GRATIS ADVERTENTIE Resultaat behandeling bodem Zoute gracht valt wat tegen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n Landbouwmuseum moet in november uit het oude schoolgebouw in Dreischor zijn Nieuw apparaat voor snelheidscontrole I- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderhandelingen over aankoop boerderij Goemanszorg als nieuw onderkomen Ir. M. Buiting: haalbaar 'Reductie met 50 procent alleen op lange termijn Het Meubelhart Van Zeeland BEVEILIG ZEKER ING. JAAP VISSER dé krant van schouwen -duiveland! j 31 £<$- ZIERIKZEESCHE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. rn drukkerij lakenman ochtman bv UQl Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25440 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 wl De huidige behuizing van het Landbouwmuseum aan de Mr. P. Moggestraat in Dreischor valt binnenkort ten prooi aan de slopersha mer. (Archieffoto). DREISCHOR - Wat jarenlang als een dreiging in de lucht hing, wordt binnenkort werkelijkheid. Het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland gaat in november uit haar onderkomen aan de Mr Pie- ter Moggestraat in Dreischor. Het uit 1902 daterende lagere schoolgebouw, waarin het museum sinds het begin van de tachtiger jaren is gevestigd, wordt in december afgebroken. Op dit moment worden onderhan delingen gevoerd over de aankoop van de monumentale boerderij Goemanszorg aan de Molenweg te Drei schor. Wanneer alles volgens plan verloopt wordt dit, uit de zeventiende eeuw daterende, pand (na restaura tie en verbouwing) de nieuwe lokatie van het Streek- en Landbouwmuseum. Bestuurslid van de stichting Streek- en Landbouwmuseum, Wilma Slager-Steenland en bestuursadviseurH. Doeleman uit Dreischor hebben goede hoop dat de toekomst van het Streek- en Landbouwmuseum op die manier gewaarborgd kan worden. ,,Het is een goede mogelijkheid om zowel het mu seum als de monumentale boerderij als cultuur-erfgoed te behouden. Het is een manier om het plattelandstoerisme te bevorderen. En de lokatie biedt mogelijkheden voor het ruimtegebrek waarmee we nu al jaren kampen". Op zich is ook de boerderij Goemanszorg te klein voor de complete collectie van het Streek- en Landbouwmuseum. Maar de grond die er omheen ligt biedt de mogelijkheid om daar op termijn een schuur te bouwen, die kan worden ge bruikt als opslagruimte en werkplaats. „Op die manier zouden we de inrichting van het museum jaarlijks kunnen veranderen via wisseleollec- ties. Dat trekt ook meer pu bliek omdat er steeds weer wat anders is te zien in het mu seum". Bij het bestuur van de stichting Streek- en Land bouwmuseum leeft verder de wens om de grond om de boer derij te gebruiken voor het creëren van een theetuin waar de bezoekers kunnen vertoeven voor of na hun bezoek aan het museum. Verder zou de ruimte om de boerderij kunnen wor den gebruikt voor de aanleg van voldoende parkeergelegen heid. Maar zover is het nog lang niet. Zeker is dat de gemeente Brou wershaven de stichting Streek- en Landbouwmuseum via een brief officieel heeft laten weten dat men hét gebouw niet lan ger kan huren en er voor 1 no vember uit moet zijn. Volgens de heer Doeleman en mevrouw Slager komt dat omdat de ge meente het oude Ot- en Sien- schoolgebouw in december wil laten slopen. Zoals bekend worden momenteel plannen ontwikkeld om op die lokatie een dorpshuis en servicewonin- gencomplex te realiseren. Vol gens de gemeentebegroting zou de bouw daarvan in 1994 moe ten beginnen. Hoewel zij veel zien in een mo gelijke verhuizing van het mu seum naar de boerderij Goe manszorg, gaat het mevrouw Slager en de heer Doeleman aan het hart dat het typische schoolgebouw, waarin het mu seum al zolang is gevestigd, ge doemd lijkt om te verdwijnen. „Het is een mooi gebouw en het ligt in een gebied dat is aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Maar volgens de gemeente zijn er in Nederland nog veel meer van dergelijke oude lagere schoolgebouwen. Die hoeven niet allemaal be waard te blijven". Ten behoeve van de mogelijke aankoop van de boerderij Goe manszorg werd een aparte stichting opgericht waarin ver tegenwoordigers van het Streek- en Landbouwmuseum, de gemeente Brouwershaven en de vereniging Stad en Lande zitten. Wanneer de koop door gaat verhuurt die stichting het gebouw aan de stichting Streek- en Landbouwmuseum. Een andere activiteit van de nieuwe stichting is het aanvra gen van subsidie ten behoeve van de aankoop, de restauratie en de verbouwing van de boer derij. Niet overbodig omdat dat alles bij elkaar naar ver wachting een half miljoen gul den gaat kosten. Een flink gedeelte van dat geld hoopt men bijeen te brengen via een subsidie die is aange vraagd bij het provinciaal be stuur van Zeeland. Verder wil men een beroep doen op het Anjerfonds en het regionale bedrijfsleven (sponsoring). Ook bestaan plannen om een stichting Vrienden van het Landbouwmuseum op te rich ten. Öp die manier hoopt men particulieren te bereiken die jaarlijks een donatie willen bijdragen aan het museum. Voor de kosten van restauratie kan een beroep worden gedaan op Monumentenzorg en ook de gemeente Brouwershaven wil een financieel steentje bijdra gen aan een nieuw onderko men voor het museum. Alleen vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Het op biologische wijze - zonder ge bruikmaking van chemische middelen - schoonma ken van de waterbodem van de Zoute gracht in Zie rikzee heeft niet het resultaajt opgeleverd waarop men gehoopt had. Wethouder P. de Rijke hoopte op een reductie van vervuild bodemslib met vijftig pro cent. Voorlopig is men echter nog niet niet verder ge komen dan een reductie met twintig procent. In een korte verhandeling over het lokale baggerbeleid stelde wethouder P. de Rijke aller eerst dat de grachten van Zie rikzee een historische oor sprong hebben. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat zij ook anno 1993 nog een belangrijk onderdeel zijn van de stad Zierikzee en dat men er derhalve goed voor moet zor gen. De grachten moeten ook voldoen aan de hedendaagse milieu-eisen. „De grachten mo gen niet zichtbaar of ruikbaar vervuild zijn", aldus De Rijke. Algengroei Helaas voldoen de Zierikzeese grachten, zo stelde De Rijke, niet aan de criteria. „Vooral in het voorjaar is er sprake van stankoverlast', aldus de wet houder. Door overmatige al gengroei, zo legde hij uit, ont- staat zuurstofgebrek en dat leidt weer tot sterfte onder de vissen. Eerder dit jaar werd door de gemeenteraad van Zie rikzee besloten om in zee te gaan met Consulmij BV uit Bergambacht. Zij hadden een nieuwe, biologische, methode ontwikkeld voor het schoon maken van waterbodems. Het gaat daarbij om het injecteren van zuurstof- en micro-organis men die de strijd aanbinden met de aanwezige vervuiling. Op die manier hoopte men de vervuilde waterbodem voor een deel schoon te kunnen ma ken. Wethouder De Rijke zei er van uit te gaan dat men een re ductie met 50 procent zou kun nen bereiken. Ir. M. Buiting van Consulmij BV moest de wethouder te leurstellen. Vooralsnog is men nog niet verder gekomen dan een slibreductie van 20 pro cent. Buiting voegde daar wel meteen aan toe dat het project feitelijk nog niet helemaal af gerond is en dat een eindresul taat van een reductie met 30 procent zeker haalbaar moet zijn. „Maar een reductie met vijftig procent kan alleen over de lange termijn gezien', aldus Buiting. Het project bestond zoals al aangestipt uit het plaatselijk injecteren van de bodem van de Zoute gracht, langs de Laan van Saint Hilai- re, met zuurstof en bepaalde micro-organismen. Er werden twee proefvakken gecreëerd die met behulp van slibscher- men werden afgeschermd van de rest van de gracht. Een an dere grachtgedeelte, een eind verderop, werd gebruikt als re ferentievak. Op die manier kon men de ont wikkeling van de waterbodem en de proefvakken vergelijken met die van een 'onbehandeld' stuk waterbodem. In het voor jaar van 1993 werd met de proef gestart. Voor wat betreft het slibvolume stelde Buiting dat dat na het injecteren gesta dig afnam. „Het had duidelijk effect", aldus Buiting. De be handeling van de waterbodem had ook effect op de aanwezig heid van minerale oliën. Wat dat laatste betreft werd een be ter resultaat geboekt. Als ge volg van de behandeling van de waterbodem van de Zoute gracht werd de aanwezigheid van minerale oliën met liefst 75 procent teruggebracht. Ge volg van de behandeling was verder dat de vervuilingsgraad van de waterbodem in zijn to taliteit terugliep. Eerst was er sprake van ver vuild slib dat nog net niet in de klasse III zat, en nu is er sprake van vervuild slib dat net niet in klasse I valt, maar tot klasse II gerekend mag worden. Het (demonstratie)project heeft de gemeente Zierikzee 23.500,- gekost. Eenzelfde bedrag werd door het Waterschap Schou wen-Duiveland op tafel gelegd. De totale kosten van het pro ject bedragen 180.000,-. Toekomst Verder werd tijdens de presen tatie van de resultaten van het project het woord gevoerd door ir. N. Oskam, hoofd bureau op pervlaktewater van de provin cie Zeeland. Hij schetste in het kort de huidige praktijk voor wat betreft de strijd tegen de vervuiling en de financiële in spanningen die daarmee ge moeid zijn. Hij voorspelde dat het budget voor de sanering van onder meer vervuilde wa terbodems in de toekomst wei eens tërug zou kunnnen lopen ep dat ook de procedures die in dergelijke gevallen gevolgd moeten worden alleen maar in gewikkelder zullen worden. Het zou, zo stelde Oskam, wei eens van het prijskaartje af kunnen gaan hangen of bepaal de vervuilde waterbodems al dan niet gesaneerd worden. Geldprobleem Téchnisch, zo luidde de bood schap van Oskam, is er veel mogelijk, maar het geld is vaak het probleem. Ir. J. Freije van de organisatie Senter stel de dat juist het simuleren van het ontwikkelen van nieuwe technieken voor sanering en berging van vervuild slib in de toekomst een must is. Advertentie -O», Neerlands grootste Hülsta-Studio ZONNEMAIREj|Ly- *10.000 m2 klasse meubelen «Exclusieve meubel-programma's voor Z-W Nederland Gratis advies op maat met behulp van onze tekencomputer «Ruime parkeergelegenheid ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE. TEL.0I 112-1318. VRIJDAG KOOPAVOND. MAANDAG GESLOTEN. Moeten is een harde noot, maar ze heeft een zoete pit. Spreekwoord Opklaringen HET WEER Veel bewolking en in de nacht en ochtend nu en dan regen. In de loop van de dag van het zuid westen uit af en toe zon. Min. temp. omstreeks 11 graden. Middagtemp. ongeveer 15 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, 5. 3 VEILIGE SCHOOLROUTE In Haamstede werd actie gevoerd voor een meer veili Q ge schoolroute voor kinderen. 3 WATERPAVILJOEN r\ Op Neeltje Jans werd het idee gepresenteerd voor VJ een Waterpaviljoen. 5 OEFENING Hulpverleners hielden een grote oefening in het ge meentehuis te Scharendijke. 9 MARATHON Rachid ben Meziane uit Zierikzee debuteert op de ma rathon. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De politie van Schouwen-Duiveland krijgt in de loop van de volgende week de beschik king over de allernieuwste apparatuur op het gebied van snelheidscontrole. Het gaat om een apparaat, nog kleiner dan een schoenendoos. Het voordeel zit in het feit dat de apparatuur zonder politieauto ge bruikt kan worden en derhalve overal waar nodig, zeer onopvallev.d gebruikt kan worden. Het ligt in de bedoeling de ap paratuur te gaan gebruiken op plaatsen waar veel klachten vandaan komen. Dus niet op de doorgaande routes, daar blijft de politie op de gewone manier met auto's controleren, maar in de stads- en dorpskernen. Ge bieden waar veel klachten van daan komen zijn bijvoorbeeld de Nieuwe Haven, de Schel- destraat en de Haringvliet- straat in Zierikzee en de Julia- nastraat in Burgh-Haamstede. Twee scanners Het apparaat heeft twee scan ners die in een v-vorm naar buiten komen en zo de snelheid van de langsrijdende auto re gistreert. Enkele meters er vandaan staat een politieagent die het kenteken opneemt en doorgeeft per portofoon aan een collega die een paar hom derd meter verderop staat. Het ligt in de bedoeling om dan ge lijk een proces-verbaal uit te schrijven. Het is voor het eerst dat dergelijke apparatuur op Schouwen-Duiveland gebruikt wordt. In Goes wordt deze me thode al langere tijd met succes toegepast. Volgens de politie is het niet de bedoeling om zoveel mogelijk processen-verbaal uit te schrijven maar om meer con trole te krijgen over snelheids overtredingen. Een tijd dat het apparaat ingezet zal worden is onder meer als kinderen naar school gaan en veel risico's lo pen als er te hard gereden wordt in de bebouwde kom. Verder is het ook handig om klachten na te gaan die mis schien ongegrond zijn. Advertentie met ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, OOI Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1