Toeristisch imago Zierikzee omvormen tot 'een stad van natuur en cultuur' GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND College Westerschouwen werkt aan eigen plan natuurontwikkeling r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Stfj l Studenten Landbouwuniversiteit presenteren resultaten toeristisch onderzoek Meningen verdeeld over Kop in de wind Q 3 O 4 5 9 Portemonnee en tas gestolen Diefstal buitenboord motor Bromfietser gewond bij aanrijding met voetganger I— dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE ^pIEUWSBODE DONDERDAG 21 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25447 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Mffi «i stellen. De drempel Volgens de scenario's in het rapport Naar een maatschappelijk aanvaardbaar toerisme in Zierikzee zouden de Toeristerulagen moeten worden afgeschaft of verplaatst naar een attractiepunt buiten de stad. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Doorborduren op de wijze waarop men momenteel inspeelt op de massale groep, vermaakzoe- kende toeristen in Zierikzee. Of een heel nieuwe weg inslaan met een toeristisch beleid dat is gericht op de rust- en ruimte zoekende toerist die is geïnteresseerd in cultuur en natuur. Dat waren in grote lijnen de twee scenario's die dinsdagavond in het Zierikzeese stadhuis werden gepresenteerd door drie studenten van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. In het afgelopen half jaar verrichtten zij een onderzoek naar de mogelijkheden van een maatschappelijk aanvaardbaar toerisme in Zierikzee. Uit de reacties van het Zierik zeese college van burgemeester en wethouders, raadsleden, le den van de ZOC, VW, Zierik zee Actief, het Bureau Bedrijfs- contact en andere belangstel lenden bleek dat men zich vooral aangesproken voelde door scenario twee. Een ge meentelijk beleid waarbij het toeristisch imago van Zierik zee wordt omgevormd tot 'stad van natuur en cultuur'. Zierik zee wordt daarbij gepresen teerd als een aantrekkelijke historische stad aan de Ooster- schelde en als uitvalsbasis voor toeristen die geïnteres seerd zijn in het landschap en de natuurgebieden in de omge ving. Zoals het inlagengebied nabij de Heerekeet, het natuur gebied Schelphoek bij Seroos- kerke en het krekengebied bij Ouwerkerk. Om dat te verwezenlijken zou op het Bolwerk aan de Nieuwe Haven een natuurinformatie- centrum gecreëerd kunnen worden waar bezoekers wor den geïnformeerd over de rijk dom van de flora en fauna op Schouwen-Duiveland (zowel van de Oosterschelde als de binnendijkse natuurgebieden) en de relatie van Zierikzee daarmee. Op die manier zou den de bezoekers enthousiast gemaakt kunnen worden voor een boottocht over de Ooster schelde of een excursie naar één van de natuurgebieden. In het natuurinformatiecentrum zouden ook de natuurbescher mingsorganisaties een stand kunnen krijgen. De interesse voor natuur en landschap in de omgeving zou verder gestimuleerd kunnen worden door het plaatsen van observatiehutten bij vogelrijke gebieden, het neerzetten van informatieborden en het verbe teren van de wandel- en fiets- voorzieningen. Via herbeplan- ten van de binnendijken en het accentueren van de verschillen de karakters van de polders waaruit Schouwen-Duiveland is opgebouwd zou de ont staansgeschiedenis van het landschap kunnen worden ver duidelijkt. Het nieuwe imago van Zierik zee als 'stad van natuur en cul tuur' zou verder bereikt kun nen worden door de sfeer, die van de historische gebouwen in de stad uitgaat, beter tot zijn recht te laten komen. Daarvoor moeten in de eerste plaats de parkeerplaatsen op het Haven plein en de Nieuwe Haven ver dwijnen. Volgens het rapport komt alleen op die manier de vroegere en huidige betekenis van het stadscentrum tot zijn recht. Op het Havenplein zou den enkele sfeervolle terrasjes moeten komen en langs de Nieuwe Haven een aantrekke lijk ingerichte boulevard. Dat laatste kan worden bereikt door van de brede strook waar nu nog auto's staan, loopgebied te maken. De historische omgeving bij.de Lutherse kerk zou volgens de studenten veel' beter tot zijn recht komen wanneer op de hoek van de vijf straten een aantrekkelijk pleintje zou wor den gecreëerd. De Lutherse kerk en andere, meer buiten uit het centrum gelegen, cul tuurhistorische gebouwen zou den via informatieve borden opgenomen kunnen worden in een route waarbij de toerist langs bezienswaardigheden, als Nobelpoort, Wevershoek en Vismarktje, wordt geleid. Ver der wil men het nieuwe imago bereiken door meer historische panden in de stad voor publiek toegankelijk te maken en de musea in het voor- en nasei zoen en op zaterdag open te stellen. De drempel voor een bezoek aan het Stadhuismu seum kan worden verlaagd door het museumbezoek te koppelen aan een rondleiding. Afschaffen Toeristendagen De studenten stellen verder voor om meer parkeergelegen heid te creëren langs de Laan van Saint Hilaire en het toeris tisch parkeren in de woonstra ten van Zierikzee onmogelijk te maken door een stelsel van (gratis) vergunningen in te voe ren voor omwonenden. Opval lende reclameborden in de winkelstraten moeten verbo den worden en het gemeentebe stuur moet de vestiging van kleine ambachtelijke winkel tjes stimuleren. Essentieel voor het nieuwe be leid is het afschaffen van de Toeristendagen en zomer-acti- viteiten. In de plaats daarvan zouden in voor- en naseizoen meer kleinschalige activiteiten als lezingen, toneel en muziek- voorstellingen moeten worden gehouden. Ook zou Zierikzee kunnen deelnemen aan de Zee land Cultuurmaand. Om de kosten van dat alles te drukken zóu toeristenbelasting moeten worden ingevoerd. De studenten presenteerden ook een ander beleidsscenario waarbij men onder het motto 'sfeer en vermaak voor jong en oud' doorborduurt op het toe ristische beleid zoals dat tot nu toe in Zierikzee wordt gevoerd- Dat wil zeggen dat men in speelt op de massale groep ver- maakzoekende toeristen die in het hoogseizoen een dagje naar Zierikzee komen. Om die toe loop in goede banen te leiden adviseren de studenten om bij het Zierikzeese industrieter rein aan de Straalweg een at tractiepark te creëren waarvan het thema past bij Zierikzee. Daarbij zou een groot parkeer terrein moeten komen en ook de Tberistendagen en Zomerac- tiviteiten zouden op deze plaats moeten worden gesitu eerd. Door dit alles kan de toe ristische druk op het centrum worden verminderd. Ook in het scenario 'sfeer en vermaak, voor jong en oud' moeten de parkeerplaatsen op het Havenplein en de Nieuwe Haven verdwijnen en plaats maken voor terrassen en een boulevard. De Engelse Kade te genover de Nieuwe Haven zou ook moeten worden ingericht als terras zodat het hele gebied rondom de havens voor toe risten aantrekkelijk wordt. Het plan omvat verder een aan passing van de collecties van de musea waardoor deze aan trekkelijker worden voor ge zinnen met kleine kinderen. Tijdens het hoogseizoen zou- vervolg pagina 2 BURGH-HAAMSTEDE - Waarschijnlijk nog dit jaar komt het college van b en w van Westerschou wen met een gemeentelijk plan voor natuurontwik keling. Dat maakte wethouder ir. C. W. Veerhoek dinsdag bekend tijdens de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening van de gemeente. Tij dens die vergadering werd het onlangs naar buiten gebracht rapport Kop in de wind, mogelijkheden voor natuurontwikkeling op de Kop van Schouwen ter discussie gesteld. Binnen de commissie zijn de meningen, zo bleek tijdens de vergadering, verdeeld over het in opdracht van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) opgestelde rapport. In dat rapport worden de mogelijkheden geschetst voor natuurontwikkeling in het Schouwse duingebied en de overgangszone van duinen naar polder. Aan de orde ko men onder meer de mogelijk heden voor het creëren van duinvalleien, het aanleggen van moerassige gebieden en de aanplant van 'multifunctione le' bossen bij Westenschouwen en Ellemeet. Het rapport is ge dateerd op december 1992 maar werd pas onlangs naar buiten gebracht. Bouwsteen Commissievoorzitter wethou der ir. C. W. Veerhoek sprak al lereerst zijn ongenoegen uit over de late presentatie van het rapport. ,,Zelf opereer ik toch anders", aldus de wethouder. Veerhoek stak niet onder stoe len of banken dat hij persoon lijk zo zijn vraagtekens plaatst bij de wenselijkheid en de haalbaarheid van de in het rap port geschetste plannen. Hij stelde de commissie voor het rapport voor kennisgeving aan te nemen en het verder te laten voor wat het is. Partijgenoot dr. H. J. Van Zuylen liet zich wat positiever uit over het rap port. ,,Ik heb het met zeer veel genoegen gelezen", aldus de Westerschouwse raadsnestor. ,,Ik denk dat we het plan moe ten zien als een waardevolle bijdrage aan de mogelijkheden tot ontwikkeling van onze kuststrook. Want daar moeten we heel voorzichtig mee om gaan". PvdA-woordvoerder J. C. Hen- drikse liet een wat ander ge luid horen. Op hem heeft het rapport, zo bleek uit zijn ver haal, een verre van realistische indruk gemaakt. ,,De omslag van het rapport is prachtig en roept bij mij beelden op die ik mij herinner uit mijn jeugd. Als je het rapport leest vraag je je af of de samenstellers niet teveel Schouwen, zoals het was... voor ogen hebben ge had", aldus Hendrikse. De so ciaaldemocraat vervolgde met de opmerking dat in zijn visie de werkelijkheid in de Kop van Schouwen heel anders is dan men volgens hem in het rap port wil doen geloven. ,,De Duinpolder is nu eenmaal aan getast door caravans en er zijn nu eenmaal campings die mid den in een natuurgebied lig gen. En dan is het toch beter als je als bestuurder met beide be nen op de grond blijft staan". Volgens Hendrikse wordt in het rapport teveel de nadruk gelegd op de ontwikkeling van de natuur en wordt de mens daarbij een beetje vergeten. „Natuurlijk moeten we waken voor verdere aantasting van de natuurwaarden, maar we heb ben ook te maken met een ge bied waar mensen wonen. En ook de economische waarde van een gebied vind ik in het rapport niet terug", aldus Hen drikse. SGP/ RPF/ GPV-vertegen woordiger J. van den Berge hield het kort in zijn commen taar. Hij sloot zich aan bij de opmerking van Veerhoek dat er wel erg veel tijd heeft geze ten tussen de uitwerking én de presentatie van het rapport. Ook in de ogen van Van den Berge gaan de plannen zoals die in het rapport worden ver woord wel erg ver. „Je vraagt je af wat men nu eigenlijk nog wil in gebieden waar al zoveel is gerealiseerd", aldus Van den Berge. Alternatieven Wethouder Veerhoek haakte daar in een korte reactie op in. Hij schetste in het kort de in het rapport gelanceerde voor stellen. „Het houdt onder meer in dat er een aantal campings zou moeten verdwijnen. Maar die kun je niet zomaar wegmof felen. Dan zul je toch eerst met goede alternatieven moeten ko men", aldus de wethouder. Wat hem wel aansprak was het uit gangspunt dat het verkeer zo veel mogelijk geweerd moet worden uit de kwetsbare gebie den. „Dat sluit perfect aan bij het automobiliteitsscenario". GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierjkzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Al wat door mensen wordt gewrocht, is aan verandering onderhe vig. Manilius Overdag droog HET WEER In de nacht nog een enkele bui. Overdag perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur om streeks 2 graden, middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Matige tot vrij krachtige noordoosten wind, windkracht 4 5. BOSWACHTERIJ Staatsbosbeheer is vijftig hectare dennenbos aan het uitdunnen. AMNESTY Schouwen-Duiveland doet mee aan een wereldwijde actie tegen mensenrechtenschendingen. 1 DORPSHUIS Jn Dreischor komen ouderenwoningen, peuterspeel zaal en dorpshuis onder één dak. BILJARTEN Rinus Lems prolongeert titel in eerste klas driebanden in het Wapen van Renesse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE/ZIE- RIKZEE - Mevrouw M. en me vrouw D. uit de gemeente Wes terschouwen werden gecon fronteerd met diefstal van res pectievelijk hun portemonnee en tas met inhoud. Mevrouw M. hacr portemon nee werd gestolen uit de fiets tas van haar fiets, die ze even had neergezet aan de Ring te Haamstede. Mevrouw D. werd geconfronteerd met diefstal toen ze in een winkel aan het Havenplein in Zierikzee was. Tben ze de kinderwagen, waar aan haar tas in een netje hing even uit het oog verloor, werd de tas gestolen. Er zat een on bekend geldbedrag in plus sleutels. BRUINISSE - Op een parkeer terrein aan de Hageweg in Bruinisse werd de buiten boordmotor van een boot ge sloopt en gestolen. De boot is eigendom van K. uit Fijnaart. Hij had het vaartuig neergezet op het parkeerter rein. Tussen zondag 17.00 uur en dinsdag 10.30 uur werd de buitenboordmotor gestolen. DEN HAAG - Cindu in Uit hoorn mag van de Raad van State twee harsketels opstar ten die sinds de explosie in juli vorig jaar stilliggen. OUWERKERK - Mejuffrouw D. uit Bruinisse werd dinsdag morgen per ambulance overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee met verwondingen die zij opliep toen zij met haar brom fiets in aanrijding kwam met een voetganger. Het ongeluk gebeurde om on geveer 7.30 uur op de noordelij ke parallelweg van de Rijks weg N59 nabij de afslag Vis- sersweg ter hoogte van Ouwer kerk. D. reed met haar brom fiets in de richting Zierikzee toen zij werd geconfronteerd met een groepje jongeren dat over de parallelweg liep in de richting van de bushalte. Op het geluid van de bromfiets week het grootste gedeelte van de groep uit naar links, terwijl W. uit Ouwerkerk plaats wilde maken door naar rechts te gaan. D. had die manoeuvre niet verwacht en kon een aan rijding met de Ouwerkerker niet meer voorkomen. Zij kwam daarbij met haar brom fiets ten val en brak een enkel. W. had schaafwonden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1