6,0 Wonen en Wensen weer groter dan vorig jaar W KRANT VAN deurloo intermeubel „Wanneer je je aan de voorschriften houdt is er helemaal niets aan de hand" De Feiter belt inwoners Westhoek uit bed voor een feestelijk ontbijt Oprichting van milieuwerkgroep r -1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GOUD KRAMER WELKOM OP ONZE MEUBELSHOW Schouwse Onderwatersport Vereniging Scaidis 25 jaar Regionaal symposium diabetes Oliebollen actie Nu met Hope Bewakingsplan Zeeuwse mosselkwekers Ir- dé krant van schouwen - duiveland! j NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND haringvlietplein 4, zierikzee, telefoon 01110-12946 ZIERIKZEE - Er is na 25 jaar heel wat veranderd bij de Schouwse Onderwa tersport Vereniging Scaidis. Stond bij de oprichting de gezelligheid voorop en was het nog ondenkbaar dat de vrouwelijke leden tegelijk met de mannelijke trainden in het zwembad van Middelharnis. Nu, anno 1993, staat de opleiding op de eerste plaats, behoort het onderscheid der sexen tot het verleden en is het bovendien heel gewoon dat de computer mee onder water gaat. Twee november bestaat Scaidis officieel 25 jaar. Dit wordt zaterdag 30 oktober gevierd met een receptie en feestavond in het duikcentrum de Rabbelaar aan de jachthaven Kloosternol in Scharendijke. Duiken is een sport die men tot op zeer hoge leeftijd kan blij ven doen. Zo had Frans Kok, die al meer dan vijftien jaar lid is van Scaidis, een kennis van 76 jaar, die nog regelmatig met twee begeleiders een duik on der water nam. „Er is geen leeftijdsgrens aan gesteld", zegt hij. ,,De enige vereiste die gesteld wordt, wanneer je ten minste in clubverband wilt duiken, is een jaarlijkse medi sche keuring". Deze keuringen worden bijgehouden in een persoonlijk logboek, waarin ook vermeld staat of de duiker zijn brevet heeft gehaald. Probleem De eerste voorzitter van de club was Reina van Leeuwen. Zij was niet de enige vrouw in het bestuur, want Annelies Geelhoed bezette de stoel van de penningmeester. De vrou welijke leden stelden <3e club wel voor een probleem.'In 1968 v/as er nog geen zwembad op Schouwen-Duiveland. En in het zwembad van het Flakkee- se Middelharnis, waar de vijf tien leden van de club noodge dwongen de noodzakelijke trainingsuurtjes maakten, mochten de vrouwen niet tege lijk het water in met de man nen. „Dat was toen de nor maalste zaak van de wereld, maar toch heeft dat gelukkig niet lang geduurd", aldus Kok. Hierna heeft men ook nog in Nieuwerkerk getraind, in zwembad de Dol-Fijn. Maar toen eenmaal zwembad Onder dak in Zierikzee klaar was trok men met de club naar deze accommodatie. En ook nu nog traint de club daar iedere vrij dagavond. Echter niet meer met vijftien leden. De Schouw se club deelde en deelt nog steeds mee in de vlucht die de duiksport genomen heeft. In 1964 stonden er 200 leden gere gistreerd bij de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB). Nu zijn dat er 16.000. En in de tussentijd heeft de NOB maar liefst 50.000 logboeken uitgege ven. Scaidis heeft nu ongeveer 75 leden, hetgeen op het totale inwonertal van Schouwen-Dui veland aanzienlijk is. Maar hoe kan het ook eigenlijk anders met al dat water om ons heen? Groeiende belangstelling De vereniging begon als een ge zelligheidsvereniging. De acti viteiten bestonden toen voor namelijk uit groepsduiken. Te genwoordig is dat in verband met de vele voorschriften an ders. Door de groeiende be langstelling voor de duiksport zijn er vooral de laatste tien a vijftien jaar veel voorschriften bijgekomen. Hierdoor is de op leiding op de eerste plaats ko men te staan. En volgens de huidige voorzitter van Scaidis, Jaap van der Meer is dat maar goed ook, want om verant woord en veilig te duiken is een degelijke opleiding noodzake lijk. De belangrijkste voorschriften zijn, dat men nooit alleen moet duiken en dat de duiker bij het weer omhoog gaan de stij gingssnelheid aanpast aan de diepte en aan de tijd die hij on der water geweest is. Voor deze snelheid bestaan allerlei tabel len, die overigens per land iets kunnen verschillen. En wan neer men zich daar aan houdt kan men nooit last krijgen van de zogenaamde decompressie- ziekte, die in het meest ernsti ge geval de dood tot gevolg kan hebben. „Dit is een van de redenen dat buitenstaanders duiken een en ge sport vinden", aldus Van der Meer. ,,En ik kan dit wel be grijpen, want in het begin vond ik het ook eng. Maar autorij den is gevaarlijker. Dan ben je mede aangewezen op het ge drag van anderen, terwijl een duiker volledig op zichzelf aan gewezen is. En wanneer je je dan aan de voorschriften houdt is er helemaal niets aan de hand". Bij deze voorschriften speelt ook de huidige techniek in de duiksport een rol van beteke nis. Moest men tot voor kort bijvoorbeeld door middel van een duikhorloge zelf de tijd bijhouden, die men onder wa ter doorbracht. Tegenwoordig staan duikers computertjes ter beschikking. Deze registreren alle belangrijke gegevens en wanneer de duiker bijvoor beeld te snel omhoog gaat geeft de computer dit aan. „Maar je moet dan wel de benodigde ba siskennis hebben en weten wat je te doen staat", aldus Van der Meer, waarmee hij nogmaals het belang onderstreept van een gedegen opleiding. Deze opleiding begint in het zwembad in september. Bij Scaidis kan men vier weken lang de kat uit de boom kijken voordat men beslist wel of geen lid te worden van de ver eniging. In de eerste weken leert de aankomend duiker om te gaan met de snorkel, duik bril en vinnen. Vervolgens oe fent hij met persluchtcilinders gevuld met lucht en ondertus sen komt ook de benodigde theorie aan de orde. Wanneer hij dan. het zwembadexamen succesvol heeft afgelegd is het tijd voor een echte duik in het buitenwater. De duiker in opleiding krijgt onder water te allen tijde een mentor mee. Deze stelt hem vantevoren op zijn gemak en geeft de laatste instructies. Wanneer na zeven duiken in het buitenwater ook het buitenwa terexamen met goed gevolg is afgelegd krijgt men een brevet. Inmiddels staat dan ook de zo mer voor de deur en kan men volop genieten van de schoon heid van de Oosterschelde en de Grevelingen. Door deze twee gebieden is Scaidis een unieke vereniging. De Oosterschelde en de Greve lingen zijn biologisch gezien namelijk twee van de mooiste duikgebieden ter wereld. Vol gens Kok en Van der Meer is vooral de flora en fauna van de Oosterschelde fantastisch. „De Oosterschelde is de kraamka mer van de Noordzee en er zwemt dan ook ontzettend veel jong spul", zegt Kok. Maar niet alleen de vissen en schaaldie ren maken het onder de wa terspiegel van de Oosterschel de zo interessant. Minstens even mooi is de begroeiing op de dijken en op de pijlers van 'de ZeélandbrugT „fïier groeien naast algen en wieren ook dah lia's en anjelieren, die gebruik maken van het harde substraat waaraan ze zich hechten", al dus Van der Meer. De Grevelingen is volgens hen iets minder interessant wat be treft de levende organismen, maai* biedt wel het voordeel van het stilstaande water. „In de Oosterschelde kun je alleen maar van ongeveer een half uur voor tot een half uur na de kentering van het getijde dui- Instructeur Henry Dunk (links) geeft een aantal duikers aanwijzingen tijdens een training met flessen in zwembad Onderdak. (Foto: Marijke Folkertsma). ken in verband met de stro ming. In de Grevelingen kun je echter op ieder gewenst mo ment in het water gaan om te genieten van hetgeen zich on der de waterspiegel afspeelt". En voor een natuurliefhebber, die elke duiker tenslotte is, is dit geen onbelangrijk gegeven. GOES - Van donderdag 28 tot en met zondag 21 oktober wordt in de Zeelandhallen in Goes de gezinsbeurs Wonen en Wensen gehouden. Het is voor de vierde keer dat deze beurs gehouden wordt. Dit jaar zijn er omstreeks honderd stand houders in de Zeelandhallen. Zij presenteren vooral nieuwe, spectaculaire of nauwelijks bekende produkten. In vergelijking met voorgaan de edities is de beurs stijlvoller geworden. Er worden nu ook marmeren vloeren, luxe bad kamers en open haarden ten toongesteld. Daarnaast neemt klassiek eiken meubilair- van een exposant uit België een be langrijke plaats in. Maar ook modern design is op de beurs te vinden. En om tegemoet te ko men aan de wensen van de be zoekers zijn er stands met sie raden, mode en vrijetijdsarti kelen, waarbij een bruidsmo deshow niet ontbreekt. Wónen en Wensen is een gezinsbeurs met een accent op alles op en rond het huis. Daar blijft het echter niet bij. Een aantal attracties ligt op een heel an der terrein. Zo wordt voor het vierde achtereenvolgende jaar de grote Zeeuwse kleur- wedstrijd gehouden. Boven dien krijgt Zeeland gedurende de beurs de Motor-opstapdagen en een motorenshow binnen haar provinciegrenzen. Ver schillende rijscholen zijn aan wezig om informatie te geven over het lessen eh het verkrij gen van een motorrijbewijs. Naast deze rijscholen is ook het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) aan wezig. HAAMSTEDE - Het zal je maar overkomen. Lig je 's ochtends om half zeven nog lekker in dromenland, gaat de bel. Nog niet helemaal wakker doe je met veel tegenzin toch de voordeur maar open en dan ontdek je tot grote verbazing dat er iemand voor de deur staat met een overheerlijk vers ontbijt. Het slechte hu meur in verband met het vroege tijdstip is als sneeuw voor de zon verdwenen en goed gemutst zet je je aan tafel. Keer op keer verrast Leo de Feiter bewoners in de Westhoek met een goed gevulde ontbijtmand. (Foto: Marijke Folkertsma). Met name in de buurt van Haamstede moet dit meerdere mensen bekend voorkomen. Brood- en Banketspeciaalzaak L. S. de Feiter uit Haamstede is daar namelijk onlangs be gonnen met een Ontbijtservice. Op verzoek brengt Leo de Fei ter, eigenaar van de zaak, een compleet vers ontbijt bij de mensen thuis. Aandacht De Week van het Brood, van 4 tot en met 9 oktober, bracht De Feiter op het idee van de Ont bijtservice. „Dit jaar stond de Week van het Brood in het te ken van het ontbijt. Onze klan ten zijn echter geen mensen die elke morgen een croissantje of een ander luxe broodje eten en reclame voor deze broodjes ma ken had dus geen zin", aldus De Feiter. „Om toch het ontbijt in de aandacht te brengen heb ik besloten de Ontbijtservice, waarmee we ons toch al inci denteel bezig hielden, onder de aandacht te brengen". En met succes, reeds in de eerste week mocht De Feiter enkele mensen verrassen met een compleet ontbijt. Meestal betreft het een feeste lijke gebeurtenis, zoals een bruiloft of verjaardag, in het kader waarvan vrienden of kennissen de feestvierders wil len verrassen. Zij worden 's ochtends vroeg gewekt door de deurbel en vinden De Feiter op de stoep met een mand vol heerlijkheden. Wat er in die mand zit hangt volgens De Fei ter helemaal af van de wensen van diegene die het ontbijt bestelt. „Ze hebben de keus vanaf eenvoudig tot en met zeer luxe, inclusief champagne en een kaars op tafel. Ze kun nen het zo gek maken als ze zelf willen", zegt hij. Prijskaartje Op dit moment bezorgt De Fei ter vrijwel alleen maar in de Westhoek. Hier zit zijn klan tenkring en bovendien heeft hij voor de Ontbijtservice een basistarief vastgesteld, dat af gestemd is op de Westhoek. „Ik kan in principe het bezorgings- gebied wel uitbreiden, maar dan moet ook het prijskaartje aangepast worden", zegt hij. Voorlopig wil hij het echter bij zijn eigen klantengebied hou den. Zij kunnen dan ook maar beter niet te vroeg ontbijten, want je weet het maar nooit. En het is natuurlijk zonde van al die lek kere broodjes, wanneer men reeds halverwege het ontbijt is. GOES - Het gewest Zeeland van de Diabetes Vereniging Nederland en de zorgsector van verpleeghuis Ter Valcke in Goes houden zaterdag 13 no vember een regionaal sympo sium in Ter Valcke. Dit sympo sium is van 9.00 tot 17.00 uur. Het symposium heeft als naam 'Je kunt meer met diabetes'. Het is bestemd voor alle diabe ten, alsmede voor die mensen die betrokken zijn bij diabetes. Er is een groots opgezette info markt, waaronder ook een di agnosestation. En ook zijn de bezoekers in de gelegenheid om hun eigen glucometer te controleren. De symposiumcommissie heeft een groep zeer deskundige sprekers bereid gevonden om medewerking aan het symposi um te verlenen. Zo komen on der meer onderwerpen als erfe lijkheid, zwangerschap, verze keringen, reizen en sport aan de orde. De dag wordt afgeslo ten met een forumdiscussie on der leiding van de internist/di recteur patiëntenzorg Tbr Valc ke, drs. E. K. M. Beukers. Voor informatie en inschrij ving kan men zich wenden tot mevrouw M. Heijboer, secreta resse van het gewest Zeeland DVN (telefoon: 01130-81827). ZIERIKZEE - Op initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie wordt momenteel gewerkt aan de oprichting van een milieu- werkgroep welke onderdeel zal uitmaken van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui veland. In dit kader vindt woensdag 27 oktober een tweede voorlich tingsbijeenkomst plaats in De Driehoek, Kerkhof NZ 8 in Zie rikzee Iedereen die wat meer wil weten over het hoe en waar om van deze nieuwe werkgroep is van harte welkom. Voor eventuele inlichtingen kan men terecht bij T. Buis, se cretaris van de Natuur- en Vo gelwacht, telefoon 01110-14220. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Za terdag 13 november houdt zangvereniging Nu met Hope een oliebollenacie in Haamste de, Burgh en Westenschouwen. Vanaf 8.30 uur komen leden van de zangvereniging langs de deur met zelfgebakken oliebol len. De opbrengst van de actie is bestemd voor vernieuwing van de koorkleding. BRÜINÏSSE/ZIERIKZEE Ongeveer twintig Zeeuwse mosselbedrijven hebben even als in twee voorgaande win ters een gezamenlijk bewa kingsplan opgesteld, om over last van vogels op de kweek- percelen onder Terschelling te gen te gaan. Om het eén en ander gecoördi neerd te laten verlopen kwa men vertegenwoordigers van zestien bedrijven uit Yerseke, Zierikzee, Hontenisse en Brui- nisse onlangs bijeen in restau rant De Meeuw in Bruinisse. Vooral de Bruse kwekers zijn royaal vertegenwoordigd in de ze nieuwe groep van kweekper- celenbewakers. Onder Ter schelling zijn het voornamelijk kwekers uit Bruinisse, die het overgrote deel van de percelen in het Oosterom en de Botslenk beboeren. Recentelijk werd de Stichting Percelen Beheer Terschelling (SPBT) opgericht. Onder lei ding van Wout van den Berg (Bru 6) en Gustaf Barbé (YE 19/YE 27) startte deze stichting onlangs met het opstellen van een toerbeurtdienst. Op de ver gadering werd afgesproken dat de deelnemende bedrijven el kaar om de veertien dagen dinsdagsmorgens aflossen, met ingang van dinsdag 2 no vember. De SPBT heeft geen regels gesteld over de invulling van hoogtijdagen en zondagen. Advertentie Je verdient bij dans- en balletschool s 01110-13132-17458 Advertentie Staten Spaarrekening STATENB ANK HOLLAND N V. HOGE RENTE VRIJ OPNEEMBAAR GEEN MINIMUM INLEG INLICHTINGEN: van Duke Kostenbroek TELEFOON 01110-12605 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland. met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— L jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening. Bij* automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1