Gemeente wil klapbank Dreischor verplaatsen naar 'slachtveldje' streeknieuws Raad Zierikzee protesteert tegen bezuinigingen op de bejaardenzorg Wellicht nieuwbouw in kader van leerlingen bouwplaats Voorbereidend Beroeps Onderwijs Caravan in brand Na pleidooi in commissie directeur De Wieken t DINSDAG 28 SEPTEMBER 1993 NR 25434 3 DREISCHOR - Het 'slachtveldje'; de driehoekige groenstrook tegenover het kasteeltje van Dreischor op het punt waar de Bogerdweg overgaat in de Stoofweg. Dat lijkt de nieuwe lokatie te worden van de 'klapbank' die aan de Slotstraat te Dreischor staat. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die maandagavond werd ge houden in het Brouwse stadhuis, bleek dat het overbrengen van de klapbank naar een andere lokatie bijna onvermijdelijk is. De gebruikers van de 'klapbank' krijgen wel inspraak betreffende de situering; de ma nier waarop hun honk op het slachtveldje zal worden neergezet. Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven wil het klapbankje in Dreischor verplaat sen van de Slotstraat naar het 'slachtveldje' ongeveer vijftien meter verder. (Archieffoto). De verplaatsing van de klap bank kwam aan de orde toen de Brouwse gemeenteraad moest beslissen over de beste ding van het bedrag van 110.000 gulden dat is overgebleven van de renovatie van de Bogerd- weg/Stoofweg in Dreischor. Besloten werd om 100.000 gul den toe te voegen aan de ge meentelijke reserve voor het renoveren en vernieuwen van de riolering in de gemeente in de komende jaren. Tiendui zend gulden van het totaalbe drag hield de Brouwse raad achter de hand voor onvoorzie ne kosten bij de verplaatsing van de klapbank. Voor renova tie en verplaatsing van het ont moetingspunt was al 25.000 gulden ingepland bij de kosten voor de renovatie van Bogerd- weg/Stoofweg. De verplaatsing van de klap bank is volgens het Brouwse college van burgemeester en wethouders nodig vanwege de overlast die omwonenden on dervinden van jongeren die de klapbank als ontmoetingspunt gebruiken. Tijdens de raads vergadering wees burgemees ter L. N. Labruyère er op dat het groen dat de klapbank nu (dicht) omsluit eigendom is van een particulier. „Dat maakt het voor de gemeente moeilijk om de klapbank te onderhou den". Die beschutte ligging in het groen is tevens aanleiding voor vandalisme bij de jonge ren die de klapbank gebrui ken. Labruyère legde uit dat het on derkomen op het 'slachtveldje' in het openbaar groen komt te staan en in de openheid zodat er meer sociale controle is. Naar aanleiding van opmer kingen van rhadsleden zegde de burgemeester toe dat het college van b en w contact zal opnemen met de gebruikers van de klapbank, die via een petitie hebben laten weten in spraak te willen bij de plannen betreffende de klapbank. „We willen met de gebruikers be spreken hoe de klapbank het beste gesitueerd kan worden op de nieuwe lokatie". PvdA- raadslid M. P. Ketting-Koop man vroeg fcich af of renovatie van de klapbank wel mogelijk is wanneer het gevaarte wordt verplaatst. „Zal het niet van el lende uit elkaar vallen"? La bruyère liet weten dat het da gelijks bestuur van de gemeen te nagaat of het mogelijk is een nieuw exemplaar te laten ma ken in het kader van de prak tij kscholing van leerlingen bouwkunde van het Voorberei dend Beroeps Onderwijs. „Wanneer er straks één ge meente Schouwen-Duiveland is hoop ik dat onze algemene subsidieverordening voor de hele regio gaat gelden". Deze optimistische woorden sprak de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter en ook de Brouwse raadsleden hadden vooral positieve opmerkingen over de verordening, die was aangepast aan opmerkingen die zij maakten tijdens de ver gadering van de adviescom missie algemene zaken. Een wijziging die werd aange bracht betrof de maximale grootte van groepën kinderen in de peuterspeelzalen, die van twintig werd terug gebracht naar vijftien. Alleen SGP/ RPF/GPV-raadslid P. van der Meide was van mening dat het twintig moest blijven. De extra drukte in de groepen zou vol gens hem opgevangen kunnen worden door ouders in te scha kelen als vrijwilligers. Maar de overige raadsleden voelden daar niet voor. .De algemene subsidieverordening zal voort aan als leidraad dienen voor de subsidies die de gemeente Brouwershaven al dan niet ver trekt en de hoogte daarvan. Nadat burgemeester Labruyè re uitvoerig had uitgelegd hoe het college van b en w tot dit onderhandelingsresultaat was gekomen ging de raad unaniem akkoord met een overeenkomst van de gemeente met J. Beeke uit Brouwershaven. Beeke krijgt van de gemeente 77.000 gulden plus een partij straatstenen (die zijn vrijgeko men bij de reconstructie Bo gerdweg/Stoofweg te Drei schor) als bijdrage voor de ver plaatsing van zijn, aan de Noorddijkstraat te Brouwers haven gevestigde bedrijf naar het bedrijventerrein aan het Spuiwekken. Verder verkoopt de gemeente aan Beeke een stuk gemeentegrond dat aan de Grachtweg/Noorddijkstraat ligt voor 25 gulden per vier kante meter. De Brouwenaar wil het perceel grond dat wordt omsloten door de stadswallen, Grachtweg en Noorddijkstraat gaan exploite ren als woningbouwproject. In de laatstgehouden openbare vergadering van de commissie welzijn van de gemeente Zie- rikzee was het P. D. Mar- kesteijn, directeur van verzor gingshuis De Wieken in Zierik- zee die mede namens de andere zorginstellingen op Schouwen- Duiveland aandacht vroeg voor de beleidsvoornemens van rijk en provincie met be trekking tot de verzorgingshui zen in Nederland. Markesteijn wees de commissie op de ver gaande consequenties die het voorgenomen beleid zal heb ben voor kwaliteit en kwanti teit van de zorg aan ouderen op Schouwen-Duiveland. Bezorgd Directies, personeel en bewo nerscommissies van verschil lende zorg-instellingen op Schouwen-Duiveland maken zich volgens Markesteijn ern stige zorgen over de op handen zijnde bezuinigingsmaatrege len en om mee hebben besloten te doen aan de diverse acties die tegen het beleidsvoorne men van de regering gehouden worden. Aan de leden van de commissie vroeg Markestein om het protest zoveel mogelijk te ondersteunen. De leden van de commissie hebben aangege ven doordrongen te zijn van de ernst van de situatie en om vanuit het lokaal bestuur een zo krachtig mogelijk signaal af te kunnen geven adviseerde de commissie het college unaniem om een motie voor te bereiden. Die motie werd gisteren tij dens de gemeenteraadsverga- PvdA-raadslid A. de Vlieger drong er bij het college op aan nauwlettend controle uit te oe fenen. „We moeten voorkomen dat het betreffende stuk land braak zou blijven liggen en de soort huizen die er komt moet passen in de omgeving". De Brouwse raad stelde verder een nieuwe verordening vast betreffende de burgerlijke stand. Dat betekent onder meer dat men voortaan ook op zaterdag kan trouwen in het Brouwse stadhuis. Naar aan leiding van vragen van diverse raadsleden zegde Labruyère toe dat zal worden bekeken of het mogelijk is dat ook elders in de gemeente een loket kan worden gemaakt waar burgers terecht kunnen voor een pas poort of rijbewijs. Ook de mo gelijke openstelling voor pu bliek van het Brouwse stad huis in de middaguren zal wor den getoetst. De burgemeester tekende daarbij direct al aan dat daarvoor meer personeel nodig zal zijn. Het voorstel om samen met de Directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland een bedrijfsgebouw voor de opslag van materiaal voor gladheids- bestri j ding te exploiteren viel in goede aarde bij de Brouwse raadsleden. P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) plaatste al leen kanttekeningen bij het bijbehorende egalisatiefonds waaruit ook kapitaalinveste ringen zouden kunnen worden bekostigd. „Die uitgaven kun nen dan buiten de raad om f*aan". Labruyère stelde hem gerust door uit te leggen dat een en ander wel degelijk wordt opgenomen in de begro ting van de gemeente die de raadsleden jaarlijks moeten vaststellen. ZIERIKZEE Jubileum De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen, begon het nieuwe programma met een druk be zochte voorlichtingsbijeen komst verzorgd door mevrouw De Hoop-Mooy, diëtiste bij de Nederlandse Hartstichting! Zaterdag 9 oktober viert de bond het 60-jarig jubileum in de Concertzaal in Zierikzee. Deze avond treedt het Middel burgs Musical- en operettege zelschap 'Groep Papilion' op. Boekénmarkt Zaterdag 2 oktober houdt de Zeeuwse Stichting Steun aan Israël voor de tweede keer een boekenmarkt in Zierikzee. Al vele jaren doet de stichting dit in Middelburg. De boeken markt wordt gehouden onder de Beuze van 9.00 uur tot 15.00 uur. Het aanbod van boeken is zeer gevarieerd: romans, studie- en antieke boeken. De verkoop van de boeken is ten bate van de opvang van Joden van buiten Israël, onder andere uit de voormalige Sovjetunie en Ethiopië. Deze steun ge beurt in samenwerking met de Collectieve Israël Actie te Am sterdam. Sinds 1990 heeft de Stichting Steun aan Israël de dering aan de raad voorgelegd. In de motie spreekt de gemeen teraad haar zorg uit over de plannen van de regering. „Uit voering van het voorgenomen beleid van Rijk en Provincie leidt tot een volstrekt onaan vaardbaar kwaliteitsverlies in de zorg aan ouderen in verzor gingshuizen", aldus de motie. Onevenredig hoog De voorgenomen korting van 9,4 procent op de huidige rijks bijdrage wordt in de motie on evenredig hoog genoemd. „Die korting is niet meer op te vangen door de instellingen zelf en zal daarom onvermijde lijk leiden tot hogere tarieven die de bewoners zullen moeten opbrengen", aldus de motie. Uitvoering van de plannen zou volgens de motie inhouden dat plannen tot vernieuwing van de zorg in de instellingen zelf én daar omheen (wijk, aan leunwoningen) door de bezui nigingen niet uitgevoerd kun nen worden. Slotconclusie van de motie is dat de voorgeno men bezuinigingen onaan vaardbaar zijn. De motie kon, zo bleek gisteren tijdens de gemeenteraadsver gadering In het Zierikzeese stadhuis, op een raadsbrede steun rekenen. „Ik kan me er helemaal in vin den en ik hoop dat deze motie weerklank vindt", verwoordde SGP/RPF/GPV-raadslid W. F. Sprengelmeijer het algehele gevoelen binnen de Zierikzeese gemeenteraad. baten van haar acties bestemd voor dit doel en is een bedrag van ongeveer 100.000,- overge maakt naar Amsterdam. Collecte mensen verstandelijke handicap In de jveek vap 11 tot en met 16 oktober wordt in de diverse kernen op Schouwen-Duive land gecollecteerd ten bate van mensen met een verstandelijke handicap. Dat 'gebeurt in het kader van de nationale collecte die dit jaar voor de 34e keer wordt gehouden. Hoewel in ons land een aantal elementaire voorzieningen voor verstande lijk gehandicapten is geregeld blijven onder druk van de be zuinigingen veel dingen liggen. Via de collecte kunnen activi teiten en projecten worden ge steund die het leven van men sen met een verstandelijke handicap aangenamer en ple zieriger maken. Dit jaar staat de collecte in het teken van vakantie-activiteiten. BURGH-HAAMSTEDE PCOB Met het thema Ouderen en li chaamsbeweging begon de Pro testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) op donderdag 23 september haar nieuwe sei zoen. In een zaal van de Gere formeerde kerk in Haamstede luisterden 37 leden en belang stellenden naar Bart Vossen van de Zeeuwse Sportraad, dienst Meer Bewegen voor Ou deren (MBvO) uit Arnemuiden. Het plezier aan ontmoeten en bewegen staat centraal. Het bij elkaar komen voor de oefenin gen kan ook een mogelijkheid zijn om eenzaamheid te voor komen. Er zijn nieuwe moge lijkheden om te bewegen en daarbij is een goede leiding door gekwalificeerde mensen belangrijk. Het bewegen naar eigen mogelijkheden is meer preventief dan therapeutisch. Eind 1992 waren er op Schouwen-Duiveland 52 groe pen met 778 deelnemers. Wie belangstelling heeft kan con tact opnemen met de Zeeuwse Sportraad in Arnemuiden, te lefoon: 01182-3534. DREISCHOR Theo Voorzaat Van 9 tot en met 17 oktober wordt in het RAI-Congrescen- trum in Amsterdam een kunst en antiekbeurs gehouden waarbij ook werk van de be kende kunstenaar Theo Voor zaat uit Dreischor wordt gepre senteerd. Het betreft de achtste nationale kunst- en antiek beurs van PAN Amsterdam. Op vrijdag 1 en zaterdag 2 ok tober is in Galerie Lieve Hemel aan de Vijzelgracht 6 te Am sterdam te zien welke werken via de beurs worden gepresen teerd. OOSTERLAND Oud papier Tfen bate van de zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 2 oktober oud papier opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld ge reed te zetten. GOES Hulp Roemenië Het Baraolt Comité hield afge lopen woensdag 22 september een succesvolle informatie avond over Roemenië in de Christelijke Gereformeerde kerk in Goes. Een viertal spre kers, waaronder honorair con sul van Roemenië, drs. Evers- dijk, gaven deze avond relevan te informatie. Eversdijk maak te bekend dat Roemenië als lid van de Raad van Europa zal worden toegelaten. Dit bete kent onder meer dat wettelijke bepalingen en rechten van de mens in overeenstemming zijn gebracht met de eisen die daar door de EG aan worden ge steld. Dit kan een mijlpaal ge noemd worden in een land dat sedert haar ontstaan nog nooit een vorm van democratie heeft gekend. Dr. Kiss, directeur van het ziekenhuis in Baraolt, sprak over zijn ervaringen, op gedaan tijdens zijn werkbe zoek in Nederland. Hij consta teerde een groot verschil in de medische ontwikkeling tussen Oost- en West-Europa. Ook dr. Visser, arts en neuroloog van het Oosterschelde ziekenhuis onderstreepte dit: „Structurele meerjarige hulp is zonder meer een noodzaak en kan altijd ge optimaliseerd worden. Hulp achterwege laten in afwachting van een soort Marchallplan zou onzinnig zijn". Het Baraolt Co mité wil in een zesjarenplan het ziekenhuis van Baraolt op knappen. Interculturele Vrouwendag In de Christelijke Scholenge meenschap voor Beroepsonder wijs Tbr Welle in Goes wordt WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 29 sept. Zon op 06.36, onder 18.19 Maan op 17.25, onder 05.17 30 sept. Zon op 06.38, onder 18.17 Maan op 17.43, onder 06.23 Volle Maan: 30 sept. (19.55) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt beter weer. De bewolking en regen van de afgelo pen dagen maken plaats voor droog weer met zonnige perioden. Van nacht komen er mogelijk enkele mistbanken voor en de minimum temperatuur ligt rond 7 graden. Er staat weinig of geen wind. Morgen overdag blijft het in het hele land droog en de zon laat zich geregeld zien. De temperatuur loopt op naar een graad of 17 en er waait een zwak ke tot matige zuidoostenwind. Het la gedrukgebied dat het slechte weer van de afgelopen dagen veroorzaak te verdwijnt van de weerkaart. Dat geeft een hogedrukgebied boven Scandinavië de gelegenheid zijn in vloed tot over ons land uit te breiden. Met zuidoost- tot zuidenwinden wordt drogere en warmere lucht naar Nederland gevoerd. Donderdag komt in deze situatie maar weinig verandering, zodat we ook dan op zon en droog weer mogen rekenen. zaterdag 2 oktober een inter culturele vrouwendag gehou den. Het gaat om een evene ment waarbij vrouwen uit al lerlei landen elkaar ontmoe ten. Het programma omvat in ternationaal getinte activitei ten. Migrantenvrouwen en Nederlandse politicipraten met het publiek over de politie ke wensen die in Zeeland leven en hoe migrantenvrouwen daarbij hun stem kunnen laten horen. Er worden workshops gehouden over kleding, sa rongs en hoofddrachten uit ver schillende landen. Het evene ment is van 14.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest maandag middag uitrukken vanwege een brandje in een caravan aan de Lange Slikweg te Zierikzee. De brand in het vakantiever blijf werd om ongeveer 16.45 uur ontdekt. De oorzaak van de brand is niet bekend. De ca ravan brandde geheel uit. De brandweer bluste het vuur. ZIERIKZEESCH E {SS NIEUWSBODE lö Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tof 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten word! door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V4% B.T.W. ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee vindt het onaanvaardbaar als be zuinigd zou worden op de bejaardenzorg. In een motie stelt de raad dat de huidi ge bewoners van verzorgingshuizen op onverantwoorde wijze de dupe zouden worden van dergelijke bezuinigingen. Dat blijkt uit een motie die gisteren, maandag, met algemene stemmen door de raad werd aangenomen. De gemeente Zierikzee staat achter de acties in de bejaardenzorg, fArchieffoto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3