„Krasse knarren" voor de klas op scholengemeenschap 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN 1 z tt-%? /j Bruinisse verzet de bakens 0 Frontale aanrijding Zierikzeese kruising r n f- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ill j Ontmoeting jong en oud in kader van Europees jaar van de Ouderen Mosseldorp als De poort van Zeeland 3 THEATERVOORSTELLINGEN 3 TARIEFSTIJGING 4 EXPOSITIE dé krant van schouwen - duiveland.' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 1 f 4301 HH Zlerikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25443 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 C. Slabbekoom, één van de krasse knarren" vertelt klas III elektrotechniek van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland iets over zijn levensomstandigheden. (Foto: Joop van Houdt). ZEERHfcZEE^-Bc-dacht dat-er hier ouderen uit Borrendamme zouden komen, met rolstoelen en 20". Met die verwachting zat een van de leerlingen van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, in Zierikzee er dus finaal naast. Geen zorgbehoevende en broze ouderen, maar senioren die nog volop actief zijn in het maatschappelijk leven en die daardoor nog aan de hand van goedgevulde agenda's leven. Met hen maakten de leerlingen van deze scholengemeenschap voor voorbereidend beroepsonderwijs dinsdagmorgen kennis. In het kader van het Europees jaar van de ouderen, solidariteit tussen de generaties stond een groepje oude ren deze morgen een uurtje voor de klas om met de leerlingen van gedachten te wisselen over ouder worden en de relatie tussen jong en oud, want die is, gezien de wederzijdse vooroordelen nog altijd voor verbetering vatbaar. Ouderen zijn zeurpieten en jon- geren zijn te beroerd om iets te doen. Zo leven er bij zowel jon geren als ouderen nogal wat vooroordelen over die ander. Om kennis te maken met de leefwereld van elkaar is in dit Europees Ouderenjaar de soli dariteit tussen de generaties tot centraal thema verheven. Wil er echter sprake zijn van solidariteit dan moet men eerst iets afweten van die an der en zijn leefsituatie. Van daar ook het plan van het Co mité Europees Jaar van de Ou deren op Schouwen-Duiveland om op zowel de Regionale Scholengemeenschap Profes sor Zeeman als op de Scholen gemeenschap Schouwen-Dui veland een gastles te verzor gen, waarin ouderen iets over zichzelf en over de verstand houding met jongeren zouden vertellen. Daarvoor werden uiteindelijk zo'n dertig oude ren gerecruteerd die voor een BRUINISSE - Afgelopen dinsdag overhandigde burgemeestef A. Vogelaar het eerste exemplaar van de promotiefolder Bruinisse aan de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken Midden- en Noord Zeeland, de heer drs. C. Hartog. De traditionele inkomstenbronnen, mosselvisserij en landbouw, bieden te weinig perspectieven voor de toekomst. Bruinisse gaat gebruik maken van de mogelijkheden die de ligging en omgeving van het mosseldorp bieden. De kleurige promotiefolder prijst alle voordelen van wo nen en werken in geuren en kleuren aan. Gekozen werd voor een combinatie van folder en insteekfolder. Eén en ander is in overleg gebeurd met de Stichting Werkgelegenheid Zeeland-Noord die een paar weken geleden een vergelijk bare promotiefolder lanceerde, met informatie over de moge lijkheden van wonen en wer ken in Zeeland-Noord. De omschakeling van de tradi tionele inkomstenbronnen, landbouw en visserij naar an dere bronnen is niet nieuw. Burgemeester Vogelaar memo reerde in zijn toespraak een aantal tegenslagen die het vis sersdorp al eerder moest incas seren: „De mosselvisserij, ge lukkig nog altijd een uiterma- Burgemeester A. Vogelaar overhandigt het eerste exemplaar van de promotiefolder aan drs. C. Hartog. (Foto: Joop van Houdt). te belangrijke economische pij ler, moest voor haar bedrijfsex- ploitatie grotendeels verhuizen naar de Waddenzee door de af sluiting in 1964 van de Greve- lingen. Ook de problematiek waarin de mosselvissers ver zeild raakten die destijds ko zen voor omschakeling naar de palingvisserij, op grond van de verwekte verwachting dat het Grevelingenmeer zoet zou wor den was niet gering". In het te ken van de afsluiting van het GreveUngenmeer ontwikkelde het gemeentebestuur destijds een economisch programma. Op dit programma stond de ontwikkeling van Bruinisse als recreatiegemeente. Op dit gebied kan gesteld worden dat Bruinisse inmiddels aardig aan de weg timmert met Aqua- delta. De laatste fase, de Golf course Grevelingenhout nadert zijn voltooiing. Tientallen wo ningen rondom de golfbaan zijn inmiddels gereed en be woond. Een groot aantal bewo ners komt uit de Randstad. In de tachtiger jaren heeft het ge meentebestuur een bedrijven terrein aangelegd van 6 hecta re. Dit terrein is al volledig uit gegeven en afgelopen jaar werd het gebied uitgebreid met vier hectare. Drs. C. Hartog complimenteer de het gemeentebestuur van Bruinisse met de „uitstekend verzorgde brochure, die een goed en overzichtelijk beeld geeft van wonen, werken en re creëren in Bruinisse". De voor zitter van de Kamer van Koop handel in Middelburg pleitte voorts voor een zogenaamd 'be- drijvenloketin het gemeente huis en een nauwe samenwer king met het Bureau Bedrijfs- contact Noord en de Economi sche Promotiegroep van de Provincie Zeeland. Hartog: ,,Op deze manier kunnen de di verse acquisitie-inspanningen zoveel mogelijk op elkaar af gestemd worden met als doel een optimaal resultaat voor Bru, voor Schouwen-Duive land en voor Zeeland". keertje best weieens een uurtje voor de klas wilden staan. Gouden greep Dat lesgeven moet een span nende ervaring zijn voor deze ouderen, van wie veruit het grootste deel geen onderwijs kundige achtergrond heeft. Na het succesvolle verloop van de eerste lessen, vorige week op de regionale scholengemeen schap, - „een gouden greep" noemt een van de deelnemers dat - komt een deel van hen dinsdagmorgen opnieuw bij een, maar nu in de lerarenka- mer van de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland. Rond half tien wordt de groep daar gastvrij ontvangen door directeur H. van Dam en ad junct-directeur P. Verschure. Die heeft voor deze gastles een apart schema heeft opgesteld, zodat iedere senior-docent pre cies weet voor welke klas hij komt te staan en waar hij moet zijn. De school is voor de mees te „krasse knarren" of „grijze panters" zoals enkele gastdo centen zich wat lacherig noe men, onbekend terrein. De vroegere ambachtsschool en huishoudschool zijn allang niet meer; de scholengemeenschap aan het Hatfieldpark staat in middels al weer geruime tijd te boek als een school (met vijf af delingen) voor voorbereidend beroepsonderwijs. Brug tussen leefwerelden Met die achtergrondkennis zoe ken de gastdocenten na de pau ze samen met hun klasseleraar hun lokaal op. De leerlingen zijn door hun leraren al op de hoogte gesteld van deze bijzon dere les, die bedoeld is om een brug te slaan tussen de leefwe relden van jong en oud. Daar voor vertellen de senioren iets over hun jeugd, hun vroegere werk en hun huidige""frianiér van leven en ook proberen ze samen met de leerlingen na te gaan of jong en oud gemeen schappelijke belangen hebben. Zo vertelt C. Slabbekoom uit Brouwershaven, een van de deelnemers klas III elektro techniek van docent R. de Pun- der dat hij ooit vijf cent zak geld kreeg. Doorleren, nu haast een vanzelfsprekend heid, was vroeger lang niet voor iedereen weggelegd. Wie verder mocht leren moest blij zijn. Ook de jaren van weder opbouw waarin de regering menig offer van de Nederlan der vroeg, brengt de voorzitter van de Stichting Welzijn Oude ren naar voren om aan te geven dat de Nederlandse welvaarts staat vooral voor rekening van de generatie 70/80-jarigen komt. Meer respect „Mensen tussen de 25 en 65 jaar profiteren daar nog altijd van" aldus Slabbekoom. Dat wordt lang niet door iedereen erkend en dus vindt de oud burgemeester van Brouwersha ven het een goede zaak dat met een Europees ouderenjaar wordt geprobeerd om meer res pect voor elkaar te krijgen, want vraagt hij de klas „Is het gelet op de ouderen die Neder land hebben opgebouwd recht vaardig om verzorgingshuizen te sluiten?" Ouderen zijn kwetsbaar, maar ook jongeren worden er de dupe van als er beknibbeld moet worden. Een van de leerlingen blijkt een oplossing te zien in het terug brengen van de defensie-uitga ven. Dat geld zou ten goede moeten komen aan de ouderen. Die zouden bovendien moeten 'kunnen kiezen waar ze hun ou de dag willen doorbrengen; in de eigen woning of in een ver zorgingshuis. Diezelfde leer ling geeft blijk van een aardig stukje maatschappelijk be wustzijn. Het zijn de middengroepen (de mensen tussen de 25 en 65 jaar) die in de politiek de dienst uit maken en voor jongeren en ou deren beslissen. „Nu gaan ze korten op ons, terwijl we hen later weer moeten onderhou den" reageert de jeugdige elek trotechnicus. Hij is een van de weinige leerlingen die zonder aarzelen zijn mening over dit gebrek aan solidariteit onder woorden brengt. De meeste klasgenoten luisteren wel naar wat „de man voor de klas" te vertellen heeft, maar aarzelen toch om daar zomaar op in te springen. Wedstrijd Tbch wordt dat wel van hen vervolg pagina 2 Wat is heerlijker dan een ouderdom, omgeven van jeugdige belang stelling. Cicero Een enkele bui HET WEER Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur van 8 graden aan de kust tot 4 graden landinwaarts. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Matige noordwestenwind, kracht 3 4. De gemeente Westerschouwen wil in eigen beheer theatervoorstellingen gaan organiseren. Per huishouden moet volgend jaar f 226,- afvalstof fenheffing worden betaald aan de reinigingsdienst. In de Bewaerschole te Haamstede is een expositie van werk van de kunstenaar Waldo Bien. 9 SCHAATSEN Schaatser Leon van der Wielen uit Zierikzee zit in de gewestelijke selectie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Auto slipt op resten slik op de weg bij Oosterland ZIERIKZEE/OOSTERLAND - Dinsdagmorgen von den twee aanrijdingen plaats. Door een hoeveelheid slik op de parallelweg, naast de Rijksweg N59 bij.,.. Oosterland kwam P. uitOosterland met zijn auto in een slip. Op de kruising Grachtweg/Jannewek- ken/Schuurbeque Boeyestraat in Zierikzee botsten twee auto's frontaal op elkaar. De inzittenden van de auto's liepen geen noemenswaardige verwondingen op. Het ongeluk in Zierikzee ge beurde om ongeveer 9.30 uur toen S. uit de gemeente Zierik zee met zijn personenauto over de Grachtweg in de richting van het centrum reed. Op het kruispunt Gracht weg/Janne- wekken/Schuurbeque Boey estraat sloeg hij linksaf om de Schuurbeque Boeyestraat in te rijden. Uit de tegenovergestel de richting naderde (een ande re) S. uit Zierikzee die met een personenauto over de Gracht- weg reed. Op de kruising kwa men beide voertuigen nage noeg frontaal met elkaar in botsing. Door de klap werd de ene auto op het trottoir ge drukt en kwam het andere voertuig tegen een lantaarn paal tot stilstand. Het ongeluk in Oosterland ge beurde om ongeveer 6.00 uur toen R uit de gemeente Duive- land met een personenauto over de parallelweg van de Rijksweg N59 richting Ooster land reed. Vlak voor de afslag Oosterland slipte de auto op een hoeveelheid slik die op de parallelweg lag. De politie stelde vast dat dit slik afkom stig was van het land van S. uit de gemeente Duiveland. P. kwam via een slip-manoeuvre met zijn auto in de bosjes naast de weg terecht. De voorzijde van het voertuig werd flink be schadigd. AMSTERDAM - Zaterdag 16 oktober is het Wereldvoedsel- dag. Thema is dit jaar biodi versiteit, het behoud van zo veel mogelijk plant- en dier soorten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie., fO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1