Tarieven van reinigingsdienst worden in 1994 fors verhoogd Wetenschapsdag in Delta Expo Afscheid wordt reünie Gespreksgroep dementie Vergadering reinigings dienst Kurden doden burgers in twee dorpen Bru 6 bergt anker Bosnisch meisje Irma blijvend verlamd Aparte inzameling groente-, fruit- en tuinafval in 1994 verplicht Vergadering advies commissie ow 1 Record- hoeveelheid regen in Burgh- Haamstede DINSDAG 5 OKTOBER 1993 NR 25438 9 Start Wetenschap en Techniek Week NEELTJE JANS - In meer dan Ï20 musea, sterren wachten, universiteiten en bedrijven gaat zondag 10 oktober de Wetenschap en Techniek Week van start. Traditiegetrouw gaat deze week van start met de Nationale Wetenschapsdag. In het kader daarvan wordt zondag 10 oktober in Delta Expo op Neeltje Jans een drietal presentaties verzorgd over weten schap en techniek. Het accent bij de drie presenta ties ligt op het melden van de nieuwste informatie op dat ge bied. Elke presentatie duurt ongeveer een uur en bezoekers zijn uiteraard in de gelegen heid vragen te stellen aan de deskundigen. Om 13.00 uur start dr. Rob Leewis van het RIVM een presentatie over kunstmatige riffen in de Noordzee. Rijkswaterstaat heeft een kunstmatig rif aan gelegd in de Noordzee. Tijdens de presentatie komen' vragen aan de orde wat het nut hier van is en of er geld in het water geworpen wordt. Om 14.30 uur gaat de presenta tie van drs. J. van Alphen van de directie Noordzee van Rijks waterstaat over kustvorming en kustafbraak in Zuid-West Nederland van start. Aan de orde komt de vraag welke pro cessen de vorm van de kust in het Delta-gebied bepalen en wat de ontwikkelingen in de Voordelta zijn. De dienst Getij dewateren van Rijkswaterstaat verzorgt om 16.00 uur een le zing over de bedreiging van Delta-gebieden in de wereld. Deltagebieden worden wereld wijd bedreigd door zeespiegel rijzing. De programmakrant voor de Wetenschap Techniek Week is te krijgen bij biblio theek, boekhandel en de deel nemende instellingen. Dementie verandert de relatie met familie ingrijpend ZIERIKZEE - Zien dat iemand die je lief is geeste lijk anders wordt kan je als naaste veel verdriet doen. „Ik kan met mijn man nergens meer over pra ten" en „mijn vrouw herkent mij niet meer na 51 jaar huwelijk", zijn schrijnende uitspraken die de monstreren hoe ingrijpend de relatie met een de menterende kan veranderen. Naast het verdriet krijgt de verzorger te maken met een zware lichamelijke belasting. Men moet 24 uur per dag alert zijn om ongelukken te voorko men. Een eenzame taak van de verzorger die vaak worstelt met schaamte, vragen over ver zorging en de behoefte om er over te praten. Familie laat het vaak afweten en begrijpen niet hoeveel problemen de omgang met een dementerende op kan leveren. Om in deze behoefte te voorzien bieden de samenwer kende instellingen van de Ge zondheidszorg Schouwen-Dui- veland de mogelijkheid om deel te nemen aan een ge spreksgroep. Steun Het doel van de gespreksgroep is om verzorgers van demente renden die nog thuis wonen te ondersteunen en te begeleiden in hun verzorgingstaak. Hier bij wordt gedacht aan part ners, kinderen, familie en vrienden. Op de bijeenkom sten zal informatie worden ge geven (bijvoorbeeld, hoe men omgaat met moeilijk gedrag) maar de nadruk ligt op de steun en hulp die de deelne mers elkaar kunnen geven. Aan de hand van thema's wor den groepsleden in de gelegen heid gesteld ervaringen en ad viezen uit te wisselen. Tevens is er tijdens de gespreksgroep ruimte voor deelnemers om zelf onderwerpen centraal te stellen. Bij voldoende deelname start de groep, deze keer in verpleeg huis de Corneliastichting in Zierikzee op dinsdag 26 okto ber. Omdat praten in een groep niet altijd even makkelijk is zal de groep niet zo groot wor den, ongeveer zes tot tien deel nemers. Na aanmelding krijgt de deelnemer eerst een indivi dueel gesprek met de toekom stige groepsleider. Eventuele vragen kunnen dan gesteld worden. Uitgegaan wordt van acht bijeenkomsten van ieder twee uur. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Voor aanmelding of nadere informa tie: Rob Vaillant 01110-12651. ZIERIKZEE -.Het Algemeen Bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland vergadert op woensdag 13 ok tober in Dorpshuis 't Zuudèn- de, Beatrixstraat 1, in Kerk- Op de agenda staan onder meer de behandeling en vaststelling van de begroting voor 1994 en de ingekomen stukken. Deze zijn van BNG: vaststelling re kening courant krediet voor 1994 en ANWB: beschikbaar stelling van de werkplaats ten bate van autokeuringen. ANKARA - Ten minste 37 bur gers zijn in de nacht van maan dag op dinsdag in het zuid oosten van Turkije om het le ven gekomen bij aanslagen van Kurdische guerillastrij- ders. Er vielen circa 50 gewon den. Dat hebben de veilig heidstroepen in het gebied dinsdag gezegd. Er worden nog meer dodelijke slachtoffers verwacht. Volgens berichten van de vei ligheidsdienst vielen tiental len aanhangers van de Kurdi sche Arbeiderspartij (PKK) rond middernacht de dorpen Halkacik en Daltepe in de pro vincie Siirt binnen. Ze zochten er steun voor hun strijd voor een onafhankelijke KuTdische staat. De burgers weigerden dat, waarop de Kurden het vuur openden. BRUINISSE - De bemanning van de Bru 6 Ostrea heeft afge lopen vrijdag op een mossel perceel in het Gouweveer een zogenaamd hallanker boven water gehaald. Tijdens het vissen kwam het regelmatig voor dat de mossei- kotter met een van de korren ergens achter bleef steken. On- derwateronderzoek van sport- duiker en schipper Wout van den Berg bracht aan het licht dat het om een anker ging dat met een beperkt deel uit de grond stak. Met veel inspan ning kregen de Bruse mossel vissers het vrijdagmorgen voor eklkaar om het anker, dat in het verleden waarschijnlijk tij dens dijkherstellingswerk- zaamheden verloren ging uit de grond te spuiten en aan de reling vast te knopen. In de loop van de middag arriveerde de Bru 6 bij scheepswerf Van Duivendijk in Bruinisse waar een mdbiele kraan van de fir ma Padmos het gevaarte met een gewicht van ruim vijf ton op de wal takelde. Momenteel wordt nog naar een serieuze ge gadigde gezocht. LONDEN - Het zes-jarige Bos nische oorlogsslachtoffcrtje Irma zal waarschijnlijk haar hele leven verlamd blijven. Het meisje dat met haar wan hopige situatie de aanzet gaf voor een luchtbrug voor oor- logsgcwondcn uit Sarajevo, kan alleen nog haar hoofd be wegen, aldus Britse artsen. ZIERIKZEE - Het plan voor de herinrichting van 't Stoofje en de problematiek rondom ach tererfontsluitingen komen aan de orde tijdens de openbare vergadering van de commissie openbare werken en milieu, te houden in de raadzaal van het stadhuis op woensdag 6 okto ber. Aanvang 18.30 uur. Tijdens deze vergadering komt verder aan de orde de uitbeste ding van straatwerk ten behoe ve van de opleiding van strate- makers. Advies zal gevraagd worden over het concept van bet jaarverslag 1992 inzake de uitvoering van BUGM en NMP/NMP -milieutaken. Het concept is al bij de regionaal inspecteur milieuhygiëne inge diend en deze heeft zijn instem ming over het plan uitgespro ken. Besproken wordt de aan tekening van de inspecteur om het concept-jaarverslag voor 1 februari en niet voor 1 april te ontvangen zQdat op een vroe ger moment in het jaar inzicht ontstaat in de actuele stand van zaken. Tënslotte zal advies gevraagd worden inzake het krediet voor het verrichten van een nader bodemonderzoek aan de Zaagmolen 1 en 2 zoals door het college van gedepu teerde staten geadviseerd werd. De vergadering is voor iedereen toegankelijk en het aanwezige publiek mag, met toestemming van de voorzitter, voorafgaand aan ieder agenda punt het woord voeren. KERKWERVE - Vanwege diverse wijzigingen in de verwerking van afval, het verder scheiden van afval en de grotere afstanden waarover het afval vervoerd moet worden, zullen in 1994 de tarieven van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland verhoogd worden van 169,80 naar 226,80 per aansluiting. Dit blijkt uit de toelichting bij de begroting voor 1994. Deze ontwerpbegroting komt onder meer ter sprake tijdens de vergadering van het bestuur van de reinigingsdienst op woensdag 13 oktober om 15.30 uur in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Het over- heidsstreven naar het terug dringen van de toenemende af valberg krijgt steeds meer aan dacht. Om te voorkomen dat de Zeeuwse stortplaatsen voor de eeuwwisseling vol zijn, zoals bij een afzijdig beleid te ver wachten is, dient het storten af te nemen. De prioriteitsvolgor de van verwerking zal zijn: pre ventie, hergebruik, verbranden en als laatste storten. Deze volgorde is uitgewerkt in het derde Zeeuwse afvalstoffen- plan (PAP III) vastgesteld op 2 juli 1993 door provinciale sta ten van Zeeland. Vuilophaaldienst Eén en ander houdt een paar concrete zaken in. Met de aan schaf van 14.000 rolemmers voor GFT-verwerking en de daarbij komende verwerkings kosten komt dit neer op een be drag van 173,- per ton. Omge rekend zijn de kosten 16,- per aansluiting, een bedrag dat vo rig jaar nog niet in de heffing voorkwam. De RSD hoopt de rolemmers in de eerste helft van 1994 te leveren en met de inzameling zal begonnen wor den in september. Doorbelast worden ook de stijgende ex ploitatiekosten van de stort plaats aan de Hoosjesweg. De sluiting van deze stortplaats heeft financiële consequenties. Deze worden voor het grootste gedeelte opgevangen door een gedoogbeschikking van gede puteerde staten van Zeeland tot eind 1994 voor het storten van 140.000 ton huishoudelijk afval uit Zuid-Holland. Met het geld dat dit oplevert kan worden zorg gedragen voor een milieu-verantwoorde eind- afdekking van de stortplaats. Na 1995 wordt al het stortbare afval uit Schouwen-Duiveland gestort op de IBC-stortplaats van Midden-Zeeland. Milieustraatjes Het uurtarief van de straat- veegdienst wordt met ingang van 1994 gesplitst in: perso neelskosten, traktiekosten, en stortgeld voor veegvuil. Op de ze manier ontstaat er een beter inzicht in de verdeling van de kosten. Gemeenten die meer veegvuil aanbieden betalen ook meer. Vanaf 1994 zal de glasinzameling alleen nog plaatsvinden op kleursoort. In plaats van de gewone glasbak zullen er containers geplaatst worden die uit drie comparti menten bestaan: voor wit, groen en bruin glas. Daarnaast zal bij wijze van proef in een aantal dorpskernen zogenaam de milieustraatjes geplaatst worden. Dit houdt in dat naast de glasbak nog een container voor blik geplaatst wordt. Ge dacht wordt aan Renesse, Zie rikzee en Westerschouwen. De kosten worden geraamd op 154.000,- hetgeen neerkomt op 10,69 per aansluiting. Oud papier De hoeveelheid in te zamelen oud ^papier wordt geschat op circa 1800 ton. De in de begro ting geraamde garantie-subsi die is 165,- per ton. Als subsi die voor verenigingen wordt 50,- per ton gerekend zodat voor de papierhandel een be drag overblijft van 115,- per ton voor transport en verwer kingskosten. De kosten voor opslag en ver wijdering van klein chemisch afval blijven stijgen. Uitgaan de van 50.000 kilo per jaar zijn de kosten voor opslag en ver wijdering vijf gulden per kilo. Hiertegenover staat een pro vinciale bijdrage voor instand houding van een klein che misch afvaldepot van circa 3.000 gulden per jaar. De kos ten voor de inzameling, afvoer en ontmanteling van ongeveer duizend koelkasten worden ge raamd op 45,- per koelkast. Asbest Door de strengere acceptatie voorschriften ,voor de bewer king zal bedrijfsmatig aange boden asbesthoudend mate riaal doorverwezen worden naar de stortplaats Midden- Zeeland. Asbest dat vrijkomt bij particulieren zal tot een na der te bepalen hoeveelheid apart worden ingezameld in een speciale asbest-container en daarna periodiek door de RSD worden afgevoerd naar Midden-Zeeland. Plaagdieren De rattenbestrijding zal in het kader van de volksgezondheid gratis blijven en beperkt tot in en om de gebouwen tot aan de erfafscheiding. Voor de overige bestrijdingen zoals wespen, vlooien en muizen en dergelij ke wordt een vergoeding per bestrijding berekend. ZIERIKZEE - Eigenlijk ging het om een afscheid, maar toen het officiële gedeelte voorbij was leek het meer op een reünie. Vorige week werd in restaurant Onderdak afscheid genomen van Co van Hese, de laatste medewerker van de groep waarmee de Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland van start ging bij de opening van Onderdak. Tijdens de druk bezochte bijeenkomst werd het woord gevoerd door onder andere L. J. van Gastel, voorzitter van de stichting. Van Gastel schetste in het kort de loopbaan van Van Hese die voordat hij bij Onderdak ging werken ook zes tien jaar in dienst van de gemeente Zierikzee is geweest. Van Hese werkte 21 jaar voor Onderdak en omdat personeel van het sportcentrum in feite ook in gemeentelijke dienst is kreeg Van Hese uit handen van Van Gastel, die tevens wethouder sportzaken van de gemeente Zierikzee is, de bij een 37-jarig dienstverband behorende gratificatie. Van het bestuur van de stichting kreeg Vnn Hese een enveloppe met inhoud. Niet alleen oud-medewerkers, maar ook gebruikers van Onderdak maakten van de gelegenheid gebruik om Van Hese de hand te schudden. Op de foto de heer Van Gastel in gesprek met Van Hese. (Foto: Marijke Folkertsma). De vuilstortplaats aan de Hoosjesweg blijft nog tot januari 1995 open. (Archieffoto). Verwachting t/m zaterdag 9 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 okt. Zon op 06.48, onder 18.03 Maan op 20.49, onder 12.40 7 okt. Zon op 06.50, onder 18.01 Maan op 21.46, onder 13.29 Laatste Kwartier: 8 okt. (20.36) HETWEEROVERZICHT DE BILT - In de nacht van dinsdag op woensdag komen verspreid over het land opklaringen voor, maar ook valt hier en daar een bui. De minimum temperatuur ligt rond 11 graden. De 'wind waait uit zuidelijke richtingen en is meest matig, kracht 3 4. Woensdag overdag overheerst de bewolking, maar van tijd tot tijd laat ook de zon zich zien. Opnieuw komt het op veel plaatsen tot een bui. De wind waait nog steeds met een mati ge kracht uit zuidelijke richtingen en voert lucht aan waarin het in de mid dag zo'n 16 graden wordt. Bepalend voor het Nederlandse weer is een omvangrijke depressie, die met de kern steeds boven het zuidelijk deel van de Britse eilanden ligt. Ook don derdag en vrijdag staat het weer bij ons onder invloed van dit lagedruk gebied. Met zuidenwinden wordt on stabiele lucht aangevoerd. BURGH-HAAMSTEDE - J. L. den Hollander uit Burgh- Haamstede meldt dat in de maand september in de Kop van Schouwen een recordhoe- veelheid regen is gevallen. Uit zijn metingen blijkt dat in die periode in Haamstede 257 mil limeter regen viel. De grootste hoeveelheid regen viel op 16 en 17 september toen Den Hollander respectievelijk 53 en 55 millimeter hemelwater registreerde. Hij meldt daarbij dat deze hoeveelheden een zeer lokaal karakter hebben omdat op die dagen alleen in de Kop van Schouwen deze enorme hoeveelheden neer kwamen. Op 8 september viel in de Kop van Schouwen 41 millimeter regen. Ook 14, 21 en 27 septem ber waren zeer regenachtig met een neerslag van respectieve lijk 22, 21 en 21 millimeter re gen. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.TW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. k Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3