&ee£L Kinderdagverblijf in Westerschouwen Zevende Cinekid morgen van start Mosselmaaltijd voor ouderen Extern onderzoek moet functioneren Openbaar Ministerie doorlichten Getto in Liverpool moet kamer aan 't denken zetten Wegenbelasting: vanaf '95 maandelijks betalen Actuali teiten Markt aandeel Wijsmuller bergt gestrande vracht-' vaarder PvdA en CDA: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EBB3EEflEggg mogelijk op elkaar zijn af gestemd. ,,Als blijkt dat één of meer van de organisaties geen inhoudelijke bijdrage levert aan het opstellen van dat werk plan, die organisatie ook geen subsidie ontvangt", aldus de toelichting van het college. De raad kon zich, zo bleek tijdens de gemeenteraadsvergadering, vinden in die zienswijze. Wat minder enthousiast, zelfs een beetje sceptisch, bleek de raad over de suggestie van het colle ge om te bekijken of het niet mogelijk is om in eigen beheer, liefst samen met de andere ge meenten op Schouwen-Duive- land, theater- en andere cul tuurvoorstellingen te realise ren. Dit in verband met het op heffen van de Stichting Thea- terburo Uit in Zeeland. In de nieuwe situatie is het welis waar mogelijk om gebruik te maken van de dienst van de Stichting Stadsschouwburg en Concertzalen Middelburg, .maar vooralsnog hangt daar in de visie van het college van b en w van Westerschouwen een te hoog prijskaartje aan. Tweede Kamer dringt aan DEN HAAG - De kans is groot dat automobilisten de motorrijtuigenbelasting vanaf 1995 per maand kun nen betalen. De Tweede Kamer heeft maandag hier op aangedrongen. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën voelt er wel voor om de belasting maandelijks via een automatische incasso te innen. Nu moet de autorijder eens per kwartaal of per jaar geld overmaken. De fracties vinden de huidige betaalmogelijkheden lastig voor mensen met een laag in komen of met hoge vaste las ten. Bovendien vergeten veel mensen de rekening op tijd te voldoen, omdat de acceptgiro meestal vijf weken voor de uiterste betalingsdatum in de brievenbus glijdt. „Bij mij wil het er ook nog wel eens tussen door glippen", zei D66- woordvoerder Ybema. Van Amelsvoort wilde maandag niet toezeggen dat hij de be lastingtoeslag op LPG zal schrappen. In een vergadering over de motorrijtuigenbe lasting eiste de PvdA dat die extra heffing verdwijnt voor het vrachtverkeer, bestelwa gens en autobussen. Het CDA wil de hogere wegen belasting voor LPG-rijders af schaffen als wetenschappelijk vaststaat dat deze brandstof minder milieuvervuilend is dan benzine of diesel. De VVD vindt dat de toeslag zonder meer moet vervallen, ook voor personenauto's op gas. De staatssecretaris laat nu onder zoeken of LPG-motoren min der vervuilende stoffen uitsto ten dan andere brandstoffen. Voor Kerstmis krijgt de Kamer duidelijkheid. Film- en tv-festival voor de jeugd AMSTERDAM - Voor de zevende keer start woensdag in de Meervaart in Amsterdam het film- en televisiefestival voor de jeugd, Cine kid. Het evenement duurt tot en met 27 okto ber. Een deel van het programma is tijdens de herfstvakantie te zien als „Cinekid op Loka- tie", in 20 steden verspreid over Nederland. Thema van het festival is „geluid in de film". De Stichting Cinekid Neder land heeft dat maandag be kendgemaakt. Zoals elk jaar dingen 15 nieuwe speel films uit acht landen mee naar de Cinekid Awards. Dit jaar vertoont Cinekid voor het eerst ook een film die niet toegankelijk is voor kinderen. Deze Duitse film „Kinderspiele" uit 1992 roept de vraag op of een jeugdig publiek kan wor den geconfronteerd met films over een uitzichtloos kinderbestaan. Na verto ning van de film vindt daar een forumdiscussie over plaats. Tijdens het festival kunnen de kinderen ook ge sprekken voeren met film en televisiemakers, die op Cinekid aanwezig zijn. Die gesprekken zijn volgens de organisatie berucht ge worden bij sommige regis seurs door de scherpe vra gen die zij moesten beant woorden. Een door Cinekid voorbereide groep kinderen leidt de discussies. HILVERSUM - De belangstel ling voor actualiteitenzender Radio 1 en familiezender Ra dio 2 vertoont het afgelopen half jaar een grote mate van stabiliteit. Dat blijkt uit cij fers van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. HILVERSUM - RTL 5 heeft dankzij de voetbalwedstrijd Nederland-Engeland afgelo pen week het marktaandeel zien stijgen naar 12 procent. Dat blijkt uit kijkcijfers van de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 oktober 06.35 161 00.00 -126 18.55 177 12.25 -133 21 oktober 07.15 151 00.50 -118 19.40 166 13.20 - 135 ROOMPOT BUITEN 20 oktober 04.45 173 11.05 -134 17.10 187 23.35 - 117 21 oktober 05.35 152 12.05 - 131 18.00 165 BRUINISSE 20 oktober 07.10 169 00.05 -136 19.25 184 12.30 -143 21 oktober 07.40 157 00.50 -127 20.05 174 13.15 - 143 WEMELDINGE 20 oktober 06.45 166 00.05 -132 19.05 182 12.25 - 139 21 óktobcr 07.25 156 00.50 -124 19.45 172 13.15 - 140 Doodtij: 24 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 IJMUIDEN Een ber gingsteam van Wijsmuller IJ- iii ui den is er in geslaagd het Deense vrachtschip Maria te bergen. Het schip is versleept naar Harlingen. Dat heeft woordvoerder E. van Oosten van het bedrijf maandag be kendgemaakt. De Maria kwam vorige week in de nacht van woensdag op don derdag in stormachtig weer in problemen. Door het schuiven van de lading kopererts ont stond zware slagzij, die het schip fataal dreigde te worden. Een zeesleper trok de vracht vaarder naar rustiger water bij Vlieland. Daar werd het schip veiligheidshalve aan de grond gezet. Een deel van de lading kon worden gelost en de slagzij teruggebracht tot 25 graden. Dat \yas voldoende om de Ma ria veilig naar Harlingen te sle pen. Daar is het resterende deel van de 460 ton erts gelost en is het schip weer horizon taal komen te liggen. De Maria heeft geen schade opgelopen. NIEUWERKERK - Enkele tientallen ouderen uit Nieuioerkerk lieten zich maandag de Zeeuwse mosselen goed smaken. Zij kwamen om 17.00 uur hijeen in het gebouw Rehoboth waar de Oranje vereniging Nieuwerkerk haar jaarlijkse evenement voor dorpsbewoners van zestig jaar en ouder hield. Dit jaar werd gekozen voor een gezamenlijke mosselmaaltijd die werd gevolgd door een bingo-avond. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - Er moet een extern onderzoek worden gestart naar het functioneren van het Openbaar Mi nisterie. Het onderzoek moet duidelijk maken of het beleid effect heeft, of het huidige personeelsbeleid voldoet en hoe de administratie kan worden verbe terd. Dat zal PvdA-woord voerster E. Kalsbeek dinsdag tijdens de behandeling van de justitiebe groting in de Tweede Kamer aan minister Hirsch Ballin van justitie voorleggen. Haar eis heeft de steun van CDA- kamerlid Koffeman. Volgens Kalsbeek is de positie van het Openbaar Ministerie op dit moment volstrekt onduidelijk. De procureurs-generaal stellen vast welke soort criminaliteit jn de aanpak voorrang moet hebben. Maar de minister van justitie stelt zijn eigen priori teiten bij de verdeling van het geld. Het resultaat blijft vol gens Kalsbeek onduidelijk. Koninkrijkjes Ten aanzien van de organisatie vraagt Kalsbeek zich af of de officieren van justitie konin gen in hun koninkrijkjes moe ten blijven. Zij overweegt of van bovenaf opgelegd zou moe ten worden dat bepaalde offi cieren zich op de veel voorko mende zaken en anderen zich op zwaardere zaken moeten concentreren. Maar ook de ad ministratie moet op zwakke punten worden doorgelicht. Volgens Kalsbeek wordt er op dit moment „teveel in het strafrecht gedumpt". „Zo mo gen carpoolstroken alleen ge bruikt worden door auto's met meer dan één passagier. Prach tig. Maar wie moet dat contro leren en sanctioneren? De poli tie. Niet dus!" aldus Kalsbeek. Zij zal de minister dan ook vra gen de Inspectie Rechtshand having het strafrecht te laten doorlichten op, wat erin moet blijven en wat daarbuiten be straft kan worden. CDA'er Kof- feman steunt de voorstellen van Kalsbeek. Hij zal aanvul lend daarop vragen naar meer samenhang tussen de aanstu ring van politie. Openbaar Mi nisterie, rechtelijke macht en gevangeniswezen. Meer politie betekent meer werk voor het Openbaar Minis terie. Meer aanhoudingen lei den tot een grotere druk op het gevangeniscelen. First-offenders Samen met Kalsbeek zal hij de minister vragen af te zien van de bezuiniging van twee en een halve ton op een vervolg op het project Dading. Bij dat project worden in Amsterdam first- offenders" buiten het straf recht gehouden en bij de slach tofferhulp betrokken. Het kan geen navolging krijgen als Hirsch Ballin zijn bezuiniging doorzet. „Ongewenst", menen PvdA en CDA. Koffeman zal de minister bovendien in een mo tie vragen de verkoop van drugs aan buitenlanders straf baar te stellen. De kritiek van D66 richt zich eveneens op het strafrecht. Volgens D66- woordvoerder Wolffensperger zoekt de minister de oplossin gen voor de stijgende crimina liteit teveel in nieuwe wetge ving en regels. „De minister zit verkeerd als hij D66 beschul digt van onderschatting van het probleem van de stijgende criminaliteit", aldus de D66- woordvoerder. „Wij zijn ons terdege bewust van het crimi naliteitsprobleem, maar ver schillen van mening over de juiste aanpak. Wij hebben gro te moeite met de verschuiving van bescherming van de rech ten van de individuele burger naar de bescherming van de maatschappij, die de minister de afgelopen jaren teweeg heeft gebracht", aldus Wolf fensperger. Hij doelt daarbij bij voorbeeld op het strafbaar stellen van voorbereidingshan delingen eh het plaatsen van twee gevangenen in één cel. „De minister'spreekt over een onveiligheidsgevoel en verloe dering van stadswijken als ge volg van het heenzenden van verdachten. Naar onze mening gaan die zaken juist vooraf aan de criminaliteit en heenzen ding als gevolg van capaci teitstekort." Wolffensperger meent dat de macht van het strafrecht niet overschat mag worden. „Bovendien moet de minister een ónderscheid ma ken in de middelen die hij inzet om de zware en de veel voorko mende criminaliteit te bestrij den." De VVD ziet de begro tingsbehandeling dinsdag in de Tweede Kamer als goed mo ment om het beleid van Hirsch Ballin te evalueren. WD- kamerlid Korthals komt daar bij tot de conclusie dat de mi nister voornamelijk een reac tief beleid voert. „Deze begro ting staat bol van aangekon digde nota's, plannen en wetge ving, zodat het lijkt dat de rechten van burgers op veilig heid worden beschermd. Maar in werkelijkheid verbloemt het de realiteit waarin Nederland er steeds achteraan blijft hol len", aldus Korthals. Groen Links zal Hirsch Ballin vragen een parlementaire enquête naar het thema veiligheid in te stellen. Volgens Ina Brouwer staat het veiligheidsbeleid van de minister veel te ver van de praktijk af. Brouwervindt dat onderzoeken in buurten en wij ken duidelijk moeten maken hoe onveilig mensen zich voe len. Vervolgens moet via een integraal beleid van gemeen ten, politie en buurtbewoners worden geprobeerd die veilig heid terug te krijgen. LIVERPOOL - Het Engelse antwoord op gettovor ming is te zien in de Granby Triangle, de „zwarte" wijk van Liverpool. Twaalf jaar geleden het toneel van rellen tussen de politie en plaatselijke bewo ners, nu het paradepaardje dat het gemeentebestuur maandag inzette om een delegatie van Nederlandse kamerleden te overtuigen van het eigen minderhe denbeleid. Maar of Granby de kamerleden heeft kunnen bewegen tot een nieuwe koers, is lang niet ze ker. De wijk biedt daarvoor een te wonderlijk aanblik. De woningcorporatie laat de dele gatie trots de resultaten zien van het gevoerde beleid: keuri ge, sobere nieuwbouwhuizen met een bescheiden tuin. Het degelijk aangeharkte woon- Wijkje gaat dan onverwacht over in een onvervalst getto. Uitgebrande huizen en alcohol en drugsverslaafden bepalen het beeld. De schrik slaat het organise rend comité dan ook om het hart als enkele gasten de grens tussen sociale vernieuwing en sociale afbraak passeren. Even voorbij de winkel van Ali Bes- hir op Granby Street loopt het bijna uit de hand. Eruit, zo luidt de korte, maar doeltref fende boodschap van de plaat selijke drugsdealers. In dit ge deelte van de stad zijn ze niet dol op heren in driedelig grijs, zegt de Nederlandse consul in Liverpool met gevoel voor un derstatement. De spanning in dat gedeelte van de buurt is op gelopen, nu de politie een wijkpost („cop shop") heeft ge opend. Ook vrezen de plaatse lijke dealers dat de gemeente de vervallen huizen wil plat gooien voor nieuwbouw. Daar mee zouden ze wellicht hun kleine territorium verliezen. De angstivan de dealers is niet geheel ten onrechte, want er wordt flink in de wijk geïn vesteerd. Voor bijna 60 miljoen pond (175 miljoen gulden) moet het leven er weer dragelijk worden. De overheid probeert daarbij nadrukkelijk zowel buurtbewoners als private fi nanciers te betrekken. PvdA- kamerlid en leider van de dele gatie Lilipaly is onder de in druk van de samenwerking tussen de diverse partijen. In het nieuw opgezette, multicul turele bejaardentehuis werken jongens uit de buurt in de tuin; bij het kantoortje van de wo ningbouwvereniging zijn het de wijkbewoners die aan het roer staan. En in het Granby Business Centre is straks plaats voor een moslimbakke rij, plaatselijke dokters, een groot cosmeticabedrijf en een melkdepot. Zij moeten werk bieden aan honderden inwoners van de wijk. Al met al moeten de 4.000 kansloos geachte bewoners van Granby (ooit woonden er 10.000 mensen) zo uit het diepe dal omhoog klimmen. door Mare Legendre Dinsdag 19 oktober Zierikzee Kinderboekenschrijfster Jetty Krever. 6-8 jaar. Bibliotheek De Stolpe. KlassikaaTT PCOB-themamiddag in multi functioneel centrum aan de Huybertstraat over veiligheid in en om het huis. 14.15 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie algemene za ken. Gemeentehuis. 15.30 uur. Adviescommissie welzijn. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkander. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 20 oktober Zierikzee Krea-middag: herfst. De Licht boei. 13.30 tot 15.00 uur. Film voor kinderen in De Con certzaal. Walt Disney's Jungle boek. 14.30 uur. Presentatie promotie-actie Trouwen op Schouwen. Stad huis. 16.30 uur. Vergadering Diabetes Vereni ging afdeling Schouwen-Dui- veland. Huis van Nassau. 19.30 uur. Gezamenlijke vergadering van CPB en NCVB. Zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. NCVB-"bijeenkomst. Vereni gingsgebouw vaft de Neder landse Hervormde kerk. 19.45 Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.00 Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Dia-serie Beer in de bus. Bibli obus basisschool de Zonnewij zer. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Najaarsbeurs. Peuterspeelzaal De Krukels. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 21 oktober Zierikzee Wereldwinkeliers met stand onder de Beuze. Van 09.30 tot 16.00 uur. Themamiddag van ANBO over slachtofferhulp. Paternoster straat. 14.00 uur. Open avond van Stichting Jeugd. Kantoor Stichting Jeugd. Kerkhof NZ8. (De Drie hoek). 19.00-22.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk CV-ketelvervanging en milieu. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 22 oktober Zierikzee Voorlezen. Bibliotheek De Stolpe. 15.30-16.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Optreden popgroep Hangman Jury. Jongerencentrum Big S. 20.00 uur. Nieuwerkerk CV-ketelvervanging en milieu. Dorpshuis. Van 15.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.30 uur. Bezoek bibliobus. Basisschool De Dobbelsteen. Oosterland Vergadering SGP-studievereni- ging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente, Sint Joostdijk 11. 19.30 uur. Bruinisse Voorlezen. Bibliotheek De Zae- te. 16.00-16.30 uur. Zaterdag 23 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnige Ge meente Zierikzee. Onder de Beuze. Vanaf 08.00 uur. Verkoping ten bate van kerkge bouw Oud Gereformeerde Ge meente Zaal Christelijke Gere formeerde kerk. 10.00 tot 16.00 uur. Concert Capella Pratensis. Lu therse kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2