3 O* Behoud werkgelegenheid bij sociale werkplaatsen voorop MB tëd Vervolgonderzoek vervuiling Zaagmolen i w mm m GRATIS ADVERTENTIE SCHOUWEN-DUIVELAND r n Ook delegatie Zuidhoek naar Den Haag Kermis Zierikzee volgend jaar een maand eerder? 3 O 5 O 5 7 Baldadige jongeren Zonder autogordels Machiavelli- prijs '93 voor politie commis sarissen I~" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IS dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote.kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110 >16551 DINSDAG 26 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25450 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 1 WSS ,,Het gaat erom dat het werkvoorzieningsschap toegankelijk blijft voor hen die daar recht op hebben", vinden de Ovo-bestuurders M. K. Krijger en C. Rossen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Vanuit Zuidwest-Nederland vertrekken woensdag 27 oktober twee bussen met werknemers van de werkvoorzieningsschappen naar Den Haag. Daar worden die dag de CAO-onderhandelingen voor de werkvoorzieningsschappen hervat. In die bussen zal ook een circa vijftien man sterke delegatie van het Zie- rikzeese werkvoorzieningsschap De Zuidhoek meereizen. Want zeggen M. K. Krijger, voorzitter van het Overlegorgaan (de „Ondernemingsraad" van het werkvoorzieningsschap) en C. Rossen, lid van het Ovo en actieleider, voor ons is behoud van werkgelegenheid en reparatie van het WAO-gat belangrijk. Het gaat er om dat het werkvoorzieningsschap toegankelijk blijft voor hen die daar recht op hebben. Het gist binnen de werkvoor zieningsschappen. Werkonder brekingen, protestbijeenkom sten en veel, heel veel zorgelij ke blikken. Zeker ook bij de vijf Ovo-bestuurders van de Zuidhoek; M. K. Krijger, C. Rossen, J. Adriaanse, C. van Beveren en W. Brocatus. Die zorgelijke blikken zijn niet ten onrechte want de sociale werk plaats, zoals de werkvoorzie ningsschap vroeger heette lijkt door alle snoeiharde bezuini gingsplannen van het kabinet op zijn grondvesten te schud den. Voor de drie komende ja ren zal door het rijk immers drastisch worden beknibbeld (ongeveer 250 miljoen) op het budget voor deze werkvoorzie ningsschappen. Alleen voor volgend jaar al ziet het ernaar uit dat deze beschermde werk plaatsen 67 miljoen minder zullen krijgen. Door zo econo misch mogelijk te, produceren moeten de schappen proberen deze financiële aderlating op te vangen. Drie extra werkplaatsen Hoe die koerswijziging uit pakt voor de werkgelegenheid bij de werkvoorzieningsschap pen is nog maar de vraag. Efficiënter werken om beter te kunnen concurreren met het re guliere bedrijfsleven, kan wei eens tot gevolg hebben dat WSW-ers die door een lichame lijke of verstandelijke handi cap nog maar een geringe ar- beidsproduktiviteit hebben, uiteindelijk aan de zijlijn ko men te staan. Ook al is het plan van het kabinet om mensen met een arbeidsproduktiviteit van minder dan een derde niet langer te laten werken in een werkvoorzieningsschap vol gens Krijger en Rossen geluk kig van de baan. Het behoud van werkgelegenheid is en blijft binnen het vijf man ster ke Ovo van de Zuidhoek dan ook een belangrijk aan dachtspunt. Dat behoud van werkgelegenheid speelt bij dit Schouwen-Duivelandse werk voorzieningsschap op dit mo ment niet. Integendeel zelfs, in de begro ting voor '94 is zelfs ruimte vrijgemaakt voor drie extra ar beidsplaatsen en de recente nieuwbouw (een produktie- en magazijnruimte) doet ook niet direct aan inkrimping van de werkgelegenheid denken. ZIERIKZEE - Hoezeer heeft de bodemverontreiniging aan de Zaagmolen (num mer 1 en 2) in Zierikzee zich buiten deze lokatie verspreid? Daarop moet een tweede bodemonderzoek een antwoord geven. Voor dat vervolgonderzoek moet de gemeente een bedrag van 11.581,- beschikbaar stellen. Hierover beslist de Zierikzeese gemeenteraad maandag 1 november tijdens haar maandelijkse ver gadering. Deze begint om 19.30 uur in de raadzaal. De Zierikzeese kermis in het vervolg een maandje eerder? Als het aan het college van b en w ligt gebeurt dat en wordt de kermis voortaan de eerste week van augustus gehouden. (Archieffoto). De bodem van een gedeelte van de Zaagmolen (1 en 2) blijkt vervuild te zijn met olie. In eer ste instantie heeft de Grontmij Zeeland daarnaar een oriënte rend onderzoek ingesteld. De kosten van dit eerste verken nende onderzoek zijn door de provincie Zeeland betaald. Op basis van de uitkomsten van dit onderzoek is inmiddels een vervolgonderzoek uitgevoerd. Voor dat onderzoek heeft de ge meente Zierikzee een bedrag van veertigduizend gulden op tafel moeten leggen. Dit onder zoek heeft aan het licht ge bracht dat de olieverontreini ging zich op drie plaatsen bui ten het onderzochte gebied (no 1 en 2) heeft verspreid. In wel ke mate dit is gebeurd moet via een vervolgonderzoek worden vastgesteld. Aan dit vervolgon derzoek dat ook door de Gront mij wordt uitgevoerd, hangt een prijskaartje van 25.000 gul den. Op basis van enkele bepa lingen moet de gemeente hier aan 11.581,- bijdragen. Kermis De Zierikzeese kermis een maandje eerder. Dat overwe gen b en w nu is gebleken dat de publieke belangstelling hiervoor is tegengevallen. Hierdoor wordt Zierikzee voor de kermisexploitanten minder aantrekkelijk. Door de kermis, die nu begin september wordt gehouden, een maand te ver vroegen denken b en w deze ontwikkeling een halt toe te roepen. Zierikzee Aktief, het samenwerkingsverband tussen VW en ZOC deelt de mening van het college, de vraag is nu of ook de gemeenteraadsleden achter de gedachte staan om de kermis in het vervolg in de eer ste week van augustus te hou den. Die drie extra arbeidsplaatsen zijn echter niet toereikend om de ,,rij wachtenden" weg te werken. Op de wachtlijst voor een baan bij de Zuidhoek komen op dit moment 21 namen voor. Wat de beide Ovo-bestuursleden niet van het regeringsbeleid begrij pen is de tegenstrijdigheid er van. Enerzijds worden de werkvoorzieningsschappen ge dwongen om economischer, be drijfsmatiger te werken en an derzijds worden de schappen in de nabije toekomst verplicht om bij een vacature de nummer een van de wachtlijst in dienst te nemen, ongeacht of er be hoefte is aan de vaardigheden van de man of vrouw. Door de ze regeling kan er bijvoorbeeld een timmerman in dienst wor den genomen, terwijl de elek- tro-afdeling dringend verlegen zit om een elektrotechnicus. Dit plus de noodzaak om zo be drijfsmatig mogelijk te produ ceren kan ertoe leiden dat de werkdruk voor de individuele werknemer te hoog wordt. Als Overlegorgaan moet het vijftal er in het kader van de ARBO- wet op toezien dat dat niet ge beurt. Daarvoor krijgen ze alle ruimte van de directie, want aan medewerking van en con tacten met bestuur en directie van de Zuidhoek hebben ze geen klagen. Dat loopt alle maal zoals het moet en dat wil len ze dan toch weieens graag kwijt.- Actieleiders Het contact met de provinciale actieleiders is tot nu toe min der geweest. Dat dat uitgelegd is als een gebrek aan actiebe reidheid bij De Zuidhoek is met name bij Ovo-voorzitter Krijger verkeerd gevallen. Donderdag werden we om elf uur gebeld met het verzoek om voor twaalf uur door te geven hoeveel werknemers van de Zuidhoek er de volgende dag mee zouden doen aan de acties. Kortom, de Zuidhoek werd bij de voorbereidingen van de ac ties niet of nauwelijks betrok ken", aldus Krijger en Rossen 'en ook de bonden (AbvaKabo en CFO) lieten zich vooraf niet zien om het hoe en waarom van de acties uiteen te zetten. Inkomstenderving Een week later (vrijdag 15 ok tober) echter waren 21. van de 155 werknemers van de Zuid hoek wel present bij een sta kingsbijeenkomst in Hoeven. Dit met medewerking van. de directie die volgens beiden be grip voor de moeilijke situatie van de WSW-ers heeft. Want be halve onduidelijkheid over zijn loon wel of geen prijscom pensatie (2,5%), heeft die WSW- er door de nieuwe WAO-rege- lingen al een behoorlijke in komstenderving voor zijn kie zen gekregen. Een inkomen sachteruitgang van honderd tot vijfhonderd gulden per maand klinkt Krijger en Ros sen bekend in de oren. Derge lijke gevallen kennen zij van dichtbij, evenals het merk waardige feit dat iemand die eerst voor 80 tot 100% was afge keurd nu zonder herkeuring in eens voor 65% arbeidsonge schikt wordt verklaard. Dat het een aantal werknemers van de Zuidhoek ernst is om het ka binet op andere gedachten te brengen, blijkt uit het feit dat zich onder die 21 actievoeren den een groep niet-georgani- seerde werknemers bevond. Die moesten voor deze vrijdag een snipperdag opnemen. Daarmee is de bijdrage van de Zuidhoek aan de actie voor be houd van werkgelegenheid, re paratie van het WAO-gat en een loonsverhoging van 2,5% niet ten einde Woensdag 27 okto ber, wanneer in Den Haag de CAO-onderhandelingen tussen AbvaKabo/CFO en ministerie worden hervat, zullen vanuit Zuidwest-Nederland twee bus sen met verontruste WSW-ers richting residentie vertrekken. In een van die bussen bevindt zich ook een Zuidhoek-delega- tie van circa vijftien man. Hoe veel Schouwen-Duivelanders er met de bus kunnen meerei zen wordt volgens Rossen en Krijger bepaald aan de hand van het aantal georganiseerden en dat aantal is bij de Zuid hoek niet al te groot. Dat geldt volgens Rossen ook voor de ac tiebereidheid. De meesten weten door alle opeenvolgende veranderingen niet meer precies waaraan zij toe zijn en hebben zoiets van ,,ach het helpt allemaal toch niet". Wie zwijgt stemt echter toe en dat is een voor de WSW- er ongunstige ontwikkeling. Het ware toon van de arbeid is in vrede te leven. Voltaire Wolkenvelden HET WEER Vannacht mogelijk een enkele mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Verder wol kenvelden en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Noordelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. ALGEMENE BESCHOUWINGEN De politieke fracties van de Duivelandse gemeente raad kwamen met hun algemene beschouwingen. OPENBAARHEID Zierikzeeënaren mogen voortaan de stukken van raads- en commissievergaderingen inzien. NATUUR In de Kop van Schouwen wil men bossen, moerassen en een open Vroonlandschap realiseren. BASKETBAL Het herenteam van basketbalvereniging MEVO'80 won van Scheldesport 3 uit Terneuzen. 1 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Politie Schouwen-Duiveland hield maandagavond in Zierikzee drie 15-jarige jongens aan die zich schuldig maakten aan bal dadig gedrag. Op de Schuithaven duwden zij een brandende krant in de brievenbus van een kantoor pand. Een persoon die hiervan getuige was kon uoor snel in grijpen een mogelijke brand voorkomen. Een tweede getui ge bracht de politie op het spoor van de daders. Het ging om drie jongens van vijftien jaar afkomstig uit Zierikzee, Dreischor en Woerden. Zij wer den aangehouden in de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Via het Halt-bureau krijgen zij een gepaste straf. SEROOSKERKE - Tijdens een controle op het gebruik van autogordels bekeurde de poli tie zeven automobilisten die in hun voertuig reden zonder de gordel om te hebben. De controle werd dinsdagmor gen gehouden in de omgeving van Serooskerke. De politie is de laatste tijd zeer alert op het gebruik van autogordels in verband met een actie die men voert in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). DEN HAAG - De hoofdcom missarissen van politie in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben de Machiavelliprijs 1993 voor overheidscommunicatie toege kend gekregen. „Machiavelli zou trots zijn op de heren Nordholt, Hessing, Brand en Wiarda. Zij traden uit de scha duw van politieke gezagsdra gers als ministers en burge meesters en werden herken baar als zelfstandige autoritei ten", oordeelde de jury. Het communicatief doordachte en begaafde optreden van de hoofdcommissarissen was grensverleggend",-meent de ju ry. ,,Of men ook gelukkig moet zijn met zelfstandige publieke autoriteiten naast - of soms zelfs boven - politieke en be stuurlijke gezagsdragers, is maar de vraag." Het bestuur vindt het niet van belang of de politiechefs van de vier grote steden zelf de ruimte namen om hun uitlatingen te doen, of dat hen die ruimte werd gela ten. „Het gaat uitsluitend om de scherpte van het verworven profiel", meent de jury. De Stichting Machiavelli stelt zich ten doel activiteiten op het ge bied van de overheidscommu nicatie te stimuleren. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Cd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1