Middenschouwen toch op zoek naar lokaties woningbouw Scharendijke Piet Brakman met nieuw programma in Ouwerkerk Op Schouwen-Duiveland wonen 200 miljonairs Proef met spreekrecht publiek tijdens de raadsvergaderingen College zivicht voor druk vanuit gemeenteraad Tegen de zin van meerderheid college Middenschouwen Inkomensgroei in Zeeland blijft achter bij het landelijk gemiddelde Botsing op kruising Jannewekken/ Grachtweg Te veel gedronken Duivelandse Rode Kruis geeft geld aardbevings slachtoffers KNWV wijst de recreatie heffing van de hand Anti discriminatie VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 NR 25448 3 SCHARENDIJKE - De gemeente Middenschouwen gaat op zoek naar nieuwe lo katies voor woningbouw in Scharendijke. Tijdens de behandeling van de begro ting voor 1994 gisteravond, donderdagavond, zwichtte het college voor druk vanuit de gemeenteraad. In eerste instantie hield het college - in haar beant woording op de algemene beschouwingen van de fracties - de boot wat dat be treft af. De wens van de raad om zo spoedig mogelijk woning- bouwmogelijkheden in Elle- meet en Kerkwerve te ontwik kelen was door het college al eerder gehonoreerd. De fractie van het CDA bracht bij monde van mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg als eerste de wo ningbouw ter sprake. Volgens de fractie is bestemmingsplan Putmeet III binnenkort uitver kocht en zijn er nog maar heel weinig kavels te koop. „Wij voorzien dat wij voor de ko mende acht jaar nee moeten gaan verkopen. Onze fractie vindt dit ongewenst en zou dus graag de procedure opstarten", aldus het CDA. „Wij vinden dat u gerust de 50.000,- die u wil de .bestemmen voor Bestem mingsplan Buitengebied hier voor kunt gebruiken. U be grijpt het al. Ons heeft u niet overtuigd en wij doen een drin gend beroep op u om uw ant woord te herzien en te starten met de planologische voorbe reiding voor woningbouw in Scharendijke". Het college gaf zoals al aangestipt gehoor aan die oproep. „Maar ik kan de uitkomst al raden", aldus bur gemeester W. den Boer. VVD-woord voerder J. M. van Langeraad drong in zijn reactie op de begroting aan op het ac tief zoeken naar mogelijkhe den voor ouderenhuisvesting in de gefneente Middenschou- „In Zierikzee zijn twee bejaar denhuizen, Brouwershaven en Nieuwerkerk hebben een woonzorgcentrum en in Haam stede en Bruinisse zijn bejaar denhuizen. Wordt het niet eens tijd dat er ook in de gemeente Middenschouwen iets derge lijks komt", aldus Van Lange raad. Hij bleek zelf het meest te voelen voor het realiseren van een woonzorgcentrum in Middenschouwen. Burgemees ter Den Boer reageerde op het betoog van Van Langeraad met de opmerking dat het nog niet zo simpel is om in een gemeen te een voorziening als een woonzorgcentrum van de grond te tillen. „En het is zeker niet zo dat er overal iets ge beurt en hier niet. Maar Keu len en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd", aldus Den Boer. Tijdens de begrotingsvergade- ring kwam het tot een lichte aanvaring tussen Van Lange raad en burgemeester Den Boer. In zijn reactie op de be groting vroeg Van Langeraad aandacht voor de plannen voor het realiseren van bedrijven terreinen. Volgens Van Lange raad duurt het allemaal veel te lang. Aan de hand van de alge mene beschouwingen van de WD op de begrotingen van de afgelopen vier jaar constateer de Van Langeraad dat er al vier jaar over gepraat wordt maar dat er nog steeds niet gebeurd is. „Alle overige gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn in het bezit van een industrieter rein of bedrijventerrein. Dui- veland is voorbereidingen aan het treffen voor een tweede lo- katie terwijl ook Brouwersha ven naar een plaats zal moeten zoeken daar het huidige terrein binnen het jaar vol is. Midden schouwen blijft echter onder zoeken", aldus Van Langeraad. Pas twee jaar mee bezig Burgemeester Den Boer rea geerde wat geïrriteerd op het CDA-raadslid P. W. Berre- voets-Ringelberg: ,,Wij voor zien dat we straks nee moeten gaan verkopen". betoog van Van Langeraad. „U praat er inderdaad al vier jaar over in Uw algemene beschou wingen maar we zijn pas sinds twee jaar echt bezig met de problematiek van de bedrij venterreinen", aldus de burge meester. „U probeert het colle ge een aantal dingen in de schoenen te schuiven en daar neem ik geen genoegen mee", aldus Den Boer. Verdeeld bleek de raad over de vraag of eerst gemeenschapscentrum De Put meet opgeknapt en uitgebreid moet worden of dat er voor rang verleend moet worden aan de aanleg van een fietspad langs de Kuyerdamseweg. PvdAraadslid G. A. M. Cobus- sen liet weten dat wat hem be treft er prioriteit gegeven dient te worden aan aanleg van het fietspad. De tegenwerping van de kant van het college dat het nog maar zeer de vraag is om men voor de aanleg van dat fietspad rijkssubsidie kan krijgen maakte weinig indruk op de sociaal-democraat. „Waar een wil is is een weg, een fietspad", aldus Cobussen. Zo wel van CDA- als van WD- zijde werd echter voorkeur uit gesproken voor het aanpakken van De Putmeet. Het is de be doeling dat de uitbreiding van het gemeenschapscentrum in Scharendijke in 1994 gereali seerd. Het genoemde fietspad wil men trachten in 1995 te rea liseren. Groene straten Het CDA vroeg in haar reactie op de begroting aandacht voor de onkruidbestrijding binnen de gemeente. „Natuurlijk moet de onkruid bestrijding zo milieuvriende lijk mogelijk, maar de veilig heid moet toch ook in het oog gehouden worden", aldus me vrouw Berrevoets. Zij stelde dat er nu soms sprake is van 'groene straten'. „En bij regen zijn die spekglad", aldus de christen-democrate. Wethouder W. G. Renden reageerde daarop met de opmerking dat het best meevalt met die 'groene stra ten'. „Milieuvriendelijke on kruidbestrijding geeft een ge meente zeker een ander aan zien maar het resultaat is wel alleszins acceptabel. Ik denk dat we op een andere manier moeten leren kijken naar krui den". SCHARENDIJKE - In de gemeente Middenschou wen krijgt het publiek in het vervolg spreekrecht tijdens gemeenteraadsvergaderingen. De grootst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad sprak zich gisteren, donderdag, tijdens de gemeenteraads vergadering uit voor het nemen van een proef met het spreekrecht. De aanzet tót de discussie over dit onderwerp werd gegeven door het CDA die in haar reactie op de begroting pleitte voor het instellen van een rondvraag voor burgers aan het einde van een raadsvergadering. Door middel van die rond vraag zou volgens het CDA de betrokkenheid van de burger bij de (gemeente)politiek ver groot kunnen worden. Het col lege reageerde in haar ant woorden op de algemene be schouwingen van de fracties afwijzend op de suggestie van het CDA. „De lijnen in onze kleine gemeente zijn zodanig kort en de drempels zo laag dat de burgers op vrijwel ieder mo ment met vragen over gemeen telijke zaken bij de leden van de raad, bij ons college of amb tenaren terecht kunnen. In ver band hiermee achten wij het nemen van een proef met een dergelijke rondvraag niet noodzakelijk en ook niet ge wenst", aldus het college. Minderheid Het college was in haar afwij zing van het idee van het CDA unaniem, maar wethouder Renden (PvdA) bleek wel groot voorstander, van spreekrecht voor het publiek. Dat houdt in dat het publiek voorafgaande aan een gemeenteraadsverga dering kort het woord mag voe ren over zaken die tijdens de vergadering aan de orde ko men. De meerderheid van het college voelt echter niets voor deze mogelijkheid. Tijdens de behandeling van de begroting gisteravond kwam het CDA op de kwestie terug. „Een aantal mensen weet in derdaad de weg naar het ge meentehuis best wel goed te vinden. Alleen de betrokken-, héid van de burgers is in onze ogen nog lang niet groot ge noeg. Vandaar dat wij pleiten voor een rondvraag voor onze burgers. Wij hebben er het volste vertrouwen in dat dit de betrokkenheid zal vergroten", aldus CDA-raadslid mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg. De meerderheid van de raad bleek echter weinig heil te zien in een rondvraag voor burgers. Wel bleek er animo te zijn voor het invoeren van spreekrecht voor burgers tijdens gemeente raadsvergaderingen. „Dat is wellicht wel haalbaar en daar pleiten wij ook voor", ver klaarde PvdA-woordvoerder G. A. M. Cobussen. Burgemees ter W. den Boer herhaalde in reactie op de woorden van me vrouw Berrevoets en PvdA raadslid Cobussen nog eens dat de meerderheid van het college noch een rondvraag noch spreekrecht wil. „Ik heb er zelf geen goede ervaringen mee. Je wordt er niet echt wijzer van", aldus Den Boer. Uiteindelijk kwam het tot een stemming over de kwestie. Aan .de raad werd éèn principe-uitspraak gevraagd over de vraag of men al dan niet een proef dient te nemen met spreekrecht voor het publiek tijdens de gemeen teraadsvergaderingen. Alleen wethouder L. C. Hart (VVD) stemde tegen. De overige raadsleden stemden voor. Hoe men het spreekrecht precies in het vat gaat gieten is nog niet bekend. OUWERKERK - Het optreden van de Zeeuwsvlaming Piet Brakman op zater dag 30 oktober in het dorpshuis te Ouwerkerk betekent de première voor Schou wen-Duiveland. Een première in tweeërlei opzicht, namelijk zijn nieuwe pro gramma Grenzeloos en de presentatie van zijn nieuwste CD met de titel Tussen eb en vloed. De afgelopen tien jaar heeft Brakman bewezen geen eendagsvlin- der te zijn, want met zijn geheel eigen stijl heeft hij zich staande gehouden, met als resultaat een inmiddels indrukwekkende lijst van zeven langspeelplaten en drie CD's met verkoopcijfers waar menig landelijk bekend artiest alleen maar jaloers op kan zijn. Ook heeft de zanger en tekstschrijver, die zich veelal be diend van zijn eigen streekdialect al lang afgerekend met het vooroordeel dat dit dialect een belemmering zou zijn voor succes buiten de eigen streekgrens. De landelijke zenders draaien de laatste tijd steeds meer Brakman-repertoire en de overvolle agenda's van de afge lopen jaren geven voor tachtig procent uitstapjes boven de Schelde aan en zelfs regelma tig buiten de provinciegrenzen. Een steeds breder publiek meldt zich bij de optredens en de mond tot mond reclame en daardoor toename van optre dens hebben Brakman al meer dere keren voor het dilemma geplaatst te kiezen tussen semi- en fulltime beroeps te draaien. „Tot op heden heb ik mijn werk als muziekthera- peut bij geestelijk gehandicap ten nog steeds kunnen combi neren met mijn werk als enter tainer. Het is een kwestie van op tijd keuzes maken, plannen en prioriteiten stellen. Ik weet wat mijn muziek ook betekent voor met name de geestelijk gehandicapte dus dat blijft bij mij zwaar meewegen," aldus Brakman. Het is een stuk sociaalbewogen zijn wat zich niet beperkt tot theorie, maar deze Zeeuwse ar tiest trekt ook in de praktijk zijn consequenties. „Het is mijn manier van denken en le ven en deelnemen aan dat stuk je samenleving waarvan ik deel uitmaak nn dat houdt voor mij in dat ik niet passief aan de zijlijn sta, maar er ac-. tief een positieve bijdrage aan tracht te leveren." „Dat probeer ik ook in mijn thaterprogramma's, alhoewel dat niet betekent dat ik daar moraliserend bezig ben. Ik zet eerder kanttekeningen bij me zelf en durf dat in liedjes en conferences aan het publiek te tonen. De wijze waarop en de vorm waarin blijkt in de prak tijk uit de reacties dat veel mensen er hun zelf in herken nen, of hun eigen samenleving met al zijn facettén, spanning, twijfel maar ook eenvoud en humor." Knus Ook het nieuwe programma Grenzeloos is weer opgezet vol gens de formule Van zotte en serieuze 'dingen, een formule waarmee Brakman nu al tien jaar de Zeeuwse podia afreist. Ook in dit programma zit naast enkele oude nummers weer een schat een nieuwe luisterliedjes waarbij num mers als Kerend tij, Eindeloos onderweg en Grenzeloos aan geven dat ook de componist tekstschrijver Brakman zijn grenzen nog niet heeft bereikt. Dat werd gekozen voor de loka- tie Ouwerkerk heeft voor een deel te maken met het feit dat Piet maanden door de Zeeuws- vlaamse polder heeft getrok ken, als jongetje van zeven jaar aan de hand van Opaatje Kra mer, een van de vele evacuées die in 1953 bij zijn ouders in huis waren genomen. Ook de knusse sfeer van het dorpshuis in Ouwerkerk, waar hij ook vo rig jaar te gast was, heeft een rol gespeeld. Na de grotere theaters van de laatste tijd, is het goed om weer eens terug te keren naar het kleinere po dium van een dorpszaal, want vergeet niet dat ik op dat soort podia ben begonnen." Degenen die vorig jaar zijn programma daar hebben bijgewoond, we ten inmiddels dat Piet Brak man zich daar thuis voelt als een vis in het water. Aanvang: 20.00 uur. Telefonisch reserveren mogelijk en ge wenst op telefoon: 01114-2596, tussen 19.00 en 20.00 uur ZIERIKZEE - Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijft Zeeland iets achter in inkomensgroei ten opzichte van de rest van Neder land. Daar staat echter tegenover dat het gemiddeld besteedbaar inkomen per inkomenstrekker in de gemeente Westerschouwen juist iets boven het landelijk gemiddelde zit. Een keer in de vijf jaar voert het Centraal Bureau voor de Statistiek deze peilingen uit. De gegevens van de vorige pei ling stammen uit 1984 en wor den naèst de cijfers uit 1989 ge legd. In deze periode steeg het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking in Nederland met 16,1 procent. In Zeeland was dat 14,7 procent. In de ge meente Middenschouwen ste gen de inkomens het minst (6.6 procent) van heel Zeeland en in Zierikzee het meest (14,2 pro cent). Het percentage vermo genden (mensen die meer dan twee ton bezitten) is in Zeeland drie procent hoger dan het lan delijk gemiddelde: Zeeland 8 procent en landelijk 5,3 pro cent. De gemeente Wester schouwen springt in het oog met een percentage van 16,5 procent. Deze gemeente her bergt dan ook relatief gezien de meeste miljonairs: 80 stuks. In heel Zeeland wonen 1500 miljonairs, waarvan 200 op Schouwen-Duiveland (30 in Brouwershaven, 20 in Bruinis se, 20 in Duiveland, 20 in Mid denschouwen, 80 in Wester schouwen en 30 in Zierikzee). Belasting Het basismateriaal voor de ge gevens over vermogensverde ling is ontleend aan de admi nistratie van de vermogensbe lasting van de belastingdienst. Dit betekent dat alleen perso nen die een vermogen boven de 200.000,- bezitten bij de inte grale telling zijn opgenomen. Met vermogen wordt bedoeld de waarde van de bezittingen verminderd met de waarde van de schulden van natuurlijke personen op 1 januari en is men uitgegaan van de Wet op de Vermogensbelasting 1964. Het in de tabellen opgenomen cijfermateriaal heeft betrek king op het vermogen voordat het, voor de heffing van vermo gensbelasting, vrijgestelde on dernemingsvermogen in min dering is gebracht. Ook voor de tabellen over de inkomensver deling hebben de onderzoekers gegevens van de belasting dienst gebruikt, namelijk de administratie van de loon- en inkomstenbelasting. Over niet belastbare inkomsten zijn on der meer gegevens verkregen uit de informatiseringsbank van het ministerie van onder wijs en wetenschappen (Stu diefinanciering). Wat niet bij het inkomen gerekend wordt is: huursubsidie, kinderbijslag en tegemoetkomende studie kosten. ZIERIKZEE - Donderdagmid dag reden op de kruising Graehtweg/J annewekken/ Schuurbeque-Boeyestraat te Zierikzee twee personenauto's op elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.30 uur toen mevrouw van den H. uit de gemeente Brouwershaven geen voorrang zou hebben verleend aan een auto bestuurd door Van de V. uit Zierikzee. Zij reed over de Grachtweg in de richting van de Noordhavenpoort, terwijl Van de V. het kruispunt nader de vanaf het Jannewekken. Bij de aanrijding die het gevolg was werden beide voertuigen licht beschadigd. Geen van de inzittenden werd noemens waardig gewond. ZIERIKZEE - Tijdens een ver keerscontrole in de nacht van donderdag op vrijdag hield de Politie Schouwen-Duiveland G. uit de gemeente Wester schouwen aan. De man bleek te veel alcohol te hebben ge dronken om nog een auto te mogen besturen. Na een eerste controle met het blaaspijpje ter plaatse, nam de politie G. mee naar het politie bureau te Zierikzee om via een test met de ademanalyse- apparatuur precies te bepalen hoeveel alcohol hij in zijn li chaam had. Dat bleek zoveel te zijn dat G. een boete kreeg op gelegd van 400 gulden. OOSTERLAND - De afdeling Duiveland van het Nederland se Rode Kruis heeft duizend gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in India. De afdeling i^van mening dat men op grond van de televisie beelden over de zware aardbe vingsramp niet om het verle nen van een financiële bijdrage heen kan. De afdeling houdt zich ook dichter bij huis bezig met het verlenen van hulp. Zo is men deze week gestart met een opleiding EHBO/reanima tie voor het personeel van de Rabobank OostDuiveland. In december wordt in samenwer king met de afdeling Bruinisse een bloeddonoravond gehou den in het Bruse Dorpshuis. Op dit moment hebben zich 150 mensen aangemeld die daarbij wat bloed willen afstaan. Het Rode Kruis hoopt echter dat dit aantal zich nog zal verdub belen. Voor informatie of aan melding kan men telefoneren via (01114)-2532 of 1685 en 01113- 1808. ZIERIKZEE - Zeeland wil een nieuwe gebruikersheffing voor recreanten en toeristen invoeren. De provincie wil met deze heffing het financiële gat in de begroting dichten. Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), de overkoepelende organisatie voor zo'n 400 watersportvereni gingen met 83.000 leden, wijst de voorstellen voor invoering van een nieuwe gebruikershef fing voor recreanten en toe risten in Zeeland van de hand. Door de hoge controle- en per ceptiekosten (50 a 75 procent) is een dergelijke heffing uiterma te inefficiënt. Voorts is een nieuwe regeling in strijd met het streven tot deregulering. Tbt slot is een verplichte vaar- heffing in strijd met de taak die de overheid heeft om te zor gen voor mogelijkheden tot vrijetijdsbesteding; een taak die in de grondwet is vastge steld, aldus KNWV. Men heeft dit in een brief aan de provin cie Zeeland laten weten. Een vergelijkbare heffing, het 'Veerse M eer-tientje', stuitte eerder al op dezelfde bezwaren van onder meer het KNWV en werd uiteindelijk een fiasco. HILVERSUM - Het filmblad TV-film houdt op te bestaan. De AVRO en uitgever VNU zien onvoldoende mogelijkhe den om op redelijke termijn tot een winstgevend magazine te komen. Verwachtinq t/m dinsdaq 26 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordo. 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noord 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 okt.Zon op 07.18, onder 17.26 Maan op 14.33, onder 24 okt.Zon op 07.20, onder 17.24 Maan op 14.54, onder 00.52 25 okt.Zon op 07.21, onder 17.22 Maan op 15.13, onder 02.03 Volle Maan: 30 okt. (13.39). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht krijgen de opklaringen geleidelijk 'aan de overhand. Het blijft overal droog en de temperatuur daalt naar ongeveer plus 2 graden. De noord oostenwind is meest matig, kracht 4, aan de kust staat mogelijk nog een krachtige wind, windkracht 6. Morgenoverdag verandert er maar weinig. Het blijft droog en er zijn zonnige perioden. De temperatuur loopt op naar 8 9 graden en dat is zo'n vier graden lager dan de nor male waarde voor eind oktober. Bo vendien waait er een koude noord oostenwind, windkracht 4 tot 5 en die maakt het er voor het gevoel ze ker niet aamngenamer op. Zondag begint de dag met zon, maar in de loop van de dag kunnen wolkenvel den van de Noordzee het noorden van het land binnendrijven. Het blijft droog en het kwik Jigt in de middag rond 9 graden. Vanaf maandag be paalt een hogedrukgebied boven de Britse eilanden het weer bij ons. Met noorderwinden worden» wolkenvel den aangevoerd, maar de neerslag kansen blijven klein. Het wordt wat zachter; de temperatuur loopt op tot iets boven de 10 graden. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland moet zich actie ver en voortvarender opstellen met het beleid tegen discrimi natie. Dat vinden onderzoekers van de Rijksuniversiteit Lei den, die een rapport hebben aangeboden aan commissaris van JÜe koningin S. Patijn. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHEIH NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3