Plaggen heidevelden blijkt groot succes Toezicht op de Bijstandswet faalt Verstokte vergadertijgers maken plaats voor nieuw fris PvdA-talent Algemene Zeeuwse se li ewm College Duiveland wil belastingen verhogen &eeeL WEEKENDSERVICE9IEHST DEURLOO B.V. (/W'ZcZcfc't/ Kosten files stijgen Afgebrokkeld vertrouwen kiezer herstellen Heidevelden bloeien uitbundiger dan ooit '■■■of MÉé.MiS- SOliéA) McÉTtK cejuFhtAPPEH K JBU Ue&éK) tuix iu Dénk, 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Acii>erti'ntie verzekeringen ZEEUWS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 ticulier die het gebouw als wo ning wil renoveren. Volgend jaar staat ook een op knapbeurt of zelfs nieuwbouw van het zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk op het program ma. Gezien de belangrijke be tekenis die het instructiebad voor de regio heeft wil het Dui- velandse college het zwembad in elk geval behouden. Momen teel wordt een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden en consequenties van renovatie en nieuwbouw. Het college komt op grond daarvan aan het eind van dit jaar met een voorstel. In Oosterland zijn inmiddels de eerste werkzaamheden be gonnen voor renovatie van de dorpskern. Een plan dat wordt uitgevoerd in het kader van het dorpsplan Oosterland. Eerder werd op grond daarvan een aantal straten in het dorp gere noveerd tot hoofdontsluitings- route. De plannen die verder nog in het dorpsplan staan lij ken op losse schroeven te ko men staan. In de aanbiedings brief bij de begroting zegt het Duivelandse college dat verde re uitvoering van het dorps plan binnen de raad ter discus sie moet worden gesteld. Dit omdat het provinciaal bestuur haar 'knelpuntenpot'; de pot waaruit een bijdrage voor der gelijke projecten werd ver strekt heeft opgeheven. Verder is de financiële positie van de gemeente Duiveland zelf niet zo rooskleurig. De begroting omvat verder het plan om de begraafplaats in Sirjansland uit te breiden en Ouwerkerk aan de zuidwestzij de uit te breiden met een wo ningbouwproject. Ook de rio lering in dit dorp moet worden vernieuwd. Het college streeft er nog steeds naar om een grootschalig glastuinbouwpro- ject op te zetten in de gemeente. Voor de vervanging van drie persluchttoestellen van het brandweerkorps is in de begro ting 9000 gulden gepland. Op donderdag 1 november wordt de begroting 1994 be sproken tijdens een gemeente raadsvergadering. Voor die tijd reageren de vier raadsfracties schriftelijk op het stuk via hun algemene beschouwingen. Daarop volgt dan weer een eer ste schriftelijke reactie van het Duivelandse college van burge meester en wethouders. DEN HAAG - De minister van sociale zaken be schikt over onvoldoende informatie voor een slui tend toezicht op de uitvoering van de Bijstandswet door gemeenten. Dat concludeert de Algemene Re kenkamer in een donderdag gepubliceerd rapport. Het stuk is opgesteld voor de Kamercommissie Doelman- Pel, die binnenkort aan de Tweede Kamer zal rapporteren over haken en ogen in de uit voering van de bijstand. De in formatie waaraan het schort betreft cruciale zaken als te rugvordering van uitkeringen, strafmaatregelen tegen frau deurs, en het aantal nieuwko mers en afvallers in de bij stand. Het statististisch mate riaal over de bijstandstrekkers is dan ook onnauwkeurig. De informatie die wel op het mi nisterie beschikbaar is, wordt niet optimaal en doelmatig ge bruikt, signaleert de Rekenka mer. Het gaat daarbij onder meer om gegevens over fraude. De toezichthoudende ambtena ren van het ministerie, de vijf regionale rijksconsulenten, hebben problemen met de ei sen die zij aan de gemeentelij ke uitvoering van de Bijstands wet moeten stellen. De normen voor een (straf)korting op de rijksvergoedingen voor de bij stand aan de gemeenten zijn niet helder. Ook bestaat er on duidelijkheid over de normen voor het geven van een aanwij zing tot verbetering. Het ministerie heeft inmiddels maatregelen getroffen om de informatiestroom te verbete ren. Die aanzet zal overigens pas de komende jaren resultaat opleveren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRU1NISSE WEMELD1NGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 2 oktober 04.15 176 10.05 122 16.30 176 22.30 - 141 3 oktober 04.50 178 10.35 - 125 17.05 177 23.00 - 138 4 oktober 05.20 174 11.10 - 125 17.30 174 23.30 - 132 2 oktober 02.40 188 08.50 - 123 14.55 186 21.10 - 140 3 oktober 03.10 189 09.20 - 124 15.25 189 21.40 - 136 4 oktober 03.40 186 09.50 - 122 15.55 186 22.00 - 131 2 oktober 04.35 185 10.10 - 133 16.40 183 22.35 - 151 3 oktober 05.05 186 10.50 - 136 17.10 184 23.05 - 147 4 oktober 05.25 181 11.20 - 134 17.25 180 23.35 - 140 2 oktober 04.30 184 10.10 129 16.35 183 22.35 - 147 3 oktober 04.55 185 10.45 - 131 17.05 184 23.00 - 144 4 oktober 05.25 181 11.15 - 130 17.35 180 23.30 - 138 Doodtij: 10 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 RIJSWIJK - Files en langzaam rijdend ver keer hebben de samenle ving vorig jaar 1,2 mil jard gulden gekost. Een jaar eerder bedroegen de kosten nog 1,06 miljard gulden. Dit blijkt uit een rapport over de kos ten van files dat is ge maakt in opdracht van het ministerie van ver keer en waterstaat door het bureau voor trans- portonderzoek Nea in Rijswijk. Nea berekende het extra brandstofverbruik en de kosten van verloren ge- gane tijd van bestuur ders en passagiers. Uit het onderzoek blijkt dat in 1992 49 miljoen 'per- soonsuren' (waar onder arbeidsuren) verloren gingen door verkeer sopstoppingen. In 1991 waren dat er nog 45 mil joen. Nea concludeert dat het toenemend aan tal files niet zozeer is veroorzaakt door weg; werkzaamheden en on gelukken, maar vooral door het steeds groter wordende aantal auto's op met name de al be ruchte knelpunten. Per regio zijn er wel verschil len. Zo verminderde in 1991 rond Amsterdam het fileleed door de openstelling van het laatste gedeelte van de ringweg. Het verkeer rond Rotterdam profi teerde in 1992 van de in gebruikneming van de nieuwe Van Briene- noordbrug. AMSTERDAM - Hij maakt geen deel uit van het koor der „klaagzangers". Is er rotsvast van overtuigd dat de PvdA bij de raadsverkiezingen in maart 1994 het huidige aantal zetels behoudt. Sterker nog: mogelijk een lichte winst boekt. Een optimisme dat mede wordt ingegeven door de „doorbloeding" die de partij na een jarenlange stagnatie doormaakt. Op steeds meer kandidatenlijsten ma ken verstokte vergadertijgers plaats voor fris talent, dat het afgebrokkelde ver trouwen van de kiezers in de partij moet herstellen. Eigenlijk, vindt Jacques Mo- nasch, moet bij iedere verkie zing minimaal 30 procent van de kandidaten nieuw zijn. Mo nasch is sinds twee jaar secre taris van het PvdA-centrum voor Lokaal Bestuur en in die hoedanigheid nauw betrokken bij voorzitter Felix Rotten- bergs streven om de Partij van de Arbeid weer met beide be nen in de samenleving te plan ten. Doorbloeding Hij juicht de doorbloeding zo als die zich nu landelijk begint af te tekenen toe, hoéwei het schoksgewijzer gaat dan me lief is." Zo vroeg Monasch zich enkele maanden geleden tij dens een uitzending via Radio Noord-Holland aarzelend af, of Amsterdam de vernieuwing dit keer niet te ver doorvoerde. Geen van de drie ervaren wet houders - inclusief leider Louis Genet - keert terug, fractie voorzitter Annet de Waart ruimt het veld en onder de eer ste twaalf kandidaten zitten slechts vijf zittende raadsle- iden. Een fors verlies van be stuurlijke ervaring, vond Mo nasch. Maar het was toch de be doeling dat de zittende be stuurders nu eindelijk ruim baan gouden maken voor men sen die nog niet zijn ingekap seld door het politiek bedrijf? Monasch knikt bevestigend. „Genet is er één van de „oude generatie". Maar als je op zoek bent naar een nieuw evenwicht moet je proberen om een deel van die ervaring te behouden. Ik vind Genet een goed wet houder. Hij had juist een uit stekende verbinding met de traditie kunnen vormen. Hoe wel ik vind dat ze in Eberhard van der Laan (advocaat en sinds vier jaar raadslid - red.) een hele goeie lijsttrekker heb ben." Niet te dogmatisch De gewenste vernieuwing moet ook niet te dogmatisch worden opgevat, waarschuwt Monasch. „Rottenberg heeft vorig jaar in Deventer gepleit voor het in troduceren van „markante, aansprekende persoonlijkhe den" in de landelijke en lokale politiek. Daarmee bedoelde hij dat de PvdA niet alleen binnen het eigen ledenbestand moet zoeken naar geschikte kandi daten, maar ook binnen niet- traditionele groepen. Natuur lijk wil dat niet zeggen dat ie dereen die langer dan twee jaar lid is opeens melaats is gewor den." Rottenbergs speech vormde de aanzet tot het voor zichtig masseren van de plaat selijke partijbesturen in de richting van de dringend ge wenste vernieuwing. Monasch: „Je kunt de PvdA natuurlijk niet vergelijken met een groot concern waar de directie de on derafdelingen meedeelt wat de lijn is en hoe de resultaten die nen te zijn. Het is een proces van „management by speech"; je moet de afdelingen met ar gumenten overtuigen, maar de uiteindelijke beslissing is aan hen." Nog lang niet alle lijsten zijn gereed en over de keuzes die door sommige afdelingen zijn gemaakt is het zenuwcen trum aan de Nicolaas Witsen- kade niet altijd even tevreden, „maar dat is de consequentie van de autonomie van de afde lingen", meent Monasch. De vernieuwingsboodschap is in ieder geval overgekomen, constateert hij. Zo ontstaat er in Arnhem ruim te doordat twee van de drie PvdA-wethouders hebben be sloten om niet terug te komen, in Enschede haken er drie af, in Amsterdam, Amersfoort, Groningen en Haarlem zijn nieuwe lijsttrekkers benoemd en in Den Haag vertrekt het be langrijkste Pvd A-collegelid. Zwaargewichten In Rotterdam nemen de zwaar gewichten Hans Simons en Hans Kombrink vrijdag een beslissing over een mogelijk vervolg van hun politieke car rière als wethouder in de ha venstad. Simons was er tussen 1981 en 1989 wethouder van on derwijs, culturele minderhe den en later ook emancipatie zaken. Kombrink had na de vo rige raadsverkiezingen wet houder voor haven en economi sche zaken willen worden en liet daarvoor een staatssecreta riaat (EG-zaken) lopen. Een aantal PvdA-afdelingen in Rot terdam stond echter niet te jui chen over zijn komst. Kom brink zakte naar een zevende plaats op de kandidatenlijst en trok zich teleurgesteld terug. De voorkeur voor twee oudge dienden binnen de partij staat niet haaks op de vernieu wing, vindt Monasch. „Je kunt Simons toch absoluut niet als een lid van de ouwe hap beschouwen? Ik vind even- •min dat daardoor de carrières van veelbelovende raadsleden in de knop worden geknakt. We moeten af van hele fracties die zichzelf als toekomstig wet houder zien. Zeker in steden als Rotterdam en Amsterdam gaat het om zware functies, waarvoor je de absolute top no dig hebt." Raadsleden, vindt Monasch, hebben een andere taak en moeten zich in hun am bities bescheiden opstellen. Profielschets Jacques Monasch heeft een soort profielschets gemaakt van het ideale raadslid. Die moet in ieder geval niet op de stoel van de wethouder willen zitten. Verder loopt hij meer in de stad rond dan in het stad huis, heeft hij er een normale baan bij, beseft hij na maxi maal twee raadsperiodes dat de laatste termijn is aangebro ken, blijft hij vooral gewoon Nederlands spreken en steekt hij per week niet meer dan één dag in raadswerk. Monasch he kelt de PvdA-afdelingen in Nij megen en Den Haag die be langstellenden lieten weten dat het raadswerk respectievelijk dertig en twintig uur per week kost. „Belachelijk", vindt hij. De veel besproken kloof tussen burgers en de politiek en de ta nende populariteit van de PvdA heeft verrassend genoeg geen enkel probleem opgele verd bij het vinden van nieuwe kandidaten. Monasch: „In Am sterdam bijvoorbeeld zijn 120 mensen benaderd. Met 80 men sen die wel wilden, zijn ge sprekken gevoerd. Eén kandi daat die voordien nooit had na gedacht over een politieke car rière zei 'wakker te zijn ge kust'." De voornaamste rede nen om het niet te doen, waren volgens Monasch tijdgebrek en - toch - het „saaiheidsimago" van de politiek. „Uiteindelijk moet dat veranderen, maar veel mensen zijn nog beducht voor de manier waarop poli tiek nu wordt bedreven: verga deren en besturen vanuit no ta's." HOENDERLOO - De heidevelden op de Veluwe bloeien uitbundiger dan vele jaren het geval is ge weest. Volgens B.L. Boers, stafmedewerker terrein beheer van het Nationaal Park de Hoge Veluwe, kan worden vastgesteld dat het plaggen van de heidevel den een groot succes is. Iets waarvoor de overheid, zoals oorspronkelijk ook het plan was, zeker extra geld zou moeten uittrekken. „Het wordt nu zichtbaar dat de conditie van de hei, sinds we tien jaar geleden met plaggen begonnen zijn, aanzienlijk be ter wordt. Dit jaar bloeit de hei trouwens wel uitzonderlijk mooi, omdat er ook nog een natte zomer is geweest. Hei is droogtegevoelig, dus een droge zomer en vorst zonder sneeuw doet de bloei geen goed," ver klaart Boers. Op de Hoge Veluwe is inmid dels 180 van de ruim 900 hecta re heide geplagd. Als er niet ge plagd was, zou dat gebied vol gens Boers zeker zijn overwoe kerd door gras. Boers stelt dat plaggen de enige goede reme die is tegen het gevreesde ver grassen. „Er komt niet alleen meer hei, maar ook een sterke re soort, waardoor een eventue le plaag van het heidehaantje niet desastreus is." De heidebe- heerders iri Nederland hebben volgens Boers op dit moment echter een probleem: door de luchtverontreiniging blijken de plaggen verontreinigd met lood en cadmium. Voorheen werden de plaggen als zuivere compost afgezet, maar nu de grond „ietwat" verontreinigd is, moet het plagsel behandeld worden als GFT-materiaal, waardoor de verwerking stuk ken duurder is geworden. In 1989 stelde het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij extra geld in het voor uitzicht, om het plaggen be taalbaar te houden. „Dat potje zou uitgroeien van vijf naar twintig miljoen, maar er is nooit een cent bijgekomen. De heide is te moeilijk voor het ministerie. Veel terreinbeheer ders zijn nu zelf op zoek naar creatieve oplossingen voor het plagsel. Op de Hoge Veluwe hebben we ook drie jaar afge wacht wat de overheid zou gaan doen, maar we stellen vast dat de opbloeiende kwali teit van de hei alweer achteruit gaat," aldus Boers. Geluidswal Dit najaar zal in het nationaal park weer drie hectare hei ge plagd worden. Boei-s denkt er over om dat plagsel te gebrui ken voor kunstmatige heuvelt jes en geluidswallen. „Er moe ten betaalbare oplossingen ko men, als er geen subsidie voor verstrekt wordt, want één ding is door de praktijk bewezen: als we niet plaggen, is de paar se heidevlakte die we nu van de natuur teruggewonnen hebben binnen zeer korte tijd voorgoed verdwenen. Zonder plaggen blijft er geen heideveld over." door Mare Legendre Vrijdag 1 oktober Zierikzee Officiële opening afdeling Vliedberg. Verpleeghuis Cor- neliastichting. 14.00 uur. Start cursus Slapen kun je le ren. In het wijkgebouw aan het Jannewekken. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool. Grachtweg 8. 15.30 uur. Inleveren kleding voor na- jaarsbeurs. 't Kofschip. 19.30 tot 21.30 uur. Scharendijke Peutergym. Gymzaal de Put- meet. 15.30-16.30 uur. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Boekenmarkt Stichting Steun aan Israël. Beuze. 09.00-15.00 uur. Open huis. Dierenasiel Schou- wen-Duiveland. Zandweg. 10.00-16.00 uur. Najaarsbeurs tweedehands kinder- en babykleding. 't Kof schip. 10.00 tot 11.30 uur. Dubbelconcert Gringo the Officials. Brogum. 22.00 uur. Westenschouwen Strandwandeling Kynologen- club. Strand Westenschouwen bij de Punt. 14.00 uur. Renesse C^V-bejaardendag. CJV-kamp. Vanaf ±10.00 uur. Zondag 3 oktober Serooskerke Zangdienst. Nederlandse Her vormde kerk. 19.00 uur. Maandag 4 oktober Zierikzee Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Stad huis. 20.00 uur. Dreischor Excursie witlofstudieclub. Lin- denweg 4. 19.30 uur. Dinsdag 5 oktober Zierikzee Vergadering adviescommissie verkeer. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Oosterland Verkoping zendingskrant Bidt en Werkt. Oosterhof. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 6 oktober Zierikzee Dierenkeuring. De Lichtboei. 13.00 tot 14.30 uur. Informatiebijeenkomst FNV over kwijtscheldingsbeleid ge meentelijke heffingen. Drie hoek. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Gewestelijke bridgedrive. De Schutse. 13.30 uur. Brouwershaven Bingomiddag. Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee I frambosi frivoli. Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Zaterdag 9 oktober Zierikzee Open studiedag voor vrouwen. De Lichtboei. 09.30 tot 16.00 uur. 60-jarig jubileum Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Concertzaal. 19.30 uur. Maandag 11 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst nieuwe bewoners. Stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 12 oktober Burgh-Haamstede Diaporma. De Schutse. 19.30 Woensdag 13 oktober Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDOEBEURS- TEL. 1HTKH5Z55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2