Tentoonstelling Kijk op dorpen in Dreischor Nieuwerkerkse jeugd zwemt bijna 3000 gulden bijeen euws Kernen op Schouwen-Duiveland nader bekeken Ten bate van het Ronald Mc Donaldfonds 1 DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 NR 25439 5 WESTERSCHOUWEN Nierstichting De opbrengst van de jaarlijkse collecte van de Nierstichting was in Burgh-Haamstede: 3.049,45, in Noórdwelle 369,25 en in Serooskerke 174,25. De Nierstichting be dankt alle gevers en collectan ten hartelijk. Wie de collectant gemist heeft kan zijn gift over maken op giro 388000 ten name van de Nierstichting Bussum. ZIERIKZEE Collecte De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in de kern Zierikzee 4711,15 opgebracht. Namens de organisatoren van de collecte wordt iedereen die via een gift of door te collecte ren aan dit resultaat meewerk te hartelijk bedankt. Collecte De collecte ten bate van het Prinses Beatrixfonds heeft in Zierikzee 5040,10 opgebracht. Het plaatselijke Prinses Bea- trixfonds-collectecomité be dankt alle gevers en collectan ten hartelijk voor hun mede werking. Agrarische vrouwen bezoeken molen De regiogroep Agrarische vrouwen van de afdeling Schouwen-Duiveland van het AJK (Agrarisch Jongeren Kon tact) begint het nieuwe seizoen met een bezoek aan molen De Hoop in Zierikzee. Op dinsdag 12 oktober komt men bijeen bij de molen in de Lange Nobel- straat te Zierikzee. De bijeen komst staat in het teken van de verwerking van de milieu vriendelijk geteelde Zeeuwse vlegeltarwe. Na een rondlei ding door de molen waar de Zeeuwse vlegeltarwe wordt ge malen, gaat men naar bakkerij Kik in Brouwershaven waar wordt getoond hoe het milieu vriendelijke tarwe wordt ver werkt tot brood. De bijeen komst begint om 19.00 uur bij molen De Hoop in Zierikzee en is bedoeld voor alle agrarische vrouwen van 18 tot 35 jaar die belangstelling hebben voor het onderwerp. Voor AJK-leden is de toegang gratis. Nadere in formatie via telefoonnummer 01119-2319. Vergadering Diabetes Vereniging De afdeling Schouwen-Duive land van de Diabetes Vereni ging houdt woensdag 20 okto ber de najaarsvergadering in het Huis van Nassau in Zierik zee. Tijdens deze vergadering, die om 19.30 uur begint zal me vrouw M. M. Moelker, diëtiste ingaan op het thema nieuwe ontwikkelingen op dieetge- bied, hoe zit dat nu met suiker? Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. SCHARENDIJKE Informatieborden Op de Kabbelaarsbank zijn zes bijzondere informatieborden geplaatst. Het project is een initiatief van de gevestigde .on dernemers en staat onder lei ding van Port Zélande. Doel van de borden is de informatie voorziening over Port Zélande, Marina Port Zélande, surfcen trum Brouwersdam en cam ping Kabbelaarsbank te ver groten en deze bedrijven beter toegankelijk te maken voor dagrecreanten. De informatie zuilen ogen futuristisch. De halve-maanvormige borden zijn voorzien van een verlichte plattegrond. De initiatiefne mers willen met het project een bijdrage leveren aan de medi terrane stijl van de Kabbe laarsbank en een passende in formatieservice te geven. Klaverjasclub Op donderdag 14 oktober wordt in de Putmeet te Scha- rendijke een kennismakings bijeenkomst gehouden van de klaverjasclub Scharendijke. Het evenement wordt onder meer gehouden omdat de club op zoek is naar nieuwe leden. Iedere belangstellende is wel kom vanaf 20.00 uur. Telefoni sche informatie is verkrijgbaar via 01117-1816 of 1567. KERKWERVE Ouderavond peuterspeelzaal Op woensdag 13 oktober wordt in peuterspeelzaal De Schouw- se Poeletjes te Kerkwerve de jaarlijkse ouderavond gehou den. Daarbij geeft logopedist J. Schol een lezing over de spraakontwikkeling van kin deren. Hij behandelt de diver se stadia van baby tot school kind. Op de agenda staat ver der een huishoudelijk gedeelte met een bestuursverkiezing waarbij C. Tieleman en E. Ver west aftredend en niet herkies baar zijn en H. Vis en A. Vos wel herkozen kunnen worden. De ouderavond begint om 20.00 uur. ZONNEMAIRE Geslaagd Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam is Arco Dalebout uit Zonnemaire geslaagd voor het doctoraal examen bedrijfs kunde. DREISCHOR Plattelandsvrouwen Op dinsdag 12 oktober om 20.00 uur houdt de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Noordgouwe, een bijeenkomst in het dorps huis van Dreischor. Het thema is incontinentie. Mevrouw J. van Aken uit Di rksland zal over dit veel voorkomende pro bleem spreken. De Landelijke Vereniging van Incontinentie Nederland probeert dit pro bleem uit de taboesfeer te ha len, door het onder de aan dacht te brengen. Oud papier Muziekvereniging Crescendo houdt zaterdag 9 oktober een oud papier actie in Dreischor (dorp en polder) De ophalers gaan om negen uur van start. Verzocht wordt het oud papier tijdig en goed verpakt langs de wegkant klaar te zetten. NOORDGOUWE NUMMER 11 Zaterdag 30 oktober houdt de eigenaar van kruidenierswin- ker NUMMER 11, Hans Baris een feest voor alle leeftijden in het dorpshuis van Noordgou we. Het begint om 16.00 uur met een poppenkastvoorstel ling, daarna tot 18.00 uur een disco voor kinderen tot en met negen jaar. Om 19.00 uur een optreden van de Noordgouwse fanfare Con Amore, gevolgd door een optreden van de Zeeuwse Rei uit Noordgouwe. Aansluitend kan men luisteren naar de bluesband As de Brandweer, eveneens uit Noordgouwe. De avond wordt afgesloten door de rockgroep Zeeuws meisje. De toegang is vrij. OOSTERLAND Reisje bejaardensoos De Oosterlandse bejaarden soos maakte een dagreisje naar het Westland. Via de Brouwers- dam en het Botlekgebied reed men per touringcar naar het vliegveld Zestienhoven waar koffie werd gedronken. Vervol gens ging het naar Bleiswijk door een gebied met veel kas sen. Na een koffietafel in res taurant De Blauwe Reiger nam men kijkje in een 3,5 hectare grote bloemenkas waar brome- lia's werden gekweekt. Alle handelingen die daarbij ko men kijken worden per compu ter gestuurd. Na een koffiestop in restaurant Lommerrijk in Hillegersberg reed men via Rotterdam weer terug naar Schouwen-Duiveland. In res taurant de Grevelingen werd het diner gebruikt. Het was de hele dag mooi weer. Om 19.45 uur waren alle ouderen weer thuis in Oosterland. BRUINISSE Helpt Elkander De dames van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander kwamen deze week 's middags samen. Ongeveer veertig leden kwamen op het Kerkplein bijeen waarna in een tiental auto's een bezoek werd gebracht aan het Rien Poortvlietmuseum in Middel- harnis. Tijdens de rondleiding (met toelichting van een -des kundige) keken de Bruse da mes de ogen uit. Voor een aan tal had de middag zelfs nog iets langer mogen duren. Na een bakje koffie ging de vrouwen- club weer terug naar het mos seldorp waar in De Cleenne Mossel een pannekoekmaaltijd werd genuttigd. Vrijwilligers Slechts 120 inwoners uit Brui- nisse en Duiveland hebben tot nog toe gereageerd op dc mai ling die het nationale Rode Kruis onlangs heeft verstuurd om vrijwilligers te vragen voor een bloedplasma-avond in Bruinisse. Volgens planning zou deze mogelijkheid op een nader te bepalen datum in de cember worden geboden. Om dat de animo gezien het aantal inwoners toch wel heel erg klein is doet het Rode Kruis nogmaals een dringend beroep op iedereen die hiervoor in aanmerking komt. Volgens de organisatoren is het namelijk geen enkel probleem om zo'n 400 vrijwilligers op een avond te verwerken. Door de ant woordkaart op te sturen of te lefonisch in te schrijven kan men anderen helpen. Inlichtin gen via telefoon 01113-1808 of 01114-1685. Promotiefolder Op dinsdag 12 oktober wordt in het gemeentehuis in Brui nisse de nieuwe promotiefol der Bruinisse gepresenteerd. De folder schetst een algemeen beeld van de voorzieningen en mogelijkheden in de gemeente. Ze zal worden gebruikt als ac quisitiemiddel voor onder meer bedrijfsvestigingen en woningbouw. Burgemeester A. Vogelaar overhandigt het eer ste exemplaar aan de voorzit ter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken Midden- en Noord-Zeeland, drs C. Har- tog. De bijeenkomst begint om 15.30 uur. WILHELMINADORP Wandeltocht Het wandelcömité Kasporgo uit Goes houdt op zaterdag 16 oktober haar jaarlijkse na jaarswandeltocht. Start en fi nish zijn in café Het Hoekje, Westhavendijk 18 in Wilhelmi- nadorp. De afstanden zijn 5, 10 of 15 kilometer en inschrijven kan vanaf 13.15 uur. Start om 14.00 uur. Voor informatie 01100-27179. MIDDELBURG Ontmoetingsdag kinderen Japanse bezetting Op initiatief van de vereniging Kinderen uit de Japanse bezet ting en de Berisap 1941-1949 wordt zaterdag 9 oktober in Middelburg een regionale ont moetingsdag gehouden. De bij eenkomst wordt gehouden in het ontmoetingscentrum Dau- wendaele en begint om 13.00 uur. Centraal daarbij staat de film Lied der Overleving van Helen Conijn. Een documentai re waarin een beeld wordt ge schetst van het leven in een vrouwenkamp op het eiland Sumatra. Na een pauze haalt Guus Weinholt herinneringen op aan het vroegere Neder- lands-Indië. Nadere informatie over het evenement is telefo nisch verkrijgbaar via 01180- 23469. Muntenruildag Op zaterdag 9 oktober wordt in De Schakel aan de Bachten- steene 14 te Middelburg een muntenruildag met tentoon stelling gehouden. Het gaat om een initiatief van de Numisma tische Kring Zeeland. Het pu bliek kan gratis munten laten taxeren en elke bezoeker krijgt een munt aangeboden. Het eve nement is gratis toegankelijk van 10.00 tot 15.45 uur. Pleegzorg op het spoor Onder het motto 'pleegzorg op het spoor' wordt zaterdag 9 ok tober een vrij-reizen-dag ge houden voor pleegouders uit Zeeland en hun (pleegkinde ren. Zij kunnen gratis gebruik maken van het openbaar ver voer. Onder meer om familie, vrienden of kennissen te bezoe ken van wie ze weten of ver moeden dat ze geïnteresseerd zijn in pleegzorg. Het gaat om een initiatief van de Centrale voor Pleegzorg waaraan ook een 'prijsvraag' is verbonden. De pleegouders kunnen daar bij via een tekening, foto, lime rick of rijmpje laten zien hoe de dag is doorgebracht en hoe zij eventuele nieuwe pleeg ouders op het spoor zijn geko men. VLISSINGEN Dubbelconcert Zaterdag 9 oktober brengt de Piek in Vlissingen een dubbel concert van de Goese band Kam je Haar en Eat Road Kill. Zij spelen alternatieve rock met referenties aan Nirvana, Pearl Jam, Husker Du en Dino saur Junior. Kam je Haar be gon ooit als schoolband en de buteerde in oktober 1992 met succes op het Komjokfestival in Heinkenszand. Dc band speelt vooral eigen werk, aan gevuld met covers. De Goese formatie Eat Roadkill be schrijft haar muziek zelf als: Gemeen én vrolijk. De band begon omstreeks maart 1992 en bracht enige tijd geleden een demo uit van behoorlijk ni-# veau. Dorpsbeelden te kijk in het Landbouwmuseum in Dreischor. (Foto: Marijke Folkertsma). DREISCHOR - In het kader van Zeeland Cultuurmaand is in het Streek- en Landbouwmuseum in Dreischor de tentoonstelling Kijk op dorpen te zien, waarbij zo'n zestien woonkernen op Schouwen-Duiveland voor het voetlicht komen. Aan de hand van onder meer luchtfoto's, teksten en negentiende-eeuwse kadastrale plans, wordt op de expositie een beeld gegeven van de verscheidenheid van dorpsvormen op Schouwen- Duiveland, die elk hun eigen ontstaansgeschiedenis hebben. In verschillende regio's in Zeeland hebben mo menteel zes soortgelijke tentoonstellingen plaats. Op de tentoonstelling wordt duidelijk dat er een tijd was waarin geen dorpen op Zeeuw se bodem waren te vinden. Vanaf wanneer ze er nu wel wa ren, is niet precies bekend. In de kuststrook bij Haamstede, bij Domburg en in wat van daag de Zeeuwschvlaamse grensstreek wordt genoemd, woonden in elk geval al vroeg mensen. De oudste dorpen in Zeeland danken hun ontstaan aan een burg, een rond omwald en omgracht verdedigingswerk dat in de negende eeuw werd aangelegd tegen de Noorman nen. Burgh is zo'n dorp. De stichting van parochieker ken vanaf ongeveer 1150 tot 1270 in veel van de toen be staande nederzettingen in een oude eilandkern als Schouwen, vormde een belangrijke fase voor de ontwikkeling van dor pen. Schijnbaar telde de plaat sen daar genoeg inwoners om een kerk te onderhouden. De bedijking in de dertiende en veertiende eeuw van grotere en kleinere polders buiten de ou de eilandkern, zorgde voor het ontstaan van het grootste deel van Duiveland. Sommige dorpen die op de ten toonstelling in het Landbouw museum aan bod komen, heb ben voor deze gelegenheid een, thema meegekregen. Bij Drei schor draait het om vlas, Zon nemaire heeft zich toegespitst op de harmonievereniging Nut en Uitspanning die het 100- jafig bestaan viert en bij Noordgouwe gaat het allemaal om de geschiedenis van de La gere School in het plaatsje. Dit laatste onderwerp zorgt voor een bijna komische noot aan het geheel voor wie sommige oude brieven behorend tot de tentoonstelling, in ogenschouw neemt. Zo wendt de 'Inspecteur van het Lager onderwijs in de in spectie Goes' zich op 3 decem ber 1938 verbolgen tot de 'Hee- ren Hoofden van Scholen op Schouwen-Duiveland' en komt tot de volgende; schriftelijke opmerkingen: 'Donderdag 1 december jongstleden zag ik op het marktplein te Zierikzee tal van leerplichtige kinderen met open mond staan luisteren naar de ordinaire markttaal der verkopers*, waarna hij vraagt waarom deze kinderen niet gewoon op school zitten en bestraffende maatregelen in het vooruitzicht stelt. Verderop in het Landbouwmu seum staat ook een vitrine waarin bijvoorbeeld het leer plan van de Lagere school in Noordgouwe is te zien en ver schillende werkstukjes van de kinderen. Volgens Willy Sla ger, secretaresse van de Stich ting Streek- en Landbouwmu seum, was het eerst-de bedoe ling dat de tentoonstelling Kijk op dorpen in de Neder landse Hervormde kerk plaats zou vinden, maar dit plan is op het laatste moment afgeblazen door het kerkbestuur. „Daar om staan de spullen ook wat verspreid over het gebouw. We hebben maar net genoeg ruim te kuhnen scheppen", vertelt ze. Ook in de 'vlaskamer' van het museum is snel het een en ander aangepast voor de ten toonstelling. Kijk op dorpen is georgani seerd door het Bureau provin ciaal museumconsulent Zee land en de Vereniging van Zeeuwse Musea. Wat de ten toonstelling is Dreischor be treft, verleenden museum De Vergulde Garnaal in Brouwers haven en de Stichting Streek- en Landbouwmuseum hun me dewerking. Kijk op dorpen is te zien tot en met 24 oktober en is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Op zondag en in de och tenduren op verzoek. boliseerde. De jeugdige zwem mer verzocht de burgemeester het geld over te dragen aan het Ronald Mc Donaldfonds. Een fonds dat bij kinderziekenhui zen in grote steden verblijfs- ruimte realiseert waar ouders kunnen logeren wanneer hun kind in het ziekenhuis ligt. Het gaat daarbij uiteraard om ge zinnen die ver van het zieken huis vandaan wonen. De Koninklijke Nederlandse Zwem Vereniging (KNZV) zet zich al enkele jaren in voor dit goede doel. Zwembaden in heel Nederland organiseren spon soracties om hiervoor geld bij een te brengen. Het was dit jaar voor de derde achtereen volgende keer dat de jaarlijkse Zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn in het teken stond van het Ronald Mc Donaldfonds. Van 146 deelnemers aan het zwemevenement zwommen er 64 voor het goede doel doordat zij mensen bereid vonden hun baantjes te sponsoren. Negen procent André Flikweert spande daar bij de kroon door een bedrag van 251,85 aan sponsorgeld te verzamelen. „Dat is negen procent van het totale bedrag prees burgemeester Bergshoeff hem. Hij wees er op dat het voor zieke kinderen heel fijn is wanneer hun vader en moeder dicht in de buurt kunnen zijn wanneer, zij in een ziekenhuis ver van hun woonplaats moe ten verblijven. Hij bedankte alle kinderen en volwassenen die aan dit resul taat meewerkten. Badjuffrouw Schippers vertelde dat het be drag duizend gulden hoger is dan de vorige twee jaar toen steeds tweeduizend gulden voor het goede doel bijeen werd gezwommen tijdens de Zwemvierdaagse. NIEUWERKERK - „Ik ben gewoon bij de supermarkt gaan staan en heb aan ie dereen die langs kwam gevraagd of ze me willen sponsoren". De elf-jarige An dré Flikweert uit Nieuwerkerk vond op deze manier 102 mensen bereid om geld te geven voor de baantjes die hij zwom tijdens de Zwemvierdaagse. Samen met 57 andere kinderen en zes volwassenen bracht hij op die manier 2715,70 bijeen. Een bedrag dat door het Duivelandse gemeentebestuur werd aangevuld tot 2000 gulden. In het zwembad Dol-Fijn te André Flikweert woensdag- burgemeester A. Bergshoeff Nieuwerkerk overhandigde middag aan de Duivelandse een cheque die dit bedrag syrm André Flikweert krijgt van badjuffrouw Schippers een cadeautje omdat hij 102 sponsors wist te verzamelen die zijn zwemprestaties financieel ondersteunden. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5