Prins Bernhard ontvangt eerste exemplaar nieuw boek Poortvliet aanloop 6,0% miuicin Sfiirfi UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND DEURLOO Restaurant de Cleenne Mossel viert tienjarig bestaan in stijl r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Je kijkt je ogen uit! INTER./WEUBEL Een reis door de tijd in de Nederlandse bossen Eigenaren vieren tevens 35-jarige bruiloft Presentatie bedrijven Haveneind Zangavond Mossel maaltijd voor ouderen Theo Voorzaat exposeert in Amsterdam Dansavond dé krant van schouwen - duiveland! j 1 k NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND op onze meubelshow, volop nieuwe woonideeën Haringvlietplein 4, Zierikzee, tel.: 01110-12946 MIDDELHARNIS - Woensdag 29 september nam zij ne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, in het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis uit handen van Rien Poortvliet het eerste exemplaar in ont vangst van diens nieuwste boek Aanloop. Dit veel omvattende en opvoedkundige dierenboek is de veertiende in de reeks van de gepubliceerde werken van Poortvliet. Dat de Vader van het Wereld Natuur- fonds prins Bernhard voor het in ontvangst nemen van het eerste exemplaar naar Middelharnis kwam, werd in veel kringen zeer gewaardeerd. Het was tenslotte ook no'g maar een jaar geleden dat prins Bernhard Middelharnis met een bezoek vereerde. In mei van het vorig jaar opende hij het Rien Poortvlietmu seum. Het museum in de Raad huisstraat verwacht aan het einde van deze maand zijn hon derdduizendste bezoeker en Middelharnis is dan ook tot ver buiten de Nederlandse grenzen bekend. De heer Weggemans van Uitge verij J. H. Kok bv dankte de prins hartelijk voor zijn be reidwilligheid om binnen zo'n kort tijdsbestek twee keer naar Goeree-Overflakkee af te reizen. Bovendien zij hij „blij verrast" te zijn, dat ook het be stuur van de gemeente Middel harnis in deze feestelijkheden deelde. Maar zij waren niet de enige. Ook de bewoners van Middelharnis en omstreken waren in groten getale aanwe zig om vanaf de straat een glimp van de prins op te van gen. Groot fenomeen Volgens Weggemans bewijst de veertiende uitgave, dat Neder land in de persoon van Rien Poortvliet een groot fenomeen in haar midden heeft. Inmid dels zijn in Nederland onge veer 3,5 miljoen boeken, 1 mil joen wenskaarten en ruim 1,5 .miljoen kalenders van de hand van Poortvliet verkocht. In praktisch ieder Nederlands huisgezin in derhalve wel iets van Poortvliet te vinden, vol gens de uitgever. Daar komt nog bij dat de produkten van Poortvliet een waardig export artikel zijn. Zijn boeken wor den namelijk in 21 landen in vertaalde vorm te koop aange boden. De titel van het boek staat voor de verschillende soorten wild die een wandelaar kan tegen komen. Poortvliet neemt de-le- zer mee de Nederlandse bossen in en laat aan de hand van zijn tekeningen zien hoezeer deze aanloop door de eeuwen heen is veranderd. De 224 tekenin gen geven een goed beeld van de ontwikkeling van het wild en de mens. Even wordt er aan dacht besteed aan het wild van nu, maar al snel gaat de auteur tweehonderd jaar terug in de tijd, toen er nog bevers, otters en wolven in Nederland leef den. Hier stopt de reis echter niet. Oerossen, elanden en beren hebben ook ooit in Nederland geleefd en op dat wild werd na tuurlijk gejaagd voor het vlees en de huid. Jagen was overi gens niet het enige dat de men sen toen deden. Daarnaast moest er ook gewerkt worden aan de hunebedden. Ibnslotte brengt de auteur de lezer in de ijstijd. Nederland was toen voor een overgroot deel bedekt met ijs en er leefden hyena's, wolharige neushoorns, leeu wen en mammoeten. Vooral de mammoet en de mammoet jagers krijgen veel aandacht in het boek. Wat de mammoet betreft had de rasechte Ouddorper Kees van der Bok ook het een en an der te vertellen. Poortvliet heeft Kees van der Bok in een van zijn eerder verschenen die renboeken als enige mens gete kend en beschreven. Van der Bok stak zijn verzamelwoede van dierenresten uit het verle den niet onder stoelen of ban ken. Als kind verzamelde hij reeds kiezen en beenderen van dieren, waaronder bijvoor beeld de mammoet. Door de ja ren'heen'is de kelder van Van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard neemt het eerste exemplaar van Aanloop in ontvangst van de auteur Rien Poortvliet. (Foto: Joop van Houdt). der Bok overvol geraakt met mammoetkiezen, -beenderen en -schouderbladen. Als aan denken overhandigde hij prins Bernhard een boven- en onder- kies van een jonge mammoet. De resten van dit dier werden veel aangetroffen op de Bruine Bank, zo'n 55 kilometer uit de kust van Ouddorp. Warinêer destijds de vissers na lange tijd de haven van Ouddorp binnen voeren, was Van der Bok ter plaatse om te zien of er iets voor zijn verzameling was op gevist. Op de vraag of de Brui ne Bank vroeger moeras dan- wel land is geweest worden door de geleerden verschillen de antwoorden gegeven. Vol gens Van der Bok is er in ieder geval iets geweest en de ge dachte dat de mammoeten waarschijnlijk het hoogste punt hebben opgezocht om aan de verdrinkingsdood te ontko men blijft bij hem en vele an deren leven. Na afloop van de feestelijke overhandiging maakte de prins in gezelschap van Rien Poort vliet en een select aantal geno digden een rondgang door het museum, tijdens welke men de vele werken van Poortvliet kon bezichtigen. De overige aanwe zigen werden in de gelegenheid gesteld een nieuw video- portret van Poortvliet en het museum te bewonderen. BRUINISSE - Vrijdag 1 oktober werd in restaurant de Cleenne Mossel met een receptie gevierd, dat het 28 september jongstleden alweer tien jaar geleden was, dat Adriaan en Coba Dorst intrek namen in het oude pand op de hoek van de Oudestraat in Bruinis- se om daar een pannekoekenrestaurant te beginnen. Zij deden dit samen met dochter Sarina, die nog steeds in het restaurant werkzaam is en na twee jaar kwamen ook zoon Johan en diens vrouw Annemarie het team versterken. Daarnaast werd vrijdag ook maar alvast het 35-jarig huwelijksfeest van Adriaan en Coba gevierd. Eigenlijk is dit pas op 14 november, maar twee feesten in een zo korte tijd zagen ze niet zitten. Volgens het door mevrouw D. M. Hekman-van Barneveld ge schreven voorwoord van de me nukaart is de Cleenne Mossel een van de oudste panden van Bruinisse. De geschiedenis ^er van gaat zelfs wellicht terug tot 1540. In dat jaar bracht Ka- rel de Vijfde een bezoek aan Bruinisse en logeerde tijdens zijn verblijf aan de Oudestraat in het huis De Hemel. Het pand fungeerde onder meer als bur gemeesterswoning, winkel in galanteriewaren (bazar), sor- teerruimte en gaarkeuken. Na de Watersnoodramp in 1953 richtte A. Schilperoort de Cleenne Mossel in als timmer werkplaats. Dorst maakte er vervolgens in 1983 een panne koekenrestaurant van. Daarvoor was Dorst tussen 1973 en 1981 uitbater geweest van café/cafétaria Neffen d'Eu- le in Oosterland. Zijn kinderen zagen het voortzetten van dit bedrijf echter niet zitten en toen er zich in 1981 een koper aandiende was de zaak snel beslecht. Na een jaar begon het horeca-gevoel toch weer te kna gen en gingen Adriaan en Coba op zoek naar een eigen bedrijf. Echter geen café meer zoals voorheen, want ze wilden het toch iets rustiger aan gaan doen. Daarbij hadden ze te ma ken met een concurrentiebe ding, maar deze stond het be ginnen van een pannekoeken restaurant niet in de weg. Voordat het echter zover was, moest het pand grondig wor den opgeknapt. In eerste in stantie betrof dit alleen de bui tenmuren van het pand, maar in 1989 werd het gehele pand onder handen genomen en de bovenverdieping tot woning en gedeeltelijk magazijn ver bouwd. En weer twee jaar later werd ook het ernaast gelegen pand, De Krukel, bij de Cleen ne Mossel getrokken. Hierdoor zijn er in het restaurant twee van elkaar af te sluiten ruim Adriaan en Coba Dorst werden door vele gasten in de bloemetjes gezet, waaronder de echtgenote van Bru's eerste burger, mevrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does. (Foto: Joop van Houdt). ten, zodat er meerdere groepen tegelijk kunnen eten. Zij kunnen overigens niet meer alleen uit pannekoeken kiezen want in de afgelopen tien jaar is de menukaart van het res taurant alleen maar uitgebreid en prijken daar nu ook diverse vis- en vleesspecialiteiten op. Bovendien kan men van okto ber tot mei steengrillen, gour metten of fonduen in de Cleen ne Mossel. En ook de drank- kaart werd na één jaar aange past. Aanvankelijk stonden daar geen alcoholische dran ken op vermeld. Maar al snel bleek dat de gasten die men verwelkomen mocht prijs stel den op een wijntje of een bor reltje. Voor Adriaan was dit geen probleem. Om alcohol te schenken had hij de vereiste papieren en vanaf 1984 wordt dit dan ook gedaan in de Cleen ne Mossel. De viering van beide heugelij ke feiten gebeurde geheel in stijl. Voor de receptie vrijdag avond waren geen uitnodigin gen verstuurd. Iedereen was gewoon welkom. En men had op een grote opkomst gerekend want er stond voor maar liefst tweehonderd personen een koud buffet klaar. Johan Dorst heette alle aanwezigen van har te welkom. Voor zijn vader en moeder had hij een verrassing in petto. Namens de familie bood hij hen een midweek in een bungalowpark aan, waar van ze samen met de familie Th. Steenpoorte uit Ooster land, waarmee ze een hechte vriendschapsband onderhou den, kunnen genieten. De heer Steenpoorte kwam zelf ook nog aan het woord. Op ludieke wijze haalde hij het verleden nog eens op. Sarina Dorst overhandigde na mens het personeel een cadeau aan haar vader en moeder. Zij had hiervoor een speech ge maakt waarin de letters uit de Cleenne Mossel centraal ston den. Aan het einde van haar verhaal bood zij het cijfer tien aan bestaande uit allemaal zil veren mosseltjes. Sarina werd zelf ook gehuldigd voor de tien dienstjaren die zij achter haar naam heeft staan. Hierna was het de beurt aan mevrouw B. W. C. Vogelaar- van der Does om het buffet te openen. En in het verloop van de avond bleek het maar weer eens te meer. Er kan aan het uiterlijk veel veranderd zijn, één ding is altijd hetzelfde ge bleven, hetgeen op de ingemet selde gevelsteen boven de deur van het restaurant geschreven staat: 'Dit huys is goct ende be- quaem de cleenne mossel is sy ne naem'. SOMMELSDIJK - Deze week presenteren de elf bedrijven van het be drijventerrein Haven- eind, die zich verenigd hebben in de Vereniging van Eigenaren, zich voor het eerst via een pagina grote advertentie in deze krant aan het publiek. Zij willen hiermee het terrèin net zo aantrekke lijk maken voor de con sumenten als een win kelstraat. Enkele maanden gele den werden de eerste contacten gelegd tussen de bedrijven die in het vroegere Binnenhof- gebouw zijn gevestigd. De bedrijven hadden zich eerst in de kernen van Middelharnis geves tigd maar moesten in verband met ruimtege brek verhuizen. De be drijven zijn dus bij de bevolking bekend, maar de lokatie waarin ze nu gevestigd zijn, het oude Binnenhof-complex, niet en daar moet dus veran dering in komen. Door onderlinge saamhorig heid proberen zij het be drijventerrein een ande re uitstraling te geven. De uitbreidingsplannen van de gemeente zullen hun daar ongetwijfeld bij helpen. Hierdoor komt het terrein veel centraler te liggen en wordt het beter toegan kelijk voor het publiek. DREISCHOR - Zaterdag 23 ok tober houdt de Stichting Woord en Daad een zangavond in dc Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. De aanvang is 19.00 uur en de toegang is gratis. Tijdens de zangavond treden het Christelijk gemengd koor Soli Deo Gloria uit Bunschoten en het kinderkoor Melodia uit Oosterland op. Het appèl woord en dc meditatie worden gehouden door ds. H. Korving uit Kerkwerve. In de kerk is ook een verkooptafel aanwe zig. De netto-opbrengst van de zangavond is bestemd voor de actie Zeeland helpt Burkina Fasso. NIEUWERKERK - Op initiati- tief van de Oranjevereniging Nieuwerkerk wordt op maan dag 18 oktober in Nieuwer kerk een mosselmaaltijd ge houden voor ouderen van zestig jaar en .ouder. Het betreft de ouderenmiddag die de Oranjevereniging jaar lijks organiseert. Het evene ment vindt plaats in zaal Reho- both en begint om 17.00 uur. Na afloop van de maaltijd wordt bingo gespeeld. Ouderen uit Nieuwerkerk kun nen zich voor het evenement aanmelden via een folder die zij in de brievenbus krijgen. Ring 39,4305 AG Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 Kom genieten van ons kleurrijk herfstmenu in bonte bladerpracht menu op aanvraag de eetkamer van Schouwen- Duiveland Advertentie Staten Spaarrekening STATENBANK HOLLAND N.V. HOGE RENTE VRIJ OPNEEMBAAR GEEN MINIMUM INLEG INLICHTINGEN van Duke Kostenbroek TELEFOON 01110-12605 Advertentie BESTE KOOP C0NS. GIDS 0KT '93 i> igaow ik» udytto ««a n am ya» üflmwam a tnqt ih ZEQ G0€D tettrtetU lem Iflm bi cortfwl irt hot ra UBB0H H» n n*. ar wWIVtTKHtD. p«BJ I1 HIFI-LUISTERSTUDIO LANGE REKE 1 AENESSE TEL 01116-2124 dé weg naar perfekt beeld en geluid. DREISCHOR - Van 9 tot en met 17 oktober wordt in het RAl-Congrescentrum in Am sterdam een kunst- en antiek beurs gehouden waarbij ook werk van de bekende kunste naar Theo Voorzaat uit Drei schor wordt gepresenteerd. GOES - Zaterdag 9 oktober houdt Vriendenkring Kapasi een dans- en ontmoetings avond in De Spinne in Goes. De aanvang is 21.30 uur. Op deze avond zijn alle al leenstaanden tot ongeveer 45 jaar van harte welkom in het wijkgebouw. Voor informatie over deze en andere avonden van Kapasi kan men bellen (te lefoon: 01109-259). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 D kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. HO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1