Goed bezochte middag over kwijtschelding van lasten GRATIS ADVERTENTIE Groen licht voor parkeerverbod in Zierikzeese Verrenieuwstraat 0 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wat de mensen willen is een veilige straat „Ook komende jaren zullen hejfingen fors toenemen" Aanrijding Nieuwe Kooiweg 3 Q 3 5 8 Politie controleert snelheidsovertredingen Onderdelen van vijf Volvo- personenauto's gestolen I- ■=1 dé krant van schouwen -duiveland! NIEUWSBODE DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25439 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Met name op het stuk van de Verrenieuwstraat tussen Kromme Elleboog en Beddeweeg wordt aan beide zijden van de straat gepar keerd. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als het aan de meerderheid van de commissie verkeer van de gemeente Zierikzee ligt komt er voor de westzijde van de Verrenieuwstraat een parkeerverbod. Dit naar aanleiding van klachten van be woners van de straat. Vooral op het stuk van de Verrenieuwstraat tussen de Kromme Elleboog en de Bedde weeg zou overlast zijn van geparkeerd staande auto's aan beide zijden van de straat. Men hoopt door het instellen van een parkeerverbod de problemen op te kunnen lossen. Enige tijd geleden, werd het aantal verkeersborden in Zie rikzee opgeschoond. Achterlig gende gedachte was dat als er een teveel aan verkeersborden zou bestaan men door de bo men het bos niet meer zou kun nen zien. Er werd een beroep gedaan op het gezond verstand van verkeersdeelnemers. Het weghalen van verkeersborden betekende voor. de Verrenieuw straat dat het daar geldende parkeerverbod voor de westzij de werd opgeheven. Dat leidde al snel tot problemen. Onveiligheid De meeste problemen ontston- den op het gedeelte van de Ver renieuwstraat tussen de Krom me Elleboog en de Beddeweeg. Dat gedeelte van de Verre nieuwstraat oogt vrij breed en blijkbaar nodigt dat mensen uit tot parkeren aan beide zij den. Het komt, zo bleek uit de toelichting van commissielid S. J. W. van Tbl - verkeersdes- kundige van de politie - regel matig voor dat de doorgang voor het vrachtverkeer wordt belemmerd. Dat leidt dan weer tot opstoppingen. Verder komt het volgens Van Tol herhaalde lijk voor dat geparkeerde auto's geraakt worden door passerende auto's. De veroorza kers van de schade rijden, zo stelde Van Tbl, vaak door. De bewoners van de Verre- ZIERIKZEE - Eén maandelijkse aanslag voor alle heffingen tegelijk. Niet alleen de vakbeweging is daar voorstander van, ook de Intergemeentelijke Sociale Dienst Sint Philipsland/Schouwen- Duiveland ziet daar wel iets in omdat het een gespreide betaling van allerlei gemeentelijke heffin gen mogelijk maakt. Dit bracht F. Babijn van deze Intergemeentelijke Sociale Dienst woensdagmiddag naar voren tijdens een informatiemiddag over kwijtscheldingsmogelijkheden van gemeentelijke heffingen in de Driehoek (Zierikzee) Deze middag, een initiatief van de FNV-werkgroep Uitkerings gerechtigden en Ouderen op Schouwen-Duiveland was ei genlijk een vervolg op het in maart verschenen rapport van FNV, CNV en Disk (Dienst in de Industriële Samenleving van de Kerken) waarin de kwijtscheldingsmogelijkhe den van de Zeeuwse gemeenten en waterschappen naast elkaar worden gezet. De samenstel lers van dat rapport Gemeente wees eerlijk constateerden dat die gemeentelijke heffingen, zoals rioolrecht, afvalstoffen heffing/reinigingsrecht, onroe rend goedbelasting en honden belasting de afgelopen jaren fors zijn gestegen. Gemiddeld met zo'n 12,6%. Een andere conclusie uit dat rapport was dat zeker niet alle gemeenten gebruik maken van de kwijt scheldingsmogelijkheden die de wet hen biedt en ook de voorlichting over kwijtschel dingsmogelijkheden laat bij het merendeel van de gemeen ten te wensen over. Stijgingen Het eind van het verhogen van allerlei heffingen is bovendien nog lang niet in zicht, voorspel de W. van de Voorde, een van de samenstellers van het rapport woensdagmiddag de ruim vijf entwintig aanwezigen in De Driehoek. Met alle gevolgen vandien voor de koopkracht van de mensen met een laag inkomen. Worden die hogere heffingen meegeteld dan blijkt dat de koopkracht van de minima daalt met 5,3% en niet met 1,5% zoals het kabi net bij hoog en bij laag beweert ,,De minst draagkrachtigen zijn het meest achteruit ge gaan" aldus Van de Voorde. Daarom willen DISK, CNV en FNV de gemeenten en water schappen op dit beleid aan spreken. Aan die tariefsverhogingen doet ook de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland mee. J. Scheele van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland gaf woensdagmiddag wat voor zichtige ramingen voor de eerstkomende jaren weer. Door de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval zullen de tarieven volgend jaar stijgen tot 226,-. In 1995 zullen die tarieven naar wordt ge schat oplopen tot driehonderd gulden en in 1996 zullen de ge bruikers rekening moeten hou den met een bedrag van zo'n 375,-. Tarieven die volgens Scheele landelijk gezien aan de lage kant zijn. Die constatering werd door een aantal aanwezi gen overigens bepaald niet on derschreven. Kwijtschelding Scheele ging verder in op het besluit van het bestuur van de reinigingsdienst in 1986 om geen kwijtscheldingsbeleid te voeren,. Dit omdat het bestuur het voeren van een minimabe leid niet tot de eigenlijke taken beschouwde en gezien de nood zaak om kostendekkend te werken. Vrij recent is het be stuur van de reinigingsdienst op dit besluit teruggekomen. Ook de reinigingsdienst wil in de toekomst mogelijkheden voor kwijtschelding bieden. De taak om de aanvragen op hun juistheid te beoordelen ligt bij de gemeenten. Gezien de ruimte die de Invorderings- wet biedt verwacht Scheele echter dat slechts weinig aan vragen voor kwijtschelding van de afvalstoffenwet gehono reerd zullen worden. Maar hoe dan ook zal het milieu heel wat geld blijven kosten. Maandelijkse heffing Namens de Intergemeentelijke Sociale Dienst bepleitte F. Ba bijn één maandelijke aanslag voor alle heffingen. Dit maakt gespreide betaling mogelijk. Dit idee zal binnenkort binnen de Vereniging van Burge meesters, Weihouders en Secre tarissen worden besproken. Een kwijtscheldingsbeleid is een belangrijk instrument voor het voeren van een mini mabeleid maar zeker niet het enige. Babijn wees in dat ver band op het bestaan van bij zondere bijstand, voor het ge val iemand door hoge uitgaven onder het sociaal minimum dreigt te geraken. Verder be schikken Westerschouwen, Zie rikzee en Bruinisse over een so ciaal-cultureel fonds waardoor mensen met een laag inkomen toch deel kunnen nemen aan allerlei Sociaal-culturele acti viteiten. Babijn verzocht de aanwezigen om in hun omgé ving mensen te attenderen op het bestaan van deze regelin gen. Voorlichting Of mensen gebruik maken van de mogelijkheden van deze re gelingen valt of staat met een goede voorlichting. Een folder of een affiche is aardig maar niet genoeg. ,,Ga zelf naar de mensen toe" bepleitte FNV- districtsbestuurder B. Jaar- sma. Dat gebeurt in een aantal gemeenten ook, waar banen poolers bij 65-plussers op be zoek gaan om hen te wijzen op de kwijtscheldingsmogelijkhe den van hun gemeente en zaken als bijzondere bijstand. Daar van gebruik maken is geen gunst maar een recht, aldus de districtsbestuurder die zich een groot voorstander toonde van één gezamenlijke heffing. Daardoor komen mensen met eén laag inkomen eerder in aanmerking voor kwijtschel ding. Na deze uiteenzettingen kwamen na de pauze de aanwe zigen aan bod om de inleiders te bestoken met vragen over die heffingen en de verschillen de kwijtscheldingsmogelijkhe den. nieuwstraat ervaren de situa tie als onveilig. Sommigen kunnen hun garage niet in of uit omdat de uitgang geblok keerd wordt door een gepar keerd staande auto en voetgan gers voelen zich bedreigd door het autoverkeer. ,,Wat de men sen willen is een veilige straat", vertaalde commissie voorzitter burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs de gevoe lens van de bewoners. Assel bergs stelde dat hem al snél na het verdwijnen van de borden - en derhalve het opheffen van het parkeerverbod voor de westzijde - signalen bereikten van ongeruste bewoners. Hij koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast dat als het parkeerverbod weer ingesteld wordt dat ook betekent dat er voor de bewoners van de straat minder gelegenheid is om de auto te parkeren. Aan de commissie werden ver schillende voorstellen voorge legd. Van de kant van de ge meente werd voorgesteld om over de gehele lengte van de straat een parkeerverbod voor de westzijde - de kant van Ho tel Van Oppen - uit te vaardi gen. Van politiezijde werd voorgesteld om het parkeerver bod te beperken tot het gedeel te van de straat tussen de Kromme Elleboog en de Bed deweeg. ,,Het andere gedeelte van de straat is zo smal dat het voor iedereen overduidelijk is dat als je daar parkeert je de hele straat blokkeert. Bij ons zijn over dat gebied ook geen klach ten bekend', aldus politie woordvoerder Van Tbl. Hij stel de voor eerst over te gaan tot een parkeerverbod voor ge noemd gedeelte van de straat. ,,En als het problemen geeft kan het parkeerverbod alsnog tot de hele lengte van de straat uitgebreid worden", aldus Van Tol. Fietsstrook Commissielid J. F. van Uden deed vervolgens de suggestie om aan de westzijde van de Verrenieuwstraat een fiets strook aan te leggen. Op een fietsstrook mag niet gepar keerd - en zelfs niet gestopt - worden en dat houdt in dat er geen borden geplaatst hoeven worden. Commissielid J. J. Ge- leijnse (VVD) bleek in eerste instantie wel iets te zien in de aanleg van een fietsstrook. ,,Maar dan wel over de hele lengte van de straat", aldus de liberaal. SGP/RPF/GPV-verte genwoordiger W. F. Sprengel- meijer sprak zich uit voor een parkeerverbod over de hele lengte van de Verrenieuw straat. PvdA-commissielid G. Brand sloot zich daarbij aan, evenals CDA-vertegenwoordi- ger W. de Oude. Commissie voorzitter burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs sprak zijn persoonlijke voorkeur uit voor het uitvaardigen van een par keerverbod over de hele lengte van de Verrenieuwstraat. Verkeersdeskundige Van Tbl raadde de commissie de aanleg van een fietsstrook af. „Hét nadeel van een fietsstrook is dat automobilisten geneigd zijn om die strook te ontwij ken. En dat houdt in dat ze erg dicht langs geparkeerd staande auto's rijden". Hoofd dienst ge meentewerken C. L. van der Linde bracht nog naar voren dat het aanbrengen van een ge le streep ook tot de mogelijk heden behoort. ,,Het heeft het meeste effect, maar het is een rotgezicht", aldus Van der Lin de. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat de meer derheid van de commissie het college van b en w van Zierik zee adviseert om een parkeer verbod over de voMe lengte van de Verrenieuwstraat in te stel len. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg nabij Zierikzee was dinsdag een aanrijding waar bij twee personenauto's waren betrokken. Om ongeveer 14.30 uur reed J. uit Zierikzee met een perso nenauto achteruit vanuit een uitrit via het fietspad aan de westzijde de Nieuwe Kooiweg op. Hij zou daarbij geen voor rang hebben gegeven aan een personenauto die over de Nieu we Kooiweg reed en werd be stuurd door F. uit de gemeente Duiveland. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij beide voertuigen werden beschadigd. De edelmoedigheid lijdt onder het leed van anderen, alsof zij er ver antwoordelijk voor ware. Vauwenargues Vrij zacht HET WEER Vannacht kans op een bui en mi- y—N nimumtemperatuur omstreeks 11 graden, overdag wolkenvelden, f f t t t ook at en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge- veer 18 graden. Wind tussen oost ff f en zuid, zwak tot matig, kracht 3. t t AFSCHEID HANDWERKJUF J. Mes uit Haamstede stopt met haar werkzaamheden als vakleerkracht textiele werkvormen. DIERENKEURING In het kader van Dierendag lieten kinderen hun huis dier keuren in De Lichtboei. KIJK OP DORPEN Tot 23 oktober is in Dreischor de tentoonstelling Kijk op dorpen te zien. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN Gezelligheid was het belangrijkste aspect bij de atletiek-clubkampioenschappen van Delta Sport. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In Burgh, Haamstede en Zierikzee ZIERIKZEE - De politie Schouwen-Duiveland heeft dinsdag met behulp van radarapparatuur een snel heidscontrole gehouden. In totaal werden acht weg gebruikers betrapt op te hard rijden. Zij werden ter plaatse staande gehouden en bekeurd. De controle werd eerst gehou den langs de Scheld est raat in Zierikzee. Tussen -8.00 en 9.15 uur passeerden daar 276 voer tuigen. Het grootste deel daar van hield zich aan de maxi mumsnelheid van vijftig kilo meter per uur. Zes auto's gin gen daarover heen met snelhe den van 61 tot 71 kilometer. Van 10.15 tot 11.10 uur werd ge controleerd langs de Kraye- steinweg bij Haamstede. In die periode reden 275 voertuigen voorbij waarvan slechts twee de maximum snelheid van tachtig kilometer flink over traden. Zij reden 109 kilometer per uur. Tenslotte stelde de politie zich op langs de Hogeweg in Burgh. T\issen 11.15 en 12.00 uur kwa men daar 58 voertuigen langs waarvan er geen enkele harder reed dan de limiet van vijftig kilometer die geldt binnen de bebouwde kom. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van woensdag op don derdag werden in Haamstede onderdelen gestolen van vijf geparkeerd staande Volvo- personenauto's. Van alle personenauto's wer den de koplampen, de bumpers en de grilles gedemonteerd en gestolen. Het ging om drie auto's die ge parkeerd stonden bij een gara gebedrijf aan de Burghseweg, één aan het Sluispad en één aan de Willem Alexan- derstraat. De totale waarde van de ontvreemde onderdelen bedraagt ongeveer 10.000 gul den. De Politie Schouwen- Duiveland stelt een onderzoek Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46, jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~i adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1