Fors gat in begroting van gemeente Westerschouwen GRATIS ADVERTENTIE Twee ambulances in Zierikzee en 's zomers één op Neeltje Jans UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 Z - i ^5 Nieuwe oplossing gs voor ambulancehulpverlening op Schouwen-Duiveland College wil OGB, woonforensenbelasting en toeristenbelasting verhogen Fietser valt tegen rijdende auto 3 VRIJWILLIGERS 5 ZENDING 8 Diefstal uit auto Aanrijding September was somber, nat en koel dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE SSflEUWSBODE ,*tfSE BIBLIOr% ^ddelb^S^ DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25435 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuzs uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken beeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Binnen vijftien minuten na een oproep moet op elke plaats op Schouwen-Duiveland een ambulance'aanwezig kunnen zijn. (Archief foto). ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zeeland zijn van mening dat de ambulance-standplaats Renesse (die tot januari 1993 in gebruik was) moet vervallen. De ambulancehulpverlening op Schouwen-Duiveland zou vanaf 1 januari 1994 moeten plaatsvinden via twee ambulances die zijn gestationeerd bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee, in de zomer aangevuld door een derde ambulance (van Kamperland) die op Neeltje Jans wordt gestationeerd. Dat blijkt uit een brief van het dagelijks bestuur van de pro vincie Zeeland aan de leden van de provinciale adviescom missie Welzijn. Gs doet daarbij verslag van de besprekingen die het ministerie van WVC en het Interprovinciaal Overleg voerden over de ambulance dienstverlening in Zeeland. In december 1992 stelden gs het provinciaal spreidingsplan voor ambulancehulpverlening in Zeeland vast. Een plan waarin nog sprake was van het realiseren,van drie ambulance posten op Schouwen-Duive land: Zierikzee, Serooskerke en Nieuwerkerk. De bestaan de, door Rode Kruisvrijwilli gere bemande ambulancepost in Renesse, moest worden op geheven omdat vanuit de rijks overheid de verplichting werd opgelegd de chauffeurs en be geleiders volgens bepaalde richtlijnen te gaan betalen. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen zal de broekriem aan moeten halen. Er is een gat in de begroting van 280.000,-. Dat bleek giste ren, woensdag, tijdens de vergadering van de com missie financiën van de gemeente. Na de nodige dis cussie schaarde de commissie zich unaniem achter het voorstel van het college om zowel de onroerend goedbelasting als de woonforensenbelassting en de toeristenbelasting te verhogen. hogen met vijf procent. Van der Salm verdedigde die verhoging met de opmerking dat de OGB sinds eind tachtiger jaren niet meer is verhoogd. ,,Toen bij hertaxatie van het onroerend goed in Westerschouwen bleek dat er sprake was van een waardestijging met twintig procent is het OGB-tarief met tien procent verlaagd. Vorig jaar hebben we de OGB met vijf procent verhoogd en als we het OGB-tarief nu weer met vijf procent verhogen zit ten we nog steeds op het niveau zoals we dat eerder hadden", aldus Van der Salm. Verder stelt het college voor de toe ristenbelasting te verhogen van 85 naar 90 cent per persoon per overnachting. Volgens be rekeningen zou dat een meer opbrengst van 125.000,- ople veren. Verder zou ook de woon forensenbelasting verhoogd moeten worden. De commissie, zo bleek tijdens de vergadering, stond bepaald niet te juichen over de voorstel len van het college. CDA-com- missielid H. J. Klatter stelde in een eerste reactie dat verho ging van gemeentelijke belas tingen in feite een laatste red middel is om een gat in de be- Het forse gat in de begroting van Westerschouwen wordt, zo verklaarde commissievoorzit ter wethouder G. J. W. van der Salm tijdens de vergadering, vooral veroorzaakt door tegen vallers aan de inkomstenkant. De toeristenbelasting heeft veel minder opgebracht dan men verwacht had en ook de al gemene uitkering van het rijk aan de gemeente is fors omlaag geschroefd. Tot overmaat van ramp ziet de gemeente zich voor forse toekomstige uitga ven geplaatst. De iepziekte- bestrijding zal naar verwacht ook in 1994 veel geld gaan kos ten terwijl men van de kant van de rijksoverheid wat dat betreft vooralsnog weinig hoeft te verwachten. ,,Met het dichten van het gat zijn we er nog niet", concludeerde Van der Salm. Belastingverhoging In dat licht bezien is er volgens Van der Salm niet te ontkomen aan verhoging van een aantal gemeentelijke belastingen. Vanuit dat uitgangspunt stelt het college voor het tarief on roerend goedbelasting te ver groting te dichten. ,,Ik denk ze ker dat het ondernemerskli maat eronder zal lijden", aldus Klatter. Op de vraag van Klat ter hoe het kan dat de toe ristenbelasting veel minder heeft opgebracht dan men ver wacht had antwoordde Van der Salm dat daarbij verschillende factoren hebben meegespeeld. ,,Een aantal zaken zijn te opti mistisch geraamd en er is één groot recreatiebedrijf uit onze gemeente verdwenen en dat al leen al scheelde 40.000,- in de opbrengst", aldus de wethou der. Hij voegde daar aan toe dat het niet uitgesloten moet worden dat niet alleen de be lastingen verhoogd worden maar er ook gesnoeid zal moe ten worden in de uitgaven van de gemeente Westerschouwen. PvdA-woordvoerder C. Verton bleek de opvatting van Van der Salm dat een verhoging van de OGB onder meer gerechtvaar digd is omdat het OGB-tarief in feite op hetzelfde niveau blijft als een aantal jaar gele den niet te delen. ,,Het gaat toch per saldo om wat de bur ger moet betalen", aldus Ver ton. ,,En voor de burger wordt het pakket aan lasten in 1994 toch aanmerkelijk hoger dan het in 1993 was". Als het aan Verton ligt worden de inwoners van de gemeente Westerschou wen wat meer ontzien en de toeristen wat zwaarder belast. Verton deed de suggestie om de toeristenbelasting te verhogen met een dubbeltje in plaats van vijf cent. Een overnachting in Westerschouwen zou dan per persoon 95 cent moeten gaan opleveren. VVD-vertegenwoor diger C. A. Hoorweg stelde in een eerste reactie allereerst dat zijn partij zeer terughoudend is als het om belastingverho gingen gaat. „Maar in dit geval is er waarschijnlijk gewoon niet aan te ontkomen". Laat Voor wat betreft de verhoging van de toeristenbelasting zei Hoorweg zich, zij het niet van harte, daar wel in te kunnen vinden. Maar ik vind wel dat u er een beetje laat mee komt. Ik denk dat de meeSte recrea- tiebedrijven hun tarieven voor het nieuwe seizoen al vastge steld hebben". Hoorweg stelde verder dat ook kritisch geke ken dient te worden naar de uitgaven van de gemeente. ,,We moeten niet schrappen in de kwaliteit, maar misschien dat er hier en daar nog wel iets bij geschaafd kan worden", aldus Hoorweg. Wethouder Van der Salm rea geerde daarop met de opmer king dat je als gemeente niet alleen als je geld nodig hebt, maar gewoon continp, de effi ciency in het oog moet houden. Van der Salm voorspelde dat als de gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland eenmaal een feit is dit voor de inwoners van Westerschouwen weieens nadelig uit zou kun nen pakken. ,.We hebben nu een lage belastingdruk en goe de voorzieningen. De kwaliteit van de voorzieningen in Wes terschouwen zal teruglopen als Schouwen-Duiveland één ge meente wordt terwijl de belas tingen hoger zullen worden". Ook de particuliere ambulan cedienst in Bruinisse werd op geheven. Korte tijd na de presentatie van het provinciaal sprei dingsplan voor ambulance hulpverlening bleek dat de ge plande opzet van drie ambu lanceposten op Schouwen- Duiveland moest worden bij gesteld, omdat het financieel niet haalbaar bleek. De Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen werd tijdens onderhande lingen met ziektekostenverze keraars en het Centraal Or gaan Thrieven Gezondheids zorg geconfronteerd met een fors verschil tussen de kosten die men voor het ambulance vervoer in Zeeland zou maken en de vergoeding die men daar voor kreeg. De financiering van het ambu lancevervoer vindt plaats op basis van het aantal ritten dat jaarlijks wordt gereden. Daar bij wordt uitgegaan van de lan delijke richtlijn dat een ambu lance jaarlijks ongeveer dui zend ritten dient te rijden. Op Schouwen-Duiveland worden per jaar ongeveer 1100 ritten gereden, terwijl in het provin ciaal spreidingsplan in deze re gio niet één maar vier ambu lances waren gepland. In die opzet zouden per ambulance gemiddeld nog geen driehon derd ritten per jaar worden ge reden. De planning voor de drie am bulancestandplaatsen op Schouwen-Duiveland was dan ook vooral gebaseerd op een maximale aanrijdtijd van vijf tien minuten naar alle lokaties op het eiland. Die paraatheid binnen vijftien minuten is een van de eisen die de rijksover heid aan de ambulancehulp verlening in Nederland stelt. In nauw overleg met de verte genwoordigers van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) en de ziektekostenverzeke raars stelden gs een compro misvoorstel op voor de invul ling van het ambulancevervoer op Schouwen-Duiveland en Noord- en Zuid-Beveland. Dat houdt onder meer in dat de standplaats Renesse definitief vervalt en in Zierikzee twee ambulances worden gestatio neerd. In de zomermaanden wordt de ambulance van Kam perland op Neeltje Jans gesta tioneerd om op die manier de Westhoek van Schouwen-Dui veland snel te kunnen berei ken. Medewerkers van de CPA kwa men via onderzoek tot de con clusie dat de rittijden op deze manier op een verantwoord ni veau blijven en de vijftien- minutengrens voldoende ge waarborgd blijft. Hoewel gs in eerste instantie niet blij waren met de voorge stelde wijzigingen, kwam men tot de conclusie dat er niet an ders op zit dan het sprei dingsplan toch aan te passen. De ritprijzen zouden anders zo hoog worden dat de rekening zou moeten worden gepresen teerd aan de gemeenten. Men wil de nieuwe manier van ambulancehulpverlening laten ingaan op 1 januari 1994 en een jaar later evalueren. Voor de aanpassing van het provinciaal spreidingsplan kan worden vastgesteld mogen de Zeeuwse gemeenten desgewenst reage ren. Westerschouwen is een van de gemeenten die inhoudelijke bezwaren heeft ingediend te gen de voorgestelde wijzigin gen. DREISCHOR - De J. uit Goe dereede werd per ambulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee vanwege verwondingen die hij opliep bij een ongeluk op de Zuiddijkweg te Drci- schor. Het ongeluk gebeurde woens dag om ongeveer 16.10 uur toen De J. samen met K. uit Goede reede over de Zijddijkweg fietste. K. raakte hem tijdens het fietsen waardoor De J. viel. Hij raakte daarbij met zijn fiets een tegemoetkomende auto die werd bestuurd door U. uit de gemeente Brouwersha ven. De fietser liep een hersen schudding en diverse schaaf wonden op. Geluk en ongeluk rijden met dezelfde slede. Russisch spreekwoord Buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind uit zuid tot zuidoost, matig, rond kracht 4, aan de kust krachtig, 6. O De Unie van Vrijwilligers is op zoek naar nieuwe mensen. TOERISTENDAGEN De Toeristendagen zouden volgend jaar op dezelfde manier moeten worden opgezet. Da Brouwse dor din{jt x>st in Afi KOR^L Da Brouwse dominee Wisselink vertrekt naar een zen- dinfJbAost in Afrika. Korfbalvereniging All-Readj door verlies tegen DVS. Dit nummer bestaat uit 10 pagina BURGH-HAAMSTEDE - In Haamstede werd ingebroken in de auto van D. uit de ge meente Westerschouwen en de caravan van V. uit die gepieen- te. De inbraak in de auto vond plaats in de nacht van dinsdag op woensdag terwijl het voer tuig geparkeerd stond aan de Kloosterweg. Uit de auto werd de radio gestolen. De caravan stond op een camping aan de Jonge Jan Boeyesweg. Uit het vakantieverblijf werden^diver se elektrische apparaten gesto len. RENESSE - Op de hoek van de Laone en de Rampweg te Re nesse botsten woensdagmid dag twee personenauto's op el kaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 12.15 uur toen M. uit Pijnacker met zijri auto vanuit Renesse in de richting van de Rampweg reed. In de bocht bij café/restaurant Zeerust sloeg de automobilist uit Pijnacker plotseling linksaf. De F. uit de gemeente Middenschouwen, die met zijn auto achter hem reed, kreeg daarbij geen voor rang. De F. werd door de ma noeuvre van zijn voorganger zo verrast dat hij een aanrijding niet meer kon voorkomen. Bei de voertuigen werden daarbij beschadigd. ZIERIKZEE - Met een gemid delde temperatuur van 13 gra den en een neerslag van 130 millimeter is september be hoorlijk koud en nat uitgeval len. In De Bilt registreerde het KNMI de afgelopen maand niet meer dan 100 uur zon, on geveer 34 uur minder dan ge bruikelijk. Deze cijfers heeft de afdeling Klimatologie van het meteorologisch instituut vandaag, donderdag bekend gemaakt. Het KNMI beoor deelde september 1993 als „zeer somber, zeer nat en koel." Normaal zou in september on geveer 67 millimeter regen moeten vallen, maar die hoe veelheid werd op geen enkele plaats in Nederland gemeten. Betrekkelijk droog bleef het overigens in de Betuwe, waar op sommige plaatsen slechts 80 millimeter viel. Op veel plaat sen daarentegen was het veel natter dat gebruikelijk, met een neerslag van 180 millime ter. Uitzonderlijk nat was het op 25 september; dat etmaal viel in Arcen (Limburg) zelfs 60 millimeter regenwater. De ge middelde temperatuur in sep tembermaanden (over dertig jaar gemeten) bedraagt 14 gra den, maar de afgelopen weken liep het kwik niet verder op dan 13 graden. In de nacht van 17 op 18 september werd zelfs de eerste nachtvorst (-0,3 gra den) al gemeten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 4 f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 4 f 46,— D jaarabonnement 4 183,— jaarabonnement met autom. afschr. 4 f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1