Tarief reinigingsdienst van 169,- naar 226,- per jaar Westerschouwen wil theater- en cultuurprogramma in eigen beheer De eeuwige inspanning voor het behoud van droge voeten Reactie op opheffen Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland Fusie Waterschappen Vooral vanwege milieuheffing die rijksoverheid oplegt Omroep Delta Expo moet uitbreiden om belangstelling van het publiek vast te houden Wester- schouwse commissie vergadert Vergadering Wester- schouwse commissie welzijn Presentatie ontwerp paviljoen Kraanplein Vergadering Zierikzeese Ondernemers Centrale Inbraken woningen clubgebouw DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 NR 25443 3 BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van Westerschouwen ligt wordt gekeken of het niet mogelijk is om theatervoorstellingen in ei gen beheer te realiseren. Met die suggestie reageert het college op het opheffen van de Stichting Theater bureau Uit in Zeeland. De suggestie komt aan de or de tijdens de gemeenteraadsvergadering van maan dag 18 oktober. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Het is de bedoeling dat de Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland met ingang van 1 ja nuari 1994 wordt opgeheven. In de nieuwe situatie is het moge lijk om gebruik te maken van de diensten van de Stichting Stadsschouwburg en Concert zalen Middelburg voor de orga nisatie van professionele po diumkunsten öp Schouwen- Duiveland. Voor de gemeenten op Schouwen-Duiveland hangt hier wel een prijskaartje aan en wel eentje van 80.000,-. Voor de gemeente Westerschou wen zou een en ander beteke nen dat men 2,90 per inwoner in plaats van 1,28 per inwoner zou moeten gaan betalen. Daar komt dan nog een bijdrage in de kosten van schoolvoorstel lingen en een bijdrage voor het organiseren van andere evene menten bij. Alles bij elkaar komt men uit op een bedrag van ruim 34 mille. Het college vraagt zich af of het verant woord is om op deze basis een apparaat in stand te houden. ,,Deze constatering verleidt ons tot de gedachte om als ge zamenlijke gemeenten op Schouwen-Duiveland - ook ge let op de mogelijke samenvoe ging - het organiseren van thea ter en andere cultuurvoorstel lingen in eigen beheer te reali seren", aldus het college. Men koppelt daar wel meteen de op merking aan vast dat de haal baarheid van dit idee eerst eens bekeken zal moeten wor den. Een andere mogelijkheid is volgens het college van b en w van Westerschouwen nog om zelf een programma-aanbod te realiseren. Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering het Gat van Duiveland aan de or de. Duiveland besloot onlangs om de subsidie aan de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land met ingang van 1994 te beëindigen. Dat heeft tot ge volg dat de personele bezetting bij de stichting ingekrompen moet worden. De Stichting Jeugd vraagt de overige ge meenten het gat wat nu ont staat op te vullen. Voor de ge meente Westerschouwen zou het een verhoging van de subsi die met 1,07 per inwoner bete kenen. B en w van Wester schouwen hebben daar weinig trek in. Hoewel het conse quenties heeft voor de betrok ken werknemers bij de stich ting is een verhoging, mede af gezet tegen de bescheiden werkzaamheden die binnen on ze gemeente worden verricht, niet op zijn plaats", aldus het college. „Daarnaast mag het ons inziens niet zo zijn dat ver anderingen van 'beleid' in an dere gemeenten automatisch moeten worden opgevangen door de overige deelnemende gemeenten". Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de subsidiëring van belangenor ganisaties voor ouderen. De af gelopen maanden hebben di verse gesprekken plaatsgevon den met vertegenwoordigers van organisaties die als belan genbehartiger optreden voor ouderen. Het college van b en w van Westerschouwen heeft daarbij steeds aangedrongen op samenwerking tussen de verschillende organisaties. „Wij vinden het daarom van belang dat aanvragen voor sub sidie op basis van concrete acti viteiten, aangegeven in een werkplan, voor subsidie in aanmerking komen. Op basis van deze activiteiten zal beoor deeld worden waar subsidie voor verleend wordt", aldus het college.. Men tekent daarbij aan dat het niet zo mag zijn dat 'wie het eerst komt het eerst maalt' „Als blijkt dat een of meer van de organisaties geen inhoudelijke bijdrage levert aan het opstellen van een werkplan dan zal die organisa tie ook geen subsidie ontvan gen". Deze nieuwe subsidieregeling, als de raad daarmee akkoord gaat, houdt in dat de huidige subsidie aan de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) zal worden ingetrok ken. KERKWERVE - Huishoudens op Schouwen-Duiveland moeten in 1994 226,80 gaan betalen voor het weke lijks legen van hun rolemmer en andere diensten die worden verleend door de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. In 1993 bedroeg het tarief nog 169,80. Het grootste deel van de 57 gulden omvattende stijging wordt veroorzaakt door milieu-heffing (van 27,40 per ton gestort afval) die de rijksoverheid vanaf volgend jaar oplegt aan de reinigingsdiensten in Nederland. Omdat een gemiddeld huishouden jaarlijks ongeveer 1100 kilo afval produceert, is bijna dertig gulden van de tariefstijging het gevolg van die nieuwe milieuhef fing. De rest van het bedrag wordt veroorzaakt door de structure le tariefstijging van tien vijf tien procent, die de reinigings dienst de burgers jaarlijks moet voorschotelen als gevolg van de stijgende kosten voor afvalverwerking. Een trend die de komende jaren zal door zetten. Omdat ook een verdere stijging van de milieuheffing niet is uitgesloten is de ver wachting dat de afvalstoffen heffing in de komende jaren nog verder zal stijgen. Tijdens de begrotingsvergade ring van het algemeen bestuur van de reinigingsdient bleek dat de diverse bestuursleden de nodige moeite hadden met het nieuwe, hogere tarief. „We hebben op alle mogelijke ma nieren geprobeerd om de ver hoging zo beperkt mogelijk te houden", aldus bestuursvoor zitter W. den Boer. Hij noemde daarbij het verkleinen van het fonds nazorg en afwerking en het beperken van de post on voorzien. Hoewel de diverse le den van het algemeen bestuur lieten blijken geschrokken te zijn van de tariefsverhoging van 33,6 procent zat er weinig anders op dan er goedkeuring aan te hechten. Dat werd ge daan toen de begroting 1994 met algemene stemmen werd goedgekeurd. Andere glasbakken Uit het stuk blijkt dat behalve de tarieven nog het een en an der verandert in 1994. De glas bakken die overal in de kernen staan worden vei*vangen door exemplaren waarin men het glas gescheiden naar kleur kan deponeren. De oorzaak hiervan is dat de glasverwerkende in dustrie het glas alleen nog maar wil verwerken wanneer het op die manier uitgesor teerd wordt aangeleverd. De huur van de nieuwe glascontai ners kost de reinigingsdienst 154.000 gulden per jaar. Tien gulden van de afvalstoffenhef fing die de huishoudens beta len is daarvoor bestemd. Milieustraten In 1994 worden verder op proef milieustraten opgesteld in acht kernen op Schouwen-Duive land. Een mileustraat omvat een glasbak met drie afdelin gen voor verschillende kleuren glas, een bak waarin blik kan worden gegooid en een bak waarin plastic afval kan wor den gegooid. Die laatste bak ken worden pas aan de mi lieustraat toegevoegd wanneer er een mogelijkheid is gevon den om het plastic afval mi lieuvriendelijk te verwerken. Het is nog niet bekend in welke kernen de milieustraten wor den geplaatst. Volgens het da gelijks bestuur van de reini gingsdienst wordt in elke ge meente in elk geval een mi lieustraat opgesteld. Het gaat om een proef van twee jaar. Wanneer de voorziening goed blijkt te voldoen wordt naar verwachting in elke kern een milieustraat geplaatst. Tijdens de vergadering werd daarbij aangetekend dat uiter aard ook daaraan een prijs kaartje zal hangen. 1994 is ook het jaar waarin de huishoudens op Schouwen- Duiveland een tweede 'groene' rolemmer krijgen. De contai ner is nodig om het gescheiden inzamelen van groente-, fruit en tuinafval (GFT-afval) moge lijk te maken. Officieel is dat vanaf 1 januari 1994 in heel Ne derland verplicht. Ömdat de verwerking van het ingezamel de GFT-afval in Zeeland nog niet mogelijk is kan men hier pas in oktober 1994 mee begin nen op Schouwen-Duiveland. In het hogere tarief van 1994 zit zestien gulden voor de kosten van deze nieuwe vorm van af val inzamelen, de kosten voor een kwartaal. Naar verwach ting zal in het tarief van 1995 65 gulden opgenomen, worden voor een heel jaar GFT-afvalin- zameling. Tijdens de vergadering werd uitgebreid gepraat over de pro blemen die zich voordoen bij de inzameling va;n oud papier. Vanwege gebrek aan vrijwilli gers wordt dat door sommige verenigingen niet opgehaald, maar moeten de mensen het papier zelf in papier- containers deponeren. Bedrij ven zouden daarvan misbruik maken door hun karton-afval (gratis) in de containers te dumpen. Door die menging van papier en karton wordt de papierprijs steeds lager. Tij dens de vergadering werd be sloten om de verenigingen over dit probleem in te lichten en hen te verzoeken geen karton meer te accepteren bij het inza melen. J. J. Geleijnse stelde voor om de verenigingen een sleutel te geven van de contai ners zodat er alleen papier kan worden gestort wanneer daar toezicht op wordt gehouden. ZIERIKZEE De Stuurgroep Onderzoek Fusie Waterschap pen kwam bijeen in het Pol derhuis van het waterschap Walcheren te Middelburg. De volgende besluiten werden genomen: Het ODRP organisatie- en adviesbureau VNG BV te Den Haag krijgt de opdracht mogelijkheden te on derzoeken of bestaande (vrij komende) kantoorgebouwen kunnen dienen als water schapskantoor te Goes of Mid delburg; mogelijke vesti gingsplaatsen te onderzoeken voor een nieuw te bouwen wa terschapskantoor te Goes of Middelburg; voor ieder van de vestigingsplaatsen na te gaan welke procedures doorlopen moeten worden; voor ieder van de vestigingsplaatsen aan te geven op welk moment het nieuwe kantoor in gebruik ge nomen kan worden; te advise ren inzake de meest gewenste vestigingsplaats. De huidige algemene vergade ringen van de vier waterschap pen dienen naar de mening van de Stuurgrpoep nog het principe-besluit tot eventuele fusie te nemen. De Stuurgroep adviseert de vier waterschaps besturen om op 9 februari 1994 algemene vergaderingen te be leggen over het al of niet fuse ren. Na die besluitvorming in de vier algemene vergaderin gen kan aan provinciale staten van Zeeland in de huidige sa menstelling gevraagd worden of zij in principe bereid zijn mee te werken aan de éénwor ding van de vier waterschap pen boven de Westerschelde. De vier waterschappen gaan na die beslissing de knelpunten verder uitwerken, waarna de nieuwe algemene vergaderin gen een definitief besluit ne men om het verzoek aan de nieuwe staten van Zeeland te doen definitief tot fusie te be sluiten. De teruglopende belangstel ling werd waarschijnlijk ver oorzaakt door de openstelling van Euro Disney en de Floria- de (meer dan 3 miljoen bezoe kers). De Delta Expo is het be langrijkste punt in Nederland waar hét grote publiek uit binnen- en buitenland kennis kan nemen van deze water bouwkundige activiteiten. Ter vergelijking: Delta Expo trekt evenveel bezoekers als het Openlucht Museum in Arnhem en Kröller Muller op de Hoge Veluwe. Desondanks is het pro- dukt Delta Expo aan uitbrei ding toe om zich op langere ter mijn in minstens dezelfde be langstelling te kunnen blijven verheugen en commercieel de exploitatie verantwoord te kunnen blijven voeren. Vernieuwingen Daartoe zijn een aantal activi teiten en attracties gereali seerd zoals een expositie over het windmolenpark en de aan koop van twee vissersboten: de garnalenkotter Vertrouwen en de mosselkotter Neeltje. Het is de bedoeling om in de mossel- kotter een expositie in te rich ten waarin informatie te vin den is over de ontwikkelingen in de Oosterschelde en de Voor delta. In mei van het verslag jaar is een aanvang gemaakt met de eerst fase Van de aanleg van het speelleerpad, welke twee functies heeft: De aan trekkingskracht van de Delta Expo voor kinderen vergroten en het aantrekkelijker maken van het gebied waar het pu bliek van Delta Expo zich be geeft. In het gedeelte dat al ge realiseerd is wordt informatie verstrekt over de materialen die gebruikt zijn bij de aanleg van Neeltje Jans en de Ooster- scheldekering. De financiële doelstelling (op brengst verkoop entreebewij zen) werd ruimschoots ge haald. Tén opzichte van het jaar 1991 stegen de inkomsten met ruim 200.000,-. Het aantal bezoekers in groepsverband steeg van 29,7 procent in 1991 naar 30,8 procent in het ver slagjaar. Binnen deze groep steeg het aantal groepsbezoe ken vanuit het onderwijs, van 36,2 naar 43 procent. Dit is in aantallen: van 42.060 naar 48.579 bezoekers per jaar. Het totaal aantal bezoekers was 366.597. Tbn opzichte van 1991 daalde het aantal bezoekers met 23.154. Om de positie van Delta Expo te handhaven en zelfs uit te breiden hebben ver schillende gesprekken plaats gevonden, onder meer met de Stichting Deltapark. Uit gangspunten zijn onder meer: jaarlijks 400.000 bezoekers, bij drage per bezoeker 18,50 ex clusief BTW, een investering van maximaal 20 miljoen, en het realiseren van het thema park confrontatie mens, land en water. Participanten voor deelname in het benodigde ei gen vermogen hebben zich al aangediend. NIJMEGEN - De lokale om roep dreigt uit het medialand schap te verdwijnen. Dat schijft de organisatie van loka le omroepen in Nederland OLON in een reactie op de noti tie „Een toekomsperpectief voor regionale en lokale om roep." OLON constateert dat de minister nu echt de draad is kwijtgeraakt. NEELTJE JANS - De Stichting Delta Expo blikt in haar jaarverslag over 1992 terug op een positief jaar. Steeds meer bezoekers waarderen het informatieve en educatieve karakter van de expositie. Met name vanuit het onderwijs nam de be langstelling toe (15 procent). Alhoewel het bezoekersaantal in absolute zin te rugliep waren de opbrengsten uit de entree hoger dan voorgaande jaren. Deze terugloop van bezoekers werd voornamelijk veroorzaakt door de sterke afname van bezoekers met een museumjaarkaart. In 1992 bezochten in totaal 366.597 mensen de Delta Expo. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - De begroting 1994 van de gemeen te Westerschouwen staat bo venaan de agenda van de Wes- terschouwse adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. De commissie komt op dinsdag 19 oktober bijeen in het ge meentehuis in Haamstede voor een openbare vergadering waarbij men advies uitbrengt over diverse zaken die in de ge meente spelen. Zo wordt ge praat over de stand van zaken met betrekking tot de gemeen telijke herindeling van Schou wen-Duiveland. Zoals bekend wil Westerschouwen niets we ten van één gemeente Schou wen-Duiveland maar het liefste zelfstandig blijven voortbestaan als gemeente. Verder meldt de agenda de bespreking van schoolnieuws. De vergadering kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Aanvang 15.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Het opzetten van een kinderdag verblijf in een gedeelte van de vroegere Beatrixschool in Haamstede. De stand van za ken betreffende dat plan komt aan de orde tijdens een open bare vergadering van de Wes- terschouwse adviescommissie welzijn. De commissieleden lcomen bij een op dinsdag 19 oktober in het gemeentehuis in Haamste de. Op de agenda staat ook een bespreking van de manier waarop de gemeente nu en in de toekomst haar subsidies moet gaan bepalen, waarbij budgetsubsidie een mogelijk heid is. Ook wordt gepraat over het Namestovo-project en hét Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. De vergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. ZIERIKZEE - Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs neemt vrijdag 15 oktober het uitver koren ontwerp voor een pavil joen op het Kraanplein in ont vangst. Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis, die om 16.00 uur begint. Het ontwerpen van een pavil joen voor de kop van de Mu seumhaven was een opdracht in het kader van de Dag van de Architectuur die 1 juli in Zie- rikzee werd gehouden. Veertig architecten van de kring Zee land van het BNA konden voor deze dag hun gedachten over een dergelijk etablissement op papier zetten. Deze ontwerpen waren tot 10 juli te zien in de Vierschaar van het stadhuis. Via een stembriefje konden be zoekers van deze expositie hun meest favoriete ontwerp kie zen. Welk ontwerp het meest is gekozen wordt vrijdag 15 okto ber bekend gemaakt. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) heeft voor dinsdag 26 oktober de najaarsledenvergadering op het programma staan. Deze vergadering begint om 20.00 uur in restaurant Mondragon. Tijdens deze vergadering zal het ZOC-bestuur enkele wijzi gingen ondergaan. Het secreta riaat, dat nu in handen is van B. Noomen zal worden overge nomen door mevrouw M. Mei- jerink. Verder wordt voorge steld om E. Romijn tot vice- voorzitter te benoemen. Me vrouw G. Bos zal mevrouw E. Vos als notuliste opvolgen. De presentatie van het ruimtelijk economisch onderzoek van het BRO bureau uit Vught stond eveneens op het programma. Omdat het rapport op dit mo ment nog niet helemaal klaar is zal het begin januari '94 ver schijnen. Daarvoor zal dan een aparte bijeenkomst worden be legd. Verwachting t/m maandag 18 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht noordw. 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 okt. Zon op 07.04, onder 17.43 Maan op 07.03, onder 17.21 Nieuwe Maan: 15 okt. (12.37) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer is vrijdag wissel vallig en tamelijk koud. Vannacht en in het begin van de dag zijn er enke le opklaringen en de minimumtem peratuur varieert van 8 graden aan zee tot 4 in het binnenland, Overdag is er naast wat zon ook geregeld be wolking en er valt een bui, in het binnenland mogelijk met enkele sneeuwvlokken. De middagtempe- ratuur wordt ongeveer 11 graden, enkele graden onder de gemiddel de waarde voor half oktober. De wind is uit het noordwesten en meest matig, rond kracht 4. In de loop van het weekeinde wordt het droog en de zon komt steeds meer door. De middagtemperaturen da len 'nog iets tot 10 graden, 's nachts komt het op veel plaatsen tot vorst aan de grond. LAREN - In het Singer Mu seum in Laren zijn van 23 t/m 31 oktober oosterse tapijten te bewonderen. Deze tentoonstel ling is onderdeel van de vie ring van het 60-jarig bestaan van het tapijthuis Con Ver- donck. BRUINISSE/ELLEMEET - In de afgelopen dagen werd in Bruinisse en Ellemeet ingebro ken in twee woningen en een clubhuis. In Bfuinisse waren de inbre kers actief in de vakantiewo ning van de heer C. uit Bruinis se aan de Hoogerwërfsweg. In de nacht van 11 op 12 oktober drong men de woning binnen. Het is niet bekend of daarbij ook wat is gestolen. In dezelfde nacht kreeg het clubgebouw aan de Vang in Bruinisse onge wenst bezoek. Daarbij werd elektrische apparatuur, keu kendoeken, flesjes limonade en een onbekend bedrag aan contant geld gestolen. De heer O. uit Bruinisse deed aangifte van de inbraak. In Ellemeet werd ingebroken in een woning aan de Weelweg. Het is niet be kend wat daarbij werd meege nomen. ZIERlKZEESCHEïfSJ NIEUWSBODE lÜi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uurl 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuyvsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11-30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3