'Gemeente kan agrariërs helpen via voorlichting' CDA zet vraagtekens bij kosten zwembad Dol-Fijn 'Duivelands college minacht de democratische principes' 'Belastingverhoging beperken via post vervanging lichtmasten' Duivelandse PvdA-fractie uit felle kritiek in haar algemene beschouwingen Algemene beschouwingen Duivelandse WD: Duivelandse SGP/RPF-fractie in haar algeméne beschouwingen Algemene beschouwingen met pleidooi voor fietspaden Honderd jarige in de Cornelia ZlERIKZEESCHEjfU NIEUWSBODE Bi 1 DINSDAG 26 OKTOBER 1993 NR 25.450 3 NIEUWERKERK - ,,De manier waarop de burgemeester en wethouders het ini tiatiefvoorstel van de raad, betreffende de brandweerproblematiek, naast zich neerlegden is ons inziens zonder weerga. Wanneer men op deze wijze handelt ge tuigt dat naar onze overtuiging van minachting van democratische principes". De Duivelandse PvdA-fractie uit in haar algemene beschouwingen over de ge meentebegroting 1994 felle kritiek op het Duivelandse college van burgemeester t en wethouders. Men laat daarbij merken nog steeds 'hogelijk verbaasd om niet te zeggen verbijsterd' te zijn over de manier waarop het college reageerde op een initia tiefvoorstel waarmee de Dui velandse raad probeerde een oplossing aan te dragen voor het conflict tussen het college en (een groot deel) van het Dui velandse brandweerkorps. De onenigheid komt voort uit de manier waarop een ondercom mandant en een vijfde kader lid werden benoemd. ,,Van meet af aan hebben wij de portefeuillehouder geconfron teerd met de gevolgen van de eenzijdige beslissing die werd genomen. Naarmate de tijd verstreek escaleerde het niet te onderschatten conflict. Keer op keer hebben wij ons afge vraagd wat de achtergrond kon zijn van dit door arrogantie en koppigheid (van het college) gekenmerkte probleem. He laas zit de zaak nu zo muurvast dat alleen een royaal gebaar van het gemeentebestuur tot een mogelijke oplossing kan leiden. De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat we daar voor alsnog weinig of geen fiducie in hebben", aldus de PvdA. Kritiek heeft de fractie ook op het gemak waarop in de ge meentebegroting nieuwe grote posten (nieuwbouw sportac commodatie Ouwerkerk en bergbezinkbassin voor de rio lering) worden opgevoerd, ter wijl de gemeentelijke belastin gen wel worden verhoogd. Men spreekt van een 'opportu nistisch beleid' en stelt voor de kapitaalslasten voor de nieuwe Ouwerkerkse sportaccommo datie uit de post 'onvoorziene uitgaven' te halen. De PvdA-fractie is ook niet blij met dè manier waarop het col lege via het provinciaal be stuur probeerde toestemming te krijgen voor glastuinbouw in Duiveland. „Natuurlijk zijn wij in verband met de werkge- legenheidsproblematiek voor een glastuinbouwproject. Maar door de amateuristische aanpak van het college behoort dat waarschijnlijk tot het ver leden". Men denkt dat het col lege de provincie voor het hoofd heeft gestoten door te vragen om een gebied van der tig hectare glastuinbouw. „Dat Het dagelijks bestuur van Duiveland probeert nog steeds om aan de Middenweg bij Nieuwerkerk een bedrijventerrein te realiseren. (Archieffoto). is een voor. Zeeland ongebrui kelijke omvang. Tbrecht geeft de provincie aan dat de maat- schappelijké aanvaardbaar heid voor zo'n omvangrijk pro ject in Duiveland onvoldoende is aangetoond". In haar beschouwingen dringt de PvdA er op aan de bouw van een mogelijke nieuwe sportac commodatie in Ouwerkerk te combineren met een gemeente werkplaats. „De sportvereni ging heeft immers ook opslag ruimte nodig". De fractie is verder van mening dat Ouwer kerk is gediend met een snelle aanpak van woningbouwplan nen. Men vraagt zich af wat er dient te gebeuren met de groen strook tussen het servicewo- ningencomplex Steenzwaens- hof en het parkeerterrein bij de tennisbaan in Nieuwerkerk. Zoals bekend is het de bedoe ling een vrachtwagenparkeer terrein te realiseren op het nieuwe bedrijventerrein aan de Middenweg. Het parkeerter rein aan de Stolpweg wordt dan helemaal bestemd voor sportende particuliere auto's. Verder herinnert men het colle ge aan de afspraak dat iedere zieke iep die in de gemeente wordt gerooid zal worden ver vangen door een andere boom. NIEUWERKERK - De WD-fractie uit de Duivelandse gemeenteraad is van me ning dat de verhoging van de gemeentelijke belastingen in 1994 beperkt moet worden tot twee procent. In haar algemene beschouwingen over de gemeentebe groting 1994 komt de VVD met het voorstel minder lichtmasten te vervangen en te bezuinigen op de post bestratingen. Hierdoor zou de stijging van de gemeen telijke belastingen, leges en tarieven drie procent lager kunnen blijven dan de vijf procent die het college van burgemeester en wethouders voorstelt in de be groting 1994. „In een tijd waarin de burger steeds weer wordt geconfron teerd met lastenverhogingen door overheidsinstellingen, zou het die instanties sieren om eens naarstig naar oplossingen Men tekent daarbij aan dat de wezenlijke oplossing van het probleem maatregelen in alle sectoren van de landbouw vraagt, die de bestuurlijke mo gelijkheden van de gemeente lijke overheid ver te boven gaan. Toch zijn er volgens de te zoeken die niet met lasten stijgingen voor de burgers ge paard gaan". Behalve de gemeenten denkt de WD daarbij aan de reini- SGP/RPF voor de gemeente Duiveland mogelijkheden om de landbouwers te helpen. In de eerste plaats door hen juiste en volledige voorlichting te ge ven over de gevolgen van be- drijfsoverschakeling. De SGP/ RPF denkt daarbij aan voor- gingsdienst, de nutsbedrijven en de waterschappen. Op het Duivelandse college van burgemeester en wethou ders heeft men kritiek omdat' men de gemeentelijke belastin lichting over de vergunningen van de gemeente en andere in stanties die daarvoor nodig zijn. Verder stelt men voor als ge meente projectmatig andere teelten te begeleiden, zoals gen vorig jaar niet wilde verho gen en nu ineens vijf procent. „Het optimisme van vorig jaar zorgt nu voor een extra verzwa ring van de lasten. Drie opeen volgende jaren twee procent verhoging geeft immers een to taal van zes procent, terwijl we nu met een verhoging van twee procent in 1992 en vijf procent in 1994 op zeven procent ko men. De VVD wil dat voorkomen door de geplande vervanging van 155 lichtmasten in de ge meente in 1994 niet te laten doorgaan. „Wanneer wordt vol staan met de. vervanging van de lantaarnpalen die echt no dig zijn, is het geplande bedrag van 185.000 gulden niet nodig. Tevens stelt de fractie voor om via bezuinigingen op het her- bestraten van wegen eri straten in de gemeente de lastenver zwaring voor de burgers te be perken tot tWee procent. men dat al dbét-vi'a de glastuin bouw. Op die' manier zou .men kunnen voorkomen dat onder nemers achteraf voor onaange name verrassingen komen te staan. De gebeurtenissen bij de mo torclub Koeievaag, waarbij een jongeman om het leven kwam bij een spelletje Russische rou lette, houden de SGP/RPF- fractie nog bezig. In haar alge mene beschouwingen vraagt de fractie opnieuw of sluiting van het clubgebouw van de mo torclub noodzakelijk is. Ook wil men weten welke afspra ken het Duivelandse college van b en w met de politie heeft gemaakt om dergelijke gebeur tenissen te voorkomen. Men wijst er op dat Duiveland even veel recht op aandacht van. de Ipolitie heeft 'als 'een recreatie- gemeente' en dringt aan op meer politie op straat. De SGP/RPF-fractie is van me ning dat vooral het fietsver- keer op de parallelwegen van de Rijksweg N59 beter be- ,,Waar is nu die agent op straat", vraagt de fractie zich in haar algemene beschouwin gen af. Men herinnert er aan dat dit een van de belangrijk ste doelstellingen was van de reorganisatie van de politie tot één Zeeuws korps, die in 1993 zijn beslag kreeg. „Onze fractie heeft grote twijfels wat betreft de praktijk. Wat merkt de bur ger nu van meer veiligheid. Wij vragen ons nog steeds af wat nu zo fout «was aan politiemen sen, wonena en wérkend in hun standplaats. De politie is nu nauwelijks aanspreekbaar. Je ziet ze immers niet". De VVD dringt in haar be schouwingen aan op het plaat sen van verkeersborden waar mee de maximum snelheid op de parallelwegen van de Rijks weg N59 tot vijftig kilometer per uur wordt beperkt. De par tij staat achter het beleid om schermd moet wor.den. Omdat daarvoor ingrijpendernaatre- gelen zijn die moeten worden genomen (en bekostigd) door de eigenaar van de weg Rijks waterstaat, stelt de fractie voor om een gebiedsgericht onder zoek te laten uitvoeren. Dat zou als uitgangspunt kunnen dienen voor aanpassing van de weg. Verder is ook de SGP/ RPF van mening dat de aanleg van fietspaden lang de Brede- weg (Sirjansland) en Stolpweg (Nieuwerkerk) op termijn noodzakelijk is. Iepziekte Wat betreft de iepziekte, die ook in Duiveland zijn tol eist, stelt de fractie voor om een be planting bestaande uit iepen pas te vervangen op het mo ment dat alle bomen ziek zijn of het beeldbepalende effect er van verloren is gegaan. „Op dat moment zouden alle iepen gerooid kunnen worden, waar na een nieuw uniform geheel een burgerbestemming te ge ven aan leegkomende boerde rijen. „Wij willen verpaupe ring voorkomen, maar bij ons staat voorop dat de omwonen de boeren daar geen hinder van mogen hebben bij hun bedrijfs voering. De partij is verder van mening dat een zorgvuldige af weging moet worden gemaakt tussen de kosten voor renova tie/nieuwbouw dan wel slui ting van het zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. Gezien de fietsroute die langs het haventje van Viane loopt, komt de VVD met het voorstel om het mini-scheepvaartmu seum dat daar staat te legalise ren. Men spreekt verder zijn ongerustheid uit over de toene mende hoeveelheid zwerfvuil in de polder en stelt voor een kosten/baten-analyse te (laten) maken ten aanzien van de aan leg van riolering in het buiten gebied van de gemeente. aan bomen en planten kan wor den neergezet". Om de leefbaarheid van de kleine kernen Ouwerkerk en Sirjansland te behouden is het volgens de SGP/RPF noodza kelijk om voor die dorpen uit breidingsplannen voor wo ningbouw te maken. Verder is men van mening dat (ook na het afschaffen van de provin ciale knelpuntenpot) de uitvoe ring van het dorpsplan Ooster- land ongewijzigd moet worden voortgezet. „Er zijn nu moge lijkheden om op projectbasis een financiële bijdrage van de provincie te krijgen". De tariefsverhoging van de ge meentelijke belastingen, tarie ven en leges met vijf procent, die het college voorstelt, is vol gens de SGP/RPF-fractie on ontkoombaar. „We zien op dit moment geen andere oplos sing". Wel is de fractie van me ning dat de tariefsverhoging geleidelijker had kunnen ver lopen, bijvoorbeeld twee pro cent (in plaats van niets) in 1993 en drie procent in 1994. NIEUWERKERK - „Dit jaar is de malaise jn vrijwel de hele agrarische sector toegeslagen. Het is buitengewoon frustrerend om te constateren dat in het ene land voedseltekort de ondergang van de bevolking betekent, terwijl in het ande re land voedseloverschot de ondergang van de voedselproducent tot gevolg heeft". Vanuit haar betrokkenheid met de landbouwers in de gemeente komt de Duivelandse SGP/RPF-fractie in haar algemene beschouwingen met het voor stel om de agrariërs te helpen. NIEUWERKERK - Vijfduizend gulden per week, ofwel een kwart miljoen per jaar moet de Duivelandse gemeenschap toeleggen op de exploitatie van het instructie-zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. In de gemeentebegroting 1994 is een bedrag van 700.000 gulden opgenomen voor het zwembad. In haar algemene beschouwingen over de gemeentelijke begroting 1994 zet de Duivelandse CDA- fractie vraagtekens bij deze cijfers. „De exploitatie van het zwembad zal steeds duurder worden met als logisch gevolg een verdere verhoging van de tarieven en belastingen voor de burgers". De instandhouding van het Nieuwerkerkse zwembad Dol-Fijn kost de gemeente Duiveland mo menteel een kwart miljoen per jaar. (Foto: Marijke Folkertsma). De CDA-fractie heeft daarom moeite met de uitspraak van burgemeester en wethouders in de gemeentebegroting dat in standhouding van het zwem bad verantwoord is. „Kan de doelstelling van het zwembad, zweminstructie geven aan jeugd en volwassenen, niet worden bereikt door gebruik te maken van de zwembaden in buurgemeenten"? De fractie denkt dat dit wel eens goedko per zou kunnen uitvallen dan het handhaven (via renovatie of nieuwbouw) van een eigen gemeentelijk zwembad. Men kijkt daarbij ook naar de toekomst waarin de gemeente lijke herindeling Schouwen- Duiveland een feit is. „We moe ten er rekening mee houden dat er dan te veel zwemgele- genheid kunnen blijken te zijn, waardoor afstoting van zwem baden nodig wordt. In dat ge val zou het handhaven van het zwembad Dol-Fijn wel eens geld in het (zwem)watêr gooien geweest kunnen zijn. De CDA- fractie stelt daarom voor om aan gedeputeerde staten uitstel te vragen van de verplichting het zwembad Dol-Fijn aan te passen aan de wet Hygiëne en Veiligheid Zwembaden. Fietspaden De CDA-fractie pleit in haar beschouwingen voor de aanleg van fietspaden langs de Oud Heiligenweg (van de Blauwe Keet naar Oosterland) en de Bredeweg (van de Blauwe Keet naar Sirjansland). Een plan dat destijds uit de meerjaren begroting werd gehaald, maar er volgens het CDA weer terug in zou moeten. „Het gebruik van de fiets dat wordt gestimu leerd en ook uit toeristisch oogpunt wordt vaak gebruik gemaakt van de fiets". Ook langs de Stolpweg tussen Nieu werkerk en Dreischor en de Vissersweg tussen de Rijksweg N59 en Ouwerkerk zouden vol gens het CDA fietspaden moe ten worden aangelegd. De geplande vervanging van 155 lichtmasten in de gemeente Duiveland in 1994 gaat de CDA- fractie niet ver genoeg. „Is het niet beter om gelijk te bekij ken of verplaatsing en uitbrei ding van de openbare verlich ting nodig is. Wellicht moet per dorp een verlichtingsplan wor den opgesteld", aldus de frac tie die hiermee de bevordering van de openbare veiligheid in de avonduren voor ogen heeft. Het CDA Iaat in haar beschou wingen weten een groot voor stander te zijn van zelfwerk zaamheid van de Ouwerkerkse sportlui bij het realiseren van een nieuw clubgebouw bij het sportveld te Ouwerkerk. Men wil verder weten of bij burge meester en wethouders gege vens bekend zijn over mogelij ke fraude en misbruik van so ciale voorzieningen op Schou- wen-Duiveland. Dit in verband met de landelijke berichten over dit onderwerp. Het plan om in het buitenge bied van de gemeente riolering aan te leggen omschrijft de fractie als 'een erg ver doorge voerde milieumaatregel', waar aan hoge kosten verbonden zijn. Wel positief is men over het streven om op het voorma lige sportterrein De Saele te Oosterland een servicewonin- gencomplex te realiseren. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuido. 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 07.25, onder 17.18 Maan op 15.49, onder 04.14 28 okt. Zon op 07.27, onder 17.16 Maan op 16.08, onder 05.19 Volle Maan: 30 okt. (13.39) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weer ondergaat mor gen nog geen grote veranderingen. Dat betekent dat er vrij veel wolken velden zijn, dat het op de meeste plaatsen droog blijft en dat het onge veer 12 graden wordt. De komende nacht kan plaatselijk mist ontstaan. We hebben bet standvastige weer te danken aan een hogedrukgebied. Het zwaartepunt van dit hogedruk gebied ligt boven het Verenigd Ko ninkrijk. Hierdoor waaien boven ons land noordelijke winden zodat nog steeds wolkenvelden vanaf de Noordzee Nederland binnendrijven. Na morgen komt hier verandering in. Het hogedrukcentrum trekt in de richting van Scandinavië. De wind zoekt de oosthoek op en blaast gelei delijk wat drogere lucht naar ons land. Daarom maakt vanaf donder dag de zon meer kans. De middag- temperatuur blijft rond het niveau van 12 graden liggen. ZIERIKZEE/BRUINISSE - De Corneliastichting krijgt er woensdag 3 november een eeuwlinge bij. Die dag wordt mevrouw C. J. van den Berg honderd jaar. Mevrouw Van den Berg is in Bruinisse geboren, maar heeft daar niet haar hele leven ge woond. Van 1920 tot 1948 ver toefde zij in Bloemendaal, waarna ze uiteindelijk weer te rugkeerde naar Bruinisse. Me vrouw Van den Berg is altijd ongehuwd gebleven en heeft ja renlang als hoofdverpleegster gewerkt. Sinds 1989 verblijft zij in de Corneliastichting. Hoewel de Bruse doof is en ook niet al te best meer ziet, is haar gezondheid voor haar leeftijd nog behoorlijk. Woensdagoch tend omstreeks 10.30 uur gaat burgemeester mr J. J. R M. As- selbergs de jarige feliciteren, waarna mevrouw Van den Berg 's middags haar verjaardag in haar vroegere woning aan de Schipperslaan in Bruinisse viert. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur R Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar 1 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. succesjes(t/m 4 regels) f 7,« De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3