Actie Trouwen op Schouwen gericht op verlenging van toeristenseizoen Duiveland heeft jaarlijkse bijdrage over voor samenwerking bij ongevallen Zierikzee krijgt meer voor stadsvernieuwing Burgemeesters van Brouwershaven en Zierikzee bewonderen speciaal ontworpen trouwring Gemeenteraad beslist donderdag 28 oktober over bijdrage van 32 cent per inwoner Technika-10 sleept een eerste prijs in de wacht VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 NR 25448 5 Onder het toeziend oog van VVV-Brouiuershaven voorzitter Zuid'erent onthullen burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven en burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee de nieuw ontworpen trouwring. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Aandachtige en bewonderende blik ken. Zo moeten de burgemeesters van Zierikzee en Brouwershaven, mr J. J. P. M, Asselbergs en L. N. Labruyère ooit hebben gekeken toen ze met hun aan staande bij de juwelier hun trouwringen uitkozen. Woensdagmiddag bogen beiden zich in de Trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis opnieuw over een fraai staaltje van edelsmeedkunst. Niet om opnieuw zo'n echtelijk kleinood te kiezen, maar wel in het kader van de promotie-actie Trouwen op Schouwen. Een initiatief van de VVV-Brouwershaven en bedoeld om bij te dragen aan de verlenging van het toeristensei zoen. Het toeristenseizoen houdt niet op bij de maanden juli en augustus. Ook buiten die top- maanden doen toeristen Schouwen-Duiveland aan. De laatste jaren wordt zeker op Schouwen-Duiveland dan ook met de regelmaat van de klok gesproken over de noodzaak' In de Samenwerkingsovereen komst Openbare Veiligheid Zeeland is vastgelegd op welke manier de Zeeuwse gemeenten, het provinciaal bestuur, de re gionale brandweer, de GGD en het Nederlandse Rode Kruis het beste kunnen samenwer ken om een goede openbare veiligheid te waarborgen. De overeenkomst is gericht op de onderlinge samenwerking bij ongevallen- en rampenbestrij ding in Zeeland. Ze is ook be doeld om de onderlinge hulp en bijstand te regelen die in dergelijke situaties nodig is. Zo is in de overeenkomst vast gelegd dat het provinciaal be stuur en de Zeeuwse gemeen ten zoveel mogelijk samenwer ken bij het opzetten, uitwerken en actueel houden van rampen plannen en regelingen. Ook wordt een langdurige samen- Dat komt onder meer omdat Zierikzee op basis van de nieu we verdeelsleutel door het mi nisterie wordt aangemerkt als 'rechtstreekse gemeente'. Dat van seizoensverlenging. Daar onder valt heel wat: overdekte recreatiemogelijkheden, aan trekkelijke arrangementen buiten het hoogseizoen en sinds woensdagmiddag ook de actie Trouwen op Schouwen, het geesteskind van de VW Brouwershaven. Met deze ac- werking nagestreefd bij het opleiden en oefenen van hulp verleners en het voorlichten van de bevolking. Voor groot schalige ongevallen, rampen of andere verstoringen van de openbare veiligheid zijn be leidsondersteunende cri sisteams samengesteld die de burgemeesters) of Commissa ris van de Koningin in dergelij ke gevallen helpen. De kosten voor dit alles bedra gen bijna 175.000 gulden per jaar. De rijksoverheid betaalt daarvan 45.000 gulden en het provinciaal bestuur bijna 12.000 gulden. Dat houdt in dat de Zeeuwse gemeenten samen jaarlijks bijna 118.000 gulden moeten opbrengen, ofwel 32 cent per inwoner. Van die 32 cent wordt dertien cent besteed aan voorlichting van de bevol king, onder meer via Omroep houdt in dat de stad wordt in gedeeld in de groep van 48 'gro tere' Nederlandse steden die extra geld krijgen voor stads vernieuwing. Dit ten koste van tie, waarvoor de VW een bij drage uit de provinciale pot voor seizoensverlengende acti viteiten heeft ontvangen, wordt enerzijds ingespeeld op de noodzaak tot seizoensver lenging en anderzijds op de be hoefte van de consument. Aantrekkelijk genoeg Als het fraaie natuurschoon, de pittoreske dorpjes met hun ka rakteristieke kerken, de sfeer volle gemeentehuizen en de rij kelijk aapwezige monumenten jaarlijks "vele duizenden toe risten trekken, dan moet de re gio toch ook aantrekkelijk ge noeg zijn als lokatie voor ,,de dag van je leven". Tbmeer ook omdat alle bedrij ven die nodig zijn voor het welslagen van deze dag hier in de regio gevestigd zijn. ,,Van Zeeland wanneer zich een ramp zou voordoen. Tien cent is bestemd voor het Rode Kruis dat voor de opvang en verzor ging van gewonden zorgt. De resterende 9 cent wordt besteed aan planvorming en instand houding van de overeenkomst en beleidsondersteunende cri sisteams die in werking treden bij een ramp of grootschalig ongeval. Het Duivelandse college van b en w merkt in haar voorstel op dat de gemeente tot nu toe reeds een jaarlijkse financiële bijdrage (van 32 cent per inwo ner) leverde aan het Rode Kruis Zeeland. Die nam daar voor de gemeentelijke taak op zich om gewonden op te vangen en te verzorgen. Nu die taak via de Samenwerkingsovereen komst Openbare Veiligheid Zeeland in heel de provincie de kleinere kernen,.die met in gang van 1994 allemaal wat van hun budget moeten inleve ren. Een en ander houdt ook in dat Zierikzee haar jaarlijkse het kopen van de bruidsringen tot en met het betreden van de bruidssuite, dat alles kan hier zonder probleem worden gere geld", aldus de voorzitter van de Brouwse VVV, H. B. Zuide rent bij de presentatie van kleurige mappen vol informa tie over de aan de actie deelne- mende'bedrijven uit Brouwers haven, Mi ddensch ouwen en Zierikzee. In totaal zijn dat er zeventien, waaronder een aan tal hotels en restaurants, een juwelier en een bloemist, enke le kledingzaken,, een fotograaf, een recreatiepark, een meubel zaak, een taxibedrijf, een beautyfarm en een tweetal re derijen. Met recht sprak Zuide rent dan ook over een totaal presentatie. Gezien het gegeven dat steeds minder huwelijken - er worden er per jaar zo'n hon derdduizend geregistreerd - ir.- de eigen woonplaats worden gesloten, kan deze Trouwen op centraal wordt geregeld, wil het Duivelandse college de ge meentelijke financiële bijdra ge aan het Rode Kruis Zeeland opnieuw herzien. Het laatste woord hebben de Duivelandse raadsleden die donderdag over het onderwerp beslissen. Verkoop Ouwerkerkse gemeentewerkplaats Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over de ver koop van de gemeentelijke werkplaats met aanliggend plantsoen aan de Zweed- sestraat te Ouwerkerk aan E. J. van der Meer uit Nieuwer- kerk. De heer Van der Meer koopt van de Kruisvereniging ook het Groene Kruisgebouw, dat onderdeel uitmaakt van het gebouw waarin de gemeen telijke werkplaats is gevestigd. bijdrage voor het stadsvernieu wingsfonds niet meer via het provinciaal bestuur ontvangt. Het geld wordt door de rijks overheid rechtstreeks naar de gemeente overgemaakt. Het landelijke budget voor stads vernieuwing omvat ongeveer een miljard gulden. Tbt nu toe kreeg Zierikzee daar (volgens de oude verdeelsleutel) 0,92 Schouwen-actie wervend wer ken bij trouwlustigen die van hun trouwdag echt iets onver getelijks willen maken. Dat thematoerisme slaat volgens Zuiderent aan. Trouwen op zaterdag" Dat doet naar alle waarschijn lijkheid ook het initiatief van de gemeente Brouwershaven om verliefde stelletjes ook op zaterdag in de echt te verbin den. De Brouwde VW-voorzit- ter hoopte dat dit Brouwse pri meurtje ook spoedig in Zierik zee navolging zou krijgen, want zei hij .uitwijken naar de gratis maandag lijkt niet echt interessant". Hoewel noch bur gemeester Asselbergs van Zie rikzee noch zijnt Brouwse ambtsgenoot Labruyère gezien hun burgerlijke stand tot de doelgroep lijkt te behoren, wa ren de eerste informatiemap pen voor hen. Bovendien waren zij de eersten die, na het weg trekken van een doek, oog in oog kwamen te staan met een speciaal voor deze actie ont worpen model trouwring, mo del Schouwen genaamd. Een model dat door de Zierikzeese juwelier J. Postma, een van de deelnemers aan de actie in sa menwerking met de ateliers van Martinshof trouwringen is ontworpen. De ring, uitge voerd in 14 karaats goud in combinatie met een roodgou den diagonale draad en voor zien van twee briljantjes is niet alleen een waardevol kleinood maar heeft volgens Postma nog een symbolische waarde: de roodgouden draad symboli seert zijns inziens de vaste ver bindingen van Schouwen met de andere „eilanden", terwijl de twee briljantjes de schitte ring van het Zeeuwse zeewater weergeven. Burgemeester Labruyère die namens de beide burge meesters hert woord voerde zag die symboliek toch iets anders. In de twee briljantjes zag hij de stadhuizen van Zierikzee en Brouwershaven. De roodgou den diagonale draad gaf boven dien de goede verstandhouding tussen beide bestuurlijke cen tra aan. De Brouwse burge meester keek bovendien nog verder dan die ene trouwdag. Hij hoopte dat trouwen op Schouwen zal uitmonden in houen van Schouwen. Of dat ook inderdaad gebeurt hangt uiteraard in grote mate af van de deelnemers aan de actie. Zorgen die er door eengoede service en een .uitstekend pro- dukt voor dat die trouwdag in derdaad een onvergetelijke dag wordt, dan zit het er dik in dat het bruidspaar na alle verwen nerijen hier, nog eens terug zal keren naar de plaats waar zij elkaar het plechtig jawoord ga ven, wellicht wordt de trouw dag dan elk jaar wel hier her dacht. Hij wil er via verbouwing een woonhuis van maken. Het Dui velandse college stelt voor om de 443 vierkante meter grond, die met de transactie is ge moeid, te verkopen voor tach tig gulden per vierkante meter. Voor het gebouw vraagt men 30.000 gulden. Uit kadasterkaarten blijkt dat W. Stouten uit Oosterland ge lijk heeft met zijn bewering dat het trottoir in de Dokter Schutterstraat te Oosterland gedeeltelijk op grond ligt die zijn eigendom is. Tijdens de ge meenteraadsvergadering wordt voorgesteld dit recht te zetten door de betreffende grond met de Oosterlander te ruilen voor een strook gemeen tegrond aan de westzijde van zijn woning. Het verzoek van Stouten om via de aankoop van gemeentegrond zijn grondbezit daar nog wat verder uit te brei den wijst het Duivelandse col lege af. Men geeft meer priori teit aan het behoud van het plantsoen dat daar ligt. De gemeenteraadsvergadering omvat twaalf agendapunten waaronder een aanpassing van de Algemene Wet Bestuurs recht, die de gemeente voort aan verplicht om binnen een jaar na het indienen van een bezwaarschrift daarop een be slissing te nemen. De gemeen teraadsvergadering is open baar en kan dus door iedere be langstellende vanaf de publie ke tribune worden gevolgd. Donderdag 28 oktober in de raadzaal van het gemeentehuis in Nieuwerkerk vanaf 20.00 uur. promille van. Dat wordt in 1994 1,56 promille zodat Zierik zee 1.568.190,- krijgt. De ande re Zeeuwse steden, die volgens de nieuwe verdeelsleutel recht streeks én meer geld krijgen van het ministerie, zijn Middel burg dat ruim 3,6 miljoen krijgt en Vlissingen waaraan bijna 1,9 miljoen gulden is toe bedeeld. ZIERIKZEE Bus naar Seniorendag Op initiatief van de afdeling Zierikzee van de ANBO (Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen) rijdt op woensdag 27 oktober vanuit Zierikzee een bus naar De Schutse in Haam stede, waar de jaarlijkse Senio rendag wordt gehouden. In de bus zijn nog plaatsen vrij. Zie rikzeese ouderen die van het vervoermiddel gebruik willen maken kunnen woensdag om 12.15 uur instappen bij het Zie rikzeese verzorgingshuis De Wieken en om 12.30 uur bij het verzorgingshuis Borrendam- me. Tbvoren aanmelden is niet nodig. Brogum In Brogum, het podium voor muziek en theater treedt zater dag 30 oktober Hans Dulfer's Tough Ténors op. Het optreden begint om 23.00 uur; een uur nadat de zaaldeuren zijn open gegaan. In 1992 kozen bezoe kers en medewerkers van het poppodium Drieluik in Zaan dam het concert van Tough Ta- nors tot het beste optreden van '92. Corneliastichting In de recreatiezaal van ver pleeghuis de Corneliastichting wordt zaterdag 6 november een bazar gehouden en wel tussen 10.00 en 16.00 uur. In die tijd proberen bewoners en hun fa milieleden en vrijwilligers van de UW en de Zonnebloem om zoveel mogelijk spulletjes aan de man te brengen. Behalve de verkoop van boeken en hebbe dingetjes draait deze dag ook het rad van avontuur en staat de grabbelton uitnodigend klaar. Verder kunnen de lief hebbers touwtje trekken, beer raden, sjoelen, knikkeren en koekhappen. Ook staat er een oud Hollandse shoepkraam en een terras waar lekkerbekken kunnen genieten van stroopwa fels en poffertjes. Wie voor de ze bazar nog wat aardige spul letjes (prijsjes of prullaria) in de kast heeft staan kan deze af geven bij de receptie van de Corneliastichting. BRUINISSE Helpt Elkander De dames van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander in Bruinisse kwamen afgelopen dinsdag samen met de leden van de Gereformeerde zustervereniging bijeen. Me vrouw J. Stouten-Bevelander opende de vergadering met het laten zingen van gezang 194 vers 1 en ging 'voor in gebed. Mevrouw Kesteloo-Schraver las een aantal verzen uit de bij belboeken Deuterononium en Mattheus en hield vervolgens een inleiding daarover. In het gedeelte dat over de Bergrede handelt komt duidelijk tot uiting dat het onmogelijk is om op los zand te bouwen. Een goede rots is altijd nodig. Voor de koffie werd nog gezang 194 vers 4 gezongen. Voor deze bijeenkomst waren vier dames van de Zeeuwse kruisverenigingen uitgeno digd. De gastspreeksters ver telden een en ander over thuis zorg en dat daarbij de inzet van de Welfare-vrijwilligsters heel goed van pas komt. Mevrouw A. Smit-Thhapary las tot slot het toepasselijk gedicht God Aan de prijs is een bedrag van 100.000,- verbonden. De jury prees de Stichting voor haar activiteiten, namelijk via een landelijk netwerk van lokale technische clubs, meisjes van tien tot dertien jaar spelender wijs met techniek in aanraking te brengen. Juist omdat meis jes de automatische kennisma king met techniek missen, waardeert de jury de program ma's die de stichting ontwik kelt en opzet om de participa tiegraad van vrouwen in tech nische beroepen te vergroten. Tbchnika-10 richt zich via trai ningen door enthousiaste vrou welijke docenten op het aan kweken van een positievere houding tegenover techniek in de brede zin van het woord. De jury: „Met de meest baanbre kende initiatieven heeft Tbchnika-10 bewezen een suc cesformule te zijn die een be lofte inhoud voor de toekomst. Eerder, in 1990 ontving Tbchnika-10 de Elektrontrofee zij mijn houvast en eindigde met dankgebed. De heer J. de Rooij spreekt tijdrede uit Op uitnodiging van de kiesver eniging van de SGP in Bruinis se sprak de heer J. de Rooij uit Krabbendijke afgelopen dins dagavond in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente over Het gouden beeld in Dura's dal, naar aanleiding van Daniël 3. Nebukadnezar richtte in Dura's dal een beeld op van 60 el hoog (30 meter) en 6 el breed (3 meter). Het was geen afgodsbeeld maar een beeld ter ere van majesteit Ne bukadnezar en de machtsheer lijkheid van Babel. Alle rijks genoten werden uitgenodigd. Hoe schitterend blonk het gou den beeld! Allen werden ge dwongen bij de invallende mu ziek voor het beeld te knielen. Knielden allen, vroeg hij zijn gehoor hardop af. Nee! De spreker trok lijnen door naar onze tijd. Wat is er veel bereikt! Wat hebben we het goed! Wat kunnen we veel! Maar God de Schepper van de mens en de Schenker van alle goed wordt niet geëerd. Ondanks de dreiging van de vurige oven waren er drie pro testanten. Zij weigerden voor de macht van de koning te knielen, maar eerden de God des hemels. Liever met God in de vurige oven dan zonder God de gunst van de koning. Nebu kadnezar en God allebei de goddelijke eer geven is volgens spreker onmogelijk. Hij wekte de aanwezigen op om getrouw te zijn aan de be ginselen van Gods 'woord, ook al zou men alles tegen krijgen. In onze tijd is er sprake van een enorme verwereldlijking. Bij belse normen en waarden wor den niet meer begrepen of zelfs veracht. Daardoor wordt het bijbels christendom bedreigd. Hier valt niet alleen te denken aan abortus provocatus, eutha nasie en zondagsarbeid maar ook aan de zedelijke verwilde ring. Wat vroeger normaal was wordt tegenwoordig abnor maal geacht en omgekeerd. Van de drie protestanten staat er geschreven: „Uw goden eren zij niet". Eren wij de goden van de tijd? De drie jongelingen zijn weliswaar de vurige oven ingegaan maar met God toch niet beschaamd uitgekomen. Nooit worden ze beschaamd die op Hem vertrouwen. Spre ker wekte zijn hoorders op om vast te houden aan de beginse len van het Woord en daar ook uit te leven, ziende op Gods ge bod en blind voor de toekomst. Gods Kerk mag weten dat Ba- bel zal ondergaan en dat de overwinning aan God is, die al les regeert en bestuurt. GOES VVD-vergadering Op woensdag 10 november wordt in de Prins van Oranje in Goes een centrale vergade ring gehouden van de Kamer centrale Zeeland van de WD. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Er wordt onder meer gepraat over de ontwerp- kandidatenlijsten voor de ver kiezingen voor het Europees Parlement en de Tweede Ka mer. Ook komt de begroting 1994 ter sprake. Na het huis houdelijk gedeelte van de ver gadering is er een ontvangst van het hoofdbestuur. van de Stichting Het Elektron, waarin ondernemers, onder wijs en overheid vertegenwoor digd zijn. Lichtboei Ook in Zeeland is Tbchnika-10 actief. In november start in de Lichtboei in Zierikzee een cur sus elektronica. Eerder werd er een cursus houtbewerken gege ven die goed bezocht werd. In vergelijking tot de omliggende landen heeft Nederland een achterstand op hét terrein van de technische vorming van meisjes en vrouwen. Het blijkt bovendien dat de cursussen een groot effect hebben op de vor ming van allochtone meisjes. Wie meer wil weten over Tbchnika-10 kan contact opne men met mevrouw G. S. van Leeuwen, projectcoördinator, Roozenburglaan 89, 4337 JB Middelburg. Tblefoon 01180- 23475. NIEUWERKERK - „Samenwerking bij ongevallen en rampenbestrijding is in de Zeeuwse situatie pure noodzaak". Dat vindt het Duivelandse college van burgemeester en wethouders. Daarom stelt het college tijdens de eerstvolgende raadsvergadering voor om de Samenwerkingsovereenkomst Openbare Veiligheid Zeeland voortaan te steunen met een jaarlijkse financiële bijdrage. Het gaat daarbij om 32 cent per inwoner van de gemeente Duiveland, ofwel bijna 1800 gulden. De raadsvergadering waarbij de gemeenteraad beslist over deze nieuwe structurele subsidie wordt gehouden op donderdag 28 oktober in het gemeentehuis in Nieuwerkerk vanaf 20.00 uur. ZIERIKZEE - De aanpassingen, die staatssecretaris Heerma heeft aangebracht in de verdeelsleutel voor het stadsvernieuwingsfonds, pakken gunstig uit voor Zierikzee. In plaats van het bedrag van ongeveer 900.000 gulden, dat men tot nu toe jaarlijks ontving, krijgt men in 1995 ruim anderhalf miljoen gulden. ZIERIKZEE - Onlangs ontving de Stichting Lande lijk Steunpunt Technika 10 de eerste Prins Bernhard Fonds prijs voor Culturele Vorming uit handen van prins Bernhard, regent van het Prins Bernhard Fonds. Dit gebeurde tijdens een manifestatie in de Nieuwe Kerk in Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5