Voorwaardelijke boete 500 gulden voor landbouwer die weg vervuilde met slik Eerste Bedrijvenkrant Zeeland Noord Mosselaanvoer keldert wekelijks steeds verder Laatste excursie door natuur Neeltje Jans Diefstal Lekgestoken autoband Kraan Verhuur Zierikzee ZIERIKZEESCHEf35 NIEUWSBODE Ka Westerbork Eerste, exemplaar van de Bedrijvenkrant aangeboden aan voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 NR 25444 3 Verwachting t/m dinsdag 19 oktober Afzet blijft stabiel BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 4 tot en met 9 oktober werden vijftig ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 23.748 ton netto. Een week eerder passeer den nog ruim 32.000 tonnen over de mosselklok. Alle aangeboden partijen werden naar de handel ver kocht. De gemiddelde prijs bedroeg vorige week 74,56 per ton. De verzending was voor zover be kend: België 8.439 ton, Frank rijk 3.580 ton, binnenlandse handel 3.482 ton en onder de noemer diverse landen werd 933 ton opgegeven. Op maandag 4 oktober meer den slechts drie vaartuigen aan de mosselveiling in Yerseke af met Zeeuwse ladinkjes. Delta Mossel nam die .dag de 472 bru- totonnen over van de YE 50 met een stukstal van 180. De lading van 658 tonnen bruto die door de Bru 50 (L. de Waal Beheer BV) werd aangeboden, ver dween ook naar de verwater- percelen van Delta Mossel. De volgende dag passeerden ze ven ladingen over de mossel- klok. De Bru 27 (De Ronde BV) arriveerde met twee partijen, in totaal 983 tonnen. De beide ladingen telden stukstallen van 138 en 149 en vleesgewich ten van respectievelijk 23 kilo en 19,6 kilo. Hollestelle en Vet te Verhaert betaalden de hoogste prijzen aan deze Bruse kweker. Delta Mossel toonde ook op dinsdag weer de meeste belangstelling voor de vracht jes van de Bru 50 en de YE 50. Uit het noorden kwamen op woensdag de ladingen van de Duitse Gre 27, de Bru 62 (Fa. D. en J. de Koning) en de YE 55 op de veiling. Waddertjes Donderdag 7 oktober werd de drukste dag voor de werkne mers van het produktschap in Yerseke. Die dag verwisselden 33 ladingen van het Wad en een Zeeuwse lading van eigenaar. Uitgezonderd de twee partijen van de YE 36 kookten de overi ge ladingen bij stukstallen van gemiddeld 150, vleesgewichten ZIERIKZEE - Tussen woens dag 17.00 uur en donderdag 06.00 uur werd aan de Nieuwe Haven in Zierikzee een douche-automaat opengebro ken. Vermoedelijk zat in de auto maat maar een klein bedrag aan muntgeld, dat werd gesto len. De schade door braak be draagt zo'n 450 gulden. V. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van het vandalisme. BROUWERSHAVEN - Me vrouw V. uit de gemeente Brouwershaven werd onaange naam verrast toen bleek dat de voorband van haar personen auto door onbekenden was lek gestoken met een scherp voor werp. Dat gebeurde tussen woensdag 15.15 uur en donderdag 08.10 uur terwijl het voertuig gepar keerd stond aan de Blankers- weg te Brouwershaven. vanaf 29 kilo oplopend tot ruim 36 kilo. De YE 36 was van de partij met stukstallen van rond de 100. Het achterruim van deze aan voerder bevatte een vleesge wicht van 32 kilo, het voorruim bleef daar met 31,8 kilo net on der. Murre en Vette Verhaert gingen beiden met een lading van deze aanvoerder aan de haal. De Bru 5 (Fa. J. de Waal- Jumelet) loste die dag twee la dingen van dik 70 tonnen voor rekening van de Bru 43 (S. Ju- melet). De stukstallen lagen op ruim 140. Kroonton nam een van deze partijen met een vleesgewicht van 32 kilo over. Mosselhandel Kik uit Bruinis- se ontfermde zich over de ande re lading met een vleesgewicht van 32,4 kilo. De ZZ 4 (B. W. Schot BV) viste in de Botslenk ruim 1100 ton nen bruto. Bij stukstallen van 153 kookten deze mossels een gemiddeld vleesgewicht van ruim 36 kilo. Kroonton kwam voor deze beide ladingen het royaalst over de brug. Goud schelp sleepte twee ladingen met in totaal een kleine 1500 tonnen van de YE 79 in de wacht. Bij stukstallen van ruim 160 noteerden deze mos sels een vleesgewicht van dik 31 kilo. Op vrijdag waren er tenslotte vijf ladingen te verdelen. De grootste partij was afkomstig van de YE 19, die in het Ooste- rom 1271 brutotonnen voor de eigen handel viste. Van de Gre 27 verdwenen twee partijen naar de verwaterlappen van Steketee. Bij stukstallen van 118 en 141 kwam het vleesge wicht uit op 40 kilo gemiddeld. Verder boden de Bru 27 en de YE 134 ieder een vrachtje aan, respectievelijk voor Vette Verhaert en Hollestelle. EINDHOVEN - Om de specifie ke problemen van ouder wor dende allochtonen in beeld te brengen wordt in Eindhoven op 10, 11 en 12 november een manifestatie gehouden. In het kader .daarvan vindt onder meer een symposium plaats, dat is bedoeld om na te gaan hoe ouderen met verschillende etnische achtergronden kun nen worden opgevangen als ze hulpbehoevend worden. LEERDAM - Het Nationaal Glasmuseum in Leerdam houdt van 30 oktober tot 1 ja nuari een overzichtsten toonstelling van glas en christal uit het Nederland van deze eeuw. De eigen produktie staat daarbij centraal. De Leer- damse glasfabriek brak vooral voor de Tweede Wereldoorlog een lans voor smaakvol glas werk ofwel toegepaste kunst bij glasvoorwerpen. Advertentie Telefoon 01110-15909 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Mln.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht oost 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 okt.Zon op 07.05, onder 17.41 Maan op 08.29, onder 17.54 17 okt.Zon op 07.07, onder 17.39 Maan op 09.51, onder 18.34 18 okt.Zon op 07.09, onder 17.36 Maan op 11.05, onder 19.23 Eerste Kwartier: 22 okt. (09.53). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Geleidelijk aan komt er meer zon en het wordt droog. Voor het zover is vallen er nog enkele buien. Vanavond en vannacht ko men de buien, die soms met hagel gepaard gaan voornamelijk in de noordelijke kustgebieden voor. Landinwaarts is het vrij helder en omdat er weinig of geen wind is daalt de temperatuur daar flink; hier en daar komt het kwik een enkele graad onder het vriespunt. Vlak bo ven het aardoppervlak wordt het nog iets kouder en vriest het op een enkele plaats een graad of vier. Vlak aan zee staat een meest matige westenwind en het wordt er niet zo koud. Zaterdag overdag wisselen zon en stapelwolken elkaar af en vooral in het noorden vallen enkele regen- of hagelbuien. Daar waait een matige, aan zee eerst nog vrij krachtige west- tot noordwesten wind, rond kracht 4, in het zuiden is de wind zwak tot matig, kracht 2 3. De aangevoerde lucht is tamelijk koud; de middagtemperatuur ligt rond 10 graden. Zondag en ook de eerste dagen van de volgende week bepaalt een hogedrukgebied het Nederlandse weer. Het is dan rustig, droog en tamelijk zonnig, maar ook koud met maxima rond 10 graden, 's Nachts vriest het hier en daar licht. UTRECHT - Mensen met psy chische problemen hebben vaak grote moeite om aan het werk te komen. Voor hen zijn talloze projecten onder de noe mer arbeidsrehabilitatie van start gegaan. Eén daarvan, het Haarlemse recyclingsbedrijf De Schalm, voorziet in een gro te behoefte en blijkt zeer suc cesvol. Advertentie NEELTJE JANS - Natuurliefhebbers kunnen zon dag 17 oktober voor de laatste keer in dit seizoen deelnemen aan een excursie door het in ontwikke ling zijnde natuurgebied op Neeltje Jans. Het gaat om een twee uur' du rende natuurwandeling onder leiding van een IVN-gids die mogelijk werd door een initia tief van de Vereniging voor Na tuurmonumenten. De excursie begint om 14.00 uur vanaf het hoogst gelegen parkeerterrein aan de Oosterscheldezijde van de Stormvloedkering, nabij de reservepijler. Volgens natuurgids J. Midavai- ne uit Burgh-Haamstede is een wandeling door het gebied zeer interessant omdat de verschil lende plantensoorten in het ge bied een opvallende ontwikke ling doormaken. Vorig jaar nog werd het gebied gedomineerd door drie plantensoorten die een pioniersrol vervullen: het smal vlieszaad, het stekelig loogkruid en het zeeraket. Biologen hebben zich erover verbaasd dat het smal vlies zaad, sinds 1990 ruimschoots aanwezig in het kunstmatig aangelegde duinlandschap, het momenteel laat afweten. Men vraagt zich af of de concurren tiestrijd om voedingsstoffen de plant te machtig is geworden of dat de droogte en de warmte van het voorbije voorjaar de kiemplantjes parten heeft ge speeld. Ook is het volgens Midavaine mogelijk dat de duindoor- braak, waarmee de okto- berstormen in 1992 van de mini-slufter een maxi-slufter maakten, van invloed is ge weest op de zaad verspreiding. Alhoewel zaad zich graag laat meenemen door stromingen van rivieren en zeeën. De biolo gen wachten dan ook met span ning af of het smal vlieszaad volgend jaar weer verschijnt, wellicht in de grote slufter aan de Noordzeezijde van Neeltje Jans. Tijdens de excursie wordt aan dit alles aandacht besteed. De voorzitter van de Ondernemerskring, drs. P. Schotte, neemt het eerste exemplaar van de Bedrijvenkrant in ontvangst. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Ondernemers worden tegenwoordig bedolven onder een niet ophoudende stroom informatie ve bladen en reclamefolders over de meest uiteenlopende onderwerpen. De heer drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen Duiveland vroeg zich daarom ook af of er een markt is voor een bedrij venkrant: „De eerste vraag die in je opkomt is: daar komt d'r weer een". Toch acht hij de krant levensvat baar, met name omdat deze zich richt tot een specifieke, vrij kleine doelgroep, namelijk alle ondernemers in Zeeland Noord. De regionale Bedrijvenkrant wordt uitgegeven door Bedrij- vencontact Zeeland Noord, het uitvoerende bureau van de Stichting Stimulering Werkge legenheid Zeeland Noord. De basis van de activiteiten van dit bureau worden gevormd door drie hoofddoelen: Behoud en verbetering van het onder nemingsklimaat voor gevestig de ondernemers, bevordering van de belangstelling voor be drijfsvestiging in Zeeland Noord en het ontwikkelen van een lange-termijnvisie voor Zeeland Noord. De Bedrijven krant werd voorgegaan door andere activiteiten als Bedrijven-Mailing Rijnmond, de Regionale Promotiemap en de collectieve deelname van Zeeland Noord aan de Contac- ta. Het is de bedoeling de krant vier keer per jaar naar alle 2000 bedrijven die in Zeeland Noord gevestigd zijn te sturen. Met een oplage van 4000 blij ven er genoeg exemplaren over om op algemene lokaties neer te leggen, zoals in gemeente huizen en in de Kamer van Koophandel. ,,De functie van de krant is", zo stipte de heer K. B. van den Berg van bureau Bedrijfscon- tact aan ,,dat ondernemers meer kennis krijgen van de be drijvigheid op Schouwen-Dui- veland." De krant bevat nieuws over en van bedrijven en informatie over het bureau Bedrijvencontact. Verder staan er berichten uit de arbeids markt in en een column van Jan Midavaine. Ook is er een selectie opgeno men van de belangrijkste beur zen en evenementen. De redac tie bestaat voorlopig uit een aantal personen die zelf werk zaam zijn bij leden van de On dernemerskring Schouwen- Duiveland en de eindredacteur is Aad van der Wouden. Het eerste exemplaar is min of meer een proefexemplaar. Via reacties hoopt men het niveau van de krant te verhogen en af te stemmen op wensen en be hoeften van de bedrijven. Het doel is een krant te brengen voor en door ondernemers 'met vooral regionaal nieuws, over zichten van belangrijke feiten en informatiebronnen. 'De tankauto die de weg moest reinigen maakte er een glijbaan van ZIERIKZEE - Drie personenauto's, waarvan één plus trailer met boot, begonnen te slippen en botsten op elkaar op een wegdek dat door W. B. uit Kerkwerve werd omschreven als 'een glijbaan'. De landbouwer moest zich donderdagmiddag, tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee, verantwoorden voor de chaos aan beschadigde auto's die op 6 november 1992 op de Serooskerkseweg (Rijksweg N59 tussen Zierik zee en Haamstede) ontstond als gevolg van slik dat hij op het wegdek achterliet. Kantonrechter mr B. Doo- rewaard Boekhout legde hem een voorwaardelijke boete op van vijfhonderd gulden met een proeftijd van één jaar. Dat houdt in dat B. op dit moment niets hoeft te betalen, maar de klos is wanneer de politie binnen één jaar signaleert dat hij het wegdek vervuilt met slik en dat niet onmiddellijk schoonmaakt. Om dat schoonmaken van het wegdek draaide het allemaal toen de zaak van B. werd be handeld. De landbouwer ver telde dat hij op de bewuste dag het loonbedrijf B. opdracht gaf om het vervuilde weggedeelte schoon te spuiten met water. ,,Ze kwamen met een tankauto waarmee ze een hoeveelheid water op het sterk vervuilde weggedeelte spoten maar ook op het wegdeel waar minder slik lag. Wanneer ze alles op het sterk vervuilde gedeelte hadden' gespoten was het goed geweest, maar nu was die ene tankauto niet genoeg. Ik stond te wachten tot ze met meer wa ter zouden komen, maar dat ge beurde niet". B. reed met een tractor met schuif achter de tankauto aan om de resten slik van de weg te schuiven. Maar het resultaat was een spiegelg ladde slikglijbaan, waarop binnen tien minuten drie auto's slipten en op elkaar bot sten. De bedrijfsleider van het loon bedrijf, T. verklaarde tegen over de politie dat men van B. opdracht kreeg om één tank met water op de weg te spuiten, en niet meer want dat zou te duur worden. ,,Het was onmo gelijk om de weg met één tank wagen met water in een kwar tier schoon te maken". Tben B. dat in de praktijk ontdekte, probeerde hij ongelukken op het spiegelglad geworden weg dek te voorkomen door waar schuwingsborden te plaatsen. ,,Ik zette aan de ene kant van de weg mijn tractor met de sig- naallichten aan en mijn vrouw ging met onze auto aan de an dere kant staan, ook met knip perende lichten. De zoon van het echtpaar ging aan de kant van de weg staan om met zwaaibewegingen het verkeer te bewegen minder hard te rijden. Dat alles had in de schemer (het was ongeveer 17.30 uur) niet het gewenste ef fect, gezien de gevolgen. Toch hechtte de kantonrechter belang aan de initiatieven die B. nam om ongelukken te voor komen. ,,U bent als landbou wer verantwoordelijk voor het slik dat u op de weg achterlaat en voor het weghalen daarvan. Die verantwoordelijkheid kunt u niet op een schoon maakbedrijf afschuiven. Maar de tweede oorzaak van het on geluk was het rijgedrag van minstens een van de drie auto mobilisten. U bent als land bouwer aan het werk op het land en de afvoer van uw'pro- dukten kan alleen plaatsvin den via de openbare weg. Auto mobilisten moeten daar ook re kening mee houden wanneer ze door een agrarisch gebied rij den in het najaar". Daarom be sloot mr Doorewaard Boek hout de boete van vijfhonderd gulden die officier van justitie mr M. van Nooijen eiste geheel voorwaardelijk op te leggen. Iedereen is zelf verantwoor delijk voor de snelheid waar mee men rijdt. De pakkans is betrekkelijk gering. Wanneer u in drie jaar drie keer bekeurd wordt voor te hard rijden, blijkt daaruit dat u regelmatig te hard rijdt". Dat zei de kan tonrechter tegen G. Th. P. K. uit Zierikzee. De adviseur/ma nager moest zich verantwoor den omdat hij op 28 maart 1993 met een snelheid van 132 kilo meter over de Serooskerkse weg reed, terwijl daar een maximum snelheid van tachtig kilometer geldt. De overtre ding woog extra zwaar omdat K. sinds 1990 al twee keer eer der werd bekeurd voor snel heidsovertredingen van meer dan dertig kilometer. De Zie- rikzeeënaar kreeg daarom een boete van 780 gulden plus een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proef tijd van twee jaar. ,,Ik rijd al 41 jaar, waarvan 21 jaar zonder rijbewijs. Ik ben daarvoor al heel dikwijls be keurd. Maar ik zeg al van tevo ren dat ik de boete toch niet kan betalen", aldus H. B. uit Zierikzee, die voorkwam van wege rijden zonder rijbewijs. De kantonrechter was niet on der de indruk van deze uitleg. Wanneer u geld hebt om benzi ne te tanken heeft u ook geld om de boete te betalen". Hij legde B. een boete op van 375 gulden. ,,En dan sloft u nog want uit het dossier blijkt niet dat u al vaker bekeurd bent voor rijden zonder rijbewijs". ,,De auto slingerde over de weg en het was een oude BMW. Dan is de politie al direct alert". Op die manier werd K. K. uit Sy rië door de politie van de weg gehaald toen hij in november 1992 zonder rijbewijs met een auto nabij Zierikzee reed. De auto werd door de politie in be slag genomen en mr Doore waard Boekhout was met de officier van justitie van me ning dat dat maar zo moest blijven vanwege de vele techni sche mankementen van het voertuig. Hij legde K. verder een boete op van 100 gulden. L. J. C. van H. kreeg een boete van 225 gulden omdat hij in mei 1993 met.zijn auto vanaf de Rijksweg N59 tussen Zierikzee en Haamstede het fietspad over reed zonder daarbij voor rang te geven. Een fietser reed daardoor met zijn hoofd tegen de mast van een surfplank die op het dak van de auto was be vestigd. Ook de vakantiestem ming van een Belg en drie Duitsers werd ernstig ver stoord omdat zij dit voorjaar door de politie werden betrapt op illegaal kamperen. Zij maakten speciaal een reis naar Zierikzee om aan de kanton rechter uit te leggen waarom het in hun geval wel terecht was dat ze overnachtten in een voertuig dat niet op een cam ping stond. „Geen kwaad ver moedend hebben wij daar dan uitgerust", aldus S. uit Ant werpen. Het kon een boete van 150 gulden niet voorkomen en dat gold ook voor de andere 65 illegale kampeerders die wel op de rol stonden, maar niet de moeite namen om naar de zit ting van het kantongerecht te komen. HOOGHALEN - In het Herin neringscentrum Kamp Wester bork heeft prof. dr. Lou de Jong donderdagmiddag het eerste exemplaar van het boek Vernietigingskamp Sobibor in ontvangst genomen. Het boek werd hem aangeboden door au teur Jules Schelvis. Biologen verbaasd over verdwijnen smal vlieszaad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3