'Groeiend verkeer tast draagkracht natuur en milieu steeds verder aan' Voorraadbeleidsplan om bouw- en verkoopbehoefte woningen te peilen Uitbreiding van riolering langs de Bruse tennisbaan Mobiliteit één van de hoofdthema's voor Zeeuwse Milieu Federatie: Standpunt kabinet over Waddenzee in december Bezwaren tegen plan buitengebied Oude veerpont Zijpe opgelegd Record opbrengst verkoping In 't Opper Bos- eigenaren in rode cijfers Wijsmuller bergt gestrande vracht vaarder Plannen van de woningbouwvereniging Beter Wonen voor 1994 Gemeenteraad beslist over kosten van 186.000 gulden DINSDAG 19 OKTOBER 1993 NR 25446 3 Het terugdringen van de automobiliteit staat bij de Zeeuwse Milieu Federatie centraal. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het fenomeen mobiliteit is één van de hoofdthema's waar de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) zich in de komende jaren mee gaat bezig houden. Dat blijkt uit het beleidsplan van de ZMF voor 1994-1999 en het werkplan voor 1994. Beide plannen staan op de agenda van de najaarsledenvergadering van de ZMF op dinsdag 9 november in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. De vergadering begint om 19.30 uur. In Zeeland blijft het autover keer volgens de ZMF gestaag groeien, zelfs meer dan het lan delijk gemiddelde. „Vooral het aandeel van het recreatieve verkeer neemt snel toe en dat groeiende verkeer leidt tot aantasting van de draagkracht van natuur en milieu op lokaal en regionaal niveau", aldus het werkplan van de milieufedera tie. De ZMF wil haar activitei ten op dat gebied dan ook uit breiden. „De aandacht beperkt zich niet alleen tot de conse quenties voor natuur en milieu door de aanleg van wegen, maar het werkelijk terugdrin gen van de automobiliteit staat centraal". Aanleiding voor opzetten van een project verkeer en milieu is Dat is een van de plannen die onderdeel vormen van de be groting 1994 die maandag avond werd gepresenteerd tij dens de vergadering van de verenigingsraad van de wo ningbouwvereniging in Zierik- zee. Uit het stuk blijkt dat men de resultaten van het voorraad- beleidsplan wil toetsen aan de uitkomsten van het regionaal woningmarktonderzoek dat momenteel wordt uitgevoerd. Vervolgens wordt het voor- raadbeleidsplan voorgelegd aan de verenigingsraad van Be ter Wonen. Omdat de rijksoverheid vanaf 1995 geen subsidies meer ver strekt voor de bouw van socia le huurwoningen zal de wo ningbouwvereniging bij elk De kosten daarvan zijn begroot op 186.000 gulden. De aanpas sing is nodig omdat de rijks overheid een aantal milieu maatregelen oplegt ten aanzien de wijziging van de Wegenver keerswet waarmee het moge lijk is geworden om verkeers maatregelen te nemen vanuit het belang van natuur, milieu en energiebesparing. Wat de ZMF wil is het terugdringen van het recreatieve verkeer naar, in of langs natuurgebie den en landschappelijk waar devolle buitengebieden. Deze gebieden wil de milieufedera tie vervolgens ontsluiten door milieuvriendelijker vervoers wijzen. Daarbij wordt gedacht aan lopen, fietsen, en het open baar vervoer. Probleem daar bij is volgens de ZMF het uit kleden van het openbaar ver voer. In Zeeland worden vol gens de milieufederatie jaar lijks drie tot vier procent van nieuwbouwproject dat wordt opgezet nagaan of het mogelijk en gewenst is geld te verkrij gen via de verkoop van een aantal bestaande huurwonin gen. Op die manier hoopt men meer nieuwbouwwoningen te, kunnen bouwen die zijn af gestemd op de vraag naar een bepaald soort woningen in de praktijk. Tijdens de vergadering wordt beslist over de bouw van een aantal woningen waarvan de voorbereiding al achter de rug is. Het gaat om vijf aanpasbare bejaardengeschikte twee- driekamer eengezinswoningen aan de Klaverstraat te Scha- rendijke, en drie woningen van hetzelfde type aan de Huismeet te Serooskerke. van het rioleringstelsel. In de Bruse begroting 1994 is daarom een vergroting van de bergings capaciteit van de gemeentelij ke riolering opgenomen. Die de bestaande buslijnen opgehe ven. Volgens de ZMF is de enorme groei van de dag- en verblijfs- recreatie en de watersport in Zeeland één van de belangrijk ste redenen waarom de natuur waarden in de laatste decennia achteruit zijn gegaan. „Onder tussen zijn velen tot de conclu sie gekomen dat verdere groei van de recreatie niet gewenst is en dat er iets gedaan moet wor den aan de recreatiedruk op de natuurgebieden en het verster ken van het landschap", aldus de ZMF in haar werkplan voor 1994. De milieufederatie tekent daar meteen bij aan dat dat streven niet alleen voortkomt uit zorg voor de belangen van de natuur, maar ook vanuit de Aan de 's Gravenmeet, Appel- meet en Constantijnweg te Burgh, Haamstede en Renesse worden zestien aanpasbare be jaardengeschikte twee- en drie kamer eengezinswoningen ge bouwd en veertien driekamer woningen voor één en tweeper soonshuishoudens. Woningen in servicewoningencomplex Met de bouw van al deze wo ningen begint men naar ver wachting nog dit jaar. Voor 1994 staat de bouw van wonin gen aan de Schouwenbank en Vondelingenplaat in Zierikzee op het programma en de bouw van zestien woningen in Drei- moet worden gerealiseerd langs de tennisbaan, van de Vang naar de Molenweg. In verband met de plannen van de Bruse tennisvereniging om op korte termijn een vijfde en zesde baan te realiseren is het Bruse college van b en w van mening dat de geplande uit breiding langs de tennisbaan beter nu al kan worden gereali seerd dan in 1994. Het college overtuiging dat natuur en land schap van groot belang zijn voor de recreatiesector. De ZMF wil zich inzetten voor het beter op elkaar afstemmen van natuur, landschap en recreatie. „Daar waar mogelijk moeten mogelijkheden van natuurge- richte recreatie in natuurgebie den worden benut", aldus de ZMF. Dat laatste werkt de ZMF na der uit in het plan Tureluur Plus. De milieufederatie nam enige tijd geleden het voor touw bij de opstelling van een natuurontwikkelingsplan voor de Oosterschelde. De grote na tuurwaarden van de Ooster schelde staan in de visie van de ZMF onder druk door onder schor. Deze maken onderdeel uit van het service-woningen complex dat men daar wil bou wen. Met de grondwerkzaam heden voor de bouw van een service-woningencomplex aan de Manhuisstraat in Zierikzee is men inmiddels bezig. Uit de begroting 1994 blijkt dat men een van de huidige onder houdsmonteurs van Beter Wo nen daar wil aanstellen als (part-time) conciërge. In Drei- schor. zal de functie van part time conciërge zo mogelijk worden gecombineerd met die van beheerder van het dorps huis dat naast het service woningencomplex komt. Uit de begroting blijkt ook dat Be ter Wonen voor volgend jaar een gemiddelde huurverhoging van vijf procent voorziet. stelt de Bruse gemeenteraad daarom voor een bedrag van 186.000 gulden beschikbaar te stellen voor dit doel. De agenda van de gemeente raadsvergadering omvat veer tien punten. Zo wordt onder meer gepraat over de verkoop van een perceel grond op het industrieterrein ten behoeve van de stichting Zeeland 4x4. Een organisatie die activitei ten op het gebied van de ter reinautosport bevordert. Men wil in Bruinisse een woonhuis plus bedrijfsgebouw laten neerzetten. Nu de tweede fase van het Bru se bedrijventerrein bouwrijp is gemaakt vraagt het Bruse col lege aan de raad om de be voegdheid tot verkoop van bouwgronden in dat gebied aan haar te delegeren. Op die meer recreatie- en visserij activiteiten. Dat was één van de gegevens op basis waarvan het Plan Tureluur uitgewerkt werd. Inmiddels is een belang rijk deel van dat plan opgeno men in de Zeeuwse uitwerking van het natuurbeleidsplan. „De ZMF zal de ontwikkelin gen rond de Oosterschelde op de voet volgen en daar waar mogelijk initiatieven nemen". Via de aanvraag voor landin richting voor het project Schouwen-Oost en de andere landinrichtingsprojecten rond de Oosterschelde blijft de ZMF nauw betrokken bij de uitvoe ring van het plan Tureluur. Extra aandacht krijgt'inpas sing van het recreatief medege bruik in de natuurontwikke lingsprojecten rond de Ooster schelde. De visie van de ZMF daarover wordt verwoord in het plan Tureluur Plus. Ecologische landbouw In haar werkplan breekt de ZMF een lans voor de ecologi sche landbouw. De landbouw in Zeeland heeft te kampen met teruglopende inkomsten als gevolg van allerlei maatre gelen die in Europees verband worden afgesproken. Daar naast heeft de landbouw de op dracht om milieu- en natuur vriendelijk te produceren. „Er bestaat bij de boeren veel be reidheid om dat te doen, maar de financiële consequenties zijn over het algemeen te onze ker", aldus de ZMF. Een be langrijk knelpunt wat dat be treft is volgens de milieufede ratie de afzet van milieuvrien delijk geteelde produkten. „Er zijn meer boeren die op een ecologische manier willen te len dan er momenteel afzet is. Het blijkt dat de tussenhandel en het grootwinkelbedrijf nog erg aarzelend staan tegenover milieuvriendelijke produkten. Ook de consument heeft de al gemeen aanwezige zorg voor het milieu nog niet omgezet in een milieuvriendelijk koopge drag", aldus de ZMF. De milieufederatie laat weten dat initiatieven om milieu vriendelijk te produceren op de steun van de ZMF kunnen rekenen. Als voorbeeld wordt het Zeeuwse Vlegel-project aangehaald. „Naast de belang rijke stap in milieuvriendelij ke richting die de Vlegel-boer zet gaat er van zo'n project op meerdere terreinen een positie ve stimulans uit. Het Vlegel project bereikt de boer die ver der nog gangbaar teelt en her stelt de'band tussen producent en consument", aldus de ZMF. „Daarnaast verdient ook de puur ecologische landbouw na tuurlijk onze steun. Het zijn deze voorlopers die als wegbe reiders dienen en van onschat bare waarde zijn. De ZMF zal milieuvriendelijke initiatie ven in de landbouw steunen". DEN HAAG - Het kabinet komt pas in december met een standpunt over het omstreden boren naar gas in de Wadden zee. Dit staat in een begelei dende brief van minister An- driessen van economische za ken bij een rapport over de milieu-aspecten rond boren in de Waddenzee, dat dinsdag wordt aangeboden aan de Tweede Kamer. De oliemaatschappijen beslo ten op vrijwillige basis af te zien van boren in de Wadden zee. Dat moratorium loopt 10 januari volgend jaar af. Inmid dels is in overleg tussen vier ministeries en de oliemaat schappijen een inventarisatie gemaakt van de milieu aspecten. De oliemaatschappij en stellen dat ze tot exploitatie van de Waddenzee kunnen overgaan zonder grote schade aan te richten aan de natuur. Vooral de bodemdaling die dan zou optreden en de kans op ca lamiteiten staan centraal in de argumenten van voor- en tegen standers. manier kan volgens burge meester en wethouders meer praktisch worden gewerkt. Een aantal bedrijven heeft reeds optie genomen op een perceel grond op het nieuwe ge deelte van het bedrijventer rein. Verder komt tijdens de verga dering de legesverordening 1991 aan de orde en een laatste ronde van het PC-privé project waarmee werknemers van de Bruse gemeentesecretarie in de gelegenheid worden gesteld via hun werkgever een perso nal computer aan te schaffen. De vergadering van de Bruse gemeenteraad kan door iedere belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Donderdag 21 oktober vanaf 19.30 uur. N1EUWERKERK - De Duive- landse adviescommissie alge mene zaken komt donderdag 21 oktober bijeen om te luiste ren naar mensen die bezwaar hebben ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied voor de gemeen te Duiveland. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis te Nieuwerkerk en begint om 20.00 uur. In totaal zijn tegen het ontwerp-bestemmingsplan 24 bezwaarschriften ingediend. Acht mensen daarvan hebben te kennen gegeven hun be zwaarschrift voor de advies commissie te willen toelichten. Het is in Duiveland gebruike lijk dat de adviescommissie daarnaar luistert, eventueel vragen stelt aan de bezwaar den en vervolgens in besloten heid over de bezwaarschriften praat en advies uitbrengt. BRUINISSE - De veerboot Zij pe die tot 1987 de veerdienst tussen Anna Jacobapolder en Schouwen-Duiveland heeft on derhouden ligt in het Bonapar- tedok in Antwerpen opgelegd. Voor de pont die zes jaar gele den door het vervoersbedrijf Zuidwest-Nederland aan het Vlaamse Gewest werd ver kocht is geen werk meer. Eer der onderhield de Zijpe nog een veerdienst over de Schelde, maar deze is opgeheven. Aan het onderhoud wordt intussen weinig tot niets meer gedaan. Het rij dek heeft meer weg van een weiland dan van een passagiers- en auto dek. BRUINISSE - De verkoping in het Bruse verzorgingshuis In 't Opper heeft 6.307,80 opge bracht. Het bedrag dat voor de dag- en groepsverzorging wordt aangewend ligt ruim 100 gulden hoger dan de vorige keer. Alleen al aan curiositei ten werd dankzij de bereidwil ligheid van ongeveer twintig vrijwilligsters voor meer dan 1.300 gulden verkocht. De hal, de bestuurskamer, de recreatiezaal en het voorpor taal van het verzorgingshuis waren omgetoverd tot verkoop centrum. Niet alleen bewoners en/of familieleden stelden goe deren beschikbaar, ook het be drijfsleven liet zich niet onbe tuigd. De koks van het huis to verden bovendien 1.100 heerlij ke oliebollen uit de oven die binnen twee uur over de toon bank verdwenen. Ook de slaat jes uit de keuken van In 't Op per gingen vlot van de hand. Voor de kinderen waren er di verse spelletjes als touwtje- trek, grabbelton en envelop- pentrekken. Als klap op de vuurpijl presenteerden de or ganisatrices een spelletje Marsje slaan. Bij dit spel glijdt een reep Mars door een omhoog staand stuk PVC-pijp waarna de jeugd het snoepgoed een maal beneden met een hamer stuk moest slaan. Wie raak sloeg was winnaar van een energievolle reep. Als winna ressen van een poppenwieg kwamen de dames Joze de Ron de, Ria van der Vliet en Ali van der male uit de bus. DEN HAAG - De particuliere boseigenaren hebben in 1992 gemiddeld bijna zeventig gul den verlies geleden per hecta re. Dit blijkt uit cijfers van het Bosschap. In 1991 bedroeg het gemiddelde ruim 90 gulden per hectare. Volgens het Bosschap lijden de kleine bosbouwers (minder dan 50 hectare) de grootste ver liezen. Particuliere en gemeen telijke bosbouwers kunnen zich nog nauwelijks handha ven, aldus het schap. Dalende houtprijzen en stijgende loon kosten zijn de grootste boos doeners. Daarnaast staat de af zet onder druk door houtim porten uit Midden- en Oost- Europa en het hergebruik van oud papier en oud hout. Vol gens het Bosschap is de laatste vijf jaar tevergeefs geprobeerd uit de rode cijfers te komen. Er bestaat geen zicht op verbete ring op korte termijn, meent het schap, zodat de instandhou ding van het particuliere en ge meentelijke bos in gevaar is. Gemeenten en particuliere bos bouwers hebben in totaal V445.000 hectare bos in bezit. Verwachting t/m zaterdag 23 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordo. 5 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordo. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 okt. Zon op 07.12, onder 17.32 Maan op 12.58, onder 21.26 21 okt. Zon op 07.14, onder 17.30 Maan op 13.37, onder 22.35 Eerste Kwartier: 22 okt. (09.53) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er komt een einde aan het mooie zonnige weer. Er nadert van het westen uit een storing en die Jaat in de loop van de woensdag de be wolking toenemen. De dag begint zonnig en koud. De minimumtempe ratuur ligt op veel plaatsen enkele graden onder het vriespunt. Eerst dus nog veel zon en rustig weer. In de loop van de dag neemt de bewolking toe en de dag eindigt bewolkt en met kans op regen. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 9 graden. Eerst is er weinig wind, later komt deze uit het westen en neemt toe tot matig of vrij krachtig, 4 a 5 Beaufort. Na mor gen volgt een bewolkte dag met en kele buien. Vrijdag wordt een nieuw hogedrukgebied belangrijk en dat betekent droog weer, met zon en een stevige noordoosten wind. IJMUIDEN - Een ber gingsteam van Wijsmuller IJ- muiden is er in geslaagd het Deense vrachtschip Maria te bergen. Het schip is versleept naar Harlingen. Dat heeft woordvoerder E. van Oosten van het bedrijf maandag be kendgemaakt. De Maria kwam vorige week in de nacht van woensdag op don derdag in stormachtig weer in problemen. Door het schuiven van de lading kopererts ont stond zwareslagzij, die het schip fataal dreigde te worden. Een zeesleper trok de vracht vaarder naar rustiger water bij Vlieland. Daar werd het schip veiligheidshalve aan de grond gezet. Een deel van de lading* kon worden gelost en de slagzij teruggebracht tot 25 graden. Dat was voldoende om de Ma ria veilig naar Harlingen te sle pen. Daar is het resterende deel van de 460 ton erts gelost en is het schip weer horizon taal komen te liggen. De Maria heeft geen schade opgelopen. ZIER1KZEESCHEÜ NIEUWSBODE Ui Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - De woningbouwvereniging Beter Wonen gaat volgend jaar een voorraadbeleidsplan opstellen waarin voor elke woning die men heeft de doelgroep en het huurniveau wordt vastgelegd. Op die manier kan men een overzicht krijgen van de behoefte aan nieuwbouw of verbouw van huizen in een bepaalde kern of wijk of de wenselijkheid om daar huurhuizen te verkopen. BRUINISSE - Tijdens de raadsvergadering die don derdag 21 oktober wordt gehouden in het gemeente huis in Bruinisse beslist de Bruse gemeenteraad over uitbreiding van de riolering langs de Bruse ten nisbaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3