat het Streek- en Landbouw museum de vroegere huisarts nog steeds na aan het hart ligt. „Geschiedenis heeft altijd mijn belangstelling gehad. Mijn hoofd-intereSse gaat uit naar de genealogie, de afstam ming en verwantschap van fa milies zoals die naar voren komt uit achternamen. Maar de voorwerpen die vroeger in de landbouw werden gebruikt hebben me ook altijd aan gesproken. Misschien omdat ik de zoon ben van een boer". Toen de heer Braber zich in de zestiger jaren realiseerde hoe veel van die oude gebruiks voorwerpen verloren gingen door de ramp en in onbruik raakten door de mechanisatie in de landbouw, kwam hij op het idee een landbouwmuseum op te richten. „Uit die oude ge bruiksvoorwerpen komt de he le tijd van vroeger naar voren. Vooral wanneer iemand die er mee heeft gewerkt uitlegt hoe ze gebruikt werden. Omdat al les zo snel is veranderd weten jonge mensen daar in het alge meen weinig van af. Door mid del van een museum konden ze worden geïnformeerd". Onder leiding van de heer bra ber gingen vrijwilligers bij de boeren in de omgeving van dreischor langs om verouderde gebruiksvoorwerpen op te ha len die nog in de schuren lagen. „Meestal waren ze blij dat we het ophaalden omdat het in de weg lag". Op die manier groei de de collectie landbouwge- bruiksvoorwerpen snel, alleen had men geen onderkomen waar men dat alles kon uitstal len. Het werd allemaal op geslagen in Nieuwerkerk tot februari 1974, toen het mu seumbestuur in oprichting de beschikking kreeg over een ge deelte van het vroegere lagere- schoolgebouw aan de Meester Pieter Moggestraat in Drei schor. „Dat kon omdat de Brouwse gemeentesecretarie er uit ging naar het gerestaureerde stad huis in Brouwershaven". Enke le lokalen van het oude school gebouw werden ingericht als museum en op 6 februari 1974 werd het Streek- en Landbouw museum officieel opgericht. Aanvankelijk moest het schoolgebouw nog worden ge- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Het één sluit het andere niet uit. Naast het huidige massatoe risme moet ook het natuur- en cultuurtoerisme verder worden uitgebouwd, want dat wordt op dit moment te weinig gedaan. Tot die conclusie kwam be stuurslid D. de Vries dinsdagavond tijdens de najaarsvergadering van de Zierik- zeese Ondernemers Centrale in Mondragon. Aanleiding voor die discussie was het onderzoek van drie Wa- geningse studenten naar de toeristische en recreatieve mo gelijkheden in Zierikzee. Dit rapport, dat onlangs in het stadhuis is gepresenteerd noemt grofweg twee scenario's waarlangs het toerisme hier zich zou kunnen ontwikkelen. De eerste mogelijkheid gaat uit van het handhaven van het massatoerisme zoals nu in de zomermaanden het geval is. koopavonden voor Sinterklaas. Maar drie avondjes dat moet in Zierikzee voldoende zijn. (Archieffoto). Die toeristen zouden dan op een lokatie ergens buiten het centrum opgevangen moeten worden. Een andere mogelijk heid is om het natuur- en cul tuurtoerisme te propageren. Dergelijke scenario's zijn vol gens ZOC-voorzitter Th. van Wijk alleen op wat langere ter mijn te realiseren. Ook waar schuwde Van Wijk voor de con sequenties van deze scenario's voor ondernemend Zierikzee, dat voor een niet onbelangrijk gedeelte verdient aan het mas satoerisme. Te mager De keuze voor een ander soort toerisme kan weieens gevolgen hebben voor de invulling van het winkelbestand en dus vond Van Wijk dat Zierikzee „het kip met de gouden eieren niet moet slachten". Of de detail handel nu echt profiteert van de grote toeristenstroom in de zomer werd door enkele aan wezigen in twijfel getrokken. Op die drukke dinsdagen blij ven de klanten weg, is hun'er varing. De vaak gehoorde uit spraak dat alleen de horeca tij dens deze Tberistendagen goe de zaken doet werd door R. Ge luk tegengesproken, want niet automatisch alle horecabedrij ven profiteren ervan. De keuze voor vier Tberisten dagen en vier Zomeractivitei- ten is volgens Geluk niet bij ie dereen in goede aarde gevallen. Die Zomeractiviteiten vonden sommige bezoekers gewoon te mager. Wil je die massa's hier houden dan moet je voor vol doende attracties zorgen. Kermis Niet ieder ZOC-Iid bleek dins dagavond bovendien gechar meerd van het voorstel van b en w om de kermis in het ver volg een maand eerder (in de eerste week van augustus) te houden. G. Henning, bedrijfs leider van AH in Zierikzee vond het allemaal maar tegen strijdig. Enerzijds wordt er ge klaagd dat het toerisme hier uit de hand dreigt te lopen, ter wijl anderzijds gedacht wordt aan verplaatsen van de kermis naar het vakantieseizoen. Hierdoor raak je het zicht hele- mal kwijt vond Henning. De „kermisplannen" van het col lege maakten de tongen dins dagavond behoorlijk los, zo zeer zelfs dat dit in de discussie de boventoon leek te gaan voe ren. Tb weinig is er volgens ZOC-bestuurslid D. de Vries tot nu toe gedaan aan het uitbou wen van het natuur- en cultuur toerisme. Dit moet in de toe komst wat meer gebeuren, zon der dat dit betekent dat het massatoerisme aan banden wordt gelegd. „Het is niet of..of maar en..en" meende De Vries. Dat verder ontwikkelen van natuur- en.cultuurtoerisme is volgens Van Wijk en wethou der L. J. van Gastel niet iets wat Zierikzee in zijn eentje kan doen. Een aantal van de sug gesties uit het rapport reikt verder dan de gemeentegren zen en moet derhalve gezamen lijk worden opgepikt. Vijf koopavonden voor Sinter klaas en drie voor Kerstmis, dat is landelijk vastgesteld. Die extra koopavonden, die ook al bij eerdere ZOC-bijeen komsten ter discussie werden gesteld zijn voor Zierikzee wat te veel van het goede vond het merendeel van de aanwezigen. Ze zagen dan ook wel wat in de suggestie van M. Holty om voor Sinterklaas geen vijf maar drie koopavonden te plannen. Volgend jaar wordt dat aantal overigens wettelijk teruggebracht tot vier. Hen ning voegde daaraan toe dat (althans voor het grootwinkel bedrijf) landelijk wordt gead viseerd om voor Sinterklaas geen extra koopavonden te houden. Met ruime meerder heid werd besloten om in Zie rikzee de winkeldeur 's avonds open te houden op woensdag 1, donderdag 2 en vrijdag 3 de cember en op woensdag 22 en donderdag 23 december. In ver band met die naderende feest dagen wordt ook dit jaar weer de December-actie gehouden. Deze duurt dit jaar niet vier maar vijf weken. Met deze ac tie zijn vijf hoofdprijzen van elk 999,99 en tachtig prijzen van elk 25,- te winnen. Werk Wat betreft de ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt het ontwikkelen van een lange termijnvisie steeds belangrij ker, zo hield drs K. B. van den Berg van het Bedrijfscontact Zeeland Noord de ZOC-ers voor. Zeker op het gebied van de bestuurlijke herindeling loopt Zeeland zijns inziens wat achter. Wat het korte termijn- beleid betreft is het niet alleen zaak om nieuwe bedrijven aan te trekken maar ook om reeds aanwezige bedrijven te begelei den en te adviseren in geval zich problemen voordoen. De kleinschaligheid hier vereist volgens Van den Berg wel dat er keuzen worden gemaakt, maar ook samenwerking is es sentieel. Wat dat betreft zou den ook de ondernemersvere nigingen contact met elkaar moeten zoeken. De geschiedenis stelt ons enigszins schadeloos voor de kortheid des levens. Skelton In het zuiden zon HET WEER In het midden en zuiden vannacht opklaringen, overdag zonnig en vrijwel overal droog. Minimum- temp. 2 graden met plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemp. ±11 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. MODESHOW Voor het eerst werd in De Poortershof een modeshow voor 55-plussers gehouden. 1 SENIORENDAG Zo'n tweehonderd mensen vermaakten zich tijdens een Seniorendag in De Schutsa WATERSCHADE De overvloedige regen heeft veel schade toegebracht aan landbouwgewassen. DELTA SPORT Dertig jaar Gymnastiekvereniging Delta Sport blije kinderen en tevreden ouders. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - In de Zierikzee- se Plevierstraat werd ingebro ken in een woning en een po ging tot inbraak gedaan in een andere woning. In de woning waar men bin nendrong werd een geldkistje met waardevolle papieren ge stolen plus een tas met inhoud. Bij de andere woning werd schade aangericht via de in braakpoging. BURGH-HAAMSTEDE „Zo'n hoog alcoholpercentage hebben we de laatste paar jaar niet gezien", aldus een mede werker van de Politie Schou- wen-Duiveland. Men had het over de heer M. uit Putters- hoek die werd aangehouden omdat hij een auto bestuurde terwijl hij 1555 ug/1 in zijn li chaam had. Men hield de man dinsdagmid dag tijdens een politiesurveil- lance aan op de Burghse Ring te Burgh. Uit een test met het ademanalyse-apparaat op het politiebureau ir$ Zierikzee kwam de onwaarschijnlijk ho ge hoeveelheid alcohol naar vo ren die de man in zijn lichaam had. 1555 ug/1 tefwijl 220 ug/1 de norm is waarboven men wordt bekeurd. M. kreeg een ontzegging van de rijbevoegd heid en een dagvaarding om zich voor de rechter te verant woorden voor zijn gedrag. ZIERIKZEE/BRUINISSE - In Zierikzee werd een poging ge daan een personenauto te ste len. In Bruinisse werd ingebro ken in de auto van een Duitse toerist. De poging tot autodiefstal in Zierikzee vond plaats op het Haringvlietplein waar de auto van S. uit Zierikzee stond ge parkeerd. Tussen maandag 18.00 uur en dinsdag 07.45 uur werd geprobeerd het stuurslot van de auto onklaar te maken. Dat lukte omdat het slot af brak. Maar dat hield tevens in dat de inbrekers niet met het voertuig konden wegrijden. In Bruinisse werd dinsdag de auto van P. uit Wuppertal open gebroken. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hageweg. Gestolen werden diverse ge reedschappen ter waarde van 2500 DM. DELFZIJL - Inwoners van Delfzijl willen BRT 2 terug op de kabel De Kabelbelangen Vereniging Eemsmond heeft de commissie voor taal en cultuur van de Tweede Kamer ge vraagd kabelexploitant EGD- Bucai te manen tot herstel van de oude situatie. Dat heeft de vereniging dinsdag bekendge maakt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1