Tekort aan kleinschalige bedrijfsruimten nijpend Herfst en winter hoeven geen kleurloze seizoenen te zijn 'Nog eens feest vieren als zelfstandig dorp' Raad voor Midden- en Kleinbedrijf: Bedrijvencentra vol Erfelijkheid Autobezit Romeinse nederzetting gevonden in Borger Oktober: planttijd: voor kleur in de winter Onze vaders werken op mosselkotters De voetbalclub DINSDAG 5 OKTOBER 1993 NR 25438 5 Openbare basisschool De Meerpaal in Bruinisse BRUINISSE - Voor veel buitenstaanders kwam de aan leiding, het 525-jarig bestaan van Bruinisse, wat vreemd over. Maar in Bruinisse zelf zaten ze daar niet mee. „Ik zie dat jaartal meer als een kapstok om het feest aan op te hangen. Het ging er meer om dat dit waarschijnlijk de laatste kans was om als zelfstandige gemeenschap samen feest te kunnen vieren", aldus Ad Fluyt. Als directeur van de Bruse openbare basis school De Meerpaal stortte hij zich samen met zijn collega's en 115 leerlingen in het feestgewoel dat het dorp beheerste. Eerst vanwege de voorbereidingen op het grote feest en later tijdens de feestelijkheden zelf. De Meerpaal leverde daaraan een bijdrage door met drie wagens en één groep deel te nemen aan de optocht die ter gelegenheid van het 525-jarig bestaan door het dorp trok. „Zoiets slaat altijd aan bij kinderen". Terwijl de attri buten en decors die op de diverse wagens zouden komen een steeds grotere plaats gingen innemen in de hal van de school, stonden ook de lessen in diverse lokalen in het teken van het 525-jarig bestaan van Bruinisse. Zo werd tijdens de aardrijkskundeles aandacht besteed aan de manier waarop het dorp ruim vijf eeuwen geleden ontstond op de slikken en schorren die aan het water lagen. „We hebben bekeken hoe het kwam dat juist hier een nederzetting werd gesticht en wat de voor- en nade len daarvan waren", aldus meester Fluyt. Tijdens de geschiedenislessen werd verteld over de Spaanse veld heer Mondragon wiens beeltenis nog steeds op de Noordhavenpoort in Zierikzee staat. „Volgens de overle vering kwam hij met zijn soldaten op Schouwen- Duiveland door bij Bruinisse het Zijpe over te steken. Dat ging vroeger niet per boot maar te voet. Wanneer het eb was kon je zo door het water lopen". De handvaardigheidslessen in De Meerpaal werden de afgelopen weken besteed aan het vervaardigen van Spaanse maskers van papiermaché en ijzerdraad. De leerkrachten en ouders van de leerlingen zaten ook na schooltijd niet stil. In de schuur van Bart Kik werden stel lages gemaakt die moesten voorkomen dat, als mossel of Bruse poorter verklede leerlingen van de praalwagens zouden vallen. En natuurlijk had men het nodige werk aan de decors waarmee de praalwagens de juiste sfeer kre gen. De jongste leerlingen van de Meerpaal waren tijdens het jubileumfeest uitgedost als mosselen. Zij zaten in een enorme mosselpan die op een van de wagens stond of zwommen in de golven van de zee die zich daarom heen bevond. Een leerling van groep acht roerde uitgedost als kok in die pan en het geheel werd geflankeerd door een mosselprinses. Op de tweede wagen werd het thema klokkendieven, de bijnaam van de inwoners van Bru, uitgebeeld via een enorme klok waarom heen oude Bruse geveltjes werden geplaatst. De Bruenaren worden klokkedieven genoemd omdat tot nu toe niemand heeft kunnen verklaren hoe in een kerk die uit 1500 dateert een klok kan hangen uit 1461. Op de derde wagen van De Meerpaal stonden arme en rijke poorters die het dagelijks leven in Bruinisse uitbeeld den. Achter de wagen bevond zich een groep Spaanse soldaten met in hun midden natuurlijk veldheer Mondragon. Het spijt Ad Fluyt bijna dat het feest weer achter de rug is. „Zoiets brengt altijd een leuke sfeer met zich mee. Er ontstaat een bepaalde band omdat je met zijn allen met hetzelfde bezig bent". ZIERIKZEE - Er is een nijpend tekort aan klein schalige bedrijfsruimten, terwijl de vraag ernaar enorm groot is. Het gaat hier om bedrijfsruimten kleiner dan 250 m2, maar vooral om ruimten kleiner dan 100 m2. Dit zei de heer J. P. J. Lagrand, voorzit ter van de Raad voor het tylidden- en Kleinbedrijf (RMK), in een inleiding voor Thinktank Amster dam, een vereniging van ondernemende academici. De RMK is het studie- en ad viesorgaan voor het midden- en kleinbedrijf. Ondernemers worden geconfronteerd met een gebrek aan geschikte be drijfsruimte. Hoewel er gebou wen leeg staan, verhuren veel commerciële beleggers deze niet aan kleine ondernemers maar doen zij liever zaken met grote bedrijven. De bedrijven centra voor kleinschalige on dernemingen zijn echter nage noeg vol. Onderzoek Dit knelpunt signaleerde La- grand in zijn speech in Amster dam, waar hij de huidige knel- In Borger en omgeving is eer der een aantal prehistorische grafmonumenten aangetrof fen. Het bestaan van een neder zetting in die omgeving was tot nu toe onbekend. De ontdek king werd vrijdagmiddag al punten en wensen in het midden- en kleinbedrijf be lichtte. Lagrand bepleitte een onderzoek naar de juiste om vang van het tekort aan kleine re bedrijfsruimten, omdat een dergelijk onderzoek beleggers zou kunnen aantonen dat hier een enorme markt ligt. Een wens van het midden- en kleinbedrijf is dat Economi sche Zaken zijn industriebe leid veel meer op alle grootte klassen van bedrijven richt. Op dit moment valt het midden- en kleinbedrijf buiten de boot, omdat Economische Zaken zijn industriebeleid voornamelijk beperkt tot be drijven met meer dan 500 werknemers. gedaan door een aantal amateur-archeologen die een bouwpunt in centrum van dorp onderzochten. De put was ge graven in verband met de bouw van een supermarkt. De arche ologen waarschuwden het Ditzelfde geldt voor de in dustriefaciliteit van EZ, die ook voor bedrijven met minder dan 500 werknemers zou moe ten gelden, zo stelde Lagrand. Ook zou Economische Zaken het bedrijfsleven jaarlijks een extra impuls van f 750 miljoen moeten geven voor R&D, om dat technologische vernieu wing van groot belang is voor de Nederlandse concurrentie positie. Deze financiële impuls zou ter beschikking moeten ko men van het gehele bedrijfsle ven, dus ook van de kleinere bedrijven. Het zijn juist de kleinere bedrijven die in de technologische vernieuwing voorop lopen. Een belangrijk deel van de f 750 miljoen zou bestemd moeten worden voor teruggave aan de onderneming van een gedeelte van de loonbe lasting die wordt ingehouden op het loon van medewerkers die R&D-werk verrichten. De RMK-voorzitter noemde voorts de vennootschapsbe lasting waarmee het midden- en kleinbedrijf ernstig wordt benadeeld. Bij belastbare Drents museum. Met man en macht is daarop het hele week end in de stromende regen in de bouwpunt gezocht. Behalve restanten van de nederzetting, zijn ook potscherven, delen van maalstenen en enkele ijze ren voorwerpen aangetroffen. Volgens Van der Sanden is de nederzetting veel groter ge weest dan in het relatief gerin ge oppervlak van de bouwput van zo'n 50 bij 25 meter kon worden onderzocht. Kans om verder te graven is er niet, nu de kom van het dorp volge bouwd is. Intussen is de bouw put voor de onderzoekers afge sloten nadat de aannemer maandagmorgen met heien is begonnen. Tot nu toe is het be staan van zo'n 10 Romeinse ne derzettingen in Drenthe be kend. De bekendsten daarvan werden gevonden in Wijster, Zuid-Borger en Peelo. winsten tot 250.000,- wordt 40% vennootschapsbelasting geheven in plaats van de nor male 35%. De winsten in het midden- en kleinbedrijf vallen vrijwel altijd binnen de f 250.000,- en dus in het 40%- tarief. Onbegrijpelijk, aldus Lagrand, dat bescheiden win sten ten opzichte van hogere fors zwaarder worden belast! Iedere rechtvaardigheid is hier zoek. Vooral als bedacht wordt dat het midden- en kleinbe drijf de laatste jaren een be langrijke bijdrage heeft gele verd aan de werkgelegenheid. In 1992 was in het midden- en kleinbedrijf nog steeds sprake van een positieve ontwikke ling van de werkgelegenheid en nam het aantal arbeidsjaren nog toe met 19.000. En zelfs in 1993 wordt nog een groei van 4.000 arbeidsjaren verwacht. Dit staat in schril contrast met het grootbedrijf waar de werk gelegenheid in 1992 niet meer steeds en waar voor 1993 een daling van 12.500 arbeidsjaren wordt verwacht, aldus de voor zitter van de RMK. UTRECHT - Het aantal onder zoeken naar mogelijke erfelij ke afwijkingen is de afgelopen vier jaar met 50 procent geste gen. Tot 1997 wordt nog een stijging van 30 procent ver wacht. Dit schrijft het College voor Ziekenhuisvoorzieningen in een maandag uitgebracht advies aan staatssecretaris Si mons van volksgezondheid. VOORBURG - Het autobezit nam het afgelopen jaar op nieuw toe. Het wagenpark telt nu 6,5 miljoen voertuigen, in 1992 was dat 6,3 miljoen. Dit blijkt uit cijfers die maandag door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn gepu bliceerd. Archeologen: Verrassende vondst BORGER - In het Drentse Borger zijn restanten aan getroffen van een Romeinse nederzetting. Behalve sporen van huizen, zijn kleine bijgebouwtjes aange troffen die in de eerste drie eeuwen na Christus ge bruikt werden voor ambachtelijke activiteiten. Dr. W. van der Sanden van de archeologische afdeling van het Drents museum spreekt van een verrassende vondst. Mosselkwekerijen zijn vaak van vader op zoon. Onze vaders vertrekken 's morgen vroeg en komen na een week 's avonds laat thuis. Wij willen graag de (zaak) mosselkwekerijen van onze vaders over nemen. Als ze op Terschelling zijn en zijn klaar met vissen gaan ze richting Yerseke ze kunnen twee dingen doen. Buitenom of binnendoor als het mooie weer is gaan de meeste boten buitenom dat betekent over de Noordzee. Binnendoor betekent dat ze door de Nederlandse rivieren en kanalen gaan om naar Yerseke te komen. Als ze in Yerseke zijn gaan ze naar de mosselmijn en verkopen daar hun mossels als dat is gebeurt gaan ze haar van vrouwen en kinderen. Onze vaders werken op een andere mos- selboten. Halmars zijn vader werkt op de Bru 9 en Gert zijn vader op de Bru 19. Met de visserijdagen gaan de boten altijd een rondje varen daarmee varen veel brunaars me maar ook buiten het dorp varen er ook veel mee. Ze hebben veel percelen waar de mossels kweken. Er zijn veel percelen op de Waddenzee en op de Oosterschelde. Als ze op de Oosterschelde gaan vis sen dan spreken ze over het Gouwe Veer of bij de Neeltje Jans. Dit is geschreven door Halmar v. d. Velde, 10 jaar en Gert de Keijzer, 11 jaar. De voetbalclub werd ingericht in 1955. Wij leven in 1993 dus de voetbalclub bestaat al 38 dertig jaar lang. Ik en mijn vriend zitten al 5 jaar op voetbal. Wy voetballen bij WV Brusse Boys. Ons le voetbalt 3e klasse. Afgelopen zaterdag speelden ze uit in Yerseke ze wonnen met 1-3 goed hel!!! Wy voetbal len by de d-pupillen en wy staan nu 2e en wy voet ballen in poule B. Wij hebben trainen van dhr. v. d. Have en onze leider is M. Portvliet. Ik sta spits en myn vriend staat in de achterhoede. De topscorder zijn Dennis v. d. Ouden en Paul Klein. Twee jaar geleden werd in met paniltybokaal eerste en myn vriend had de pech prys. Vier weken geleden waren Gerrie en Arnold Muren van de voetbalkliniek. Wy kregen na afloop een t-shirt van Lotto. Wy krygen 2 maal per week trainen op maandag en woensdag. Twee jaar geleden kwam de KNVB voetbaltruc. KNVB betekend Koninklyke Nederlandse Voetbal 'bond. Gemaakt door Dennis v. d. Ouden11 jaar en z\jn maat Jan v. d. Have, 11 jaar. Ook in de winter kan de tuin groen zijn ZIERIKZEE - Herfst en winter behoeven in de tuin en op het halkon beslist geen kleurloze seizoenen te zijn. Kleine en wat grotere heesters zorgen voor een fleurig accent. Als ze nu worden aangeschaft, kun nen ze over een paar weken al bloeien. Geef ze een goede plaats, zodat ze vanuit het huis goed zichtbaar zijn. Op het balkon of terras en bij de voordeur geven struikjes in potten volop kleur. In het na jaar is er winterheide, vol knoppen. Er is keus uit witte, roze en purperkleurige bloei ers. Zowel Erica darleyensis als Erica carnea geven wekenlang kleur, tussen november en april. Het zijn niet altijd bloemen, die de sierwaarde bepalen. Het kan ook kleurrijk blad zijn. Prachtig rood gevlamd blad heeft Leucothoe 'Scarletta'. Dit wintergroene struikje blijft laag en heeft een elegan te groeiwijze. In ruime potten of bakken zijn ook combinaties mogelijk, bijvoorbeeld met besplanten zoals de bodembe- dekkende Gaultheria procum- bens en de iets hogere Skim- mia reevesiana. In herfst en winter behoeven planten in potten nauwelijks te worden begoten. Een klim- of leiplant neemt weinig ruimte in en kan zelfs op het balkon groeien. Winterjasmijn, met z'n gele bloempjes en diepgroene sten gels, is een prachtige winter- bloeier. Komt ook op plekken met wat schaduw goed tot z'n recht. De eerste gele klokjes gaan eind november al open. In de tuin kunnen winterbloei- ers overal worden geplant, maar het leukst is om ze op een - vanuit het huis - goed zichtba re plek te zetten. Er zijn zelfs soorten bij, waarvan de bloe men bij vorst vrij weer heerlijk geuren. Tbverhazelaar is er zo één, Viburnum tinus en Vibur num bodnantense 'Dawn'. Van af december komen ze in bloei. Mocht het gaan vriezen, dan stopt de bloei tijdelijk. Op een wat ruimere plek komt de win- terbloeiende sierkers Prunus subhirtella goed tot z'n recht. De eerste roze bloempjes gaan al eind november open, de laat ste in maart. Vraag naar de cul- tivars 'Autumnalis' en 'Dah- lem', dieproze. Deze sierkers heeft een elegante groeivorm en een mooie herfstkleur, waardoor de struik ook buiten de bloeitijd aantrekkelijk is. In de winter en vroege lente zijn er veel planten met gele bloemen. Daarvan is kornoel je, Cornus mas, een voorbeeld. Deze struik groeit gemakke lijk, zelfs op plaatsen met wei nig zon. De gele bloempjes krijgen vanaf februari kleur. Als het weer gunstig is, worden ze bestoven door vroege bijen en ontstaan er in de zomer rode vruchtjes. Die zijn eetbaar. Vi burnum 'Gwenllian' is een top per onder de bloeiende struik jes. Bloeit onafgebroken tus sen december en april. De knopjes zijn roodachtig, de bloempjes wit. De symbolen van de voetbalvereniging Bruse Boys getekend door Nicky Tabbernee, 8 jaar Bruse mosselkotter getekend dooi van de Velde, 8 jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5