„Vakbeweging wordt bij aanpak werkloosheid opzij geschoven" 'In mijn werk zit stukje suggestie én realiteit' FNV-secretaris Groen hekelt kabinetsbeleid bij jubileumfeest in Zierikzee Inbraken woningen en kiosk 37 snelheids over tredingen Diefstal mountain bikes Livingstone groot succes Kunstenaresse geeft toelichting op eigen werk bij Schouw.Spel: Belg met auto over de kop na politie-achtervolging MAANDAG 18 OKTOBER 1993 NR 25445 3 FNV-secretaris L. Groen: Minister De Vries schuift de vakbeweging gewoon opzij". (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „De werkloosheid wordt niet minder door het verruimen van het ontslagrecht en het ziek teverzuim krijg je heus niet naar beneden door het afschaffen van de ziektewet". FNV-secretaris Louis Groen liet vrijdagavond tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de FNV-afdeling Schouwen- Duiveland in Zierikzee weinig heel van het sociaal beleid van het kabinet. Groen, die op het laatste nip pertje vice-voorzitter Karin Adelmund verving kon niet anders dan concluderen dat met name minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid de vakbeweging gewoon opzij schuift. Slechts summier ging Groen in op de berichten dat de FNV le den van de Centrum Democra ten wil weren. Groen plaatste dit in het licht van de vele soci- aaleconomische veranderingen waarmee de burger de laatste jaren is geconfronteerd. Door de wijzigingen in het sociale zekerheidsstelsel is onrust ge zaaid en deze onzekerheid wordt door de onophoudelijke reeks wijzigingsvoorstellen al leen maar groter. En dat is iets, wat de overheid zich volgens de vakbondsman onvoldoende realiseert. In dergelijke situa ties gahn mensen oplossingen zoeken en dat zijn niet altijd de goede. Zoals bijvoorbeeld de keuze voor de extreemrechtse Centrumdemocraten. Is maat schappelijke onzekerheid de drijfveer voor die keuze, dan hebben vakbeweging én over heid een taak om de oorzaken van die onrust aan te te pak ken, bijvoorbeeld door het scheppen van meer werkgele genheid. Paardemiddel Wat dat laatste betreft krijgt de vakbeweging volgens Groen niet al te veel speelruimte van de minister van sociale zaken. Die probeert volgens hem de vakbeweging „weg te schui ven". De wensen van de werk gevers daarentegen worden in den Haag wat beter gehoord. .Groen doelde daarmee op de voorstellen om het ontslag recht te verruimen en om de CAO's in de toekomst niet lan ger bindend de verklaren voor de gehele bedrijfstak. De vak bondsman kon dan ook niet na laten om De Vries in het rijtje van Thatcher en Major te plaat sen. Ook die hebben altijd wei nig oor en oog gehad voor de historisch gegroeide positie van de vakbeweging als een van de sociale partners. Die houding om door allerlei paar- demiddelen de sociale partners tot een andere opstelling te dwingen zal weinig opleveren, want zo stelde Groen „Door het afschaffen van de ziektewet wordt het ziekteverzuim niet minder en door het verruimen van het ontslagrecht zal dp werkloosheid niet dalen". Toen de FNV-Schouwen-Duiveland in 1918 werd opgericht, was Ne derland bezig met de opbouw van een sociaal zekerheidsstel sel. Nu na 75 jaar heeft de vak beweging volgens Groen nog niets aan betekenis verloren; mensen zien de-FNV nog altijd als een houvast. De jubilerende afdeling werkt daar volgens districtsbestuur der Corry Damen hard aan. Zij prees vooral de actieve hou ding van de Schouwen-Duive- landse afdeling, die als een van de eerste begon met het proef tuinproject voor ouderen. „Een voorbeeld voor de andere afde lingen" zo vond zij. Even ook ging ze in op de gevolgen van de veranderingen in de WAO. Volgens secretaris van Schouws.Spel, Kees van de We tering uit Zierikzee, heeft het verenigd gezelschap niet alleen Schouwen-Duivelandse schrij vers, kunstschilders en beeld houwers binnen haar gelede ren, maar ook bijvoorbeeld een architect. „We willen geen dor re lezingen brengen, maar juist interessante avonden, waarbij ook vragen gesteld kunnen worden. Een schrijver kan hier wat uit eigen werk voorlezen, maar vertelt dan ook waarom hij dat schrijft. En dat maakt het nu net weer anders", aldus Van de Wetering. Met name bij de WSW-ers (ge deeltelijk arbeidsongeschikten die bij een werkvoorzienings schap werken), hebben die ver anderingen tot behoorlijke in komensdalingen geleid. Tien procent van de mensen is er volgens Damen op achteruit gegaan, waarbij gedacht moet worden aan een financiële aderlating van honderd tot vijfhonderd gulden. Inmiddels is besloten om een herbereke ning uit te voeren. Ook maakte de districtsbestuurster, die col lega T. Strous verving, mel ding van de eind spetember gestarte campagne voor deel tijdwerk. Doel daarvan is om deeltijdwerk op te nemen,in de CAO's, zodat ook mensen met een fulltime contract meer mo gelijkheden krijgen om in deeltijd te gaan werken. Met het oog op die actie lagen er in de aula van de vroegere CSG- gebouw her en der buttons en brochures over deze actie. Eindeloos veel uren Het bevorderen van meer mo gelijkheden voor deeltijdwerk is mooi, maar als FNV- bestuurder heb je er volgens H. van de Grondwel, voorzitter van de FNV-Middelburg wei nig aan. Uit zijn beschrijving van een dag van een FNV-be- stuurder bleek dat deeltijd be sturen een utopie is. „Je maakt eindeloos veel uren". En dat al les voor een appel en een ei, zo als Damen eerder had opge merkt en dus had ze voor ieder bestuurslid een appel en een ei meegenomen. Hoewel een jubi leumavond een feestavond is (waarvoor de belangstelling overigens wat magertjes was), werden ook minder positieve zaken aangekaart. De afmel ding op de valreep van Karin Adelmund in verband met een televisieoptreden betekende voor het afdelingsbestuur een behoorlijke tegenvaller, maar ook het niet doorgaan van de vakbondsschool op Schouwen- Duiveland is voor de FNV hier een teleurstelling geweest. Slechts zes belangstellenden waren er voor de vakbonds school '93/'94 en dat is te wei nig om te mogen starten. „De vakbondsschool schijnt op Schouwen-Duiveland niet te mogen" aldus S. van Beuse- kom, begeleider van deze vak bondsschool. Een werkgroepje moet nu proberen om voor het seizoen '94/'95 cursisten te werven. Behalve ernstige woorden en hier en daar wat scherts was er in het jubileumprogramma ook ruimte voor muziek. Daar voor zorgden Ad Hagestein en de Zuidbevelandse troubadour Engel Reinhoudt. Voor trouwe FNV-ers een bekend gezicht omdat hij ook vijf jaar terug de vakbonders onderhield met le vensliedjes in het Zuidbeve landse dialect. Heel actueel de ze avond was zijn nieuwe lied over ontmoeting met andere culturen en hoe verrijkend (en dus niet bedreigend) dat kan zijn. Auto rijdt tegen ree Op de Brouwersdam tussen Scharendijke en Ouddorp reed V. uit Wijchem met zijn perso nenauto tegen een reebok aan. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer 03.30 uur toen V. ter hoogte van de sluis over de Rijksweg reed in de richting Scharendijke. Plotseling liep een reebok de weg op. De be stuurder kon het dier niet meer ontwijken en botste er tegen NIEUW-HAAMSTEDE - Bij de politie kwamen meldingen binnen van inbraken in twee woningen in Nieuw-Haamste- de en twee in Renesse. Afgelopen vrijdag meldde D. uit Heelsum een inbraak in zijn woning aan de Rampweg te Reriesse. Daarbij werden an tieke goederen gestolen. Zater dag kwamen bij de politie drie mensen die werden gedupeerd door een inbraak. Zaterdag tussen 14.00 en 20.00 uur dron gen dieven binnen in woningen aan de Torenweg en Populie- renweg te Nieuw-Haamstede en de Hoogenboomlaan te Re- nesse. Vermoedelijk werd daar bij geld gestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een kiosk op een recreatieterrein aan de Hage- weg te Bruinisse. Daarbij werd een hoeveelheid snoepgoed ontvreemd. ZIERIKZEE/BRU1NISSE Zaterdag hield de Politie Schouwen-Duiveland snel heidscontroles in Bruinisse en Zierikzee. In totaal werden 37 overtredingen vastgesteld. De controle werd gehouden met behulp van radarappara- tuur. Van 17.00 tot 17.45 uur werd gecontroleerd langs de parallelweg van de Rijksweg N59 ter hoogte van Bruinisse. Van de 112 voertuigen die pas seerden reden er dertien har der dan de toegestane maxi mum snelheid van tachtig kilo meter per uur. De radar re gistreerde 93 tot 114 kilometer per uur. Weg naar de Val Van 17.50 tot 18.30 uur werd ge controleerd langs de Weg naar de Val bij Zierikzee. Daar kwa men 246 voertuigen voorbij waarvan er 24 harder reden dan de toegestane tachtig kilo meter per uur. De overtredin gen varieerden van 95 tot 116 kilometer per uur (toegestane maximum snelheid tachtig ki lometer per uur). De overtre ders krijgen een proces verbaal plus acceptgiro in de brievenbus of een oproep om zich voor de rechter te verant woorden (wanneer men dertig kilometer of meer te hard reed). AMSTERDAM - Een 29-jarige vrouw uit Amsterdam is vori ge week ontvoerd en na vier dagen zondagochtend vroeg vrijgelaten, nadat losgeid was betaald. ZIERIKZEE - In het weekein de kwamen bij de politic niet minder dan acht meldingen binnen van mensen wiens dure moutainbike was gestolen. De fietsen werden onder meer gestolen uit stallingen bij sportlokaties in Haamstede, Renesse en Zierikzee. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 9 graden Windkracht west 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordo. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 okt. Zon op 07.11, onder 17.34 Maan op 12.08, onder 20.21 Eerste Kwartier: 22 okt. (09.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht is het helder en de oostenwind neemt geleidelijk in kracht af. In de na nacht is de wind hooguit matig, windkracht 3. Hierdoor kan het weer flink afkoelen. De minimumtempe ratuur ligt rond het vriespunt en vlak boven de grond komt het kwik op enkele plaatsen in de buurt van min 5 graden. Morgen overdag lijkt het weer sterk op dat van vandaag. Er is veel zon en het blijft dan ook overal droog. De temperatuur loopt lang zaam op naar een middagwaarde van ongeveer 9 graden. Doordat de wind, die in hoofdzaak uit oostelijke richtingen waait, slechts zwak tot matig van kracht is voelt het wat minder koud aan dan vandaag. Het zonnige en vrij koude weer wordt veroorzaakt door een krachtig hoge- drukgebied. Vanmiddag ligt het met de kern boven Noord-Duitsland, morgen verplaatst het zich verder naar het oosten. Hierdoor wordt de weg vrijgemaakt voor een storing. Deze ziet kans om ons weer woens dag later op de dag te gaan beïn vloeden; er komt meer bewolking en de kans op een bui neemt toe. Het blijft vrij koud; overdag wordt het niet meer dan ongeveer 10 graden. De kans op vorst in de nacht wordt echter kleiner. BURGH-HAAMSTEDE - De luxe vakantiewoningen die in aanbouw zijn aan de Krayen- steinseweg in Burgh-Haam- stede gaan weg als warme broodjes van de bakker. Van de 120 in aanbouw zijnde huizen werden de eerste 110 binnen tien weken verkocht. De woningen worden verkocht als tweede woning en kosten 250.000 tot 280.000,-. De duurdere woningen hebben standaard een zeer luxe inrich ting. De woningen zijn voor zien van een moderne keuken- inrichting met alle apparatuur, een sauna, een whirlpool en een solarium. Het vakantie park Livingstone wordt ge bouwd door Strayer, aannemer uit Noordwelle. De eerste hui zen zullen in het voorjaar van 1994 opgeleverd worden en de laatsten voorjaar 1995. ZIERIKZEESCHEiU NIEUWSBODE Él Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kieemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 48,50 Bij autom.,afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. 1 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W. ZIERIKZEE - 'Vaak houden financiële belangen, kinderen, beloftes van trouw, twee mensen tesamen. Vaak zijn het redenen om twee geliefden te scheiden.' Beeldend kunstenares Ria Ruedisueli uit Vlissingen begeleidt haar werken het liefst met een korte, maar tegelijk ook krachtige tekst om haar onderwerp te on dersteunen. Vrijdagavond was een aantal van haar werken te zien en droeg ze enkele bijbehorende gedichten voor tijdens een door de Stichting Schouws.Spel georganiseerde culturele manifestatie in Zierikzee. Kunstrecensent Nico Out uit Vlissingen gaf zijn visie op haar werk en een dialezing over beeldhouwkunst in het algemeen. Ria Ruedisueli maakt beelden met een verhaal. „Mijn werk is surrealistisch. Er zit een stukje suggestie en realiteit in", ver telt ze. Haar beelden, voorna melijk gemaakt uit hard ge bakken klei, hebben vaak the ma's als de relatie tussen man en vrouw, de honger in de der de wereld en het milieu. Al haar beelden zijn eenmalig. Ze gebruikt geen mallen. De kun stenares bakt haar werken met opzet niet keramisch: „Dan heb je immers toch kans dat de kleuren er anders uitkomen dan je wilt. Door ze met de hand te schilderen, laat ik niets aan het toeval over, maar kan ik de kleurstelling precies aan het onderwerp aanpas sen." Inmiddels heeft de Vlissingse beeldend kunstenares een flink aantal tentoonstellingen achter de rug. Ze timmert nu zo'n zes jaar aan de weg, wat onder meer is uitgemond in een, volgens haar, succesvolle overzichtstentoonstelling be gin dit jaar in Middelburg. In december exposeert ze samen met vijf andere kunstenares sen in Stubbs Art Gallery in Zierikzee. Schouws.Spel houdt een aantal keren per jaar culturele avon den, waarbij kunstenaars op uitnodiging van het bestuur iets van hun werk laten zien en daar ook een toelichting op ge ven. De Stichting stelt zich na melijk ten doel om contacten tussen kunstenaars uit ver schillende disciplines te bevor deren. Kunstenares Ria Ruedisueli bij één van haar werken. (Foto: Marijke Folkertsma). Ook ongelukken op Brouwersdam ZIERIKZEE - In het afgelopen weekeinde gebeurden op Schouwen-Duiveland drie verkeersongelukken. In twee gevallen werden daarbij inzittenden ge wond. Bij C. uit het Belgische Geetbets gebeurde dat nadat hij op de Zwaardweg nabij Kerkwerve met zijn auto over de kop sloeg. De Belg kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een stopte ken van de een surveillerende politieauto. Hij reed toen op de Nieuwe Kooiweg, na de roton de in Zierikzee. In plaats van te stoppen reed de Belg met grote snelheid (145 kilometer per uur) in de richting van Wester- schouwen. De politie zette de achtervolging in. Tbr hoogte van de Heerekeet sloeg hij met hoge snelheid rechtsaf de Zwaardweg in. In de bocht van de weg raakte hij daar in een slip en sloeg met zijn auto over de kop. Het voer tuig kwam in de berm van de weg terecht. De politie hield de bestuurder aan en liet hem naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis brengen, waar hij werd opgenomen vanwege een hoofdwond. Tévens werd via een bloedproef bepaald hoe veel alcohol C. had genuttigd. De auto van de Belg werd door het ongeluk geheel vernield. aan. Het dier werd daarbij op slag gedood. De auto van V. werd aan de voorzijde bescha digd. Zondag om ongeveer 16.30 uur werd de 79-jarige V. uit Zierik zee gewond bij een ongeluk dat plaats vond op de kruising Lange Blokweg/Emil Sand- strömweg in Zierikzee. Het on geluk gebeurde om ongeveer 16.30 uur toen de oudere man op zijn fiets vanuit de Emil Sandströmweg de Lange Blok- weg wilde oprijden om rich ting centrum te gaan. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan S. uit Breda die met een personenauto over de Lange Blokweg in de richting van Zierikzee reed. Er ont stond een aanrijding waarbij V. licht werd gewond. Hij werd ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn fiets werd bij d£ aanrijding hele maal vernield. De auto werd licht beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3