GRATIS ADVERTENTIE j~ UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 9 ZIERIKZEESCHE isT NIEUWSBODE Nieuwe afdeling van verpleeghuis Corneliastichting officieel geopend Hoogste punt bereikt nieuw magazijn van de Zuidhoek 3 DIERENASIEL O 7 VOETBAL 9 BADMINTON Schade bij aanrijding- Auto tegen boom Illegale kampeerders Telefoon krakers betrapt dé krant van schouwen - duiveland! Sprekers pleiten voor samenwerking zorgaanbieders Schouwen-Duiveland in kader van bezuinigingen De open dag van het Dierenasiel Schouwen-Duive land trok ruim 200 bezoekers. O 4 KASSA Het VARA-consumentenprogramma Kassa filmde af gelopen zaterdag in Zierikzee. DFS speelde een sprankelende wedstrijd tegen Wol- phaartsdijk. Paul Coehoorn en Jacqueline Altena hebben een winstpunt verdiend voor de selectie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MAANDAG 4 OKTOBER 1993 150e JAARGANG NR 25437 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-I8S9 ZIERIKZEESCHE 'NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. voor de zorgsector, met name op Schouwen-Duiveland. Hij wees op de sterke vergrijzing van de bevolking. In het jaar 2000 zal een kwart van de inwo ners van het eiland bestaan uit mensen boven de 65 jaar. Ver der noemde de voorzitter de hieraan gekoppelde afname van het aantal jongeren dat be schikbaar is voor werk in de zorgsector. Herintredende vrouwen, allochtonen en man nen moeten, om dit tekort op te vangen, volgens hem de kans krijgen zich te ontplooien in de sector. De huidige ontwikkelingen maken vernieuwing en aanpas sing van het zorgaanbod nood zakelijk, vindt Asselbergs. Als voorbeeld noemde hij de tot standkoming van woonzorg projecten in deze regio en de hulp die de Corneliastichting ook meer en meer aanbiedt buiten de muren van deze in stelling. Hij is van mening dat verschillende instellingen de vernieuwing van het zorgaan bod samen moeten aanpakken: „Hierdoor is het mogelijk het totale zorgaanbod beter op el kaar af te stemmen waardoor effectiviteit en efficiency aan zienlijk bevorderd kunnen worden." Asselbergs vindt dat het ko mende zorgstelsel ook nieuwe kansen biedt. „De schotten tus sen de financiering van ver schillende verwante zorgpro- dukten vallen weg. Daarmee verdwijnen ook de belemme ringen voor afstemming en sa menwerking tussen verwante zorginstellingen." Volgens hem wordt de mogelijkheid om op het eiland een geriatrisch zorg circuit en één zorgloket te rea liseren, zo gemakkelijk haal baar. Om de onderhandelingspositie te versterken ten opzichte van de ziektekostenverzekeraar, lijkt het de voorzitter verstan dig om samenwerkingsafspra- ken te maken met andere zorg instellingen op Schouwen- Duiveland en in de Ooster- schelderegio. Net als gedeputeerde Dijkwel, was ook Asselbergs erg te spre ken over de nieuwe afdeling. Hij noemde Vliedberg 'een prachtige uitbreiding die per fect aansluit bij de bestaande bebouwing'. „Ik hoop oprecht dat de nieuwe bewoners zich hier niet 'te gast' voelen maar 'echt thuis', dat zij zich hier in een hechte gemeenschap voe len waar ze liefdevol worden opgevangen", aldus de voorzit ter. Door de bouw van de nieuwe verpleegafdeling, die sinds ju ni van dit jaar in gebruik is, is de capaciteit van de Cornelia stichting uitgebreid van 120 naar 150 bedden. De 30 bewo ners van de vleugel die alleen één- en tweepersoonskamers telt, hebben de beschikking over vier huiskamers en een uitgebreid loopcircuit binnen de afdeling. Volgens algemeen directeur van de Corneliastich ting, A. C. M. Schouw is dit laatste vooral belangrijk voor psycho-geriatrische patinten. „De sfeer wordt bepaald door veel licht en ruimte. Het is een fijn gebouw om in te wonen en praktisch om in te werken", al dus Schouw. Volgens Schouw stelt de nieu we afdeling, de Corneliastich ting in staat om de hoeveelheid zorg en de kwaliteit te verbete ren. „Ons verpleeghuis biedt een gedifferentieerd functie pakket aan, zowel binnen als buiten de muren van het ver pleeghuis. Ik noem observatie, diagnostiek, reactivering, langdurige zorg, terminale zorg, dagbehandeling, crisisop vang en de consultatiefunctie." Schouw meent dat dit pakket door de uitbreiding met dertig bedden ook kwalitatief beter georganiseerd kan worden, in het bijzonder voor psycho geriatrische patiënten. Namens alle bouwers kreeg Schouw een bijdrage overhan digd voor een zogenaamd 'praatkotje', te bouwen op het terrein van het verpleeghuis. De Corneliastichting is voorne mens in de komende jaren in samenwerking met anderen het zorgpakket verder te ont wikkelen, zowel binnen als buiten het verpleeghuis. Vol gens Schouw kan daarbij voortgebouwd worden op de al bestaande samenwerkingsvor men met thuiszorg, RIAGG, verzorgingshuizen, andere ver pleeghuizen en het ziekenhuis. De directeur: „Ons verpleeg huis is door deze verbouwing beter toegerust voor de uitvoe ring van zijn functies ten be hoeve van de regio Schouwen- Duiveland." De werkman moet zijn plicht doen, de werkgever meer dan zijn plicht. Ebner-Eschenbach HET WEER In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Minimumtem peratuur ongeveer 10, middagtem- peratuur rond 16 graden. Wind zuidelijk, matig, 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. ZIERIKZEE - Drie auto's raak ten zaterdagavond beschadigd bij een aanrijding op de krui sing Nieuwe Kooiweg-Zand weg. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. V. uit Zierikzee wilde met zijn auto vanaf de Zandweg de Nieuwe Kooiweg oprijden maar was gestopt om voorrang te verlenen ^an over het fietspad naderende bromfiet sers. De achter hem rijdende P. uit Zierikzee, bestuurder van een busje, stopte achter V. Au tobestuurder IJ. uit Duiveland echter zou volgens de politie de stilstaande auto's te laat heb ben opgemerkt. Hij botste ach terop de auto van P. die door de klap tegen de auto van V. schoof. SIRJANSLAND - De auto van N. uit Brouwershaven raakte vrijdag beschadigd bij een aanrijding. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. N. reed met zijn personenauto over de Dillingsweg bij Sir- jansland toen vlak voor hem plotseling een boom over de weg viel. N. kon niet,meer tij dig remmen en reed over de boom heen. Zijn auto werd aan voor- en onderzijde bescha digd. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn door de politie illegale kampeer ders bekeurd. In Scharendijke, Haamstede en Zierikzee werden in totaal zes illegale recreanten bekeurd. Het betrof in alle gevallen Duitsers die op parkeerplaat sen aan het overnachten waren. Zij kregen een boete van 150,-. SIRJANSLAND - Zaterdag werd een telefooncel op een camping in Sirjansland ge kraakt. De daders werden be trapt en kozen het hazepad. De telefoonkrakers reden weg in een rode Opel Kadett Het gaat om twee jonge mannen van ongeveer 20 jaar oud. Zij hebben beiden een fors postuur en kort blond haar en gingen gekleed in donkerkleurige jacks. De politie is op zoek naar getuigen die de rode Opel Kadett danwel bovenomschre ven jongemannen rond het middaguur in Sirjansland heb ben gezien. Ook sluit de politie niet uit dat deze personen an dere campings op Schouwen- Duiveland bezocht hebben met de bedoeling om telefooncellen te kraken. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een I kwartaalabonnement k f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. k f 46,— jaarabonnement k f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: •y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. klaar is maar of die ingevuld kunnen worden zal afhangen van het feit of de budgetten niet overschreden worden. Er is een wachtlijst van mensen die graag willen komen wer ken, maar helaas is al bekend dat er het komende jaar min der geld beschikbaar zal zijn. Ook in deze branche worden de bezuinigingen van de overheid tastbaar. „Maar", zei directeur P. J. de Groot in zijn toespraak „Niet investeren is achteruit-- gang, bovendien was het nood zaak om weer aan de eisen van de ARBO-wet te voldoen." Er is een kleine 200 mensen werk zaam op De Zuidhoek. Hier mee is het bedrijf de op één na grootste van Schouwen-Duive land. De Zuidhoek krijgt op drachten van meest uiteenlo pende bedrijven en dat deze niet uit liefdadigheid binnen komen blijkt uit een aantal grote namen zoals Koni uit Oud-Beijerland, Jamin, Delta Elektronica uit Zierikzee en De Schelde in Goes. Tussenstation Om de bedrijven beter van dienst te kunnen zijn is een grotere opslagcapaciteit onont beerlijk. Voor de factor gezond heid werd het bovendien hoog tijd voor een schuur- en een spuitcabine. De ene helft van de werknemers van de Zuid hoek is verstandelijk en de an der helft lichamelijk of sociaal gehandicapt. Voor deze laatste groep is de sociale werkplaats een ideale gelegenheid om uit dat isolement te komen. Het fungeert dan als een soort tus senstation naar een normaal bedrijf. Helaas kan niet altijd verwezenlijkt worden dat ie mand doorstroomt vanwege het werkloosheidsprobleem. Als het weer een beetje meezit zal de nieuwe loods op 18 de cember opgeleverd worden. De officiële opening zal dan ge koppeld worden aan de jaar lijkse open dag van de Zuid hoek, volgend voorjaar. ZIERIKZEE - Onder het motto 'besturen is dirigeren', opende gedeputeerde A. J. Dijkwel vrijdag officieel de nieuwe afdeling Vliedberg van verpleeghuis Corneliastichting in Zierikzee door het bewonerskoor te lei den, terwijl de leden een eerste lied brachten voor de genodigden. In zijn openingsrede wees de gedeputeer de op een nieuwe uitdaging die er door de aangekondigde bezuinigingen in de gezondheidszorg is komen te liggen voor de zorginstellingen op het eiland, namelijk de realisatie van een verregaande samenwerking. ,,De minister heeft de verzorgingshuizen de wacht aangezegd. Het verzorgingshuis is uit. De thuishulp en het verpleeghuis zijn in," schetste Dijkwel de huidige ontwikkelingen in Den Haag wat betreft de gezondheids- en ouderenzorg. Volgens Dijkwel moeten alle zorginstellingen op Schouwen- Duiveland met inlevering van een deel eigen bevoegdheid, verdere samenwerking zien te klaren. Hij ziet daarbij een Holding-constructie als de aan gewezen vorm, omdat op die manier toch de eigen identiteit van de verschillende instellin gen behouden kan worden. „Zo kan op basis van gelijkwaar digheid samengewerkt wor den", meende hij. En over de belangrijkste, toekomstige ontwikkelingen: „Er zal ver zorgingshuiscapaciteit moeten worden omgebouwd naar ver pleeghuiscapaciteit. Er zal ver zorgingshuiscapaciteit afge bouwd moeten worden in de richting van woonzorg-con structies." Ook voorzitter van het bestuur van de Corneliastichting mr J. J. P. M. Asselbergs ging in op de toekomstverwachtingen Gedeputeerde A. J. Dijkwel 'dirigeerde' het koor. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vrijdag bereikte de nieuwbouw van het Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee het hoogste punt. Dit werd gevierd met een feestelijke koffiepauze van bestuur, directeur drs. P. J. de Groot en werknemers. Na de kof fie werd de vlag met het vignet van de Zuidhoek gehesen door Tinus Strayer, de werknemer met het langst aantal dienstjaren. Alhoewel de nodige discussies aan de bouw vooraf zijn ge gaan, besloot men toch te gaan bouwen. Dit mede doordat de ARBO-wet in 1991 weer met een nieuw pakket eisen om de hoek kwam kijken. De nieuwe loods zal hoofdzakelijk ge bruikt worden als magazijn ruimte. Daardoor kan de huidi ge magazijnruimte ingericht worden als produktieruimte, nadat de nodige aanpassingen aangebracht zijn. Het is bij voorbeeld niet ideaal om las- en montagewerkzaamheden in dezelfde ruimte te verrichten. De montage-afdeling kan dan straks verplaatst worden naar een andere ruimte. In principe zouden er meer ar beidsplaatsen beschikbaar ko men als de nieuwe ruimte Vrijdag werd het hoogste punt van de uitbreiding van het magazijn van De Zuidhoek bereikt. (Fo to: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1