Meer geld voor aanstellen van historisch consulent Voorstel aanleg fiets/wandelroute langs dijk jachthaven Kloosternol RSG wint provinciale voorronde Nationale Onderwijsprijs 1993 Concerten in Brogum Kok: geen oproep tot 'vreemdgaan' Politie signaleert 39 snelheidsovertreders Dagverblijf Brugzicht wint de derde prijs Middenschouwen ivil herinrichting havengebied combineren Hartewens van Stichting Regionale Geschiedbeoefening Met galerie Galerij Circa 600.000 vakantie gangers komend weekeinde weer op pad Dode bij brand in flatgebouw DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 NR 25443 9 SCHARENDIJKE - Het Middenschouws college van burgemeester en wethouders wil de herinrichting van het verblijfsgebied van de jachthaven Kloosternol in Scharendijke combineren met de aanleg van een fiets/wandelroute over en langs de dijk die langs de jachthaven loopt. Ook wil men de werkzaamheden kop pelen aan groot onderhoud van het Baken, een straat vlak bij de haven. Dat blijkt uit de agendastuk- ken van de gemeenteraadsver gadering die donderdag 21 ok tober wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke. Tijdens die vergadering stelt het college van b en w aan de raadsleden voor om 18.000 gul den beschikbaar te stellen uit de reserve oude haven Kloosternol. Geld dat nodig is om door een deskundig bureau een herinrichtingsplan op te la ten stellen waarin alle ideeën zijn verwerkt die het gemeen tebestuur met het gebied heeft. Van de drie bureaus die daar voor offerte hebben ingediend, heeft het college de voorkeur voor Rothuizen Van Doorn 't Hooft. Een bureau dat over veel informatie over het gebied beschikt omdat men al vaker opdrachten uitvoerde voor de gemeente Middenschouwen. Verder is men goed op de hoog te van het provinciaal streek plan waarvan het betreffende gebied langs de Grevelingen- rand bij Scharendijke deel uit maakt. De offerte van Rothui zen Van Doorn 't Hooft is te vens het meest voordelig. Ui teraard maakt de Midden- schouwse gemeenteraad vol gende week donderdag uit welk bureau de herinrichtings visie mag opstellen. De gemeenteraadsvergadering omvat zeventien agendapunten waarvan de behandeling van de gemeentebegroting 1994 de belangrijkste is. Verder wordt tijdens de openbare bijeen komst beslist over de bouw van sirenemasten bij de kernen Scharendijke, Kerkwerve en Ellemeet. Het gaat om een ver zoek van het ministerie van binnenlandse zaken, in wiens opdracht in de provincie Zee land een netwerk van waar- schuwingsmasten wordt ge plaatst ten behoeve van het op zetten van een landelijk waar schuwingsstelsel. Voor de bouw van een mast bij het dorpshuis in Ellemeet is in middels al bouwvergunning verleend omdat dat binnen het bestemmingsplan past. Voor de bouw van waarschu- wingsmasten bij de sportvel den in Scharendijke en Kerk werve is een artikel 19- procedure nodig waarvoor de gemeenteraad toestemming moet geven. De woningbouwvereniging Be ter Wonen wil aan de Kla verstraat te Scharendijke vijf sociale huurwoningen bouwen. Aan de raad wordt daarom ge vraagd daarvoor woningge bonden subsidies te verlenen, bouwgrond te verkopen en een eenmalige bijdrage (van 10.000 gulden) te verlenen om de wo ningen geschikt te maken voor bewoning door ouderen. Ook wordt de raad gevraagd ge meentegarantie te verlenen in verband met financiering van de woningen op de kapitaal markt. De huurprijs van de nieuwe woningen zal 661 of 671 gulden per maand bedragen. Om een herstructurering van het gemeentelijk archief moge lijk te maken en verwerking van een achterstand in de dos siervorming wordt de raad ge vraagd een bedrag van 35.000 gulden beschikbaar te stellen. Dat geld is nodig omdat het ar chiefbestand omvangrijk en bewerkelijk zou zijn en door zijn verouderde structuur niet meer optimaal afgestemd op de gebruiksbehoeften. Tijdens de raadsvergadering wordt verder beslist over di verse subsidie-aanvragen. Het college stelt voor de Beroepen- manifestatie Zeeland te subsi dieerden met acht cent per in woner. Aan de kosten van een folder van het Patiëntenplat form Zeeland wil men eenma lig een bedrag van vijftig gul den bijdragen en voor de kos ten van het tentoonstellings project Kijk op dorpen in Zee land 250 gulden. Tbnslotte stelt men voor 250 gulden bij te dra gen in de kosten die de Vereni ging van Brandweerbevelvoer ders Schouwen-Duiveland ma ken in verband met het 25-jarig bestaan van de vereniging. De raadsvergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. Donderdag 21 oktober, vanaf 19.30 uur in het gemeen tehuis te Scharendijke. ZIERIKZEE/ MIDDELBURG - Nog altijd ontbeert Zeeland een consulent regionale geschiedbeoefening en dat terwijl de provincie een van de eerste provin cies is geweest om de achterstand op het terrein van de wetenschappelijke geschiedbeoefening weg te werken. Dit pleidooi voor de aanstelling van zo'n historisch consulent hield drs R. L.Koops, voorzitter van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zee land deze week bij de presentatie van de eindconclu sies van het Burgemeestersonderzoek in de Staten zaal in Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst ont- vingen de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder en de leden van de Sta tencommissie Welzijn en Cul tuur het eindrapport van dit Burgemeestersonderzoek waarmee begin februari '92 in Zierikzee werd begonnen. Dit onderzoek, begeleid door pro jectcoördinator drs A. P. de Klerk en uitgevoerd door zo'n zeventig tot tachtig amateur historici, is eerst en vooral be doeld voor het bevorderen van de deskundigheid van de on derzoekers. Met het oog op die deskundigheidsbevordering beklemtoonde de voorzitter van de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland de noodzaak om meer geld be schikbaar te stellen voor de aanstelling van een consulent regionale geschiedbeoefening. Koops concludeerde dat Zee land enigszins lijdt onder de wet van de remmende voor sprong. Dreigende achterstand In een vroeg stadium is hier be gonnen met het wegwerken van de achterstand op het ter rein van de wetenschappelijke geschiedbeoefening. Wat de deskundigheidsbevordering van amateurs betreft dreigt Zeeland in vergelijking met andere provincies achter te ge raken. Provincies als Noord- Brabant, Drenthe, Zuid-Hol land, Utrecht en Noord-Hol land beschikken sinds korte of langere tijd over zo'n consulent regionale geschiedbeoefening. In het rijtje van beroepskrach ten op het gebied van amateu ristische kunstbeoefening, kunstzinnige vorming en de provinciaal museumconsulent past volgens Koops ook een consulent regionale geschied beoefening. Dit gelet op de om vang van de doelgroep, die nog altijd groeit. Naast de 8000 le den van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland is er immers nog een stijgend aantal niet georganiseerde lief hebbers van de regionale histo rie. Voor veel ouderen bijvoor beeld is de bestudering van de regionale geschiedbeoefening een zinvolle vrijetijdsbeste ding. Commissaris der Koningin Van Gelder erkende in zijn dank woord het belang van het regio naal historisch onderzoek. Van Gelder refereerde daarbij aan een onderzoek naar de ge schiedbeoefening in de ver schillende provincies. Zeeland rolde daarbij als vierde provin cie uit de bus. Als de provincie geld beschikking had gesteld voor een historisch consulent dan had Zeeland tweede kun nen worden. Met die woorden sloot Van Gelder aan bij de hartewens van de Stichting Re gionale Geschiedbeoefening Zeeland om meer financiële armslag te krijgen voor de aan stelling van zo^n consulent. Start Schouwen- Duiveland Dat het regionaal historisch onderzoek zich in een toene mende belangstelling mag ver heugen bleek ook uit de woor den van projectcoördinator De Klerk. ,,De regionale geschie denis lééft in Zeeland, dat is nu bewezen" aldus de historisch geograaf. De Klerk herinnerde de aanwezigen in dit verband aan de zijns inziens succesvolle start van het Burgemeesterson derzoek op Schouwen-Duive land. Via de media en de ar chiefdiensten werden moeite loos zeventig tot tachtig amateur-onderzoekers bereid gevonden om aan het onder zoek mee te werken. Een aan tal waarop niemand had dur ven rekenen. Meer dan de helft van deze onderzoekers had nog nooit een voet over de drempel van een archiefdienst gezet. Aan de hand van 53 vragen bestudeerden zij de burge meesters die tussen 1850-1855 de Zeeuwse gemeenten - er wa ren er tóen 116- bestierden. Bevorderen deskundigheid Hoewel het doel van dit Burge meestersonderzoek, in princi pe het bevorderen van de des kundigheid was kunnen de re sultaten ervan op verschillende manieren worden gebruikt. Ze kunnen een antwoord geven op voor de hand liggende vragen als wie is de man achter een be paalde straatnaam of hoe zag het leven eruit van de man, ver eeuwigd op een ouderwets aan doend portret in het stadhuis? Daarnaast bieden de resulta ten van dit leeronderzoek ook eeri houvast bij vragen die nu, met het oog op de gemeentelij ke herindeling weer actueel zijn. Doordat amateurhistorici door dit onderzoek de rol van actief onderzoeker hebben ge kregen, heeft dit leerproject volgens De Klerk bijgedragen tot het verkleinen van de af stand tussen wetenschappelij ke onderzoekers en amateur historici. In plaats van deze laatste groep te beschouwen als waterdragers" of „loop jongens" zou je hen moeten zien als onderzoekers in oplei ding. Noord- Holland De verdiensten van dit Burge meestersonderzoek, dat in Zie rikzee en Middelburg nog een „staartje" krijgt (een cursus voor het schrijven van histori sche artikelen) zijn inmiddels ook buiten de provinciegren zen bekend geworden. In navol ging van het Zeeuwse initiatief is Noord-Holland begin dit jaar met een soortgelijk onder zoek begonnen. Een onderzoek is echter nooit klaar; dit Burgemeesterson derzoek kan volgens De Klerk misschien weieens het begin zijn van een aantal integrale dorps- en stadsgeschiedenis- ZIERIKZEE - De Regionale Scholengemeenschap (RSG) Professor Zeeman uit Zierikzee is een van de twee scholen in Zeeland die de provinciale voorronde won van de Nationale Onderwijsprijs 1993. De school ont ving daarvoor uit handen van gedeputeerde voor onderwijs in Zeeland, A. J. Dijkwel een prijs. Ook de ba sisschool 't Klinkert uit Koudekerke viel die eert te beurt. De winnende scholen ontvin gen van hem een nominatie voor de landelijke finale van de Nationale Onderwijsprijs 1993 en een kunstwerkje. Ge zien het kleine aantal inzen dingen werden geen tweede en derde prijzen uitgereikt. De Regionale Scholengemeen schap Professor Zeeman werd winnaar in de categorie voort gezet onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs. De RSG Professor Zeeman is een open bare school voor voortgezet on derwijs met afdelingen MAVO, HAVO en VWO. In het door de school ingezonden project staat het begrip kunst centraal. De school heeft een eigen galerie, Galerij geheten. De activitei ten van deze galerie bestaan uit het organiseren van wissel exposities van bekende en min der bekende kunstenaars in de gangen van de school. Ook wordt werk vertoond" van ama teurs en leerlingen. Er is een catalogus opgesteld met een overzicht van de exposities. Doel van het project is leerlin gen in contact te brengen met beeldende kunst en op speelse wijze hun culturele belangstel ling te vergroten. Het is voor het eerst dat een dergelijke prijs voor onderwijs per provincie wordt uitgereikt. In 1992 werd in Gelderland reeds een Onderwijsprijs uit gereikt door het INOP (Insti tuut voor Nationale Onderwijs Promotie) en de Educatieve Fa culteit van Hogeschool Gelder land. De vele positieve reacties van scholen op dit evenement deden het INOP besluiten de organisatie naar landelijk ni veau te tillen. Dankzij de me dewerking van vele organisa ties, waaronder het ministerie van onderwijs en wetenschap pen, de provinciale besturen, de Landelijke Pedagogische Centra, ZVA Ziektekostenver zekering en de Nederlandse Onderwijs Tblevisie zal op 19 november voor de eerste keer de Nationale Onderwijsprijs 1993 worden uitgereikt door minister Ritzen. Voor de voorronde in Zeeland werden in de categorie basis- en speciaal onderwijs drie pro jecten ingestuurd en in de cate gorie voortgezet onderwijs twee projecten. Vanwege dit ge ringe aantal inzendingen werd in Zeeland niet, zoals in vrij wel alle andere provincies, een provinciale slotavond georga niseerd waarop de prijswin naars worden bekendgemaakt. Het INOP achtte het echter ge zien de goede kwaliteit van al le inzendingen, vanzelfspre kend dat ook uit de provincie Zeeland twee scholen genomi neerd worden voor de landelij ke prijzen. Het kunstwerk dat de provin ciale winnaars ontvingen, is een variant op de trofee die aan de winnaars van de landelijke finale wordt uitgereikt. Deze laatste stelt een olifant voor die zwierig door een hoepel springt. De symboliek daarvan is: het 'logge' onderwijs is tot opmerkelijke prestaties in staat. Prestaties die de vaak negatieve berichten over dat zelfde onderwijs tegenspreken. Dit duidt op de bedoeling die het INOP, als initiatiefnemer van de.Nationale Onderwijs prijs met dit evenement heeft: het vergroten van de waarde ring voor al die mensen die da gelijks met veel inzet en prima ideeën aan goed onderwijs werken. Beide kunstwerken zijn gemaakt door kunste naarscollectief De Provincia len uit Nijmegen. DEN HAAG - Naar schatting 600.000 mensen trekken er ko mend weekeinde op uit om herfstvakantie te vieren. De helf van hen blijft in eigen land. De landelijke politiediensten in Driebergen en de ANWB verwachten geen al te grote verkeersproblemen. Wel zal de spits vrijdagmiddag eerder op gang komen en zal de drukte wat langer in de avond aanhou den. HEERLEN - Rij een brand in een flatgebouw in het centrum van Heerlen is donderdagoch tend een bejaarde vrouw om het leven gekomen. De woning van de vrouw brandde geheel uit. Twee andere flats aan de zelfde portiek werden zo zwaar beschadigd dat de be woonsters voorlopig elders moeten worden onderge bracht. Een woordvoerder van de politie heeft dat donderdag meegedeeld. De brand in de zestien etages tellende flat werd rond half vijf ontdekt door een politie- surveillence. In het gebouw woonden voor het merendeel bejaarden. De brand woedde op de zestiende etage. Uit voor zorg werden ook de vijftiende en veertiende etage ontruimd. Toen de brandweer de brand rond 5.20 uur meester was en de flat betrad, vond zij daar het stoffelijk overschot van een vrouw. De politie vermoedt dat het om de bewoonster gaat. De brand is waarschijnlijk ont staan in de slaapkamer. In de omgeving van Zierikzee ZIERIKZEE - Via radarcontroles op de maximum snelheid heeft de Politie Schouwen-Duiveland dins dagmorgen bijna veertig overtredingen vastgesteld. De controles werden gehouden op drie lokaties in de omgeving van Zierikzee. Van 07.15 tot 08.00 uur werd ge controleerd langs de Weg naar de Val. Daar passeerden 358 voertuigen waarvan er 21 har der bleken te rijden dan tach tig kilometer per uur. De over tredingen varieerden van 92 tot 108 kilometer per uur. Tussen 08.15 en 09.15 uur stond de politie met de radarappara- tuur langs de Lange Blokweg. Daar kwamen 165 voertuigen voorbij waarvan er twee har der reden dan de maximum snelheid van zeventig kilome ter. Zij reden respectievelijk 82 en 83 kilometer per uur. Van 09.40 tot 11.30 uur contro leerde de politie langs de Julia- nastraat waar een snelheidsli miet van vijftig kilometer per uur geldt. Van de 228 passeren de voertuigen reden er zestien harder dan deze snelheid. Hun snelheid varieerde van 62 tot 78 kilometer per uur. Alle overtreders krijgen bin nen enkele weken post van justitie. Het gaat dan om een proces-verbaal plus acceptgiro voor betaling van de boete (acht a tien gulden per te hard gereden kilometer) of een op roep om zich voor de rechter te verantwoorden voor zijn ge drag (wanneer men meer dan dertig kilometer te hard reed). Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie Gehandicapten ZIERIKZEE - Het dagverblijf voor verstandelijk ge handicapten Brugzicht in Zierikzee is met haar pro ject kinderboerderij De Punt derde geworden bij een wedstrijd om de Zeeuwse Prijs Bevordering Integra tie Gehandicapten. Brugzicht beheert de, naast het dagverblijf gelegen, kinder boerderij nu ongeveer een jaar en probeert er een ontmoe tingsplaats van te maken voor gehandicapten, ouderen en an dere inwoners van Zierikzee. Dit initiatief werd door de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicapten zo gewaardeerd dat Brugzicht werd genomineerd voor de Zeeuwse Prijs Bevor dering Integratie Gehandicap ten. In totaal werden negen projecten in Zeeland genomi neerd. De onderscheiding, die is be doeld voor mensen of organisa ties die zich op een opvallende wijze inspannen voor de inte gratie van gehandicapten in de Zeeuwse' samenleving, werd dit jaar voor het eerst uitge reikt. De eerste prijs ging naar Saskia Verhey uit Goes en Piet van Hooydonk uit Middelburg vanwege hun succesvolle po gingen om schoolverlaters met een handicap aan een plaats op de arbeidsmarkt te helpen. De tweede prijs was voor de stich ting Gesproken Weekblad Ons Zeeland die geluidsbanden maakt waarmee blinden en slechtzienden een regionaal ge tint magazine kunnen beluiste- De negen nominaties werden beoordeeld door een jury die werd geleid door oud-gedepu teerde W. Don. De Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie Gehandicapten werd uitge reikt door de Zeeuwse commis saris van de koningin drs W. T. van Gelder. De prijs omvatte een oorkonde en een bronzen sculptuur die werd gemaakt door de kunstenaar Rini Dado. HILVERSUM - Pvd A-leider Kok vindt dat aan de uit spraak van partijvoorzitter Rottenberg over de vorming van een paarse coalitie „een betekenis is toegekend die niet in proportie is". Rottenberg zei zondag dat al voor de ver kiezingen uitgezocht moet worden of een samenwerking tussen PvdA, VVD en D66 mo gelijk is. Volgens Kok moet die oproep niet worden gezien als „een aankondiging van vreemdgaan". Kok zei dat woensdagavond voor de NOS-radio. Volgens de vice-premier is er niets op te gen als PvdA. D66 en VVD el kaar wat beter leren kennen. „Ook het CDA zal wel eens met andere partijen spreken." Coa litievorming dient echter na de verkiezingen plaats te vinden, aldus Kok. De Pvd A-leider zei voluit open te staan voor voort zetting van de huidige coalitie, al dan niet aangevuld met D66, mits de verkiezingsuitslag en de formatiebesprekingen daar toe aanleiding geven. CDA- fractieleider Brinkman noem de de uitspraak van Rotten berg eerder deze week onver standig. VVD noch D66 hebben zich enthousiast getoond over de suggesties van Rottenberg. ZIERIKZEE - Op zaterdag 16 oktober treden in het Zierikzees podium voor muziek en theater twee groepen op. De Schouxvse schoolbond de Moatenaoiers en de 20 Brothers House band. Het concert begint om 21.00 uur. De Moatenaoiers treden op onder het devies neemt doch gerstenat in huisch\ De band maakt muziek die is gebaseerd op improvisatie. Hard, veel en heftig is het motto van de 20 Brothers House band. De muzikanten omschrijven hun muziek als heavy freestyle fonk. Een smeltkroes van raps, grooves en baspartijen met invloeden vanuit de rock en acid jazz. De concerta vond begint om 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5