M Vr\S^ 'Je moet het werk niet onderschatten maar je krijgt er ook veel voor terug' 'Spreiding activiteiten kan alleen wanneer alle instanties samenwerken' Zierikzeese adviescommissie tevreden omdat Toeristendagen minder massaal waren Gevarieerd najaars- programma in Zierikzee Beetje besmet Van Morrison Ecolonia UW Unie van Vrijwilligers op zoek naar vrijwilligers DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1993 NR 25435 3 ZIERIKZEE - Een betere spreiding van de toeristische activiteiten die in de zomer in Zierikzee worden ge houden en het verbeteren van de parkeermogelijkheden wanneer de stad massaal door toeristen wordt be zocht. Dat waren de belangrijkste wensen die vanuit de Zierikzeese adviescommissie middenstand, recrea tie en toerisme naar voren kwamen bij evaluatie van het zomerseizoen 1993. Over het algemeen toonde men zich tevreden omdat de massaliteit bij de Toeristendagen dit jaar minder groot was dan voorheen, terwijl Zierikzee de afgelopen zomer (onder meer vanwege het slechte weer) toch door zeer veel vakantiegangers werd bezocht. Het parkeren tijdens Toeristendagen en Zomeractiviteitendagen is een van de dingen die nog bijge schaafd zouden moeten wworden. (Archieffoto). Vanuit de commissie kwam dan ook het advies naar voren om de huidige opzet van de Iberistendagen te handhaven. Dat houdt in dat er vier Toe ristendagen worden georgani seerd (vroeger zes). Die worden vooraf gegaan door twee dins dagen waarop eerst op één lo- Door de jaren heen is de maat schappij veranderd en dat heeft zo zijn uitwerking gehad op het werk van de UW. „Vroeger zag je veel meer dat buren elkaar hielpen en dat kinderen hun ouders verzorg den als die bejaard werden en het allemaal niet meer zelf standig konden bolwerken. Daar is veel in veranderd. Bu renhulp zie je praktisch niet meer, en zeker niet in de grote steden", aldus mevrouw Zuur. De burenhulp is goeddeels ver dwenen en waar 'de buren' het laten liggen wordt de draad weer opgepakt door de UW. De tijd dat ouderen bij hun kinderen inwoonden en ook door hen verzorgd werden lijkt voorbij. „Maar wat ook meespeelt is het feit dat de ouderen steeds mondiger zijn geworden', aldus mevrouw Dijkstra. „Je merkt heel duidelijk dat ouderen nu ook om hulp durven te vra gen". Het werk van de UW kent vele gedaanten. In het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee zijn het UVV'ers die helpen als gast heer of gastvrouw op een afde ling en zijn het ook UVV'ers die behulpzaam zijn bij patiën tenactiviteiten. In verzorgings huis Borrendamme in Zierik- katie (Havenplein) en een week later op twee lokaties (Haven plein en Kerkplein) activitei ten worden gehouden: de Zo meractiviteitendagen. Op die manier worden de Iberistenda gen ook weer afgebouwd via twee dinsdagen met zomeracti- viteiten. „Qua organisatie zee wordt door de UVV'ers een winkeltje gerund en zijn UVV- vrijwilligers actief als gast heer/gastvrouw bij het koffie- schenken. Verder wordt in Bor rendamme een bibliotheek ge rund en worden bewoners van het verzorgingshuis die naar de dokter moeten of opgenomen moeten worden in het zieken huis in woord en daad bij gestaan door UVV-vrijwilli- gers. Ook in verpleeghuis De Corneliastichting in Zierikzee is de UW actief. Daar wordt een winkel en een rijdende winkel geëxploiteerd en wordt net als in Borrendamme as sistentie verleend bij diverse activiteiten. Daarbij wordt nauwlettend ge keken naar de aard van het werk. „Want het mag natuur lijk nooit zo zijn dat wij werk doen dat eigenlijk door be roepskrachten gedaan zou moeten worden', aldus me vrouw Zuur. „Wat wij als UW doen is eigenlijk net dat beetje extra waar het personeel van een ziekenhuis of een verzor gingshuis niet aan toe komt", aldus mevrouw Zuur. Zij te kent daar meteen bij aan dat het soms welcons lastig kan zijn om de scheidslijn te bepa len. Onder de noemer 'vriend schappelijk contact' gaan heeft dit geen grote problemen opgeleverd en de drukte heeft ook niet tot grote opstoppingen geleid", aldus commissielid R. Geluk (Zierikzee Actief). Commissielid C. Legemaate (CDA) was van mening dat de kwaliteit van de Toeristenda- UW'ers op bezoek bij eenza me ouderen, thuis of in de in stellingen. Daarbij gaat het vooral om een luisterend oor en een vriendelijk woord. „En je helpt bijvoorbeeld bij het boodschappen doen of bij het afwassen. Maar je moet uit kijken dat je niet ineens het huis staat schoon te maken of zoiets". Niet onderschatten Het werk voor de UW moet volgens mevrouw Zuur en me vrouw Dijkstra zeker niet on derschat worden. Het tweetal tekent daar wel meteen bij aan dat de vrijwilliger zelf aan geeft hoeveel uren of dagdelen per week men er in wil steken en welk onderdeel van het vrij willigerswerk men wil doen. „Het is soms best zwaar werk, maar je krijgt er wel heel veel voor terug", aldus mevrouw Dijkstra. Anno 1993 wordt er alles aan gedaan om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Voor professione le hulp wordt in de regel ge zorgd, maar die hulp dekt niet alles. In dat kader is volgens de UVV'ers vooral het vriend schappelijk contact heel be langrijk. Het is de ervaring gen via deze 'vier-plus-vier' opzet dit jaar sterk is verbe terd. Omdat zijn partij toch nog steeds moeite heeft met de massaliteit van de toeristen- stroom op die dagen stelde hij vo'or om de activiteiten in de stad niet te beperken tot de dinsdagen, maar te spreiden over meerdere dagen. Commis sielid J. J. Geleijnse (VVD) zag daar niets in. „Dan ga je de be roemde dinsdagen missen". Ria Geluk legde uit dat sprei ding van de activiteiten alleen mogelijk is wanneer een hechte samenwerking wordt opgezet van allerlei organisaties uit Zierikzee. Die zouden allemaal bereid moeten zijn een activi teit te organiseren. „Dan is coördinatie mogelijk van alle activiteiten die in de zomer in Zierikzee plaatsvinden". Zij wees er op dat het, in verband met contracten met handela ren, onmogelijk is om minder dan vier Toeristendagen te houden. Parkeermogelijkheden Ria Geluk drong aan op verbe tering van de parkeermogelijk heden bij de landbouwers aan het Eerste Weegje. „Omdat een van de boeren heeft afgehaakt en nu zijn land gratis als par keerruimte beschikbaar stelt, komt naar buiten toe een ruzie achtig beeld over". Zij achtte het wenselijk om ook tijdens de Zomeractiviteiten-dagen de stad af te sluiten voor auto's van de UVV'ers dat het bezoek op zich door ouderen vaak zeer gewaardeerd wordt. „Dat merk je bijvoorbeeld ook in het bibliotheekwerk. Soms komen de mensen helemaal niet om een boek te lenen, maar gewoon om een praatje te maken", aldus mevrouw Dijk stra. Hetzelfde geldt voor het gastvrouw of gastheer zijn tij dens het koffie schenken. De UVV'ers zijn geen koffieda mes, maar veeleer 'gezel schapsdames'. „Daarom is het ook zo jammer dat er zo weinig mannen vrijwilligerswerk voor de UW doen", aldus me vrouw Zuur. „Mannen zouden bijvoorbeeld een potje kunnen schaken met bejaarde mannen, of een potje kaarten". Een vraag Wat mannen er van weerhoudt om toe te treden tot de UVV- gelederen is een vraag waar mevrouw Zuur en mevrouw Dijkstra geen antwoord op we ten. Misschien, zo wordt geop perd, heeft de UW nog steeds het imago van een vrouwenver eniging. „We willen graag af van dat imago, en daarom is ook in 1977 besloten om de naam te veranderen van Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Unie van Vrijwilligers", ver telt mevrouw Zuur. „Voor ons is het ontbreken van mannen onder onze vrijwilligers zeker een handicap". omdat is gebleken dat het ver keer heel storend kan zijn op die dagen. De commissieleden kwamen niet tot een eensluidend advies wat betreft de kermis in Zie rikzee. Er blijkt steeds minder publieke belangstelling te zijn voor dit evenement. Commis sievoorzitter wethouder L. J. van Gastel (VVD) stelde voor om de datum van de kermis te verplaatsen naar het weekend van de Havendag en commis sielid F. H. van Wijk (ZOC) was van mening dat het evenement veel groter en gevarieerder op gezet zou moeten worden en verplaatst naar het parkeerter rein aan de Scheldestraat. Le gemaate (CDA) vond dat laat ste geen slecht idee omdat de geluidsoverlast in de binnen stad tijdens de kermisdagen dan ook tot het verleden zou behoren, maar de andere com missieleden zagen er niet veel in. „Naar die lokatie komt he lemaal geen publiek omdat er niets omheen zit. De kermis hoort in de binnenstad", aldus Geluk. Op het idee om de da tum te verplaatsen naar het weekend van de Havendag werd gematigd positief gerea geerd. „In augustus trek je in elk geval meer publiek naar de kermis", aldus Van Wijk. Jachthaven De commissieleden reageerden positief op het voorstel om de passantensteiger in de Zierik zeese jachthaven uit te breiden met twintig ligplaatsen voor jachten tegenover de Engelse Kade. De belangrijkste over wegingen hierbij waren kwali teitsverbetering van de haven. „In drukke zomerweekeinden liggen de schepen nu soms acht rijen dik". En verder speelde de verwachte opbrengst van 32.000 gulden per jaar een rol bij het positieve advies. De heer Van Wijk pleitte er tijdens de rondvraag van de vergade ring voor om de Dikke Tbren en/of de Zierikzeese stad huistoren gedurende het hele jaar ook op zaterdagavond te verlichten. De andere commis sieleden reageerden daar posi tief op. De afdeling Zierikzee van de UW telt momenteel 70 vrij willigers. Dat blijkt in de praktijk bij lange na niet vol doende om aan alle hulpvra gen, die vaak via instellingen waar bejaarden wonen of ver zorgd worden tot hen komen, gehoor te geven. Over de vraag voor welk onderdeel van het UVV-werk het meest behoefte is aan nieuwe vrijwilligers moeten mevrouw Zuur en me vrouw Dijkstra even goed na denken. Dan volgt een opsom ming en uiteindelijk'is de eind conclusie dat men eigenlijk over de hele linie gebrek heeft aan vrijwilligers. „Dat houdt niet alleen in dat je vaak nee moet zeggen maar het betekent ook dat je je werkzaamheden niet uit kunt breiden", stelt mevrouw Zuur. In de loop der jaren is er bijvoorbeeld het project 'luisterlezen' bijgeko men omdat daarmee in een be hoefte kon worden voorzien. Maar zoals de zaken er nu voor staan moet men vanwege het gebrek aan vrijwilligers het aanbod beperkt houden. Informatie Wie meer wil weten over de UW kan bellen met het secre tariaat (mevrouw M. v. d. Bijl- Salomé, Zandweg 15, 4328 BG Haamstede, 01115-3162 b.g.g. 01110-1407) of onderstaande bon invullen, uitknippen en opstu ren. ZIERIKZEE - Voor het najaar van 1993 staan verschillende activiteiten en evenementen op het programma. Naast mu ziek is er ook aandacht voor theater en sport. Voor novem ber staat onder meer een be zoek van mijnenjager Hr. Ms. Zierikzee op het programma. De evenementenkalender, waarin alle evenementen opge somd worden, is te krijgen bij de VVV in Zierikzee. Donderdag 7 oktober gaat het programma in de Concertzaal van start met het komische re cital De Frivole Framboos. Het recital begint om 20.00 uur. Een week later, op donderdag 14 oktober verzorgt het Residen tie Kamermuziekensemble op uitnodiging van Uit in Zeeland een concert in de Concertzaal. Dat concert begint om 20.00 uur. Beeldhouwkunst staat centraal in de culturele mani festatie van Schouws.spel op vrijdag 15 oktober in de Con certzaal. Deze manifestatie be gint om 20.00 uur. Muziek In de Lutherse kerk is zaterdag 16 oktober een concert te be luisteren van dwars-fluitiste Il se Vromans en harpiste Valerie Rijckmans. Dit op initiatief van Ars Musica. Het concert begint om 20.00 uur. Woensdag 20 oktober wordt in de Con certzaal een Kinderfilm ge draaid. Deze begint om 14.30 uur. Zaterdag 23 oktober ver zorgt het vocaal Ensemble Cap- pella Pratensis een concert in de Lutherse kerk. Dat concert begint om 20.00 uur. Van maan dag 25 tot en met vrijdag 29 ok tober wordt in zwembad On derdak een Zwemvierdaagse voor jong en oud gehouden. Woensdag 27 oktober wordt in de Concertzaal wederom een Kinderfilm gedraaid. Deze be gint om 14.30 uur. Het november-programma gaat op vrijdag 5 november van start met een optreden van Miel Cools in de Concertzaal. Dat optreden begint om 20.00 uur. Muziekliefhebbers kun nen zich zaterdag 6 november vervoegen in de Lutherse kerk waar barokensemble La Tem- pesta een optreden verzorgt. Dat optreden begint om 20.00 uur. Vrijdag 12 november komt mijnenjager Hr. Ms. Zierikzee op bezoek. Zaterdag 13 en zon dag 14 november kan men tus sen 13.00 en 16.00 uur een kijk je nemen aan boord. Maandag 15 november vertrekt Hr. Ms. Zierikzee weer. De Goese Ope rette Vereniging brengt zater dag 13 november in de Zierik zeese Concertzaal de operette Grafin Mariza. De voorstelling begint om 20.00 uur. Diezelfde dag voert het interkerkelijk koor Adonai de gospelmusical The Apostle uit.in-de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De musical begint om 20.00 uur. Zaterdag 20 november maakt Sint Nicolaas zijn entree in Zierikzee. De Goedheiligman wordt omstreeks 10.30 uur ver wacht in de Oude Haven, 's Avonds verzorgt Robert Paul een one man musical in de Con certzaal. Dat optreden begint om 20.00 uur. Van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 decem ber wordt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee een Kerstmarkt gehouden. Zaterdag 11 decem ber verzorgt 't Kliekske een volksmuziek-concert in de Concertzaal. Het concert be gint om 20.00 uur. In samen werking -met anderen verzorgt het Gereformeerd Kerkkoor uit Zierikzee vrijdag 17 decem ber in de Nieuwe Kerk A Cere mony of Christmas Carols. Het concert begint om 20.30 uur.' Zaterdag 18 december wordt in de Lutherse kerk een Kerstcon cert verzorgd. Medewerkenden zijn zangeres Herien Wieringa, gitarist Dik de Koning en orga nist Wim Boer. Het Kerstcon cert begint om 20.00 uur. Dins dag 21 december wordt in de Concertzaal het stuk Claire Obscure opgevoerd. De voor stelling begint om 20.00 uur. Vrijdag 24 december tenslotte wordt in de Nieüwe Kerk in Zierikzee een Kerstzangdienst gehouden. Deze begint om 19.30 uur. AMSTERDAM/DEN HAAG - De verzekeringsmaatschappij Nationale-Nederlanden (NN) wil dat de naam van het NS- station Amsterdam Bijlmer wordt veranderd in Station Nieuw-Amsterdam. Reden is dat de naam Bijlmer voor veel Nederlanders een „beetje ne gatieve klank" heeft. Dat heeft B. Hoogendijk van NN desge vraagd meegedeeld. De verze keringsmaatschappij is eigena resse van vijf grote kantoorge bouwen rond het NS-station. Verwachting t/m maandag 4 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 15 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 15 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 okt. Zon op 06.41, onder 18.15 Maan op 18.04, onder 07.27 Laatste Kwartier: 8 okt. (20.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in oktober begint tamelijk wisselvallig. Vanavond zijn er nog enkele opklaringen, maar vannacht gaan er van het zuid westen uit buien vallen, mogelijk met onweer. De minimumtempera tuur ligt rond 10 graden. De zuid oostenwind is meest matig, kracht 3 a 4, maar aan de kust is de wind af en toe krachtig, windkracht 6, in het Waddengebied mogelijk enige tijd hard, 7. Morgenoverdag overheerst, opnieuw de bewolking; opklaringen zijn schaars. Bovendien vallen er buien en er is nog steeds kans op onweer. De temperatuur haalt met moeite de 15 graden. Er waait een matige zuid- tot zuidoostenwind, windkracht 4, aan de kust is de wind nu en dan krachtig, 6, in het Wad dengebied eerst nog mogelijk hard, 7. In de middag neemt de wind tijde lijk wat af. Het wisselvallige weer. wordt veroorzaakt door een depres sie boven de Britse Eilanden. Zijn opvolger, die een stuk actiever is, ligt nu nog boven de Atlantische Oceaan, maar trekt in snel tempo oostwaarts; zaterdag komt dit weer systeem boven Engeland aan. Ko mend weekeinde is het dan ook meest bewolkt, van tijd tot tijd re gent het en het kwik komt niet meer boven de 14 graden. DELFT - De Ierse bard Van Morrison komt in oktober voor drie concerten naar Nederland. Op zaterdag 23 oktober staat hij in Vredenburg in Utrecht,, op zondag 24 oktober in het Rai Congrescentrum in Amster dam, en op maandag 25 okto ber in het Concertgebouw in Haarlem. ALPHEN AAN DEN RIJN - Nederland is steeds zuiniger met energie. Dat zei minister Andriessen van economische zaken woensdagmiddag bij de opening van de milieubewuste woonwijk Ecolonia in Alphen aan den Rijn. Andriessen zei onder meer „dat de doelstellin gen van het rijk met betrek king tot de energiebesparingen worden gehaald, en zelfs meer dan dat." ZIERIKZEESCHEif NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48.50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% BTW. Advertentie Ik heb belangstelling voor het werk van de UW en wil graag schriftelijk informatie ontvangen Ik geef me op als vrijwilliger Naam Straat Woonplaats Telefoonnummer Bon invullen, uitknippen en opsturen aan; Secretariaat UW afdeling Zierikzee: Mevrouw M. van der Bijl-Salomé, Zandweg 15, 4328 BG Haamstede Opbellen kan ook; 01115-3162 b.g.g. 01110-1407 ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers (UW) is naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De vraag om hulp neemt steeds meer toe, maar de aanwas van vrijwilligers houdt daar geen gelijke tred mee. „We moeten steeds vaker nee verkopen', aldus UVV-voorzitter mevrouw-C. Zuur-Drughorn. Liefst zou zij niet alleen vrouwelijke, maar vooral ook manne lijke vrijwilligers zien toetreden tot de UVV-gelederen. In juni 1952 werd de afdeling Zierikzee van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers op gericht. De doelstelling van de unie is al die tijd eigenlijk on veranderd gebleven. „Contact met je medemens. Dat is en blijft het belangrijkste van het UVV-werk', aldus bestuurslid mevrouw M. A. Dijkstra-van Overeem. De Zierikzeese afde ling van de UW was destijds één van de eerste UVV- afdelingen in Zeeland. Zoals de - inmiddels veranderde - naam al aangeeft was de UW een or ganisatie die op vrouwen - dreef. „Vrouwen hadden in die tijd nog geen betaald werk", al dus voorziter mevrouw Zuur. Grondgedachte achter de oprichting van de UW was het zich in dienst stellen van de ge meenschap, buiten de kring van het eigen gezinsleven. Maatschappij veranderd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3