Pro-Jeltsin troepen in actie tegen laatste verzetshaarden GroenLinks moet kiezen tussen lijsttrekker-duo's water staffin Nieuwe wet maakt aanpakken iatrosofen in toekomst mogelijk Nieuwe problemen rondom mestoverschot Stakingen sociale werkplaatsen Conflict in PvdA program volksgezondheidsparagraaf Jacht op sluipschutters geopend Apothekers Een derde Neder landers wil dat SGP wordt verboden Rabbae/Brouwer winnen eerste ronde CAO-onderhandelingen mislukt A ■PI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reactie op vragen vanuit Tweede Kamer DEN HAAG - De Wet op de beroepen in de indivi duele gezondheidszorg (BIG) biedt voldoende moge lijkheden om in te grijpen in de praktijken van ia trosofen. Minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons van volksgezondheid zeg gen dit maandag in antwoord op vragen uit de Twee de Kamer. BIG wordt begin november in de Eerste Kamer behandeld. Iatfosofen wijzen de reguliere geneeskunst af. Justitie in Den Bosch onderzoekt op het ogen blik een geval waarin mogelijk sprake is van dood door schuld. In Den Haag wordt een iatrosoof vervolgd wegens het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel aan twee mensen. De geneeskundige inspectie heeft klachten ingediend bij medi sche tuchtcolleges tegen twee artsen die de iatrosofische be handelwijze toepassen. In één geval leverde dat een berisping op. Het tuchtcollege in Amster dam behandelt dinsdag de tweede zaak. Volgens artikel 96 van de Wet BIG is een niet-gekwalifi- ceerde beroepsbeoefenaar strafbaar die onnodig schade of een grote kans op schade veroorzaakt. Iemand is niet ge kwalificeerd als zijn beroep niet wettelijk is geregeld of als hij buiten zijn wel wettelijk ge regelde deskundigheidsgebied komt. Ook als schade ontstaat doordat een bepaalde behande ling door toedoen van een be roepsbeoefenaar achterwege blijft, is een strafrechtelijke aanpak mogelijk. Dat kan het geval zijn als een patiënt niet of niet op tijd wordt doorver wezen naar een wel gekwalifi ceerde hulpverlener. De Wet Landbouw Economisch Instituut: DEN HAAG - Het Landbouw-Economisch Instituut (LED in Den Haag voorziet nieuwe problemen rond om het mestoverschot. Door het overheidsbeleid dreigen akkerbouwers geen dierlijke mest meer af te nemen. Veehouders komen daardoor in de proble men, waardoor alsnog inkrimping van de veestapel dreigt. De afzet van dierlijke mest op akkerbouwland, geldt als één van de pijlers van het mestbe leid. Volgens een enquête die het LEI onder akkerbouwers heeft gehouden, dreigen er ech ter vanaf 1995 problemen te ontstaan. Akkerbouwers den ken over het algemeen niet po sitief over dierlijke mest, aldus het LEI. Het grootste gevaar is dat akkerbouwers in kleigebie den het gebruik van dierlijke mest verminderen als er een verbod komt om in het najaar mest uit te rijden. Akkerbou wers op zandgrond hebben vooral moeite met een ver plichte mineralenheffing. Het LEI waarschuwt dat de hoe veelheid mest die de akker bouw afneemt kan dalen tot 30 tot 55 procent van het huidige gebruik. Dit zou veel veehou ders in de problemen brengen, omdat zij hun mest niet meer kwijt kunnen. Uitbreiding van de grootschalige mestverwer king in fabrieken is niet te ver wachten, aldus het LEI, zodat inkrimping van de veestapel wederom in zicht komt. Voor 1995 wordt een „aanzienlijk niet-plaatsbaar fosfaatover schot" voorspeld. „Extra in spanningen om de binnenland se mestdistributie te stimule ren zijn noodzakelijk om in krimping van de veestapel in 1995 te voorkomen", schrijft het LEI in het rapport. Volgens het instituut moet onder meer de voorlichting richting akker bouw worden verbeterd. In mei van dit jaar sloten kabinet en landbouw een mestakkoord, waarin een verdere verscher ping van het mestbeleid is overeengekomen. Een directe inkrimping van de veestapel zou dankzij het akkoord uit blijven, zo was toen de af spraak. De waarschuwing van het LEI komt op een moment dat minister Bukman (land bouw) optimistisch begint te worden over het mestbeleid. In Den Bosch liet de minister zich maandag lovend uit ovetf het nut van technische maatrege len om de uitstoot van ammo niak te verminderen. De in geslagen weg met betrekking tot het mestbeleid begint vruchten af te werpen, aldus Bukman. DEN HAAG - Partijvoorzitter Rottenberg en fractievoorzit ter Wöltgens van de PvdA zul len proberen een conflict op te lossen tussen de adviesgroep Volksgezondheid en de opstel lers van het verkiezingspro gramma. De adviesgroep is boos omdat van haar voorstellen voor een volksgezondheidsparagraaf onvoldoende in het concept verkiezingsprogramma zijn te rug te vinden. Dat heeft het ka merlid G. van Otterloo, lid van de adviesgroep, dinsdag ge zegd. De adviesgroep, waarin 25 volksgezondheidsdeskundi- gen van de partij zitting heb ben, heeft voorgesteld door te gaan met het plan-Simons voor een brede basisverzekering in de volksgezondheid, overigens zonder een invoeringstermibn te noemen. Volgens Van Otter loo zou er wel een wat zwaarde re rol voor de overheid moeten komen dan in het huidige plan- Simons. De adviesgroep vindt dat haar voorstellen nogal vaag en on duidelijk in het concept program terecht zijn gekomen. Daarom heeft ze haar werk zaamheden voorlopig opge schort, in afwachting van het gesprek met Rottenberg en Wöltgens. Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 oktober 06.10 159 12.00 - 124 18.25 162 - 7 oktober 06.40 151 00.15 -125 19.00 157 12.35 - 126 ROOMPOT BUITEN 6 oktober 04.40 171 10.40 -124 16.55 174 23.10 -123 7 oktober 05.15 160 11.25 - 124 17.35 165 23.50 -115 BRUINISSE 6 oktober 05.55 170 12.05 -132 18.10 176 - 7 oktober 06.30 165 00.25 -134 18.45 170 12.35 -135 WEMELDINGE 6 oktober 06.05 166 12.05 -129 18.20 171 - 7 oktober 06.35 160 00.20 -131 18.55 165 12.35 -132 Doodtij: 10 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MOSKOU - Russische regeringstroepen probeerden in de nacht van maandag op dinsdag in Moskou de laatste haarden van verzet op te ruimen en maakten in de omgeving van liet parlementsgebouw jacht op sluipschutters. Tegen het aanbreken van de dag was de situatie in de stad rustig. Het schieten dat aan het begin van de nacht nog op verscheidene plaatsen kon worden gehoord, was tegen 5.00 uur (3.00 uur onze tijd) geheel verstomd. Het persbureau Itar-Thss meld de dinsdag op gezag van het ministerie van binnenlandse zaken dat tussen de 200 en 300 mensen na de aanval van rege ringstroepen maandag op het Witte Huis uit het parlements gebouw wisten te ontsnappen. Brandweerlieden zijn dinsdag begonnen met het blussen van de brand in het parlementsge bouw. De vlammenzee heeft zich inmiddels uitgebreid van de 14e tot 18e etage van het ge bouw. U itgaansverbod De Russische president sloeg maandag met de inzet van sol daten en tanks, een opstand van nationalistische en com munistische tegenstanders neer. Hij gelastte een aanval op het parlementsgebouw waar zijn opponenten zich hadden verschanst. Itar-Tass zei dat ge durende de eerste uren van het uitgaansverbod in Moskou, dat maandag om 23.00 uur inging en tot 5.00 uur duurde, in het parlement en nabijgelegen ge bouwen nog steeds verzet werd geboden. Volgens de politie van Moskou is dé situatie nog steeds gevaarlijk omdat de overgebleven anti-Jeltsin- strijders over grote hoeveelhe den wapens beschikken. Rond 5.000 politiemensen hielden ge durende de nacht toezicht op de naleving van het uitgaansver bod in de stad. In de nacht van maandag op dinsdag werd het gebouw van Itar-Thss dat op anderhalve kilometer van het parlement ligt, met automati sche wapens beschoten. Orde troepen schoten een van de aanvallers dood en verwond den een andere schutter. Acht aanvallers werden gear resteerd, aldus het persbureau. Na urenlange beschietingen en verbitterde gevechten herover den de aan Jeltsin trouwe troe pen maandag het Witte Huis, het gebouw waar het ontbon den parlement zetelde. De lei ders van de putsch, parle mentsvoorzitter Roeslan Chas- boelatov en tegen-president Aleksandr Roetskoj, werden gearresteerd. Hoewel gevech ten her en der in Moskou 's avonds en gedurende een deel van de nacht voortduurden, leek het erop dat de door com munisten geleide opstand, de tweede Russische „Oktober revolutie", binnen 48 uur was neergeslagen. Chasboelatov en Roetskoj boden bij hun ar restatie geen verzet, aldus Itar- Thss. Ze zijn naar de Lefortovo- gevangenis overgebracht en zullen waarschijnlijk worden berecht. Overgave Honderden afgevaardigden van het conservatieve parle ment en hun ontwapende aan hangers gaven zich maandag middag aan regeringstroepen over. Met hun overgave kwam een eind aan de opstand die zondag oplaaide met een op roep aan duizenden betogers op straat om het Kremlin en het televisiegebouw te bestor men. Ze waren uiteindelijk op de knieën gedwongen met een tien uur durende aanval op het Witte Huis, die van het cen trum van Moskou het toneel van een oorlog maakte. Tanks hadden met beschietingen het gebouw sedert de vroege och tenduren stormrijp gemaakt. Elitetroepen drongen nadat he le verdiepingen in puin en in brand waren geschoten het Wit te Huis binnen om de haarden van gewapend verzet op te spo ren en te elimineren. Over het aantal slachtoffers van de strijd in Moskou bestaat geen duidelijkheid. Volgens sommi ge berichten zijn er honderden doden gevallen. Een hoge mili taire adviseur van Jeltsin zei dat bij de bestorming 500 do den zijn gevallen. Later noem de hij dit aantal overdreven. Bij de felle strijd rond het Mos- kouse Ostankino- televisiecentrum waren zondag al 62 doden en 400 gewonden gevallen. In de nacht van maandag op dinsdag viel zeker een dode en raakten 25 mensen gewond, zo meldden de persbu reaus Itar-Tass en Interfax. De Russische regering verbood maandag tot nader order een reeks oppositiegroepen. Daar onder zijn het Nationale Red dingsfront, een machtig communistisch-nationalisti- sche verbond, en de belangrijk ste Russische communistische partij. Het verbod geldt tevens voor Pamjat, een ultra- nationalistische partij met een sterk antisemitische inslag, en de Officiersvereniging van mi litaire haviken en tegenstan ders van Jeltsins hervormings beleid. De partijen en groepen „hebben rechten geschonden en zijn hun bevoegdheden te buiten gegaan" en zij hadden deel aan de opstand, aldus ver klaring de regering. UTRECHT - Voorzitter prof. dr. Th. Tromp van de apothe kersorganisatie KNMP vindt dat teveel apothekers de laat ste jaren stil zijn blijven staan. Ze hebben geen oog gehad voor een aantal maatschappelijke ontwikkelingen en veranderin gen in de gezondheidszorg. Vol gens Tromp is 'het de aller hoogste tijd dat apothekers meer activiteiten ondernemen. DEN HAAG - Een derde (31 procent) van de Ne derlanders meent dat de politieke partij SGP verboden moet worden zolang deze partij geen vrouwen als lid toelaat. Dat blijkt uit een onder zoek van het bureau Nimmo uit Amsterdam dat enkele dagen gele den werd uitgevoerd on der 524 Nederlanders. Van de ondervraagden kon 41 procent zich niet in een verbod vinden en nam 28 procent een neu traal standpunt in. Vrou wen blijken iets meer voor een verbod te voe len dan mannen. Slechts twee proüfent van de mensen was het volgens het Nimmo eens met het besluit van de SGP- partijraad om vrouwen als lid te weren. Verder blijkt dat de 'meerder heid (63 procent) vindt dat minister Hirsch Bal lin van justitie stappen moet ondernemen tegen de SGP. Ook meent een meerderheid (60 procent) dat zowel SGP als Cen trum Democraten (CD) zich schuldig maken aan discriminatie. De SGP discrimineert vrouwen, de CD buitenlanders. AMSTERDAM - De duo's Ina Brouwer/Mohammed Rabbae en Paul Rosenmuller/Leonie Sipkes moeten in een tweede ronde uitmaken wie lijsttrekker van GroenLinks wordt bij de komende Kamerverkiezin gen. Zij kwamen maandag met grote voorsprong als de twee besten uit de bus bij het lijsttrekkersrefe- rendum van GroenLinks waarbij ieder lid schrifte lijk uit zijn zeven kandidaten kon kiezen. Vijf kandidaten, onder wie het Eerste-Kamerlid Wim de Boer, vielen af. Brouwer en Rabbae hadden uiteindelijk 36 procent van de ruim 7000 uitgebrachte stemmen. Rosenmuller en Sip kes scoorden 34 procent. Van de vijf andere kandidaten kreeg alleen Wim de Boer ook een aanzienlijke aanhang (18 pro cent). De laatste rondp van het lijsttrekkersreferendum loopt vanaf maandag tot 20 oktober. Voor die datum krijgen alle 12000 leden van GroenLinks andermaal de gelegenheid om schriftelijk hun stem uit te brengen. Alleen als de helft dat ook werkelijk doet, is de uit slag van het referendum gel dig. Doet minder dan de helft van de leden aan de tweede ronde van het referendum mee, dan beslist uiteindelijk het congres, dat eind november bij eenkomt. Lange termijn Tijdens de bijeenkomst in Am sterdam, waar de uitslag van de eerste ronde maandag be kend werd gemaakt, bleek het verschil tussen beide duo's vooral op hun visie op de lange termijn te berusten. De duo's onderschrijven in grote lijnen het concept-verkiezingspro gram van GroenLinks dat in mei al werd gepresenteerd. Brouwer en Rabbae vinden echter dat het voor GroenLinks de komende periode vooral moet gaan om wat zij „de ver nieuwing van de politieke cul tuur" noemen. Zo vinden zij dat GroenLinks te veel - net als andere partijen - de agenda van het kabinet en de Tweede Ka mer als leidraad voor zijn acti viteiten neemt. Volgens Brou wer en Rabbae moet Groen Links zich concentreren op een aantal voor deze partij ge zichtsbepalende thema's, zoals de sociale politiek, het milieu en de multi-culturele samenle ving. Daarbij moet het dan niet alleen om parlementair werk gaan, maar ook om „ver bindingen met de wereld bui ten Den Haag". Rosenmuller en Sipkes zien deze opvattin gen „als grote woorden zonder concrete inhoud". Hoewel zij het eens zeggen te zijn met de door Brouwer en Rabbae bepleitte verbinding tussen de Haagse politiek en wat er buiten de Tweede Ka mer gebeurt, vinden zij dat GroenLinks de actuele dage lijkse politieke discussie in het parlement niet straffeloos kan negeren. „Als wij daar geen standpunt innemen, dan doet niemand dat", aldus Sipkes. Zij vrezen dat een discussie over politieke vernieuwing ge makkelijk kan ontaarden in „een oeverloos debat". „We lul len te veel en doen te weinig", aldus Rosenmuller. Dat ver schil tussen de beide kandidaat-lijsttrekkersduo's komt terug als het gaat om de vraag of GroenLinks over tien jaar nog per se zal moeten be staan. Terwijl Brouwer daarbij hardop filosofeert over de mo gelijkheden van een samen werking van GroenLinks met D66 en/of de Partij van de Ar beid op de wat langere termijn, vinden Rosenmuller en Sipkes dat „de bestaanszekerheid van GroenLinks voorlopig wel is gegarandeerd". DEN HAAG - Donderdag en vrijdag gaan de 'hardere' ac ties in de sociale werkvoorzie ning (de sociale werkplaatsen) van start, nadat de cao onderhandelingen voor de 85.000 werknemers op niets zijn uitgelopen. Donderdag beginnen in Den Bosch en Zuid-Limburg stakin gen voor onbepaalde duur. In Hoofddorp, Roosendaal en Middelburg zijn donderdag en vrijdag 48-uursstakingen. Eer der zijn er woensdag al stakin gen op grote schaal in het noor den (11 bedrijven, met een de monstratie in Zuidlaren). De onderhandelingen over de cao liepen vorige week weer vast. Tegenover de eis van de bonden (2,5 procent loonsverhoging), zette staatssecretaris Wallage van sociale zaken een bod van niet meer dan een procent. Bo vendien is er nog geen akkoord over de reparatie van het wao- gat. Als de werknemers dat ge heel voor eigen rekening moe ten nemen, kost hen dat 400 gulden. Voor de vakantie hiel den de sociale werkplaatsen korte werkonderbrekingen, la ter gevolgd door 24-uursstakin- gen. door Mare Legendre Dinsdag 5 oktober Zierikzee Vergadering adviescommissie verkeer. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Oosterland Verkoping zendingskrant Bidt en Werkt. Oosterhof. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 6 oktober Zierikzee Dierenkeuring. De Lichtboei. 13.00 tot 14.30 uur. Informatiebijeenkomst FNV over kwijtscheldingsbeleid ge meentelijke heffingen. Drie hoek. 13.30 uur. Interkerkelijke dienst voor kinderen. Nieuwe Kerk. 17.00 uur. Vergadering openbare werken en milieu. Raadzaal stadhuis. 18.30 uur. Burgh-Haamstede Gewestelijke bridgedrive. De Schutse. 13.30 uur. Brouwershaven Bingomiddag. Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee I frambosi frivoli. Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Ruilavond philatelistenvereni- ging G. J. Peelen in NH vereni gingsgebouw aan de Deestraat. 19.00 uur voor de jeugd en 20.00 uur voor de senioren. Zaterdag 9 oktober Zierikzee Snuffel- en boekenmarkt die renbescherming. Onder de Beuze. Van 09.00-16.00 uur. Open studiedag voor vrouwen. De Lichtboei. 09.30 tot 16.00 uur. Opening postzegeltentoonstel ling in kader van Dag van de Postzegel. Scoutinggebouw Van Veenlaan 1. 11.00 uur. 60-jarig jubileum Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Concertzaal. 19.30 uur. Maandag 11 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst nieuwe bewoners. Stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 12 oktober Zierikzee Bijeenkomst regiogroep Agra rische Vrouwen. Molen De Hoop, Lange Nobelstraat. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Diaporma. De Schutse. 19.30 Woensdag 13 oktober Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Informatie-avond De kraam tijd. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur reinigingsdienst. Zuudènde. 15.30 uur. Ouderavond peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes. Peuter speelzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vriendjesmiddag Kinderboe kenweek 6-7 jaar. Bibliotheek De Schutse. 13.30-16.00 uur. Bruinisse Vriendjesmiddag Kinderboe kenweek 6-7 jaar. Bibliotheek De Zaete. 13.30-16.00 uur. Donderdag 14 oktober Zierikzee Concert Residentie Kamermu- ziekensemble. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kinderboekenschrijfster Ellen TVsinger, groep 7 en 8. Biblio theek De Schutse. Klassikaal. Sirjansland Excursie agrarische contactle den NBvP. Tuinbouwbedrijf firma Kik. 13.30 uur. Bruinisse Kinderboekenschrijfster Ellen Tysinger groep 7 en 8. Biblio theek De Zaete. Klassikaal. Vrijdag 15 oktober Zierikzee Jubileumviering FNV-Schou- wen-Duiveland Multifunctio neel centrum Huybertstraat 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2