Hout: materiaal dat zich gemakkelijk laat bewerken Bladverkleuring in de herfst een wonderbaarlijk proces natuurlijk sparen bij de Spaarbank De tien meest gestelde vragen over milieuvriendelijk werken met hout nutsspaarbank VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 NR 25444 11 ZIERIKZEE - Vrijwel alle doe-het-zelvers gebruiken regelmatig hout. Hout is een prachtig materiaal dat zich gemakkelijk laat bewerken en verwerken. Toch zijn er in milieu-opzicht nogal wat zaken die de con sument moet weten. De tien meest gestelde vragen over milieuvriendelijk werken met hout zijn hieron der verzameld. De grote bouwmarkten en de hout handelaren hebben er het antwoord bij gezocht. Is het gebruik van hout be lastend voor het milieu? Hout is een milieuvriendelijk pro- dukt. Het is afkomstig uit on uitputtelijke bronnen, mits die met beleid en zorg worden be heerd. Daarnaast stoot onbe handeld of niet-verduurzaamd hout geen milieu-onvriende lijke stoffen uit, en kan het meermalig worden gebruikt. Wanneer kan ik welke hout soorten toepassen? Daar is moeilijk een eenduidig ant woord op te geven. De keuze hangt af van uw smaak, de heersende mode en van de vraag waar en hoe u het hout gaat toepassen: binnen of bui ten, afgewerkt of onafgewerkt. Binnen kunnen vrijwel alle houtsoorten worden toegepast, al of niet beschermd door ver ven, beitsen of lakken. Deze middelen worden in het alge meen vanwege hun decoratieve eigenschappen gebruikt. Duurzaamheid Vanwege de invloed van het weer is buiten de duurzaam heid van houtsoorten uiterst belangrijk. Veel tropische houtsoorten hebben deze duur zaamheid van nature. Niet- tropisch hout zoals eiken, vu ren en grenen (toegepast als bijvoorbeeld kozijn of deur) moet in het algemeen met verf, beits of lak worden beschermd. Er zijn enkele houtsoorten die buitenshuis onbehandeld kun nen worden gebruikt; zij be houden hun natuurlijke duur zaamheid en blijven daarnaast decoratief. In contact met water, bijvoor beeld - in de tuin - bij vlonders of beschoeiingen, kan men het beste zeer duurzame (tropi sche) houtsoorten gebruiken. Voor schuttingen, pergola's en andere bouwsels die contact met de grond hebben, kan men tropisch hout of verduurzaamd hout gebruiken. Koop bij voor keur kant-en-klaar verduur zaamd hout en ga niet zelf met verduurzamingsmiddelen aan de slag. Deze zijn niet onge vaarlijk in gebruik. Bovendien dringen ze bij het opbrengen met kwast of bokkepoot niet diep genoeg in het hout door. Waarom is ër regelmatig dis cussie over tropisch hout? Uit rapporten van de voedsel- en landbouworganisatie FAO van de Verenigde Naties blijkt dat de omvang van de tropische bossen afneemt. Dat komt doordat tropische landen op een heel andere manier met bossen omgaan dan bijvoor beeld landen als Nederland, Noord-Amerika, Canada en Scandinavië. Laatstgenoemde landen kappen namelijk ge controleerd. Dat wil zeggen, dat er meer bomen worden aangeplant dan er worden ge kapt, zodat per saldo de om vang van de bossen zelfs toe neemt. Tropische landen zijn vaak nog niet zover. Het groot ste deel van de bossen die daar gekapt worden (ongeveer 80%) wordt door de lokale bevolking gebruikt ten behoeve van land bouw, veeteelt en brandhout. Daarnaast verdwijnt er zo'n 6% bos ten behoeve van de com merciële kap. Met dit hout moet natuurlijk op een ver standige manier worden omge gaan. Daarbij komt dat de Neder landse overheid er alles aan doet om het probleem in de tro pen op te lossen. Een aantal be langrijke organisaties (onder meer houthandelaren, doe-het- zelf bouwmarkten, de vakbon den en milieu-organisaties) heeft met de Nederlandse Staat afgesproken dat vanaf begin 1996 de handel in en ver werking van tropisch hout wordt beperkt tot duurzaam geproduceerd hout. Dit hout zal dan aan een keurmerk her kenbaar zijn. Onderhoud Wat kan ik doen om het hout mooi te houden? Als men zich aan het advies op de verpak king van verf, beits of lak houdt, gaat hout generaties lang mee. Hout binnenshuis gaat trouwens tientallen jaren langer mee, zeker als het goed droog blijft. Regelmatig onder houd van het hout buiten en in de tuin is uiteraard belangrij ker. Wat is de milieuvriende lijkste bevestigingsmethode voor hout? Traditionele hout verbindingen, zoals pén-gat- verbindingen hebben de voor keur. Daarna volgen schroeven en spijkers; bij het gebruik hiervan kan men een construc tie op eenvoudige wijze weer uit elkaar nemen. Het hout is dan vaak weer opnieuw te ge bruiken. De laatste mogelijk heid is lijmen. Zijn er bepaalde voorzorgs maatregelen die ik moet ne men bij het houtbewerken? Ja, bij het werken met hout zal men regelmatig zagen, boren, schuren of lijmen. Het is ver standig om, afhankelijk van de houtsoort en werkzaamheden, voldoende veiligheidsmaatre gelen te treffen. Hierbij valt te denken aan handschoenen, oordopjes, een goed passend stofkapje of een veiligheids- bril. Wanneer u produkten met niet-watergedragen oplosmid delen gebruikt (zoals terpenti ne) moet u goed ventileren en oppassen met vuur. Roken en eten tijdens de verwerking is sterk af te raden. Wat moet ik doen met houtafval? Om te be ginnen: zorg ervoor dat er zo min mogelijk afval ontstaat. Schat zo nauwkeurig mogelijk wat u nodig hebt. Houd bij de aanschaf verder rekening met de wijze van verpakking: zit er geen overbodige verpakking omheen? Bedenk dat verpak kingen van papier en karton goed kunnen worden herge bruikt. Houtrestanten kunt u natuurlijk bewaren voor een andere klus. Het is altijd pret tig een stuk hout achter de hand te hebben, maar bewaar het dan wel in een droge omge ving. Hout dat u niet meer kunt ge bruiken, kan bij het (grof) huis vuil worden gezet. Voor de af voer van een zeer grote partij afvalhout kunt u met de ge meentereiniging contact opne men, of eventueel een contai ner huren. Daarvoor kunt u bij containerbedrijven en de mees te gemeenten terecht. N.B. Ver brand nooit geverfd of ver duurzaamd hout in open haard of allesbrander! Mag ik hout, zaagsel, krullen en kleine spaanders in de GFT-bak gooi en? Kleine hoeveelheden hou tafval zoals zaagsel, houtkrul len en kleine spaanders mogen alleen bij het groente-, fruit- en tuinafval (GFT), als het mate riaal absoluut schoon is. Het mag dus niet zijn geverfd, ge beitst of geïmpregneerd. Is het materiaal groter of niet brand schoon, dan moet het met het huishoudelijk 'restafval' mee. Wat moet ik doen met ander af val dat bij klussen met hout ontstaat? Vloeibare of pasteuze restanten van verf, lak, beits, lijm, carbolineum en dergelij ke mag u nooit door de goot steen of het toilet spoelen! Het is klein chemisch afval (kca) dat u kunt inleveren bij de ge meentelijke inzameldienst of bij het kca-depot in uw woon plaats. De verpakkingen zelf zijn overigens geen chemisch afval, als er op de gebruikelij ke manier niets meer uit te krijgen is. Zo is een verfblik leeg, als u er met de kwast geen verf meer uit kunt krijgen. Dit verpak kingsmateriaal kan bij het ge wone afval. NIEUWERKERK CNV De CNV-afdeling Schouwen- Duiveland houdt op vrijdag 29 oktober weer haar jaarlijkse familieavond. De heer H. Brü- ning, secretaris van het CNV zal deze avond een toespraak houden en een aantal jubilaris sen huldigen. Waarnemend dijkgraaf de heer L. J. Klompe geeft een presentatie over het waterschap. De avond zal wor den afgesloten met een spel. Aanvang 20.00 uur in het dorps huis, Poststraat 20 in Nieuwer- kerk. OOSTERLAND Hulpgoederen voor Polen Evenals in Bruinisse, Ellemeet en Colijnsplaat kunnen inwo ners van Oosterland voortaan in hun eigen dorp hulpgoede ren voor Polen afgeven. Het adres waar men terecht kan is J. Quist, Margrietstraat 1. Bo vendien biedt de familie Quist lege doosjes aan, zodat men zelf een kerstpakketje kan sa menstellen. De gevulde dozen dienen voor 19 november weer te zijn ingeleverd. Later wor den deze dan door de stichting Tholen helpt Polen over de grens naar Polen getranspor teerd. BRUINISSE Jamboree In het weekeinde van 16 en 17 oktober nemen de kabouters, welpen, padvindsters, verken ners, sherpa's en rowans van de Prinses Margrietgroep in Brui nisse voor de vierde keer deel aan de jaarlijkse jamboree on the air. Een jamboree on the air is een speciale activiteit voor scoutinggroepen waarbij mil joenen scouts over de gehele wereld via de ether met elkaar proberen te communiceren. De contacten komen tot stand met behulp van zendamateurs die hun door de PTT gekeurde ap paratuur gedurende dit week einde aan de scoutinggroepen ter beschikking stellen. De zendamateurs beschikken ook over een vergunning om deze radioverbindingen te mogen maken. Dankzij de bereidwil ligheid van de zendamateurs kunnen de scouts van Bruinis se deze beide dagen contacten 'in den vreemde' leggen met anderen. Als de condities het toelaten zelfs ook met scouts in het buitenland. Om een zo goed mogelijke zendont vangst te krijgen worden bij het club huis langs de boorden van het Grevelingenmeer verschillen de zendmasten geplaatst. Ie dereen die belangstelling heeft voor de activiteiten van de scouting of voor de wereld van de zendamateurs is van harte welkom om een kijkje te ne men in het clubhuis op het strand aan de Jachthavenweg in Bruinisse. Collecte In de week van 18 oktober hoopt de Werkgroep Ontwik kelingssamenwerking Bruinis se (WOB) huis-aan-huis te col lecteren voor het opvangtehuis van gehandicapte kinderen Prithipura Children Home op Sri Lanka. Zoals u, waarschijn lijk bekend is, zijn Wim en Di- neke Mulders-Kik daar werk zaam. Met veel enthousiasme zetten zij zich daar in voor vaak zeer zwaar gehandicap ten. Gehandicapt zijn betekent voor de mensen op Sri Lanka een straf van God. Vandaar dat gehandicapte baby's te vonde ling worden gelegd, verstoten door hun familie. In Prithipura Home dat geheel door vrijwil ligers wordt gerund krijgen de ze kinderen een warm thuis ge boden. Zonder uw financiële steun is dit echter niet moge lijk. De werkgroep streeft er naar om dit jaar een bedrag van 6.000 gulden over te kun nen maken naar het kinderte huis. „Stelt u daarom s.v.p. on ze collectanten volgende week niet teleur", vraagt de Bruse werkgroep vriendelijk. Verkoop kerstkaarten Maandag 18 oktober komt, evenals vorig jaar, de jeugd van voetbalvereniging Bruse Boys uit Bruinisse aan de deur voor de verkoop van kerstkaarten. De opbrengst van deze actie komt geheel ten goede aan de jeugdafdeling van de voetbal ploeg. Vanaf 18.30 uur is men op pad. Tijdrede De heer J. de Rooy uit Krab- bendijke spreekt dinsdag 19 oktober in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente in Nederland een tijd rede uit. Het kerkgebouw is ge vestigd aan de Schoolstraat 13. Aanvang 19.30 uur. Belangstel lenden zijn welkom. KAPELLE Dialectendag Op zaterdag 16 oktober wordt in de Vroone in Kapelle de Zeeuwse Dialectendag gehou den. Deze dag wordt georgani seerd door de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonder zoek. Deze vereniging houdt zich bezig met het verzamelen van dialectmateriaal en bestu dering van dialecten in Zee land en Goeree-Overflakkee. Het programma voor de Zeeuwse Dialectendag ziet er als volgt uit: 8.30 uur, ont vangst met koffie en Zeeuwse bolus. 10.15 uur, opening en welkomstwoord door de voor zitter mevrouw drs. A. F. van de Zande-Vleugels Schutter en aansluitend een ledenvergade ring. 11.30 uur, Lezing door dr. J. B. Berns onder de titel: De rijkdom van het Zeeuws. 12.00 uur, besluit morgenvergade ring en aperitief. 12.30 uur, ge zamenlijke lunch. 14.00 uur, opening van het middagpro gramma dooij drs. J. H. Klui ver. 14.10 uur, zang door Engel Reinhoudt. 14.30 uur, P. Heer schap vertelt een 'Vër'ael van Be'ie in Jaop. 14.50 uur, zang door Agnes van den Dries- Meneere met begeleiding van Lies Hupkens-Verhoeven. 15.00 uur, pauze. 15.30 uur, tweede optreden van Agnes en Lies. 15.40 uur, Ad Leijdekkers met 'Da lei-je wè te sprêêwieken'. 16.00 uur, derde optreden van Agnes en Lies. 16.15 uur, afslui ting door drs J. A. Kluiver. 16.30 uur, zingen van het Zeeuwse volkslied. MIDDELBURG Oratoriumvereniging De Koninklijke Oratoriumver eniging Tbt oefening en uit spanning geeft zaterdag 16 ok tober een najaarsconcert in de Concertzaal in Middelburg. Dit concert begint om 20.00 uur. Het programma bevat drie werken van respecievelijk J. S. Bach, R. Vaughan Williams en J. Haydn. Bij de vertolking van deze stukken door de solisten Clara de Vries, Margareth Beunders. Andrea Poddighe, Math Dirks en Tijn van Eijk zorgt het Dordts Kamer Orkest voor de instrumentale onder steuning. Dirigent is Jo Ivens. ZIERIKZEE - In de herfst ademt het bos een heel bijzondere sfeer. Een ware in spiratiebron voor dichters die er prachtige zinnen over schreven. Een van de meest opvallende veranderingen in de natuur is het verkleuren van de groene bladeren naar rood, geel en goudkleurig. Vanaf het voorjaar heeft elk blad gestaag gewerkt aan het omzetten van zonne-energie in voedsel. Dat proces heet foto synthese. In feite zijn de blade ren de zonnepanelen van de boom; panelen die heel knap in elkaar zitten. Onmisbaar bij het fotosynthe seproces is de groene blad groenkleurstof die ook de kleur van het blad bepaalt. Daarnaast bevat elk blad nog een kleine hoeveelheid gele en oranje kleurstoffen. In het najaar verandert er het een en ander. De dagen worden korter en dat heeft zijn invloed op de bladeren: minder zon licht betekent minder voedsel. De temperaturen gaan geleide lijk omlaag waardoor de pro- duktie van groene bladgroen- kleurstoffen afneemt. De grote verkleuring begint. Het terug lopen van de voedselproduktie vormt het startsein voor de aanmaak van een kurkachtige stof die geleidelijk aan het bladsteeltje afsluit van de tak. Gevolg: geen voedseltoevoer meer vanuit de wortels terwijl de suiker die in het blad wordt gemaakt niet meer weg kan. De suiker is van belang bij de verdere verkleuring van het blad. De hoeveelheid wordt op een bepaald moment zo groot dat er door chemische verbin dingen nieuwe kleurstoffen ontstaan, die het blad een felle scharlakenrode of purperen kleur geven. De weersomstandigheden spe- len een belangrijke rol bij het ingewikkelde verkleurings proces. De ideale situatie is dat de bladeren langzaam afster ven. Daarvoor moet het eind van de zomer droog zijn. De kurkachtige afsluiting wordt dan gevormd en de aanwezige suiker afgesloten. Vervolgens moet er in de vroege herfst re gen vallen om te voorkomen dat de bladeren te snel verdro gen en afvallen. Juist een af wisseling van regen en zon sti muleert de vorming van kleur stoffen. Tenslotte is een zuchtje wind voldoende om het blad te doen afvallen. De kurkachtige afsluiting heeft er dan voor ge zorgd dat het bladsteeltje ge makkelijk van de tak breekt en geen open wond-achterlaat maar alleen een litteken. Wan neer dan de takken kaal zijn is pas goed zichtbaar hoe alles in tussen alweer in gereedheid is gebracht voor de lente. Elk zaadje is gevormd, vetgemest en beschermd. Elke knop voor de groene lawine van de vol gende lente wacht, stijf opge rold, tot het zover is. Een won derbaarlijk proces dat jaar na jaar plaatsvindt in het ritme van de seizoenen. AMSTERDAM - Er moeten zo min mogelijk nieuwe kantoren worden gebouwd. Momenteel staat in Nederland al 2,6 mil joen vierkante meter kantoor ruimte leeg. Ondanks de eer ste, prille signalen van econo mische opleving zal de leeg stand van kantoren nog 10 tot 15 procent toenemen. RIJSWIJK - De Nederlandse versie van ,,A chorus line" wordt binnenkort op de plan ken gebracht door de Stichting Kunstwerk, die daarvoor heeft samengewerkt met de Arbeids voorziening Gooi- en Vecht streek. Doel was werkloze ar tiesten werkervaring te bezor gen. DEN HAAG - De populariteit van de zogeheten paarse coali tie, bestaande uit PvdA, WD en D66, is onder de kiezers niet groot. Uit een opiniepeiling van het onderzoeksbureau NI PO blijkt dat slechts 9 procent van de kiezers een kabinet van paarse samenstelling als eerste voorkeur heeft. Advertentie schitterende kalender cadeau tijdens de Wereldspaarweek van 18 t/m 22 oktober Uw spaargeld verdient méér! Tijdens de Wereldspaarweek is er natuurlijk extra aandacht voor uw spaargeld. U haalt er meer uit met onze fantastische TOP rekening. Want de verrassend hoge rente bedraagt maar liefst 5 V2%« Bovendien staat uw geld slechts één jaar vast, waardoor u volgend jaar alweer beschikt over uw inleg plus de aantrekkelijke rente. Loop tij dens de Wereldspaarweek even bij ons binnen. Een schitterende kalender ligt voor u klaar. Van 18 t/m 22 oktober is het Wereldspaarweek. Uw Spaarbank besteedt daar vanzelfsprekend veel aan dacht aan. Voor u hebben we een schitterende kalender klaarliggen. Ontwikkeld in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. Het W.N.F. wil wereldwijd meer ruimte voor natuur, dus ook in Nederland. Er is nog veel moois om van te genieten in ons land, dat blijkt wel uit deze kalender. Open een rekening en profiteer van onze inleg. Opent u tijdens de Wereldspaarweek een nieu we rekening, dan ontvangt u van ons een spaarpremie van f 7,50. (Dit geldt niet bij het openen van een TOP rekening.) Enige voorwaarde is, dat uw inleg minimaal f 25,- bedraagt. Wij geven u graag meer informatie over de verschillende spaarrekeningen. De Wereldspaarweek: een feest voor grote èn kleine relaties. Tijdens de Wereldspaarweek hebben we ook voor onze jongste relaties tal van schitterende cadeautjes. Leuke presentjes voor iedere leeftijd. Kom snel langs, want weg is weg en op is op! Zierikzee Havenpark 16. telefoon 01110-14051 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11