GRATIS ADVERTENTIE UW KRAKT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r „Als muzikale kwaliteiten evenredig worden aan dit gebouw zitten we goed" „Je moet wel een tik van de molen hebben gehad, om molenaar te worden' O 0 1 ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE MS J "bz. Nieuwe muziekzaal Kunst en Eer feestelijk in gebruik genomen Molenaarsexamen op molen De Korenbloem in Zonnemaire 3 4 8 9 Sportviskotter sleept brandend motorjacht op ~1 dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE IEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zlerikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I MAANDAG 18 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25445 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wethouder D. van der Wekken (rechts) heeft zojuist onder muzikale begeleiding van Kunst en Eer het kunstwerk van Co Rijn en Sas- kia Eggink onthuld. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Eindelijk is het zover", klonk het vrijdagavond uit de mond van vele aanwezigen bij de offi ciële' mgebrtiikhame van de muziekzarl vdn de Koninklijke Harmonie Kunst en Eèt ih Zierikzee. Het heeft immers 163 jaar geduurd voordat Kunst en Eer haar intrek kon nemen in een eigen onderkomen. Maar wan neer men de huidige accommodatie bekijkt zal men direct zien dat het het wachten waard is geweest. De gymnastiekzaal aan de Kaersemakerstraat is in enkele maanden tijd veranderd in een ware muziektempel met een schitterende akoestiek, waar veel professionele korpsen jaloers op zullen zijn. Wethouder D. van der Wekken (welzijn) had de eer de muziekzaal te openen. Hij deed dit met het onthullen van een kunstwerk tegen de achtermuur, dat vervaardigd is door Co Rijn en Saskia Eggink, beiden lid van Kunst en Eer. De heer H. Asma, voorzitter van Kunst en Eer nam in zijn welkomstwoord zelfs het woord Amfitheater in zijn mond. Hij wees de aanwezigen erop dat Kunst en Eer met na me in de laatste dertig jaar een spoor van vernieling had ach tergelaten. Dankzij de mede werking van de gemeente Zie rikzee is aan al deze verhuizin- gep nu een einde gekomen. De ze stelde een bedrag van 150.000 gulden beschikbaar voor de aankoop van de gym nastiekzaal ,,en da's nie niks", aldus Asma. Het resterende be drag voor de aanpassing van het gebouw werd bijeenge bracht door sponsors en door middel van het houden van ver schillende (muzikale) acties. En ook de leden zelf hebben vrijwel allemaal hun steentje bijgedragen door veel van het werk zelf te doen, waarmee veel kosten bespaard werden. Het resultaat is een fraaie mu ziekzaal, in de kleuren wit, rood, blauw en groen. Met daarbij een aantal kleinere ruimten, waaronder een bestuurskamer, een inspeelka- mer (voor solistenconcoursen), een archief en een berghok voor de grote slagwerkinstru menten. Volgens Asma „een schitterende accommodatie die hopelijk tot in lengte van jaren in bezit blijft van Kunst en Eer en een inspiratie vormt tot veel muzikale prestaties". Wethouder D. van der Wekken sprak van een mijlpaal in de geschiedenis van Kunst en Eer. „De ingebruikname van deze muziekzaal is een nieuw hoog tepunt in de rijke geschiedenis van kunst en Eer en tevens wordt er een stuk geschiedenis mee afgesloten. Het is dan ook meer dan een eer voor mij om als wethouder de openingshan deling te verrichten". Voordat het echter zover was speelde de harmonie eerst de inleiding van Royal proces sion, een compositie ter gele genheid van de kroning van de Engelse koning. Volgens Van der Wekken een zeer toepasse lijk nummer voor deze avond. „De ingebruikname van deze zaal is een kroon op een formi dabel stuk werk. Koninklijk hoort bij Kunst en Eer. Boven dien zit de harmonie er nu vorstelijk bij en is dit een vorstelijk moment". Hoogtepunt Then was dan eindelijk het gro te moment daar. Onder de drei gende klanken van Richard Straus' Also sprach Zara- thustra, onthulde Van der Wek ken stukje bij beetje het kunst werk van Co Rijn en Saskia Eggink: een notenbalk onder broken door verschillende ele menten uit de muziek, vervaar digd uit het materiaal waarvan ook de" verschillende instru menten gemaakt zijn en in de kleuren rood en zwart van Kunst en Eer en blauw van de Zeeuwse wateren. Dit vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond, hetgeen door Van der Wekken treffend werd weergegeven met de stelling: „Als dat geen kunst is dan weet ik het niet meer". Namens het gemeentebestuur overhandigde hij tenslotte een koperen scheepsbel aam Asma. Hij waarschuwde de voorzitter echter wel. ,Er kan aan getrok ken worden, als het maar niet richting de gemeente is". Ca deaus waren er ook voor Kunst en Eer van mevrouw Anja Scheermeijer. Zij bood als leid ster van de Ministars, die ook in de muziekzaal repeteren, een foto aan van de groep aan de waterkant. En van de heer E. A. de Looff, oud-speler en oud-dirigent van Kunst en Eer. Hij overhandigde Asma een houten piccolo om bij de verza meling oude instrumenten aan de muur te hangen. vervolg pagina 2 ZONNEMAIRE - Kruien, de vang, baard, roede, spilbalk, staart, keuvelens, luiwiel...het is blokken geweest voor de twee kandidaten die afgelopen vrijdag hun molenaarsexamen aflegden. Ze deden dit op de stelling molen De Korenbloem in Zonnemaire. Helaas slaagde maar een van de twee. Het anderhalf uur durende examen is niet gemakkelijk. Met geroutineerde bewegingen knoopt de 35-jarig Rudie de Rijke de zeilen aan de roeden, met een speciale knoop welis waar, want als het weer om slaat moet je binnen vijf minu ten alle zeilen weer kunnen klampen (los maken en oprol len). Als het plotseling gaat on weren bijvoorbeeld, draait de wind en blaast dan vol tegen de andere kant van de wieken met de zeilen. E)an kan er grote schade toegebracht worden aan de molen. Een zelfstandige mo lenaar heeft een grote verant woording en moet veel van het weer af weten. Rudie klimt in de wieken als een matroos in het scheépswant. Dat hoort er ook bij, je mag geen last heb- Onder het toeziend oog van examinatoren gingen de vrijwillige molenaars vrijdag aan het werk. (Foto: Marijke Folkertsma). ben van hoogtevrees. De vlucht van de Korenbloem is 21 meter, dat wil zeggen dat de afstand van de ene wiekpunt naar de tegenoverliggende wiekpunt 21 meter is. Van de grond af komt daar nog eens 4 meter bij, om dat De Korenbloem een stel lingmolen is. De sfeer is ge moedelijk, maar de drie exami natoren vuren onophoudelijk vragen af op de kandidaten. De meeste beantwoordt hij goed maar helaas zakt Rudie op de theorie. De andere kandidaat, de 29-jarige Marco van Weele slaagt wel. Maestro Marco komt uit een molenaars familie uit Rilland-Bath en is zes jaar lang bezig geweest met hard leren en oefenen. Zijn leermeester was molenaar maestro J. Wagenaar, die zijn leven lang van beroep mole naar geweest in Waarde. Vrij dag werden Marco's inspannin gen bekroond met een diplo ma. Iets om trots op te zijn want er zijn tegenwoordig niet veel molenaars meer. Per jaar leggen ongeveer 40 a 50 mensen een molenaarsexamen af. Daar slaagt rond de 80 procent van. Anno 1993 zijn er ongeveer 700 gediplomeerde vrijwillige mo lenaars. Jammergenoeg geen diploma voor Rudie de Rijke Rudie komt uit Hontcnisse. Hij stamt niet uit een molenaarsfa milie maar woonde tegenover een molen. Rudie: „Ik ging als kind vaak in de molen kijken. Nooit gedacht dat ik ook zelf molenaar zou kunnen worden. Ik dacht dat het een elitegroep je was. Maar ik begon het steeds leuker te vinden. Tben bên ik in contact gekomen met de vereniging de Hollandsche Molen. Daar kreeg ik lesmate riaal van en alle informatie die ik nodig had. Mijn instructeur was meestermolenaar Frans Wemaes en ik kreeg mijn oplei ding in de standaardmolen in Groenendijk." Rudie is drie jaar bezig geweest met leren en oefenen. Honderd jaar geleden waren er nog 10.000 molens in Neder land volop in gebruik. Ze maal den graan, zaagden hout, sloe gen olie uit zaden en maakten papier. De poldermolens hiel den het waterpeil onder contro le. Niet voor niets is ons land beroemd om zijn molens. De vereniging De Hollandsche Molen is actief bezig om wat er nog over is aan molens (onge veer 1000) te restaureren en mo lenaars op te leiden. De vrij willige molenaars, verenigd in een gilde, zorgen er voor dat de molens blijven draaien. Zo ko men kleine gebreken aan het licht die gelijk gerepareerd kunnen worden. Veel molens zijn begin deze eeuw op een motorische aandrijving over gestapt om het hoofd te kunnen bieden aan de moordende con currentie. Wind is nou eenmaal niet altijd voorhanden en ta melijk onvoorspelbaar. Toen de techniek meer en meer zin in trede deed werden veel molens op non-actief gezet en jaren lang verwaarloosd voordat ze gerestaureerd werden. Alleen de wind die nodig is om de wie ken te laten draaien is gratis, de rest kost veel inspanning, toewijding en geld. Maar als je op zo'n molen staat en je hoort de wieken langszoeven, in de verte een prachtige, typisch Hollandse wolkenlucht dan waan je je weer even in de vori ge eeuw! Muziek is de medicijn van de geest. Logan Vrij zonnig en koud HET WEER Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur rond het vriespunt. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 9 graden. Wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen, zwak tot matigrond kracht 3. VAKBEWEGING De vakbeweging wordt bij bestrijding werkloosheid opzij geschoven. OPERETTE De Goese Operette Vereniging brengt Grafin Mariza in Zierikzeese Concertzaal. VOETBAL Bruse Boys speelt in Rilland-Bath gelijk tegen team van Rillandia: 1-1. VOLLEYBAL Heren Delphi/MEVO'80 winnen in sporthal Onderdak met 3-1 van SPIVO. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Twee opvarenden gered BURGHSLUIS - Op de Oosterschelde is zaterdag morgen het 24 meter lange motorjacht Pioneer volle dig uitgebrand. De twee opvarenden werden gered. Het sportvisvaartuig Neeltje Jans heeft het jacht op sleeptouw genomen en nog hevig brandend in de Noordland-bi nenh aven afgeleverd. De brandweer van Colijnsplaat heeft de vuurzee bedwongen. touw, in de richting van de Oosterscheldekering. Onder tussen werden diverse pogin gen ondernomen om de brand te blussen waarbij het sport visvaartuig aan de verschan-- sing hier en daar zwart gebla kerde delen opliep. Uit voor zorg voor het milieu kreeg Bouman toestemming om het vaartuig met de ongeveer tien meter hoge vlammen en onge veer 400 liter gasolie aan boord in de haven af te meren. Het brandweerkorps van Colijns plaat dat na de eerste melding was opgetrommeld stond daar paraat om het vuur te lijf te gaan. Omstreeks 12.15 uur kon het sein brand meester worden gegeven. De technische recher che heeft een onderzoek inge steld. Het vuur ontstond omstreeks 10.30 uur in de machinekamer van het voormalige Oost- Duitse directievaartuig, dat zich op dat moment in het Schaar van Colijnsplaat be vond. De twee opvarenden, af komstig uit Zoetermeer, spoten eerst nog een brandblusappa- raat leeg alvorens zij het vege lijf wisten te redden, door overboord te springen. Een passerend Duits jacht pikte de drenkelingen even later op met onderkoelingsverschijnselen. De reddingsboten Harder en Koningin Beatrix kwamen ter plaatse om onder andere de beide mannen aan de wal te brengen. Schipper P. Bouman uit Haamstede begon inmid dels met enkele tientallen pas sagiers aan een huzarenstukje. De opvarenden van het sport vissersschip, een vroegere Noordzeekotter, kregen het voor elkaar om een tros aan het brandend gevaarte vast te ma ken. Tben dat gelukt was zette de Neeltje Jans de koers, met de drijvende vuurzee op sleep- DEN HAAG - De Podiumprijs 1993 is toegekend aan de zan ger, componist en teksteschrij ver Han Buhrs. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr ~l plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GCk Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. !- ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1