/Ze&éwZ Extra steun voor nood lijdende boer en tuinder Gevaar voor samenwerking van de Italiaanse en Oosteuropese maffia raEUMf Algemene Zeeuwse vse JH wm waterstanden 0iee€L Negatief beeld over Duitsers valt best mee 'Geen recessie in Nederland' Treinverkeer gestremd door demon strerende boeren Honderdveertig miljoen extra uitgetrokken Weènse politiecommissaris: afaSc-f, J' ■hboP ]K S7' DEURLOO B.V, f 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZKEl'WS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Minister-president Lubbers MÜNSTER - Met het negatieve beeld dat Ne derlanders van Duitsers zouden hebben, valt het best mee. Dat betoogde premier Lubbers donderdag tijdens een congres in Münster over de Duits-Nederlandse betrekkingen. Met deze uitspraak reageerde hij onder meer op de uit komsten van een recent onderzoek naar wat de Nederlandse jeugd van Duitsers vindt. Dat het met de relatie tus sen Nederland en Duitsland niet zo slecht is gesteld als wel wordt aangenomen, blijkt volgens Lubbers uit het feit dat meer dan twee miljoen Nederlanders hun vakantie in Duitsland door brengen en evenveel Duit sers met plezier naar Neder land komen. Ook wees de premier op de goede handelscontacten tus sen beide landen en de po pulariteit van Nederlandse tv-sterren in Duitsland, zo als Rudi Carell en Linda de Mol. Duitse artiesten zijn op hun beurt geliefd in Ne derland. En in Duitsland groeit de belangstelling voor het werk vaq Neder landse schrijvers zoals Cees Nooteboom en Harry Mu- lisch, aldus de minster- president. De euforie in Ne derland na een overwinning van het Oranje-elftal op Duitsland mag volgens Lubbers niet worden be schouwd als anti-Duits. Die emoties komen met name voort uit de behoefte de ei gen identiteit te tonen tegen het grote buurland. De pre mier zei er van overtuigd te zijn dat de meeste Neder landers zich er van bewust zijn dat Duitsers terecht trots zijn op wat zij na de oorlog hebben bereikt op het gebied van de democra tie en het recht. Het Duits-Nederlandse sa menwerkingsverband Eure- gio kan zich vinden in de uitspraken van Lubbers. ,,Wij merken in ons werk niets van haatgevoelens bij Nederlanders tegenover Duitsers. Er wordt op tal van terreinen enthousiast samengewerkt", liet W. van Geffen, secretaris van Eure- gio, donderdag tijdens het congres in Münster weten. Het onderzoek onder de Ne derlandse jongeren naar hun mening over Duitsers noemde Van Geffen „nogal suggestief". Euregio gaat op dit moment samen met de Universitet Twente na op welke wijze wèl een goed beeld te krijgen is van hoe jongeren, maar ook ouderen en bedrijven, over Duitsers denken. Het onderwijs zou volgens Van Geffen ook eens wat meer moeten doen aan de voorlichting om de vooroor delen tegenover Duitsers weg te nemen. „Want het blijkt dat jongeren nauwe lijks kennis nemen van wat in de media over Duitsland verschijnt." DEN HAAG - Feitelijk zit de Nederlandse economie niet in een recessie. Dat antwoordt minister Andriessen donder dag op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer. Van een economische crisis is technisch bezien alleen sprake als de to tale binnenlandse produktie van goederen en diensten ge durende minstens een half jaar daalt. En daar is dit jaar en ook in 1992 geen sprake van. De minister van economische zaken stelt dan ook dat Neder land het in vergelijking met andere Europese staten hele maal niet slecht doet. Weliswaar vertoont de econo mie nu geen groei meer, maar in Duitsland, België, Frank rijk en Engeland loopt zij echt terug. De oosterburen voeren de lijst aan met een daling van 2,5 pro cent. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 oktober 08.55 122 02.40 - 99 21.40 138 15.20 - 130 24 oktober 10.15 114 03.55 - 92 23.05 137 16.35 - 128 25 oktober 11.35 121 05.20 - 94 17.55 - 133 23 oktober 08.00 113 01.35 - 92 20.50 129 14.40 - 121 24 oktober 09.30 105 02.55 - 84 22.10 129 16.00 - 120 25 oktober 10.45 114 04.55 - 86 23.10 142 17.15 - 125 23 oktober 09.10 131 02.45 106 21.50 148 15.20 - J35 24 oktober 10.25 122 03.50 - 99 23.15 148 16.30 - 133 25 oktober 11.40 133 05.25 - 98 18.05 - 138 23 oktober 09.05 128 02.40 - 104 21.45 144 15.20 - 134 24 oktober 10.25 119 03.55 - 96 23.10 144 16.35 - 132 25 oktober 11.45 128 05.25 - 97 18.00 - 137 Springtij I november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 RUURLO - Demonstprende boeren hebben donderdagoch tend bij Ruurlo (Gelderland) het spoor op de lijn Zutphen - Winterswijk geblokkeerd. Ook is een aantal wegen rond Ruurlo geblokkeerd. Dat mel den de Nederlandse Spoorwe gen. De boeren hebben met tracto ren een aantal spoorwegover gangen bezet. Met rode vlag- signalen dwongen zij om 11.00 uur de stoptrein tussen Win terswijk en Zutphen te stop pen. Ook in de trein zelf waren actievoerders aanwezig. Die hebben aan de noodrem ge trokken. DEN HAAG - Het kabinet heeft voor de periode 1994-1999 circa 140 miljoen gulden extra uitgetrok ken voor hulp aan boeren en tuinders in financiële problemen, versterking van de infrastructuur van de agrarische sector en projecten voor kwaliteitsver betering. Daarnaast zijn er diverse be lastingverlichtingen en wordt 25 miljoen gulden extra ingezet voor de Vamil-regeling, een be lastingfaciliteit voor boeren die versneld mogen afschrijven op milieuvriendelijke investe ringen. De regeling, die tot dusver sterk werd onderbenut, wordt binnenkort aangepast. Voorzitter Varekamp van het Landbouwschap spreekt in een eerste reactie van „een stap in de goede richting". Maar hij signaleert dat een aantal be dragen die de ministers Kok (financiën) en Bukman (land bouw) meenemen als extra in spanning voor de noodlijdende boeren en tuinders niet echt nieuw zijn. De maatregelen voor indivi duele bedrijven in problemen zijn: - Een verhoging van het maximum voor leningen aan zelfstandigen uit de bijstand van twee tot drié ton (in totaal 20 miljoen ten laste van het mi nisterie van sociale zaken). - Verruiming van het Borgstel lingsfonds met 40 miljoen (door overboeking uit de reser ves van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds van het minis terie van Landbouw). - Verho ging van de milieu- investe ringsaftrek (Vamil) met 25 mil joen gulden. - Verruiming van de vrijstelling voor vermogens belasting (30 miljoen ten laste van de belastingopbrengst). Die algemene verruiming is overigens al opgenomen in het beleid van Financiën. Verster king van de infrastructuur door projecten op het gebied van agrologistiek en ketenma- nagement - kwaliteitsbewa king van producent tot en met .de afzet - kan rekenen op 30 miljoen extra uit infrastruc- tuurgelden van Economische Zaken en 30 miljoen uit een verschuiving van geld op de Landbouwbegroting. Daar naast is van de Belastingfacili teit om onderzoek en speur werk in bedrijven te stimule ren, tweehonderd miljoen gul den geoormerkt voor agrari sche projecten. Daarbij is van belang dat met Economische zaken en Financiën is afgespro ken dat ook projecten van branche-organisaties zich kun nen kwalificeren voor de rege ling. Projecten voor kwaliteits verbetering kunnen rekenen op 95 miljoen gulden extra, waarvan negentig miljoen ex tra op tafel wordt gelegd door minister Kok. De posten die leiden tot verho ging van uitgaven, zonder dat daar elders bezuinigingen te genover staan, zijn volgens voorzitter Varekamp van het Landbouwschap de Vamilrege- ling van 25 miljoen (VROM) en de bijdrage van Economische Zaken aan het ketenmanage- ment (agrologistiek) van 30 miljoen. Andere voorbeelden zijn de extra verhoging van le ningen krachtens de bijstand van twintig miljoen gulden die ten laste komen van Sociale Zaken en de bijdrage van Fi nanciën van 90 miljoen gulden voor projecten voor kwaliteits verbetering. Minister Bukman vindt dat deze opsomming niet kan leiden tot de slotsom dat het vooral zijn collega's in het kabinet zijn geweest die in de buidel hebben getast. Hij heeft zelf op zijn eigen begroting „stofnesten" opgeruimd door slapende reserveringen elders actief in te zetten. Eén van zijn topambtenaren geeft toe dat het gaat om geld dat w§gens het slechte economische kli maat en tegenvallende investe ringen anders niet had kunnen worden uitgegeven. Over steun aan boeren in vooral het noord oosten van het land wegens de wateroverlast is geen harde af spraak gemaakt. Premier Lub bers heeft donderdag in het ge sprek met het Landbouwschap gezegd dat eerst de balans zal worden opgemaakt, waarna bekeken wordt of de toestand extra aandacht vereist van de kant van de overheid. NIJMEGEN - Een twaalfjarig meisje uit Nijmegen is donder dagmorgen in alle vroegte om gekomen door een brand in haar ouderlijk huis. Dat heeft een woordvoerder van de Nij meegse politie gezegd. DEN HAAG - De Poolse offerte voor transporthelikopters voor de Luchtmobiele Brigade is „zeer laat, zo niet te laat" bij het ministerie van defensie binnengekomen. Het ministe rie heeft in principe al besloten de Franse Cougar-helikopter te nemen, en de Tweede Kamer spreekt zich daar woensdag over uit. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van defensie donderdag meege deeld. AMSTERDAM - Het ergste dat Westeuropese naties kan overkomen, is dat de Italiaanse en de Oosteuro pese „maffia" de handen ineen slaan in hun strijd tegen de politie. Volgens de Weense politiecommis saris Günter Bögl is dat risico reëel. Het is hekend dat vertegenwoordigers van de georganiseerde cri minaliteit uit beide gebieden in Berlijn gesprekken hebben gevoerd. Bögl: „Of ik daar bang voor ben?" Lachend: „Dat kan ik als politiechef natuurlijk nooit toegeven.. Maar dat dat voor ons de gevaarlijkste mogelijk heid is, staat als een paal boven water." Een opdeling van Euro pa tussen een Italiaans en een Oosteuropees werkgebied be hoort ook tot de mogelijkhe den. Heimejijk hoopt Bögl ech ter op keiharde concurrentie tussen de twee criminele werel den. Waar misdadigers elkaar te lijf gaan, heeft de politie het makkelijker. Kruistocht De Oostenrijkse politiecom missaris verblijft in Amster dam in het kader van een soort kruistocht tegen de georgani seerde criminaliteit, het „hot item", van deze tijd. Zijn bood schap is kort en krachtig. Sa menwerking, samenwerking, samenwerking. Waar crimine len zich steeds hechter organi seren, kan de politie niet ach terblijven. Wenen heeft eerder het voortouw genomen bij het opzetten van een samenwer kingsverband tussen de poli tiekorpsen van de Oostenrijk se hoofdstad, Berlijn, Mün- chen, Bratislava, Praag en Boe dapest. Naar dat model moeten ook de politiekorpsen in Ne derland, België en Duitsland de koppen bij elkaar steken, meent Bögl. Nederland mag ze ker niet achterblijven, bena drukt hij. Omdat het centraal ligt in Eu ropa. En omdat hier van ouds her veel commerciële activitei ten over de grenzen worden ontwikkeld. „Je kunt bijna geen groot bedrijf opnoemen, of ze hebben hier wel een vesti ging. Juist die internationale uitstraling maakt Nederland tot een voor de hand liggend doelwit van criminelen, die hier hun op het eerste oog lega le zaken opzetten om illegaal verkregen geld wit te wassen." Bögl: „Vroeger was de vijand iemand aan de andere kant van het IJzeren 'Gordijn en droeg hij een uniform. In 2000 ziet de vijand er precies hetzelfde uit als wij en bevindt hij zich on der ons. We slagen er nimmer in om de ingewikkelde structu ren van misdadige organisaties te ontwarren als we niet voort durend informatie uitwisselen en veel samenwerken." Oostmaffia Met name van de „oostmaffia" gaat een dreiging voor Westeu ropa uit, zegt de Oostenrijker. De ook veelvuldig gebruikte term „Russische" maffia is misleidend, zegt hij, „want er bestaat geen enkel verband met de huidige Russische repu bliek". „Het gaat om crimine len die hun wortels hebben in voormalige communistische gebieden, zoals Tsjechië, Slo wakije, Polen en Hongarije en een deel van Duitsland. Ze ver takken zich langzaam, maar gestaag. Ze zijn al voorbij Ber- lijn en München." Na vijftig jaar communisme heeft zich in die landen een enorm kapitaal opgehoopt, weet Bögl. „Een communist kon zich natuurlijk niet gedra gen als een kapitalist. Een Rus sische afgevaardigde die ik sprak tijdens een conferentie in Warschau, schat het basiska pitaal yan de georganiseerde oostmaffia op 700 miljard dol lar." Dit met criminele activi teiten verdiende geld wordt nu gewit via het opzetten van schijnfirma's in West-Europa, aldus Bögl. Waar de criminelen zich ook bezighouden met af persing, vrouwen-, drugs- en wapenhandel, duiken ze in het vizier en heeft de politie een aangrijpingspunt. De opbreng sten uit die activiteiten zijn volgens de Weense politiecom missaris voornamelijk bedoeld om het opzetten van schijnfir ma's te kunnen bekostigen. „Kantoren, transport, noemt maar op. Dat moet ergens van worden betaald zonder dat het basiskapitaal wordt aange tast." Dat door Joegoslavische criminelen met drughandel verdiend geld zou worden ge bruikt voor de bekostiging van de oorlog in het Balkanland, is hem niet bekend. Volgens een woordvoerder van de Amster damse politie is het niet on waarschijnlijk dat een deel van de Joegoslaven geld terugsluist naar het eigen land om te ge bruiken voor de oorlogsvoe ring, „maar bewijzen hebben we daar niet voor." Duidelijk is in ieder geval dat de georganiseerde criminali teit een heel andere werkwijze bij de politiekorpsen vereist, benadrukt de Weense politie chef. „Als er vroeger een moord werd gepleegd, spoorde je de dader op, vroeg naar het motief, verzamelde het bewijs, bracht de verdachte voor de rechter en die veroordeelde hem. Einde verhaal. Tegenwoordig doe je er, zeker als het motief onduidelijk is, goed aan om te kijken uit welk milieu de verdachte komt. Met wie hij in het buitenland con tacten onderhoudt. Of hij veel reist." „Na het delict komt de grootste klus; het ontwarren van de structuur van de organi satie waartoe iemand behoort. Daarvoor heb je veel informa tie, ook uit andere landen, no dig en moet je leren van el- kaars fouten. Omdat niemand graag blunders toegeeft, moet je die „werkgroepen" niet te groot maken. Vijf, zes man. Al leen de top van de politiekorp sen. Mensen die vrijuit met el kaar durven te praten." Het is laat, maar niet te laat, denkt de politiecommissaris. „Ik ge loof dat ze in onze landen nog niet ongrijpbaar zijn. In Wenen zijn we ons al vrij vroeg, in 1987, op de georganiseerde mis daad gaan richten. Door die tij dige aanpak is Oostenrijk nog relatief onberoerd gebleven voor de invloed van de georga niseerde criminaliteit, terwijl het verschijnsel in de landen rondom ons heel manifest is geworden." door Mare Legendre Stdtf 1ccM hStÉrf I. Vrijdag 22 oktober Zierikzee Voorlezen. Bibliotheek - De Stolpe. 15.30-16.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Optreden popgroep Hangman Ju.ry. Jongerencentrum Big S. 20.00 uur. Nieuwerkerk CV-ketelvervanging en milieu. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Bezoek bibliobus. Basisschool De Dobbelsteen. Oosterland Vergadering SGP-studievereni- ging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente, Sint Joostdijk 11. 19.30 uur. Bruinisse Voorlezen. Bibliotheek De Zae- te. 16.00-16.30 uur. Zaterdag 23 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnige Ge meente Zierikzee. Onder de Beuzé. Vanaf 08.00 uur. Verkoping ten bate van kerkge bouw Oud Gereformeerde Ge meente. Zaal Christelijke Gere formeerde kerk. 10.00 tot 16.00 uur. Concert Capella Pratensis. Lu therse kerk. 20.00 uur. Theatervoorstellingen Hester Hofman en Pieter de Rijk. Bro- gum. 20.30 uur. Dreischor Streek- en Landbouwmuseum gratis toegankelijk. Van 10.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Jeugdmiddag Crescendo. Dorpshuis. Vanaf 15.00 uur. Zangavond Woord en Daad. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Zondag 24 oktober Brouwersdam Zeeland 4x4 behendig- heidsproeven. Noordzeezijde. Maandag 25 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 10.00 uur, 10.30 tot 12.00 uur en 18.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 26 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 10.00 uur, 10.30 tot 12.00 uur en 18.00 tot 20.30 uur. Start cursus Ziekenverzorging thuis in het wijkgebouw aan het Jannewekken. 14.30 uur. ZOC najaarsvergadering in Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Koffie-ochtend NVvH. De Schutse. 09.30 uur. Bruinisse Reformatieherdenking. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 27 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 10.00 uur, 10.30 tot 12.00 uur en 18.00 tot 20.30 uur. Algemene ledenvergadering bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland. 's Landskamer, Ha venpark 40. 09.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Film voor kinderen in De Con certzaal. Disney's Jungle boek. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Sjoelcompetitie Seniorendag. De Schutse. Vanaf 09.00 uur. Seniorendag PCOP in dorps huis De Schutse. Van 09.00- 17.00 uur. Brouwershaven s Modeshow. Woonzorgcentrum Poortershof. Vanaf 14.00 uur. Donderdag 28 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse. Zwembad Onderdak. Van 07.00 tot 10.00 uur, 10.30 tot 12.00 uur en 18.00 tot 20.30 uur. Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0HKM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2